O po Exclusief interview met de socialist Guy Mollet WERELDNIEUWS Washington zal niet dulden dat Moskou opstand op Cuba dempt r Van dag tot dag Clown kandidaat voor Lagerhuis Zaak der zwijgende journalisten wordt politieke kwestie Als de regering volhardt in flaters riskeert zij een volksfront Wind velde steen van Stonehenge ^Praatótoel WITTE KRUIS Ifterooiv, 0/o de DINSDAG 12 MAART 1963 WITTE KRUIS Toestand van rechter Kuper is nog steeds ernstig Jimmy Edwards vat de politiek ernstig op Felle strijd in verschiet LTELEGgAAc mmm wmm IVVV betrekt in Brussel nieuw hoofdkwartier De Gaulle volgend jaar naar Latijns-Amerika Troepenzendingen zouden dan invasiebetekenen Genève stagneert Op gevaar af de regering onwelgevallig te zijn en daardoor orde en veiligheid in gevaar te brengen, zouden wij willen vast- tellen dat het (nog niet bevestigde) bezoek van president De Gaulle aan Nederland op een ongewenst tijdstip is geprojecteerd. Zo vlak na de kwetsuur die De Gaulle aan de Britse bereidheid tot Europese samen werking heeft toegebracht, moet het be zoek in Britse ogen tenminste een onhoffe lijkheid betekenen. Nu zijn de Britten in het algemeen niet zo gauw op hun diplo matieke tenen getrapt, maar wij zouden ons kunnen voorstellen dat de Nederland se houding in het E.E.G.-geschil toch al niet zo pertinent en consequent is geweest hls de Britten hadden mogen verwachten. Na een aanvankelijk tamelijk fors ge luid van misprijzen heeft onze minister van Buitenlandse Zaken weinig ondernomen om De Gaulle duidelijk te maken, dat hij bij zijn Europese plannen niet op de steun van Nederland behoeft te rekenen. De wei gerachtigheid om de deelneming der Afri kaanse landen in de E.E.G. te fiatteren had meer het karakter van een zijdelings gemopper dan een regelrecht „neen" ten opzichte van het Europees-continentalisme, dat De Gaulle predikt. Die arme Afrikaan se landen kunnen het tenslotte niet helpen, dat Frankrijk de Europese hegemonie na streeft. En nu komt De Gaulle waarschijn lijk zaterdag op bezoek met lijfwacht en al. Uit Parijs verluidt dat dit geschiedt om „een eind te maken aan de zenu wenoorlog na de afwijzing van Engeland". Welke zenuwoorlog? Menig dictator zou mogen wensen dat hij zoveel onderdanige medewerking van omringende naties krijgt. Afgezien van dit alles zou het van prac- tische zin hebben getuigd een bezoek van een zo omstreden en bedreigde figuur als De Gaulle ongewenst te achten, vanwege de verantwoordelijkheid die de Nederland se regering op zich laadt ten aanzien van de persoonlijke veiligheid van het Franse staatshoofd. Het zou geen kwaad hebben gekund deze en andere overwegingen te bezigen om De Gaulle voorzichtig en vrien delijk de wenk te geven, voorlopig thuis te blijven. Hoe de gevoelige man dit zou hebben opgenomen, is een vraag die niet zo doorslaggevend lijkt. De Nederlandse regering heeft bovendien niet vaak blijk gegeven van een overdreven vrees om ge voelens te kwetsen, tenminste niet waar het binnenlandse gevoelens betreft. Mis schien kan zij die kordaatheid ook eens over de grenzen richten.'1 rt Advertentie -* ta'Mf OE Wide PIJNSTILLER Kiespijn... maar ook andere pla gende pijnen stilt u het snelst met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrij en daar door geen maagklachten. JOHANNESBURG (AP) De toestand van rechter Simon Kuper van 't Hoge Ge rechtshof in Bloemfontein, die zaterdag aan het hoofd gewond werd door een ko gel van een onbekende aanvaller, is na een tweede operatie nog steeds ernstig Vijftig studenten van de universiteit van Joahannesburg hebben bloed afgestaan voor de Joodse jurist. Ieder spoor van de dader ontbreekt. Bidault rechtsin gesprek met Oscar Stammler staandeen van Nouhuys zit tendin de villa Sonnenwinkel in Steine- bach, waar de Franse