U 12 H13 H 14 LTi VRH mm MM HB 16 Hlr'H is Pfi 19 Onderzoek leesgewoonten Nederlandse publiek Dividenden Nederland blijft bereid in EEG samen te werken De beurs Enquête Bond van Adverteerders De Drie Hoefijzers trekt nieuwe middelen aan Afzet metselstenen ruim gehalveerd Omzet Keramische steeg met 20 pet Zilver weer duurder Homburg met een claimemissie naar de beurs De Pons bij opening Jaarbeurs Akkoord verwacht in de Belgische metaalindustrie Oostenrijk wijst Moskouse vitterij op de EEG af K.V.P.-resolutie over het woningprobleem SCHEEPVAARTBERICHTEN Vier gewonden in Antwerpen bij taalstrijd Kreeftenvissers verlaten kust van Brazilië MAANDAG 11 MAART 1963 Uniek Gevolg van winter Intrinsieke waarde Obam Damesbladen Voorzichtig Uiterlijk 22 maart stukken inleveren ÏMM'- v 4 \i Advertentie dinsdag H^^Hwoensdag|M^HHdonderdag|Bg_g| vrijdag maart 9 maart 9 iBHrra maart 1 ^MnHjnH^HhBP zaterdag Geopend maandag HH9 dinsdag maart Hli 1 gesloten I maart maart Toegang f3.- Zestien percent van de Nederlandse ge zinnen heeft een koelkast, elf percent van de gezinnen beschikt over een piano of harmonium. 22 percent van de gezinnen heeft een auto, 26 percent van de gezin nen beschikt over een eigen huis en 20 percent van de Nederlandse gezinnen heeft sherry of port in huis. Van de piano of harmoniumbezitters is 20 percent gerefor meerd, 12 percent Nederlands Hervormd, 9 percent buitenkerkelijk en 6 percent rooms-katholiek Dit zjjn een paar uit komsten van het door het Nederlands in stituut voor publieke opinie (NIPO) in op dracht van een aantal bedrijven em met medewerking van de 540 leden tellende bond van adverteerders ingesteld nationaal advertentiemedia-onderzoek, het grootste tot nu toe in Nederland gehouden lezers kringonderzoek. Om de leesgewoonten van 't Nederlandse publiek vanaf 15 jaar na te gaan heeft het NIPO gedurende een jaar 18.750 ge zinnen bezocht en 47.159 personen uit die gezinnen door 1789 enqueteurs laten onder vragen. De bedoeling ervan was volgens de voorzitter van de beheerscommissie Jacq Verkade de adverteerders meer ge gevens te verschaffen dan de oplagecij fers alleen, omdat het noodzakelijk is de jaarlijks voor advertentiereclame beschik bare 250 miljoen gulcen zo efficiënt moge lijk te besteden. In het buitenland bestaan volgens.de heer Verkade reeds lang lezers kringrapporten. Het rapport van het NIPO, waarvan alléén het tabellendeel circa 75 bladzij den telt waarin 700 tabellen en meer dan 50.000 getallen zijn verwerkt, gaat 1500 gulden kosten en het is bestemd voor ad verteerders en advertentiebureaus die er van gebruik kunnen maken bij de media keuze voor hun advertentieprogramma's Het onderzoek kostte f 200.000 „Het is slechts een begin, want er moet een gro te achterstand worden ingehaald", zei de heer Verkade op een in Amsterdam ge houden persconferentie. Over de in het rapport dat binnenkort verschijnt verzamelde gegevens zei de di recteur van het NIPO drs. W. J. de Jonge dat de gegevens zijn gebaseerd op een voor Nederland unieke steekproef. Het con sumentenonderzoek was vooral gericht op de leesgewoonten van de huisvrouw en ook op andere gezinsleden boven 15 jaar,.doch de alleenstaanden werden niet geënquê teerd. De gegevens van 350 dag- en nieuws bladen, gratis advertentiebladen, radiobla den, opiniebladen en geïllustreerde bladen, voor zover zij een bereik van 50.000 hebben zijn in het rapport verwerkt. Het bereik van de bladen is volgens drs. de Jonge een van de belangrijkste elementen van het rapport omdat daar bij niet alleen meetellen de abonnees maar ook de geregelde kopers van losse num mers, de mee-lezers e.d. Volgens het NI De Bierbrouwer^ „De Drie Hoefijzers" heeft in het per 30 september 1962 geëin digde boekjaar een saldo exploitatiereke ning geboekt van 778.046 (vorig jaar f 785.816). Na bjjtelling van het saldo on verdeeld ad 256.997 266. 