HET WEER OAS-er Bastien Thiry heden terechtgesteld Supral Adenauer in Bidault vroeg Adenauer asiel vóór ontdekking in Beieren Zijn verblijfplaats wordt door de politie bewaakt Egypte, Irak en Syrië gaan zeer nauw samenwerken Vleesexport naar België stop ttentie ctie ux IJ.V.V. Stormvogels Amerikanen spuiten plantengif over de oogst in Vietnam UHHüSn? Gratie voor twee der medeplichtigen Lichaam van vrouw uit Spaarne opgehaald Mislukte roof overval in Amsterdam Ketel ontploft op Portugese trawler Vader stak zoon met aardappelmesje SUEDEJASJES 139.-16&-189.- Het woord is aan Verwijten over gifgas sWMO RRIS 'éefore you êuy! FALCON TWEEDJASSEN voor dames en heren exclusieve collectie in het betere genre, extra laag geprijsd eek clo Gordijnstoffen O" aan kanten even mooi .«iswr-ifrï- Onbestendig In de krant van heden: verf lak en Scots Guards binnen Dertien man zwaar gewond Egypte weer in de Liga Einde van de staking ADSPIRANTEN Hubbard: Als de reputatie en het karakter van een persoon twee verschillende wezens waren, zouden zij elkaar op straat zon der herkenning voorbijgaan. SAIGON Naar aanleiding van Chinese en Russische beschuldigingen, dat de Ame rikanen bij de strijd in Zuid-Vietnam gif gas gebruiken, heeft een Amerikaanse mi litaire woordvoerder in Saigon verklaard, dat het hier gaat om een onkruidverdel gend middel. Het wordt uit vliegtuigen verstoven om het struikgewas langs wegen en rivieren bladerloos te maken, zodat dit niet meer kan dienen als schuilplaats voor de gueril- la-strijders. De grond waarop dë gueril la's mais en groente verbouwen is ook bespoten, aldus de Amerikaanse woord voerder. Het middel zou geen gevaar opleveren voor mens of dier, mits het in openlucht wordt verstoven. In Amerika zou het ook in gebruik zijn als onkruidverdelger. Het Chinese Rode Kruis had geprotes teerd tegen het gebruik van „chemische vergiften door het Amerikaanse imperia lisme om burgers te vermoorden en ge wassen te vernietigen." Het blad van het Russische leger, „Rode Ster", schrijft, dat de Amerikanen de pijnlijke doodstrijd van Zuidvietnamese vrouwen en kinderen „gniffelend van voldoening" gadesloegen. Volgens het persbureau „Nieuw China", heeft de radiozender van de Zuidvietna mese guerilla's onlangs gemeld, dat 5000 mensen door schadelijke chemicaliën wa ren vergiftigd. In Noord-Vietnam zijn betogingen gehou den tegen „Het Amerikaanse imperialis me, dat de bevolking vergiftigt en de oogst vernietigt." (Reuter-AP). Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie Deza week Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met af en toe enige regen. Matige tot krachtige wind, aanvankelijk tussen oost en zuid, later veran derlijk, mogelijk met rukwinden. In het algemeen iets lagere mid- dagtemperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 9 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Topstj 4 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving5 Horen en Zien 7 Kunst 7 Feuilleton 9 Economisch nieuws10 Beurs 10 Scheepsberichten 10 Sport 11, 12, 13 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's 48e JAARGANG NUMMER 107 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm, 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELS E N-IJ M U ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING MAANDAG 11 MAART 1963 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. HL C. van der Mije (Van onze correspondent PARIJS Vanmorgen om zes uur is het vonnis voltrokken over de leider van het O.A.S.