Boer Van der Sleen is terug op zijn boerderij AGE Kort en bondig Spaanse synodevoorzitter sprak in Adventskerk in Aerdenhout Minister Veldkamp wijst critiek op de vakbonden af Koning Rambot en snijd ks P o 1e, Pel 1 i en Ook staatssecretaris Roolvink bij politiek tv-debat? Boot op Ameland vaart weer Finlandia vlot Hij kocht zijn hoeve terug van het Landbouwschap Erepromoties in W ageningen Zes doden in het verkeer Lijk in regenput Af en toe regen J II MAANDAG 11 MAART 1963 2 Baron Mackay van Ophemert overleden Haarlem Velsen-lJ muiden Beverwijk Eend had geluk Stille omgang Gerben de Jong overleden ?o oO 93. „Ja, hij heeft pas zestien uur geslapen. We mogen hem eigenlijk nog niet wakker maken. Ik weet wat! We zetten een paar wielen onder zijn stoel!" „Wat heb jij een lieve kindertjes gekregen! Ik vind het erg jammer, dat wij al weer weg moeten. Ddg! Jij bent een lieve buurvrouw geweest!" „Ik begrijp heel goed, dat jij niet weg wil, Muisje! Je hebt hier nu een heel gezin gekregen. Blijf maar hier in het huis. Dat zal wel groot genoeg zijn.,,, tenminste voorlopig". GOGGGOOGGGOGGOGOGGGGOOGGGOGO GOOGGGOGGGGGGGOGOGOGOOGGGGGG De voorzitter van de Tweede-Kamer fractie van de Katholieke Volkspartij, dr. De Kort, heeft verklaard, er wel iets voor te voelen, ook de Anti-revolutionaire staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Roolvink, te laten deelnemen aan het televisiedebat tussen de K.V.P. en de Partij van de Arbeid. De heer Roolvink was niet aanwezig op het Overijsels appèl van de K.V.P. dus formeel is er voor hem ook geen aan leiding om aan het debat deel te nemen Maar dr. De Kort meent dat de staats secretaris tijdens het televisiedebat zou kunnen bijdragen tot een „meerzijdige" voorlichting van het Nederlandse volk. Hij wilde echter de beslissing over het al of niet inviteren van de heer Roolvink overlaten aan de uitdagers. Na 71 dagen is de normale bootverbin ding met Ameland hersteld. Voor het eerst sinds 27 december heeft de veerboot „Jo- han Willem Friso" de overtocht volbracht. Enige moeilijkheden leverde het ijsveld onder de Amelander wal wel op, maar de dienstregeling is toch normaal hervat. De luchtbrug heeft voor het laatst ge functioneerd. Totaal zijn dit winterseizoen 600 personen, onder wie 50 militairen, van en naar Ameland gevlogen. De 550 ton metende Nederlandse kust vaarder Finlandia, die zes dagen geleden te Marloes in Pembrokeshire strandde, is vlot gekomen. Het gat in in boeg is dicht. De bemanning was aan boord gebleven. Het schip is door twee sleepboten naar Pembroke gesleept, waar het in een droog dok is opgenomen. In een ziekenhuis in Nairobi is onver wacht overleden Lord Reay baron Mackay, heer van Ophemert en Zennewijnen. Deze Britse edelman van Nederlandse geboorte was hoofd van de Schotse Clan Mackay. Het leiderschap van de clan en de Schotse titel waren door zijn vader geërfd van een neef. Hij was een nazaat van een lid van het Schotse geslacht dat zich in de zeven tiende eeuw in Nederland had gevestigd. Lord Reay, die de leeftijd van 58 jaar be reikte, werd in 1938 Brits onderdaan. Van 1955 tot 1959 had hij zitting in 't hogerhuis. Hij bezat een kasteel in Ophemert en een kasteel in Schotland, Langlee House in Ga- lashields. Eén van de drie landbouwers die vorige week in Hollandscheveld op last van het Landbouwschap uit hun boerderyen werden gezet, is op zyn hoeve teruggekeerd. Na uitvoerige besprekingen met het Landbouwschap is een oplossing voor de moei lijkheden gevonden. Het Landbouwschap bleek bereid boer Van der Sleen in de gelegenheid te stellen de ontruimde boerderij terug te kopen tegen het bedrag, dat het Landbouwschap er destijds voor had betaald, vermeerderd met de overdracht- en executiekosten en nog verschuldigde heffingen. De heer Van der Sleen aanvaardde deze