Nationaal Landjuweel opgehangen DE PROGRAMMA'S KRO zwichtte en zond het Bidault-interview niet uit Kunst in Rusland weer realistisch ,Nathan de sympathiek, Wijze" van Lessing nog niet meer opzienbarend Frciai concert door I Musici De Bidault-affaire MAANDAG 11 MAART 1963 7 Jubileuinvoorstelling door „Centrum" nabeschouwingen Het weekeinde zondag Cilli Wang weer op tournee 7 elevïslehrogramma Parijse volksopstand door BBC geëerd De radio geeft dinsdag IN DE HISTORISCHE Gravenzaal van het Haarlemse stadhuis, door de fraaie ko peren luchters met brandende kaarsen en de sobere palmversiering voor een der gelijke bijeenkomst een stijlvol centrum is zaterdagmiddag tijdens een „Academi sche zitting" het Nationaal landjuweel op gehangen,met welke ceremonie een eeu wenoude rederijkerstraditie werd voortge zet. Volgens dit gebruik moest „De Haar- lemsche Toneelclub" als winnaar van het voor het laatst in 1956 gehouden Nationaal Landjuweel, de „Caerten van Rhetoryca" uitreiken aan de vertegenwoordigers van die verenigingen, welke in de provinciale voorronden als overwinnaars zijn geëin digd. Zij zullen elkaar aldus in de finale, welke van 6 tot en met 22 mei in de Haarlemse stadsschouwburg wordt gehou den, het bezit bestrijden van het door ko ningin Juliana geschonken zilveren Land juweel. In de jury hiervoor hebben on der meer zitting Fie Carelsen en Helen Pimentel. NA EEN KORT welkomstwoord door di heer Jan Kraakman, een der organisa toren van dit evenement, werd de aca demische zitting ingeleid door de voorzit ter van de Nederlandse Amateur Toneel Unie, mr. Cleveringa, die zijn toespraak ook al volgens traditie, geheel in rijm vorm hield. Zo gaf hij te kennen dat: „Ir Haarlem, die schone stede; nog eerbied heerst voor het verleden", om er voort gaande aan te herinneren dat straks „Vijf tien groten zullen strijden; die uit heel Nederland aan komen rijden". Met zijn „De burgemeester van deez' stad; heeft op het ijs een val gehad", bleef spre ker ook actueel, om zijn amusante toe spraak te besluiten met een verzoek aan loco-burgemeester D J. A. Geluk: „Met enige welgekozen zinnen; dit Nationaal Landjuweel te doen beginnen". Op zijn beurt verklaarde de loco-burge meester bijzonder verheugd te zijn dat de oude traditie weer in ere is hersteld. Ook betuigde spreker zijn dank aan de diver se financiën verstrekkende instellingen, zo als de rijks-, provinciale en stedelijke over heid, die met het Prins Bernardfonds door hun subsidies het houden van dit Nationaal Landjuweel mogelijk maken. De heer Geluk acht dit concours van bijzonder belang, omdat het amateurto neel in het leven van zovelen zulk een grote rol vervult. Vooral nu de laatste tijd toneelverenigingen zo moeilijk zijn in stand te houden, heeft ook het Haarlems gemeentebestuur gaarne zijn volledige me dewerking toegezegd. Met de wens, dat het evenement de belangstelling voor het amateurtoneel zou mogen stimuleren en de uitverkoren verenigingen met veel ge noegen, enthousiasme en succes aan de finale zullen deelnemen, verklaar de lo co-burgemeester dit Nationaal Landjuweel gaarne voor geopend. VERVOLGENS WAS het de beurt aan mr. J. Roggeveen, om als voorzitter van „De Haarlemse Toneelclub" de vertegen woordigers beurtelings te inviteren, hun „Caerte van Rhetoryca" in ontvangst te komen nemen. Dit recht ontleende hij aan het feit, dat zijn veueinguag liet vori. Landjuweel heeft gewonnen Dit dokument werd hun telkens overahndigd onder het uitsprek^i van een rijnm. waarin op evên geestige als vernuftige wijze de namen van de verenigingen en die van het te spelen stuk waren verwerkt. Volgens ge bruik moesten ook de vertegenwoordigers het deelnemingsbewijs met een berijmde toespraak in ontvangst nemen waarbij soms eveneens bijzonder amusante teksten kon den worden beluisterd. Ten slotte stelde mr. Roggeveen vast, dat nu aan alle voorwaarden was vol daan