Franse mijnwerkers compromis met de Gehele arbeidersklasse in verzet tegen De Gaulle tegen elk regering Bidault, de aartsvijand van president De Gaulle München is een nest van intriges en spionage CDU vreest harde feiten van socialistisch rapport NIEUW WERELDNIEUWS Politieke reden achter bezoek van De Gaulle Hij heeft zijn krachten overschat en wordt verteerd door ambities Amerikaanse raket met een Franse kunstmaan Toevluchtsoord voor bannelingen uit vrijwel alle Oosteuropese landen President Kennedy in juni naar Rome en naar Bonn Fabrieksramp kost 19 arbeiderslevens Grote vorstschade aan Duitse wegen Westduitsers vliegen elkaar weer in de haren over de Spiegel-affaire ^Praatótoel VEDERLICHT MAANDAG 11 MAART 1963 Politiek probleem Offervaardig Schier hysterisch OAS uitzondering Onhoudbare toestand Britse bijbelvereniging mag weer in Spanje werken Explosie in Ruhr gebied Scheve voorstelling Ministeriële leugens s*Op d* M. Mok f 30.- Cr PERFECT L A tO automatisch HANDIGE OPEN GREEP (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) ARRAS, 11 maart. Frankrijks sta kende mijnwerkers weigeren ieder com promis, iedere bemiddelingspoging. Zij zijn bereid tot een lange staking en zul len pas aan het werk gaan wanneer hun eisen ingewilligd zijn. Dit nieuwe en harde standpunt van de vakbonden is het averechtse resultaat van premier Pompidou's televisie-optreden, wiens in vaderlijke toon gestelde weigering om enigerlei concessie te doen door de sta kers met koude woede is ontvangen. Het lijdt nu weinig twijfel meer of de Franse regering gaat een ernstige krachtproef tegemoet, niet alleen met de mijnwer kers, maar met de Franse arbeiders. Voor de komende dagen staat een hele serie solidariteitsstakingen op het program ma: bij de spoorwegen, in de ijzermijnen, in de staalindustrie. De arbeiders van het grote aardgasbedrijf in Lacq zijn met de zelfde eisen als de mijnwerkers aan een staking van onbeperkte duur begonnen. In de kerken van Noord-Frankrijk is gisteren voor de stakers gecollecteerd. De rooms katholieke jeugdbeweging is gestart met de „Operatie pakje Gauloise". Haar leden zullen ieder de prijs van een pakje siga retten in de weerstandskassen van de sta king storten. En overal in de mijnstreken verklaren bisschoppen en priesters zich so lidair met de stakers. In sommige van de mijnsteden geven de bakkers hun gratis br«od. Nog steeds vormen de rooms katholieke vakorganisaties de kopgroep van de actie, maar de communisten hebben hun aanvan kelijke aarzeling overwonnen, nu het dui delijk wordt dat zoal niet tussen de poli tieke partijen, dan toch aan de basis bij de arbeiders zelf zich in feite een volks front aan het vormen is. Ook de Force Ouvrière, het socialistische vakverbond, voor wie iedere samenwerking met de communisten taboe was, heeft nu allerwe gen zitting genomen in de geïntegreerde stakingscommité's. Op de bijeenkomsten en protestmarsen van de stakers, die zich het afgelopen weekeinde hebben vermenigvuldigd, atta queerden rooms katholieke, communisti sche en socialistische woordvoerders in ge lijkluidende bewoordingen het „monopolis tisch kapitalisme" van de regeringsaan hangers. Zij maken dezelfde grapjes over De Gaulle's kernmacht en als men tijdens een rede op een bijeenkomst verschijnt en de spreker over de heilige en overbreke- lijke eenheid der arbeidersklasse wil spre ken moet men wel degelijk informeren of er een rooms katholiek of een commu nist aan het woord is. Het politieke probleem dat aan de sta king ten grondslag ligt is in wezen het volgende: men kan niet de