voorwaarden. Zaterdagmiddag werd het huisraad van de familie weer de boerderij binnengedragen. De buren hadden wagens en een trekker beschikbaar gesteld en boden de helpende hand by het schoonmaken en het opnieuw inrichten van de hoeve. Ook het vee werd weer in de stallen geplaatst. Tegen de avond was het hele gezin van elf personen herenigd. De bevolking van Hollandscheveld blij dat boer Van der Steen deze weg heeft gekozen. De heer Van der Sleen was het laagst aangeslagen in de heffing van het Landbouwschap. Over 1956 en 1957 bedroeg zijn heffing 25,94. Op 12 oktober 1961 werd zijn boerderij verkocht en door de rechtbank voor 7500,- (ver beneden de taxatieprijs) toegewezen aan het Land bouwschap. Op dat ogenblik waren de hef fingsaanslagen voor Van der Sleen (in clusief 1958, 1959 en 1960) opgelopen tot 93,28, de kosten van de gerechtelijke procedure bedroegen toen 795,26. De leider van de „Vrije Boeren", de heer Koekoek, verklaarde zaterdag niets van de beslissing van de heer Van der Sleen te weten. „Het is voor mij een don derslag bij heldere hemel", zei hij. „Van der Sleen heeft mij niet om advies ge vraagd, hoewel wij hem wel altijd heb ben gesteund en geadviseerd". Burgemeester Bakker verklaarde bijzon der blij te zijn dat de heer Van der Sleen het belang van zijn gezin heeft doen voorgaan. „Ik heb hoop", aldus de burge meester, „dat de beide andere boeren het voorbeeld van de heer Van der Sleen zul len volgen. Door de executie zijn de kosten voor de drie boeren aanmerkelijk opgelo pen. Indien het noodzakelijk is, zullen wij hierin achter deze mensen staan", ver klaarde Bakker. Protestcomité Naar aanleiding van de actie van het Landbouwschap in Hollandscheveld is te Heerlen een protestcomité opgericht, be staande uit de heren J. Huynen uit Heer len, J. Brouns uit Benzenrade, L. Bor- mans uit Simpelveld, en H. Kerkckhofs uit Ubachsberg. De leden van dit comité zul len geen heffing meer betalen aan het Landbouwschap. Het Landbouwschap is hiervan schriftelijk in kennis gesteld. „Het Landbouwschap heeft de wet achter zich, c Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Die Schauspieltruppe met „Penthesileia" van Heinrich von Kleist. Regie: Robert Freitag. Dinsdag 20 u.: Toneelgroep Theater met „Verlos ons van de boze". Regie: Ferd. Sterneberg. Concertgebouw, dinsdag 10.45, 13.45 en 15 u.: Jeugdconcerten door het N.Ph.O. o.l.v. Marinus Adam. Kerkgebouw Stichting „Vogelenzang", Bennebroek, dinsdag 20 u.: Concert door Chr. Gemengd Koor te Bennebroek o.l.v- Richard Heidema. Solisten: Tine van Raalte, sopraan, Jan Hulsbos, bas, Johan Timmerman, orgel. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: „West Side Story", 14 j. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „Crime passionnel", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Leef nu betaal later", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Congo Vivo", 14 j. Minerva: Maandag en dinsdag geen filmvoorstelling. Rembrandt, 14 en 20 u.: „De langste dag", 14 j. Roxy, Van maandag tot en met donder dag 14.30, 19 en 21.15 u.: „Aasgieren van het Westen", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Eindstation Hotel Sahara", 14 j. Monopole (Zandvoort): Van maandag tot en met donderdag geen filmvoorstelling. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse School van de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks geopend van 10-17 u.; zondag van 13-17 u In het Prentenkabinet: expositie „Winters Haarlem". Tot en met 24 maart. