bij EO. PETERS Duel tussen leider Kroone en Tuning eindigde in remise w IN DE VISHAL EN OP ZEE Schipper van Emma Wilhelmina schuldig aan botsing met Aurora QagtaM- abonnees HUISSCHILDER jaarlijkse sensationele aanbieding 100% zuiver wollen dekenlappen HEROPENING RIJWIELEN BROMFIETSEN STOFZUIGERS WASMACHINES Rijwielhandel A. DONKER Blansjaar kon tegen Schuurman niet op Ir. J. C. van Hattum overleden Velser Kunstkring dit seizoen nog in Rex Raad voor de Scheepvaart Vier maanden Belgen niet tevreden over bevaarbaarheid van de Schelde Bekisch fppren optreden v*n Neder landers in Antwerpen ontzegging Ernstige aanriiding bij Velser pont én VAN EGM0ND POELIERS - SASSENHEIM vakbekwaam en aankomend vanaf f 2.50 t/m f 15.- MAART 1963 WOENSDAG Ti m Watersnood in IJmuiden Noors schip vlot Visserman vermist Parijse bankier vermoord Kort nieuws Nederland-Israel ,v - - - - - - - - - - - - De meest opvallende gebeurtenis in de onderlinge competitie van de schaakclub Santpoort was ditmaal de remise welke lijstaanvoerder Kroone zijn rivaal Tuning moest toestaan. Tuning speelde bovendien nog met zwart zodat hg een mooi per soonlijk succes behaalde. Overigens mocht dit halve verlies Kroone in geen enkel opzicht verontrusten. Zijn voorsprong is groot genoeg om zo af en toe eens iets te kunnen verspelen. De strijd om de tweede plaats blijft nog steeds interessant. Toch begint het er naar uit te zien dat Sterk sr. de meest serieuze gegadigde is. Weliswaar speelde hij ditmaal zelf niet, maar de medegegadigden kwamen niet tot winst. De Jong kwam met zijn ongebruike lijke opening (b4) tegen Koolhaas niet verder dan remise terwijl Sterk jr. tegen Brugman verloor. Hij had dit aan zichzelf te wijten. In een gewonnen stelling ..mooi" willen doen heeft gewoonlijk rampzalige gevolgen en daarop werd ditmaal geen uitzondering gemaakt. Blansjaar kon het tegen de routine van Schuurman niet verder brengen dan een verdeling van het punt. Onderaan stelt Bilder alles in het werk een veiliger po sitie in te nemen. Tegen Kruyff behaalde hij in elk geval' weer een half puntje Pels en Van der Bronk consolideerden hun po- Oudste directeur van Van Hattum en Blankevoort Donderdagmorgen om half twaalf zal op Westerveld ter aarde worden besteld het stoffelijk overschot van ir. J. C. van Hat tum, een der directeuren van Van Hattums Havenwerken en van Van Hattum en Blan kenvoort n.v. te Beverwijk. Ir. Van Hat tum is op 67-jarige leeftijd in het St. Eli sabeths Gasthuis in Haarlem overleden. Ir. Van Hattum was de oudste direc teur. Hij werd in Sliedrecht geboren Gedurende zijn directeurschap van de we reldbekende n.v. bekleedde hij ook enkele functies in het openbare leven. Zo was hij vele jaren bestuurslid van de spaarbank in Beverwijk en hoofdbestuurslid van de Nederlandse Spaarbankbond. Hij was lid van de Kamer van Koop handel en Fabrieken, bestuurslid van het sities in het midden van de ranglijst door elkaar de halve winst te laten. Nieland kwam terug. Een zege op Everaars be tekende weer aansluiting met de staart- groep. In de tweede groep moest de leidende I Otte toezien hoe Everaars (2) met een reimse tegen Krol weer naast hem kwam. Gevaarlijk opzetten komt nu ook Van der Enden die ditmaal van Lubken jr. won. Hij maakt stellig nog een goede kans. 44 nu 46 Voor de bondscompetitie werden de af gebroken partijen uit de wedstrijd met Aalsmeer beslist. Via 44 behaalden de Santpoortse schakers een 46 zege, waar door zij hun aanspraken op het kampioen schap behielden. Deze