Franse mijnwerkers zeggen nee tegen generaal De Gaulle i/ ii i n o r i if n R m t <5 Studieloon, dokters en bouwvakkers t* t%> Wrak van de „Faustus" moet verder zakken Militairen op Ypenburg wilden niet eten Onmiddellijke verlichting van RHEUMATIEK EN SPIERPIJNEN Veiling van slavinnen voor reumafonds li li k r lm B. SA |1H SI i „Ombudsman" ook in Nederland gewenst neven aan de redactie Nog vijf Keniase studenten ver lieten Sofia ■Ki m. Wm'W WOENSDAG 6 MAART 1963 a»:, - Redelijke eisen Collecteren op straat Grote vergissing Wij laten ons niet als militairen mobiliseren, voor zover ons bekend is het geen oorlog" Broertjes zaten een hele nacht opgesloten Rapport van de Wiardi Beekman-Stichting v ff y!":r IsS&Sw <r SI 1* Vj, v L 1 r s ;:v: .J#., k- Voor de mijn van Condé bij Valen ciennes in de buurt van de Belgische grens poseren postende mijnwerkers goedmoeds voor de persfotografen. In deze mijn werken anders drieduizend arbeiders. (Van' onze reisredacteur W. L. Brugsma) LENS (Noord-Frankrijk), 6 maart. In de grijze stadjes tussen de grijze sintelbergen van Noord-Frankrijk lopen de mijnwerkers in hun zondagse pakken, hoewel het woensdag en volstrekt geen feestdag is. Er wordt dus gestaakt. Wat er anders aan wielen en kabels en lor ries draait, is stil gevallen. En voor de poorten van de mijnen staan de stakers- posten: socialisten, rooms-katholieken en communisten. Als men hun vraagt waarom zij geen, gehoor geven aan het regeringsbesluit dat hun diensten vor dert (onder een wet van 1938 die dat in oorlogstoestand voor belangrijke be drijven toestaat), zeggen zij: „Voorzover ons bekend is het geen oorlog". Ruim honderdduizend mijnwerkers in Frankrijks grootste steenkoolbassin, daj van het noorden in het Pas de Calais, en nog eens een honderdduizend man elders in Frankrijk, betwisten de legaliteit van De Gaulles besluit en beschouwen het als een-inbreuk op het stakingsrecht. Zij heb ben er dus geen gehoor aan gegeven en De Gaulle bevindt zich nu in een positie van een generaal die een oorlog wenst te voeren, algemene mobilisatie afkondigt, maar dan merkt dat zijn manschappen niet komen op draven. Voor een regime dat zich als sterk en stabiel omschrijft, is dat niet de leukste positie. De eisen die de mijnwerkers stellen, zien er redelijk uit. Zij zegen dat hun salarissen in de genationaliseerde mijnin dustrie elf percent ten achter blijven bij die in de particuliere sector. Vergelijk: een mijnwerker komt aan gemiddeld f 480.- per maand, een metaalarbeider aan f 660.-. En het mag toch wel algemeen bekend worden verondersteld dat het vak van mijnwerker geen licht beroep is. De bleke mannen, die nu een dagje in het voorjaarszonnetje voor de hekken pos ten, beklagen zich niet over de zwaarte van hun beroep, wel over de betaling. Zij zeggen: „Onze vakbonden hebben de hele winter onderhandeld ov/er de eis de elf percent achterstand geleidelijk in te lopen en voortaan gelijk op te gaan met loons verhogingen in andere sectoren. De rege ring heeft ons de gehele winter met be loften aan het lijntje gehouden omdat het zo koud was. Wij hebben overuren ge maakt, nu het lente wordt laat de regering ons vallen". Misschien heeft de regering dat toch nog te vroeg gedaan. De kolenvoorraden in Frankrijk zijn ten hoogste voldoende voor een dag of vier. Sommige industrieën val len reeds stil. Daar staat tegenover dat twee van de drie stakende vakbonden, de socialistische en de communistische, geen weerstandskassen hebben. Zij collecteren op straat en