-commando, dat afgelopen zo mer bij Petit Clamart een aanslag pleeg de op president De Gaulle, luitenant-kolo nel Jean-Marie Bastien Thiry. De 36-jari- ge Thiry viel voor een militair vuurpelo ton in het fort van Ivry bij Parijs. De terechtstelling van Thiry is de vierde als gevolg van veroordelingen wegens aansla gen uitgesproken door de bijzondere recht banken. Jean-Louis Tixier Vignancour, een van de verdedigers van Thiry, die de terecht stelling bijwoonde, heeft gezegd, dat Thiry zich bij zijn terechtstelling „als een chris ten en een Frans officier" heeft gedragen. De beide andere doodvonnissen die in het OAS-proces op 4 maart werden uitgespro ken tegen Bougrenet de La Tocnaye en Prévost zijn door het staatshoofd veran derd in levenslange gevangenisstraf. Thiry was de organisator van de aan slag op 22 augustus 1962. Voor de aanslag van Petit-Clamart had hij twee andere aan slagen op touw gezet. Een op 8 augustus en de andere op 22 augustus. Hij heeft verklaard gehandeld te hebben „in over eenstemming met de leiding van de OAS- CNR" (Na de onafhankelijkheid van Al gerije kwam de CNR (Bidaults „Raad voor Nationaal Verzet") in de plaats van de OAS). Advertentie Advertentie Vierentwintig van de vijfentwintig Scots Guards, die eind vorige week in burgerkleding de benen namen uit hun kamp te Pilbright in Surrey zijn te recht. Veertien man meldden zich eigener beweging, tien anderen war den door de politie in Londen opge spoord en één man is nog niet boven water. Een aantal hunner werd zater dag voor het hoofdkwartier van de militaire politie in Whitehall op trans port gesteld. Na aankomst in het kamp werden zij na een verhoor onder licht arrest geplaatst: om de twee uur melden bij de wacht. In het Noorder Buiten Spaarne in Haar lem, ter hoogte van de jachthaven „De Drijver", is zaterdagmiddag omstreeks twee uur het ontzielde lichaam gevonden van de 40-jarige mevrouw J. B. Bde B. uit Haarlem. Sinds 18 december van het vorig jaar werd zij vermist, nadat zij na een echtelijke twist haar woning had ver laten. Volgens de politie is de vrouw niet door misdrijf om het leven gekomen. Het stof felijk overschot is naar hét St. Elisabeths Gasthuis overgebracht waar vandaag sectie op het lichaam zou worden verricht. In het hartje van Amsterdam, op de hoek van de Sint Luciensteeg en de N.Z. Voorburgwal is een loper van het Alge meen Handelsblad vanochtend beroofd van een tas met 37.500. De loper werd door twee mannen overvallen, die hem de tas met het geld uit de handen rukten en het op een lopen zetten. Op de alarmkreet „Houdt de dief" werden de twee mannen direct achtervolgd. De man, die de tas met geld droeg kon direct worden gegre pen. De andere wist te ontkomen. Twee expeditie-lopers van het Algemeen Handelsblad waren vanochtend met het loongeld van deze week onderweg van de Nederlandse Handelmaatschappij naar de N.Z. Voorburgwal, toen één van hen in de Sint Luciensteeg van achter door twee mannen wer'1 besprongen. Hij werd tegen de grond gesmeten en beroofd van de tas met 37.500. De andere loper had een tas met 1500 bij zich. Bij de Jonge Roelensteeg wilde de ene overvaller de tas aan de ander overgeven. Dat werd hun noodlottig, want op dat mo ment kon een voorbijganger de man met de tas ten val brengen. De tas viel op straat en het geld rolde eruit. Een der ex peditielopers die de achtervolging had in gezet, arriveerde op dat moment ter plaat se en ontfermde zich weer over het geld. De aangehouden overvaller, een 33-jarige kok uit Amsterdam, is aan de politie over gegeven. De andere overvaller wist te ont komen. SAINT JOHN'S (Reuter) —Aan boord van de Portugese trawler „Vasco d'Orey" is vandaag een ketel ontploft. Een aan tal bemanningsleden werd bedolven onder kokende kabeljauwtraan. Dertien zwaar ge wonden worden op het ogenblik van boord gehaald in Saint John's in New Found- iand. Tijdens een hevige ruzie, waarbij het huisraad niet werd gespaard, heeft een 53-jarige inwoner van Haarlem, wonende aan de Karei van Manderstraat, zijn 23 jarige zoon met een aardappelmesje in het gezicht gestoken. De dader die onder invloed van sterke drank verkeerde is door de politie ingeslo ten. De gewonde jongeman is door over buren naar het Diaconessenhuis gebracht waar hij is opgenomen. Hij liep een diepe snijwond in een van zijn wangen op. (Van onze correspondenten) BONN. Bidault is gevonden. De vroegere Franse minister-president en huidige politieke leider van de opstan dige O.A.S.