week wordt aan- getreden tegen de Haarlemse schaakclub Rolland. Een moeilijk te bestrijden tegen stander die echter overwonnen moet wor den om de wedloop met de concurrentie te kunnen volhouden De uitslagen zijn: Aalsmeer—Santpoort, bord 1: J. Spaar garenKroone 01, 2. AlderdenPels 1—0, 3. A. SpaargarenP. Sterk remise, 4. F. NoordhoekBlansjaar remise, 5. Van der BeekKoolhaas remise, 6. C. Noord- hoek—Tuning remise, 7. De Waal—W. I Sterk 01, 8 Van der SchildenDe Jong 01, GoebelHan Everaars 01, 10. Har- tingVan der Enden 10, Totaal 46. Onderlinge competitie: groep 1: Bilder Kruyff remise, Van der BronkPels re mise, Sterk jr.Brugman 01, De Jong Koolhaas remise. EveraarsNieland 01, KrobneTuning remise, Blansjaar Schuurman remise Groep 2: Van Ingen Van Rongen 01, ParsonStam 10, Pe tersKesting 01, VosLammertsma re mise, Lubken jr.Van der Enden 01, EveraarsKrol remise. SchürerVan Groningen 10. HaanappelOosterling 01, Vons jr.Lubken sr. 10, Baljet Van Groningen 01. Aanranding. Door de politie is een twintigjarige jongeman uit IJmuiden-Oost aangehouden, die zondag in Santpoort een zesjarig meisje heef: aangerand. Hij is in het hoofdbureau van politie ingesloten. De aanvoer van vis in IJmuiden bedroeg dinsdag 10430 kisten, waarvan 1881 kisten tong en tarbot, 1520 schol, 80 schar, 5045 haring, 100 schelvis. 245 wijting, 1455 ka beljauw en gul en 104 diversen. Prijzen, in guldens per kilogram: gr. tong 3,10-2.80; grm. tong 2-1.72; kim. tong 2,08-1,90; kl. tong I 2,16-2; kl. tong II 1,58- 1,36; tarbot I 3,60-3. Per 50 kilogram: tarbot II 162-146; tar bot III 126-118; tarbol IV 130-84; gr. schol 8,40-5,40; grm. sch.jl 10-5,60; kim. schol 15,50-10,50; kl. schol 1 16,50-10.50; kl schol II 20-8; schar 25-15. bot 4,40-2.40; verse De trawlers bij de P-boeien vingen niet meer dan een of twe" manden tong per trek. De schepen hadden aanvankelijk last van mist, die later door een aanwankke- rende wind wegtrok. De „Delft", op weg naar IJsland, meldde een harde bries. In de noord vissende schepen liggen te steken. handel en raorieKen, Desxuuisnu «du uci .)t. ,,Q R. kl -rhPivis TT centraal baggerbedrijf, commissaris v_an deI haring 16 61)-13 wij. ng 9-8 kl. Koninklijke Maatschappij Wegenbouw n.v lid van de commissie van advies van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Haarlem en lid van de commissie van arbitrage voor metaalnijverheid en -handel. Verder was ir. Van Hattum directeur-commissa ris van verscheidene dochterondernemin gen van Van Hattum en Blankevoort. Op 29 april 1961 werd hij benoemd tot offi cier in de Orde van Oranje-Nassau. De uitvoeringen in het komende seizoen voor de Velser Kunstkring „Voor Allen" zullen, naar het zich laat aanzien, in het Rex Theater te IJmuiden worden gegeven Het gemeentebestuur van Velsen heeft namelijk voorbericht ontvangen dat Ge deputeerde Staten goedkeuring zullen ver lenen voor de door de gemeenteraad be sloten aankoop van het theater, dat dienst zal gaan doen als schouwburg en bioscoop, De verwachting is, dat zeer binnenkort de overdracht zal plaats hebben. Daarna zullen eerst voorzieningen worden getrof fen, met betrekking tot toneel, verlichting, akoestiek, verwarming etcetera, waarvoor de raad reeds een bedrag van 275.000 heeft toegestaan, na het krediet van 1.033.000 voor de aankoop van het ge bouw. De raad zal in de toekomst nog een krediet moeten verlenen van zeseneen- halve ton voor verbouwingen. Het ligt voorts in de bedoeling de weg van het nieuwe raadhuis naar Velsens