In Hollandscheveld ontruimde boerderij vannacht uitgebrand Twee mannen gearresteerd Bonn stelt eisen inzake NAVO- kernmacht Paus-Adz j oebei Franse „kompels" krijgen nog vijf dagen bedenktijd HET WEER 98 ct VRIJDAG SOEPDAG Melk in juni een cent duurder sfeeMORRIS'ifejforeyou Dure order voor defensie in V.S. OTEM wil nadruk op nieuwsvoorziening OAS bedreigt'een Lagerhuislid Gromyko in het ijs Nieuwe aardgaslaag in Groningen aangeboord Vorderingsbesluit wordt niet voor aanstaande maandag uitgevoerd KEURSLAGER BUTTER SUÈDE EN NAPPA VESTEN Weer ontruiming A rrestatie Fout van electronische rekenmachine Eerste spade 10 van zendtijd met reclame Politiebescherming voor Alice Bacon van Labour Antwoord Het woord is aan Schopenhauer: In de krant van heden: V ragen Zacht weer 48e JAARGANG NUMMER 104 Kantoor: Lange Nienwstraat 427, IJ muiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef ce zorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DONDERDAG 7 MAART 1963 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 oent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. DAGBLAD VOOR VE LS E N-IJ M ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peerehoom en Mr. H. C. van de j Wat velen hadden voorspeld is trieste werkelijkheid geworden. Gisteravond laat is een ontruimde boerderij te Hol landscheveld in brand gestoken en vrij wel afgebrand. De twee mannen, die de boerderij uit wraak in brand zouden hebben gestoken, zijn door de Hooge- veense politie gearresteerd. Men is on middellijk met het verhoor begonnen. Vlak voor middernacht ontdekte de heer Koert Kroezen dat de gisteren ont ruimde boerderij van boer Klaas Hart man in Hollandscheveld in brand stond. In het voorhuis laaiden de vlammen hoog op vanwege de benzine die vroeger op de avond als „aanmaakbrandstof" in de ontruimde boerderij zou zijn ge bracht. Om tien over twaalf rukte de Hooge- veense brandweer, onder bescherming van gewapende mannen van de rijkspolitie, uit. In het ijs van het kanaal voor de woning werd een gat gehakt, waarna met zes stralen de vlammenzee werd bestreden. Tegen de opdringende menigte werden charges uitgevoerd. De toeschouwers vonden het toen veili ger op een afstand toe te kijken. Ook boer (Von onze correspondent BONN Bij de besprekingen in Bonn tussen Kennedy's afgezant Merchant en minister van Defensie Von Hassel, bleken Bonn en Washington het lang niet eens te zijn over de details van de multilatera le NAVO-kernmacht. In de eerste plaats wil Bonn, evenals de Amerikanen, een vetorecht hebben in het multinationale comité dat gaat beslis sen over het inzetten vat de atoomstrijd macht. Von Hassel schijnt bij zijn recente bezoek aan Kennedy in dit verband te hebben voorgesteld een comité van vijf le den te vormen, dat in eerste instantie be slissingen unaniem zou moeten nemen. In de tweede fase zouden evenwel vier stem men tegen één genoeg zijn om de NAVO- kernmacht in te zetten. Dit zou beteke nen, dat de vier Europese leden van het comité de Verenigde Staten zouden kun nen overstemmen. De Westduitsers zijn verder van mening, dat het onjuist is een deel van de Polaris- raketten op 25 gewone schepen onder te brengen in plaats van op onderzeeërs. Ken nedy's argumentatie daarbij is, dat de bouw van kemduikboten lang duurt en dat de kosten zeer hoog zijn. Bonn meent daarentegen, dat gewone schepen door de vijand te gemakkelijk uitgeschakeld kun nen worden. Er is nog een Amerikaans plan waar tegen West-Duitsland bezwaren heeft: dit beoogt raketten onder te brengen op con ventionele duikboten. Het bezwaar daar van is, dat deze duikboten van bases uit moeten opereren. Bij zijn recente bezoek aan Italië heeft Merchant nog kunnen er varen, .dat lang niet alle NAVO-partners er happig op zijn duikboten met kernwa pens in hun havens te hebben. Minister De Pous heeft het produktschap voor zuivel laten weten, dat hij akkoord gaat met een verhoging van een cent