Visvangst met electriciteit, geluid en luchtbellen LANGS SLUIZEN EN HAVENS Stoomtrawler Heemskerk IJmuiden 5 ANMB-IJmuiden gaat 16 en 23 maar t zijn gouden feest vieren Vaar- en oefenprogramma van de Koninklijke Marine Havenberichten IJmondverenigingen vandaag en morgen Teraardebestelling W. van Heijst Drie kleuterscholen in Beverwijk geopend Sport in IJmond Twintig mannen van Zuidzij richtten de afdeling op VERLICHTING Perée Kort nmondtaimiws MAART 1963 STOFZUIGERS LOENDERSLOOT OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Liberiaanse tanker wordt in Rotterdam hersteld A. Mol veertig jaar bij papierfabriek Examens Arie van der Veer Jubilaris bij Hoogovens H. Andrea vraagt hulp Tuinbouwcursus voor bedrijfseconomie nu afgelopen De visdeskundige van de voedsel- en landbouworganisatie van de UNO (FAO) gelooft, dat de wereldvisvangst binnen de eerstvolgende 20 of 30 jaar wellicht zal worden verdubbeld. Hij voorziet grote mogelijkheden voor bet over planten van soorten vis van bet ene halfrond naar het andere door gebruik making van licht of geluid om vis aan te trekken en ze op te sluiten in „weide gronden van de zee" door middel van elektrische impulsen of „omheiningen' van luchtbellen. Volgens dr. D. B. Finn, directeur van de afdeling visserij van de FAO, zijn reeds enige vorderingen in de lichting v?n zulke methoden .gemaakt. „Ik denk," zei hij, „dat de tijd kan ko men, dat bepaalde soorten zeevis door en- kunnen worden aangetrokken en ingeslo- kunnen worden tangetrokken en ingeslo ten door elektrische impulsen of omheinin gen van luchtbellen, waarna zij uit de zee worden gepompt. Feitelijk wordt dit reeds bij wijze van proef gedaan door de Sovjet- Unie. De Duitsers doen belangrijk werk met elektrische impulsen. Dit werkt zeer goed in zoet water, maar er zal nog veel moeten worden ontdekt voor deze metho de economisch zal kunnen worden toege past in zeewater. Volgens dr. Finn zullen de recente successen van de Sovjets met het overplanten van zalm uit de Siberische wateren naar de Oostzee wellicht een ge heel nieuw terrein voor de ontwikkeling van de visserij ontsluiten. Over de mogelijkheden van het over planten van vis zegt Finn: „Vele van de vissoorten, die in de wateren van het noordelijk halfrond leven, zijn van het zui delijk halfrond afgesloten door de gordel van water met hoge temperatuur aan de evenaar. Een deel ervan kan wellicht door de mens worden' overgeplant met vergro ting van de produktie als resultaat. Dr. Finn ziet ook grote beloften in „het werkelijk boeiende werk, dat te Lowestoft in Engeland is verricht." „De vrouwelijke schol legt haar eieren Advertentie Excelsior, Holland Electro. Ruton AEG Electrolux, Philips, Erres. Betaling eventueel te regelen Voor 100 service: Lange Nieuwstraat 433 - 435 bij honderdduizenden," aldus dr. Finn, „maar de natuurlijke sterfte van de jonge larven van de schol is de eerste paar we ken zo groot, dat minder dan een duizend ste percent in leven blijft. Na deze periode zijn de levenskansen groter. De Engelse biologen dachten, dat, indien zij de jonge larven van zes tot acht weken konden be schermen en ze over de critieke periode heen konden krijgen, zulks de opbrengst van de visvangst aanzienlijk zou vergro ten. Na vele proeven en mislukkingen schijnen zij succes te hebben gehad. Het percentage overlevenden kan nu worden opgevoerd tot meer dan 30 percent en wel licht nog tót een hoger percentage." Advertentie KONINGSTRAAT 1» TELEFOON 4886 De Liberiaanse tanker Chrysanthlyl (39.000 ton), die vorige week woensdag in de monding van de V eser op een wrak was gelopen en zondag de oliehaven van Wil helmshaven is binnengesleept, is dinsdag na de lossing van de lading ruwe olie naar Rotterdam vertrokken. Daar zal de tanker, waarvan het voorste deel opengereten is, worden gerepareerd. Dinsdag kwamen in I.