Hervormde predikanten sluiten in Amsterdam de deur voor BVD 3 "J^tienha PANTALONS io.75 1 Koning Rambot en snijdertje Miks Kort en bondig Polle, Pelli en PinMo Chefarine .4 TL AGE V.S. demonstreren ruimtevaartuigen in Den Haag Brand in timmerfabriek Het ijs kruit op het IJselmeer Reizigersdienst normaal in het weekeinde Het kiesrecht van de vrouw Laatste huldebetoon aan K. ter Laan Staatssecretaris opent Hiswa-Goed kamp jungensmarkt Zwagers gingen in België en Duitsland op roof uit Arrestant ontsnapt uit ziekenhuis Verpleegde in Groningen dagvaardt de staat Landbouwschap wint juridische slag Op politiehond geschoten Postbesteller uit Zeist aangehouden Griep? Chefarine „4 doet wonderen! Morgen opklaringen Is DINSDAG 12 MAART 1963 2 Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk elke woensdag 94. „Vlug nou, Polle! Neem de brief en kom gauwF „Zijn hand zit geklemd in de brievenbus!! Wat nu?" „Probeer je hand eens wat te draaien! Weet je wat! We nemen de brievenbus er af! Muisje moet dan maar tegen de postbode zeggen, dat hij de brieven door de muizengaatjes kan doenr „Ik geloof, dat Zeerob erg onder de indruk van onze nieuwe boot zal zijn! Als oude zeeman zal hij er alle kleine bijzonderheden aan ontdekkenr De vier middelen verenigd in Che farine „4", ieder afzonderlijk al beroemd, werken te zamen nog beter en helpen ook vaak dan wan neer andere middelen falen. Ook zij, die een gevoelige maag hebben, kunnen Chefarine „4" gebruiken, want één bestanddeel dient om de maag te beschermen. 21 S i-g s Is Ambtenaren van de Binnenlandse Vei ligheids Dienst zullen in het vervolg bij de hervormde predikanten een gesloten deur vinden als zij inlichtingen willen heb ben over bepaalde personen. Dit is beslo ten op een vergadering van het Amster damse ministerie van hervormde predi kanten, nadat men zich in deze kring had gestoten aan de wijze waarop de B.V.D, inlichtingen probeerde te krijgen. Ds. H. J. Kater, die deze kwestie in zijn wekelijks V.P.R.O.-radiopraatje heeft aangeroerd, deelde desgevraagd mede, dat hij zelf meerdere malen was benaderd door B.V.D.-mensen die gegevens inwon nen over leden van zijn gemeente. Het be trof hier veelal informaties die verband hielden met sollicitaties naar functies bij de Koninklijke Marine of andere over heidsinstanties. „De wijze waarop mei. ons meent te moeten benaderen is weinig elegant. Men schroomt zelfs niet om ons uit belangrij ke vergaderingen te halen. Ik heb mij hier vaak aan geërgerd en dat was ook met andere predikanten het geval". Ds. Kater zei dat de predikanten uit- De Verenigde Staten van Amerika zul len op de tweede nationale onderwijsten toonstelling, die van 19 *ot en met 25 april in de Haagse Houtrusthallen wordt gehou den, de bouw en de werking van de ruim tevaartuigen en raketten demonstreren die zijn gebruikt voor de ruimtevaart of zijn ontworpen voor vluchten naar Mars, Venus en de maan. Ook zullen modellen de wer king van het telstarcommunicatiesysteem demonsteren. De modellen worden gede monstreerd door wetenschappelijk perso neel van de NASA (National Aeronautical and Space Administration), het officiële Amerikaanse regeringslichaam, dat de ruimtevaart beheert. Deze week zullen enkele specialisten op ruimtevaartgebied uit Washington in Den Haag arriveren om de demonstraties voor te bereiden. In de timmerfabriek van Guelen n.v. te Wijchen heeft een felle brand gewoed. Kantoor, fabriek, opslagplaatsen van hout en bouw-elementen gingen verloren, als mede een dertigtal machines. De schade wordt geschat op bijna een miljoen gulden. sluitend inlichtingen gaven als deze goed waren. Zij hebben echter de indruk gekre gen dat de B.V.D. in gevallen waarin in lichtingen werden geweigerd aannam dat deze ongunstig waren. Het besluit van het Amsterdamse minis terie was unaniem. De predikanten base ren hun weigering op hun ambtsgeheim. De scriba van het ministerie heeft opdracht gekregen de generale synode van de Ne derlandse