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Expositie van grafiek van G. L. van den Eerenbeemt: Tot en met 31 maart. Dagelijks geopend van 10-18 u. en van 20-22 u.: Klassiek grammofoonplaten- concert van 21-22 u.: Persolesi Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3)- Tentoonstelling van schilderijen van mevrouw M. Stevens-Visser. Tot en met 25 maart. Dagelijks geopend van 9- 17 u. en tijdens de klassieke grammofoon- platenconcerten op maandag, woensdag en vrijdag van 18-20 u. Museum Huis van Looy (Kleine Hout weg/Kamperlaan), Expositie Interscholair Jeugdtoernooi. Dagelijks van 9-13 u. en 14-17 u. Maandag en vrijdag ook van 20- 22 u. Zondag van 14-17 u. Tot en met 31 maart. Vishal: Expositie structuurplan. Dage lijks geopend van 10-22 u. en zondag van 14-18 u. Tot en met 24 maart. Teylers Museum (Spaarne 16): Expositie van tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school, 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks (behalve maandag) ge opend van 11-15 u. Eerste zondag van de maand 13-15 u. Rest. Vreeburgh, Kerkplein 16, Bloemen- daal: Expositie van werkgroep „Femhout". Geopend tot en met 16 maart. DIVERSEN Minervatheater, Heemstede, dinsdag 20.15 u.: 5e avond Wereldreizigersserie, causerie door Jan P. Strijbos: Nieuw- Zeeland. Café-chantant „Adam en Eva", Raam- vest: Iedere avond (behalve maandag) ge opend van 20-2 u. Van 21-23.15 u.: Cabaret door Flet en Frans Koster Marian Berk en Han Reiziger (piano). (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 8 maart) fr MAANDAG 11 MAART City, 20 u.: „Zaterdagavond zondag- "morgen". Rex, 20 u.: „Razzia aan de Bosporus". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Kerbertasiel, Herenduinweg 8: 9 tot 12 en 16 tot 17 uur. Openbare leeszaal, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Wyker- straatweg 77, Velsen-Noord: 14 tot 17 uur; filiaal Wüstelaan 79, Santpoort: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur. R.-k. leeszaal, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 uur; Parochiezaal, Ve- nusstraat: 15 tot 18 er 19 tot 21 uur; Jozef huis, Banjaertstraat. Velsen-Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur; filiaal Wüstelaan 79, Santpoort: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur. DINSDAG 12 MAART City, 20 u.: „Zaterdagavond zondag morgen". Rex, 20 u.: Centraal Gezelschap speelt „Het wederzijds huwelijksbedrog" t.g.v 10-jarig bestaan Velser Gemeenschap. Pieter Vermeulenmuseum en Kerbert asiel, zie onder maandag. Openbare leeszaal, Plein 1945: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 uur, filiaal Velsen-Noord: 19 tot 21 uur; wijkcentrum „De Duinpan", Willem de Zwijgerlaan, Santpoort: 16 tot 18 en 19 tot 21 uur. R.-k. leeszaal, Willemsbeekweg 96: 10 tot 12 uur. „De MAANDAG 11 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: Corsicaanse tweelingbroers". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 u.: „Phae dra". W.B. Theater, 20 u.: „Moord in code". DINSDAG 12 MAART Kennemer Theater. 19 en 21.15 u.: „De Corsicaanse tweelingbroers". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Het web van de spin". Brand. Acht drachtige koeien en tien runderen zijn omgekomen bij een brand in de boerderij van de familie Veis te Hoog-Keppel. Het bedrijfsgedeelte van de boerderij is uitgebrand. maar of het ook het recht aan zijn zijde heeft, wordt door ons betwijfeld", aldus een der leden van het protestcomité. Het Landbouwschap heeft reeds gere geerd met de verklaring, dat wanneer een landbouwer weigert de heffing van het Landbouwschap te betalen, hij onwettig verzet pleegt tegen het Landbouwschap, dat in dat geval de heffing zal innen op de manier zoals het Wetboek van Burger lijke Rechtsvordering toestaat. Wie zich op een dergelijke wijze tegen de wet verzet, loopt zich, aldus de woordvoerder van het Landbouwschap, onherroepelijk te pletter tegen het Nederlandse gezag. De autori teiten, die de wet moeten uitvoeren en or de en gezag moeten handhaven, zullen wanneer er zich bij de inning van een hef fing, die een landbouwer heeft geweigerd te betalen, wanordelijkheden