256) komt de winst op 1.035.043 1.052.072). Zoals be kend, wordt hieruit een onveranderd divi dend van twaalf percent uitgekeerd. On verdeeld blijft 260.981 256.997). Op het saldo exploitatie zijn in mindering ge bracht afschrijvingen tot een totaal van f 2,82 2,77 mnl.). In de loop van het verslagjaar ging het foncern ertoe over, de financiering van de ektiviteiten en investeringen in de hore- casector meer over de dochtermaatschap pij „N.V. Maatschappij tot exploitatie van hotels en cafés-restaurants" te leiden. Op onderpand van de onroerende goederen van deze n.v. werd door haar een onderhandse langlopende lening ad 5 min. aangetrok ken. Het ligt in het voornemen om deze n.v. mede als interne financieringsmaatschap pij verder uit te bouwen. Ter dekking van de met de groei van het concern samen hangende geldbehoefte dienen nieuwe middelen te worden aangetrokken; de di rectie beraadt zich over de beste vorm waarin dit kan geschieden. Hangende deze kwestie acht zij het niet juist thans te be slissen over een suggestie over te gaan tot een bonusuitkering ten laste van de agio- reserve. In het nieuwe jaar kwam de ven nootschap in het bezit van circa 75 percent der aandelen in de Brasserie de La chasse Royale S.A. in België. rAls gevolg van de barre winter is de afzet van metselstenen in januari gedaald tot 51.1 miljoen stuks tegen 101.1 miljoen in december en 126.4 miljoen in januari 1962. De produktie bedroeg 129.4 miljoen stuks, een daling van 3.6 miljoen ten op zichte van december 1962. In januari 1962 bedroeg de produktie 136.8 miljoen stuks. Per ultimo februari bedroeg het ver mogen van de onderlinge beleggings- en administratiemaatschappij „Obam" 21.25 miljoen. De prijs per aandeel bedroeg 306 (v.m. resp. 21.8 miljoen en f 310). PO bereiken de dagbladen 93 van de 100 gezinnen, de nieuwsbladen 18 van de 100 gezinnen en de opiniebladen 8 van de 100 gezinnen. In Amsterdam bereiken de opiniebladen evenwel 14 percent van de gezinnen. In menig opzicht blijkt dat het aantal be, reikte gezinnen veel groter is dan de to tale oplage. Doublures van bladen onder ling, het bereiken van een gezin door meer bladen tegelijk is een basis gegeven dat bij het onderzoek ook werd nagegaan. Zo heeft NIPO becijferd dat het werke. lijke bereik van de damesbladen door doublure slechts 1.235.000 bedraagt, hoe wel de geschatte oplage wordt becijferd op 1.495.000. Alle gegevens zijn op allerlei manieren onderverdeeld. Zo kan men in het rapport per provincie -n per gemeente de gege vens beoordelen, inkomen, bezit van goe deren als auto's en een eigen huis (7 pet- cent in de grote steden, maar 49 percent in plaatsen beneden 5.000 inwoners), ge- bruiksgewoonten van consumptieartikelen e.d. zijn andere door het NIPO verza melde bijzonderheden. „Gegevens die met voorzichtigheid moe ten worden gehanteerd, want afwijkingen zijn mogelijk", zo waarschuwde drs. de Jonge. Uit de discussies bleek dat vooral in de uitgeverswereld met enige onge rustheid de door het NIPO verwerkte cij fers tegemoet worden gezien, omdat ge bleken zou zijn dat tussen de gecontro leerde oplagecijfers en de bereikcijfers van het NIPO wel verschillen van 40 per cent zitten. Het NIPO voert hierover met de betrokkenen nog besprekingen om daar voor een verklaring te kunnen