Feijenoord bereidt zich voor Oostenrijk overrompelde keer op keer Nederlands team: 13-2 Schaakclub VVV kampioen in hoogste klasse van NHSB na zege op Schaakmat Dubbele sporttoto komende zondag Nederlandse spelers naar Zwitserland All-comers record voor Ada Kok Kijken naar sporten Olympische Spelen niet erg goedkoop Carmeliet mindere van Kokmeyer Vergeten Cuthbert weer in nieuws Ontwerp van Moss: een „droomcar" Imre Rietveld geen lid meer van Velsen Engelsen lange tijd in het strafbankje 13 DINSDAG 12 MAART 1963 weer eens per trein in plaats van per vliegtuig) Ierse ruby-amateurs versloegen Wales Geen fair play Zondag aanstaande zal een dubbele sporttoto worden gespeeld, nu het beker programma wordt vervangen door het pro gramma dat oorspronkelijk 30 december 1962 zou worden gespeeld. Voor deze toto (nr. 19) zijn de formulieren, beginnend met Feijenoord—Enschede destijds al ingele verd. Voor komende .zondag heeft de stichting sporttotalisator bovendien een nieuwe toto (no. 27) uitgeschreven op Franse, Ita liaanse, Spaanse en Portugese wedstrij den. Morgen is hel dan zover: Feijenoord ontvangt Stade de Reims, begint de wed strijd met een 10 voorsprong, maar kan voor hetzelfde geld nog worden uitge schakeld voor deelname aan het Europa cup-toernooi. Momenteel vertoeft de Rot terdamse kampioensploeg in de omgeving van Breda. Op de foto boven zitten de Feijenoorders aan de maaltijd in hotel Boschhek. Aan de linkerkant van de tafel: Van der Gijp, Hordijk, Kruiver, Moulijn, Kraay, Fuchs, Kreijermaat, Bui tendijk en Bennaars. Er tegenover: Bouw meester, Klaassen, Bergholtz en Pieters Graafland. Foto hiernaast: Moulijn amu seert zich met een spelletje kaart, Kreyer- maat rechtskijkt toe. Het organisatiecomité van de Olym pische Spelen van 1964 in Tokio heeft de oorspronkelijke datum, waarop de kaartenverkoop zou beginnen, namelijk 1 april, verschoven naar begin juli. In totaal zullen ongeveer 2,6 miljoen bil jetten in de voorverkoop komen en daarbij heeft men de verschillende tak ken van sport in vier categorieën inge deeld. In categorie A zijn bijvoorbeeld atle tiek, zwemmen, turnen en judo inge deeld; sporten die in Japan veel be langstelling genieten, terwijl uiteraard het verschil in belangstelling in de prijzen tot uitdrukking wordt gebracht. Het hoogst liggen de prijzen voor de openings- en sluitingsceremonie. Dan kost de goedkoopste plaats 5 en de duurste 80. Voor atletiek, zwemmen, turnen en judo moeten de Japanners 3 tot 20 per dag neertellen, voor de categorie C ligt dat van 3 tot 10. Tenslotte moeten de onkosten, die op ongeveer 90 miljoen gulden worden ge raamd, er uit komen. Boksen Harko Kokmeyer, de Nederlands boks- kempioen in het middengewicht, heeft maandagavond in Gent in een gevecht over acht ronden op punten gewonnen van de Belg Willy Carmeliet. De Surinaamse weiter Ronald Riedewaid verloor op pun ten van de Belg Robert Brysse. Ook dit ge vecht ging over acht ronden. De derde Ne derlander, die in actie kwam, was de in Gent wonende Henny van Berkum. Van Berkum zegevierde in een partij in het halfzwaargewicht verdiend over de Frans man Bruno Spartaro. Door zijh linkse plaagstoten en zijn felle series op de zijkanten van het lichaam maakte Kokmeyer al direct grote indruk. In de derde ronde nam de Amsterdam mer, die met zijn uitstekende techniek, zeer economisch bokste, het gevecht defi nitief over van de Belg Carmeliet en hij bouwde in het beste gevecht van de avond een grote puntenzege op. De Belgische weiter Brysse ging Riede waid als een wild dier te lijf. De Belg duwde de Surinaamse bokser maar wat door de ring en wat Brysse verder deed bad weinig meer met boksen