om het Landjuweel op te hangen. Hij bracht zijn erkentelijkheid onder woorden ten opzichte van de vele particulieren en instanties, die deze mooie traditie weer hebben hersteld, in het bijzonder het ge meentebestuur van Haarlem, dat zoveel faciliteiten wilde verlenen. „Tracht het Landjuweel te verwerven", animeerde spre ker de deelnemers, „uiteraard zullen wij ons uiterste best doen dit te verhinderen DEZE STIJLVOLLE bijeenkomst werd daarop besloten door enige leden van de H.T.C., die onder regie van Loet Steen bergen een opvoering geven van „Een zonnige morgen", een één-akter door Se- rafin en Joaquin Alvares Quintero. Het bleek een genoeglijk genrestukje te zijn, dat zich afspeelt in een park in de om geving van Madnd, waar de bejaarde Don Laura en Don Gonzalo bij een toevallige ontmoeting tot de ontdekking komen, dat Loco-burgemeester D. J. A. Geluk van Haarlem opende het Nationaal Land juweel. Aan zijn rechterzijde mr. J. Roggeveen, voorzitter van de Haar- lemsche Toneelclub die het Landju weel (de zilveren op tafel geplaatste beker) in zijn bezit heeft; aan zijn linkerzijde mr. J. Cleveringa, voorzit ter van de Nederlandse Amateur To neel Unie. zij na ruim zestig jaren met een jeugdliefde worden geconfronteerd. Een niet bepaald origineel gegeven dus, doch van zulk een charmante dialoog voorzien, dat het spel letje zich met een geamuseerde glimlach liet bekijken. Niet in het minst, omdat mevrouw C. M. J. F. L. Wijt- de Meyer en mr M. C. Wijt als Donna Laura en Don Gon zalo tot het creëren van zulke waan lijk levende typeringen in staat bleken. Na afloop van deze Academische zitting werden de vele aanwezigen verversingen aangeboden, waarna de vertegenwoordi gers van de toneelverenigingen door het gemeentebestuur nog op een diner in het Frans Halsmuseum werden geïnviteerd. GOTTHOLD EFRAïN LESSING heeft zijn beroemde verlichtingsstuk „Nathan der Weise" geschreven in 1779, toen de daarin gepredikte verdraagzaamheid en ver gevingsgezindheid nog een storm van protest konden doen opsteken Heden ten dage kan men zich die opwinding nauwelijks meer voorstellen. In de feestelijke opvoering die de Toneelgroep Centrum er ter gelegenheid van zijn 12'/i-jarig bestaan van heeft gegeven, doet het stuk zich voor als een vriendelijk wat naïef pleidooi vóór menselijk heid en tégen vooroordelen op godsdienstig gebied. De wijsheid van Nathan komt neer op begrip voor de betrekkelijkheid van de Waarheid en op een berustend agnoticisme in Heilige Zaken, die in de tijd en op de plaats van handeling (Jeruzalem ten tijde van de kruistochten) schokkend geweest mogen zijn, maar die bij ons voor namelijk een vortodérde glimlach opwekken. LES^TNGS STÏl#1 werd' "ons gepresen teerd in de door Ferdinand Bruckner (met bijna 2 uur) ingekorte versie, waarvan dan weer een Nederlandse bewerking door Hans Roduin werd gegeven. Met deze ingrepen is het stuk er naar mijn gevoel niet beter op geworden. Met name de grote centrale scène met de bekende Parabel van de Ring (die Lessing overi gens ontleende aan Boccaccio, maar waar hij de diepere betekenis inlegde) kreeg iets verwards en ondoorzichtigs, dat het uitvoeriger origineel' niet aankleeft. Ook kan men zich afvragen of de wat gefor ceerd nuchtere toon die de Nederlandse tekst aankleefde de voorstelling wel steeds ten goede kwam. Een zekere atmosfeer van romantisch sprookje met dubbele bo dem dient toch wel bewaard te blijven en dus moet een voorzichtige eierdans uit gevoerd worden om niet „uit de toon te vallen. Met andere woorden: De figuren hoeven geen echte realistische mensenpor tretten te worden, maar zij moeten zich zelf wel au sérieux blijven nemen. Daar om leek het ons, dat de figuur van dg Mohammedaanse vorst Saladin door Luc Lutz ten onrechte met een soort ontnuch terende moderne „afstand" werd gespeeld HET LEEK WEL of nij zich nauwelijks interesseerde voor de door hem