vinden". De steekproef heeft geen aanleiding ge geven de cijfers in twijfel te trekken, zei drs. De Jonge. Blijkens een bericht dienen aandelen van de N.V. Technische en Keramische han delsvereniging voor verkoop te worden aangemeld op uiterlijk 22 maart. Dit naar aanleiding van een, zoals bekend, bod op de aandelen a 210 percent cum dividend 1962. Uiterlijk 29 maart zal worden bekend gemaakt of het aanbod gestand zal worden gedaan. De omzet gaf in 1962 een stijging te zien van ongeveer twintig percent. Deze stijging stelde aan de liquide middelen hoge eisen. Zoals bekend, wordt over het verhoogde kapitaal een onveranderd dividend van tien percent voorgesteld. Voor de toekomst moet rekening worden gehouden met een minder snelle stijging van de omzet en een lichte daling van de winstmarge, al dus de directie. De gestadige groei van de vennootschap stelt de directie voor de opgave in de na bije toekomst de vermogenspositie te ver beteren. Bij verdere uitbreiding van het kapitaal kan handhaving van het dividend echter niet worden gegarandeerd, terwijl het aangaan van een lening of een andere soortgelijke oplossing de verhouding tus sen eigen en vreemd vermogen niet zou verbeteren. Directie en commissarissen adviseren aandeelhouders het bod te aan vaarden, gezien de intrinsieke waarde van de aandelen en gezien de te verwachten rentabiliteit. De zilvernotering is, volgens de firma Drijfhout te Amsterdam, opnieuw met 0,50 verhoogd zodat deze thans f 146 151,50 per kg fijn bedraagt. Vleeswarenfabriek Homburg heeft be sloten tot een claimemissie van f 1.1 mil joen aandelen a pari in de verhouding 1:2. Tegelijkertijd zal notering ter beurze wor den aangevraagd. Het prospectus hiervoor zal deze week verschijnen. De gang van zaken was in 1962 volgens de directie over het geheel genomen gun stig. De concern-omzetten aan derden heb ben 54.54 (v.j. 48.3) min bedragen. De nettowinst na afschrijving, dotaties aan ri sico reserves en belastingen steeg tot 1.01 min 863.000). De netto-investerin gen beliepen 758.000. In de N.V. Fomeva werd deelgenomen voor een miljoen gulden. Van de Nijmeeg se baconfabriek Janssen werd het ge plaatste kapitaal overgenomen. De inves teringen zowel bij de N.V. als bij Fomeva en Janssen zullen de komende vier jaar ongeveer 13 miljoen vergen. Overwogen wordt de geldmiddelen te zijner tijd te verruimen door gedeeltelijk aantrekken van langlopend krediet en gedeeltelijk door een mogelijk kapitaalsuitbreiding in 1964 of later. De porselein- en tegelfabriek Mosa stelt vobr het dividend over 1962 te bepalen op 16 percent, waarvan 11 percent in contan ten. Over 1961 werd 15'/« percent uitge keerd, waarvan 9 percent in contanten en 6V2 percent naar keuze in aandelen of con tanten. De Maatschappij tot exploitatie van on roerend goed „Domus" stelt voor een divi dend van 11 (10) percent uit te keren. De Nederlands-Indonesische Suiker Unie (NISU) stelt voor over 1962 een dividend van 22 (v.j. 13) uit te keren. „Unisphere", symbool van wereldten toonstelling 1964 in New York. Dit is een tekening van het symbool van de wereldtentoonstelling 1964 in New York, dat midden op het tentoonstel lingsterrein zal verrijzen. Op de aard bol, welke twaalf verdiepingen hoog boven het voetstuk uittorent, zijn de continenten gemaakt van roestvrij staal, dat zodanig is bewerkt dat het op een bijzondere manier opvallend licht zal weerspiegelen. De kleinzoon van de bouwer van de Eiffeltoren, René Legrain-Eiffel, heeft het sein gegeven voor het begin van de bouw van deze „Unisphere". ras w -,m De minister van Economische Zaken, drs. J. W. de Pous, heeft vanmorgen tij dens de opening van de internationale voorjaarsbeurs in Utrecht de geruchten te gengesproken, als zou Nederland op grond van rancuneuze overwegingen niet meer bereid zijn, aan de verdere uitwerking van het E.E.G.