te maken. In de derde ronde liep Riedewaid door een onbeheerste zwaaistoot een blessure aan de wenkbrauw op. die hem ernstig hinderde. Ondanks dat slaagde Riedewaid met rechtse hoeken op afstand toch het initiatief over te nemen en vele punten te scoren. Riedewaid dreef het tempo steeds meer op en de Belg kwam dan ook in duide lijke ademnood. De bel voor de laatste ronde moet hem als muziek in de oren hebben geklonken. Toch werd Brysse de overwinning toegekend, een beslissing die het talrijke publiek met een fluitconcert onthaalde. Henny van Berkum, die ruim een hoofd groter was dan zijn Franse tegenstander Bruno Spartaro, behaalde vooral door zijn lengtevoordeel en zijn betere techniek een ruime puntenzege. De amateurrugbyploeg van de Ierse Vrijstaat heeft in Cardiff een 14-6 over winning behaald op Wales Bij rust had den de Ieren reeds met 8-3 de leiding. Het Nederlandse zwemteam, dat mo menteel een tournee door Zuid-Afrika maakt, zegevierde maandagavond in het zwefnbad van Bloemfontein op alle onder delen waarin Nederlandse meisjes aan de start verschenen. Voor de beste prestatie zorgde de 15-jarige Ada Kok, die op de 100 yards vlinderslag met een tijd van 1 min 04,6 sec. het all-comers record ver beterde. De beste prestatie ooit door een zwemster in Zuid-Afrika geleverd stond op naam van de Australische Beverly Bain- bridge met 1 min. 10,2 sec. Schoolslagzwemster Klenie Bimolt kreeg geduchte tegenstand van de Zuidafrikaan- se Ria Beyers. Klenie Bimolt won de 220 yards in 2 min 58,- sec., terwijl Ria Beyers 2 min. 59,6 sec. liet afdrukken. Ria van Velsen op de 100 yards rugslag in 1 min. 06,7 sec. en Erica Terpstra op de 100 yards vrije slag in 59,5 sec., hadden geen tegenstand van betekenis. De competitie van de Noordhollandsche Schaakbond heeft de afgelopen week weer drie kampioenen afgeleverd. In de over gangsklasse legde het Alkmaarse VVV overeenkomstig de verwachtingen beslag op de titel. De reserves van Kijk Uit wer den kampioen in de eerste klasse B ter wijl het Haarlemse KSC de erepalm in de derde klasse C voor zich opeiste. Naast de vreugde om een behaald kampioenschap had VVV in de eerste klasse A de teleur stelling van de degradatie van het tweede tiental, terwijl het IJmuider Kijk Uit het succes van de tweede team behaalde na dat enkele dagen eerder het vierde tien tal in de derde klasse definitief naar de laatste plaats werd verwezen. In de hoogste afdeling, de overgangs klasse, is VVV dus de nieuwe kampioen geworden. De Alkmaarse schakers versloe gen in hun laatste duel hekkensluiter Schaakmat (Noord-Scharwoude). De ploeg, die dit succes tenvolle toekomt zal nu promotiewedstrijden mogen spelen om een plaats in de tweede klasse van de KNSB. Hoewel op dit moment nog niet bekend is wie de tegenstanders zullen zijn, mag men het bijzonder sterke tiental van VVV een goede promotiekans toedenken. De schaakclub Heemstede stelde zich in veiligheid door de laatste wedstrijd tegen Schaaklust (Andijk) te winnen. Voor de laatste begint de toekomst er nu donker uit te zien. De onderbroken wedstrijd VHS 2- Pat Mat is nog niet beslist. Bij de stand 4-4 zijn twee partijen ter arbitrage voor gelegd. In beide duels vraagt VHS remise en Pat Mat winst. De ranglijst (waarin de uitslag van de wedstrijd VHS 2-Pat Mat op 4,/»-5,/z is aangenomen) ziet er nu als volgt uit: 1. VVV 6 6 0 0 12 40 —20 2. Pat Mat 5 4 0 1 8 29 —21 3. Heemstede 6 3 0 3 6 33 —27 4. Kijk Uit 5 2 1 2 5 2425 Vj 5. V H S 2 5 0 2 3 2 181/j31 Vi 6. Schaaklust 3 0 1 2 1 11 Vï18 Vj 7. Schaakmat 4 0 0 4 0 13 Va26 Va De uitslag 9-1 wijst op een grote slagvaar digheid. De derdeklassers zagen in het duel KSC- Kijk Uit 