Het Vaticaan maakte wereldgeschied enis panty girdle .Onze avond is weer goed' Bonn beweegt de vinger listig naar kernbomtrekker N AVO-kernmacht losweken van Amerikaans veto Spiegel-affaire opnieuw opgelaaid in Bonn Twee Britse journalisten naar de gevangenis WERELDNIEUWS r Van dag tot dag Kroesjtsjev en de paus: mannen die het gesprek niet uit de weg gaan Britse ambassade in Moskou Stuurt Landraketten employé terug Deense premier in juni naar Moskou Gewetensplicht om te zwijgen weegt zwaarder dan plicht om te spreken f cPraatótoel J Samen naar de film... ja, gezellig! Gp Je VRIJDAG 8 MAART 1963 Geestelijke krachten Nieuwe generatie Het plannetje kwam onder het eten op. Snel de tafel afgeruimd en nu zijn ze al op weg naar de bioscoop. U kunt er zo heen. Iedere week weer is er een keuze uit goede films. Het enige wat U moet doen is opstaan uit Uw stoel en zeggen: „Kom, we gaan naar de bioscoop Betrekkingen Duitse eisen SPD-afgevaardigde erkent stukken te hebben gegeven Pluche H. B. Fortuin Komplete uitrustingen KOOPVAARDIJ Wie op de hoogte is van de geografi sche situatie te Eindhoven moet ongetwij feld toegeven, dat de ligging van het vliegveld Welschap (thans militaire vlieg basis) voor de dichtbevolkte zuidelijke fa brieksstad potentieel gevaarlijk is. Het vliegterrein ligt dicht onder rook van de stad en wordt omgeven door zich steeds uit breidende woonwijken, die op den duur de basis zullen omsluiten. Daarbij komt nog dat een aantal forensendorpen in de direc te omgeving dezelfde neiging tot groei ver tonen als Eindhoven zelf en in tegenover gestelde richting de vliegbasis gevaarlijk dicht naderen. Zo komt langzamerhand een militaire straaljagerbasi? in een dicht- bewoond gebied liggen, waardoor gevaren en hinder culmineren tot een onhoudbare situatie. De overplaatsing van deze basis is blij kens recente berichten onderwerp van handel geweest tussen Eindhoven en De fensie. De kosten van overplaatsing zou den uiteraard schrikbarend hoog zijn, doch wanneer daarin de veiligheid van een groot bevolkingsagglomeraat zou worden gecalculeerd om nog niet eens te spreken van de rust en de gezondheid der bewoners thjft natuurlijk altijd de vraag, of deze hoge kosten desondanks niet verantwoord zouden zijn. Bovendien is het probleem tot dusver nog alleen maar uit de „vredestoestand bekeken. Gaat men rekening houden met de problematiek die in oorlogstijd zou ont staan, dan komen er zoveel doorslaande ar gumenten vóór overplaatsing aan de dag dat geld een ondergeschikte rol zou moe ten spelen. Wat de „handel" tussen Eindhoven en Defensie betreft, moet de conclusie dat De fensie het particuliere draagvermogen ge deeltelijk belasten wil met de kosten van overplaatsing, toch wel een vreemde ge waarwording geven. Als het waar is dat Defensie nu heeft besloten de overplaat sing niet meer verder te overwegen om datde gemeente Eindhoven te laat is geweest met een reactie op het voorstel tot kostendeling, dan vraagt men zich toch af of hier niet steekhoudender argumenten nodig zouden zijn geweest om eenvoudig veiligheid en levensvreugde van een zo groot aantal burgers als niet ter zake doen de te negéren. Defensie mag toch niet de houding aan nemen alsof het een gunst tegenover de bevolking zou zijn, wanneer zij zich moeite en kosten getroost voor haar veiligheid! Wij meenden namelijk dat die veiligheid een van de bestaansredenen van Defensie was. in ROME. - Er is gisteren in het Vati- I een kopie verstrekte van een Russisch ij u- nnmoal-i. Vnnr memorandum over de ontwapening, dat eaan wereldgeschiedenis gemaakt oor aan alle regeringen werd gezonden. het eerst zolang de Sovjet-Unie bestaat Nadat kardinaal Roncalli in oktober 1958 heeft een paus audiëntie verleend aan tot Paus werd gekozen, heeft zich de vol- een hosïe vertegenwoordiger van het gende ontwikkeling in de betrekkingen tus een noge verleKemy"'"llS\ sen het vaticaan en Rusland voorgedaan: Russische communisme. Kroesitsjevs _September 1961Kroesjtsjev uit woor- schoonzoon Alexei