voordoen of dreigen voor te doen, ongetwijfeld weder om ingrijpen, zoals in Hollandscheveld is gebeurd. Dit betekent niet, aldus de woord voerder, dat het Landbouwscchap de poli tie te hulp zal roepen tegen hen, die zich tegen het Landbouwschap verzetten. Dit is ook niet in Hollandscheveld geschied. De inning van de heffing werd in handen ge geven van een deurwaarder, die, toen hem bleek dat er moeilijkheden dreigden, de politie te hulp heeft geroepen. Men loopt zich niet te pletter tegen het Landbouw schap, aldus de woordvoerder, men loopt zich te pletter tegen de wet." In de aula van de landbouwhogeschool te Wageningen heeft tijdens de herdenking van het negende lustrum de erepromotie plaats gehad van prof. J. F. van den Bran- de en van dr. T. C. Oudemans. Prof van den Brande is hoogleraar in de dierkunde, aan de rijkslandbouwhoge school te Gent. Bovendien is hij directeur van het rijksproefstation voor de insecten- kunde. Gedurende tien jaar is hij rector- magnificus van de rijkslandbouwhoge school te Gent geweest. Dr. Oudemans, die in 1892 werd gebo ren, fS 'direcTeur van de N.V. gchoven- horst te Putten, waartoe behoort het pine- tum, een verzameling naaldbomen. De heer Oudemans studeerte te Stuttgart-Ho- henheim en promoveerde in 1926 te Göttin- gen op een proefschrift „Die Hollandische Ackerwagen Een eend, die bij de familie Smits in Harlingen dwars door een ruit naar binnen vloog, had geluk. Binnen vierde men juist de koDeren bruiloft van het ecMpea.r De eend fladderde even rond en streek toen neer in een schaal met gebak. Men heeft de eend toen maar met gebakjes en al buiten gezet, waar het dier zich eerst flink tegoed deed en vervolgens weer wegvloog Ongeveer 19.000 mannen hebben ;n de nacht van zaterdag op zondag deelgeno men aan de stille omgang, de traditionele bedetocht door Oud-Amsterdam. Iet 16 extra treinen en 200 autobussen waren zij uit bijna alle delen van ons land in de hoofdstad gekomen. V.V.V.-conflict. Op grond van de uit spraak van de door de voorzitter van de A.N.V.V. ingestelde arbitragecommissie, dat vier bestuursleden van de V.V.V.- Bergen hun mandaat ter beschikking die nen te stellen, heeft een commissie van goede diensten uit de leden deze bestuurs leden telegrafisch laten weten dat zij zich van 1 maart af niet meer als bestuurslid kunnen beschouwen. De commissie heeft de taak van het bestuur overgenomen en de voor 14 maart aangekondigde jaarver gadering uitgesteld, teneinde uit te zien naar nieuwe kandidaten voor het bestuur. Verdronken. Uit de Eem is het stoffelijk overschot opgehaald van de 31-jarige mej. N. van Velzen uit Soest. Zij werd sinds 13 januari vermist. De politie neemt aan dat zij door het ijs is gezakt en verdronken. Jhr. C. de Jonge overleden. Zutphens oud-burgemeester jhr. mr. C. C. de Jonge is op 75-jarige leeftijd overleden. Jhr. De Jonge was kamerheer in buitengewone dienst van de koningin. Nadat zijn burge meesterschap van Zutphen in 1952 was geëindigd, was hij geruime tijd waar nemend burgemeester van Meppél. Landbouw Hogeschoolfonds. Het al gemeen bestuur van het landbouwhoge schoolfonds te Wageningen zal de 100.000 gulden, die de Koninklijke Nederlandse Heidemaatschappij ter gelegenheid van haar 75-jarig bestaan aan het fonds heeft geschonken, bestemmen als tegemoet koming in de kosten van studenten uit de ontwikkelingslanden, die te Wageningen cursussen willen volgen. Strydbyl van 3500 jaar. De landbou wer J. Winkelmolen ir. het Noordlimburgse plaatsje Afferden is in het bezit van een bronzen strijdbijl uit het tijdperk van om streeks 1500 jaar vóór onze jaartelling, die hij bij het graven in zijn akker gevonden heeft. Hoogleraren. Aan de gemeente-uni versiteit van Amsterdam is benoemd tot gewoon hoogleraar in de medische fysica dr. L. van der Tweel. Dit is een