ïmuiden aan: Monique van Antwerpen: Strabo, Rotterdam; Helena, Ant werpen: Vikaren. Rotterdam; Globe, Dagenham; Gertrude Wiener, Brunsbilttel; Margrit Angelika. Londen; Tim, Knarrevik, microcorn voor Zaan dam; Suffolk Coast, Rotterdam; Vechtborg, Har- lingen. voor IJmuiden: Mathea. Rotterdam; Ahoy, Rotterdam, voor IJmuiden; Virgilia, Hamburg; Collette, Rotterdam; Confid. Londen Woensdag kwamen in Ijmuiden aan: Butt van Rotterdam; Libertas, Rotterdam; Setubal. Rot terdam. bijladen te Ijmuiden; Midas, Rotterdam; Hathor, Bremen; Oceaan, Delfzijl; Norfok Tra der, Great Yarmouth; Steinburg, Le Havre; Streefkerk. Antwerpen; Bosco, Antwerpen. Dinsdag vertrokken uit Ijmuiden: Schieborg naar Harlingen, kunstmest van Ijmuiden; Eids- foss. Rotterdam; Oiltank. Rotterdam; Anne S„ Goole; Texelstroom, Grimsby; Bernd Wesch, Uddevalla, walsmateriaal van Ijmuiden; Groni- tas, KingslynnMangen, Bremen; Julia Mary. Londen; York, Gooie: Tika, Londen; Juno, Rot terdam; Huta Florian. Huil; Boffa. Hamburg. Berkelstroom, Vlissingen; Gea M., Rotterdam; Wolanda, Ipswich: IJstroom, eLith: Hinde. Lon den: Oihonna, Rotterdam: Cabinda, Bremen; Aaltje. Londen, stijfsel van Koog aan de Zaan; Hontestroom. Londen; Anna Nielsen, Bilbao, walsmateriaal van Ijmuiden. Woensdag vertrokken uit Ijmuiden: Gertrude Wiener naar Hamburg; Korsness, Odda. Hoog vliet, Rotterdam: (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). ROND de eeuwwisseling waren er in het jonge Ijmuiden zes stoomtrawler rederijen. Oudste was de Mij. Mercurius; haar iets jongere zuster was de Neder- landsche Stoomvisscherij Mij. Dan was er de Stoomvisscherij Mij Doggersbank vervolgens de Mij Kennemerland, C. Planteydt Tz en als jongste de Stoom visscherij IJszee met P. van Vliet Kz als directeur. Deze maatschappij was in 1899 in het bezit gekomen van twee trawlers, de Barendsz IJM 4 en de Heemskerk IJM 5, beide nieuw opge leverd door de scheepsbouwers Coch rane Copper in Selbv. E. Prins werd schipper op de Barendsz en B. Mey- boom kreeg de Heemskerk. De stoomtrawler was toen nog maar enkele jaren in ons land in gebruik. Hoe wel het aantal IJmuidense trawlers toen gering was, had IJmuiden toch heel wat aanvoer van vis te verwerken, want ook schepen van andere plaatsen maakten ge regeld van de IJmuider haven gebruik, die toen nog niet zo groot was dan tegen woordig. Men kon de grote drukte soms niet aan. De tweede februari 1902 was een bijzondere dag. Die dag waren er 326 schepen in de haven en de beschikbare ruimte was geheel gevuld. De vaartuigen lagen over de gehele breedte van voor tot achter gemeerd en gedurende twee dagen moest de toegang worden verboden. Eerst in de middag van de tweede dag, nadat een deel van de vloot weer naar zee was vertrokken, konden de inmiddels aange komen en in het buitenkanaal gemeerde schepen worden toegelaten. Het visserijbedrijf en de vishandel onder vonden groot nadeel van deze toestand. Uitbreiding van de haven bleek dringend noodzakelijk en wat dat betreft waren In de rij van jubilarissen bij de Konink lijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen n.v. te Velsen vierde dinsdag de heer A. Mol, wopgncje ,d,e Alkmaarsqweg, te Beverwijk zijn' veertigjarig dienstverband De heer Mol, di<= ii), zijn functie van ger reedschapmaker en magazijnmeester in de mechanische werkplaats van het bedrijf een grote bekendheid geniet, werd, ver gezeld van zijn vrouw en kinderen, 's mor gens in het directiekantoor ontvangen door de bedrijfsleider J. H. Smidt van Gelder jr. Het hoofd van de technische dienst ir. G. A. Schconkind en de heren A. van der Bliek, chef en R. Hollander, voorman