•'3 Adenauer stuurt Bidaults brief ongeopend terug HET WEER Stakingsfront wordt breder en agressiever in Frankrijk Eerste schermutseling met een sisser afgelopen TAST TOE irn Twee mogelijkhedenasiel in Beieren of uitwijzing naar meewerkend land Journalisten-federatie verontwaardigd over regeringsingrijpen Echtpaar De Gaulle luncht zaterdag op Soestdijk Politie arresteert vermoedelijke tipgever E.C.D.U. neemt deel aan verkiezingen Na 29 maart geen hond meer op straat zonder inentingsbewijs ct Breehelle zinkende BORST-Kinderkleding BUTTER presenteert i 1 - 3 Het woord is aan Het Bidault-interview Kolendampvergiftiging SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Hogere temperaturen Mars naar Parijs Steun voor stakers Na roofoverval EEN BRIL VAN K E I P DAT IS GOED GEZIEN Nieuwe Syrische regering Gebraden haantje Nederlandse Duitser In de krant van heden: STURKA DENIM SPIJKERBROEKEN 8 jaar f 9.65 Woensdag GEHAKTDAG 48e JAARGANG N U M M E R 108 DINSDAG 12 MAART 1963 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 il Telef. adm. 5437. chef oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMCEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 oent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V -, Grote Houtstraat 93. Haarlem JNrectie^P^W^PeCTeboon^i^^^^^^^^^^^ v y x* -|*v v™ r 7, I n<' Luther: - Ik geloof dat ook honden en katten in de hemel komen en dat elk schepsel een onsterfelijke ziel heeft. De minister van Economische Zaken, drs. J. W. de Pous, heeft gisteren de voor- jaarsbeurs geopend. Op de foto bezichtigen de minister en zijn echtgenote de Amerikaanse stand. (Van onze correspondent) BONN De eigenhandig doqr Bidault geschreven brief aan Adenauer met het verzoek om politiek asiel, is door de bonds kanselier ongeopend aan de afzender ge retourneerd. Dat betekent dat Adenauer zich niet zelf in de kwestie van Bidaults asiel wil mengen. Het beduidt niet dat de Franse oud-premier, van wie sinds zondag bekend is dat hij in het Beierse plaatsje Steinebach am Wörthsee vertoeft, geen politiek asiel in West-Duitsland kan krijgen. Het blijft mogelijk dat de be voegde instantie, in dit geval het Beierse ministerie van Justitie, hem wel asiel ver leent. Zo niet, dan staat Bidault altijd de weg nog open in beroep te gaan bij de admi nistratieve rechter. Indien ook deze nega tief beschikt, zou Bidault over de grens gezet kunnen worden, maar dan alleen in een land dat bereid is hem op te nemen. Politieke complicaties verwacht men al leen in het geval er uit Parijs een ver zoek tot uitlevering van Bidault binnen zou komen. Daar ziet het evenwel nog Het bestuur van de Federatie van Ne derlandse Journalisten heeft gisteren het volgende telegram aan de minister-pre sident gezonden: „Het bestuur van de Fe deratie van Nederlandse journalisten, 11 maart bijeen, heeft het regeringsdreige ment tegen de K.R.O. inzake de voorge nomen uitzending van het B.B.C.-interview met Bidault besproken. Het federatiebe stuur acht dit dreigement een inbreuk op de vrijheid van voorlichting en meent dat de norm van art. 4 Televisiebesluit te deze is gehanteerd op een ongeoorloofde manier, omdat geen verband is te leggen tussen enerzijds veiligheid van de staat en open bare orde, al dan niet in onderling ver band, en anderzijds het vertonen van een in Engeland uitgezonden t.v.-gesprek met Bidault, dat daar een parlementair debat en overige openbare discussie heeft uitge lokt Onderdrukking van de uitzending van de ze documentaire gegevens, die in het com muniqué van de R.V.D. van 11 dezer on juist zijn gekwalificeerd, verdraagt zich niet met de vrijheid van voorlichting, in ert. 10 Europese Conventie voor de Rech ten van de Mens. Het federatiebestuur is verontrust door en verontwaardigd over de toepassing van art. 4 T.V.