schouwburg te verbeteren en een betere verlichting aan te brengen alsmede te voorzien in een passende parkeergelegen heid bij de schouwburg. In de omgeving van het sportpark Schoonenberg" dreigden gisteren door dooiwater twee woningen onder te lopen. De kelders stonden reeds blank en het wa ter had ook de benedenverdieping al be reikt. De gealarmeerde brandweer heeft de woningen weer drooggepompt, BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK GEBOREN: Dina M., d. v. P. Scholten en H. Bloedjes; Dirkje, d. van F. Mun niksma en G. Vrij; Irene, d. van J. H. Vosgezang en E. Passchier; Ignatia Th., d van J. Beentjes en A. A. de Rooij; Johanna M„ d. van P. F. van der Kolk en C. W. Schut; Martha, d. van J. Hoekema en J Busman; Maria C. C„ d. van J. P. Aarden burg en M. Rijke; Marlies, d. van J. van Randeraat en G. J. A. Pidoux; Martinus W., z. v. W. Posthumus en J G. van Essen. Sandra, d. van A. I. Besseling en E. M Groeneveld; Johannes A. J., z. van J B Dam en A. E M. Meiland; Cornelia, d. van J. H. Olthoff en M. J. C. Verheij: Cor nelis H. M., z. van H Beentjes en L. G. Baltus; Reinoldus B M.. z. van R. M. J ten Berge en C. Kl van Hoogmoed Astrid J., d. van H. K. Klein en A. Hoe kema; Ronald Ph. J., z. van D. N. de Nie en K. van der Meulen; Rudolfus A. J., z van L. R. van Noort en H. J. Akkerman; Johanna M. W., d. van C. Brakenhoff en C. M. van Rijn; Ellen M„ d. van H. Veld- man en M. I. Nierop: Robert H., z. van R. B. Hunink; Marinus H„ z. van G. N. Beentjes en O. D. S. Wormsbecher; Ber- nardus N. M., z. van A. B. W. van der Meij en C, H. van der Zon' Josefine J. W, d. van C. Jong en F. F. H. van Maaren Leonardus J., z. van N. Th. Kors en C. M Zwanenburg; Margaretha J. E„ d. van W G. Packbiers en M. C. Lutgens; Johannes J. F., z. van J. F. R. de Ruijter en A. A Verdonk. ONDERTROUWD: Willem M. Leutholff en Geertje J. Blokker. GETRÓUWD: Jacobus A. Schouws en Johanna M Goudsblom. 63; gr. gul 36-34; middel gul 33-31; kl. gul 36-30. Besommingen, in guldens KW 54 11.670. 87 17.220, 196 11.400. 98 4.900, 40 8.500, 57 4.600. 55 13.000. 81 12.060. 146 4.900, 161 2.300, 104 1.770, 89 1 "00, 52 4.100. 91 2.930, 12 5.060, 121 16.300, 113 2.460. 103 3.500, 133 2 340. 64 2.200, 63 2.960, 107 3.440. 136 2.950, 158 2.400. 28 3.080, 1JM 56 5.740. 66 2.270, 67 3.540. 65 2.930, VL 112 21.620, 7 12.980, SCH 135 25.140. Aanvoer van woensdag Achtenveertig schepen voerden vanmor gen in IJmuiden de volgende hoeveelheden I vis aan: 15 kisten schelvis. 280 wijting, 1100 spanwijting. 30 gul en kabeljauw, 90 kool- vis, 780 trawlharing, 10.000 spanharing, 600 schol, 25 tarbot, 110 varia. 370 stuks stijve kabeljauw en 40 000 kilo tong. Prijzen van woensdag Per kilo, in guldens: heilbot 44.10, tar bot 3.10—2.90, grote tong 3—2.90, grm. tong 2.10—1.88, kim .tong 2.12—1.92, tong I 2.221.72, tong II 1.64—1 40 Per 50 kilo: grote gul 65—40, middel gul 51—36, kleine gui 48—31. knolvis I 31—22, kool"' tt 25—17, leng en lom 41—30. ham 160, grote schol 17—9. middel schol 17—11, zetschol 23—14. schol I 23—14. schol III 23—8. schar 27—15, bot 4—2.80, braadschel- vis 73, wijting 47—23. dichte wiiting 32—8 trawlharing 20—15.60 spanharing 13—11 tarbot 138—67, griet 66—34 schartong 30—27. - Per 125 kilo: grote kabeljauw 10446 middel kabeliauw 72—65. grote koolviS 52 -49. middel koolvis 5754. leng 90. Per regel: grote kabeljauw 8169. mid del kabeljauw 57—40. Per hoop: vleet 15462. Besommingen van woensdag KW 95 f 8550, KW 153 f 11.400. Scheveningen Te Scheveningen werden vanmorgen aangevoerd: 10 kisten schelvis. 