opgewor pen levensvraag of het Joodse, het chris- DE GROTE, internationale belang stelling, die er kort na de tweede wereld oorlog kwam voor de orkestrale werken van zeventiende- en achttiende-eeuwse meesters van de muzikale renaissance en van de barokis in hoofdzaak te danken geweest aan enkele voortreffelijke en sembles, waaronder dat van „1 Musici een ereplaats inneemt. Tien jaar lang hebben deze Italiaanse kunstenaars met vele concerten overal ter wereld hun muzikale activiteit met steeds grotere perfectie ontplooit en daarmede ontzag lijk veel bijgedragen tot de herleving van de muziek uit vooral de eerste helft van de achttiende eeuw. OOK TE HAARLEM en omgeving heb ben „I Musici" door vrij veel uitvoeringen talrijke bewonderaars van hun grote ver- tolkingskunst gekregen. Daarvan getuigde de grote belangstelling die getoond werd voor het concert, dat het ensemble zater dagavond in de gemeentelijke concertzaal heeft gegeven. Uit de grote muzikale schat uit het ver leden kozén „I Musici" zes concerten, waarin een verrukkende klankschoonheid, aangrijpende bewogenheid of sprankelen de, blijde vreugde en een eeuwig muzikaal orde-beginsel in overvloedige melodieën en in harmonieën van nobele eenvoud veran kerd waren. Het waren werken, waarvoor slechts de gelijksoortige klank van strijk instrumenten en 'het daarmede zo prach- tig assimilerende timbre van een clave- cimbel waren gedacht, een instrumentatie, die door de mogelijkheid van dynamische expressie nochtans ruimte gaf aan veelvul dige, vertrouwde, maar steeds weer ver rassende klankvariëteiten. Zij werden in gave melodische tekening in sonore harmonische samenklank en met een grote, volgehouden muzikale spanning dienstbaar gemaakt aan de vertolking van het Concerto grosso in a van Georg Friedrich Handel, het schone Concert in G voor alt-viool en st rijkersbegeleiding van Georg Philipp Telemann, van Geminiani's bewerking van de variatie-reeks „La Fol- lia" van Archangelo Corellt, van het Con cert in g voor viool en strijkorkest van Antonio Vivaldi en van het Concerto gros so in a van dezelfde componist. Een af zonderlijke plaats nam op het programma het Concert in g van Giovanni Battista Cirri in. Want, hoewel verwant aan de stijl van de andere uitgevoerde concerten, toonde het opvallend vele invloeden van de „nieuwe" muziekrichting, die zich na 1750 ongeveer, onder andere in de Mann- heimse school, begon af te tekenen en die later meer volgroeid het karakter van de muziek der Weense klassieken zou gaan bepalen. Het bijzonder mooie „empfindsa- me" Andante pastorale van Cirri's concert bleek voor deze ontwikkeling wel zeer re presentatief. „I MUSICI" hebben op deze avond zeer geïnspireerd gemusiceerd. Een magistra le technische beheersing, zowel voor indi vidueel als collectief spel, en een grote, warme muzikaliteit, die de kunstenaars be vrijdde van elke starre uitvoeringsstijl- dogmatiek, brachten hun vertolkingen op een sublieme hoogte van herscheppings kunst. In 't bijzonder hebben mij getroffen de voordracht van 't fraaie Concert van Te lemann met de verbiuffend virtuoze en be zielde solo van de meester-altist Gini Ghe- din en de uitvoering van Vivaldi's viool concert met het innemend-muzikale solo- spel van de violiste Anna Maria Cotogni, die een uitzonderlijk mooi klinkende viool bespeelde. De opgetogen toehoorders die het Haarlems Comité voor Kamer muziek voor het organiseren van dit concert wel zeer erkentelijk mogen zijn, kregen nog een toegift te horen. Het was het eerste deel van het concert voor vier violen en strijkorkest van Vivaldi. Vlot en toch bescheiden leidden Ans en Jaap Daniëls de eerste, officiële uitzen ding van het KRO-debutantenprogramma Springplank" dat zaterdagmiddag op het scherm kwam. Met goed begrip voor' de visuele mogelijkheden van t.v., hadden zij de debutanten in hun eigen kring opge zocht en zulks leverde