-verdrag mee te werken. Minister de Pous betoogde, dat de rege ring volkomen bereid is, mee te werken aan de verdere uitbouw van de gemeen schap, mits deze open van aard is en een democratisch en supra-nationaal karakter draagt. Nederland, aldus de minister heeft steeds voor ogen gehad dat de gemeen- BRUSSEL De moeilijkheden in de Belgische metaalindustrie zouden waar schijnlijk vandaag tot een oplossing komen. De regering verwacht dan een antwoord van de werknemersorganisaties en van die van de werkgevers op haar bemiddelings voorstel. Dit voorziet in een onmiddellijk ingaande loonsverhoging van drie percent en een tweede verhoging met ingang van 1 april van twee percent Bovendien zal nog worden onderhandeld over een half percent van het loon dat in een speciaal fonds zal worden gestort. De rooms-katholieke vakbonden hebben reeds laten weten dat ze op de voorstellen willen ingaan. De socialistische zouden vandaag een zelfde standpunt innemen. Daarmee is de mogelijkheid van een sta king in de metaalindustrie voorlopig van de baan. Er dreigen thans echter nieuwe moei lijkheden bij de Belgische banken. Daar wordt sedert twee maanden onderhandeld over loonsverhogingen, maar de vertegen woordigers van de vakbonden en van de werkgeversorganisaties zijn het nog niet eens kunnen worden. De vakbonden zou den vandaag meedelen dat met ingang van vrijdag zal worden gestaakt, tenzij er nieuwe stappen worden gedaan om de onderhandelingen te bespoedigen. schap een positieve factor zou moeten vormen in de ontwikkeling van het wereld handelsverkeer, hetgeen naar Nederlandse opvattingen met zich meebrengt, dat de betrekkingen met de rest van de wereld zo vrij en open als maar enigszins moge lijk is, moeten zijn. De Nederlandse existentie als welvaren de en vrijheidslievende natie is in het ge ding. Als één der lidstaten dit in gevaar brengt, zo zei de minister, kan men van Nederland moeilijk verwachten, dat het met de uitvoering van de rest van het E.E.G.-programma zou doorgaan alsof er helemaal niets veranderd is. Als de Ne derlandse regering dan een ogenblik pas op de plaats maakt, dan is dit niet om uiting te geven aan misnoegen, maar om zich te heroriënteren over de koers die verder gevaren moet worden. Minister de Pous meent, dat dit er al leen maar toe zal kunnen bijdragen, dat de conomische éénwording in juiste banen wordt geleid en dat de positieve ontwikke lingen, die mede door de E.E.G. zijn ge ïnspireerd, en die voor de voortzetting van de economische groei van grote betekenis zijn, hu nverdere uitwerking zullen kunnen vinden. Hij dacht hier met name aan de mogelijkheden, geboden door de trade ex pansion act van de Verenigde Staten, die de Amerikaanse regering bevoegdheden verleent, om in het internationaal handels overleg verregaande tariefconcessies te doen. Tevoren had de minister optimistische geluiden laten horen met betrekking tot de conjuncturele ontwikkeling van Neder land. We hebben een periode achter de rug waarin we over de economische vooruit gang niet te klagen hebben gehad, zo zei hij. Ook de prespectieven voor de toekomst noemde d" minister goed. Wel vraagt deze toekomst een actieve instelling van be drijfsleven en overheid, met name ten aan zien van de voortzetting van de afbraak van internationale handelsbetrekkingen. WENEN (DPA) De Oostenrijkse mi nister van Buitenlandse Zaken, dr. Kreisky, heeft zaterdag in een radiorede stelling ge nomen tegen de herhaalde Russische ver klaringen, dat een band van Oostenrijk met de E.E.G. de neutraliteit van het land en de bepalingen van het staatsverdrag zou schenden. Volgens Kreisby behandelt de Oostenrijk se regering de buitenlandspolitieke aange legenheden met groot verantwoordelijk heidsgevoel en heeft zij zich daarbij steeds laten leiden door het beginsel, dat aangega ne verplichtingen en verdragen nageleefd moeten worden en dat de politiek van neu traliteit stipt gevolgd dient te worden. Hoewel Oostenrijk, aldus minister Kreis ky, een kleine en neutrale staat is, is het toch een onafhankelijke en vrije staat. Oos tenrijk wil aan de economische eenwording van Europa deelnemen. In welke vorm dat moet gebeuren is nog niet te zeggen. Daar over zal nog worden onderhandeld, aldus de minister. De partijraad van de Katholie Volkspar tij heeft in zijn vergadering in Utrecht een resolutie aangenomen over de woningnood. In deze resolutie stelt de raad vast, dat de volkshuisvesting het meest urgent on derdeel van het beleid van het nieuwe ka binet zal moeten zijn. Volgens de partij raad zullen alle beschikbare middelen moe ten worden toegepast om de bouwproduk- tie te verhogen. De resolutie besluit met de opmerking, dat vooralsnog de jaarlijk se bouw van 45.000 woningwetwoningen dient te worden gegarandeerd en dat de bouwcapaciteit terwille van een zo groot mogelijke produktie ook regionaal moet worden bezien. In de vergadering van de partijraad heeft de heer W. J. Andriessen het woningpro bleem uitvoerig besproken. Hij zei, dat het kabinet-De Quay de toestand in 1959 te optimistisch heeft gezien. Volgens hem is er nog geen sprake van evenwicht op de wo- Soekarno naar Hollandia? ningmarkt. Hij was voorstander van sub sidievermindering en huurverhoging, maar DJAKARTA President Soekarno komt misschien naar Nieuw-Guinea om de fees telijke overdracht van het gebied aan In donesië op te luisteren. Indonesië wil er een spectaculaire ge beurtenis van maken, waaraan sterren uit de vermaakswereld en het culturele leven hun medewerking zullen verlenen. (AP). V >V Amstelmolen 9 450 m. z.o. Okinawa n. Shanghai Aalsum 10 te Searsport. Achilles 9 te Maracaibo v. Curasao. Acmaea 9 500 m. n.w Finisterre n. Rotterdam. Adonis 9 te New York. Aegis 9 v. Fuikbaai n. Barcelona. Alblasserdijk 9 v. Bremen, 10 te Hamburg. Algol 24 te Rotterdam verwacht. Algorab 9 200 m. n.o. Bahia n. Santos. Almdijk 9 v. Bremen n Antwerpen. Alnati 9 v Santos n. Buenos Aires. Alwaki 9 v. Maj'bugao, 10 te Bombay. Ameland 11 te Punta Cardon. Ammon 9 v. Antwerpen n. Londen. Amsteldijk 9 te Rotterdam. Amstelmeer 10 te Singapore. Amstelveld 9 25 m. z.w. K. Leeuwin n. Beyrouth. Andijk 9 80 m z.w. Bermuda n. Le Havre. Archimedes 9 v. Paita n. Balboa. Arendskerk 8 v. Amsterdam n. Bremerhaven. Argos 9 85 m. z. Rhodos n. Limassol. Aristoteles 9 v. Gonaives n. Mobile. Arkeldijk 9 v. Cristobal n. Wilmington. Atys 10 v. Rotterdam n. Londen. Banda 9 v. Hongkong n. Kobe. Batavia 9 v. Singapore n. Bangkok. Bengalen 9 900 m. n.o. Tokyo n. Hongkong. Bengkalis 8 v. Los Angeles n. Longview. Beninkust 9 v. Tema, 10 te Lagos. Bintang 9 v. Chittagong, 10 te Chalna. Breda 11 v. Amsterdam te Rotterdam. Bussum 10 te Milazzo. Calt. Amsterdam 9 138 m. n. Benghazi n. P. Said. Caltex Arnhem 9 6 m. o.z.o. Ras Fartak n. Suez. Caltex Delft 10 te Suez v Abadan. Caltex Gorinchem 9 v. R'dam n. Duinkerken. Caltex Madrid 10 te Rotterdam. Caltex Rotterdam 9 v. Aruba