per liter voor gepasteuriseerde eri gesterili- seerde consumptiemelk en karnemelk, met ingang van 2 juni. Dat geldt voor het hele land met uitzondering van het niet- gesaneerde gebied in het westen des lands. De minister verbindt aan zijn toestem ming echter de voorwaarde dat de ver hoging alleen daar zou gelden waar men eventueel nodig geachte prijsverhogingen voor melkprodukten (pap, vla, yoghurt e.d.) niet eerder invoert dan op 2 juni. Ook die verhogingen zullen niet meer dan een cent per litersfles mogen bedragen. Advertentie BARtÊuÖrIsST^ HAARLEM TEL 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL '22359 Hartman, die gisteren zijn boerderij had ontruimd en de nacht zou doorbrengen bij een in de buurt wonende zwager, bevond zich onder hen. Hij stond te huilen toen de vlammen de woning en het bedrijf ver nielden, de boerderij waarin hij geboren en getogen was.Eerst tegen twee uur rukte de brandweer in. Het voorhuis was toen geheel uitgebrand. De gehele avond zo vertelden de buren was het om de ontruimde boerderij onrus tig geweest. Nadat de politie zich tegen ne gen uur had teruggetrokken hadden enkele belhamels de ruiten ingegooid. Omstreeks tien uur was er een personenwagen met slechts één brandende koplamp in de buurt geweest, waarin drie Staphorster boeren en een jongen zaten. Ook twee jongens, die onder invloed waren van sterke drank, hadden zich op verdacnte wijze bij de leegstaande boerderij opgehouden. Gewapende politiemannen werden van nacht bij de resten van de boerderij op post gezet. Vandaag zou de boerderij van boer Daniel van der Sleen,.die in verband met ziekte in het gezin nog ongemoeid was gelaten, door deurwaarder H. Bodde worden ontruimd. Een opgewonden Daniel van der Sleen heeft vanmorgen burgemeester drs. J. A. Bakker, deurwaarder H. Bodde en diens beide secundanten met bijbelteksten ont vangen. Hij was de laatste van de drie landbouwers in Hollandscheveld die, om dat zij de heffingen van het landbouw schap niet hebben voldaan, uit hun wonin gen werden gezet. Het leek er vanmorgen op dat de ont ruiming van het bedrijf niet zou plaatsvin den, want de vierjarige Daniel bleek her stellende te zijn van een opgelopen long ontsteking. De dokter bleek evenwel geen verklaring te hebben afgegeven wat voor de deurwaarder een reden was het sein voor de ontruiming te geven. De gemeentepolitie van Assen, Emmen en Meppel en een mobiele eenheid van de rijkspolitie uit Friesland vormden een kor don rond de boerderij. „Het lijkt vreemd dat de politie gister avond en' vannacht niet een wacht bij de ontruimde boerderij van Hartman heeft be trokken. Maar, zo verklaarde kapitein Veijlbrief, wanneer wij er bijvoorbeeld drie of vier dagen bij hadden gestaan zou er vermoedelijk niets zijn gebeurd. De vol gende dag zou men, als de politie was in gerukt, van de gelegenheid gebruik heb ben gemaakt". De gemeentepolitie van Hoogeveen heeft twee jongens gearresteerd, die dinsdag middag bij de ontruiming van de boerde rij van de vrije boer Nijmeijer twee hoofd agenten van de gemeentepolitic in Hooge veen met een paal een Map op de armen zouden hebben gegeven. Een van de agen ten kan zijn arm een paar dagen niet gebruiken. De arrestanten zijn de vijftienjarige A. L., landbouwer uit Elim en een achttienjari ge landarbeider uit Nieuw Balinge. De laatste staat bekend als „de tijger". Naar de derde dader wordt nog gezocht. uit Hoenderloo, gezegd tijdens een pers- conferentie in zaal Mol in Hollandsche- veld. Hij verklaarde dat de Vrije Boer zich garant stelt voor alle schade die door de drie boeren in Hollandsche veld wordt ge leden. Deze schade beloopt op het ogen blik al 60.000,- a ƒ70.000,-. „Wij zullen deze boeren steunen en eventueel voor een nieuwe boerderij zorgen", riep de I heer Harmsen uit onder applaus van zijn partijgenoten. Hij deelde verder mee dat er in Hooge veen nog 150 boeren zijn die ook een dwangbevel van het landbouwschap