Adzjoebei, hootd- ^en van i0f voor een beroep om de vrede redacteur van de Izvestia, sprak twintig te bewaren voor paus Joannes i n I MrvtiQsromVior 1QR1 TC TrtPS Advertentie slips kantsiips breeches •HHLANCA- Sanitized super elastisch volledig geminderd minuten met de Paus. Natuurlijk weet niemand wat er in die twintig minuten besproken is. Maar het lijkt ons wat al te simpel om, zoals enkele Italiaanse bladen doen, te zeggen dat het onderhoud zich heeft beperkt tot .iet uit wisselen van beleefdheden. Men is in het Vaticaan uitzonderlijk beleefd, maar dat men er twintig minuten niets anders zou doen dan elkaar over en weer vriendelijk heden zeggen, lijkt ons toch wat sterk. Toen Adzjoebei het Vaticaan verliet, werd hem gevraagd zijn indrukken weer te ge ven. Hij zei, dat hij zeer onder de indruk was van de particuliere audiëntie en dat de toespraak die de Paus had gehouden, op hem een bijzonder goede indruk had gemaakt. Het Franse blad Le Mende schrijft, dat Kroesjtsjev eens heeft gezegd, dat hij om de vrede te waarborgen zelfs niet zou aar zelen zich met de duivel te verstaan. On danks zijn atheïsme, aldus het blad. kent de bpvolger van Stalin een zekere beteke- niet toe aan de „geestelijke krachten". In elk geval meent hij dat de Paus een grote invloed in de wereld uitoefent. De Russischee regering heeft al meerma len een gebaar gemaakt om tot betere be trekkingen met het Vaticaan te komen. Deze ontspanning vloeit voort uit het feit, dat zowel de r.k. kerk als de regering in Moskou op het ogenblik geleid worden door mannen, die het gesprek niet uit de weg gaan, meent Le Monde. Ongetwijfeld willen de Russische leiders tot vreedzame coëxistentie komen met de leiders van de diverse kerken, maar deze coëxistentie is volgens de definitie die de Russen zelf hiervan geven, een vorm van ideologische strijd. En dat, zo besluit het blad, maakt het sluiten van een werkelijk akkoord moeilijk, zo niet onmogelijk. Novevember 1961: Kroesjtsjev stuurt paus Joannes zijn beste wensen in ver band met diens 80ste verjaardag. Oktober 1962: Twee waarnemers van de Russische orthodoxe kerk komen in het Vaticaan voor het concilie. Zoals bekend hebben de andere orthodoxe kerken geen waarnemers naar het concilie gezonden. De Russische bladen reageerden in deze tijd gunstig op toespraken van de paus en andere kerkleiders. Februari 1963: mgr. Slipji, de aarts bisschop van Lov, die vele jaren in de Sovjet-Unie gevangen had gezeten, komt in Rome aan. Februari 1963: Alexei Adzjoebei zegt in een lezing te Rome, dat er, althans op ideologisch gebied, geen coëxistentie kan zijn van christendom en marxisme. -Maart 1963: Kroesjtsjev zegt in het openbaar, dat hij ermee ingenomen is, dat de vredesprijs van de Balzan-stichting aan paus Joannes is toegekend. Maart 1963: mgr. Cardinale, chef van het protocol ten Vaticane, heeft het in een krantenartikel over de mogelijkheid, dat het Vaticaan consulaire betrekkingen aan knoopt met landen waarmee het geen nor male betrekkingen onderhoudt. (Van onze correspondent) BONN Het idee om voor de Pola- risraketten van de te vormen NAVO-kern- macht gewone duikboten en oppervlakte schepen te gebruiken, stamt van de VVest- duitse regering, vertelde gisteren minister van Defensie Von Hassel op een perscon- lerentie in Bonn. Alexei Adzjoebei is een van de meest dynamische journalisten van Rusland en een duidelijk voorbeeld van de nieuwe ge neratie van Sovjet-functionarissen. Drie jaar geleden werd hij hoofdredacteur van het regeringsblad Izvestia. In zeer korte tijd maakte hij van dit saaie blad een le vendige krant met frisse artikelen en pit- tige koppen. Hij had zoiets al eerder ge- Bonn wil, dat in de eerste fase van de daan met het blad van de Russische jeugd verwerkelijking der multinationale kern- Knmsomolskaia Pravda" macht elk deelnemend land vetorecht heeft Hi? heeft met zijn schoonvader Kroesj- I inzake het gebruik van de kernwapens, tsjev veel gereisd en zou een van diens Als de strijdmacht eenmaal ri opgebouwd I.OJV.V VK.X.