er wordt gegeven. Alleen de rooms katholieke bond heeft, naar Neder lands en Belgisch voorbeeld, wel een ap peltje voor de dorst. Maar de Noordfranse mijnwerkers heb ben een reputatie van grote discipline: zij staken niet gauw maar zij geven een sta king ook niet gemakkelijk op. En zij voe len zich geruggesteund door de haast on verwachte bijval uit alle hoeken: rooms katholieke bisschoppen, rechtse intellec tuelen, andere vakbonden, ook het leidend mijnpersoneei. Met het negeren van het vorderingsbe- sluit en het totale platleggen van de mijn industrie hebben de mijnwerkers in ieder geval de eerste ronde gewonnen Dat ver klaart ook het gebrek aan spanning in de stakende streek. De republikeinse veilig heidstroepen en de gendarmerie zijn er wel, maar zij houden zich gedrukt: men kan lastig 200.000 burgers wegens desertie in de gevangenis opsluiten. En de mannen in de straten en bij de mijnhekken ma ken grapjes: „Kijken, wie de langste adem heeft". Alleen de vrouwen kopen zuiniger in. De slagers merken het. Een jonge roomskatholieke vakbondslei der in Lens, het centrum van de staking, zei tegen mij: „Kijk, dat gebeurt nu wan neer je de democratie uitschakelt. Het par- lement staat op sterk water en de ja-broers om de Gaulle zorgen er wel voor dat hij niet met de werkelijkheid in aanraking komt. Die man denkt dus dat alles goed gaat, weet hij veel. Hij is bezig met de grandeur van Frankrijk en de eigen kern macht. En hij heeft dus gezegd dat de economie net als de intendance van een leger wel zal volgen. Volgt in dit geval de politiek. Vergissing. Die intendance volgt niet. De mijnwerker, die voor 1 15,- per dag op zijn rug steenkool ligt te hak ken, heeft een heel verschillende opvatting van de grandeur van Frankrijk. En als hij via zijn afgevaardigden in het parle ment de regering niet meer kan bereiken, dan trekt hij dadelijk aen de bel. „Goe dendag meneer, daar ben ik dan. Ik werk me krom en ik verdien minder dan een ander. Niets aan te doen? Nou goed, geen geld geen kolen". Deze jonge christen-syndicalist en het is opvallend dat hij en zijn collegae agressiever praten en handelen dan de communisten zei: .We moesten wel een strategisch moment uitzoeken. We konden kleumend Frankrijk niet in de kou laten zitten. Maar nu het lente wordt, slaan wij onze slag. En niet op het po litie vlak: leest u de stakingsparolen maar na. Geen woord over de democra tie. Het gaat alleen over de salarissen. Maar in haar gevolgen en ergens ook in zijn bedoelingen is het toch een staking met politiek karakter. Als meneer Pom pidou en het Franse patronaat geloven dat zij ons het stakingsrecht uit de zak kun nen rollen, terwijl wij bij de televisie van ontroering om De Gaulle zitten te wenen, dan vergissen zij zich. Wij heb ben hier bij het laatste referendum in grote meerderheid ja gestemd: maar dat ja betekent niet ja meneer De Gaulle, gaat uw gang, breng de democratie om hals, luister naar uw kernbommenwerpers en niet naar het gekanker van onze huis vrouwen".