4 twee beslissingen vallen. Het was hier namelijk een duel tussen de num mers één en laatst. KSC zegevierde met ruim verschil en heroverde daarmee haar plaats in de tweede klasse. Kijk Uit 4 moet na de promotie van vorig seizoen weer naar de vierde klasse terug In groep B staat Zaandam 3 zeer gunstig. Slechts Castricum 2 kan nog tot een beslissings wedstrijd komen maar moet dan het nog af te werken programma winnen. Aals meer 2 won bijzonder benauwd van HWP 2 maar het was in elk geval net voldoende om naast Het Oosten 3 de lijst te blijven aanvoeren in groep D. (De twee laagst eindigende clubs moe ten degraderen). In de eerste klasse B verliep de slotfase ten gunste van Kijk Uit 2. De IJmuider ploeg, die vorig jaar kampioen werd, maar in de promotiewedstrijden faalde, breidde de 3,/a-21/* voorsprong op Bloemendaal tot een 6-4 zege uit. Op zichzelf zou dit nog niet voldoende zijn geweest om kampioen te worden. Maar Santpoort, dat over Rol land (Haarlem) had moeten zegevieren om gelijke tred te kunnen houden, werd met dezelfde cijfers door Rolland versla gen en daarmee kwam Kijk Uit 2 buiten bereik. Dit seizoen zullen geen promotie wedstrijden nodig zijn zodat Kijk Uit de volgende competitie zowel met het eerste als tweede tiental in de overgangsklasse zal uitkomen. Met nog te spelen de wed strijd Heemstede 2-Aalsmeer luidt de stand hier: 1. Kijk Uit 2 5 4 0 1 2. Rolland 5 3 0 2 3. Santpoort 5 3 0 2 4. Bloemendaal 5 3 0 2 6 Heemstede 2 4 0 0 4 8 29Vj—20'/i 6 29 —21 6 27 —23 6 25Vj24 Vi 2 18 —22 0 11 —29 In de parallel-afdeling werd VVV 2 in het beslissende duel met Zaandam 2 ver slagen en zal nu naar de tweede klasse degraderen. Weenink (Beverwijk) liep hier tegen Zaanstreek Noord 'n 2-5 achterstand op daarmee praktisch de laatste kam pioenskans verspelend. Bij de tweedeklassers distancieerde MSC zich in groep A van Caïssa en zal nu ver der met de schaakclub Bergen uitvechten welk team volgend seizoen de gelederen der eersteklassers zal mogen aanvullen. In greep D haalde Hoofddorp nog eens flink uit tegen de PTT-schaakclub De Torens. Stirling Moss, de Engelse coureur die door een ernstig ongeluk al tien maanden op non-actief is, zal nog dit jaar 'n „droom car", een geheel eigen ontwerp, uitbren gen. Het zal een vierpersoons toerwagen zijn, die in het najaar in produktie moet komen. „Al zestien jaar lang heb ik over het project nagedacht en ik geloof dat de wagen werkelijk revolutionair zal worden", verklaarde Moss in Londen tegenover journalisten. Het is overigens niet het enige project dat de Engelsman momenteel onder han den heeft. Hij heeft namelijk ook een nieuw model racefiets ontworpen. „Spe ciaal voor de Tour de France. Ik heb er hoge verwachtingen van. Australische Betty Cuthbert Betty Cuthbert, de Australische atlete die tijdens de Olympische Spelen van 1956 in Melbourne op 18-jarige leeftijd triom fen vierde en met 3 gouden medailles zich bij grootheden als Fanny Blankers-Koen en Majorie Jackson voegde in de damesat- letiek, verbeterde tijdens wedstrijden in Melbourne het wereldrecord op de 440 yards met een tijd van 53,5 sec. Het ou de record stond sedert 16 september 1959 (Minsk) op naam van de Russische atle te en Europees kampioene 400 meter, Ma ria Jtkina. Naar later bleek verbeterde Betty Cuth bert eveneens het wereldrecord op de 400 meter. De juryleden die haar tussentijd op namen lieten de chronometers stilstaan op 53.1 sec. Het oude record stond met 53.4 eveneens op naam van Maria Itkina. Betty Cuthbert faalde volkomen tijdens de Olympische Spelen van 1960, waar zij niet eens door haar series op de 100 me ter heenkwam. De grote ster van 1956 verdween volkomen