oud-premier zondag werd ontdekt. (Telefoto) (Van onze correspondent) LONDEN De bekende Britse varié té-artiest Jimmy Edwards die een snor heeft zo groot als een fietsstuur is door de Conservatieven voor de volgende alge mene verkiezingen kanidaat gesteld in net Londense kiesdistrict Noord-Paddington, dat Labour met 'n magere meerderheid van slechts 768 stemmen zal verdedigen. In dien Edwards gekozen wordt, betekent het dat er een blown in het Lagerhuis komt. Hij heeft verklaard dat hij zijn politiek serieus neemt. Daaraan schijnt niet te worden getwijfeld, anders hadden de con servatieven hem zeker niet als kandidaat aanvaard. Wij hebben Jimmy Edwards verschei dene malen gezien op de publieke tribune van het Lagerhuis, waar hij ongetwijfeld de politici bestudeerde op wie hij op de planken zijn grappen kon botvieren, maar zijn studie schijnt hem de smaak van de politiek te pakken te hebben gegeven. In Paddington wonen vele acteurs: driedui zend van de veertigduizenduizend kiezers in dit parlementaire district vinden werk in de amusementsindustrie, zodat Edwards een goede kans maakt gekozen te worden. Edwards heeft in Cambridge gestudeerd en was toen al actief in politiek geïnteres seerd. (Van onze correspondent) LONDEN Er bestaat enige hoop, dat de twee „zwijgende" journalisten, die ge vangenisstraffen ondergaan omdat zij voor het Vassall-tribunaal weigerdën hun bron nen te noemen, zullen worden vrijgela ten. Zodra het tribunaal-rapport volgende maand zal zijn verschenen, zal premier Macmillan de kwestie bestuderen. Hij is er zich van bewust, dat er door deze zaak een grote politieke onrust dreigt. Als het rapport uitkomt, kan een felle poli tieke strijd over deze affaire worden ver wacht. Acht vooraanstaande Lab-ourleden hebben in het Lagerhuis een motie ingediend, waar in op clementie wordt aangedrongen. De ironie van het geval der veroordeelde jour nalisten is, dat de regering en parlement, naar volledig wordt beaamd, hetzelfde systeem toepassen als waarvan de jour nalisten het slachtoffer werden. De par lementaire en diplomatieke corresponden ten ontvangen namelijk voortdurend ver trouwelijke inlichtingen, op voorwaarde dat ze de bron ervan niet vermelden. Een gouden regel, waaraan iedereen zich sinds jaar en dag houdt. Inmiddels zijn beide journalisten van de gevangenis van Brixton naar de open ge vangenis in een dorp in Sussex overge bracht, waar zij buiten kunnen werken. In Brixton verrichten zij de afgelopen dagen bibliothe<?karbeid. Toen zij daar maandag door toïn echtgenoten werden bezocht, wa ren zij in de beste stemming. Advertentie »..ssilK spaar bij de postspaarbank no ton uos I 4"rn - 1 .,M <2iT »i; iTxSüV. I e a n crftiprrcorrr «D 702 foV (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) ARRAS, 12 maart. - „Als de Franse regering volhardt in de flaters die zij tot nu toe in de mijnstaking heeft gemaakt, dan loopt zij de kans in een ernstig con flict te komen met de hele Franse ar beidersklasse. En dan is het niet uitge sloten dat er noodgedwongen een volks front ontstaat". Dat zei gisteravond oud premier Guy Mollet, secretaris-generaal van de sociaal-democratische partij en burgemeester van Arras, tegen mij tij dens een exclusief interview in het stad huis van Arras, waar hij één dag per week zitting houdt. Mollet, die als minister in de regering- De Gaulle heeft gezeten, is tot de opposi tie teruggekeerd. Hij zei dat zelfs de scherpste tegenstanders van De Gaulle zo een krachtproef niet wensen, omdat het weinig zin heeft een politieke strijd te voe ren die de arbeiders veel ellende zal kos ten. Hij zei dat zijn partij weliswaar de vakbondscoalitie tussen rooms-katholieken, socialisten en communisten goedkeurt, maar dat zij er voorlopig niets voor voelt die samenwerking in een