hervormde kerk op de hoogte te stellen. Voorts wordt overwogen over deze zaak contact op te nemen met andere kerkgenootschappen. De krachtige zuidwesterstorm heeft in de afgelopen nacht het ijs in het IJselmeer in beweging gebracht. Over een grote opper vlakte werden decimeters dikke schotsen voortgestuwd. Bij Lelystad kruit het ijs hoog tegen de dijken van Oostelijk Flevo land op, waardoor zich hier en daar op de dijken hoge bergen ijs hebben gevormd Vanochtend was verkeer over de Knardijk tussen Harderwijk en Lelystad niet meer mogelijk. De spoorwegen zullen in het komende weekeinde de reizigersdienst weer normaal uitvoeren. Er is geen enkele beperking meer. Gedurende zeven achtereenvolgende weken hebben de spoorwegen de dienstre geling op de zaterdagen en zondagen moe ten beperken om voorrang te verlenen aan het goederentransport. Het actief en passief kiesrecht van de vrouw is thans in 36 landen gelijk aan dit van de man. In het begin van on-e eeuw was dit nog slechts in vier landen het geval. Tot deze conclusie kwam de com missie voor de status van de vrouw bij de opening van haar zeventiende zitting, die maandag in New York plaatsvond. In een memorandum zei UNO-secretaris generaal Thant, dat in Afghanistan, Irak, Jordanië, Libië, Lichtenstein, Noord-Ni- geria, Saoedi-Arabië, Zwitserland met uit zondering van enkele kantons en Jemen, de vrouwen verstoken ijn van kiesrecht. c Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: To neelgroep Theater met „Verlos ons van de boze" van Jan Staal. Regie: Ferd. Steme- berg. Woensdag 20 u.: Nederlands Dans Theater met „Rejouissance", „Pierrot Lu naire", „The Web", „Concertino". Kerkgebouw Stichting „Vogelenzang", Bennebroek, vandaag 20 u.: Concert door het Christelijk Gemengd Koor o.l.v. Ri chard Heidema. Solisten: Tine van Raalte, sopraan, Jan Hulsbos, bas en Johan Tim merman, orgel. Minerva Theater, woensdag 20.15 u.: Concert door het N.Ph.O. o.l.v. Marinus Adam. Solist: Tibor de Machaula, cello. Programma: Mozart, Haydn, Beethoven, Schubert. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: „West Side Story", 14 j. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „Crime passionnel", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Leef nu betaal later", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Congo Vivo", 14 j. Minerva. Dinsdag geen filmvoorstelling. Woensdag 14.30 u.: „Robin Hood", a.l Rembrandt, 14 en 20 u.: „De langste dag", 14 j. Roxy. Tot en met donderdag 14.30, 19 en 21.15 u.: „Aasgieren van het Westen", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Eindstation Hotel Sahara", 14 j. Monopole (Zandvoort): Tot en met don derdag geen filmvoorstelling. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse School van de 16de tot en met de 19de eeuw Dagelijks geopend van 10-17 u.; zondag van 13-17 u In het Prentenkabinet: expositie „Winters Haarlem". Tot en met 24 maart. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Expositie van grafiek van G. L. van den Eerenbeemt. Tot en met 31 maart. Dagelijks geopend van 10-18 u. en van 20-22 u.: Klassiek grammofoonplaten- concert van 21-22 u.: Pereolesi Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen van mevrouw M. Stevens-Visser. Tot en met 25 maart. Dageliiks geopend van 9- 17 u en tijdens de klassieke grammofoon- platenconcerten op maandag, woensdag en vrijdag van 18-20 u. Museum Huis van Looy (Kleine Hout weg/Kamperlaan), Expositie Interscholair Jeugdtoernooi. Dagelijks van 9-13 u. en 14-17 u. Maandag en vrijdag ook van 20- 22 u. Zondag van 14-17 u. Tot en met 31 maart. Vishal: Expositie structuurplan. Dage lijks geopend van 10-22 u. en zondag van 14-18 u. Tot en met 24 maart. Teylers Museum (Spaarne 16): Expositie van tekeningen Hollandse. Italiaanse en Franse school. 