nieuwe leerstoel in de faculteit der geneeskunde. Voorts is prof. dr. K de Vreese benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de nieuw- Indische talen en haar letterkunde. Sinds 1960 is hij bijzonder hoogleraar vanwege het Koninklijk Instituut voor de Tropen in dezelfde vakken die thans zijn leeropdracht vormen. Monstermars. Twaalf leden van de wetenschappelijke staf van het laborato rium voor organische scheikunde te Am sterdam hebben een monstermars van Rot terdam naar Amsterdam willen maken. Vier van hen hebben de tachtig kilometer lange weg geheel afgelegd. Twee prijzen. Het Wagenings land bouwhogeschoolfonds, dat ter gelegenheid van de dies natalis van de hogeschool een prijs beschikbaar pleegt te stellen voor een landbouwwetenschappelijke publikatie van bijzondere kwaliteit heeft ditmaal twee prijzen toegekend, namelijk aan dr. ir. J. G. T. Hermsen voor zijn publikatie „bast- aardnecrose bij tarwe" en aan dr. ir. M. T. G. Meulenberg voor zijn publikatie „vraag- analyse voor landbouwprodukten uit tijd reeksen". Brand. Twee lokalen van de Benne- broekschool, een houten noodschooltje aan hét' Su'riftafrlbiMeïh te AAisterdarri,' zijn zaterdagavond door brand verwoest. Tijdens de toernee die dr. M. Guttiérrez Marin, voorzitter van de Synode van de Spaanse Evangelische Kerk en tevens als afgevaardigde van deze kerk in de Wereld raad van Kerken, door ons land maakt, is hij, samen met de plaatselijke hervormde predikant, ds. J. E. Drost in een bijzonde re dienst zondagmorgen voorgegaan in de Adventskerk aan de Leeuwerikenlaan Aerdenhout. Dr. Guttiérrez Marin brengt dit bezoek aan ons land onder auspiciën van de Nederlandse Vereniging „Het evangelie in Spanje", een vereniging die al sinds 1872 bestaat en die zich het gees telijk en financieel ondersteunen van de Spaanse protestantse kerken, in het bij zonder de Spaans Evangelische kerk, ten doel stelt. Nadat ds. Drost in het Duits (in welke waarin dr. Guttiérrez Marin ook preekte) zijn ambtsbroeder namens de wijkgemeen te van Aerdenhout had verwelkomd tevens gewaagd had van de moeilijke om standigheden, waaronder de Evangelische kerk in een overwegend rooms-katholiek land als Spanje haar werk verricht, vroeg ds. Drost zijn gemeente het streven van een kleine groep protestanten in Logrono in Noord-Spanje te willen steunen door giften voor de bouw van een nieuw kerk gebouw aldaar, nu de kapel te klein geworden. Op enthousiaste en overtuigende wijze sprak dr. Guttiérrez Marin tijdens zijn preek over „De huidige situatie van de Spaanse protestantse kerken" zulks naar aanleiding van Psalm 23 en Johannes 10:14-16: „De Heer is mijn Herder". uit De 35-jarige mevrouw Miedema Slootdorp (Wieringermeer), moeder zeven kinderen, is bij een botsing van de door haar man bestuurde auto met een tegenligger op rijksweg 7 om het leven gekomen. Op zijn 65-ste verjaardag is de heer van Burgsteden uit Achterveld ten gevolge van een verkeersongeval om het leven ge komen. Hij reed een voorrangsweg op en botste tegen een vrachtauto. Vermoedelijk door een tegenligger ver blind is de bestuurder van een personen auto in Hilversum tegen een boom ge botstj Twee inzittenden, de 22-jarige P Dohmen uit Ankeveen en diens 21-jarige echtgenote kwamen hierbij om het leven Op de provinciale weg te Klimmen (L) is na een mislukte inhaalmanoeuvre van de bestuurder van de wagen waarin zij reed de 36-jarige mejuffrouw L. van Mechelen uit Heerlen bij een botsing om het leven gekomen. De 59-jarige mevrouw J. M. Beekveld Simione uit Leiden is op rijksweg 13 bij Rotterdam verongelukt. Zij zat in een bus die even op een parkeerstrook stopte om de passagiers een luchtje te laten schep pen. Ondanks de waarschuwingen van de chauffeur stak de vrouw de rijweg over Zij werd door een passerende aüïo aan gereden. Het