in de M.W. De directeur herinnerde er aan, dat de jubilaris alle voorbije jaren in de M. W. heeft doorgebracht en hij daar zijn huidige functie bekleedt, zeer tot tevredenheid met allen, die met hem omgaan. Niet alleen als collega, maar meer nog als een goed mens, die een sterk sociaal gevoel bezit, heeft de heer Mol grote verdiensten voor het bedrijf en zijn omgeving. De heer Smidt van Gelder gewaagde vooral ook van de persoonlijke ambities van de heer Mol, die door de zang inhoud aan zijn le ven weet te geven en daarvan anderen laat meedelen. De heer Mol ontving voor zijn verdiensten hartelijk dank en kreeg als huldeblijk een enveloppe met inhoud Van de hoofddirectie werden schriftelijke gelukwensen overhandigd. De langdurige trouw zag de heer Mol gehonoreerd met de aanbieding namens de Maatschappij voor Nijverheid en Handel van het ver erend getuigschrift en de grote zilveren legpenning. Mevrouw Mol ontving de ge bruikelijke foto in lijst van haar man. In de woning van de jubilaris lieten de collega's zich evenmin onbetuigd. Bij monde van de heer D. Visser kreeg de heer Mol een enveloppe met inhoud aan geboden. Er was voor de heer Mol en de zijnen een grote belangstelling, die zich uitte in vele persoonlijke gelukwensen, ge paard gaande met geschenken en bjoemen. Amsterdam (G.U.) Kandidaats geschiede nis: R. E. Künzel, A. C. M Eickholt (Am sterdam) en W B. Tol (Volendam) Docto raal geschiedenis: J. C. Andries (Amster dam). Utrecht. Kandidaats rechten: mej. E. W M. Vreeswijk (Utrecht) en de heren P J Blaauw (Veld) en H. A. L. Hovekamp (Nij megen). Kandidaats geschiedenis: H K 'sJacob (Oegstgeest). Doctoraal muziek wetenschap: W. Elders (cum laude) (Utrecht). Notarieel deel 3: S. P. Dijkstra (Breda) enjhr. M. G. van der Does (Utrecht). Semi-arts: J. H. Lie Tjauw (Utrecht), E. B. P. van der Sluijs (Apel doorn). Arts: J. B. Th. Ambagstsheer (En schede) en M. Rietberg (Zwolle). Leiden. Kandidaats Frans: mej. A J. Varkevisser (Katwijk aan Zee) en de heer M. Margitic (Leiden). WOENSDAG 6 MAART Kennemer Theater, Beverwijk. 20 uur Concert Noordhollands Philharmonisch Orkest voor Mij. tot Bevordering der Toon kunst. Gebouw „Grapy", Beverwijk, 20 u.: Bij eenkomst N.V.V.-Vrouwenbond. DONDERDAG 7 MAART Hervormd Jeugdhuis, Rembrandtlaan 20 u.: ..Advendo" speelt „Rimboe in Mo kum". Hervormd Verenigingsgebouw, Bever wijk 20 u.: Feestavond „Us Memmetael' Heemskerk IJM 5. Onder bijzonder grote belangstelling is dinsdagmiddag op de begraafplaats „Wes- terveld" het stoffelijk overschot teraarde- besteld van de heer W. van Heyst, in le ven een bekend aannemer in de IJmond. Hij heeft in deze omgeving talloze gebou wen en woonwijken gebouwd, zodat bij voorbeeld het gedeelte van Velsen, waar de Lijster-, Kievit- en Nachtegaallaan zijn gelegen, in de volksmond nog altijd het „Van Heystpark" wordt genoemd. Ook is de overledene ongeveer een halve eeuw lid van de Nederlandse Aannemers Patroons Bond geweest, waarvan enige jaren voor zitter en de laatste tijd erelid. Vandaar dat vooral uit de aannemerswereld vele vertegenwoordigers in de aula van de begraafplaats aanwezig waren. De eerste spreker was hier de heer P. Bart, voorzitter van de afdeling IJmui den van de N.A.P.B., die de overledene karakteriseerde als een eenvoudig en ge moedelijk mens, die desondanks steeds de moed wist op te brengen zo nodig in de oppositie te gaan. Hij is steeds met hart en ziel in bouwbedrijf en organisatie werk' zaam geweest en in de praktijk buitenge woon actief, zodat Van Heyst op talrijke plaatsen in IJmuiden en Driehuis zijn stempel zal achterlaten Spreker was dan ook bijzonder verheugd, dat zijn orga nisatie deze bouwer in hart en nieren eni ge jaren geleden het ere-lidmaatschap