Volendam was Haarlem op een goed bespeelbaar veld de baas Eén deelnemer kwam tot dertien goede uitslagen in sporttoto Competitie in hoogste klassen kan op 16 juni beëindigd zijn Vrijwel volledig programma in Engeland OPSCHIETEN VERDIEND SCHEMA X X X "5 n» EDO duelleerde met NEC op bij terrein Vijf poolers voor de tweede prijs Maat dinsdag naar Verenigde Staten Voor tweede divisie wordt het later Reims behaalde een monsterzege (10-0) Spurs behielden leiding in eerste divisie Zondag programma met onder andere Haarlem tegen HVC Kruiver hersteld, Kreyermaat gaat vandaag trainen Bekervoetbal moet wijken voor de competitie 11 M MAANDAG 11 MAART 1963 J Duitsland uit Bulgarije in eindtoernooi UEFA Haarlem EDO 1 2 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 w 2 Feijenoord in de bossen In Heemstede? Anderlecht won in de Belgische competitie Als het klimaat een beetje meezit wordt zondag aanstaande de voetbalcompetitie hervat. Aanvankelijk was er voor de ze ventiende maart een bekerprogramma vastgesteld, maar van KNVB-zijde heeft men dat kennelijk wat al te dol gevonden en dus wordt aan de competitie vorrang gegeven. Of het ook tijd werd. Maar daarover dit keer niet. Er is na melijk nog een gedragslijn die naar het ons voorkomt niet doorgetrokken dient te worden dit seizoen. Het is namelijk al tijd zo geweest in Nederland, dat, als er een aantal wedstrijden wordt afgelast, dat automatisch een extra zondag met voet bal betekent. Men is steeds van het stand punt uitgegaan dat de clubs met een ge lijk aantal gespeelde wedstrijden moeten oprukken naar het einde van het seizoen. Daar is veel voor te zeggen, omdat een ongelijke stand voor wat betreft 1 et aan tal wedstrijden onbillijkheden in de hand kan werken. Maar nu wij een abnormaal strenge winter achter de rug hebben moet men ook haar eens abnormaal strenge maatregelen nemen. En daar bedoelen wij dan mee dat er op iedere dag die daar maar geschikt voor is gespeeld moet wor den voor de competitie om die maar zo snel als enigszins mogelijk is te beëindi gen. En geen gemurmureer meer over be schadigde grasmatten. 't Wordt toch al veel te laat voor de voetbalschoenen in het vet kunnen gaan. Nu de vorstperiode ten einde is la ten we het daar al afkloppend maar op houden mogen we nog wel even wij zen op de initiatieven die het bestuur van de Racing Club Haarlem heeft genomen. In de afgelopen maanden namelijk was er slechts in het Heemsteedse Sportpark op zondag voetbalamusement voor de lief hebbers te vinden en dat heeft zeer velen plezier gedaan nu zij hun wekelijkse por tie competitievoetbal moesten missen. In nauwe samenwerking met de gemeente heeft men van het begin van de ijs- en sneeuwperiode met succes gepoogd het veld in een bespeelbare toestand te hou den en tegenstanders van naam en faam gevraagd een partij te komen spe len. Zo zagen de liefhebbers-door-dik-en- dun tegenstanders als Feijenoord, Ajax (al was dat dan niet de sterkste forma tie) en Sparta benevens een bekerwed strijd van RCH tegen Wageningen. Toe gegeven, het bestuur van de Racing heeft dat alles uiteraard niet alleen op touw ge zet om er minder van te worden, maar voor de service aan het Haarlemse voetbalpu bliek verdient men toch wel degelijk een compliment. feu Het bestuur van de Honkbalbond heeft het wedstrijdschema voor de hoofdklas sers bekend gemaakt. (Zie elders op de sportpagina's). Zoals te verwachten was wijkt dit schema niet veel af vrn het Sparta-OVVO-voorstel dat op de lratste vergadering van de hoofdklassers werd