democratie uit schakelen en met een patronaat regeren zonder de onvermijdelijke volksfrontreac tie onder de duim te houden door de bij passende dictatuur a la Franco of Salazar. Tot nu toe heeft De Gaulle de sterke arm van het regime vervangen door toespraken over de televisie, die doorgaans begonnen met „Fransen, helpt mij". Hij heeft, met wat een rooms katholieke vakbondsleider noemde „de minachting van de prinsen die ons regeren," verondersteld dat de arbei ders tevreden zouden zijn met alleen ijs kast, televisie en voetbal op zondag. De staatsman, die op economisch en sociaal gebied zo ongeveer de kennis van een Churchill bezit, dat wil zeggen: geen enke le, heeft, om een socialist te citeren, bij het zien van arbeiders altijd gedacht dat zij in oorlogstijd als soldaat en in vredes tijd in de fabriek bereid waren te offeren voor zijn persoonlijke visie omtrent Frank rijks glorie. De Gaulle, wiens naam door de stakers nu voor het eerst met boege roep wordt begroet, zal komende dagen via radio en televisie tot de mijnwerkers spreken. Het is vrijwel zeker dat hij dat in een taal zal doen die zij niet ver staan. graag vlees en melk geven in de harde weken die ons ongetwijfeld te wachten staan". En hij meldde dat afgevaardig den van de illegale Spaanse vakbonden 3.000 gulden waren komen brengen, die de mijnwerkers van Asturië bijeenge bracht hadden. De Franse mijnwerkers herdachten zon dag de ramp van Courrières in 1960. Hoe wel ingenieurs gemeld hadden dat er gas sen in de mijn waren eiste de directie dat de mijnwerkers naar beneden zouden gaan. De ontploffing die volgde kostte 1100 levens. Deze herdenking sterkte de mijnwerkers in hun voet bij stuk houden. Zij wachten nu af of de regering, na de mislukte collectieve vordering, naar het wapen van de individuele vordering van technici en vakbondsfunctionarissen zal grijpen, hetgeen onherroepelijk ernstige incidenten met zich zal brengen. Die indruk werd versterkt door de mas sale bijeenkomst in Valenciennes, waar vijfduizend mijnwerkers op spandoeken hun eisen meedroegen. Iedereen die ge looft in de theorie van de tevredenheid der arbeiders met ijskaêt en televisie al leen moet verbaasd hebben opgekeken toen een spreker daar zei: „De mijnwerkers en hun vrouwen kunnen de staking onbe- perke tijd volhouden op brood en aardap pels". Hij werd stormachtig toegejuicht, ook door de vrouwen. De spreker vroeg wel de steun van Frankrijks andere ar beiders in deze strijd om het stakings recht. Hij zei: „Wij willen onze kinderen (•Van onze correspondent PARIJS Gaullistische exegeten aar zelen niet een zeer concrete politieke be tekenis te zoeken en te vinden ach ter het privébezoek dat het Franse staats hoofd generaal De Gaulle binnenkort bij het Nederlandse koninklijke paar hoopt af te leggen. Zij nemen stilzwijgend doch menen wij, abusievelijk aan dat de uit nodiging van Nederlandse zijde is uitge gaan en dichten de Nederlandse regering de bedoeling toe een punt te willen zet ten achter haar lijdelijk verzet of „bou- derie" tegen de Europese politiek van De Gaulle. nes o.cfi s: "•zzsq rras -cor Die Nederlandse ontwikkeling naar een vriendschappeli jker houding jegens het Franse staatshoofd zou volgens diezelfde gaullistische waarnemers bovendien geil lustreerd worden door het verbod van Den Haag aan de KRO het televisie-interview met Bidault uit te zenden en, tenslotte door de plotselinge bereidheid van minis ter Luns het akkoord tussen de E.E.G. en de achttien Afrikaanse landen te on dertekenen. (Van onze correspondent) PARIJS Georges Bidault is nu 