heeft aangeboden, omdat hij ervan was overtuigd dat men de overledene hiermee een bijzonder groot genoegen deed. „Weer i9 een vertegenwoordiger van de oude garde heengegaan", besloot de heer Bart, „moge zijn achterblijvende familie troost vinden in de overtuiging, dat hij door allen die hem hebben gekend met eerbied zal worden herdacht". De heer IJ. J. Reitsma sprak als vriend van de overledene, waarbij hij eraan her innerde dat tussen hen altijd de grootste tegenstellingen hebben bf taan. Hij prees het echter in zijn ge ;t^ -en vriend, dat deze altijd over zulke waarachtige mense lijke gevoelens beschikte en hij ook de op vattingen van anderen steeds eerbiedigde. De heer Reitsma zou de overledene even eens in vriendschap en eerbied blijven her inneren. Nadat nog enkele zangnummers door mannenkoren ten gehore waren gebracht van welk genre de overledene altijd een groot bewonderaar is geweest, werd de kist ten slotte naar de laatste rustplaats uitgedragen. Ook voor een inspectrice van het kleu teronderwijs behoor c het tot de zeldzaam heden op één middag drie kleuterscholen te openen. Dit bracht de Rijksinspectrice voor het Kleuteronderwijs, mej. W. Th. Muller, dinsdagmiddag naar voren toen zij in het wijkgebouw aan de Plesmanweg in Beverwijk drie kleuterscholen opende. „De winter heeft vele records gebroken, maar de gemeente Beverwijk breekt het school- record. Men is hier blijkbaar uitgegaan van de gedachte, ééri school is geen op lossing, twee scholen is maar een halve op lossing, drie scholen is de juiste oplossing", meende zij. Spreeksier belichtte de ver schillende facetten van het kleuteronder wijs. In het huidige onderwijs is het kleu teronderwijs moeilijk meer weg te denken. Er werden drie kleuterscholen geopend: de openbare „Kleuterwereld", de katholieke „De kleine Apostel en de Christelijke „Pinkeltje". „Bij de voorbereiding vormde men een eenheid, moge deze eenheid ook in de toekomst behouden blijven", hoopte mej. Muller. Met Christus' uitspraak „Laat de kinderkens tot mij komen", verklaarde mej. Muller de gebouwen voor geopend. In zijn kwaliteit van voorzitter van het openbaar onderwijs sprak burgemeester J. G. S. Bruinsma. Ds. Roskam deed dit na mens het christelijk onderwijs en pastoor Te Pas voor het katholiek onderwijs. Wet houder A. J. Hermes die de openingsre ceptie leidde, verzoent daarna alle aanwe zigen de schoölgebouwtjes te gaan bezich tigen, nadat de kleuters verschillende spel letjes hadden gedaan. jty^TnnofYrrnfxryvrvYYVYyyvwxvvYXXXVXXXxrifioeXMOOoooooooot WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE JÜUOOCXJOOOOOÜOOCXXXXX de werkzaamheden al begonnen. Dat be tekende meer ligplaats en meer kade ruimte. Dit was des te noodzakelijker, ant een nieuw opgerichte maatschappij, de Mij Oceaan had een flink aantal stoomtrawlers besteld en kocht er boven dien nog enkele in Engeland aan. De Mij IJszee die. zoals gezegd, de Barendsz en de Heemskerk in de vaart had gebracht, dat mogen we toch wel aan nemen. met de beste verwachtingen voor de toekomst, moest echter spoedig haar twee nieuwe trawlers van de hand doen. Niemand kon toen nog vermoeden dat iets dergelijks nog heel veel malen in het TJmuidense trawlerhedriif zou voorkomen In ieder geval was de Mij IJszee de eerste trawlerrederij die haar activiteit beëindig de. In 1903 gingen beide scheoen onder dezelfde naam over aan de Mij. tot Beheer van Steamtrawlers en andere Visschers- vaartuigen, welke rederij tot in het jaar 1917 stoomtrawlers heeft geëxploiteerd. De vloot werd over andere rederijen verspreid en de Barendsz en de Heemskerk kwamen bij de Scheepsexploitatie Mij Amsterdam, die onder directie stond van de heer D Boon. Maar dit heeft ook weer niet lang