vaak leuke contras ten met de fraai aangeklede muziekuitzen- ding op. De storing, die in het begin van het pro gramma „Brandpunt" optrad en die er tenslotte toe leidde, dat deze gehele ru briek kwam te vervallen, is voor een deel te wijten aan het besluit van de KRO-lei- ding, het op film opgenomen gesprek met Bidault weg te laten knippen. Rond 8 uur viel dit besluit en zo moesten in allerijl het beeld en het (afzonderlijke) geluid van dit interview uit het „BrandpunC'-materiaal gesneden worden. Waarschijnlijk hebben de zenuwen de betrokken medewerker(s) toen parten gespeeld (zij moesten 20 mi nuten daarna beginnen), want toen werd een vergissing gemaakt, die ertoe leidde, dat de rest van het filmmateriaal met meer synchroom te krijgen was (in de stu dio zelf is dat niet meer te ver' ~lpen). Vandaar, dat Aad van den Heuvel moest zeggen, dat het programma in ongerede was geraakt. Na al die moeilijkheden bood het pro gramma „Tijd voor Teddy", dat deze avond veel op „Piste" leek. goed amu sement. Teddy zelf vond in de broer van Caterina Valente, Sylvio Francesco, een goede zangpartner. De stoelendans, uit gevoerd door leden van het Nederlands Dans Theater, was zeer curieus en meer dan boeiend waren de verrichtingen van de „Caribbean Troupe", van een verschrik kelijk lenig slangenmens en zijn charman te assistenten en van „les Trois Horaces" die bovendien nog een aardig liedje zon gen. Wij zullen het verder niet hebben over de ginnegappende Pim Dikkers, die de getrouwe kopie van het Engelse spel letje „Dat geeft te denken" leidt; en ook niet over de filmserie, Inspecteur Bollin ger een wat moeilijke, heel niet Brit se Scotland Yard man betreffende. Maar uniek was de epiloog van Rudi Car- rell en Rector Coppens, die zich concen treerde op het kind. Met behulp van ont roerend foto- en filmmateriaal ontsnapte de rector op prachtige wijze aan het cli ché, dat door Carrell op zeer amusante manier van een „dagsluiter" gegeven was. Zondag Op beeldband vastgelegd, hield Pierre Janssen in de reeks „kunstgrepen" een ongewoon boeiende, wijsgerige conféren ce over het antieke Egypte, waar hij in hetzelfde uur vertoefde. Dit stukje prach tige culturele voorlichting bereikte zijn hoogtepunt in het slot-fiagment, gewijd aan de ontdekking van het graf van Tut- ankh-Amen in de befaamde vallei der Ko ningen. Guus Hermus en Ann Hasekamp in „Nathan de Wijze" van Lessing. telijke geloof of de Islam nu de waarheid vertegenwoordigde. Daarentegen was de uitbeelding van Nathan door Guus Hermus van een magistrale ingetoonde kracht, die voortdurend de juiste toon en de ietwat melancholieke stemming wist te treffen. Peter Aryans als de dogmatische into lerante Christenpatriarch, leek ons ook iets te gematigd voor Lessings bedoelingen. De beide vrouwenrollen werden door Henny Orni en Ann Hasekamp met gloed en warmte gespeeld, terwijl de wat zuurzoete rol van de tempelier door André van der Heuvel met een reddende jongensachtig heid werd gebracht. Gerard Hartkamp speelde zijn lekebroe- der met een ongelofelijk komisch wer kende boerenslimheid zonder dat overigens de regisseur kans had gezien zijn rol een duidelijke plaats te geven in het geheel. DE REGIE had men ter gelegenheid van deze jubileumvoorstelling van ver gehaald. De sinds 1956 in Engeland werkzame Pool Vladek Sh%ybal had met deze vorstel ling op een soort gestileerd expressionis me gemikt, wat een hoop bedrijvigheid van onduidelijk bewegende figuratie tus sen de taferelen ten gevolge had, die ons rijkelijk overbodig voorkwam. Het mooie in drie afmetingen werkende decor en de opvallend fraaie kostuums van Roger Chailloux leverden een heel wat positie vere bijdrage tot de voorstelling die bij de première zaterdagavond in de Kleine Komedie te Amsterdam met een zeldza me geestdrift en een langdurige ovatie voor het bewonderenswaardige spel van Guus Hermus in de