64 jaar en men kan van hem zeggen dat hij op zijn oude dag wel diep is gevallen. Klein van stuk, elegant, briljant van geest, enthousiast, en soms wat overmoedig, wijn drinker, knap ofschoon vaak wat duis ter redenaar, en begiftigd met een rui me dosis persoonlijke moed. Als jonge doc tor in de geschiedenis gaf hij in de tijd tussen de twee oorlogen les op een Parijs lyceum. In de avond- en nachtelijke uren schreef hij de hoofdartikelen voor het vooruitstrevende rooms katholieke dagblai „l'Aube". Toen de oorlog uitbrak heeft Bidault he mel en aarde bewogen om in het Franse leger te worden opgenomen, ofschoon hij vanwege zijn wankele gezondheid voor de militaire dienst was afgekeurd. Met de rang van sergeant werd hij krijgsgevangen ge maakt, maar vrij gauw losgelaten met het oog op zijn wankele gestel. Onder de bezetting heeft Bidault een heldhaftige rol in het verzet gespeeld. Hij was jarenlang president van de Nationale Raad van het Verzet een eretitel die hij sedert vorig jaar zelf bedoezelde door- die naam en functie op de OAS over te dragen. Toen generaal De Gaulle in 1944 vanuit Londen als nationale held terugkeer de in het bevrijde vaderland, werd hij door Bidault als eerste Fransman verwelkomd. De generaal nam Bidault als minister van Buitenlandse Zaken op in zijn eerste rege ring. maar in die tijd boterde het al slecht tussen beide mannen. Bidault kon zich be zwaarlijk schikken in de zeer secundaire rol die De Gaulle hem had toebedeeld en als politicus en als staatsman snakte hij naar het moment op eigen vleugels te kun nen drijven. Dat ogenblik brak aan toen De Gaulle zich nog geen jaar later vrij willig terugtrok en Bidault is toen vele malen minister en ook premier geweest. Politiek gesproken heeft hij een hele af stand afgelegd. Van links-rooms katholiek raakte hij aan het einde der vierde repu bliek in steeds nationalistische!- vaarwater en tenslotte sloot hij zich aan bij de scherp slijpers van het Franse Algerije. Vorig jaar De Franse ex-premier Georges Bidault dook hij opnieuw in de illegaliteit onder om de leiding over de terroristenorgani satie, de OAS, van Salan over te nemen De haat die hij De Gaulle toedraagt was in twintig jaren tot schier hysterische af' metingen uitgegroeid. Naast die persoon lijke factor, zijn naijver op De Gaulle, in wiens schaduw hij onvoldoende tot zijn recht meende te kunnen komen, is het, vol gens zijn vroegere vrienden, Bidaults onge luk geweest dat hij zijn eigen krachten overschatte en tenslotte door ambities werd verteerd. Zo is een man, die om zijn conciliante optreden, zijn diplomatieke ta lenten, zijn moed en zijn scherp verstand eens een sieraad was voor zijn land, al lengs afgedaald tot de rang van politiek avonturier, die door alle polities van Euro pa op de hielen werd gezeten en zijn laat ste troefkaart had gezet op het succes van een der vele betaalde moordenaars, die in dienst van zijn organisatie de taak was op gedragen het staatshoofd van zijn land, ge neraal De Gaulle, uit de weg te ruimen, WASHINGTON (AP) Frankrijk en de Verenigde Staten hebben overeenstemming bereikt over een gezamenlijk programma om een onderzoek te doen naar elektro magnetische golven in de ruimte. De eer ste fase voorziet in het gebruik van Franse wetenschappelijke instrumenten in Ame rikaanse raketten die dit jaar vanaf het station Wallops, in Virginia zullen worden gelanceerd. Als het experiment wetenschappelijk en technologisch uitvoerbaar blijkt, zullen de beide organisaties, overgaan tot de lancering in een baan om de aarde van een wetenschappelijke