-beweging werd door West- duitse politiemannen ontdekt in het kleine plaatsje Steinebach am Wörthsee, ongeveer 30 kilometer ten zuidwesten van München. Bidault, die niet wegens een misdrijf gezocht wordt en om wiens uitlevering de autoriteiten in Parijs nog niet gevraagd hebben, verklaarde zien tegenover de politie bereid vrijwillig in Steinebach te blijven, in afwachting van de reactie van Bonn op een verzoek van de oud-premier om politiek asiel in de Bondsrepubliek. Naar de Beierse minis ter van Binnenlandse Zaken, Heinrich Junker, bekendmaakte, heeft Bidault enige dagen geleden in een brief aan bondskanselier Adenauer om asiel ge vraagd. Een woordvoerder van 't Westduitse mi nisterie van Binnenlandse Zaken zei in Bonn, dat de Beierse vreemdelingenpolitie het recht en de bevoegdheid heeft Bidault politiek asiel te verlenen. De federale auto riteiten hebben dit recht niet. Zou de Beierse vreemdelingenpolitie Bidault geen asiel willen verlenen, dan zou hij uitgewe zen worden. De federale autoriteiten zou den pas bij de zaak betrokken worden als Frankrijk Bidaults uitlevering zou vragen. In Steinebach werd de Franse politicus aangetroffen in gezelschap van twee Fran se asistenten en de oud-hoofdredacteur van het geïllustreerde Westduitse weekblad Re vue, Oscar Stammler, in het huis van een Duitse journalist van Nederlandse afkomst, Heinz van Nouhuys. Stammler werd drie dagen geleden op staande voet ontslagen nadat vast was komen te staan dat het huurcontract van het persbureau Team star in de Münchense Prinz Regentenstras- se, waar de OAS haar hoofdkwartier geves tigd had, op zijn naam stond. Sinds 27 fe bruari stond het huis evenwel leeg. Bidault, tegen wie de Franse autoritei ten 10 augustus 1962 een bevel tot in hech tenisneming uitvaardigden, werd gisteren door de officier van Justitie Eiss uit Mün chen verhoord. Vandaag is hij opnieuw on dervraagd door twee officieren van Justi tie. De politie heeft de bewaking van het huis van Van Nouhuys in Steinebach op zich genomen, daar gevreesd wordt voor het leven van Bidault. Westduitse juristen nemen niet aan dat de vroegere premier aan Frankrijk zal wor den uitgeleverd. In de eerste plaats be staat er geen uitleveringsverdrag tussen beide landen en in de tweede plaats is het geen gebruik, politieke delinquenten uit te leveren. Wel is het mogelijk dat Bidault voor een Westduitse rechter zal moeten DAMASCUS De staatsgreep in Syrië zondag een delegatie uit Irak aangekomen, is zonder bloedvergieten verlopen: de rust die met het nieuwe Syrische kabinet he in het land is weergekeerd. Havens, vlieg- sprekingen is begonnen over het uitbreiden velden en grenzen zijn weer opengesteld, van de Egyptisch-Iraakse samenwerking De scholen zijn weer begonnen. met Syrië. Het nieuwe bewind is inmiddels erkend De delegatie bestond uit verscheidene Joor Egypte, Irak, Jemen, Algerije, Jor- ministers en stond onder leiding van vice- janië, Saoedi-Arabië en Koeweit. Koeweit premier Al Saadi. In een communiqué kondigde ook de erkenning aan van het werd meegedeeld, dat men gezamenlijke republikeinse bewind in Jemen. pogingen in het werk zal stellen om de In de Syrische hoofdstad Damascus is revolutie in Jemen te consolideren en de Arabische eenheid te bevorderen. ^ÊÊBê^ÊKÊÊ^^ Egypte heeft besloten zich weer bij de IS Arabische Liga aan te sluiten en zijn ac- jjBlMMIJ"!ïA. tiviteit daarin te hervatten, zo meldde het Hf M gezaghebbende Egyptische dagblad „Al Ahram". Egypte heeft de Liga geboycot m «Sa sinds de raad van deze organisatie in fjji; J :ar bijeenkwam '.y'épr om een klacht van Syrië te behandelen .:-v nenlandse aangelegenheden. Turkije heeft politiek asiel verleend aan H premier Azem van Syrië, die vrijdag de Turkse ambassade in Damascus was bin- nengevlucht. Het asiel geldt ook de gezins- JlliJMÉ| ajFjj leden die hem bij zijn ontsnapping verge- v. zelden. Syrische demonstranten hebben zondag iPTOnStlrW de ambassade met stenen bekogeld; zij 'llfrf'ii •'TiF werden door soldaten verdreven. In Irak zijn zondag 25 communisten die iBtf jH hebben deelgenomen aan „het gewapend wËm verzet tegen de revolutie" ter dood ver- |H IflH oordeeid, zo meldt het Egyptische persbu- Bk reau. De secretaris van de Iraakse communis tische partij en twee leden van het cen trale comité van de partij zijn