Regering wil geen uitzending Bidault-fiim Nieuwe regering gevormd] na revolutie in Syrië Pompidous rede was verloren moeite: staking gaat door Conflict wet de mijnwerkers dreigt olievlek te worden President De Gaulle komt naar Nederland HET WEER Voorlopig geen pier in Zandvoort Sr':::::::::::::::::::: l In Londen wordt gezocht naar 25 Scots Guards KRO nog in beraad Socialistisch leider en ex-minister Salaheddin Al Bitar de premier Mr. Stikker bepleit meer zeggenschap in NAVO-defensie UITDEUKEN - REPAREREN speciale shell smering Gedrost uit balorigheid over dienst ■P*"-i 'bruynzeel keukens 48e JAARGANG NUMMER 106 ZATERDAG 9 MAART 1963 „Zo nodig wordt het beeld weggedraaid m Het woord is aan Reddende sprong Veel wind. COIFFURES DE VRIES Ë'f A?"Ëi,e„\r»r av„„d «en veer «el. worden In de krant van heden: en te vertroebelen waarin opgenomen „Erbij" I SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES N V n^iTnTc c Boxengarage Heerenduin' éeë MORRIS"iefore you êuy! iCTDOUCHEBAKKEN HANG- EN LEGKASTEN ZAANLANOSCHE HOUTHANDEL Kantoor: Lange Nieuw straat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chet oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMCEV ING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 oent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DE REGERING heeft bezwaar tegen de uitzending van het in Engeland ge filmde interview met Bidault, die van avond door de KRO-televisie op de beeldhuis gebracht zou worden. Zij heeft dit gisteravond telegrafisch mee gedeeld aan dc voorzitter van de KRO, mr. H. W. van Doorn. De regering vreest van deze uitzending, die volgens het programma om tien voor half negen in de rubriek „Brandpunt" zal plaats vinden, „ernstige directe verstoring van de goede betrekkingen met een he-, vriende mogendheid". Dit kan volgens de regering gevaar opleveren voor de veiligheid van de staat en de openbare orde. Mocht de KRO de uitzending toch door laten gaan, dan zal de regering maatregelen nemen krachtens artikel 20 van het Televisiebesluit of zo nodig an dere maatregelen. Deze maatregelen komen naar de KRO opmerkt, neer op het doen staken van een uitzending, eenvoudig, door hij de televisiezender het beeld „eruit te draaien". Een uitzending verbieden is, zoals heken,d niet mogelijk. Het toe zicht op radio- en televisie-uitzendingen is repressief. Wat de KRO zal doen, kon overigens nog niet worden meegedeeld Vanochtend was de K.R.O. nog „in ern stig beraad" welke houding hij zal aan nemen tegenover de van regeringszijde ge maakte bezwaren tegen de uitzending van het t.v.-interview met Bidault. De K.R.O. zal de beslissing over het al dan niet doen uitgaan van deze uitzending aanhouden tot het laatste moment voor het voorgenomen tijdstip van uitzending, zo werd ons mee gedeeld. Tegen deze achtergrond, zo voeg de de woordvoerder van de K.R.O. daar aan toe, kon thans geen nader commen taar worden verstrekt. „Ongepast en onjuist" Het Algemeen Dagblad zegt vanochtend in een commentaar o.m.: „Deze beslissing van de regering achten wij in hoge mate aanvechtbaar. Wij zien haar als een ern stige inbreuk op het beginsel van de pers- vriheid, een beginsel dat in een democra tie in zo ruim mogelijke mate dient te gelden Ook voor de televisie." „De beduchtheid van de regering dat Frankrijk onaangenaam zou kunnen wor den getroffen door deze uitzending is vol strekt misplaatst. Het is geen uitzending van de Nederlandse staat. Wij leven hier niet in Frankrijk waar radio en t.v. staat zaak zijn en waar deze media aan cen suur zijn onderworpen." „Begrip" Onder dit opschrift geeft de Volkskrant vanochtend in een hoofdartikel commen taar. Het blad zegt o.m.: Het spreekt vanzelf dat wij voorstan ders zijn van de grootst mogelijke vrij heid voor pers, radio en televisie binnen ieders verantwoordelijkheid voor de wet Toch kunnen wij begrip opbrengen voor de wens van de regering, dat het inter view met Bidault door onze Parijse correspondent dezer dagen nog „onguur genoemd nu niet nog eens door het Nederlandse zendernet wordt uitgezonden Wij geloven en hopen dat de re gering niet gebruik zal behoeven te ma ken van bepaalde volmachten om de K.R.O. te dwingen, deze filmband op dit moment niet meer uit te zenden. Wij zou dèn dat een ongewenst en onvoorstelbaar precedent vinden. We zijn principiële te genstanders van een dergelijk dreigement en zouden het omdraaien van de knop door de regering even verwerpelijk vin den als een poging, de persen stil te zet ten. Maar moeten we dit nu zo princi pieel zien? Laat de K.R.O. verstandig zijn Ware vrijheid erkent ook te allen tijde het recht, zichzelf beperkingen op te leg gen. Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak i BEIROET (Re,,ter en AFP) - Radio. I Damascus heeft bekendgemaakt, dat de pu]T 8 nationale raad van de revolutie, die zich Leiders van de Baath-partij in Irak heb- Geen rechtgeaard Nederlands journalist vrijdag van de macht in Syrië heeft ben in een telegram aan -de Syrische na- za\ aarzelen de stap van staatssecretaris meester gemaakt, Salaheddin' Al Bitar, tionale raad de opstand in Syrië een aan- Scholten inzake de voornemens van de - 1 -1- 1 vullin« °P de recente d^Syrïrsnopn. ver-1 K.R.O., om een B.B.C.-interview als on- Voltaire: Ik ben het oneens met ieder woord dat U zegt, maar ik zal tot mijn laatste adem vechten voor uw recht om het te zeggen. (Axioma der democratische vrijheid van meningsuiting). een der leiders van de socialistische Baath-partij, tot premier heeft benoemd. Egypte en Irak hebben de nieuwe Sy rische regering inmiddels erkend. Premier Bitar was vóór de unie tussen Syrië eii Egypte anderhalf jaar lang mi nister van Buitenlandse Zaken. Tijdens deze unie was hij minister van Culturele Zaken, doch in december 1959 trad hij, met drie andere leden van de Baath-partij, uit de regering. In de nu gevormde re gering is Bitar behalve premier ook mi nister van Buitenlandse Zaken. Vice-pre mier is Nihad el Kassem, tevens minister van Justitie. Tot minister van nationale defensie is benoemd kolonel Mohamed Toekhy. De leiders van de militaire omwenteling hebben het uitgaansverbod uitgebreid. Het geldt nu van vier uur 's middags tot tien Met een bewusteloos jongetje van vier jaar in zijn armen springt een brand weerman van een garagedak op de grond, na het kind te hebben gered uit een brandend flatgebouw in Chicago (Illionois). De brandweerman Ernest Edwards gaf de 4-jarige Carlos Frank lin over aan het personeel van een ziekenauto, dat hem in allerijl naar het ziekenhuis bracht, waar zijn toestand ernstig werd bevonden wegens het in ademen van rook. (Telefoto). (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma ARRAS, 9 maart. Premier Pompidou heeft gisteravond adem verspild: zijn hernieuwde uiteenzetting van de natio- naal-economische motieven van de Franse regering, die door de mijnstaking tot een serie psychologische fouten heeft geleid, is door de meeste stakende mijn werkers niet eens beluisterd. Men moest in Noord-Frankrijks donkere mijnstreek lang zoeken naar een café waar de „gueules noires", de zwartgezichten, de moeite namen hem op de televisie te aanschouwen. En voorzover ze dat deden gebeurde dat met ironie en ver bazing. Het optreden van Pompidou zelf bleek namelijk een nieuwe psveho- logische fout: een ex-bankier, hoe char mant en genuanceerd ook, slaat op dit moment bij de mijnwerkers niet aan. Zij keken naar hem als ware hij een wezen van een andere planeet. Zij wensen geen argumenten over de grandeur van Frankrijk. Zij willen haring of kuit, weten of zij binnen afzienbare tijd even veel zullen verdienen als de metaal arbeiders. Het regime had een vak bondsleider op het scherm moeten brengen. Helaas, De Gaulle's regering beschikt niet over vakbondsleiders. Aangezien Pompidou niets, hoegenaamd niets nieuws zei, of mocht zeggen, was de reactie van de vakbonden kort: „Er verandert niets, hoegenaamd niets, wij staken door". Voor het weekeinde