-besluit op een situatie waarvoor deze bepaling kennelijk niet is geschreven en spreekt de verwach ting uit dat bedoelde gevaarlijke ingreep ten aanzien van de K.R.O. nooit als pre cedent zal worden beschouwd." Het telegram is ondertekend door de voorzitter, mr. A. Stempels. De 21-jarige frievrouw H. J. van der Meij-van de Geer uit Wormerveer is door kolendampvergiftiging om het leven geko men. Het echtpaar Van der Meij bewoonde sedert september 1962 een tot woning om gebouwde tramwagen. Vanmorgen voelde de 24-jarige heer Van der Meij zich bij het wakker worden niet goed. Hij w;ist naar buiten te komen en riep de liulp in van een employé van de fabriek waarbij de wagen staat. Aangezien zich bij de heer Van der Meij vergiftigingsverschijnselen voordeden werd onmiddellijk een onder zoek ingesteld. Daarbij werd mevrouw Van der Meij levenloos aangetroffen. De heer Van der Meij herstelde na enige tijd Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motregen, en hier en daar mist, later opklaringen. Zwakke tot matige wind, krimpend van noordwest naar zuidwest tot 'zuid. In het algemeen hogere middagtemperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. PARIJS (Reuter) Voor de eerste maal in de reeds elf dagen durende sta ging van Franse mijnwerkers is het tot een botsing tussen stakers en politie ge komen. Het gebeurde maandag in Merle- bach, een plaats in het grote steenkool- Dekken van Lotharingen, toen postende stakers bussen met administratief mijn- personeel tegenhielden. De plaatselijke politie, die een verkeersopstopping wilde vermijden, greep toen in, wat scheld- en vechtpartijen ten gevolge had. Niemand werd echter gewond en de rust was in corte tijd teruggekeerd. Terwijl de voorraden steenkool ziender ogen slinken loopt de gasvoorziening ge vaar door de staking bij de aardgasbedrij- ven in Lacq, die ongeveer de helft van de gasproduktie in Frankrijk voor hun re kening nemen. Voorts staken in Lotharin gen nog 20.000 cokesarbeiders. Hun actie is een regelrechte bedreiging voor een van Frankrijks vitale bedrijfstakken, de staal industrie. Op een vergadering meldde éen duizend tal stakers zich aan voor een „Mars nèar Parijs" om aan een delegatie, die mor gen een onderhoud wil met de minister voor de Industrie, kracht bij te zetten. De forenzen van Parijs en de reizigers in Frankrijk zijn vandaag te laat op hun be stemming aangekomen, doordat liet spoor wegpersoneel in de vroege ochtend twee uur staakte. Drie maal per dag, bij dè af lossing van het personeel, staken de spoor- wegmensên twee uur om hun eisen voor hoger loon, en betere pensioenregeling kracht bij te zetten. Het verkeer op het Parijse station Gare du Nord lag volledig stil. Op de andere Parijse stations was het ernstig in de war. De metaalbewerkers zullen donderdag een dag van „nationale actie" houden. Zij zullen dan het werk neerleggen ter on dersteuning van hun eisèn. waarvan een betaalde vierde vakantieweek op de eêr- ste plaats staat. Arbéiders in enkele Letlandse en Li touwse havens wèigeren kolen te laden in voor Frankrijk bestemde schepen. MOSKOU (AP) Havenarbeiders in de Litouwse havenstad Kléipeda staken uit so lidariteit met de Franse mijnwerkers, al dus radio-Moskou. De staking had kénne- PARIJS Eerder dan algemeen ver wacht werd, zullen zaterdag de president der Franse republiek en mevrouw De Gaulle het tegenbezoek afleggen op Soest dijk bij koningin Juliana en prins Bern- hard. Het bezoek zal een privé-karakter dragen en op het Elysée werd ons mede gedeeld dat ook het protocol geheel op het voorbeeld zal worden gebaseerd van het bezoek dat het Nederlandse koninklijk naar in september 1961 in Parijs aan de Franse president en zijn echtgenote bracht. Ondanks het feit dat men in Parijs op het privé-karakter van het bezoek sterk de nadruk blijft leggen, menen waarnemers zo geen concreet politieke, dan toch wel een symbolische betekenis aan deze ont moeting tussen beide staatshoofden te mo gen hechten, namelijk dat beide landen in de personen van hun hoogste gezagsdragers nu de spanningen wensen te verminderen, ontstaan door Frankrijks weigering Enge land tot de Euromarkt toe te laten. Verwacht wordt dat het echtpaar De Gaulle zaterdagmiddag omstreeks vier uur Soestdijk zal verlaten om tegen de avond terug te zijn op het Elysée. In tegenstelling tot dit bericht van onze Parijse correspondent heeft de Regerings voorlichtingsdienst vanmorgen verklaard dat het nog helemaal niet zeker is dat president De Gaulle zaterdag een bezoek aan Soestdijk zal brengen. De politie in Soest onder welke ge meente het vliegveld Soesterberg