n. Vlissingen. Caltex The Hague 9 v. Bahrein n. Cardiff. Camitia 9 te Genua v. Alexandrië. Carrillo 9 te Golf Ito. Cartago 10 v. Folf Ito n. Charleston. Casamance 9 140 m. z.z.w. L. Palm. n. Le Havre. Castor 9 v. Puerto Cortes n. Freeport. Ceres 11 te Pimentel. Charis 10 te St. Croix. Cinulia 9 900 m. z.w. Azoren n. Curasao. Cradle of Liberty 10 v. Port Said n. Landsend. Dahomeykust 9 37 m. z.w. Dakar n. Antwerpen. Dalerdijk 9 500 m z.w. Fastnet n. Liverpool. Daphnis 10 te Port of Spain. Dinteldijk 9 v. Los Angeles n. San Francisco. Diogenes 9 v. Punta Del Gada n. Southampton. Doelwijk 9 te Suez n Thameshaven. Dongedijk 9 te Everett. Drente 11 te Mobile. Echo 9 45 m. n.o. Algiers n. Londen. Elizabeth Broere 10 te Felixtowe. Eos 9 16 m n.o. Bone n. Malta. Esso Rotterdam 9 v. Bombay n. Rastanura. Fina Nederland 9 60 m. o.n.o. Aden n Landsend. Forest Hill 9 85 m. n.w. Lissabon n. Palermo. Friesland SSM 10 v. Antwerpen n. Immingham. Gaasterland 9 125 m. n.n.o. K. Villano n. Tenerife Gaasterdijk 10 te Antwerpen. Gaasterkerk 10 te Calcutta. Garoet 9 te Barcelona. Geertje Buisman 9 60 m. n. Finisterre n. Lattakia. Gorredijk 9 v. Antwerpen, 10 te Hamburg. Gulf Hansa 9 95 m. n.o. Ras Al Kalb n. Mena. Gulf Hollander 9 50 m. o. Gibraltar n. Mena. Gulf Swede 9 250 m. n.w. Perim n. Suez. Hathor 10 v. Rotterdam n. Lissabon. Hector 9 v. Iraklion n. Lattakia. Hecuba 8 v. Santo Domingo n. Port Au Prince Helena 10 te Frederikshaven v. Amsterdam. Helicon 10 te Rotterdam. Hermes 10 v. Guayaquil n. Manta. Hilversum 10 te Amsterdam. Holendrecht 9 600 m. o.n.o. Bermuda n. Norfolk. Hollands Diep 9 360 m. z. Manilla n. Singapore. Hollands Dreef 9 520 m. o. Biak n. China. Hollands Duin 9 440 m. z.w. Gua mn. Tsingtao. Hoogkerk 9 te Safaga v. Aden. Irazu 9 v. Cristobal n. Guayaquil. Isis 10 te Port of Spain. Jagersfontein 9 v. Durban n. East-London Johannes Frans 8 v. Cristobal n. Baltimore. Kamperdijk 9 te Antwerpen v. Rotterdam. Karachi 9 v. Balboa n. Noumea. Karakorum 9 1600 m z.w. Hawai n. Cristobal. Katsedijk 10 y. Miami n. Vera Cruz. Keerkring 9 v. Singapore n. Penang. Kelletia 9 te Nordenham. Kieldrecht 9 v. Rotterdam n. Calcutta. Kinderdijk 10 te Rotterdam. Kloosterdijk 9 v. Rotterdam n. Vera Cruz. Kon.waard 8 75 m. n.w. Cartagena n. L. Angeles. Kosicia 10 v. Punta Cardon n. Providence. Krebsia 10 te Hamburg. Kreon 10 te Paramaribo. Kylix 9 120 m. z.z.o. Vitoria n. Curasao. Laga 9 v. Swansea n. Nantes. Lelykerk 9 te Bahrein v. Bandar Shapour. Liberiakust 9 230 m. z. Takoradi n. Freetown Liberty Bell 9 5 m. z.w. Gibraltar n. Le Havre. Limburg 9 150 m. o. Bahrein n. Bombay. Loppersum 9 v. Bermuda n. Houston. Lycaon 9 v. Singapore n. Hongkong. Maaslloyd 9 te Kaapstad v. Rotterdam. Mainlloyd 9 v Rotterdam n. Bremen. Marathon 9 v. Rotterdam te Amsterdam. Marnelloyd 9 te Timaru. Maron 10 te San Juan. Medon 10 v. Georgetown n. Paramaribo. Meerkerk 9 v. Colombo n. Madras. Meliskerk 9 70 m. z. Kreta n. Port Said. Memnon 9 30 m. z.o. Savannah n. Savannah. Merwede 9 30 0m. w. Gibraltar n. Hamburg. Merwelloyd 9 v. Assab n. Port Said. Minos 9 v. Amstrdam n. Kotka/Kopenhagen. Modjokerto 10 te Djeddah v. Akaba. Moordrecht 9 te Curasao. Mohamed Reza Shah 9 900 m. z.w. Djakarta naar Bandar Mashur. Muiderkerk 9 75 m. w.n.w. K. Finist. n. Marseille Munttoren 11 v. Colombo n. Port Elisabeth. Mijdrecht 9 v. El Palito n. Balboa. Naess Commander 9 250 m. o.n.o. Ad enn. Suez, Naess Lion 9 v. Puerto La Cruz n. Port SOcony Neder-Rhone pass. 9 Suez n. Djibouti. Neder-Waal 12 te Auckland verwacht. Nias 9 te Miami. Nieuw Amsterdam 9 v. New York