satelliet van Franse makelij die door de Amerikanen in de ruimte gebracht zal worden. De dood in Afrika. Het parlement van Zuid-Rhodesië heeft zich akkoord ver klaard met een wetsvoorstel om op be paalde sabotagedaden de doodstraf te stellen. (Van onze correspondent) BONN De Beierse hoofdstad München beroemd om zijn kunstschatten, zijn goudgele bier, zijn cabarets en zijn vrije uitnodigende, bijna zuidelijke atmosfeer. Als „miljoenendorp" en „wereldstad met hart" prijst de V.V.V. hem aan. Gezwe gen wordt bij deze reclame echter over de 25.000 inwoners van München die om politieke redenen uit hun vaderland ge vlucht zijn en die de Beierse hoofdstad tot een nest van intriges, moordaanslagen en spionage hebben gemaakt. Want de op zienbarende berichten van de laatste we ken: „O.A.S.-leider Argoud uit hotel ont voerd", „O.A.S.-hoofdkwartier in Mün- chens binnenstad", „O.A.S.-leider Bidault in de buurt van München ontdekt" zijn niet de eerste in hun soort. Integendeel. Zij werden voorafgegaan door nog veel opzienbarender berichten, zoals: „Slojvaakse leider Cernak door bom gedood", „Oekraïner Bandera met gif pistool vermoord", „Raketexpert dr. Krug ontvoerd", „Vergif in de zoutvaten van radio Vrij Europa", enzovoort. Allemaal berichten die duidelijk maakten dat in München nog wat anders gedaan wordt dan mateloos bier drinken, liefhebben, to neelspelen en van het leven genieten. Aangetrokken door de centrale ligging in Europa, de befaamde Beierse gastvrij heid en het Beierse begrip voor slordig heid, intriges en rechts-radicalisme is München een dorado geworden voor immi granten, die vanuit den vreemde graag verder spinnen aan vaak -volstrekt irreële plannen om het gehate regime in het vaderland omver te werpen. De Franse O.A.S.-ers vormen onder hen een uitzondering door hun westelijke her komst. Het merendeel der georganiseerde immigranten komt uit Oosteuropese lan den, zoals Polen (7.000), Joegoslavië (6.000) Hongarije (4.500), Rusland (5.000), Tsje- choslowakije. Letland, Estland, Bulgarije en Albanië. In totaal vullen zij tachtig organisaties, waarvan de grootste zelfs ongegêneerd in het telefoonboek vermeld staan. Zij geven vaak kranten uit en hou den bijeenkomsten. Daarbij laten zij meestal blijken het met alle andere im migrantengroepen in alles oneens te zijn, behalve op het punt dat zij het commu nistische bewind in hun land van herkomst graag zouden zien verdwijnen. Zij houden daarom nauw contact met het „Instituut voor bestudering van de Sovjet-Unie", waar tachtig Russische im migranten een vaste werkkring hebben en waarvan driehonderd corresponderend medewerker zijn. Dit instituut, met geld van een Amerikaans bevrijdingscomité in München opgericht, bezit een bibliotheek van 25.000 boeken en duizenden tijdschrif ten in het Russisch. Eveneens in München is de radiozender Vrij Europa gevestigd, waar duizend mensen, voor de helft Oost europese immigranten, hun brood verdie nen. De kwesties-Argoud en Bidault hebben de onhoudbaarheid van de huidige toe stand in München, volgens velen, duide lijk gemaakt. De socialistische oppositie in het deelstaatparlement heeft het Beier se ministerie van Justitie daarom ge maand de bepalingen voor het verblijf van buitenlanders te herzien. Men wil niet het asielrecht aantasten, maar men zou graag zien dat paal en perk wordt gesteld aan de activiteiten van buitenlandse terroris tische organisaties zoals de O.A.S. of van anti-democratische immigrantengroeperin gen van welk pluimage dan ook. De christelijk-sociale premier van Beie ren, Goppel, zou die eis