hoofdrol, werd ont vangen. Hans van den Bergh De danseres Cilli Wang, die deze winter korte tijd bij Wim Kan heeft opgetreden, is vanmiddag samen met haar pianist W. de Vries van Schiphol naar New York vertrokken. Evenals in de afgelopen zes jaar zal zij ook ditmaal een tournee van een maand door de Verenigde Staten ma ken, waarbij ze steeds alleen op het toneel danst. Op 16 april scheept ze ziéh in voor de terugreis 'naar Nederland over zee. Zoals steeds neemt ze op haar tournee een vrachtwagen vol bagage mee: op- j Het bezoek» aan de Club des 'Vedette» „Domino" van gisteravond heeft eerlijk gezegd niet zo bar veel indruk op ons gemaakt. Zulks in tegenstelling met enige in het beeld aanwezige „gasten", gesto ken in klein avondtoilet, die gretig in de lenzen van de camera's keken. Sirnoue Langlois toonde zich inderdaad een lief Parijs zangeresje, dat „rfe me quitte pas uitstekend bracht en in aanwezigheid van Denise Maes nogal verlegen werd. Haar „Les Archers du Roi" was ook goed, maar verder kregen wij de indruk, dat het haar aan een pakkend repertoire ontbreekt Datzelfde mag gezegd worden van de Franse chansonnier-filmacteur Felix Mar ten, die op zijn beurt de gastvrouw soms wat verlegen maakte en die door zijn ac- i teerkunsten en -kunstjes zijn deel van net programma redde. Vijftig jaar geworden, toonde Godfried Bomans zich in zijn derde gesprek het slachtoffer was nu Ageeth Scherphuis nu eens een charmant, wijsgerig man dan weer een kwajongen, die gezeten op een zeer hoge stoel, zich alles mag per mitteren. Natuurlijk liet hij ons lachen door zijn tot vier keer toe herhaalde re clame voor een befaamd merk chocolade flikken en zijn meningen over school, huis werk, kinderlectuur en sport waren alles zins waard, beluisterd te worden. Damshuizer Terecht heeft de KRO een „cause cé- lèbre", een opzienbarende zaak gemaakt van de regeringsbeslissing, de uitzending van het BBC-interview met Bidault in de rubriek „Brandpunt" desnoods met behulp van de haar ter beschikking staande tech nische middelen onmogelijk te maken. Wij noemden zaterdag deze stap van de rege ring een ondemocratisch machtsmiddel. Jammer genoeg nu, is door een wat twee slachtige houding van de leiding van de KRO het accent meer komen te liggen op de politieke, dan op de journalistieke kant van deze zaak. Die houding manifesteerde zich in de tv- toespraak van KRO-voorzitter mr. Van Doorn, die als het ware zich tussen zijn Brandpunt-medewerkers door naar voren drong, tot voor de camera, om daar een krachtig protest te laten horen en ons dui delijk te maken waarom zijn omroep vereniging dit interview door de rege ring een gevaar voor de veiligheid van de staat en de openbare orde genoemd niet zou laten doorgaan. De heer Van Doorn richtte namelijk zijn felle woorden niet zozeer tot de regering als wel tot Staatssecretaris Scholten, die als voorstander" van onafhankelijke com merciële t.v. bepaald niet zoveel sympathie in de omroepkringen geniet. Letterlijk noemde hij hem: „dezelfde staatssecreta ris die binnenkort de Kamer zal voorlich ten over vrije meningsuiting" Hoe onjuist nu het door Staatssecretaris Scholten na mens de regering genomen besluit ook was, door deze uitval kreeg de zaak een overheersende politieke tint. Die verkleuring werd nog duidelijker door het feit, dat de K.R.O.-leiding zater dagavond omstreeks acht uur zeer laat dus besloot het interview uit het pro gramma te laten knippen. Een interview dat zoals de heer Van Doorn aankondigde (en zoals e redacteur Buitenland van Brandpunt, de heer Neuman bevestigde) voorzien zou worden van een commentaar, dat beslist niet gunstig was voor de voor malige Franse premier. De K.R.O. had er beter aan gedaan, dit overigens wat uitgekauwde B.B C.-onder werp toch uit te zenden, met het risico daaraan verbonden. Nu is bij ons de in druk blijven hangen, dat Bidault gebruikt werd voor een aanval op de heer Schol ten, die deel uitmaakt van een halve K.V.P.