-,. I Buiten zakte de avond over de zwarte mijnstaketsels en in de schemerige strai ten stonden een paar van de tweehon derdduizend mannen in zondagse pakken, die nu eens neen tegen De Gaulle had den gezegd. Een transistorradio verklaar de dat de Franse regering wel bereid was met de mijnwerkers te praten. De mannen zagen er glimlachend en zelf verzekerd uit. Achter de ramen van een kazerne zaten de gendarmes een kaartje te leggen: zij hebben voorlopig uitgaans verbod. DE ZANDZUIGERS „Sliedrecht" en „Haringvliet" zijn in de monding van de Nieuwe Waterweg begonnen aan de twee de fase van de operatie-Faustus. Het doel is het in 1952 gezonken schip naar een gro tere diepte te brengen. Het 150 meter lan ge wrak ligt nu op ruim dertien meter beneden N.A.P. De steeds grotere tonna ge van de schepen maakt het noodzake lijk de vaargeul te verbreden. De „Faus tus" moet daarvoor naar een diepte van ruim 17 meter gebracht worden. Pas over vier tot acht weken kan worden gezegd of het werk van de twee zuigers resul taat heeft. Voor dit omvangrijke werk is voorlopig een miljoen gulden uitgetrokken. Mammoetschepen als de „Frisia" van 80.000 ton, die geregeld de Europoort moet binnenvaren, beschikt over een vaargeul tot 150 meter breedte. Door het wrak van de „Faustus" die dwars in de Waterweg ligt met de bovenkant naar zee. een meter of vier te laten zakken kan de vaargeul tot 300 a 400 meter worden verbreed. Er zal in ploegen continu worden gewerkt. Om de scheepvaart te laten doorgaan, zijn allerlei maatregelen genomen. Het werk staat los van de plannen voor een nieuwe monding, die voor de Europoort moet worden aangelegd. Op de vliegbasis Ypenburg hebben enkele tientallen militairen van de lucht machtstaf geweigerd de avondmaaltijd te gebruiken. Op het menu stonden kerrie- s~ p, rijst met goulash en een sinaasappel. Omdat ze dat niet lustten vroegen de mili tairen een broodmaaltijd of rijstebrij. De dienstplichtigen hebben wel de sinaas appel opgegeten. Volgens de luchtmacht voorlichtingsdienst was het eten van goede kwaliteit. Enkele dienstplichtigen die dienen bij de luchtmachtstaf is de avondpermissie ont nomen nadat ze geweigerd hadden de eet zaal te verlaten. Advertentie Werkt uitermate actief in op de haard van de pijn ter verlichting van rheumatiek, zenuwpijnen, spit, ischias en stijfheid "VTiets werkt sneller, niets werkt aan- 1 v genamer, ter verlichting van pijn, dan een behandeling met Algesal-bal- sem. Het enige middel, dat het diaethyl- amino-salicylaat in een speciale emulsie met hoog doordringingsvermogen bevat (U.S. Patent n° 2596674) dringt Algesal direct door in het weefsel, de ge wrichtsbanden en de spieren tot aan de haard van de pijn, waar een onmid dellijke verlichting ontstaat. Overtuigt Uzelf van dit buitengewone doordrin- gingsvermogen wanneer U Algesal uitwrijft, zult U merken, dat deze aan vankelijk kleurloze wonderbalsem meer en meer melkwit wordt en volledig in de poriën verdwijnt (in plaats van een oppervlakkige warmtesensatie op de huid te veroorzaken), teneinde diep in te werken op de pijnlijke weefsels. Nog beter de pijnstillende werking van Algesal "doorstraalt" weefsel en spieren tot in de gewrichten, zodanig dat een duurzaam gevoel van ver lichting en welzijn in de plaats komt van pijn of stijfheid. Maar, vergeet niet Pijn slaat altijd onverwacht toe Zorgt er dus voor thuis altijd een tube Algesal bij de hand te hebben. Max Tailleur zal zaterdag: 23 maart in een warenhuis in Amsterdam zes dames, gekleed in gewaden uit de oudheid en ge kluisterd met kettingen, bij opbod als sla vinnen verkopen. Hij zal voor deze gelegenheid relaties uitnodigen die het zich kunnen veroorlo ven een goede prijs voor een slavin te betalen. Het reumafonds, waarvoor Max Tailleur zich inspant, zal ermee gebaat zijn dat er hoge prijzen worden betaald want de opbrengst van de slavinnenver- koop komt dit fonds ten goede. Na een gezamenlijk^jiner en filmbezoek zullen de lopers met nun echtgenote en de „slavinnen" de dag