graag inwilligen. De praktische problemen zijn echter groot, Volgens de Westduitse wet, die slechts door de Bondsdag in Bonn veranderd zou kunnen worden, mag men alleen die va derlandloze buitenlanders als ongewenste vreemdelingen uitwijzen die de openbare orde en de veiligheid van de staat in ge vaar brengen. En in dat geval moet men nog een andere staat vinden die de uit gewezenen opneemt. Een doeltreffende be waking van alle buitenlanders in München nauwelijks mogelijk. Naast de 25.000 politieke immigranten zijn er namelijk nog ongeveer 75.000 andere buitenlanders, die de politie ook al vaak zorgen geven. Het ziet er dan ook naar uit dat München voorlopig blijft wat het is: een boeiende, vaak stralende stad, breed opgezet, ele gant en artistiek, waar men zich niet moet verwonderen als men nu en dan bommen hoort ontploffen of lieden ziet ontvoeren. WASHINGTON (Reuter) President Kennedy zal in de tweede helft van juni Italië en West-Duitsland bezoeken, zo heeft een woordvoerder van het Witte Huis mee gedeeld. De woordvoerder zei niets te weten van plannen om Londen of West- Berlijn in het reisschema van de president op te nemen. ROME (Reuter) Het blad „II Tempo' had uit Washington gemeld dat Kennedy tussen 17 en 23 juni drie dagen in Rome zal vertoeven. Daarna zou hij drie dagen in Bonn en een dag in Londen doorbrengen, MADRID (Reuter) De Spaanse rege ring heeft het in april 1956 ingestelde ver bod aan de Britse en buitenlandse bijbel- vereniging tot uitoefening van haar werk zaamheden opgeheven, in Madrid be schouwt men deze maatregel als een on derdeel van algemene stappen in de richtin van vermindering der beperkingen op de niet-rooms-katholieke geloofsbelijdenis in Spanje. (Van onze correspondent) BONN In de vakantieplaats Belecke, in de buurt van Dortmund, veegde zater dagmorgen een donderende explosie met één slag de fabriekshal van een van de grootste Westduitse smederijen van de aardbodem. 19 arbeiders, onder wie 3 Italianen, van de Siepmann A.G. werden gedood. 40 anderen werden gewond. De explosie werd veroorzaakt door het sprin gen van een hoge-drukleiding. Behalve de fabriekshal werden nog vijd andere hallen zwaar beschadigd. De brandweer, het Rode Kruis en reddings commando's van de politie kwamen on middellijk in actie. Honderden mensen stroomden naar de ongeluksfabriek. Als bij een mijnramp dromden familieleden en vrienden van arbeiders voor de hek ken samen, in angstige afwachting van berichten over het lot van hun verwanten. Na de ontploffing, die op verschillende plaatsen in de 90 centimeter dikke hoofd- luchtdrukbuis plaatsvond, ontstonden af schuwelijke taferelen. Uit een stofmist die de fabriek omhulde, klonken kreten om hulp en gekreun. Bloedende arbeiders ren den in paniek naar de hekken van het bedrijf. De 19 arbeiders die gedood werden, be vonden zich merendeels in een onderaard se gang, waardoor zij van hun werk naar de kantine liepen. Er waren 166 arbeiders in de ramphal aan het werk toen de ex plosie plaatsvond. In totaal heeft het be drijf 1500 werknemers. De schade wordt geschat op minstens een half miljoen mark. BONN De lange vorstperiode heeft voor zeker een miljard mark schade toe gebracht aan de Westduitse wegen, schat ten expert in Hamburg. Bijna overal in de Bondsrepubliek vertonen de wegen ga ten en hobbels. Het ergst is de toestand op de autoba nen Hamburg-Bremenen Hannover-Frank furt en op de kleinere wegen van Neder- saksen. In totaal is hier al meer dan dui zend kilometer weg voor het verkeer af gesloten. Ook zijn op vele plaatsen snel heids- en