in gediend. Het bondsbestuur heeft het pro gramma voor de hoofdklassers als volgt bepaald: zeven enkele wedstrijden, vier double-headers en drie maal wedstrijden op zaterdag en zondag. Op de algemene ledenvergadering van de honkballers die twee weken geleden in Utrecht gehouden werd, kreeg het bondsbestuur de opdracht om de hoofd klassecompetitie gedurende drie jaar te regelen, omdat de acht hoofdklassers het onderling niet eens konden worden. De re gel ing die nu uit de bus gekomen is, is een compromis tussen de vele voorstel len die in de afgelopen winter ter tafel zijn gekomen. In vergelijking met het het vorig jaar gevolgde systeem, komt het nu gekozene wel zeer ongelukkig uit. We hebben bepaald medelijden met de compe titieleider van de KNHB, de Hagenaar Van der Horst. Wat deze man moet gaan pres teren, grenst aan het ongelooflijke. Het ligt in de bedoeling gedurende de eerste drie weken louter enkele wedstrij den te spelen. Hoe het schema voor de rest van de competitie er uit zal zien, weet nog niemand. Dat moet nog worden uitgeplozen met de competitieleider van de Voetbalbond, die desgevraagd altijd adviezen heeft gegeven, maar die geen enkele ervaring heeft met een grillig sche ma als dat wat door het bondsbestuur is voorgesteld. Wij vrezen het ergste voor de aanstaande competitie der hoofdklas sers. Het Duitse jeugdelftal (16-18 jaar) heeft zich zondag in München geplaatst voor het eindtoernooi van de Uefa, dat van 13 tot 23 april in Engeland zal worden gehou den. Weliswaar verloren de Duitse jeugdspe lers na 90 minuten spelen met 1-2 van Oostenrijk, maar aangezien de eerste wed strijd in een 2-1 zege voor de Duitsers was geëindigd, bleek een verlenging nood zakelijk. 't Was ten slotte linksbuiten Net- zer die in de negende minuut van de ver lenging Duitsland aan een plaats in het eindtoernooi hielp. Ook Bulgarije kwalificeerde zich voor de eindstrijd door zondag in Pazardjik de junioren van Joegoslavië met 1-0 te ver slaan. De eerste wedstrijd was in een ge lijkspel (1-1) geëindigd. De voetbal rolde weer.... Dat wil zeggen: op zeer bescheiden schaal in en kele vriendschappelijke wedstrijden. Tja, wanneer overal in het land het veld zo goed was geweest als op het Rotterdam se Woudesteijn, waar Excelsior en Sparta eikaars krachten hebben gemeten (met als resultaat een 2—1 overwinning voor de thuisclub), was er geen vuiltje aan de lucht geweest. Doch dat vuiltje was er kennelijk wel Desondanks bleek ook het terrein van Haarlem uitermate geschikt te zijn voor de voetbalsport. EDO daarentegen waagde zich niet op het hoofdveld, maar wilde het niet in groten getale aan wezige publiek en tegenpartij NEC niet teleurstellen en verplaatste de match naar het bijveld. RCH vond het beter het tijdens de vorstperiode zo intensief gebruikte veld ditmaal als gevolg van de zaterdag gevallen regen te sparen. PSV kon dus rustig in Eindhoven blijven. Haarlem heeft zondag een nuttige oefen partij tegen Volendam gespeeld. Het vol ledige Volendamelftal, met Dick Tol weer in de gelederen, moest al zijn technische en tactische capaciteiten aanspreken om tenslotte een 0-2 overwinning te behalen. Het klasseverschil was duidelijk merk baar. Het hogere tempo, de technische meerderheid en het betere ploegverband van de Volendammers staken gunstig af bij dat van de Haarlemmers die zich nochtans uitstekend hebben geweerd op het goed bespeelbare veld van de rood- broeken. Vooral de achterhoede had het soms zwaar te verduren tegen de prima maar soms te lang combinerende