besluiten in de „Doofpot" die vrijdagavond wordt her opend. Wegens ziekte van Max Tailleur hij heeft operaties ondergaan en vele weken in het ziekenhuis doorgebracht was dit etablissement sedert juli van het vorige jaar vrijwel voortdurend gesloten. Max Tailleur, die na zijn operaties 21 pond lichter is geworden, voelt zich in zoverre hersteld, dat hij vol goede moed weer gaat optreden. Hans en Karei van Ooyen, die een nacht in een loods opgesloten hebben gezeten, zijn weer thuis. Men was er al van overtuigd geweest, dat de jon gens door het ijs waren gezakt. Er zijn de laatste week geen zaken ge weest, die geleid hebben tot een stroom van commentaren. De rede van prof. We- melsfelder is uitvoerig besproken, de re clame-televisie is nu ook wel van alle kan ten belicht. Opmerkelijk is wel geweest een stuk, dat door prof. dr. J. E. Andries- sen in het weekblad voor de civitas acade mica van de Amsterdamse Universiteit over het studieloon is geschreven. „Het studieloon kan bijdragen tot de zo hoog noodzakelijke democratisering van het wetenschappelijk onderwijs. Er valt een studierendementsverbetering van te ver wachten". Aldus de professor, die meent dat men via twee wegen tot die rendementsver betering kan komen: „Via het stimuleren van de studie voor diegenen, die ondanks beurzen en renteloze voorschotten daaraan nog niet toekomen en via het koppelen van het studieloon aan het volbrengen van een programma binnen redelijke tijd." De professor zou het studieloon op 3000 willen zien gesteld. Het DEVENTER DAGBLAD meent, dat men de kant van het studieloon wel móét opgaan. „Het zal, is het morgen niet dan over morgen, de kant van het studieloon wel uitgaan. Al zal niet iedereen het met vol maakt ongemengde vreugde accepteren, dat nu ook al de student via zijn staats- bezoldiging zoiets als employé, zoiets als ambtenaar wordt; iemand die binnen een zo kort mogelijke tijd een bepaald rende ment moet afwerpen en die, wanneer hij faalt, dan maar de laan uitmoet. Doch wat wil men? De tijd van Klikspaans ongebreidelde studentenvrijheid is voorbij, die van het extreme andere uiterste is ken nelijk aangebroken Efficiency in plaats van vrijheid! Maar: arme ouders van wel eer, die er soms letterlijk krom voor hebben gelegen om hun kinderen iets te laten worden. Zij waren te vroeg gebo ren In MEDISCH CONTACT wordt hulde ge bracht aan de huisarts, die deze winter een nog zwaarder taak heeft dan anders. „Het zijn de artsen die de patiënt aan huis bezoeken, die de strenge winter het meest aan den lijve hebben gevoeld Het staat wel vast, dat door velen van hen hard gezwoegd is moeten worden om de patiënten de hulp te geven die zij nodig hadden. Wie steeds achter een bureau zit of altijd in een goed verwarmd ziekenhuis werkt, kan zich nauwelijks meer een voor stelling maken, rvat het betekent met laar zen en een schop gewapend bij nacht en ontij er op uit te moeten trekken met het lang niet altijd denkbeeldig vooruit zicht misschien te zullen blijven x-ken m een sneeuwstorm!" Niet alleen de huisartsen hebben het goed kunnen merken dat het winter is. Het geldt ook voor de bouwvakkers, die lang niet hebben kunnen werken. Zoals be kend zal nu het werken op zaterdag door de bouwvakarbeiders niet belastingvrij kunnen geschieden. „Een gemiste kans" meent hett ALGE MEEN DAGBLAD, dat er op wijst dat het van de werknemersorganisaties al een hele stap was zich niet principieel tegen ghet werken op zaterdag te verklaren. „Waarom stelt de -egering van haar