gewichtsbeperkingen van kracht geworden om de wegen te sparen. De situatie op de autobaan Hamburg- Lübeck is eveneens verre van verheugend, evenmin als in Zuid-Duitsland, waar de dooi later heeft ingezet dan in het noor den, zodat men vreest dat in de komen de dagen nog heel wat gaten in de we gen zullen vallen. Inmiddels heeft men ook becijferd wel ke schade de bouwindustrie door de vorst heeft geleden: 5,5 miljard mark. Doordat men zo lang niet heeft kun nen bouwen, heeft de staat 290 miljoen mark gederfd aan omzet- en inkomsten belasting. (Van onze correspondent) BONN. De ruzie tussen de christen democraten en de socialisten in Bonn door de weer opgelaaide Spiegel-affaire, "eidde het afgelopen weekeinde tot aller lei verklaringen tegenover de pers, waar in het over en weer beschuldigingen regende. De C.D.U. kondigde luide aan te zullen onderzoeken hoeveel geheime informaties bij Der Spiegel terecht zijn gekomen door loslippigheid van socialisten. In dit ver band kon zij met voldoening wijzen op het gerechtelijke onderzoek dat gaande is tegen de socialistische Hamburgse se nator Helmuth Schmidt, die ervan be schuldigd wordt Der Spiegel informaties te hebben toegespeeld over de Navo- manoeuvre Fallex. Een Spiegel-artikel over deze manoeuvre leidde tot de inval de redactiebureaus en de arrestatie van Spiegel-redacteuren op verdenking van landverraad. Vast staat echter al, dat Schmidt Der Spiegel geen materiaal toe speelde. Wel heeft hij het artikel Fallex- '62 ter inzage gekregen' en bij die ge legenheid Der Spiegel aangeraden er eni ge passagies uit te schrappen. Een tweede kwestie waarover de C.D.U. de socialisten steeds aanvalt, is het feit dat de S.P.D.-afgevaardigde Jahn een vertrouwelijk protocol van de bondsdag commissie voor defensie als fotokopie in handen heeft gegeven aan de Spiegel- redacteur Schmelz. Jahn kreeg het pro tocol van zijn partijgenoot Merten, die ondervoorzitter van de commissie is. De tekst had betrekking op een onenigheid tussen de toenmalige minister van defen sie Strauss en commodore Barth, die een strafoverplaatsing weigerde te slikken. In deze kwestie lichtte Strauss de defensie commissie onjuist voor. De socialisten hebben op alle verwijten van de C.D.U. gereageerd met heftige woorden. Men poogt het politieke leven te vergiftigen en politici te bekladden, aldus gisteren pathetisch de perschef Barsig van de S.P.D., die aan de andere kant met meer nadruk dan de werkelijkheid rechtvaardigde meedeelde, dat Jahns ge drag door het socialistische partijbestuur was afgekeurd. In feite toonden alleen de bestuursleden uit de deelstaten, waar bin nenkort verkiezingen zijn, zich gebelgd over het feit dat Jahn het protocol in han den van Der Spiegel speelde. Achtergrond van alle opwinding is de pubiikatie van het socialistische Spiegel rapport, die voor vanmiddag was aange kondigd. In tegenstelling tot het regerings rapport bevat dit geen tegenstrijdige ver sies over de Spiegel-actie meer. Aan de hand van minutieus onderzochte gegevens wordt beschreven hoe de actie in feite in haar werk is gegaan. Ook wordt in het rapport opgesomd hoeveel keer Adenauer, minister van defensie Strauss en minister van binnenlandse zaken Höcherl tegenover het parlement en de openbaarheid over de Spiegel-affaire hebben gelogen. De recente aanvallen der christen-demo craten op de S.P.D. hebben dan ook ken nelijk ten doel de aandacht af te leiden van de onaangename waarheden, die het S.P.D.