Volendamse voorhoede. Doelman Van 't Kruys speelde een uitstekende partij en kon menig zeker schijnend doelpunt van de rappe Volen dammers (Smit. Pelk, Kras, Tol en Veer- Een Haarlemmer en een Volendam- mer in duel om de bal, die zijn weg al heeft vervolgd man) voorkomen. In de Haarlem-voorhoe de moest het voornamelijk van Angenent komen die soms uitermite actief bleek en het Schilder, Karregat en Zwarthoed da nig lastig maakte. Hij ondervond evenwel te weinig steun van zijn medespelers. Het gemis van Jaski deed zich wel gevoelen in de Haarlem-voorhoede. De meerderheid van Volendam werd voor de rust in twee doelpunten tot uit drukking gebracht. Pelk en Veerman wa ren er de makers van en met een beetje geluk had Angenent voor een tegepunt ge zorgd. Maar op het laatste ogenblik werd hem de voet dwars gezet. Na de hervatting had Volendam onmid dellijk weer een sterk veldoverwicht, maar diverse schoten misten het doel of werden door Van 't Kruys vakkundig ge keerd. Haarlem bleef echter goed partij geven en bij tal van uitvallen kwam 't doel van Volendam in gevaar. Eenmaal miste Angenent een „geheide" kans door over te koppen. Even later stevende Jonker al leen op doelman Kwakman af nadat hij zijn directe tegenstander Karregat uitste kend had omspeeld. Zijn schot was iets te zacht en kon net nog tot hoekschop wor den verwerkt. De strijd bleef tot aan het eindsignaal het aanzien waard, maar in de 0-2 score kwam geen wijziging. Drie duizend toeschouwers genoten van deze vlotte en bij vlagen goed gespeelde wed strijd. Om het drassige hoofdveld voor de voet balcompetitie te sparen besloot he EDO- bestuur de vriendschappelijke wedstrijd van zoridagmiddag tussen EDO en het Nij meegse NEC op een minder nattig bijveid te doen spelen. Op die (kleinere) grasmat kwam vooral tegenstander NEC soms tot bar effectief samenspel, maar ook EDO bleek, zoals dat heet, de gedwongen win- terrust goed te zijn doorgekomen. NEC. achter leider VSV op de tweede plaats in de tweede divisie B, trad tenslotte met 1-3 als winnaar uit dit duel tevoorschijn. Ofschoon de wind voor de rust FDO ste vig in de rug blies, kwam het gevaar toch van de bweeglijke en vooral sneller afge vende NEC-ploeg. De gasten sloten dan ook de eerste speelhelft met ten voor hen voor delige 0-2 score af, hetgeen toch wel voor een groot deel zijn oorzaak vond in het feit dat de kleine keeper D' Hondt weiger de te capituleren. Na de theepauze verscheen EDO met Peters (voor de rust Van Noord), Leon- hardt (Hopman) en Nijman (Koene) De gewijzigde formatie, nu met de wind tegen, bleek een betere tegenstander voor de Nij- megenaren te zijn. Keer op keer werkten de in blauw tenue gestoken Haarlemmers zich in de richting van het onneembaar V;. Dick Tol (rechts opspringend) heeft de bal naar het doel van Haarlem gekopt, maar het leer zal naast de paal vliegen. Het is een moment uit de wedstrijd tussen Haarlem en Volen dam, die door de club uit de ere divisie met 20 werd gewonnen. lijkende domein van goalie D' Hondt. Breitner, hard werkend als voorheen, de monstreerde evenwel in de 18de minuut dat iedere doelverdediger soms moet be zwijken. Zijn harde en strak-lage knal be tekende in ieder val net redden van de eer. NEC vergrootte uiteindelijk nog de marge tot 1-3. De doelpunten kwamen van de voet van. Verhagen (14de minuut) 0-1, Verhagen (24- ste minuut) 0-2, Breitner (63ste minuut) 1-2, Smulders (68ste minuut) 1-3. Ongeveer 500 toeschouwers volgden deze wedstrijd. De resultaten van de overige vriend schappelijke