* O"- intieme raadgevers zijn. Ook zou hij vele redevoeringen voor Kroesjtsjev hebben ge schreven. Het Vaticaan en de Sovjet-Unie hebben zou een comité van NAVO-staten met meerderheid van stemmen moeten beslis sen of de atoomwapens worden ingezet. De kosten van de kernmacht becijferde Von Hassel op 2 miljard mark per jaar gedurende tien jaar. Over het aandeel van de Bondsrepubliek wilde hij zich niet uit feit, dat de beschikking over de atoomkop pen van de raketten, die het bondsleger reeds bezit, in Amerikaanse handen blijft. Voorlopig schijnt Bonn alleen te probe ren medezeggenschap in atoomzaken te krijgen via de multinationale NAVO- atoomstri.idmacht. Het doel van de West- duitse politiek is echter de NAVO-macht in tweede instantie niet langer afhankelijk te laten blijven van het Amerikaanse veto. Men wil besluiten kunnen nemen met meerderheid van stemmen. Het is niet uit de lucht gegrepen te vermoeden, dat men voor de toekomst denkt aan een NAVO- comité van de V.S., Engeland, West- Duitsland, Italië en ondanks De Gaul le's huidige antipathie om mee te doen Frankrijk, waarin drie continentale West- Europese staten de meerderheid hebben. In dit verband is het nuttig zich nog eens te herinneren, dat de these van Von nei vaucaau cu uc ouvjv.. ----- ae isonasrepuunea nooit diplomatieke of andere geregelde be- iaten minister vertelde dat hij het trekkingen onderhouden. Een van de zeld- westduitse voorstel over de beslissings- zame diplomatieke contacten die zij gehad ^gvoegdheden aan Kennedy heeft voorge- knKhan trial in ailCfllst.llS 1956. tOGfl Q6 R.US- I i -j r\n A veinrilrooncfl nrbciHPrit hppft MUlt - hebben, viel in augustus 1956, toen de Rus sische ambassade in Italië het Vaticaan legd. De Amerikaanse president heeft echter nog niet op het plan gereageerd Ook over het gebruik van conventione le schepen voor de stationering van Po- larisraketten is nog geen beslissing geval len. (Van onze correspondent) LONDEN Het Britse departement van Buitenlandse Zaken is verheugd dat de 47-jarige Ivor Rowsell, transportman van de Britse ambassade in Moskou, op wie de Russen chantage hebben trachten toe te passen om hem tot spionage te bewegen, onmiddellijk zijn meerderen op de hoogte heeft gesteld. De Russen heb ben getracht hem tc dwingen voor hen te werken door het dreigement een incident uit zijn privéleven openbaar te maken. Rowsell was één van de laagstgeplaat- sten op de ambassade die het toezicht had over dertig ambassade-auto's. Row sell en zijn vrouw bevinden zich thans op een geheim adres in Engeland, waar zij worden bewaakt door de geheime dienst. Von Hassel kondigde aan, dat tegen 1970 het bondsleger een sterkte van 500.000 man zal hebben. In 1966 zal de landmacht de gestelde doelen al bereikt hebben, zo vertelde hij, de marine en de luchtmacht hebben echter meer tijd nodig. Opmerkelijk was, dat Von Hassel de oude eis van zijn voorganger Strauss, dat het bondsleger bewapend moet worden met atoomraketten van middelgrote reik wijdte, weer herhaalde. Een strijdmacht van Polarisraketten op schepen kan niet als vervanging dienen van dergelijke land- raketten, aldus Von Hassel, die de oude argumentatie noor voren bracht, dat men deze wapens moet hebben omdat de Rus sen ze ook bezitten. Nadrukkelijk zei hij, dat de vervanging van Amerikaanse Jupiterraketten van landbases door raketten op schepen niet kon betekenen dat West-Europa op weg is eenzijdig een soort kern wapen vrije zone in te richten. De kleine, taktische A-wapens blijven trouwens waar zij zijn, aldus de minister: bij de divisies en de legerkorp sen. (Van onze correspondent BONN De smeulende Spiegel-affaire is weer opgelaaid. De socialistische bonds dagafgevaardigde Jahn heeft toegegeven een geheim protocol van een bijeenkomst van de Bondsdagcommissie voor de defen sie te hebben gegeven aan de socialisti sche Spiegel-redacteur Hans Schmelz. Dit protocol had geen betrekking op de NAVO- oefening Fallex-62. die het middelpunt vormt van de aanklacht wegens landver raad tegen een aantal Spiegel-redacteu- ren. Het protocol betrof de ruzie tussen commodore Barth en minister van Defen sie Strauss, waarover „Der Spiegel" als eerste berichtte. Jahns erkenning het protocol van de commissiezitting, dat bij de inval in de Hamburgse Spiegel-kantoren door de poli tie werd gevonden, aan Schmelz te heb ben gegeven, is uitgelokt door het plan van de C.D.U.