ressor teert en die verantwoordelijk zal zijn voor de veiligheid langs de acht kilometer lan ge route Soesterberg-Soestdijk heeft tot dusverre nog geen bericht gehad over de te treffen veiligheids- of verkeersmaatre gelen. Voor de hand zou liggen dat presi dent De Gaulle de helikopter gebruikt die prins Bernhard ook dikwijls van Soester berg naar Soestdijk vervoert. Dan zal de president landen op het voetbalveld van het paleispersoneel naast het paleis. De Amsterdamse recherché heeft een 43-jarige expeditieknecht van het Alge meen Handelsblad gearresteerd. Zij ver denkt hem ervan de tipgever te zijn van de twee mannen, die gistermorgen twee expeditielopers van het Algemeen Han delsblad overvielen en één hunner een tas met 37.500,- ontrukten. De rover die de tas droeg kwam echter niet vér, want eèn voorbijganger zette hem de voet dwars en bracht hem ten val, zodat hij kon worden gegrepen. Hij bleek een 33-jarige kok uit Amsterdam te zijn. Uit het onderzoek van de recherche is gebleken dat de thans gearresteerde expeditièknecht een kennis is van de kok. De politie acht het waar schijnlijk dat hij de kok heeft ingelicht over het tijdstip, waarop de beide expedi tielopers gewoonlijk geld van de bank haal den. De man ontkent echter hardnekkig dat hij de tipgever geweest zou zijn. Uit het verhoor van de kok is de politie nog niet veel wijzer geworden. Hoewel hij uiteraard niet kan ontkennen de overval gepleegd te hebben weigert hij elke in lichting die de politie o.a. op het spoor van zijn mededader zou kunnen brengen. Deze is nog steeds spoorloos. lijk de instemming van de Russische re gering, want stakingen zijn verboden in de Sovjet-Unie op grond van de redene ring dat de arbeiders niet tegen zichzelf als mede-eigenaar van de bedrijven kun nen staken. Men neemt aan dat de Sov jet-Unie zich door deze staking wil ont trekken aan een moeilijke positie ten op zichte van de communistische Franse mijn werkers. Het officiële persbureau Tass meldt, dat de havenarbeidèrs van Iljitsjêvsk aan de Zwarte Zee, bij Odessa, zich aangesloten hebben bij de havenarbeiders aan de Oost zee en weigeren kolen te laden voor Frank rijk. BOCHUM (AFP) De Westduitse mijn werkersvakbond heeft besloten ter onder steuning van de stakers honderdduizend mark ter beschikking van het Franse vak verbond C.G.T. te stellen en het kolenver- koopkantoor van de Ruhr gewaarschuwd geen grotere hoeveelheden kolen aan Frankrijk te gaan verkopen. (Zie ook pagina 3) De onlangs opgerichte „Europese Chris telijke Democratische Unie" is besloten zo mogelijk in alle achttien kiesdistricten aan de Kamerverkiezingen in mei deel te nemen. De doelstellingen van de E.C.D.U. zijn door bundeling van katholieke en protestantse groeperingen kansen te schep pen, die door iedereen benut kunnen wor den en te streven naar een eenheid van mensen die ervan overtuigd zijn dat het beter is iets te doen dan niets. Advertentie GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR De Syrische premier Salaheddin Al Bitar (tweede van rechts) in gesprek met zijn plaatsvervanger dr. Nihad Kossem (links) tijdens de eerste zitting van de nieuwe regering na de geslaagde militaire op stand van de vorige week. De namen van de anderen heren op de foto zijn niet bekend. niet naar uit. Eerder lijken de Fransen van plan te zijn hun Westduitse boezem vrienden aan te raden Bidault af te schuiven naar een Zuid-Amerikaans land. Sinds Bidaults verblijf in het huis Am Sonnenwinkel 1 te Steinebach van de Ne derlander Heinz Hermann Losecaat van Nouhuys bekend is, is de rust uit dit plaatsje weg. Alle hotelletjes zitten vol journalisten en andere belangstellenden, die een glimp willen opvangen van Bi dault of van de gebroeders Ribeaud, die hem vergezellen. Dat is niet gemakke lijk, want het huis van Van Nouhuys wordt streng bewaakt door politieagenten in uni form en burger, hetgeen gebeurt op ver zoek van Bidault zelf. De enigen met wie de journalisten af en toe contact hebben zijn huiseigenaar Van Nouhuys zelf, medewerker van het geïllustreerde weekblad „Revue", en Os car Stammler, de vorige week ontslagen hoofdredacteur van de „Revue". Zij heb ben verteld dat Bidault zich geen zor gen maakt