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks (behalvr maandag) ge opend van 11-15 u. Eerste zondag van de maand 13-15 u. Rest. Vreeburgh, Kerkplein 16, Bloemen- daal: Expositie van werkgroep „Femhout". Geopend tot en met 16 maart DIVERSEN Minerva Theater, Heemstede, vandaag 20.15 u.: 5de avondwereldreizigersserie causerie door Jan P. Strijbos: Nieuw- Zeeland. Café-chantant „Adam en Eva", Raam- vest: Iedere avond (behalve maandag) ge opend van 20-2 u. Van 21-23.15 u.: Cabaret door Flet en Frans Koster Marian Berk en Han Reiziger (Diano). Stadhuis Haarlem: woensdag 14 uur: ge meenteraadsvergadering. (Zie verder ..Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 8 maart). DINSDAG 12 MAART City, 20 u.: „Zaterdagavond. zondag morgen". Rex, 20 u.: Centraal gezelschap speelt „Het wederzijds huwelijksbedrog" t.g.v. 10-jarig bestaan Velser Gemeenschap. Pieter Vermeulenmuscum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Kerbertasiel. Herenduinweg 8: 16 tot 17 uur Openbare leeszaal, Pleir 1945: 14.30 tot 17.30 uur: filiaal Wjjkerstraatweg no. 77, Velsen-Noord: 19 tot 21 uur wijkcentrum „De Duinpan", Willem de Zwijgerlaan, Santpoort: 16 tot 18 en 19 tot 21 uur. R.K. leeszaal: middag en avond gesloten. WOENSDAG 13 MAART City, 20 u.: „Zaterdagavond.... zondag morgen". Rex, 20 u.: „Adam en Eva". Pieter Vermeulenmuseum: Zie onder dinsdag Kerbertasiel, Herenduinweg 8: 16 tot 17 uur. Raadhuis, Velsen, 19.30 u.: Vergadering gemeenteraad. Expositiezaal, Heidestraat, 19 tot 21 u.: Tentoonstelling werken van Henk Broer en Pieter Giltay. Openbare leeszaal, Plein 1945: 10 tot 12.30. 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Velsen-Noord: 14 tot 17 uur (jeugd); filiaal Wüstelaan 79, Santpoort: 14 tot 17 uur (jeugd). R.K. leeszaal, Willemsbeekweg no. 96: 14.30 tot 17.30 uur; Jozefhuis, Ban.jaert- straat, Velsen-Noord: 14 tot 17 uur;filiaal Wüstelaan 79, Santpoort: 14 tot 17 uur (jeugd). „De DINSDAG 12 MAART Kennemer Theater. 19 en 21.15 u. Corsieaanse tweelingbroers". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Het web van de spin". WOENSDAG 13 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De Corsieaanse tweelingbroers". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Het web van de spin". Ontspoorde tankwagons. Bij het ran geren zijn twee tankwagons ontspoord tussen Assen en Beilen. Het treinverkeer is tot vanmorgen gestagneerd geweest. Onder zeer grote belangstelling is gister' middag op Westerveld het stoffelijk over' schot gecremeerd van de woensdag op 91- jarige leeftijd overleden eerste socialist! sche burgemeester van ons land, de heer K. ter Laan, die ook van 1901 tot 1937 zitting had in de Tweede Kamer en die zeer veel publiceerde over de geschiedenis en de cultuur van Groningen. Als slippendragers van de met de Gro ninger provincievlag gedekte baar fun geerden namens de Partij van de Arbeid partijvoorzitter J. G. Suurhoff en mr. dr. J. in 't Veld, namens het Groninger Ge nootschap waarvan de heer Ter Laan tot 1961 voorzitter was de heren A. M. J. Deelman en T. J. Knorren. In de aula voerden tien sprekers het woord De voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer J. G. Suurhoff, sprak zijn diepe bewondering uit voor hetgeen de heer Ter Laan op zovele plaatsen een men senleven lang in dienst van het socialis me en de gemeenschap heeft gedaan. Na mens het Groninger Genootschap schetste de heer Deelman de onvermoeibare werk en levenskracht van de heer Ter Laan, die naar zijn mening nog tijdens zijn le ven een monument voor zichzelf heeft op gericht: het Groninger Woordenboek, waaraan hij van 1904 tot 1949 werkte. De burgemeester van Zaandam, de heer G. D. Franken, zei dat de heer Ter Laan door zijn haast legendarische werkkracht als burgemeester Zaandam bijzonder vooruit heeft gebracht. Namens het Multatuli-ge- nootschap zei prof. dr. Garmt Stuiveling, dat de heer Ter Laan de enorme gave bezat de wetenschap te kunnen populari seren en daardoor de volksopvoeding te dienen. De burgemeester van Slochteren, de ge boorteplaats van de heer Ter Laan, de heer K. Kuipers, sprak met grote dank