150 wijting. 800 koolvis, 1200 trawlharing. 3500 span haring en 30 makreel. Op zee De KW 196 meldde gisteravond aan de KW 81 dat de meeste schepen zich nu na bij de Silverpit hebben geconcentreerd, op 54.5 noorderbreedte en 2.20 oosterlengte De meeste schepen hadden trekken gedaan van drie tot vier manden tong en wat bij- vis. hoofdzakelijk wijting De sleepboten „Schelde" en „Poolzee' van L. Smit en Co. zijn er in geslaagd het 5352 brt metende Noorse vrachtschip „Langfonn" vlot te brengen, dat sinds maandag 25 februari aan de grond zat aan de zuidkant van het Maracaibokanaal. Het Nederlandse bedrijf had van Noorse assuradeuren de bergingsopdracht gekre gen, nadat plaatselijke sleepboten hadden gefaald in hun pogingen de vrachtvaarder, die beladen was met 4000 ton stukgoed naar open water te brengen. De 44-jarige varensgezel Theunis van der Mey uit Katwijk wordt sedert 31 januari vermist. De man verbleef tot die datum aan boord van een vissersvaartuig in de haven van IJmuiden. Van der Mey was ge kleed in een blauwe werkbroek, zwarte of donkerblauwe trui, groen-wit jack. klom pen of rubberlaarzen. Hij droeg een gou den trouwring met de inscriptie fillem pje" De commissaris van politie tt Velsen (tel. 02550, 6444) vraagt ieder die "Rich tingen kan geven zich met hem of met de politie in de woonplaats in verbinding te stellen. Zuidvietnamese troepen bewaken ge vangengenomen guerrilla's van de Vietcong in een rijstveld nabij het dorp Bac Lieu in Zuid-Vietnam. De handen van een der gevangenen zijn vastgebonden met zijn overhemd. Op de achtergrond Amerikaanse hef- schroef vliegtuig en die de Zuidvietna mese troepen naar de omgmeving van het communistische bolwerk hebben gebracht. PARIJS (AP) De president van een grote Parijse bank is vanmorgen doodge schoten toen hij zijn huis verliet Het was Henri Lafond (68), president van de Ban- que de l'Union Parisiènne De moordenaar vluchtte in een auto. Het is niet bekend wat de drijfveer tot de moord was. Geen nieuwe secretaris-generaal. Dr. J. H. Wesselings, secretaris-generaal van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, zal op 1 mei aftreden. Dr. Wesselings bereikte reeds op 25 maart 1962 de pensioengerechtigde leeftijd. In deze kabinetsperiode zal geen nieuwe se cretaris-generaal op het departement van O., K. en W meer worden benoemd De functie zal worden waargenomen door mr. H. J. Schölvinck. Naar aanleiding van dc scheepsramp op de Schelde van de vorige week, waarbij in een aanvaring tussen twee tankers tien personen om het leven zijn gekomen, is in de Belgische Kamer van Volksverte genwoordigers aangedrongen op het nor maliseren van de Schelde. Bij de behandeling van de begroting van Openbare Werken zei de heer Del- waide, tevens wethouder van Antwerpen voor havenkwesties, dat dringend maat regelen nodig zijn om het toenemende verkeer op de Schelde mogelijk te ma ken. Hij wees er op dat het afgelopen jaar 36.000 zeeschepen de Schelde zijn op en afgeyaren en dat dit aantal voortdu rend toeneemt. Hij gaf toe dat de bevaardheid van de Schelde de laatste jaren wel is verbe terd en dat tankers tot 53.000 ton de voornaamste Belgische havens kunnen be reiken, maar hij achtte de verbeteringen tot dusverre toch onvoldoende. De normalisatie van de Schelde noemde hij een onontbeerlijke aanvulling van de grote zeesluis in Zandvliet, „die haar doel voor een groot deel zou missen indien de Schelde niet voor grote schepen