-rapport uit de doeken doet. De C.D.U. heeft de S.P.D. zelfs aangeboden geen enkele aanval op socialisten te zul len doen in verband met de Spiegel-kwes- tie in ruil voor het niet-publiceren van het aangekondigde rapport. Ontslagen van de winterboei Als niet de student Beets in de vorige eeuw een bundel prozastukken had uitge geven, waaraan Nederlands middelbare- school-jeugd nog steeds ivordt blootgesteld, zou wellicht slechts een enkele zonderling de hierboven staande woorden herkennen. Nu echter snellen, zo mag ik aannemen, veler gedachten onmiddellijk naar het avondje bij de familie Stastok, waar „het hartroerende meesterstuk des groten Bor- gers" ten gehore werd gebracht, zodat de aanwezigen onthaald werden op een Rijn die „ontslagen van de winterboei" langs zijn boorden rolde. Dit alles bij wijze van inleiding tot een constatering die ieder zinnig mens dezer dagen overigens reeds gedaan heeft: we zijn van de winter af. Bij deze simpele waarneming kan het evenwel niet blijven. Een volk dat zijn beurs respecteert en wie zal de Nederlanders dit respect ontzeggen? dient lasten en baten van de winter op te maken. Men neemt de brandstofrekening en vergelijkt deze met haar soortgenoten van voorgaande, binnen de perken van het normale gebleven, ja- n. Vervolgens houdt men zich bezig met de medische rubriek ofwel hetgeen dokter en apotheker hebben opgeëist. Daarna maar ik zal mezelf en anderen niet vervelen met een opsomming die ieder maar voor zichzelf moet maken, zo hij er lust in heeft. Veel aardiger is het natuurlijk zich in te leven in de positie van hen die bij de winterse koude louter zijde hebben ge sponnen. We zullen ook hen echter aan hun lot overlaten en ons bepalen tot de algemene vraag of bij een terugblik op de afgelopen maanden de plezierige as pecten de minder plezierige overheersen. Nu zijn daarop velerlei antwoorden mo gelijk. Ouden van dagen bijvoorbeeld zul len geen reden tot juichen hebben. Zij die op een woning wachten en de bouw werkzaamheden verlamd zagen, zullen zich ook niet in de handen wrijven. Toch, alle narigheid ten spijt, durf ik te zeggen dat deze winter extra levens vreugde heeft opgeleverd. Het ligt voor de hand de bron daarvan te zoeken in het ijsvermaak dat men gemotoriseerd en ongemotoriseerd heeft kunnen smaken. Natuurlijk telt dit mee, maar het is niet het belangrijkste geweest. Van veel meer gewicht was de weersgesteldheid als zo danig, de langdurige abnormaliteit van ons levensklimaat, de hardnekkige afwij king van het gebruikelijke patroon. De bontste zaken dezer wereld raakten op de achtergrond bij dat witte verschijnsel dat winter heet. Men kon ertegenover staan hoe men wilde, lovend of lakend, maar nooit onverschillig. Men moest eraan den ken, erover praten, men moest aldoor iets doen dat er verband mee hield, of het nu sjouwen was met emmers water dan wel het voortzeulen van de met zijn na kroost bezwaarde slee. Zie, dit alles biedt reden te over om dankbaar te zijn voor deze buitensporige winter. Hij heeft ons leven gevuld en dus verrijkt. Al wil ik er wat mij betreft aan toevoegen dat dit. gevoel van dankbaar heid vlotter in mij opwelt, nu de laatste vuile sneeuwresten bezig zijn van de aard bodem te verdwijnen. c-f <t, »f tf -"f A t +- - NT r\\v t'öTT Advertentie Verraad. De leider der Westduitse liberale partij, dr. Mende, heeft de plannen voor de bouw van een nieuwe regeringswijk met een parlementsgebouw van 26 ver diepingen in Bonn een verraad jegens Berlijn en de hereniging van Duitsland genoemd. Naakt meisje in de tuin. In de Londense bohémien-wijk Chelsea zijn honderden studenten op pad gegaan om de hele biervoorraad van de pub „Six Bells" in