-afgevaardigde Rasner om drie vragen in het parlement te stellen aan de minister van Binnenlandse Zaken Hö- cherl over mogelijk verraad van staatsge heimen door de S.P.D.-afgevaardigden Jahn en Merten. De C.D.U. heeft op haar beurt weer besloten deze vragen te stel len omdat de socialisten hebben aangekon digd een eigen Spiegel-rapport te zullen pu bliceren, waarin alle tegenstrijdigheden van het officiële regeringsrapport vervan gen zullen zijn door een onomstotelijke be schrijving van de gebeurtenissen rondom de Spiegel-actie. De Spiegel-kwestie laait daarmee weer op, na een periode van rust, waarin Deze laatste kwestie heeft in politie ke kringen in Bonn belangstelling gewekt. Is het militair werkelijk nodig, dat het Bondsleger naast kleine taktische atoom wapens nu ook raketten met atoomkoppen voor middelgrote afstand krijgt, vraagt men zich af. Ook zet men een vraagteken bij de kwestie of West-Duitsland op den duur genoegen zal blijven nemen met het KOPENHAGEN (AFP) Premier Jens Otto Krag van Denemarken zal van 8 tot 18 juni een officieel bezoek brengen aan de Sovjet-Unie. Premier Kroesjtsjev is met op, na een penoae van rust, waaimjeze data akkoord gegaan, zo heeft de CDU. en S.P.D. een wapenstilstand had- Russische minister van Buitenlandse Za den afgesproken, die erop neerkwam dat kerli Gromyko, in Kopenhagen meegedeeld, de CDU geen onaangename vragen zou stellen ove? de rol van S.P.D.-afgevaar- STOCKHOLM (AFP) - De Zweedse mi- digden in deze kwestie als de S.P.D. geen nister van Buitenlandse Zaken, Torsten Se open zou doen over dubieuze ac- Nilsson, heefteen uitnodiging van Gromy- ÏÏST VSn christendemocratisChe aUt°-'de lovIeTunk0vrane7 3 Hassels voorganger Strauss luidde: „In de huidige wereldconstellatie geeft slechts de beschikking over kernwapens politieke gel ding...." Naar men in Bonn hoort, hebben de Amerikanen er gelukkig nog weinig oren naar de laatste beslissingsbevoegdheid over de NAVO-atoomwapens uit handen te geven. Eerder lijkt Kennedy's afgezant Merchant Bonn ervan te willen overtui gen, dat de Westduitse ambitie een lei dende rol te spelen in een Atlantische kernmacht, domweg te duur is. Washing ton is slechts bereid veertig percent van de kosten van de multinationale macht op zich te nemen. Dat betekent dat 1.2 mil jard mark per jaar door de Europese bondgenoten betaald moeten worden. Daarvan zou het leeuwedeel voor reke ning van Bonn moeten komen, want ten slotte zijn het de Duitsers die hun inter nationale geldingsdrang willen stutten met het lidmaatschap, ys^p vgen kern&lub. Het is een griezelige zaak en men mag hopen dat de Amerikanen niet bereid zul lew zijn de laatste zeggenschap over kern wapens uit handen te geven en dat West Duitsland financieel niet in staat zal blij ken te zijn de hoge kosten voor de atoom- strijdmacht op te brengen. Als deze hoop niet in vervulling gaat slaat Europa naar de mening van uw correspondent een ge vaarlijke weg in. (Van onze correspondent) LONDEN Donderdagmiddag heeft Fleetstreet, het Londense krantencentrum, op demonstratieve wijze zijn sympathie be tuigd met de twee „zwijgende journalis ten" toen ze in het gebouw van de Daily Mail wachtten op de vertegenwoordigers van de sheriff, die beiden naar de gevan genis in Brixton (Zuid-Londen) zouden overbrengen. De 58-jarige Reginald Foster van de Daily Sketch moet daar drie maan den en de 29-jarige Brendan Muiholland zes maanden doorbrengen, omdat zij voor het tribunaal, „at een nader onderzoek in stelt naar de Vassall-zaak, geweigerd heb ben hun beroepsgeheim te openbaren. Beiden zullen als civiele gevangenen, en niet als misdadigers, worden behandeld. Zij mogen