-regering, die gespaard moest wor den voor een tweede flater. Damshuizer VOOR MAANDAG NTS: 19.30 De zwervers, oud filmpje 19.45 Openbaar Kunstbezit. 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.20 Zendtijd politieke partijen: Uitzending van de Partij van de Arbeid. 20.30 De raadselachtige Mr. Moto, speelfilm. 21.35- pl.m. 22.15 Eurovi sie: Wereldkampioenschappen ijshockey te Stockholm- gedeelte van de wèdstrijd Ca nada-V.S van Amerika. Ongeveer 22.14 pl.m. 22.30 Journaal. VOOR DINSDAG P. Zwaanswijk vouwbare decors en talloze kostuums. Omlijst door parafrases op de Interna tionale zond de BBC in zijn Derde pro gramma vrijdagavond een bewerking uit van het toneelstuk „De lente van '71" van de Franse auteur Arthur Adamov. De schrijver wendde zich met deze verheer lijking van de als De Commune bekend geworden Parijse volksopstand van 1871 af van het experimentele genre in de trant van lonesco dat hij tot dusver beoefende Bij lezing der tekst hebben we wel eens ge. twijfeld aan de dramatische kracht van „De lente van '71". Misschien valt dat me. de te verklaren uit de omstandigheid dat de Commune een zo grootse en tragische gebeurtenis was, dat een auteur wel bij zonder geïnspireerd moet zijn wil hij niet onder de machtige werkelijkheid van zijn onderwerp blijven Het aan de Commune gewijde toneelstuk van Be*t Brecht, dat met veel succes in Berlijn wordt gespeeld maakt bij lezing evenmin een sterke in druk. De luisterspelbewerking van de BBC, die neerkwam op een verkorting en een ge wijzigd arrangement van sommige acènes. heeft het stuk naar ons gevoel zeer ge diend. De bedoeling van Adamov, name. lijk te tonen dat de Commune het werk was van de gewone man met al zijn zwak heden en zijn gebrekkig inzicht, maar ook met al zijn spontane moed en zijn zuiver gevoel voor gerechtigheid, werd in elk ge val voortreffelijk verwezenlijkt. Robert Hargate en Dorothy White leenden hun niet geringe talenten aan de uitbeelding van de belangrijkste twee rollen. De sfeer van het opstandige Parijs werd goed ge accentueerd door de muziek van John Beckett, waarin „Le temps des cerises" en „Le chant du départ" te herkennen vielen Eens te meer dus een pluim voor de BBC. die ons in staat stelde kennis te nemen van een werk, dat het onder de bestaande maatschappelijke orde wel niet gauw tot een openbare voorstelling zal brengen „De lente van '71" wordt op zondag 24 maart herhaald. H. Bartman VARA' 19.30 Tijdschetsen. NTS: 20.00 Journaal. 20.20 Regen en wind. gevarieerd programma. VARA: 20.50 Ontmoeting met andersdenkenden. 21.25 Spiegel der lichte kunsten. 21.55 Ouderavond. NTS: 22.30 Eurovisie: Wereldkampioenschappen ijs hockey te Stockholm: gedeelte van de wed strijd Canada-Rusland. Ongeveer 23.30- pl 23.35 Journaal. HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00 AVRO. 7 50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymna stiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws 815 Programma-overzicht. Aan sluitend: Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9 10 De Groen teman. 9.15 Fragmenten uit Die Hohe Mes- se (gr.) 9.35 Waterstanden 9.40 Morgen- wiiding. 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.). 10.50 Voor de kleuters 11.00 Voor de zieken. 12.00 Licht ensemble en zangsolisten. 12 20 Regeringsuitzending: Voor de land bouw. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Metropole-orkest: lichte muziek 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, eventueel actueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Dansorkest en zangsolisten. 14.00 Moderne kamermuziek. 14.25 Moderne koorwerkjes (gr.). 14.40 Schoolradio 15.00 Met naald en schaar. 15.30 Mezzo-sopraan en piano: klassieke en moderne liederen. 16.00 Voordracht. 16.15 Licht ensemble met zangsoliste. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Amateurprogramma. 17 55 New York calling. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Lichte grammo foonmuziek. 18.25 Promenade-orkest en zangsoliste: amusementsmuziek. 19.00 Voor de kinderen 19.05 Paris vous parle: gespro ken brief uit Parijs. 19.10 Harprecital: mo derne muziek. 19.20 Inleiding tot muziek begrip: muzikale lezing. 19.35 Viool en pia no. oude muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Gas- tenavcnd- gevarieerd programma. 21.45 Bekende filmmuziek (gr.) 22.00 Pianoreci tal: klassieke muziek. 22.30 Nieuws en me dedelingen. 22.40 Actualiteiten.23.00 Moder ne grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00- 24.00 KRO. KRO- 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Muziekprogramma, strip voor de jeugd en actualiteiten. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws 8.15 Lichte grammofoonmu ziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 School radio. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Licht baken, lezing. 10.25 Moderne en klassieke grammofoonmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte grammofoonmuziek. 11.50 Vol- aan vooruit, lezing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Lichte grammofoonmu ziek. 12.30 Mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw. 12.33 Lichte grammo foonmuziek. 12.55 Katholiek nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Platennieuws. 13.30 Licht or kest en zangsolisten. 14 00 Lichte grammo foonmuziek. 14.35 Voor de plattelandsvrou wen. 14.45 Tierelantijnen, gevarieerd pro gramma. (Herhaling van zaterdag jl.). 15.45 Lichte grammofoonmuziek. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de kinderen. 17.45 Beursberichten. 17.50 Rege ringsuitzending: De aanmelding van eer stejaarsstudenten in de tandheelkunde voor het studiejaar 1963-64, door prof. dr. H. M. J. Scheffer Direkteur van het Tandheel kundig Instituut te Utrecht. 18.00 Licht instrumentaal kwartet met zangsolisten. 18.20 Kaarten op tafel, gesprekken over actuele problemen. 18.30 Lichte grammo foonmuziek. 18.50 Van klanten en wanten weten, vragenbeantwoording. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.25 Lijdensmeditatie. 20.00 Cantemus Domino, beschouwing over Gregoriaanse gezangen. 20.20 Manon Les- caut, opera. In de pauze: 21.40-21.55: Klein taaigeding. 22.45 Nieuws. 22.55 Vreemd een keuze uit woord, zang en dans van elders enanders. 23.25 Lichte gram mofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL, 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte .muziek. 12.30 Weerbericht. 12.35 Fanfaremuziek. 12.50 Beursberichten. 1300 Nieuws. 13.15 Kamer muziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. 15.45 Gevarieerde muziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Duitse les. 16.24 Pianomuziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Voor de kinderen. 17.40 Gevarieerde muziek. „MET HET PISTOOL op de borst", zo als voorzitter mr. H. W. van Doorn het formuleerde, heeft de K.R.O. zaterdag avond om half zeven, twee uur voor de aangekondigde uitzending in de t.v.-ru- briek Brandpunt, besloten het van de B.B.C. ontvangen interview met Bidault niet op het beeldscherm te brengen. Deze capitulatie voor de als een aantasting van de grondwettelijke vrijheid aangevoelde eis der regering valt voornamelijk te ver klaren uit de vrees dat men anders wel licht zaterdagavond niet meer in staat zou zijn geweest de kijkers voorlichting te ge ven omtrent de vraag of de K.R.O. er goed aan deed met dit programma-onderdeel te willen komen. Dit is nu om half negen wèl gebeurd door de voorzitter zelf en door commenta tor Henk Neuman. Tevens tekende mr. Premier Kroesjtsjev heeft de Russische kunstenaars meegedeeld dat zij zich in hun werk moeten houden aan de richtlijn van het socialistisch realisme. Aan het einae van een tweedaagse