voetbalwedstrijden luiden: PEC-DWS 2-1 (0-1) en NAC-DFC 2-0 (1-0). Het aantal deelnemers aan de sporttoto van zondag 10 maart bedroeg 358.631, die voor een totale inleg van 403.348 gulden zorgden. Hiervoor was 79.863 gulden be schikbaar voor de eerste prijs en 53.242 gulden voor de tweede prys. Zondag had zich één deelnemer gemeld met 13 goede uitslagen, terwijl er op dat moment vijf deelnemers waren met 12 juiste uitslagen. De uitslagen die gelden voor de sport toto van deze week luiden: BolognaMi laan 12, CataniaNapels 10, Fioren- tinaSpal 20, JuventusLanerossi 20, MantuaAtalanta 01, SampdoriaMo dena 11, VeneziaTorino 11, Valencia Barcelona 03, SevillaReal Madrid 05, SaragossaAtletico Bilbao 22, Osa- sunaLa Coruna 10, Academica Bologna-Milaan Catania-Napels Fiorentina-Spal 3uventus-Lanerossi Mantova-Atalanta Sampdoria-Modena Venezia-Torino Valencia-Barcelona Sevilla-Real Madrid Sa ragosa-Atl.Bilbao Osasuna-Coruna Academica-Leixoes Lusitano-Guimaraês Leixoes 11, Lusitano—Guimares 01. Er was deze week geen prijs voor de ge lijke spelen. Honkbal Boudewijn Maat, de negentienjarige eerste honkman van het Nederlands honk balnegental, die door het Leo van der Kar-fonds is aangewezen om enige tijd in het buitenland een gespecialiseerde training mee te maken, vertrekt dinsdag avond 12 maart om 23 uur van Schip hol naar Amerika. Via New York en Jack sonville arriveert hij donderdagochtend in Vero Beach, waar de Los Angeles Dod gers hun trainingskamp hebben opgesla gen om zich op het zware Amerikaanse seizoen voor te bereiden. Dr. William B Arce, de coach van de K.N.H B., heeft er voor gezorgd, dat de ze Amerikaanse topclub zich ruim drie weken over de jeugdige Haarlemmer zal ontfermen. Dit is reeds de derde keer, dat doftr het Leo van der Kar-fonds een jeugdige honkballer een toptraining in Amerika kan ondergaan. In 1961 was werper Hermen Beidschat de gast van de Pittsburgh Pirates en in 1962 vertoefde catcher Wim Crouwel enige tijd bij de Chicago White Sox. ■Er van uitgaande, dat zondag althans wat de semiprofs betreft de competitie van de KNVB kan worden hervat zal bij de afwerking als volgt te werk worden gegaan: Zondag 17 maart: het programma van 30 dec. 1962; zondag 24 maart: het pro gramma van 6 jan. 1963; zondag 31 maart: ZwitserlandNederland; zondag 7 april: het programma van 13 jan. 1963; paas zaterdag (13 april): het programma van 20 jan. 1963; zondag 21 april: het program ma van 27 jan. 1963. Na deze vijf wedstrijddagen voor ere- en eerste divisie kan de competitie dan voort gaan op de zondagen 28 april, 5, 12, 19 en 26 mei, alsmede 9 en 16 juni. Bovendien kan competitievoetbal worden gespeeld op Hemelvaartsdag (23 mei), pinksterzaterdag (1 juni) en pinkstermaandag (3 juni). Ingevolge dit schema zal de competitie voor de ere- en eerste divisie dus op 16 juni beëindigd kunnen zijn. Voor de tweede divisie kan, behalve op bovengenoemde wedstrijddagen, ook ge speeld worden op zaterdag 30 maart (de dag voor ZwitserlandNederland) en paas- ,maan<ièg"'15" ad't'ïIFWelke laatsfé da'g' Voor ere- en eerste divisié in verband met de irtïërland NederlandFrankrijk op woens dag 17 april niet in aanmerking komt. Op Koninginnedag (dinsdag 30 april) vindt de derde bekerronde plaats. Feijenoords tegenstander van woensdag avond Stade de Reims behaalde gisteren in 8ste finale van de Franse voetbalbeker een monsterzege van 10-0 tegen de eerste- klasse amateurclub Kreutzwald. Akesbi scoorde viermaal, Vincent schoot drie keer raak; Kopa, Rodzik en Sauvage zorgden