politieke coali tie om te zetten. Mollet die zijn eigen herverkiezing overi gens wel aan een stembuscoalitie met de communisten te danken heeft, merkte op dat het politieke karakter van de staking er niet door de stakers maar door de re gering aan is gegeven. Hij doelde daar mee zowel op het vorderingsbesluit als op de algemene minachting die het huii- dige kabinet en president De Gaulle voor de eisen van de arbeiders koesteren. De leden van deze regering, aldus Mollet, kunnen niet tot de aAieiders spreken, om dat zij hen uit eigen ervaring alleen als ondergeschikten kennen. De socialistische oud-premier gewaagde met grote hoop, die misschien niet geheel van eigen politieke aspiraties was ontbloot, van de sympathie die de kerk, de mid denstand en de intellectuelen voor de sta kers aan de dag hebben gelegd. Hij zei: Dat bewijst dat een veel groter deel vfin het Franse volk tegen dat gaullisti sch regime is dan dat regime belieft te geloven". Men ontkomt niet aan de indruk dat de sociaal-democratische leider in dit anti-gaullisme op de lange duur meer pers pectief ziet dan in een directe actie, bij voorbeeld door uitbreiding van de staking, waarin de communisten een belangrijker rol zouden spelen dan hem lief is. Ook daarom hoopt hij dat de regering aan de eisen van de staken zal tegemoet komen Maar hij maakt zich zorgen over het plan van generaal De Gaulle op een rede voor radio en televisie te houden. „Ik vrees dat de generaal de stakers op dezelf de manier zal toespreken als hij het in dertijd de rebellerende officieren in Al giers deed. Toen was dat een uitstekende methode: nu zal zij averechts werken Mollets zorgen worden naar verluidt ook gedeeld door enkele ministers, onder wie premier Pompidou, die zich van zo'n pre sidentieel optreden bitter weinig voorstelt. Maar sommige waarnemers zien in De Gaulle's bruuske optreden meer dan een flater, namelijk de doelbewuste wens om na de politieke partijen ook de vakbon den uit te schakelen. In dat geval zou de president aansturen op wat men hier noemt een „pourrissement" van de situatie, een rottingsproces dat tenslotte om dras tische maatregelen zou vragen. Daar gaat het overigens snel naar toe. De mijnstaking gaat onverzwakt voort. Vandaag zou het treinverkeer verstoord worden door twee uurs-stakingen van alle ploegen spoorwegpersoneel. En deze week zullen ook de textielarbeiders en de bouw vakkers stelselmatig „ontkoppelen", SALISBURY (Engeland) (AP) Een prehistorische stenen zuil, die bijna vier duizend Britse winters doorstond is ten slotte geveld door de strenge vorst van 1963. De steen, die op de prehistorische begraafplaats Stonehenge in Wiltshire stond, is gekanteld door storm, vorst en dooi. De zeven meter hoge, twintig ton zware steen is van de vele prehistorische monumenten van Stonehenge. De steen zal met behulp van een hijskraan overeind gezet worden. BRUSSEL (Reuter) - In Brussel is maandag het „Huis van het Internationale Vakverbond" 't nieuwe hoofdkwartier van het Internationale Verbond van Vrije Vak verenigingen, in gebruik genomen. Het mo derne, zes verdiepingen tellende gebouw, is volledig eigendom van het verbond. Tot dusver was het I.V.V.V. gehuisvest in een gehuurde ruimte van een oud gebouw in een der rumoerigste straten van Brussel. Het kapitaal voor het nieuwe hoofdkwar tier is door vakbonden uit vele Europese landen, waaronder Nederland, en de Ver enigde Staten en Canada bijeengebracht. BUENOS AIRES (AP) President De Gaulle zal volgend jaar een officieel be zoek aan Latijns-Amerika brengen, aldus heeft de Franse senator Jean Louis Ti- naud te Buenos Aires verklaard. Nadere bijzonderheden over dit bezoek verstrekte hij niet. Tinaud is het hoofd van een de legatie van het Franse parlement, die een bezoek aan Latijns-Amerika