vergadering in het Kremlin heeft Kroesjtsjev in een grote rede de noodzaak geschetst van het ge bruiken van de beeldende kunst en de lit teratuur voor de opbouw van het commu nisme. De rede is niet gepubliceerd, maar een samenvatting van de bijeenkomst die door Tass is gepubliceerd, suggereert dat Kroesjtsjev de intellectuelen heeft opge roepen vast te houden aan de traditionele leiding van de partij en dat de kunste naars bereid waren, zij het schoorvoetend, dit te aanvaarden. De lijst van sprekers op de tweede dag bestond voornamelijk uit schrijvers uit de oude school van het socialistisch realisme. Volgens Tass heeft Kroesjtsjev de taken uiteengezet bij het ontwikkelen van litte ratuur en kunst van socialistisch realisme volgens lijnen van de opbouw van een communistische maatschappij. Verder zegt Tass dat er een open discussie heeft plaatsgevonden, die aantoonde „dat er volledige eenheid bestaat onder de intel lectuelen die werken op creatief gebied, hun aanhankelijkheid aan de Leninistische partij, en de bereidheid van schrijvers en andere kunstenaars om een actief aan deel te nemen bij het realiseren van het prachtige programma van de bouw van het communisme". Van Doorn èn via de televisie èn later op een persconferentie in de Hilversumse studio krachtig protest aan tegen het unie ke, naar zijn mening door niets gerecht vaardigde, overheidsingrijpen. Een ingrij pen dat nog onbegrijpelijker wordt wan neer men weet dat de staatssecretarissen Scholten (O. K. en W.) en Van Houten (Buitenlandse Zaken) de K.R.O.-voorzitter donderdag, toen zij er bij hem op aan drongen de uitzending niet te laten door gaan, hebben verzekerd dat er generlei pressie zou worden uitgeoefend. Nadat de K.R.O. had meegedeeld dat de uitzending zou doorgaan, kwam vrijdagavond het te legram van de regering die de K.R.O. dreigde met de strengste maatregelen, waarvan het „wegdraaien" van de uitzen ding nog maar de minste was. Een ander vreemd facet van deze af faire: van regeringszijde hee't men er geen behoefte aan gevoeld, zich tevoren op de hoogte te stellen van de feitelijke in houd van het interview dat de B.B.C.-me- dewerker Roderick MacFarguar in Londen met Georges Bidault heeft gehad, alsme de van diens commentaar en de kantteke ningen van Henk Neuman. .lleen het feit van de uitzending heeft gegolden. En daar van vreesde de regering blijkens het tele gram „ernstige directe versotring van de goede betrekkingen met een bevriende vreemde mogendheid", welke verstoring bovendien „gevaar kan opleveren voor de v .iligheid van de staat en de openbare or de, in onderling verband beschouwd". Vooral dit laatste heeft grote verbazing gewekt; ook naar de mening van de raads man van de K.R.O., mr. Witteman, kan dit standpunt van de regering moeilijk door de feiten worden gedragen. Om aan te tonen dat de uitzending in werkelijk heid doordrenkt was van zeer scherpe kri tiek op Bidault en dat duidelijk afstand werd genomen van zijn daden en denk beelden heeft de K.R.O. de pers zaterdag avond de film laten zien en de tekst van de commentaren verstrekt. Men achtte hier sprake van een belangrijk politiek voorval en vond het dus de taak van de televisie daarover voorlichting te geven. Na een gesprek op zaterdagmiddag met de regeringscommissaris had de voorzitter (die ook nog informatief contact met het N.T.S.-bestuur heeft gehad) de zekerheid dat Lopik uit de lucht zou gaan. Het was niet uitgesloten dat die „black out" de ge hele avond zou duren, terwijl voorts on dermeer via artikel 20 van het T.V.-besluit was gedreigd met intrekking van de zend machtiging en een tijdelijk werkverbod voor de bij de uitzending betrokkenen. Het heeft, naar mr. Van Doorn verklaarde, wel enige moeite gekost, maar tenslotte werd toch boven de verstgaande de iets fninder vergaande beslissing verkozen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7