voor de overige goals. Het Engelse voetbal heeft zijn winter slaap achter de rug. Zaterdag werd er op een uitzondering na een volledig program ma afgewerkt: slechts de ontmoeting tus sen Watford en Barnsley voor de derde divisie werd na 45 minuten gestaakt. Tottenham Hotspur, woensdag verne derd in Tsjechoslowakjje, heeft van dit on plezierige feit geen nadelige gevolgen on dervonden. De moeilijke uitwedstrijd te gen Manchester United werd op Old Traf- ford met 2-0 gewonnen, waardoor de Spurs de leiding in de eerste divisie behielden. Weliswaar heeft Leicester City een gelijk puntentotaal, maar de Londenaren hebben nog een wedstrijd meer te spelen. Cliff Jones scoorde het eerste doelpunt voor Tot tenham in de 33ste minuut en na de rust bepaalde de roodharige Frank Saul, inval ler voor de geblesseerde Terry Medwin, de eindstand op 2-0. Er liep op Old Traf- ford voor een waarde van ruim 5 miljoen gulden over de grasmat. Leicester City bleef goed volgen door een negende achtereenvolgende overwin ning. Blackburn Rovers was allesbehalve een gewillig slachtoffer, maar ging in de tweede helft toch door de knieën. Howard Riley en Mike Stringfellow zorgden voor de doelpunten. Everton is nu reeds in 33 thuiswedstrij den ongeslagen gebleven. Daar kon Not tingham Forest geen verandering in bren gen. Ook hier was de score 2-0. Door treffers van Alex Young en rechtsback Alex Parker. Vele velden verkeerden in erbarmelijke staat doordat na de vorst de regen volg de. Op Highbury, waar Arsenal en Liver pool ondanks alles knap voetbal speelden, maakte de harde wind het geheel nog een beetje troostelozer. De clubs, die de toe schouwers toch waar voor hun geld boden, deelden vier doelpunten broederlijk. Zaterdag aanstaande komen zij wellicht weer tegen elkaar uit, maar dan in de strijd om de F.A.-cup. Arsenal zal daar- §V, i? 0 fc voor echter eerst nog de wedstrijd tegen Sheffield Wednesday in winst moeten om zetten. De supporters van Burnley waren nogal kwaad over de transfer van hun favoriet Jimmy Mcllroy naar Stoke City. Burnley miste de knappe technicus danig tegen West Ham United en moest met een 1-1 gelijkspel genoegen nemen. De tweede divisieclub Stoke City had ook al niet veel plezier van de overigens ver dienstelijk spelende Mcllroy, getuige de 6-0 nederlaag tegen Stoke City. Topclub Chelsea verloor in deze afdeling opnieuw, nu met 1-0 van Middlesbrough. De voor sprong op concurrent Sunderland werd te ruggebracht tot twee punten. De uitslagen van de zaterdag voor de En gelse L,eague gespeelde wedstrijden luiden: Eerste divisie: ArsenalLiverpool 2-2, Bir mingham City Wolverhampton Wanderers 3-4, BurnleyWest Ham United 1-1; Ever tonNottingham Forest 2-0. FulhamBlack pool 2-0, Leicester CityBlackburn Rovers 2-0; Leyton OriëntAston Villa 0-2; Man chester UnitedTottenham Hotspur 0-2; Shef field WednesdayManchester City 4-1, West Bromwich AlbionIpswich Town 6-1, Bolton WanderersSheffield United 3-2. Tweede divisie: Derby CountySwansea Town 0-2; Grimsby TownCharlton Athletic Midvoor Baker en linksbuiten Ander son van Arsenal hebben het de doel man van Liverpool bijzonder lastig gemaakt, maar op tijd krijgt deze assistentie van een drietal clubgenoten. 