hun eigen kleren dragen en meer brieven en bezoek ontvangen dan an deren. Brixton is de plaats waar gewoon lijk politieke gevangenen worden onderge bracht. De twee journalisten stelden hun gewe tensplicht om te zwijgen hoger dan hun wettelijke plicht om te spreken. Aannemen de dat beide journalisten volkomen te goe der trouw zijn geweest, moet men alle eer bied hebben voor hun beslissing. Het fun dament voor democratische voorlichting bezwijkt indien de vrijheid om gegevens te verzamelen wordt aangetast. Deze vrij heid kan alleen in stand worden gehouden indien de verantwoordelijke journalist in het algemeen niet kan worden verplicht zijn bronnen te noemen. Bedenkelijke zaak In de hitte van het ogenblik is echter deze moeilijke zaak veel te simpel gesteld. In het onderhavige geval toonde de be richtgeving een uitgesproken sensationeel karakter. De vraag kan daarom worden ge steld of de twee journalisten inderdaad al leen maar het publieke belang op het oog hebben gehad. Men leeft echter vooral in vakkringen met hen mee omdat zij zo goed als zeker handelden in opdracht van hun redactiechefs, die buiten schot blijven. De veroordeling heeft felle critiek in de perswereld veroorzaakt. De Britse journa- listenbond heeft een beroep gedaan op de minister van Binnenlandse Zaken en ge zegd, dat de twee journalisten moedig de traditie verdedigen, dat informatiebronnen geheim gehouden behoren te worden. Een socialistisch parlementslid heeft in het La- De oudste vlo in het Vlooien-theater vroeg regeringssubsidie om de voorstel lingen artistieker te kunnen vormgeven. „Wij willen ook stukken door vlooien ge schreven spelen, doch deze zijn bij het geëerde publiek minder populair en daar voor zouden wij Uwe Excellentie in eer biedige overweging willen geven ons Uw steun niet te onthouden, zomede wij ook een bezoek van Uwe Excellentie op hoge prijs zouden stellen. Met verschuldigde eerbied heb ik het Genoegen te verblij ven, (getekend) Piek Bijter, Artistiek Lei der het vlooientheater. „Tja", zei de minister tot zijn oudste overlevende ambtenaar, „dan zouden wij eigenlijk eens moeten gaan kijken wat die vlooien spelen. We kunnen niet voor de belastingbetaler treden als wij geen eigen indruk hebben". En zo zaten Minis ter Mouteboom en de Referendaris Groet- hamer op de eerste rij in het vlooien theater om de Insektenkunst gade te slaan. Gespeeld werd „Het Ontbijt" door een anonieme Vlo die in het programma slechts met drie beetjes aangeduid stond. Natuurlijk moest de minister het gespeel de stuk met een vergrootglas volgen, ter wijl er ook een luidsprekerinstallatie aan wezig was om het gesprokene hoorbaar te maken. Het stuk ging over een honge rige vlo, uitgeput door insektenpoeder, die een brandweerman uit de slaap hield. El ke keer, dat de vlo de brandweerman wou bijten, werd die wakker en draaide zich om. De brandweerman werd ook door een vlo gespeeld met een helm op en een uniform aan. De minister lachte erg. Eindelijk, net toen de brandweerman wou inslapen, beet de vlo, en redde zo zijn eigen leven van de honger. Maar de brandweerman werd wakker, en net toen hij de vlo tussen duim en wijsvinger wilde doodknippen, zag hij een rode gloed in de lucht en stormde uit zijn bed, zijn makkers (alle vlooien) wakker schuddend. Ze holden de kazerne uit, je zag ze op een brandspuit de straat inrijden, en later, na een decorwisseling, met een echte brandspuit echt water op een echt bran dend gebouw spuiten. De brand werd nog net op tijd geblust, en een hele familie (vader, moeder, drie kleine kinderen en een ziekelijke groot moeder alle door vlooien uitgebeeld) werd levend en ongeschonden uit het bran dende perceel gebracht. Daarna was er een koor en een dans van buurmeisjes met de brandweermannen, en het doek kwam neer, zo bewijzend, dat de vlo een sociaal nuttig insect is. Een epiloog zei want zonder Vlo was dit gebouw Verbrand, en waren vader, vrouw, Zijn kinderen en oma mee Gesneuveld in de vlammenzee. En daarom zij Uw wijs beleid Ook financieel voor