staan werkelijk massale demonstraties en mani festaties op het programma: vandaag een mars van vijftigduizend mensen in Valen ciennes, morgen de herdenking van de mijnramp in Courrière, die 1.100 doden kostte. En nog steeds breidt het conflict zich uit. De regering wijst wel hoopvol op de bemiddelingspogingen van de socia listische vakbond, maar in Lotharingen, waar de staalarbeiders al aan een solidari- teitsstaking zijn begonnen, overweegt men al een algemene staking te proclameren. De actie breidt zich uil en verpolitiekt bovendien steeds duideljjker. Pompidou hield geen werkelijke rede, maar liet zich interviewen door een van de redacteuren, lees ambtenaren, van de staatsradio en televisie. Hij gaf op 's mans pseudo-geïmproviseerde vragen pseudo- geïmproviseerde antwoorden. Dat was om de kijkers op hun gemak te stellen. Men was bij de premier thuis. In feite richtte hij zich niet tot de mijnwerkers naar verluidt had hij op dit punt de moed al De Franse president en mevrouw De ;aulle zullen in de komende weken een cort particulier bezoek aan koningin fuliana en prins Bernhard brengen, al dus is zowel in Parijs als in Den Haag van officiële zijde vernomen. Het is een Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met af en toe regen, later op klaringen maar ook plaatselijk enkele buien. Matige tot krach tige, in de kustprovincies tijde lijk stormachtige wind tussen zuid en zuidwest. Weinig ver andering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twe» tegenbezoek voor het bezoek dat de koningin en de prins in september 1961 aan president De Gaulle hebben ge bracht. Het koninklijk paar lunchte toen op het Elvsée, het paleis van president De Gaulle. Een datum voor het bezoek van de Franse president en diens echtgenote is nog niet vastgesteld. Ónze correspondent in Parijs verneemt dat het bezoek een strikt privékarakter zal dragen. In officiële kringen te Parijs ont kent men ten stelligste dat achter het voornemen van de president politieke be> doelingen zouden schuilen. Om diezelfde reden heeft de president zijn wens door middel van een persoonlijke brief en niet via de diplomatieke kanalen ter kennis van het koninklijk paar gebracht. In Pa rijs betwijfelt men. gezien de agenda van het Franse staatshoofd, die voor de eerst komende maanden met reizen in Frank rijk en ontvangsten zou zijn volgeboekt of De Gaulle binnen zeer afzienbare tijd de gelegenheid zal kunnen vinden naar Nederland te komen. (Van onze correspondent) WASHINGTON Mr. D. U. Stikker, de secretaris-generaal van de Noordatlanti sche Verdragsorganisatie, heeft vrijdag op een persclub in Washington onder meer gesproken over het akkoord van Nassau Een passage uit zijn beschouwing verdient letterlijk geciteerd te worden. „De Ver enigde Staten moeten nog altijd een pa troon vinden voor de relaties met hun bondgenoten op defensiegebied, in over eenstemming met de situatie van de perio de na 1960. Indien de Europese partners een grotere bijdrage zullen leveren in de gemeenschappelijke defensie, dan is het logische dat zij een grotere zeggenschap moeten hebben bij de bepaling hoe die defensie moet worden- geregeld en daar om moeten zij voldoende op de hoogte kunnen zijn van de feiten en overwegin gen, die de defensiepolitiek beheersen van hun sterkste partner, de Verenigde Sta ten". De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk, verklaarde op een persconferentie dat een bedrag van 500 miljoen dollar per jaar over een perio de van tien jaar als kostprijs van een kernmacht een vrij realistisch cijfer is. tevoren opgegeven maar tot het Franse volk. Hij schilderde in sombere kleuren de gevolgen van de mijnstaking: verlamming van de economie, verlaging van het natio nale inkomen, kou in scholen, ziekenhuizen, kantoren en woningen, op den duur rant soenering van gas en kolen. Hij probeerde daarmee de mijnwerkers duidelijk te ma ken dat zij zich buiten de Franse collectivi teit stellen als zij doorgaan met staken. Het lijkt er nog niet veel op, alsof die collectiviteit dat zo aanvoelt. Öok de bis schop van Metz heeft zich achter de sta king gesteld: en naast een bisschoppelijke zege kregen de zwartgezichten die van Bacchus: wijnboeren uit Narbonne hebben tienduizend liter wijn naar de stakers ge zonden. (Zie verder pagina 3) Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 730? Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dinsdags de gehele dag gesloter Voor de bouw van een wandelpier in Zandvoort zal voorlopig geen rijksgoed keuring worden verleend, evenmin als voor een groot aantal andere bouwobjecten. De regering is van mening, dat de spanning op de bouwmarkt en de achterstand in de woningbouw als gevolg van de lange win ter, niet gedogen, dat op korte termijn met deze werken wordt begonnen. Er ligt nog een zeer groot aantal aan vragen op rijksgoedkeuring te wachten en dit aantal stijgt nog steeds, aldus heeft het ministerie van Volkshuisvesting en bouwnijverheid meegedeeld. Bijzonderheden over het plan voor de bouw van een wandelpier in Zandvoort werden op 5 november 1962 openbaar ge maakt. Toen werd meegedeeld, dat men hopelijk in juni 1963 met de bouw zou kun nen beginnen. De bouw zou worden uitge voerd door de Koninklijke Maatschappij voor Havenwerken uit Amsterdam;^ de bouwkosten werden geraamd op 10 a 12 miljoen gulden. Voor de exploitatie van de pier werd bereids een Maatschappij tot Exploitatie van de Wandelpier in Zand voort opgericht. Tegelijk met de pier zou in Zandvoort ook een appartementenhotel van 16 ver diepingen worden gebouwd door Bouwes Exploitatie Maatschappij N.V. De bouw kosten van dit project werden in novem ber geraamd op omstreeks 6 miljoen gul den. Het lijkt twijfelachtig, gezien de maatregelen van de minister, dat de ver wezenlijking van dit plan binnenkort zal kunnen plaats hebben. In Heemstede wacht men nog steeds met spanning op de rijksgoedkeuring voor de bouw van nieuwe zwemvijvers. Toegezegd was, dat deze 'in februari zou worden ver leend. De burgemeester van Heemstede ziet in het besluit van de minister om geen rijksgoedkeuring te verlenen voor een groot aantal werken, geen reden tot onge rustheid. Hij verwacht, dat het besluit van de minister geen betrekking zal hebben op de Heemsteedse zwemvijvers. „De laatste berichten over het afkomen van de rijks goedkeuring zijn gunstig," zo zei hij. genoemd. Zij riepen de Syriërs op „ver- raders zonder genade te bestrijden". derdeel van een t.v.-uitzendmg te gebrui- ken, ronduit te betreuren. Of de K.R.O. Premier DIJ I urken verstandig heeft gehandeld dit interview in haar rubriek „Brandpunt", die van- en twee dochters, samen met enkele mi- uitgezonden, op te nemen, is een andere nisters, uit de handen van de opstandelin- kwestie. Niemand weet trouwens, welke gen gebleven door over een tuinmuur van tendens de redacteuren van „Brandpunt" se"1ambassade «ÏX* H«°«Zt, dl. .n.erview rullen verbinden en in bekend wat er met president Nazem welke vorm het in de vaak uitstekend Koedzi is gebeurd. geredigeerde rubriek „Brandpunt" zal (of Kolonel Louay El Atassi is gepromo- z worden gepresenteerd. Vast staat veerd tot generaal en heeft het opperbe- H «taats- vel van de Syrische strijdkrachten over- echter, dat het argumen genomen. El Atassi werd destijds bij ver- secretaris voor de Nederlandse journali- stek ter dood veroordeeld omdat hij de stiek te enen male onaanvaardbaar is: de leiding zou hebben gehad van de opstand Dersvrijheid is hier zeer duidelijk in het van het garnizoen van Aleppo in maart 1 1962. De opstandelingen waren voor een geding en de ingreep, waarme herstel van de unie tussen Syrië en Egyp- ring dreigt, is daar een regelrechte ïn- te. Na de mislukking van de opstand was breuk op. El Atassi gevlucht en sindsdien onvind- AJs het grop aankomt het Nederlandse b De revolutionairen hebben hun misnoe- volk op de hoogte te brengen van wat gen geuit over de breuk met Egypte, die er in land en wereld reilt en