kant nu ook niet een gebaar? Zou het echt zo bar onrechtvaardig zijn geweest als voor het overwerk der bouwvakkers geen belasting werd ingehouden? Denken de mi nisters in hun argumentatie niet nóg socia ler, nóg rechtvaardiger dan vakbondsbe stuurders en Kamerleden? Is dit denken niet een tikje overdreven? Stelt de rege ring nu inderdaad dat de woningnood volksvijand nummer één is, te bestrijden met alle denkbare middelen? Als dat zo is, hoe kan de regering dan bouwvakkers ver gelijken met chauffeurs, mijnwerkers en anderen, die ook uit noodzaak hebben moe ten overwerken? Elke nood is nog geen woningnood, nog geen volksvijand num mer één." BURGERRECHT oefent in dit verband felle kritiek op de werknemersorganisaties. „De werknemersorganisaties in het bouw bedrijf hebben nu al aangekondigd dat hun leden in de zomermaanden niet langer mogen werken dan 45 uur per week. Dit hadden de „uitgevroren" bouwvakkers ge vraagd omdat zij zich in deze onver wacht lange en dure winter in de schulden moeten steken om warm en doorvoed te blijven. We laten de sociale verworvenhe den niet aantasten" aldus de bestuurders. Dat het belang van het Nederlandse volk met zijn woningnood de vakbondsbestuur ders een zorg is, was bekend. Dat zi] ook het echte belang van hun leden uit het oog kunnen verliezen is in deze ab solute vorm nieuw. Trouw tot in de dood aan de sociale verworvenheden. En there will always be a vakbondsbestuurder, die van niet tot iets is geworden en zichzelve niet meer kent." DE BOERDERIJ maakt melding van het volgende voorval: „Op een recente vergadering van de Coöp. Zuivelbank had juist een van de boerenvoormannen een donderrede gehou den tegen het margarine-kapitaal toen een van de aanwezige boeren tijdens de aan geboden lunch naar voren stapte. Hij de poneerde zijn boterham bij de spreker op tafel; er zat margarine op. De boeren voormannen trakteerden hun eigen mensen dus op margarine in plaats van roombo ter. En dat in de zuivelbank." En tot slot een stukje uit DE LINIE, dat een wat luchtiger beeld geeft van Euro problemen dan gebruikelijk is: „Een Franse firma „Comoda" stuurde vanuit Parijs aan zijn Nederlandstalige klanten in België het onderstaande schrij ven. We mogen er een sympathieke po ging in zien tot het smeden van een ge meenschappelijke Eurotaai. Mijnheer, Wij sfellen ten toon in het Internatio naal Meubelsalon te Brussel en zouden er prijs op stellen u onze verzameling voor te stellen in de stand COMODA no. 650, Palais nr. 6. Als enige Franse voor- beenger gespecialiced in woonkamers, pro duceren zij het ogenblick ongeveer 3000 eetkamers per maand. Onze specialiteit en het sukses van onze modellen die de Franse hoevanigheden omvatten (inteen- nerinbare meubels, bewerking in Polyes ter) mosten het U, moglich maken ze ge- makkchijk te verkopen. Aan onze klanten in België alle aaneformaliteiten ti verma- jen, evenals dize van dedoanering en le vering, beschikken zij over en bureau en een opslagplaats te la LOUVIERE: de heer MALIN-70, rue Hamoir-Tel 247-73. Dit bu reau houdt zich bezig met de envoer, het opslaan, de levering en het herstellen der meubels door ons gernacht. Wij danken U bij voorbaat voor Uw bezoch aan onne stand, nr. 650 en bitten U, mijnheerl onse welgemeende greoten te willen aanvaar den. (Nij randen onze leersz an njet al- lein en massa mar ooch en bloc stand nr. 650 ti besochen)." Uit het onderzoek dat de Amsterdamse kinderpolitie heeft ingesteld naar aanlei ding van de „nachtelijke escapade" van twee