geduurd. In 1922 staan de schepen bij de Scheepsexploitatie Mij Zandvoort ver meld. Het volgende jaar kwam het einde voor de Heemskerk. Op 12 oktober 1923 strandde het schip ter hoogte van Wijk aan Zee, dus vlak bij de thuihaven. Berging was niet meer mogelijk. Jaren achtereen is het wrak nog zichtbaar geweest. Zowel de Barendsz als -de Heemskerk was vijftig jaar geleden een mooie trawler, echte Engelse bouw, fraai van lijn en dege lijk van constructie. De Heemskerk had een inhoud van 177 reg. ton bruto, was 35,17 m lang. 6,55 m breed en 3.48 diep. De foto is genomen toen het vaartuig toe behoorde aan de Mij. Beheer. De Barendsz is na het verloren gaan van de Heemskerk alleen doorgegaan. De stoomtrawler Daarna heeft deze trawler nog gevaren onder de naam Gelria en in 1931 kreeg het schip de naam Knikker; eigenaar was toen de heer N. Brakenhof. De laatste jaren deed het schip dienst bij de N.V. Visserij Mij De Daad, welke rederij het schip van een bak voorzag en van een buitenbrug. In de tweede wereldoorlog deed de Knikker dienst voor de geallieer den en daarna konden we het vaartuig weer in IJJmuiden terug zien, wel ver ouderd maar toch nog in staat om tot 1950 in de vaart te blijven. Verdeeld in 3 gioepen nemen in de hoofdklasse 25 spelers deel aan het voor- toernooi om de damtitel van Kennemer land. In de groep A komen de bovenste drie in de groepen B en C de twee eerstgeplaat- sten in de eindstrijd. Tot deze eindstrijd zijn reeds gerechtigd Dukel en B.US. De spanning in dit toernooi is bijzonder groot. Met nog één o' twee partijen te spe len valt nog niet te voorspellen wélke spe lers in de hoofdklasse de eindstrijd zuilen bereiken. De DCIJ-ers Swier, Van Straten en Van Gerrevink hebben nog alle moge lijkheden. De Boer is na een uitstekend be gin uitgeschakeld. De standen in de hoofd klasse luiden: Groep A: Van Loo 6-9; Van Kesteren 8-8; Belien 7-8; Van Straten, Teunisse, Van Hal, allen 6-7; Warmerdam en Langeveld, beiden 6-2. Groep B: Belien 6-9; Meure 4-6 (met 2 afgebroken partijen die zeer gunstig voor hem staan); Swier 4-5 (met 2 afgebroken partijen die 3 pun ten opleveren); De Jong 6-7; Oudhof 5-5; Le Noble 6-4; Mast 4-2; Roest 5-2. Groep C: Van der Vosse en Schelfhout beiden 6-8; Van Gerrevink 6-7; Douma 5-6; Ter Haak 6-5; Blom 5-4; De Boer 6-4; Belien 6-4. In de eerste klasse strijden twee groe pen, één van 7 en één van 8 deelnemers. De twee bestgeplaats'ien komen in de fina le (eerste klasse) om de damtitel van Ken nemerland. De stand in deze groep is: Groep A: Groep B: A. G. de Zwart 6 9 A. F. Leuffen 4 6 G. Hekelaar 6 8 K. Jutten 5 6 Tj. v. Smeden 6 7 W. v. Looy 4 5 Th. Bot 6 6 H. Diemei 5 5 M. v. Leuven 6 6 J. Koren 4 3 M. Bosma 5 5 J. v. d. Wereld 5 3 G. de la Rie 6 4 S. Lemmers 3 2 J. Boerkool 5 1 De afdeling IJmuiden van de Nederlandse Metaal Bedrijfsbond gaat haar vijftigste verjaardag op 16 en 23 maart aanstaande vieren. De afdeling bestond op 13 februari jongstleden een halve eeuw, maar voor de viering van het gouden feest leek het toen wel wat te koud. Omdat het grootste deel van haar 950 leden in continuwerk is, heeft men de viering over twee zaterdagavonden verdeeld Het belooft een goed feest te worden, in het IJmuidense Patronaatsgebouw. Er zal muziek, cabaret en dans zijn, er zullen bes'lst geen redevoeringen worden gehouden: de leden en hun introdu- cees zullen continu feestvieren. I ad- r 'lébhirri i3ibi9v bewaard wordt ten huize van de heer B. Stemme "?:i, Kon ngin Wi'helminakade 73, in IJmuiden. Het behoud van het oude vaandel is te danken aan de, later door de Duitsers gefusilleerde secretaris-pen ningmeester van de afdeling, de heer Ko van Leeuwen, een broer van de huidige wethouder van sociale zaken in Velsen. Er