be vaarbaar wordt gemaakt". BRUSSEL. Het Belgische „Nationale comité voor de eenheid van het land en de taalvrijheid" heeft de Antwerpse poli tie verzocht maatregelen te nemen tegen Nederlanders, die zouden hebben deelge nomen aan demonstraties tegen de acti viteiten van dit comité. Het comité wil op 31 maart in Brussel een „Rendez-vous der Belgen" houden als demonstratie van de Belgische eenheid. Bij een voorberei dende vergadering, de vorige week in Antwerpen, hield een Vlaamse beweging een tegenbetoging, waaraan volgens het comité ook Nederlanders hebben deelge nomen. stuurboord ten anker had gelegen op 500 a 400 m., zoals de schipper zou hebben gemeend, dan was er voor hem geen re den geweest te trachten van dit schip vrij te varen door het geven van hard bak boordroer Zonder meer zou de K.W. 135 vrij van de ander zijn gevaren Uit zijn manöeuvre blijkt ook, dat de kotter vlak- aanvaring van de motorlogger „Emma bjj m zjcijt.kwam. Hoewel dit geen invloed Wilhelmina" K.W. 135 met de Deensë [rifts'] hppft pphari od de aanvaring, valt het op. De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam heeft Uitspraak gedaan inzake de motorlogger 5 met de De torkotter „Aurora" E 569 op de Noordzee Deze aanvaring „ebeurde op 10 maart van het vorige jaar, toen de „Emma Wil helmina" K.W. 135, thuisvarende was van de visgronden in de Noordzee naar IJmui- De „Emma Wilhelmina" den en tijdens dichte mist. De Deense mo- torkotter „Aurora" E 569 is korte tijd later gezonken. De raad acht schipper C. Z. van de „Emma Wilhelmina" schuldig aan deze aanvaring. Bij het bepalen der straf houdt de raad er rekening mee. dat de „Aurora" ook nalatig is geweest. Door deze aan varing is niet alleen een schip verloren ge gaan, maar hebben ook 3 mensen in ern stig levensgevaa, verkeerd Door het lo pen van een veel te hoge vaart in mist heeft de schipper ook zijn eigen schip en opvarenden aan ernstig gevaar blootge steld. Op grond van het bovenstaande straft de raad schipper C. Z. door hem de bevoegd heid om als schipper of als stuurman te varen op Nederlandse zeevissersvaartuigen te ontnemen voor de tijd van vier maan den. Gezien deze omstandigheden van slecht zicht, js de snelheid .van de K.W. 135 veel te hoog geweest. Er is blijkbaar geen tijd geweest om te trachten door achteruit slaan de aanvaring te voorkomen. Indien de „Aurora" inderdaad op 2 streken aan Dinsdag om half vijf is bij de uitgangs- weg van de pont een ernstig verkeers ongeval gebeurd. Een 69-jarige autobe stuurder uit Driehuis wilde bij het afrij den van de pont op de Parkweg voor sorteren. toen hij van achteren door een andere oersonenauto werd aangereden Zijn auto werd naar links gedrukt en kwam frontaal in botsing met een naderende auto bus. De personenauto schoot onder de bus De bestuurder kon pas van zijn zitplaats worden bevrijd, nadat de auto door een kraanwagen was opgetakeld. Hij bleek ernstig te zijn gewond en werd met twee gebroken benen, enige gebroken ribben en wonden in het gelaat naar het Antonius ziekenhuis overgebracht Zijn totaal ver nielde auto is naar het hoofdbureau van politie gesleept. heeft gehad op de aanvaring, valt het op. dat de schipper zijn roermanoeuvres niet heeft kenbaar gemaakt door geluidseinen Het is bekend, dat de K.W. 135 op 19 januari 1961 ook een Deense kotter heeft overvaren. De raad heeft destijds dat ongeval ook onderzocht. De schipper C. Z. was toen ook aan boord, maar ging geheel vrijuit, daar een ander de wacht had. Het valt