donderdag opgehangen. De Iraakse regering heeft erin toege stemd, de Koerden in Irak nationale rech ten toe te kennen op grondslag van decen tralisatie. Dit heeft radio-Bagdad volgens radio-Amman (Jordanië) meegedeeld. De Koerden eisen een autonome staat Koerdistan binnen Irak, terugtrekking van de Iraakse troepen uit het noorden en een billijke verdeling van de staatsin komsten, in het bijzonder uit de oliewin ning. De nieuwe premier van Syrië Sala- heddin Al Bitar. verschijnen op aanklacht van samenzwe ring. Bidault, wiens televisie-interview met de B.B.C. zoveel opzien baarde, was al lan ger in Beieren. Van 7 februari tot 3 maart logeerde hij onder de naam Maurice Ber ger In hotel-pension Seeblick in het plaats je Hopfen in Allgau. Hij was daar verge zeld van zijn secretaris Guy Ribeaud, die zich Carlo Pontani noemde. Van Hopfen uit bracht Bidault meer dan eens bezoeken aan het persbureau „Teamstar". Ook Argoud, de militaire leider van de O.A.S., die kort geleden onder merkwaar dige omstandigheden uit het Münchense hotel „Eden-Wolff" ontvoerd werd, was daar geregeld te vinden. De verblijfplaats van Bildault werd trouwens, aldus verklaar de gisteren minister Junker, ontdekt tijdens het onderzoek dat de Beierse politie heeft ingesteld naar de ontvoering van Argoud. Twee Franse advocaten, die de belan gen van Argoud behartigen, hebben za terdag een persconferentie in München ge houden, waarop zij vertelden aan de Beier se -justitie materiaal te hebben overhan digd over de ontvoering van Argoud. De O.A.S.-leider werd volgens hen illegaal uit München naar Parijs gebracht maar niet door de leden van een rivaliserende O.A.S. -groepering. De advocaten hebben bij de officier van justitie te München namens Argoud een aanklacht tegen onbekenden ingediend wegens wederrechtelijke ontvoe ring. Volgens geruchten in de Beierse hoofdstad zou de Westduitse politie al we ten wie de ontvoerders geweest zijn. PARIJS De bekende O.A.S.-advocaat Tixier-Vignancour, die, volgens zijn eigen verklaringen, contact wilde opnemen met een Westduitse collega die de belangen van Argoud in de bondsrepubliek verde digt mocht van de Franse douane Frank rijk zaterdag niet verlaten. Zijn ambtge noot Le Coroller werd aan de grens lange tijd door de politie vastgehouden en onder vraagd. Het lijkt dus niet uitgesloten dat Bidault in München een zitting van O.A.S.- leiders moest presideren, waartoe ook Ti xier-Vignancour en Le Coroller waren uit genodigd. (Zie ook pagina 3). De Belgische regering heeft besloten rle import en doorvoer van Nederlands vee stop te zetten. De maatregel is genomen omdat men uitbreiding van de in ons land en West-Duitsland voorkomende mond- en klauwzeer wil voorkomen. Van de zijde van het Produktschap voor Vee en Vlees deelde men ons desgevraagd mee, dat vooral de belangrijke transito naar Frankrijk en Italië ernstige schade zal lijden. Juist in deze tijd van het jaar bestaat er grote vraag naar vers vlees in Frankrijk. Hoe groot de schade zal zijn is nog niet te zeggen, al zal het zeker om enkele m'ljoenen gaan. Vandaag zou het bestuur van het produktschap zich over de Belgische maatregel beraden. Burgemeester Wagner van New York kondigde eind vorige week voor een batterij van microfoons het einde aan van de dagbladstaking in zijn stad. De uitgevers en de stakende typogra fen hebben zaterdagavond op een punt na volledige overeenstemming bereikt. Dit betreft het vinden van een ge meenschappelijke datum waarop de contracten met de tien bonden die de werknemers vertegenwoordigen, zul len aflopen. Alleen het Amerikaanse krantengilde, waarin de journalisten en het kantoorpersoneel zijn verenigd, moet zijn goedkeuring nog aan de voorgestelde datum verlenen. Als ook deze laatste moeilijkheid is overwon nen zal een einde zijn gekomen aan de staking, die ruim drie maanden ge duurd heeft. De uitgevers hopen dat de kranten aan het eind van deze week weer kunnen verschijnen. (Telefoto) Advertentie De voetbaltraining wordt a.s. dinsdag om 16.30 uur weer HERVAT. NIC. DE GRAAF n

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1