in huis hebben alsmede 102 landbouwers in Hoogkerk wie ook een ontruiming boven het hoofd hangt. Met nadruk distancieerde hij zich van de relletjes van dinsdag-1 avond. WASHINGTON (AFP) Een commissie uit de Amerikaanse Senaat onder leiding van de Democraat Mclellan is begonnen met een onderzoek naar de totstandkoming van een order van het ministerie van Defensie ter waarde van ruim zeven mil jard dollar. De kwestie gaat over de bouw van 1.700 jachtvliegtuigen voor de drie onderdelen van de strijdkrachten. Boeing had voor gesteld deze toestellen voor 6.983.000.000 dollar te leveren. Ondanks herhaalde ad viezen van militaire deskundigen om de order bij Boeing te plaatsen, werd de op dracht tenslotte gegeven aan General Dynamics, die voor een bedrag van 7.083.000.000 had ingeschreven. De com missie van onderzoek moet nu uit maken of hier sprake is geweest van fouten of van bevoordeling. „Dit is de eerste spade in het graf van het landbouwschap", heeft de secretaris van de boerenpartij en hoofdbestuurslid van de Vrije Boer, boer E. J. Harmsen Onder gewapende geleide verlaat boer Hartman met zijn kinderen de boer derij. Hij wordt gevolgd door de heer Harmsen, één van de bestuursleden van de „Vrije Boeren". Door het vele dooiwater is het rivier tje de Jeker, dat uit België bij Maas tricht ons land binnenstroomt, buiten de oevers getreden. De huizen in het Jekerdal staan reeds bijna een meter in het water. Naar verluidt heeft de minister van Lucht macht, Zucker, op de besloten bijeenkomst van de commissie verklaard, dat vóór de toewijzing van het contract „ongelukkiger wijze" een fout van 31.800.000 dollar van .een elektronische rekenmachine niet is op gemerkt. De OTEM (Onafhankelijke Televisie Exploitatie) heeft haar plannen bekendge maakt ten aanzien van het programma dat zij wil gaan uitzenden als zij de concessie zou krijgen voor het verzorgen van reclametelevisie op het tweede net. Tien percent van de zendtijd wil de OTEM met reclame vullen. Grote aandacht wil zij besteden aan de nieuwsvoor ziening: in totaal ruim vier uur of 20 per cent per week, alsmede nog twee uur voor sportnieuws. De OTEM hoopt vier of vijf vaste avonden per week toegewezen te krijgen en nog enkele middaguren. Toneel, amusement en film samen zullen ongeveer 35 percent van de zendtijd in beslag nemen. De OTEM meent dat de in gebruikneming van het tweede net geen crisis hoeft te veroorzaken wat betreft ge brek aan voldoende talent in de Neder landse amusementswereld. De OTEM heeft al voorbereidende besprekingen gevoerd met buitenlandse T.V.-ondernemingen over het overnemen van geschikte pro gramma's. De OTEM wil zo spoedig mo gelijk beginnen met het bouwen van een studio-complex. LONDEN (Reuter) Het socialistische Lagerhuislid Alice Bacon heeft politiebe scherming gekregen bij haar woning in Londen. Woensdagavond werd zij door een man met een Frans accent opgebeld, die haar meedeelde dat zij op „de lijst van de OAS" stond en niet lang meer zou le ven. Mejuffrouw Bacon heeft in het lager huis felle critiek op de Britse veiligheids dienst geleverd, omdat deze er niet in ge slaagd is te voorkomen dat Georges Bi- dault Groot-Brittannië binnengekomen is. Hoewel het Britse departement van Bui tenlandse Zaken weigert nog iets over de zaak-Bidault te zeggen, is premier Mac- millan er nog niet vanaf. Hij zal in het Lagerhuis nadere opheldering moeten ge- ven en zal hierover zowel door eigen aan hangers als door de oppositie verder wor den ondervraagd. In de Franse kamer zal een gaullist vragen welke diplomatieke stappen er zul len worden ondernomen en of de Franse radio geen aanleiding vindt een Ierse ter rorist of een Britse fascist te interviewen. Volgens de laatste berichten zou Bidault zich op het ogenblik in West-Duitsland be vinden. De directeur-generaal van de BBC, Hugh Carleton Greene, verdedigt in een brief in The Times gepubliceerd, de uitzending van het