baarheid over Ter Laans laatste werk, de geschiedenis van Slochteren. Verder voerden onder meer het woord dr. P. J. Meertens, namens de Raad voor het Nederlandse Volksleven en het Neder lands Volkenkundig Genootschap, de heer G. Post namens het provinciaal bestuur van Groningen en de stichting Groninger Culturele Gemeenschap, de Groninger schrijver T. J. Knorren en een vertegen woordiger van de Algemene Nederlandse Drankbestrijdersorganisatie. Nadat een zoon van de overledene een dankwoord had gesproken daalde de baar onder de tonen van het Groninger volks lied en het socialistische lied „Aan de Strijders." De staatssecretaris van Economische Zaken, drs. J. F. W. Gijzeis, zal op 21 maart de tweede Hiswa-Goed Kamp ten toonstelling in het R.A.I.-gebouw te Am sterdam openen, welke expositie tot en met 31 maart wordt gehouden. Op 255 stands, die een oppervlakte van 21.500 vierkante meter beslaan, zullen ongeveer 400 sche pen, 200 caravans en vele honderden ten ten worden geëxposeerd Men hoopt op meer dan 200.000 bezoekers. Bijna heeft de strenge winter in de scheepssector als spelbreker gewerkt. Door de dikke ijskorst zou het onmogelijk zijn geweest grote schepen naar het R.A.I.-gebouw te ver voeren, maar het invallen van de dooi heeft dit toch nog mogelijk gemaakt. Er zullen dan ook op de expositie en kele reuzen onder de pleziervaartuigen te zien zijn. Onder meer een 16'/s meter lange stalen zeil- en motorkruiser, die met een prijs van 200.000 het duurste schip van de tentoonstelling is. Het groot ste zeiljacht is een 11,30 meter lange boot in de pas ontworpen Eurotopklasse. De meeste schepen zullen echter tot de klei nere klassen behoren. De vloot van plezierjachten in ons land wordt door de Koninklijke Verbonden Ne derlandse Watersportverenigingen en de A.N.W.B. geschat op 40.000 zeiljachten, 15.000 toermotorboten, 2000 race-motorbo ten en ettelijke duizenden kano's en roei boten, een toename sinds 1954 met ruim 50 percent. Men verwacht, dat het totale aantal schepen in Nederland in de komen de vijf jaar nog eens met 50 percent zal vermeerderen, een gevolg van het feit, dat wij door de Zuiderzee- en de Delta werken over steeds meer voor de water sport geschikte wateren gaan beschikken. Advertentie jiB| houden de plooi erin. Ze hebben een prima pasvorm - smal model zonder omslag - echt voor jongens van deze tijd. Speciaal verlaagde M. prijs leeftijd 6 jaar met kleine stijging per maat b.v. 10 jaar 13S Een 27-jarige dameskapper-monteur uit 's-Gravendeel, die verleden week maan dag uit het Dordtse politiebureau wist te ontvluchten, maar reeds de volgende dag in Rotterdam werd aangehouden, heeft heel wat op zijn kerfstok. Vorig jaar april ontvreemde hij met zijn zwager, een 23-ja- rige monteur, in Antwerpen een personen auto. Zij verwijderden hiervan de Belgisch nummerplaten en voorzagen de ruto van Nederlandse kentekenplaten. Langs bin nenweggetjes wisten zij 's nachts de grens over te komen. In juni gingen zij naar Kleef (D) waar zij weer een auto wegna men. Hiermee gingen zij naar Antwerpen waar zij een zware buitenboordmotor uit een jacht in een der havens wegnamen en deze met de auto naar Dordrecht vervoer den. De kapper-monteur ging daarna alleen naar België en stal in de omgev'ng van Gent weer een buitenboordmotor van een jacht, welke hij in Nederland verkocht voor /-500.-. Beide zwagers bezaten zelf een jacht, maar vonden de in Antwerpen gestolen motor veel te zwaar voor hun boot. In Zwijndrecht wist de kapper in een show room een nieuw exemplaar te ontvreem den. Enige weken daarna brachten beiden 's nachts een bezoek aan een fabriek in Barendrecht, waar zij twee wasmachines met centrifuges, twee koelkasten en een haard stalen. Zij sloopten de in Duitsland gestolen auto en deden de onderdelen van de hand. De Belgische auto werd, nadat deze enige maanden was gebruikt, naar Antwerpen teruggereden. Een betere van hetzelfde merk werd weggenomen. Met Kerstmis trokken