brengt. Kinderpartijtje „Zo kindertjes, we vinden het fijn hoor, dat jullie allemaal bij kleine Wimmie komen spelen. Wimmie zei dat hij als ver jaarspresentje het allerliefst een kin derpartijtje had, dus nu vinden wij het zo leuk dat jullie er allemaal zijn. Janne- man, niet met koek gooien. En nu gaan we enig leuke spelletjes spelen, hoor. Kom Clara, als je Fiev.tje haar stoel omgooit breekt ze haar nekje. Daar, kom dan maar Fientje, een flink meisje huilt niet, hè. Kom eens hier. Tante To, leg haar maar even in de slaapka mer en als het blijft bloeden bellen we even de dokter op. Dus kindertjes, nu goed opletten en geen ondeugende dingen doen. Piet, kom met een van de tafel af, als je aan de lamp hangt breekt die af en dan zitten we in het.Zie je wel, en ik waarschuwde je nog. Nou allemaal rustig blijven zit ten, het licht gaat zo meteen weer aan. Tante To, kunt u even naar het schakel bord gaan, er zitten nog losse zekeringen in *het laadje van de keukentafel. Pas op Pietje, als je dat nog eens doet, springen er weer vonken uit en dan moe ten we de brandweer opbellen. Zo, dat is je verdiende loon, ik zei toch, dat je een schok zou krijgen. En alle andere kindertjes die blijven zoet zitten. Zie je wel, daar gaat het licht weer aan. Gerrie, die kaars hebben we niet meer nodig. Voorzichtig nou, anders valt die om en krijgen we.Tante To, gauw een emmer met water anders vliegt het gordijn ook in brand. Wacht even kindertjes, nou geen dingen in de brand gooien anders ontploft de oliekachel. Mooi, als de jongens nou ophouden met krijgertje spelen over de stoelen kunnen we het eerste nummer van ons program ma afwerken. Tante To zal goocheltoer- tjes uithalen. Pas op kinderen, wie nog eens met ap pels naar Tante To gooit krijgt zo met een geen papieren muts. Dat jongetje dat op de schoorsteenmantel is geklommen, als hij er niet meteen afkomt moet hij naar huis. Jongetje, hoe heet jij? En houd je niet aan de klok vast anders valt die erDaar, dat is je verdiende loon. Huil nou maar niet, de dokter komt zometeen toch al voor Fientje. Oh, is dat je zusje, daar, dan hebben jullie zometeen allebei een verbandje om. Stilte dan, kinderen voor Tante To. Eerst klimt Tante To op een stoel, zodat jullie haar allemaal beter kunt.Had dan een steviger stoel geno men To, ik heb je nog zo gewaarschuwd. Ga maar even bij Fientje rusten. En nu het volgende spelletje. Of weet je wat, we zullen eerst de taartjes eten. Daar, voor ieder een. Nee, niet gooien, kinder tjes, niet gooien, niet goo. H. B. Fortuin Advertentie v Vlag. In Liberia zijn honderd Jehovah-ge- tuigen gevangen gezet omdat zij de na tionale vlag niet wilden groeten. Dode vis. Het per ongeluk lozen van cyaankali in de rivier Dora Riparia ten westen van Turijn heeft ten gevolge ge had, dat vier ton dode vis is komen boven drijven. Tsjombe terug. De Katangese leider Tsjom- be, die voor medische behandeling in Parijs is geweest, is teruggekeerd naar Elisabethstad. Hij reisde over de Zuid- rhodesische hoofdstad Salisbury, waar hij een onderhoud had met premier We- lensky. WASHINGTON Dean Rusk, de Amer- kaanse minister van buitenlandse zaken, heeft gisteren voor de Senaatscommissie van buitenlandse zaken het bereiken van een akkoord over een kernproevenverbod noodzakelijk genoemd om de ontwikkeling tegen te gaan van de neutronen-bom, die wel mensenlevens zou vernietigen, maar geen mateciële schade zou aanrichten. De theorie van de neutronen-bom is be kend. Als de bewapenings-wedloop voort duurt zal zij onvermijdelijk gefabriceeerd trachten te worden door de VS of andere landen, aldus minister Rusk. Dit is een overweging te meer om de kernproeven te staken, vond hij. Hij noemde het risico, dat de Sovjet- Unie een overeenkomst tot het staken van kernproeven heimelijk zou