is, sedert Cornells Roodzand als der tienjarige knaap z'h 54 werkuren per week vol maakte, veel veranderd. De verande ringen, veelal verbeteringen kwamen ge leidelijk. Werkelijk grote conflicten met de werkgevers zijn wat de afdeling betreft niet voorgekomen. De eerste tien jaren zou men een „pe- iode van onderlinge bijstand" kunnen noemen. Men had elkaar hard nodig, want werkelijk noodzakelijke voorzieningen van de zijde van overheid en werkgever wa ren er niet bij. Hoogovens IJmuiden is het grote reser voir waaruit de meeste leden van de af deling komen. Maar Hoogovens IJmuiden bestond nog niet, toen de afdeling werd opgericht. De oprichters en hun volgelin gen, twintig mannen bij elkaar, waren ar beiders van kleine metaalverwerkende fa briekjes en scheepsreparaties verrichtende bedrijfjes aan de zuidzijde van de vissers haven. De heer C. Roodzand. nu werkzaam bij Hoogovens, herinnert zich uit die beginpe riode nog wel het een en ander Hij is sinds 1915 lid van de afdeling. Met de heer J. H. Broeren, die een jaar latei- als lid toetrad, vormt hij de vraagbaak van het huidige bestuur als het om zaken van vroeger gaat, want tijdens de Duitse bezetting is het archief verloren gegaan. Niet verloren is gegaan het oude vaan del van de afdeling, dat als een reliqui In de tweede klasse is één groep. De kampioen van deze afdeling is tweede klas se kampioen van Kennemerland. Er heerst weer volop spanning zoals uit de stand wel blijkt: Lenarts, Hooglucht en Knopper, allen 6-4; Ebbeling en Zandbergen 5-5; Van Dolden 5-4; Van Eem 4-3; Maus 5-0. Advertentie VOOR ELK INTERIEUR Kennemerlaan 9 - Tel. 5271 Erkend installateur P.E.N. Van opleidingssmaldeel 1, bestaande uit de kruiser De Ruyter (als vlaggeschip) de jagers Amsterdam en Utrecht, het fregat De Zeeuw, alsmede uit de onder zeeboten Walrus en Tijgerhaai. zullen de De Ruyter, de Utrecht en de Walrus van 8 tot 11 maart een niet-officieel bezoek brengen aan Valencia, terwijl de cverige schepen van het smaldeel in datzelfde weekend een niet-officieel bezoek brengen aan het eveneens Spaanse Taragona. Genoemd opleidiagssmaldeel bevindt zich sinds eind januari op voorjaarsoefen- reis in het Middellandse Zeegebied. Op 29 maart worden deze oorlogsbodems weer in Nederland terugverwacht. Ook oefensmaldeel 5, bestaande uit het vliegkampschip Karei Doorman (als vlag geschip), de jagers Friesland. Drenthe en Overijssel en de onderzeeboot Zeehond is op voorjaarsoefenreis. Momenteel bevindt het smaldeel zich ten westen van Tou lon op de Atlantische Oceaan, waar het deelneemt aan de internationale oefening „dawn breeze." De jager Holland, welke bodem even eens tot dit smaldeel behoort, ligt voor een reparatie in de thuishaven Nieuwe- diep. Op 8 maart zal deze jager zich weer bij de overige schepen voegen. Op 20 maart worden de schepen in Ne derland terugverwacht. Het fregat Vos houdt als visserij-politie- kruiser toezicht op de naleving van de in ternationale visserijbepalingen in de Noordzee. Het patrouillevaartuig Bulgia heeft een dergelijke visserij-politietaak in de Zeeuwse wateren. Het zusterschip Freyr staat ter beschikking van de vaaronleidin- gen. Het fregat van Ewijck en de jager Rot terdam bevinden zich in de Caraibische wateren. Genoemde bodems staan ter be schikking van de commandant der zee macht in de Nederlandse Antillen. De squadrons mijnenvegers oefenen op de Noordzee. Donderdag 7 maart zal de heer B. G. Hopman uit Beverwijk, controleur Com merciële Afdeling N.V. Mekog, veertig jaar in dienst zijn van de Koninklijke Ne- derlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. en aangesloten bedrijven. De jubila ris zal op die dag bij Mekog worden ge huldigd. De thans 63-jarige heer Hopman begon in 1923 