bestaansrecht van de vakbeweging is de laatste dagen volop in discussie en minister dr. Veldkamp van Sociale Za ken mengde zich zaterdag in deze discus sie door openlijk en zonder voorbehoud een pleidooi te voeren voor de vakbonden in de Nederlandse maatschappelijke verhou dingen. De minister sprak in het Kurhaus in Scheveningen, waar het 75-jarig bestaan gevierd werd van de Katholieke Arbeiders Beweging in de bisdommen Haarlem en Rotterdam. Minister Veldkamp zei dat de vakbon den een bewegende kracht moeten blijven, die er op toeziet, dat in ons sociaal eco nomisch bestel de rechtvaardigheid ten opzichte van de arbeiders betracht blijft. Zij moet de arbeiders stimuleren een bij- 50-51. Snijdertje Miks maakte z'n grote plunjezak open en bracht daaruit een prachtig gelakte doos met laadjes f moor- schijn. Wel... dat is 'n prachtige doos! zei dokter Balsilius. Wat zit er in? Snijdertje Miks lachte geheimzinnig. Een wonderlijke bril! zei hij. Toen ik weer op de thuisreis was en de doos na keek, vond ik die in één van de laadjes. Wedden, dat zijne majesteit het leuk zal vinden? drage te leveren aan de nationale wel vaart, die weer voorwaarde is voor het welzijn van het volk. Hij keerde zich tegen de critiek die op de vakbeweging is ge uit. Met name besprak hij het verwijt dat de vakbonden „pressure-groups" zou den zijn. Hij achtte het in het algemeen belang dat er van deze „pressuregroups' zijn, in die zin dat er maatschappelijke organisatievormen zijn. die het mogelijk maken dat de verschillende inzichten op krachtige wijze naar voren gebracht wor den. De viering van het K A B -jubileum be gon met een mis, gecelebreerd door mgr M A. Jansen, bisschop van Rotterdam De herdenkingsbijeenkomst in de Kurhaus werd geopend door de vcorritter van de jubileumcommissie, de heer J. F de Lan ge. Minister Veldkamp overhandigde aan de heer J. Kortink, voorzitter van de Haar lemse bond, de versierselen, behorende bij de hem verleende onderscheiding van rid der in de orde van Oranje Nassau. De bestuursleden W. G. van Bergen He negouwen en L. J. van Jaarsveld kregen een onderscheiding van de orde van St. Sylvester. K. A. B.-voorzitter J. A. Mid delhuis keerde zich eveneens tegen cri tiek op de vakbeweging en bepleitte de integratie van de standsorganisaties in het geheel van de K.A.B. Te Alkmaar is op 78-jarige leeftijd over leden de heer Gerben de Jong, oprich ter en tot zijn pensionering in 1949 direc teur van het later „Koninklijk" geworden Onderwijsfonds voor de Binnenvaart. Na zijn pensionering is de heer De Jong enige jaren directeur geweest van het School fonds voor Schipperskinderen vanwege de Hervormde Kerk. Op vele gebieden van de scheepvaart heeft de heer De Jong een leidende functie bekleed. 93*6 Copyri^M P I B Boi 6 Copenboa»* Dr. Guttiérrez Marin bracht de groeten van zijn Spaanse gemeente aan de Neder landse geloofsgenoten over. Hoewel deze Spaanse broeders en zusters een andere volksaard hebben, belijden zij hetzelfde geloof, aldus de predikant. Wij allen ma ken deel uit van deze aarde, waarvoor Gods Zoon zijn leven gaf en wij moeten ons door God laten voorbereiden, welke taak wij hier als christenen hebben, zowel in Nederland als in Spanje. De Evangeli sche gemeente in Spanje telt 52 gemeen ten en dertig predikanten, een kleine min derheid dus tegenover een overwegend rooms-katholieke bevolking. Niettemin was ook de Spaans Evangelische kerk verte genwoordigd op het tweede Vaticaans Con cilie in Rome. In de wereld van vandaag gaat het erom om te komen tot de een heid der kerken, een al sedert eeuwen ge koesterd ideaal, waarbij het de vraag is, of wij in staat zijn de anti-christ te be strijden. Het gaat erom, zo stelde spreker, dat wij Spaanse christenen niet aan onszelf denken en dat wij in Holland dat ook niet doen, doch dat