ons bereid Te helpen thans en ook voor later Neerland's Uniek Vlooientheater!" (Alle vlooien klapten met hun sprieten). De minister overhandigde een kleine bloemenmand en beloofde, tussen de ac teurs staande in het felle licht, dat hij, na de artistieke prestatie die hij „met zoveel waardering, ja genoegen en ple zier had gadegeslagen en hier zou ik de vlooien en vlooisters, acteurs en ac trices nog eens met hun kunst en op rechtheid geluk willen wensen", zeker bij zijn collega's-in het kabinet zou aan dringen op de rechtmatige steun die zij zo ten volle verdienden. Wel, de vlooien hielden een spontane rondedans. Drie weken later kwam er een aangetekende brief van het departement met zeventien cent in postzegels, zodat de zorgen van de vlooiendirectie enige maan den op zijn minst uit de weg geruimd zijn. Ook is er de belofte dat het gezel schap eens per week de stadsschouwburg mag bespelen. Ze zullen openen met „De Bloedwraak" van Leonid Gorka. speciaal voor insekten bewerkt door 's ministers schoonzuster, wier grootvader zelf een Vlo was. Advertentie gerhuis aangedrongen op een debat. De minister van binnenlandse zaken zal echter niet in staat zijn clementie toe te passen, aangezien zulks, naar wij menen te weten, na weigering van beroep door het Hogerhuis onmogelijk is. Maar opsluiting van journalisten in een vrije maatschappij is en blijft een bedenkelijke zaak. Dit wordt, afgescheiden van de juridische kant van de zaak en van de constitutionele zij de, algemeen gevoeld. Opiniepeiling Volgens een opiniepeiling was 68 percent van de ondervraagden van oordeel dat het juist was dat beide journalisten hebben ge zwegen; 26 percent keurde hun optreden af; 64 percent van de ondervraagden was van oordeel dat de wet veranderd behoort te worden om journalisten in dergelijke omstandigheden te beschermen; 31 percent was daar tegen; 88 percent antwoordde be vestigend op de vraag of de persvrijheid al of niet een belangrijk element is ter bewaring van de burgerlijke vrijheid. voor alle maatschappijen van de Uniformspecialisten ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM Onfrisse adem Drie vrijwilligers van de Amerikaanse luchtmacht zitten sinds vo rige week woensdag in een luchtdicht afgesloten cabine, waarin de door hen uitgeademde kooldioxide door middel van een soort reactor en een elektroly- tische cel wordt omgezet in zuivere zuurstof. Zij willen het nog twee weken uithouden. Italiaanse vrouwen. In Italië is een wet van kracht geworden, die vrouwen bij overheidsdiensten op alle gebieden de zelfde rechten geeft als mannen. Voor heen kon een Italiaanse vrouw geen mi nister, ambassadeur of rechter worden. Negers voorlichten. Een negerambtenaar van het Zuidafrikaanse ministerie van Voorlichting is woensdag in een plaats in Transvaal door een menigte rasgeno ten gestenigd en aan zijn verwondingen bezweken. I ^emoemba-universiteit. Volgens het Rus sische blad „Nieuwe Tijden" hebben bijna 2.000 jonge Afrikanen toelating ge vraagd tot de Loemoembauniversiteit in Moskou. handig meisje. Efficiency-deskundi- 0„> in Israel bestuderen een film van de bezige handen van een 28-jarige in- pakster in een sinaasappelenverzendbe- drijf, die per dag 350 kratten weet te vullen met sinaasappelen die zij eerst in papier wikkelt. 200 kratten wordt reeds als een hoog gemiddelde be schouwd. Men maakte de film omdat de bewegingen van de handen der vrouw voor het oog te snel waren om te vol gen. Geestgronden. Het Rode Kruis is er na een hardnekkig volgehouden voorlich tingsprogramma in geslaagd twee uitge strekt gebieden in het oosten van Boe- roendi, die vele generaties lang braak lagen omdat er geesten zouden wonen, weer in gebruik te doen nemen. Dui zenden leden van de Watoetsi-stam zul len nu van de opbrengst van dit vrucht bare land kunnen leven. Gebrand op haaien. Het Canadese mini sterie van visserij heeft voor het eerst brandmerken gebruikt om de beweging van haringhaaien na te gaan. Een gen

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3