televisievraaggesprek met Bidault. Hij verzekerde dat de uitzending niet moet worden beschouwd als een uiting van vij andigheid jegens de wettige Franse rege ring of een aanmoediging van degenen die dit gezag omver willen werpen. Wie niet zijn leven lang in zekere mate een groot kind blijftmaar een ernstig, nuchter, geposeerd en verstan dig man wordt, kan een zeer nuttig en degelijk lid der maatschappij zijn, maar nooit een genie. ROME De schoonzoon van Kroesjtsjev heeft vandaag een privé-ontmoeting gehad met de paus. Alexei Adzjoebei, hoofdredac teur van de Izvestia, zou slechts een groepsaudiëntie bijwonen, maar nadat de paus zijn zegen had gegeven „aan u en allen die u dierbaar zijn", werden Adzjoe bei en zijn vrouw de pauselijke bibliotheek binnengeleid voor een particulier gesprek. In Rome ging het gerucht, dat Vaticaan se kringen een ontmoeting in Venetië voor bereiden tussen Kroesjtsjev en Kennedy, welke laatste dit jaar Italië zal bezoeken. (Reuter/AP). (Zie ook pagina 3) KOPENHAGEN De veerpont waar mee de Russische minister van buiten landse zaken Gromyko onderweg was van Noorwegen naar Denemarken, waar hij een officieel bezoek van vier dagen zal brengen, is gisteravond komen vast te zitten in het ijs. Terwijl de Deense autoriteiten op het station van Kopenhagen tevergeefs ston den te wachten op het echtpaar Gromy ko, zwoegden ijsbrekers om de veerboot vlot te krijgen. Dat lukte na twee uur. (AP). De Nederlandse Aardolie Maatschappij heeft ook bij het Groninger dorpje Tjuchem aan het Schildmeer een aardgas voeren de laag in de bodem aangeboord. Deze laag wordt thans aan proeven onderwor pen. Tjuchem is de vijfde plaats waar met succes gas is aangetoond en waar nu een vijfde kolossale fakkel op het land brandt. De andere gasvindplaatsen zijn: Delfzijl Slochteren, Noordbroek in de provincie Groningen en Annerveensekanaal op de grens tussen Groningen en Drenthe. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond enHaarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Beeldverhalen 2, 15 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3, .9 In de Vishal en op zee4 Kerkelijk Leven4 Uit stad en omgeving4, 5, 7 Kennemer Kruimels5 Topsy 42 Horen en Zien13 Kunst 43 Feuilleton 45 Economisch nieuws4' Beurs 47 Scheepsberichten 17 Sport 19 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Een socialistisch Lagerhuislid heeft twee schriftelijke vragen ingediend over het vraaggesprek met Bidault. De afgevaardigde wil weten, of premier IVTacmillan er over denkt een wets ontwerp voor te bereiden, dat een verbod inhoudt voor van de staat afhanke lijke organen om honoraria te geven aan personen die hun zouden kunnen gebrui ken om een met Groot-Brittannië verbon- den land te schaden. De tweede vraag heeft betrekking op de inlichtingen welke de BBC aan de regering zou kunnen ver strekken inzake de aanwezigheid van Bi dault in Groot-Brittannië. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen, later meer bewolking en mogelijk hier en daar enige regen. Matige tot krachtige wind tussen west en zuid. Zacht weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. SS*7® - r (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) ARRAS, 7 maart - De Franse mijn staking wordt een krachtproef. Kalm maar niet zonder bitterheid hebben de Franse mijnwerkers, die nog steeds geen blo steenkool produceren, gisteravond gehoord dat de Franse regering op haar standpunt blijft staan: eerst werken, dan praten. Het officiële antwoord van de vakbonden liet niet lang op zich wach ten. De rooms-katholieke, socialistische en communistische bonden zeiden: „Wij staken door". Vandaag begonnen de bonden in de mijnstreken intersyndieale stakingscomités te vormen, een teken dat het ernst wordt. De stakers zullen nu ook dagelijks bijeenkomsten en de monstraties houden ter versterking van iet moreel voor de krachtproef. Maar wie gisteravond in de donkere mijn- steden