over een eventuele aanklacht in West-Duitsland wegens samenzwering tegen een bevriend staatshoofd. Bidault i beweert dat hij niets te maken heeft met de tegen De Gaulle agerende terreurorga nisatie O.A.S. Hij noemt zich alleen pre- sident van de „nationale verzetsraad" te gen het Gaullistische bewind. Stammler en Van Nouhuys maken de indruk een slaatje te willen slaan uit de prominente gast, die hen als een gebraden haantje in de journalistieke monden is ge vlogen. Zij maakten al bekend de rechten te hebben verworven van de politieke bio grafie die Bidault bezig is te schrijven. Verder zijn zij van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat bezig met onderhandelin gen over exclusieve fotorechten en repor tages met binnen- en buitenlandse bladen. Zo sloten zij al een contract met het Britse miljoenenblad „Daily Express". De politiemannen, die zondagmorgen om zeven minuten over zés aan het huis van Van Nouhuys aanbelden, op zoek naar een O.A.S.-hoofdkwartier, kwamen op Bidaults spoor via Stammler. Deze werd gescha duwd sinds bekend was geworden dat de O.A.S. tot voor kort een hoofdkwartier had in een Münchense woning, die op zijn naam stond. In München is inmiddels bekend gemaakt dat een bevel tot inhechtenisneming is uit gevaardigd tegen vijf mannen die ervan worden verdacht de militaire leider van de O.A.S., Argoud, ontvoerd te hebben. De of ficier van justitie in München heeft zijn collega in Parijs om hulp verzocht bij de opsporing van de verdachten, hetgeen enigszins komisch is, daar wel bijna vast staat dat de ontvoerders van Argoud han delden in opdracht van de Franse geheime diénst. In München twijfelt men er dan ook ernstig aan of het ooit zal lukken de ontvoerders te pakken te krijgen. Zelfs neemt men aan dat de namen, die op de bevelen tot inhechtenisneming staan, best eens vals zouden kunnen zijn. Twee advocaten van Argoud hebben in München aangekondigd terugvoering van Argoud naar West-Duitsland te zullen eisen, zo gauw het onderzoek van de West- Duitse autoriteiten is afgesloten. Zij dien den al een aanklacht in tegen onbekenden wegens vrijheidsberoving. De journalist Van Nouhuys heeft een Ne derlands paspoort, maar is geboren en ge togen in Duitsland. Op 27 september 1929 kwam hij in Frankfort aan de Main ter wereld als zoon van een in Weesp geboren Nederlandse koopman en een Duitse moe der. Van Nouhuys deeide over Bidault mee: „tussen de verhoren in schrijft hij zijn me moires en leest. Hiervoor zit hij in een zeer gemakkelijke stoel. Het is de werkstoel van Hermann Göring, die Emmy Göring mij gaf toen zij mijn serieverhaal over haar leven las". Weerrapporten 12 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Uit stad en omgeving5, 6 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Sport 5, 13 Horen en Zien 7 Kunst 7 In de Vishal en op zee8 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Topsij 13 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Na 29 maart mag men in ons land ner gens met een hond op straat komen als de houder van de hond niet in het bezit is van een inentingsbewijs, dat tenminste dertig dagen tevoren is afgegeven. Voor de provincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht geldt als datum van ingang vrij dag 15 maart. Advertentie jongens en meisies 't Is betaalbaar bij Anegang 19 - Haarlem - Tel. 21413 Advertentie AI ons vlugklaar-vlees de gehele week lang 25 BIEFBURGERS HAMBURGERS GELD. SCHIJVEN SLAVINKEN BALLEN GEHAKT per stuk KENNEMERLAAN 43-45 Het Deense vrachtschip „Biscaya" heeft alle negen bemanningsleden van het Ne derlandse kustvaartuig „Breehelle" aan boord genomen. Zij worden naar Lissabon gebracht. De Breehelle, die op weg was naar een Nederlandse haven, liet eerst per radio weten een lek in een van de ruimen te hebben opgelopen en zich in een moeilijke positie te bevinden. Toen de Biscaya er in slaagde bij het Nederlandse vaartuig te komen waren er nog twee van de negen bemanningsleden aan boord. De andere ze ven hadden het schip in een reddingboot verlaten, maar de Deen vond hen na wat zoeken. De Breehelle is zinkend op 20 mijl ten noord-westen van de haven van Vigo.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1