broertjes van zes en acht jaar is ge bleken dat de jongens de gehele nacht in een schuur opgesloten hebben gezeten. Zij waren inplaats van naar school naar het ijs gegaan waarbij zij terechtgekomen waren in eer loods van de fa. De Vries Lentch in de nabijheid van het Noord hollands kanaal. Toen de laatste werkman de loods afsloot zaten de jongens nog bin- r.en. Zij slaagden er niet in de deuren te openen Het is gewenst, in analogie met de „om budsman" in de Scandinavische landen, in Nederland één instelling in het leven te roepen waaraan de individuele burger klachten en grieven kan richten ais hy meent dat een overheidsorgaan hem on recht heeft aangedaan. Deze gedachte is neergelegd in een rapport dat een com missie van de Dr. Wiardi Beekman Stich ting over dit onderwerp heeft uitgebracht. De commissie denkt aan een commis saris-generaal voor bezwaren, wiens be voegdheden duidelijk omschreven moeten zijn, maar die anderzijds in staat en ver plicht is aan elke klacht, die hij niet on gegrond vindt, althans enig gevolg te geven. De commissie verklaart dat de invloed van de overheidsorganen op het leven van de individuele burger in ons land sinds enkele tientallen jaren kwalitatief en kwantitatief sterk is toegenomen. Deze ont wikkeling is niet zonder gevaren voor de rechtszekerheid en de gerechtigheid, zo meent de commissie. De enkeling, die niet uitstekend de weg weet in onze maat schappij, zal vaak niet kunnen overzien of een uitvoerend overheidsapparaat in om vang en macht vergroot de kans op tekort komingen in het functioneren van het ap paraat. Tekortkomingen, waarop het rechtsbewustzijn van de Nederlander, waarin het gelijkheidsbeginsel sterk leeft, steeds gevoeliger reageert. In ons land bestaat geen adres waar men kan infor meren naar de juistheid van een beslissing van een overheidsorgaan en naar de weg waarlangs een onjuiste beslissing kan wor den ongedaan gemaakt, aldus de commissie die bestond uit mr. G. E Langemeijer. prof mr. dr. G. van den Bergh, mr. A. Blom, prof. mr H. Drion, prof. mr. J. van der Hoeven, mr F. J. Kranenburg, J. H. Scheps en mr. W. G. Verkruisen. Uitgewezen jeugd-ambassadeur. Publika- ties betreffende de uitwijzing van de 17- jarige „ruil-student" Maarten Abeln uit Michigan, geeft mij aanleiding tot de vol gende opmerkingen. Het programma „Youth for Understanding" beoogt inder daad het versterken van de vriendschaps banden tussen Nederlandse en Amerikaan se jongeren. Een geestelijk kontakt vraagt uiteraard geen voorgeschreven regels. Wanneer inmiddels uit Amerika .binnenge komen brieven aantonen, dat Maarten zich vele vrienden verworven heeft en een enkele maanden geleder in Michigan op genomen geluidsband de jeugdige „am bassadeur" laat zeggen, hoe prettig hij zich in z'n nieuwe omgeving voelt, dan kunnen we gevoeglijk aannemen, dat hij volledig aan z'n opdracht heeft voldaan. Maarten zette z'n oren en ogen wijd open. Hij was er om te leren en om „af te reageren". Hij vocht met de materie, die hem vreemd voorkwam en moest wel eens ervaren, dat bepaalde vormen van het Amerikaanse „perfektionisme" wei nig ruimte meer overlaten aan de men selijke fantasie. De logische, maar niet onaanvechtbare kritieken van de Twent se jongeling werden gepubliceerd in de jongerenrubriek van het Handelsblad en gaven veel stof tot diskussie. Overigens: alleen met oprechtheid en niet met een zoetsappige houding kan men begrip voor elkaar krijgen. Wat kan men anders ver wachten van een in dit geval zeer gevoelige