in Noord-Frankrijk de cafés in ging, kon het onofficiële antwoord ook al horen: „Onze eisen zijn billijk. Wij zijn bovendien gedwongen het stakings recht te verdedigen. Blijft de regering op haar standpunt staan? Goed, wij ook. Als wij mijnwerkers tegenover een muur staan, dan wachten wij tot de muur wijkt". Het grootste sociale conflict, dat de vijfde republiek tot nu toe heeft gekend, is voor lopig nog slechts een tijdbom met een lont, die nog een dag of vijf kan branden. De regering, die gisteren tweeëneenhalf uur over het probleem sprak, handhaaft, naast haar reeds afgewezen voorstellen tot loonsverhoging, weliswaar haar vorde ringsbesluit, maar zal dat niet voor aan staande maandag ten uitvoer brengen. Premier Pompidou, dus niet De Gaulle zelf, zal dezer dagen via de televisie, het propaganda-apparaat voor moeilijke uren, het Franse volk toespreken. De regering gunt de mijnwerkers dus vjjf dagen be denktijd. Vermoedelijk hoopt De Gaulle dat het Franse volk inmiddels de gevolgen van de mijnstaking een plan voor het rantsoeneren van gas en kolen ligt al klaar aan den lijve zal voeren en dat de wind van sympathie, die de stakers uit de meest onverwachte hoeken toewaait, zal keren. Komen de mijnwerkers niet tot inkeer en voorlopig handhaven die hun stelling: eerst praten, dan werken dan zal maan dag begonnen worden met het uitvoeren van het vorderingsbesluit, om de woorden van de minister van Voorlichting te ge bruiken: „Welke moeilijkheden dat ook met zich zal brengen". Geen mens gelooft hier in de mijnstreek dat het. met welke politiemacht dan ook, mogelijk zal zijn alle mijnwerkers te dwingen aan het werk te gaan. Wel mogelijk is het arresteren van enkele honderden mijnwerkers, die vak bondsfuncties hebben. Om te veronderstel len welke gevolgen dat zou hebben, kon men vandaag ook in de mijnwerkerscafés terecht. Om het gebaar van mouwen op stropen te herkennen, hoefde men zelfs geen Frans te verstaan. Voorshands blijven de „gueules noires", de „zwarte gezichten", zoals men hier de mijnwerkers noemt, hun kalmte bewaren. Er is geen enkel incident. Op de spaarzame bijeenkomsten wordt rustig gesproken, ge zongen en de politie blijft uit de buurt, zolang er geen beledigende dingen over het staatshoofd worden gezegd. De slagzin „Wij willen centen, Kareltje", wordt, on danks het verkleinwoord, blijkbaar niet als krenkend voor de grote man be schouwd. Zeker zal het in de komende dagen ndet in bemiddelingspogingen ontbreken. Zelfs parlementsleden van de U.N.R., de gaullistische partij, die ten koste van alles de indruk willen handhaven ook in sociale rechtvaardigheid geïnteresseerd te zijn, hebben bedeesd druk uitgeoefend op Pom pidou en persvertegenwoordigers inmiddels haastig verzekerd dat dit vooral niet als oppositie tegen De Gaulle mocht worden uitgelegd. Zo liggen dus nu de kaarten: de stakers steunen op het kolentekort en een onver wachte golf van sympathie, omdat zij door de regering gedwongen zijn de verdediging van hun stakingsrecht op zich te nemen. De regering staat tegenover een zwakke industrie en heeft op den duur de sterkste troeven. Maar zij heeft zich met haar overhaaste vorderingsbesluit te vroeg vast gelegd en als zij het waar moet maken dan vallen er brokken. Het enige dat dit nog verhinderen kan is het vinden van een formule waaronder zonder over het vorderingsbesluit te spreken het werken en het praten op redelijke basis tegelijker tijd een aanvang kan nemen. De steun voor de stakende mijnwerkers groeit nog steeds. De arbeiders van het aardgasbedrijf in Lacq (Zuid-Frankrijk) beginnen aan een 48 uur-staking. In Noord- Frankrijk beginnen de collectes voor de stakers op gang te komen. In Lens hebben de middenstanders beloofd de stakers op krediet van levensmiddelen te voorzien. Advertentie 125 gr. poulet 125 gr. gehakt zakje kruiden Krote mergpijp KENNEMERLAAN 43 - 45

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1