in 't niet bij de spran kelend lopende „Gazelle" Wilma Rudolph (V.S.) die schijnbaar moeiteloos driemaal „goud" veroverde. Betty Cuthbert heeft zich in een tijds bestek van twee jaar omgeschakeld van de sprint naar de langere afstand en boek te nu, 25 jaar oud, haar eerste grote suc ces. De Australische wil het op de spelen in Tokio nog eenmaal proberen. Naast de recordprestaties van Betty Cuthbert, zegevierde George Holdsworth, met een lichte wind in de rug op de 100 meter in 10.2 sec. over de sterke sprin ter uit Kenia, Antao (10.3). Goede resul taten zagen de toeschouwers in Perth, waarbij Margaret Burvill de 100 yards af roffelde in 10.7 sec, terwijl Joyce Ben nett en Margaret Burvill een harde strijd voerden op de 220 yards, die door eerst genoemde in 24.7 met 0,1 sec verschil werd gewonnen. Dixie Willis won zowel de 440 yards de 880 yards in respectievelijk 54 en 2.09.6 sec. Hoogsprinster Helen Fith won de vijfkamp met een totaal van 4374 punten. Voor het eerst sinds vele jaren zal het Nederlandse voetbalelftal voor een „ver re" uitwedstrijd geen gebruik maken van een vliegtuig. De ploeg zal namelijk per Rheingold Express naar Zwitserland ver trekken en per TEE naar het vaderland terugkeren. De ploeg komt woensdag 27 maart voor een laatste centrale training in Nederland in het KNVB-sportcentrum in Zeist bijeen. De spelers blijven daar overnachten en reizen dan donderdagmorgen vroeg af met bestemming Thun, het idyllische plaatsje dat op 30 kilometer afstand van Bern aan het Thunermeer is gelegen. Zondagmorgen arriveert het Nederlandse elftal pas in de Zwitserse hoofdstad, waar in de middag de ontmoeting Zwitserland - Nederland de tweede wedstrijd tussen beide landen voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor landenteams wordt gespeeld. Maandag morgen wordt de terugreis per TEE aan vaard. Jong Oranje, dat zaterdagmiddag 30 maart in Luzern tegen het Zwitserse team van spelers tot 23 jaar uitkomt, reist wel per vliegtuig. Het chartertoe stel vertrekt vrijdagmorgen 29 maart van Schiphol en komt maandag in de loop van de middag in Nederland terug. Trainer Karei Kaufman zal de reis van Jong Oran je naar Zwitserland meemaken. De drievoudige nationale badminton- kampioene Imre Rietveld uit Driehuis, heeft bedankt voor het lidmaatschap van de badmintonclub „Velsen". Reeds vorig jaar meldde Imre Rietveld zich als lid van de Haarlemse vereniging Duinwijck, doch zij bleef competitie spelen voor de Velsense vereniging, waarvan zij vanaf haar negen de jaar lid was. Men mag verwachten dat de nationale kampioene volgend seizoen in het eerste team van Duinwijck zal uitko men. Een aanmerkelijk verlies voor „Vel sen" dat in de afgelopen competitie bijna de nationale titel behaalde. Dit weekeinde had Duinwijck twee badmintonteams van de Osnabrücker Po lizei Sportverein op bezoek. De Duin wij cke«sble^ep hun, Duitse gasten flftmjiM kelijk de Baas; het eerste team won twee maal met '8-0en" 'hét tweede team zege vierde met 6-2 en 7-1. Nederland dat 't eerst nog twee doelpun ten had moeten toestaan enigszins onder de druk uitkwam. Het Nederlandse offen sief werd bekroond met een treffer van Bakker in de tiende minuut. Hierna bleek de Nederlandse aanval echter al zijn kruit te hebben verschoten: de Oostenrijkers scoorden in de slotfase van de tweede peri ode nog liefst viermaal. In de laatste speeltijd kwamen onze landgenoten er practisch niet meer aan te pas. Via Neu- wirth, Del St. John (2x) en Spielmann liep Oostenrijk uit tot 13-2. Bakker had de score voor Nederland een nog wat draaglijker aanzien kunnen geven, wanneer hij niet voor open doel had gefaald. Mor gen speelt