bij Hoogovens als magazijnknecht Nadat hij was opgeklommen tot assistent ladingmeester nam hij in 1929 als baas Kernploeg deel aan de opbouw van de kunstmestfabriek N.V.. Mekog. Belast met de leiding in het verlaadge- bouw heeft de heer Hopman hier kinder ziekten helpen overwinnen. Omdat voor kalksalpeter toen nog geen deugdelijke verpakking bestond, kwamen er klachten voor over gewicht en verpakking van het afgeleverde produkt. Het werd de taak van de heer Hopman deze klachten te on derzoeken; eerst in Nederland, later ook in het buitenland. Het resultaat was, dat N.V. Mekog als eerste de kalksalpeter in papieren zakken ging verpakken. Ook nu men overgaat op plasticverpakking wordt dankbaar profijt getrokken van de veelja rige ervaring van deze pionier. Twee van de drie-zonen van de heer Hopman zijn aangesloten bedrijven. De huldigingsbijeenkomst begint om 10.30 uur in de koffiekamer van N.V. Me kog. De heer H. Andrea, Ladderbeekstraat no. 129, die al tal van jaren in Velsen- Noord verschillende collectes organiseert, kan het alleen niet meer aan. Hij zou Vel- sen-Noord bij het houden van collectes in vier wijken willen verdelen, die elk onder een verzorger staan, hetgeen het werken aanzienlijk vergemakkelijkt. Met een hon derdtal helpers verzorgde de heer Andrea in 1962 de volgende collectes: rheumafonds 806,60; unicum (lichamelijk gehandicap ten) 599,bejaarden i 566 05; blinden 544,15; anjercollecte 579,35; kankerbe strijding 1.492,98; collecte Zonnehuis 546.15; R. KruiscoRecte (816,reclas sering 682,17; Novib (Hongerlijdenden) 1.186.41; nazorg 592,-; Klaproos 400,74 De gezamenlijke opbrengst was 8-811,60. Een grote kentering trad in, toen in 1923 Hoogovens zich in IJmuiden kwam vestigen Voor de afdeling brak een tijd van voorspoedige ontwikkeling aan. Het le dental groeide gestadig. Al had de afde ling in die jaren haar ups and downs, conflicten van grote betekenis met Hoog ovens zijn er niet geweest. Van 1930 tot 1938 waren ook vele af delingsleden zonder werk. De uitkerings- kas had het in die periode wel heel zwaar te verantwoorden. Een andere grote zorg, die een voortdurend op z'n hoede zijn ver eiste, was te voorkomen, dat extreme ele menten misbruik gingen maken van de zeer moeilijke omstandigheden om nog grotere onrust, verwarring en zelfs chaos te stichten. In 1938 begon de zon door te breken, Door bemiddeling van de Tuinbouw Stu die Club is er dit winterseizoen in Bever wijk een tuinbouwcursus bedrijfseconomie gehouden waarvoor een grote belangstel ling bestond. Gisteren werd de laatste cur susavond gehouden, waarbij naast de le raren ook een vertegenwoordiger van de Inspecteur van het Land en Tuir'-'ouw onderwijs aanwezig was. Drs. Boutkan wees nog eens op het gro te nut van een dergelijke cursus. De agra riër krijgt een andere kijk op zijn bedrijf Hij moet naast zijn fiscale boekhouding ook een bedrijfsecoonomische boekhouding hebben. Want dan krijgt men een beter in zicht in zijn bedrijf en ziet men waar de zwakke plekken zitten. Voorzitter G. Tabak zei dat het juist in de IJmond van groot belang is als der gelijke cursussen gehouden kunnen wor den. Dank is men dan ook verschuldigd aan de Rijks Tuinbouw Voorlichtingsdienst die deze cursus mogelijk maakte. Een woord van dank werd ook tot de leraren gesproken, die een attentie in de vorm van rookwerk kregen. De vertegenwoordi ger van de Inspecteur van het Land- en Tuinbouw onderwijs meende een grote be langstelling te zien voor deze tak van on derwijs in deze oude tuinbouwstreek Zeker zal men ook in het volgende seizoen kunnen rekenen op medewerking voor een dergelijke cursus Aan deze cursus na men 22 cursisten deel. de arbeidsmarkt werd ruimer, de afdeling kwam langzaam maar zeker