n. St. Thomas Noordam 11 te Rotterdam. Nijkerk 10 v. Suez n. Penang. Oldekerk 10 te Port Elisabeth v. Kaapstad. Ommenkerk 10 te Lourenco Marques v. Durban Onoba 9 15 m. n.w. Bizerta n. Rotterdam. Ootmarsum 9 360 m. z. Las Palmas n. Capetown, Oranjefontein 9 v. Rotterdam, 10 te Hamburg. Oranje Nassau 9 te Aruba. Oranjestad 10 te Amsterdam. Pacaya 9 50 m. z.w. Talcahuano n. Puerto Morte Palamedes 10 v. New Orleans n. Aruba. Papendrecht 9 80 m. w. Gibraltar n. Hamburg. Pendrecht 10 v. Aruba n. Kapeme. Peperkust 9 v. Amsterdam n. Bremen. Pericles 10 v. Cristobal n. Curagao. P. G. Thulin 8 29 m. z. S. Salvador n. Baltimore Philidora 11 te Rotterdam. Philine 9 te Merseyrivier v. Tranmere. Philippia 9 280 m z.o. Colombo n. Singapore. Polydorus 9 v. Aden n. Suez. Poolster 9 120 m z.w. St. Vincent n. Las Palmas Poseidon 9 v. Mobile n. Houston. Prins Alexander 9 439 m. w. Haifa n. Haifa. Prins Fred. Hendr. pass. 9 Dungenes n. Valencia. Prins Fred. Willem 9 dwars Berlenga n. Valencia Prins Maurits 9 200 m. w. Casquets n. Le Havre. Prins Willem George Frederik 10 v. Gandai naar Cartagena. Prins Willem III 9 te Rotterdam. Pygmalion 9 t. a. Porto Cortez n. Barranquilla. Radja 9 te Genua. Riouw ll te Rotterdam. Roebiah 9 te Genua v. Napels. Roepat 10 te Singapore v. Port Swettenham. Roggeveen 10 te Kaapstad. Salatiga 9 20 8m. z.z.w. Ouessant n. Marseille. Saloum 9 150 m. w.n.w. K. St. Vincent n. Dakar Sarpedon 10 v Amsterdam te Rotterdam. Scheldelloyd 9 540 m. z.w. Galapagos n. Duinkerk Schelpwijk 9 150 m, n.n.w. Comoro n. L. Marques Scherpendrecht 9 240 m. w. Freetown n. Tenerife Schiekerk 9 v Rotterdam n. Kobe. Schouten 9 240 m. o. Mombasa n Singapore. Sepia 9 230 m. o.z.o. Colombo n. Mena. Serooskerk 9 v. Sydney, 10 te Newcastle. Siberoet 9 240 m z. Saigon n. Singapore. Simonskerk 10 ten anker rede Dar Es Salaam. Sinon 9 te Jacksonville. Sommelsdijk 9 te Le Havre. Stad Maastricht 9 450 m. w.n.w. Finisterre naar Hamptonroads. Spaarnekerk 9 v. Marseille n. Antwerpen. Stad Alkmaar 9 te Palermo. Stad Delft 10 te Las Palmas. Stad Gouda 9 v. Pepel n. IJmuiden. Stad Rotterdam 9 v Emden n. Napels. Stad Utrecht pass. 9 Kp Finisterre n. IJmuiden Stad Vlaard. 9 100 m. w. Southuist n. Hampt.rds Stad Zwolle pass. 10 Bahamas n. Corpus Christi Stentor 10 v. Bridgetown n Curagao. Straat Cook 9 460 m. n. Brisbane n. Brisbane. Straat van Diemen 10 te Mauritius v. Penang Straat Lombok 9 v. Mauritius n. Durban. Streefkerk 9 v. Amsterdam n. Zuid-Afrika. Tero 11 te Buenos Aires verwacht. Tjiliwong 9 v. Tema n. Kaapstad. Tjimenteng 9 520 m. z.o. Ceylon n. Reunion. Togokust 11 v Lissabon n. Amsterdam. Triton 8 720 m. o. Bermuda n. Amsterdam. Tweelingen 9 420 m. z.z.w. Las Palmas n. R'dam. Utrecht pass. 9 Sabang n. Singapore. Van Heemskerck 9 350 m. o.n.o. Beira n. Kaapst Van Linschoten 9 v. Singapore n. Mauritius Vasum 10 v. Puerto Miranda n. Cristobal. Viana 9 v. Banias n Hohe Schaar. Videna 9 v Bandar Mashur n. Bombay. Vivipara 9 140 m. w.z.w. Kreta n. Portland Maine Vlieland 9 500 m. o. Honolulu n Honolulu. Voco 9 ten anker Skagen n. Malmö. Waibalong Ï1 te Kuwait. W. Alton Jones 13 te Fawley verwacht. Waterland 8 te Amsterdam. Westertoren pass. 9 Str. Hormoez n. Ganisland Zaria 9 27 m. n.w. Ouessant n. Thameshaven. Zwijndrecht 9 150 m. z. Venetië n. Venetië. KLEINE VAART Amstelstroom 4 te Bristol v. Plymouth. Ank T. 10 dwars Folkestone n. Londen. Anna Broere 9 dw. Beachyhead n. Coleraine. Appingedam pass. 9 Wandelaar n. Antwerpen. Atlas 9 ten anker La Coruna n. Oporto. Bonafide 9 ten anke Bonanza n. Casablanca. Calchas 10 15 