Nederland tegen België. Het Engelse ijshockeyteam dat in de B-groep uitkomt, schijnt het principe van het „fair play" geheel overboord te heb ben gezet. Met 53 strafminuten na drie ontmoetingen en nederlagen van 0-8 tegen Zwitserland, 1-8 tegen Roemenië en 0-10 tegen Polen zou men de oorzaak van deze slechte resultaten allereerst bij zichzelf dienen te zoeken. Niet echter de Engelsen. Toen zij in de derde speelperiode door de Polen regelrecht naar een debacle wer den gevoerd, werden de Engelse gemoe deren zo verhit, dat het tot een regel rechte veldslag kwam. Na afloop sloegen de Engelsen met bierflesjes in op hun tegenstanders. Voordien was het Engelse strafbankje zevenentwintig minuten bezet geweest. De Polen willen nu deze voorval len onder aandacht van de internationale ïjshockeyfederatie (LIHG) brengen, waar van de Europese president uitgerekend de Engelsman John F. Ahearne is. De overige uitslagen luiden: groep-A: Canada-Verenigde Staten 10-4 (1-2, 4-1, 5- 1); Finland-West-Duitsland 4-4 (2^0, 1-4, 1- 0); groep B: Zwitserland-Frankrijk 5-0 (2- 0, 1-0, 2-0); Noorwegen-Engeland 9-2 (2-0, 4-1, 3-1); Roemenië-Joegoslavië 7-4 (1-1, 2-1, 4-2). De Nederlanders Snoek (geheel links, no. 9), Pieterse (rechts, no. 10) en Smit (midden) stichten verwarring in de Oosten rijkse defensie. Het zou evenwel een uitzondering blijken, want de Oostenrijkers overklasten de Nederlanders. Het Nederlandse ijshockeyteam heeft maandagmiddag in het toernooi om het wereld- en Europees kampioenschap in de slechts met 160 toeschouwers bezette Jo- hanneshov-hal in Stockholm voor de twee de maal in nauwelijks twee dagen een nederlaag moeten incasseren. Verloren onze landgenoten zondag met 4-1 van Den marken, tegen Oostenrijk was de negatie ve score maandag aanmerkelijk hoger: 13-2. De Oostenrijkers met in hun midden onder andere de tot Oostenrijker gena turaliseerde Canadees Del St. John, die enkele jaren geleden nog deel uitmaakte van het Haagse HYS Hoklj, hadden wei nig moeite om tot een ruime overwinning te komen. Met snelle aanvallen overrompelden zij de Nederlandse verdediging keer op keer en na drie minuten keken onze landgeno ten al tegen een 2-0 achterstand aan toeh Wechselberg en Spielmann in respectieve lijk de tweede en derde minuut doel trof fen. De Nederlandse aanval trachtte wel het spel te verplaatsen maar tegen de robuuste doch bijzonder sportief spelende Oosten rijkse verdediging kreeg men weinig kans. Aan de andere zijde sneden de Oosten rijkers echter keer op keer door de Neder landse defensie, waarbij keeper Van Esch, die overigens 'n voortreffelijke partij speel de, twee keer de puck uit 't net moest ha len. Kort voor het einde van de eerste periode scoorde Hendriks het eerste tegen- punt uit een goede pass van Van Dijk. In de tweede periode speelden de Oosten rijkers wat meer ontspannen, waardoor Ben van Zijl, een van de prominente sportlieden in Zuid-Afrika, heeft op dok tersbevel de sportbeoefening moeten sta ken, omdat hij maar een nier heeft. Van Zijl is een bekende internationale rugby- speler. Tijdens een wedstrijd zakte hij on langs in elkaar en in het ziekenhuis kwam aan het licht dat hij sinds zijn geboorte maar een nier heeft. Van Zijl heeft de 100 yards enige malen in 9.8 sec. gelopen. Twee jaar geleden scoorde hij twee tries in een rugbywedstrijd tegen Ierland. De nieuwe president van de Australische voetbalbond, W. G. Walkley, is van plan nog dit jaar naar Europa te komen om te proberen de meningsgeschillen met de in ternationale voetbalfederatie op te lossen. Zijn doel is Australië opnieuw lid te maken van de FIFA.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 13