weer tot een gezond leven. Helaas heeft deze periode van opbloei maar twee jaren geduurd, want in 1940 werd Nederland bezet door een meedogen loze vijand. De afdeling kreeg het bijzonder moei lijk. Liquidatie werd overwogen, maar leek onmogelijk, omdat zeer velen afhan kelijk waren van een aantal fondsen, on der meer voor de gepensioneerden zou dit funest geweest zijn. Toch volgde onverbiddelijk een periode van afbraak. Er werden geen leden meer aangenomen en het uittreden werd bevor derd. Van 1942 tot 1945 heeft de afdeling niet bestaan. Maar de afdeling IJmuiden is kort na de bevrijding herreken. Voorzitter werd de heer G. Dekker. Van het eerste bestuur na de tweede wereldoorlog zijn hij thans nog voorzitter en de secretaris, de heer Stemmeken overgebleven. De afdeling is na de wederoprichting gegroeid. Zij bleef gezond en sterk, ook na de afsplitsing in 1958, van Velsen-Noord. De geest in de vereniging is goed. De onderlinge band is hecht. Voorzitter Dekker ziet de toekomst met groot vertrouwen tegemoet. Hij re kent op mooi weer op zaterdag 16 en za terdagss maart. Wie mee wil feesten kan terecht bij de volgende adressen: Koningin Wilhelminakade 73, Torricellistraat 18, Kalverstraat 18, Orionweg 8 (alle IJmuiJ den) en Hyacinthenstraat 7 (Santpoort). BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN. GEBOREN: W. M. H. de RuiterHottin- ga, z., Tuindershofje 15, IJmuiden-oost; R. SchildAttema, z., Besoekistraat 25, Haar lem; J. C. M. de RuijterKiebert, z., Cor- verslaan 75, Velsen-noord; A. M. van der HamKroone, z., van Saelenplantsoen 2, Velsen-noord; A. M. KruyerStam, z., Schulpweg 194, Velsen-noord, D. Nunnink Vunderink, d., de Noostraat 151, IJmui den-oost; L. A. VergersNat, z. Rogge veenstraat 2, IJmuiden-oost; A. Petersen Helmers, z., Homburgstraat 52 rd., IJmui den; C. G. J. ScholNeugebauer, z„ Vecht- straat 185, IJmuiden; K. Ensingvan Wijhe, z., Rijnstraat 99, IJmuiden; I. Drom melvan den Berg, z„ Scheldestraat 86, IJmuiden; I. CoenenSiahaya, z., van Dalenlaan 302, Santpoort; J. de Gelder Schotvanger, d., Merwedestraat 66, IJmui den; C. P. van LeeuwenSlijkerman, z., Schulpweg 514. Velsen-noord; H. J. W. WoolthuisVosse, z„ Voermanstraat no. 8, IJmuiden: M. M. van Kaamvan Cam- penhout, d., Marconistraat 3. IJmuiden; C. E .M. RutteKnook, d., Hofgeesterweg 7, Santpoort; G. M SprenkelingKraakman, d„ Pegasusstraat 8, IJmuiden; T. M. van VlietLobbes, z., Lierstraat 25, IJmuiden. OVERLEDEN: L. Rolloos, 80 jr.. echtge note van J. van de Does, Trompstraat 42, IJmuiden-oost; J. Wielinga, 76 jr., echtge noot van R. M Lak, Kruidbergerweg 15, Santpoort; A. F. Neervoort. 84 jr., echtge noot van S. de Boer, IJmuiderstraatweg no. 172, IJmuiden: M. B. C. Vonk, 9 jr., Wethouder Zonneveldstraat 16, Uitgeest; B. Spoelstra, 91 jr.. weduwnaar van E. H. Rocourt, Koningin Wilhelminakade 87 rd., IJmuiden; A. H J. Leewens, 51 jr., echtge noot van A. M. J. A. Caarls, Paramaribo- straat 68. Santpoort; C. J. Beekman, 78 jr., Hoofdstraat 14, Santpoort; W van Heijst, 74 jr., echtgenoot van H. J. Windsant, van den Vondellaan 31, Driehuis; H, Amse, 78 jr.. echtgenoot van H. Tabak. Rijnstraat 4, IJmuiden; R. Meisriemler, 62 jr., echtge note van J. Rens, Cvpressenstraat no. 39, IJmuiden-oost; L. F. J Franssen. 79 jr., echtgenoot van M H. W Zonnevpld, Hee renduinweg 117, IJmuiden-oost; T. Klijn, 56 jr., echtgenote van M. Spijker, Kwekers laan 7. Santpoort, Modeshow Uitgaande van de com missie voor huishoudelijke en gezinsvoor- lichting in Beverwijk, wordt op dinsdag 19 maart een modeshow gehouden. Ver schillende fabrieken werken hieraan mee. De show begint om twee uur 's middags in het Statenhuis aan de Velserweg.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5