m. w. Hanstholm n. Gothenburg. Coccinelel 9 dwars Villano n. Hamburg. Cornelis Broere 9 te Haysborough n. Dordrecht Elsa 8 v. Londen n. Sevilla. Frans Böhmer 9 dwars Burlings n. Antwerpen. Geestdijk 9 te Cromer n. Maassluis. Heemraadsinge 9 t. ank. Vlissingen n. Plymouth Joost 8 te Pasajes. Julia Mary 9 te Outergebbert n. Amsterdam. Jupiter 9 te Turnborro n. Par. Lauriergracht 9 rede Teignmouth n. Genua. Manto 9 20 m z. Minorca n Rotterdam Markab 9 25 m w. Kp. Finisterre n. Genua. Mathilde pass 7 Ceuta n St. Louis du Rhone Nero 10 50 m. n.o. Ouessant n Bilbao. Netta 9 140 m. w Esbjerg n. Esbjerg. Sandenburgh 9 dwars Duinkerken n Antwerpen Stella Antares 9 v. Rotterdam n Le Havre. Twee Gebroeders 9 140 m! n.o Villano n. Antw IJselhaven 10 te Kp. Gris Nez n. Duinkerken. dergelijke maatregelen moeten volgens hem passen in de ontwikkeling van de woon- cultuur. De heer Andriessen concludeerde, dat ds belangrijkste doelstellingen van het kabi net-De Quay niet of slechts ten dele zijn bereikt, dat het aantal woningen kwalita tief zowel als kwantitatief niet onbelang rijk is teruggelopen, dat het aantal woning wetwoningen is verminderd zonder dat daar een compensatie tegenover stond en dat de ongesubsidieerde sector onder het be leid van het huidige kabinet van de grond is gekomen. Naar zijn mening zal men moeten streven naar de bouw van 100.000 woningen per jaar, waarbij primair de ge subsidieerde sector dient te worden uitge breid. De ontwikkeling van het huurpeil moet zodanig zijn, dat de huren ook bij stijging van de bouwkosten betaalbaar blij ven voor de loontrekkenden en de econo misch zwakkeren. Tenslotte zei de heer Andriessen, dat het moreel niet verantwoord zou zijn, de indruk te wekken dat het volgende kabinet de wo ningnood zou kunnen oplossen. Hij acht het uitgesloten, dat dit binnen vier jaar kan gebeuren. Wel meent hij, dat er een an der subsidiebeleid zal moeten komen dan dat van het kabinet-De Quay. BRUSSEL (ANP) In Antwerpen is het in de nacht van zaterdag op zondag weder om tot herhaaldelijke botsingen gekomen met de taalstrijd als inzet. Aanhangers van de Vlaamse Volksunie trachtten leden van de „Vereniging voor de Taalvrijheid en de eenheid van het land" te beletten aanplakbiljetten aan të brengen voor een demonstratie in Brussel op 31 maart, waarbij onder de slagzin I ..Rendez-vous der Belgen" betoogd zal I worden voor de Belgische eenheid. Een tiental personen werd gearresteerd en vier gewonden werden naar een zieken huis overgebracht voor geneeskundige hulp. Allen konden zondagochtend naar huis terugkeren. De vereniging beschuldigde de vorige I week ook Nederlanders van het zich men gen in de Belgische taalstrijd. In een com muniqué werd gezegd, dat Nederlanders leden daarvan hadden lastig gevallen en dat de Antwerpse politie was verzocht maatregelen te nemen. BREST (Reuter) De eigenaars van de zes Franse vissersboten, die voor de Brazi liaanse kust op kreeft vissen, waardoor een conflict met de Braziliaanse autoriteiten is ontstaan, hebben de vaartuigen opge dragen naar Frankrijk terug te keren. De reden hiervoor is de weigering van Bra zilië om de vissers toe te staan de haven van Recife binnen te lopen voor het inne men van voorraden. Het onafhankelijke Parijse dagblad „Fran ce Soir" schrijft naar aanleiding hiervan: „Frankrijk heeft wel een slag, doch niet de oorlog verloren". VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U435 gb Hoogovens Kon. Olie168—168.40 f 168, Philips 151,50 gb-151,80 Unilever 144,— 144,20

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 10