één avond op te drinken. Zij stonden in de rij om hun taak te ver vullen. Na vijf uur was het karwei ge klaard, er waren toen 2742 glazen bier getapt en honderden flesjes achterover geslagen. Het traditionele „de hoogste tijd heren" van de caféhouder had toen weinig uitwerking meer. De politie had een half uur nodig om de zaak te ont ruimen en een naakt meisje uit de tuin van de pub te verwijderen. Twee ton door de vloer. Inbrekers heb ben zaterdagnacht uit een juwelierszaak in Genève sieraden en horloges ter waar de van 200.000 gulden ontvreemd. Zij waren binnen gekomen door een gat dat zij in de vloer van een leeg apparte ment boven de zaak hadden gemaakt. Paus en premier. Paus Joannes heeft pre mier Kroesjtsjev bedankt voor een tele gram met gelukwensen ter gelegenheid van de toekenning van de vredesprijs van de Balzan-stichting. De paus heeft op zijn beurt de Russische leider en het Russische volk zijn beste wensen doen toekomen. Vreedzaam. Premier Nehroe van India heeft op een openbare bijeenkomst ge zegd, dat India ver genoeg gevorderd is om ook een kernbom te kunnen maken. India had evenwel „enige tijd geleden' besloten, de kernenergie slechts voor vreedzame doeleinden te gebruiken. „En wij blijven bij dat besluit", aldus Nehroe. Pest. In het grensgebied tussen Brazilië en Bolivia is, volgens het in Rio de Ja neiro verschijnende blad „Ultima Hora een pestepidemie uitgebroken, die al honderden slachtoffers heeft geëist. Al leen al in de Boliviaanse stad Joaquin zouden 400 mensen het leven hebben gelaten. Aardverschuiving. Bij een landverschuiving in het Montjuichgebergte bij Barcelona zijn vrijdag een aantal huizen ingestort, waarbij vier mensen gedood en drie ge wond werden. Nog vijf mensen worden vermist. Er bestaat weinig hoop dat zij levend uitgegraven zullen worden daar honderd ton rotsen op de huizen geval len is. Geruchten. Het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de berichten tegengesproken dat de Sovjet-Unie voor gesteld heeft dat Italië zou regelen dat president Kennedy en premier Kroesjt sjev elkaar in juni in Venetië zullen ont moeten. Kennedy zal dit voorjaar, waar schijnlijk in juni, een bezoek aan Italië brengen en Kroesjtsjev zou overwegen rond dezelfde tijd een bezoek aan Joe goslavië te brengen. Overgang. De Zweedse minister van Ver keer, Goesta Skoglund, heeft het Zweed se parlement een wetsontwerp voorge legd voor de overgang van linkshoudend op rechtshoudend verkeer in 1967. De kosten hiervan worden op 400 miljoen kronen geraamd. In het wetsontwerp wordt voorgesteld de kosten te dekken uit een extra belasting voor motorrij tuigen. Bij een referendum in 1955 bleek dat de grote meerderheid van de Zwe den voor handhaving van het linkse ver keer is. Dwangarbeid. In Bagdad is Fadhl Abbas, die beschouwd wordt als de leider van een groep die zich tegen de revolutie verzet heeft, door een krijgsraad tot ze ventien jaar dwangarbeid veroordeeld. Twee militairen kregen tien jaar dwang arbeid, een derde achttien en een vier de negen maanden. Rechters onder tafel. Een rechtbank in Solingen veroordeelde een jonge delin quent tot zes maanden. Zodra de knaap de uitsprak hoorde trok hij een gaspi stool en richtte dat op de rechters. De juristen, die zelfbescherming verkozen boven hun waardigheid, verdwenen prompt achter de groene tafel toen de rechtzaal met traangas werd gevuld. De jongeman werd spoedig overmeesterd; voorzichtig kwamen de magistraten te voorschijn voor de behandeling van de volgende zaak. I

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3