natuur? Mrs. Rachel Andresen, de Amerikaanse leidster van het uitwisselingsprogramma, heeft Maarten persoonlijk uitgekozen voor een kontingent van 50 scholieren uit vele honderden kandidaten en beslist niet op grond van minder goede kwaliteiten! Dat Maarten bij z'n vertrek naar Michigan te horen kreeg, dat nog geen onderdak voor hem was gevonden en dat hij na een kortstondig verblijf bij een familie in Royal Oak z'n kamer moest afstaan aan een gehuwde zoon, die kwam inwonen, heeft weinig te maken met het gebrek aan „aanpassingsvermogen", dat hém ten onrechte in de schoenen wordt geschoven. Nadat mrs. Andresen haar ontevreden heid over de gepubliceerde stukjes aan Maarten kenbaar had gemaakt, heeft hij haar z'n spijt betuigd en zij hebben elkaar als „moeder en zoon" de hand gedrukt. Nadien heeft hij niet meer geschreven. Desondanks heeft mrs. Andresen kort daar op de jongen telefonisch „op staande voet" weggezonden, zonder de ouders in te lichten! Dat bovendien de heer F. J. Barens in z'n funktie van voorzitter van het in Ne derland gevestigde comité, bij herhaling heeft verklaard zich volkomen met de handelwijze van mrs. Andresen te kun nen verenigen zonder positieve feiten te kunnen noemen van Maarten's „misdra gingen" die als hoofdmotief voor de terugzending worden aangevoerd be wijst wel, hoezeer de leiding zelf met het begrip „waardig ambassadeurschap" in de knoop zit! Dit getuigt ook een Amerikaans zaken man, die dezer dagen mevrouw Abeln zn spijt uitdrukte over het gebeuren en haar verzekerde, „dat niet alle Amerika nen zo bekrompen en kortzichtig zijn. Dat Maarten Abeln niet is ingegaan op een poging van de N.C.R.V. om een vraag gesprek met de heer Barens te hebben voor de T.V., is z'n goed recht. Tenslotte: dit ongewilde avontuur kost de knaap een verloren schooljaar! ERIK W. BOSDIJK. Veilig verkeer: Nog maar nauwelijks is de sneeuw wat van de wegen of de kinde ren komen weer met hun rolschaatsen voor de dag. Dat echter ouders zo dom zijn dergelijk speelgoed hetwelk het beste vol doet op asfaltwegen aan kinderen te ge ven is al vreemd, maar dat de politie geen totaal verbod van het op straat rijden maakt is nog vreemder. Eenmaal een waarschu wing in de krant en blijft men niet op de trottoirs dan op diverse plaatsen enkele stuks in beslag nemen en dit gevaarlijke spelletje is zo afgelopen Een goed aanpak ken is het halve werk. MEVR. TEN BERGHE Haarlem. Naschrift: Wij zijn niet zo happig op politiële maatregelen tegen kinderen, zoals in beslag nemen enzovoort. Een ver bod van rolschaatsen op de rijweg bestaat uiteraard en dient in het belang van de kinderen zelf streng gehandhaafd te wor den, maar ook de politie zelf zal liever niet altijd de rol van boeman spelen door kinderen hun speelgoed te ontnemen. Dat is namelijk uit kinderlijk oogpunt een héél naar ding. En dat ouders hun kinderen rolschaatsen geven lijkt ons ook niet zo vreemd, want wat moet er anders met al die rolschaatsbanen' (Red.) Gisteren zijn weer Afrikaanse studenten uit Bulgarije op Schiphol aangekomen Dit maal waren het vijf studenten, afkomstig uit Kenya, die niet langer in Bulgarije wilden studeren Hun verblijf in Bulgarije had vijf maanden geduurd De vijf stu denten zijn evenals de negen die zondag aankwamen, tijdelijk in het internationaal studentencentrum „De Drommedaris" in Enkhuizen ondergebracht De mogelijkheid tot inschrijving aan een universiteit zal vooral afhangen van hun vooropleiding

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4