wij ons realiseren dat wij tot één kudde behoren onder één Herder. Dat is de verkondiging ons reeds vierhon derd jaar geleden tijdens de reformatie geschonken. Voor de Spaanse christenen is het moeilijk het wantrouwen tegenover Rome te overwinnen, zo betoogde spreker. Het gaat er evenwel om Jezus Christus een gezamenlijke plaats in de gehele we reld te laten innemen, opdat het christen dom een ieder bereikt, waarbij het niet gaat om rooms-katholieken of protestan ten, doch om het eeuwige leven, opdat wij ons allen in de gehele wereld gedra gen en verbonden zullen weten door ons geloof aan één Herder. Uit een verscheur de kerk zal dan het ideaal, de eenheid der kerken, verwezenlijkt kunnen worden, geboren, uit ons aller oecumenisch ver langen, "zodat er dan sprake zal zijn van één kudde, van één Herder. Met het Onze Vader, waarin ds. Drost weer voorging, werd deze bijzondere dienst besloten. De politie uit Arcen (L.) heeft een 43- jarige landbouwer uit het naburige ge annexeerde Duitse gebied gearresteerd, die bekend heeft, in Arcen de 46-jarige arbeider P. van Knippenburg tijdens een vechtpartij bij diens woning met een steen op het hoofd geslagen te hebben. Toen het slachtoffer geen tekenen van leven meer gaf heeft hij het lichaam in een regenput achter de woning geworpen. Daar werd het later door een zoontje van de heer Van Knippenburg gevonden. De Justitie onderzoekt thans of de dood van het slachtoffer is veroorzaakt door de slag met de stee- op het hoofd of door verdrinking in de regenput Naar verluidt zou de dader relaties heb ben onderhouden met de vrouw van het slachtoffer. Het K.N.M.I. deelt rtïeffe: t Gedurende het weekeinde trok een oceaandepressie van Ierland naar Schot land en vuld^ daar weer op. Een volgende dèpressie ontwikkelde zich tot een storm- depressie boven de Golf van Biscaye en naderde met een luchtdrukwaarde van omstreeks 965 millibar maandagmorgen de ingang van het Engelse Kanaal. Deze de pressie zal waarschijnlijk het komend et maal langzaam in diepte afnemen en in vertraagd tempo in de richting van België en ons land trekken. Een front ervan zal, vergezeld van enige regen, ons land lang zaam in noordoostelijke richting passeren bij matige, af en toe krachtige winden, in hoofdzaak tussen oost en zuid. Het is mo gelijk dat de wind later veranderlijk wordt In het temperatuurverloop komt nog niet veel verandering. WEERRA PPORTEN Maxim um-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag laatste 24 uur Den Helder geheel bew zzw 6 1 Ypenburg zwaar bew z 8 0 Vlissingen zwaar bew ozo 8 0,2 Eelde geheel bew zzw 9 2 De Bilt zwaar bew zzo 10 2 Twente geheel bew z 10 4 Eindhoven half bew. z 10 0,4 Zd-Limburg zwaar bew. zzo 10 11 Helsinki licht bew. 0 -6 0 Stockholm sneeuw 0 -1 0,1 Oslo sneeuw windst. -4 0,1 Kopenhagen mist z -0 2 Aberdeen half bew. zzw 5 8 Londen geheel bew O 0,4 Amsterdam licht bew. zzo 9 0,4 Brussel zwaar bew. zzo 10 5 Luxemburg mist zzo 8 5 Parijs regen zo 12 1 Bordeaux regen wzw 14 10 Grenoble geheel bew. zzw 15 0 Nice geheel bew. n 18 0 Berlijn regen zzw 9 0,3 Frankfort zwaar bew. z 10 7 München onbewolkt z 8 0 Zürich zwaar bew. n 9 3 Genève regen wzw 11 3 Locarno licht bew. 0 11 0 Wenen licht bew. w 5 0 rnnsbruck mist windst. 9 0,2 Athene zwaar bew. O 9 Rome zwaar bew. ozo 15 0 Aja^cio geheel bew. ono 16 0 Madrid motregen zzw 13 2 VTallorca zwaar bew. zw 17 0 Lissabon onbewolkt wzw 16 6 Dinsdag 12 maart Zon op 7.04 uur, onder 18 37 uur. Maan op 20.55 uur, onder 8.15 uur. Maanstanden 18 maart 13 08 uur laatste kwartier 25 maart 13 10 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 11 maart Hoog water 4 43 en 16 54 uur. Laag water 0 23 en 12 45 uur. Dinsdag 12 maart Hoog water 5.15 en 17.26 uur. Laag water 0.57 en 13.19 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2