zij er weer samen op uit met de Belgische wagen om opnieuw hun slag te slaan in Duitsland. Bij 'n douanepost aan de Nederlands-Duitse grens hadden zij pech. De afsluitboom was met een hang slot afgesloten. Terwijl cfe zwagers het slot doorzaagden, verschenen twee doua niers, waarop de mannen met achte 'ating van de auto op de vlucht sloegen. Zij werden later gepakt. Dij hebben ook in Nijmegen en Rotterdam auto's gestolen. Een 23-jarige Utrechtse schildei die er van wordt verdacht enige inbreken te heb ben gepleegd is aan twee rechercheurs ontsnapt, die hem in het St. Antonius-zie- kenhuis te Utrecht bewaakten. De jonge man is tot op dit ogenblik spoorloos. 52-53. Dokter Balsilius had nog steeds weinig vertrouwen in Miks' plan. Maar die wist hem toch om te praten. Laat me maar naar de koning gaan, verzocht hij. Heus, U zult zien, dat het lukt! Dokter Balsilius bromde wat in z'n baard en krabde eens op z'n bol. Nuvooruit dan maar! zei hij. Ik zal je bij de koning brengen; fnaar er moet heel wat gebeuren wil je zijne ma jesteit laten lachen. Enfin... kom maar mee! Een verpleegde in het rijksasiel voor psychopaten te Groningen „Dr. S. van Mesdag", een 51-jarige koopman uit Am sterdam, heeft tijdens een kort geding voor de president van de Groninger arrondisse mentsrechtbank van de staat der Neder landen geëist dat er onverwijld een ein de komt aan zijn opsluiting in afzonde ring en dat hij wordt teruggeplaats in het asiel Zijn raadsman mr. J. de Vries lichtte toe dat hij op 6 september van het vori ge jaar tijdens een vechtpartij was mis handeld door een mede-verpleegde. Hij heeft toen een aanklacht ingediend we gens mishandeling, werd opgesloten in een afzonderingsvertrek en is sindsdien in af zondering gebleven. Pleiter meende dat er diepere oorzaken ten grondslag liggen aan deze opsluiting gezien de felle klach ten die de koopman heeft gericht tegen de geneesheer-directeur dr J. van Belkum Namens de staat der Nederlanden be toogde mr. E. Droogleever Fortuyn dat de verpleegde vele veroordelingen achter de rug heeft, van 1955 tot 1961 ter be schikking van de regering is gesteld, kort nadien andermaal werd veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf en op nieuw terbeschikkingstelling van de rege ring. Volgens mr. Droogleever Fortuyn is de man gevaarlijk voor zijn omgeving Hij stookt voortdurend tussen mede-ver pleegden en gaat daarbij geraffineerd te werk. i ui De geneesheer-directeur zei, dat het in de bedoeling ligt van de afdeling waar verpleegde thans in afzondering zit een gesloten afdeling te maken waar de ver pleegden iets meer bewegingsvrijheid kun nen krijgen zonder dat de hele gang van zaken gestoord wordt. De president zal maandag 18 maart uit spraak doen. De Dordtse economische politierechter heeft de vijf veehouders die in conflict wa ren gekomen met het in dezer dagen zo veelvuldig besproken landbouwschap ver oordeeld tot geldboetes of hechtenis. Geen van de vijf veehouders wenste te voldoen aan de verplichting inventarisatie-formu lieren in te vullen en tijdig op te zenden naar het landbouwschap. Vier werden ver oordeeld tot 300.- boete waarvan 200.- voorwaardelijk, de vijfde kreeg een veel lagere boete omdat hij inmiddels aan zijn verplichtingen had voldaan. De officier van Justitie bij de rechtbank in Breda, heeft tegen een 23-jarige in woner van Steenbergen vijf maanden ge vangenisstraf geëist wegens het schieten met een jachtgeweer op een politiehond. Eveneens moest terechtstaan een 23-ja- rige inwoner van Hilvarenbeek, die onder Veldhoven in Hilvarenbeek op dezelfde po litiehond had geschoten, toen hij bij het stropen met de lichtbak was betrapt'. Te gen hem werd vier maanden geëist. De postale recherche te Utrecht heeft een postbesteller uit Zeist aangehouden die wordt verdacht van verduistering van talrijke poststukken, waaronder rok aange tekende brieven. De man, die reeds lang bij de Zeister post- en telefoondienst werkzaam is, zou