schenden, ge ringer dan het risico van een onbeteugelde bewapeningswedloop. Een kernstopverdrag zou de Verenigde Staten bovendien mili tair ten voordeel strekken, betoogde de minister in antwoord op stemmen van cri- tiek die in de V.S. zijn opgegaan tegen te grote Amerikaanse meegaandheid ten aan zien de controlebepalingen van een eventu eel met de Sovjet-Unie te sluiten kernstop verdrag. Over de neutronen-bom werd in de Se naatscommissie nog opgemerkt, dat de Verenigde Staten met geweldige investe ringen in atoom- en waterstofbommen zou den blijven zitten, wanneer de techniek van het maken van de neutronen-bom bij tal van landen bekend zou worden en de V.S. tot produktie ervan zouden overgaan. Minister Rusk verklaarde nog, dat de Amerikaanse regering een plan bestudeert volgens hetwerlk de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie zouden moeten overeenko men hun voorraden verouderde vliegtui gen en andere wapens te vernietigen. Een formeel voorstel in die zin is echter nog niet gedaan. Een der overwegingen van het plan is, te verzekeren, dat verouderde wapens niet over de gehele wereld worden verspreid en voorwerp worden van andere bewapeningswedlopen. Het ontwapeningsoverleg in Genève boekt intussen geen enkele voortgang. Rusk zei van oordeel te zijn, dat de Sovjet- Unie toen zij in december akkoord ging met drie inspecties op haar grondgebied, oprecht streefde naar een kernstopver drag, maar dat zij op het ogenblik niet serieus lijkt te onderhandelen. De reden daarvan kon Rusk niet bevroeden. (Reu ter, AP). Bandieten. Bandieten hebben een boerderij in Columbia overvallen. Zij schoten ze ven mensen dood en ontvoerden een meisje van zeventien jaar. Krokodillentwist. „Het is niet langer ge vaarlijk om in de Nijl te zwemmen, om dat de krokodillen het toch allemaal te druk hebben met het leren ran de twist." Dit is ongeveer de inhoud van een nieu we topsong op de Tsjechische -hitpa rade. Het officiële Tsjechische persbu reau C.T.K. publiceerde de woorden van het liedje „Krokodillentwist". Telegram uit Peking. De president van Communistisch China Lioe-Sjao-Tsji heeft gelukwensen gezonden aan koning Frederik van Denemarken, ter gelegen heid van diens verjaardag. Schok voor de Belgen. Veel mensen in de Belgische provincie Limburg zijn gister morgen voortijdig gewekt door een aard beving, die om zes minuten voor zeven gedurende drie a vier seconden duidelijk in de gehele provincie werd gevoeld. Het hevigst was de aardschok in de omge ving van het plaatsje Genk, waar hij ruim acht seconden werd waargenomen. De onzekerheid over wat was gebeurd dreef vele mensen in het vroege zondag morgenuur de straat op. Nergens heeft de aardschok schade veroorzaakt. Papoea's verdwenen. In Hollandia zijn twee bekende Papoea's verdwenen. Het betreft het hoofd van de bevolkingsvoor lichtingsdienst, Dick Sarwom en het on- derhoofd van de radiodienst, Ely Mar- jen. Zij zijn met hun gezinnen verdwe nen met medeneming van vrijwel hun ge hele inboedel. Het vermoeden bestaat, dat zij naar het buitenland zijn uitgewe ken. De beide mannen ontvingen de laatste maanden herhaaldelijk dreigbrie ven in verband met hun activiteiten in de tijd, dat Nederland Nieuw-Guinea be stuurde. Castroil. Brandweerlieden en vrijwilligers, in totaal meer dan duizend, bestrijden een bosbrand die zondag is uitgebroken doordat saboteurs oliebuizen opbliezen nabij het oliecentrum Cabimas in het noordwesten van Venezuela. Verkwisting. De directeur van een chemi sche fabriek in Tselinograd in de Sov jet-republiek Kazakstan is ter dood ver oordeeld wegens verkwisting van staats eigendommen. Een hoofdingenieur van de fabriek trof hetzelfde lot. Vijf mede plichtigen kregen gevangenisstraf. t

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3