2-1, Huddersfield TownLuton Town 2-0, Middlesorough—Chelsea 1-0, Newcastle Uni tedLeeds United 1-1; Norwich CityStoke City 6-0; Plymouth ArgyleRotherham Uni ted 2-2, PortsmouthScunthorpe. United 1-2; Preston North EndBury 0-2. WalsallSun derland 2-3, CardiffSouthampton 3-1. Komende zondag wordt het voetbalpro gramma gespeeld, dat nu al voor de twaalfde maal werd uitgesteld en waar voor de totcentjes al zijn neergeteld. Het programma dus dat begint met Feijenoord- Enschede. Door de weigering van de Franse voetbalbond om de wedstrijd Ne derland-Frankrijk van 17 april een week uit te stellen is het dubbele programma van het weekeinde daarvoor op losse schroeven gekomen. Naar wij vernemen wordt er nog een poging gedaan de wedstrijd van woens dag 17 naar donderdag 18 april te ver schuiven, waardoor het toch mogelijk word de zaterdag voor Pasen en op Paasmaan dag voor de competitie te spelen. Sparta (Rotterdam) was van plan de Koninginnedag te gebruiken voor wedstrij den in het kader van het 75-jarig be staan. De Rotterdammers hebben nu be sloten Spangen voor die dag af te staan aan Excelsior dat op dat veld zijn beker wedstrijd tegen Feijenoord wil spelen. Sparta moet zelf uitspeïen. Circa 22 maart arriveert in Rotterdam de Zweedse club Hammerby, die 14 da gen lang bij Excelsior zijn trainingskamp opslaat en in die tijd oefenwedstrijden zal spelen tegen Sparta, ADO, PSV, Ensche de en NAC. De Feijenoorders zijn naar een trainings kamp vertrokken, ergens in de bossen van Breda. Voor hun vertrek speelden zij een onderling oefenpartijtje. De enige, die niet meetrainde, was Kreijermaat. Hij spaarde de knie, die in de oefenwedstrijd voor het Nederlands elftal in Geleen een tik kreeg. Vandaag zou hij de training weer hervatten en er is geen reden te veronderstellen dat hij woensdag niet van de partij zal zijn. Kruiver, die voor de wedstrijd in Pa rijs gebleseerd raakte, was wel van de partij en dat is een verheugend teken. Want Kruiver heeft voor de Europa-cup zijn beste wedstrijden gespeeld. Het elftal van Reims, met officials, zal dinsdagavond circa half vijf in Rotterdam per trein arriveren. Het gezelschap lo geert in hotel Atlanta. Dinsdagavond om half zeven wil Reims trainen in het sta dion. Op het veld of.wanneer dit door de directie van het veld niet wordt goed gevonden, op de sintels. Het sectiebestuur van de afdeling be taald voetbal van de KXVB heeft zater dag besloten de voor zondag 17 maart vastgestelde derde ronde om de KNVB-be- ker te laten vervallen. De derde ronde is thans vastgesteld op dinsdag 30 april (Ko ninginnedag). Zondag 17 maart zullen nu de wedstrij den zowel voor het betaalde als het amateurvoetbal worden gespeeld die aanvankelijk voor 10 maart op het pro gramma stonden. De wedstrijd RCH-Willem II voor de be ker zal dus op Koninginnedag worden ge speeld. Tenminste, als de moeilijkheden opgelost kunnen worden, maar het heeft daar alle schijn van. Op Koninginnedag namelijk wordt het Heemsteedse Sport park al sinds jaar en dag gebruikt voor kinderspelen en de plannen daarvoor zijn al klaar. Van de zijde van de gemeente zei men ons evenwel dat men er wel uit zal komen. Misschien wordt het voor RCH, zoals oorspronkelijk het geval was, een uit wedstrijd tegen de Tilburgers, wellicht is het mogelijk later in de middag van Ko ninginnedag te spelen omdat de kinde ren het veld tot ten hoogste vier uur bezet zullen houden. Anderlecht, dat na de nederlaag tegen Dundee nog slechts een heel klein kansje heeft op het bereiken van de halve finale van het toernooi om de Europa Cup, heeft zondag voor de Belgische competitie met 4-2 gewonnen van La Gantoise. Dat ge beurde in een thuiswedstrijd. Anderlecht bleef de bovenste plaats delen met Stan daard Luik, dat in een uitmatch met 1-0 won van FC Brugge. I

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11