zich al enige jaren aan deze verduisteringen hebben schuldig ge maakt. Hoogleraar. Dr. J. W. Doeve is be noemd tot hoogleraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de rijksuniversiteit te Utrecht om onderwijs te geven in de ge schiedenis van het Jodendom in de Helle nistische en Romeinse tijd. „Het Dorp". Tot maatschappelijk werkster voor „Het Dorp" is benoemd mejuffrouw M. Snoek uit Naarden. Er zijn thans bij de stichting „Het dorp" reeds meer dan 200 aanvragen om huisvesting binnengekomen. Mejuffrouw Snoek zal de patiënten bezoeken en adviseren over de selectie. Een commissie van revalidatie- deskundigen zal beslissen wie in aanmer king zullen komen. Geen woonforensenbelasting. Gede puteerde Staten van Limburg hebben hun goedkeuring onthouden aan een raadsbe sluit van de gemeente Bergen tot het in stellen van een woonforensenbelasting. In principe kon het college zich wel vereni gen met de gedachte, dat van de bewoners van weekend-bungalows 'n bijdrage wordt geovrderd in de gemeentelijke financiële huishouding, maar men vindt de vastge stelde tarieven te hoog. Westerdam. Het Nederlandse motor schip Westerdam is maandag als eerste passagiersschip afgemeerd aan het nieuwe havencomplex van de Holland-Amerika lijn in Manhattan. Overleden aan gevolgen van v^l. In het Julianaziekenhuis te Apeldoorn is de heer J. Geerestein uit Beekbergen aan de gevolgen van een val in het trappenhuis van een flatgebouw overleden. Advertentie II CogyetpM P I e Be» 6 4^ Vier middelen in één labiet werken krachtiger zonder de maag van streek te maken I n BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.50 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.50 Het K.N.M.L deelt mee: Een uit de golf van Biscaye afkomstige diepe depressie trok, geleidelijk opvullend, via het Engelse Kanaal en het noorden van ons land naar het noordoosten. De kern passeerde juist ten zuiden van Den Helder en Leeuwarden, waardoor de zóne met sterke winden het noordwesten van het land juist niet bereikte. Achter de kern stroomde boven het koude Noord zeewater afgekoelde lucht het land bin nen, waarbij ook veel laaghangende be wolking meekwam. Over de Britse eilan den nadert een rug van hoge luchtdruk, welke ons land morgen met opklaringen zal passeren. De middagtemperaturen zul len dan enkele graden hoger worden dan vandaag. In de loop van de dag zal zich echter een nieuwe oceaandepressie, welke thans het zeegebied ten noorden van de Azoren passeert, over West-Europa gaan uitbreiden, waardoor de wind weer wat zal gaan toenemen uit zuidelijke richtin gen. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. g Neersla*?- laatste 24 uur ■5 Den Helder zwaar bew. nw 6 12 Ypenburg regen w 9 15 Vlissingen regen wzw 8 13 Eelde regen z 9 9 De Bilt regen zw 8 10 Twente regen z 10 12 Eindhoven regen zw 10 9 Zd-Limburg regen zw 12 2 Helsinki sneeuw windst. -7 1 Stockholm sneeuw nno -0 3 Oslo sneeuw nno -1 0.1 Kopenhagen regen ozo 2 3 Aberdeen geheel bew. windst. 10 0.1 Londen regen wnw 11 8 Amsterdam regen wzw 9 10 Brussel regen zw 11 6 Luxemburg regenbui zw 9 6 Parijs regen zw 14 1 Bordeaux regenbui wzw 9 1 Grenoble regen zzw 14 14 Nice onweer w 14 5 Berlijn licht bew. z 10 0.2 Frankfort licht bew. zw 9 4 Vlünchen regen zzw 9 5 Zürich regenbui zo 4 12 Genève geheel bew zzw 11 23 Locarno regen O 9 17 Wenen regen nw 11 2 Innsbruck sneeuw w 10 12 Belgrado zwaar bew. z 0 Athene half bew. w 22 Rome half bew. zzo 17 0 Ajaccio zwaar bew. zzw 15 0 Vladrid zwaar bew. zzw 12 7 Mallorca licht bew. w 17 Woensdag 13 maart Zon op 7.01 uur, onder 18.39 uur. Maan op 22.00 uur, onder 8.33 uur. Maanstanden 18 maart 13.08 uur laatste kwartier. 25 maart 13.10 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in Mmuiden Dinsdag 12 maart Hoog water 5.15 en 17.26 uur. Laag water 0.57 en 13.19 uur. Woensdag 13 maart Hoog water 5.45 en 17.57 uur. Laag water 1.28 en 13.51 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2