op, dat toen werd verklaard, dat het uitzicht vanaf de brug minder goed was door het hoge voor schip. Ook nu lag de K.W. 135 15 dm. achterover. Het is onbegrijpelijk, dat ook dit geen reden voor de schipper is ge weest een uitkijk voorop te plaatsen. De raad keurt af, dat van het stuurhuis maar één raam, aan stuurboordzijde voorkant, kon worden geopend. Daar de andere ra men zeker beslagen zijn geweest en min der goed doorzichtig, heeft de schipper voortdurend van een zelfde plaats af uit gekeken. Vooral bij minder goed uitzicht over het hoge voorschip is dit af te keuren. Heemraadssingel Op 27 december 1961 heeft het m.s. „Heemraadssingel" op de reis van Rotter dam naar La Rochelle nabij Baleines ge stoten. Het schip liep ernstige bodemscha- de op. De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam is van mening, dat de kapitein H. E. B. eti de stuurman F. v. d. L. bei den schuld hebben aan het stoten van de „Heemraadssingel". De kapitein, de werktuigkundige en de kok hebben na het stoten geconstateerd, dat de stuurman onder de invloed van al cohol verkeerde. Ter zitting heeft de stuurman verklaard, dat hij vier borrels had gedronken en dat hij niet geheel helder was. Op grond van de ter beschikking staande gegevens is de raad van mening, dat is gebleken van een zodanige verslaafdheid aan alcohol bij de stuurman, dat hij ongeschikt is om zijn beroepsplichten te vervullen. De raad zal hem op deze grond onbevoegd verklaren om als kapitein of als stuurman te varen op zeeschepen. Ten aanzien van de kapitein ïoudt de raad er rekening mede, dat hij wegens ziekte de reis eigenlijk niet wilde mee maken, doch dat hij heeft gemeend te moeten voldoen aan het verzoek van zijn rederij het schip naar La Rochelle te bren gen. Gelet op het vorenstaande, straft de raad betrokkene B., door hem de bevoegdheid om als kapitein te varen op zeeschepen te ontnemen voor de'tijd van vier maan den en verklaart de raad betrokkene v. d. L. onbevoegd om als kapitein of als stuur man op zeeschepen dienst te doen. In Tel Aviv is opgericht de Israelisch- Nederlandse vriendschapsbond. De Neder landse ambassadeur in Israel, baron J G. Gevers, sprak op de oprichtingsbijeen komst waarderende woorden over hetgeen gedaan wordt ter versterking van de ban den tussen de twee landen door de Ka mer van Koophandel, de Nederlandse im migrantenvereniging in Israel en het ge nootschap Nederland-Israel in Nederland. De voorzitter van de nieuwe bond, dr. E Rojansky, verklaarde dat wederzijds bezoek van kunstenaars, en geleerden door de bond zal worden aangemoedigd. willen weten wat er te koop Is tn de wereld tn het land in de omgeving in uw winkel KOOP NU GOEDKOOP BIJ DE POELIER DONDERDAG OP DE MARKT Malse braadkuikens 2 stuks 2.75 Poulet500 gram 1.50 Malse braadkippen per stuk 2.75 ,v 9ino qC mslissK ;uö- GEVRAAGD D. v. d. SCHAAR, Sabastraat 5, Santpoort, Telefoon 02560 - 7399 MORGEN onze in leder jaar geheel uitverkocht, dus maakt dat u er bij bent DONDERDAG OP DE MARKT!! a.s. vrijdag 's morgens om 9 uut is onze geheel gemoderniseerde raak heropend. Wij zouden het zeer op prijs stellen als u dan een kijkje kwam nemen ONZE COLLECTIE en is UNIEK. Door de vergrote verkoopruimte zijn we nu ook in staat u de nieuwste modellen en aan te bieden, terwijl we op het ge bied van onderdelen en accessoires voor rijwiel en brommer NU een on gekende sortering hebben. 7NGELMUNDUSSTRAAT 28 - IJMUIDEN-OOST - TEL 4282

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7