zeilt, moeten dateert van 1961. De revolutionaire bewe- communicatiemedia pers, radio en tele- ging heeft in haar eerste verklaring ge- vjgie deze taak en deze plicht in volko_ zegd, dat zij zal streven naar samenwer- king met Egypte, Irak, Algerije. Jemen men vrijheid kunnen uitoefenen. Het even- en alle bevrijde Arabieren elders." tuele ongenoegen van buitenlandse staats- Waarnemers geloven dat de betrekkingen hoofden of instanties dient de dienaren der met Jordanië en Saoedi-Arabië gespannen voorlichting voimaakt onverschillig te la- De grenzen, havens en vliegvelden zijn ten'. zij hebben slechts binnen de perken gesloten en de uitvoer van kapitaal is ver- van de Nederlandse wet te blijven, boden. Berichten over vuurgevechten na- Een machtsmaatregel als die, welke door bij de grens met Israel zijn door Damas- regering wordt aangekondigd, past in cus tegengesproken. Waarnemers zijn ech- ter van oordeel dat er nog wel verzet geen enkel opzicht in onze democrati.c wordt geboden, wat zij afleiden uit een begrippen en verworvenheden. Wat in waarschuwing aan de militairen, alleen Frankrijk of Duitsland helaas heden ten opdrachten van het revolutionaire opper- van staatswege wordt ondernomen bevel uit te voeren. 6 om de daar geldende democratische be- 1 grippen en verworvenheden te beknotten aanleiding geven om dezelfde verderteiij- Weerrapporten 1, 2 ke weg te kiezen. Agenda van IJmónd &n Haarlem 2 Een krachtig, ondubbelzinnig en una- Beeldverhalen 2, 8 niem protest van de Nederlandse journa- Uit het binnenland 2, 23 Ustiek is in dit geval niet alleen uit hoofde Buitenlands nieuws3 van het journalistieke geweten noodzake- Op de Praatstoel 3 lijk, doch mag ook uit het oogpunt van Kerkdiensten 5 algemeen Nederlands democratisch be- Uit stad en omgeving5, 6, 10 lang niet achterwege blijven. In de Vishal en op zee6 Horen en Zien 7 Scheepsberichten 9 Economisch nieuws9 Effecten en Geldmarkt 9 Topsy 10 „Zwart op Wit", de rubriek voor jonge Sport 11 mensen, staat vandaag op pagina 21. Erbij 15 Hm 19 Knipselkrant 23 Advertentie Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Advertentie Advertentie U H R I O T I A A N S E Heerenduinw. 56 - Tel. 4424 en 8677 - IJmuiden LANGE HERENSTR 36 -38 - HAARLEM THANS UITGEBREID MET Te lef oo :n 14371 DOORSMEERSTATION BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LE1DSÉSTRAAT (8IJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 LONDEN (AP) Scotland Yard en de militaire politie zoeken in Londen naar 25 Scots Guards. De manschappen van dit elitekorps behoren tot de Iangsten van het Britse leger. Zelfs in een menigte zou den zij zich moeilijkheden schuilhouden Maar deze worden vermist sinds zjj vrij dagmorgen in groepjes van twee en drie in burgerkleding gestoken hun kamp uit wandelden. De stedelijke en militaire politie in de hoofdstad werden gealarmeerd toen het ministerie van Oorlog hoorde, dat de mannen in een Londense woning klachten over het kamp bespraken. Drie vrachtwa gens, twee verkenningsauto's en twee staf auto's stoven het kamp van de Scots Guards te Pirbroght in Surrey uil om bij het onderzoek assistentie te verlenen. Maar toen de groep bij de woning aan kwam waren de Scots Guards gevlogen. Vervolgens hoorde het ministerie van Oor log, dat zij in een café waren gezien. De politie reed in allerijl naar de Bedford Arms. Geen Scots Guards te bekennen. Waarschijnlijk zullen,zij uit eigen bewe ging terugkeren Hun commanderende officier zal dan moeten bepalen wat er met hen moet geschieden. Manschapper verklaarden dat sommige leden van het regiment genoeg hadden van de overdreven kledinginspectie en de over bodige diensten. Een officier zei, dat men zich grote zorgen over de verdwijning van de 25 man maakt. Zoiets is nog nooit voorge komen, zo zei hij. Advertentie ALLE ONDERDELEN APART VERKRIJGBAAR OO* GESCHIKT VOOR KLEIN-BEHUISDEM SHOWROOM: WIJK AAN ZEEÉRWEG 4 TELEFOON 02SS0-7543 IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1