Voorjaarsmoeheid in de Amerikaanse hoofdstad Amnestie-actie voor politieke gevangenen in Griekenland Duitse loods schuldig aan ongeluk met „Maasdam" m Spiegel-rapport van SPD onthult een reeks leugens Opstand tegen de blanke regering van Zuid-Afrika? Blokker's leeuwen nu in Hulst Rundveestapel nam met 4 percent toe Hij had rekening moeten houden met het afdrijven der boeien door ijsgang New Y ork verwacht zijn dagbladen op 18 maart terug BANK DINSDAG 12 MAART 1963 Stagnatie in binnen- en buitenlandse politiek beleggingsadvies Onderzoek naar schending van de mensenrechten Kwart miljoen varkens moest worden afgemaakt Lichtvaardig vervolgd Ghana vraagt opschorting van het debat over de dood van Loemoemba OORDEEL „SEEAMBT" IN BREMERHAFEN Vertrouwd op de boeien M Franse journalisten maken zich op voor een staking Centen moeten rollen A (Van onze correspondent) I de Amerikanen opnieuw een president n..ïim.r™v moeten kiezen, maar reeds nu bemerkt WASHINGTON President Kennedy men duidelijk, dat er verkiezingen op til reageerde als een wijsgeer toen hem op zijn en dat brengt het gevaar met zich zijn jongste persconferentie gevraagd mee, dat partijbelang over landsbelang werd of zijn regering stuwkracht verloren gaat prevaleren. had. Zjjn antwoord was „Persoonlijk, na- Ook in de binnenlandse politiek zit het tionaal en internationaal leven heeft zg'n Kennedy niet mee. Voor 1963 heeft de re ritme, zijn vloed en zijn eb." Kennedy is gering herhaaldelijk genoegen moeten ne er zich van bewust, dat dit een periode men met een compromis, omdat het Con- van eb was en hij lijkt dat wijsgerig- gres niet ten volle wilde steunen wat het glimlachend te aanvaarden. In feite echter Witte Huis voorstelde en thans toont het moet het hem danig dwars zitten, dat op nieuwe Congres zich nauwelijks meegaan- zijn successen van de vorige herfst (Cuba der. En toch beschikt Kennedy's Democra- en de verkiezingen), een winter gevolgd tische partij daar over een flinke meerder- is van deprimerende stagnatie. Kennedy lieid. In de Senaat bijvoorbeeld staan 67 is populair doch heeft in een betrekke- Democraten tegenover 33 Republikeinen, lijk onbewogen periode niet het vermo- Maar die meerderheid van Kennedy's par- gen het volk mee te slepen en zijn wil tij is slechts nominaal. Bijna bij iedere door te zetten in het Congres. belangrijke beslissing stemmen vijftien tot I twintig Democraten tegen de voorstellen Tijdens een ernstige crisis is dit regi- van de regering, me op zijn best. Maar nu de spanningen Men verbaast er zich over dat een man tijdelijk wat verminderd zijn, iheeft van het temperament van Kennedy zoveel de regering aanmerkelijk aan gezag ver- matiging en geduld toont wanneer hij in loren, zowel in de buitenlandse politiek als het Congres op tegenstand stuit. Soms in het Congres Kennedy zelf verklaart lijkt het wel of hij nog altijd iets van de de onenigheid in het Atlantische bondge- senator heeft behouden, die zijn collega's nootschap als een gevolg van het feit dat. niet voor het hoofd wil stoten. Vrijwel sedert de zomer van 1961, de bedrei- steeds neemt hij genoegen met een com- ging voor West-Europa verminderd is promis, of hij incasseert tijdelijk een ne- Men kan zich nu als het ware de luxe derlaag, hopend op meer succes later, van onenigheid veroorloven. Wanneer, zo vraagt men zich te Washing- De president zei dat niet, maar in zekere ton weieens af, zal Kennedy zijn geduld zin geldt iets dergelijks ook voor de toe- verliezen en zich tot het volk wenden om stand in het Congres sedert de crisis over met felheid aan te dringen op maatrege- Cuba. Toen Kennedy eind oktober het con- len, die hij door het Congres aangenomen flict met de Russen over Cuba tot een wenst te zien? verrassend goed einde gebracht had, was Maar ten minste even gerechtvaardigd de populariteit van de president groter is de vraag: zijn er op dit ogenblik onder- dan ooit Maar het gevaar was nog maar werpen, die zo tot de volksverbeelding kun nauwelijks geweken of de Republikeinen nen spreken, dat de president, via de kie- en zelfs de conservatieve Democraten be- zers, het Congres tot daden dwingen kan? gonnen Kennedy's beleid, als nog niet ste- Zeker, de economische groei van de Ver- vig genoeg te kenschetsen. De oppositie enigde Staten is onbevredigend, het aantal dringt aan op krachtiger maatregelen te- werklozen is te groot, maar over het ge- gen Castro, onder andere door middel van heel genomen zijn welvaart en rust nog een blokkade, maar tot dusverre weigert zó algemeen, dat zelfs een president met Kennedy op deze suggesties in te gaan een sterk Iers temperament niet in staat Het duurt nog tot november 1964 voor zou zijn de gezapigheid te verstoren. Wel licht is dat de verklaring van de stagna tie die men in deze periode met onbehagen PAARL (Zuid-Afrika/Reuter) Een ne ger, wiens indentiteit niet onthuld is, heeft maandag in Paarl verklaard, dat de ille gale orgtnisatie „Pogo" van plan was om nog dit jaar in opstand te komen tegen de Zuidafrikaanse regering. De blanken zouden dan vermoord moeten worden. De neger werd als getuige gehoord door een commissie van onderzoek, die in het leven is geroepen na de relletjes in Paarl in november van het vorig jaar, waarbij twee blanken met hakmessen wer den vermoord en zes negers doodgescho ten. Iedere man had voor zijn eigen wapen moeten zorgen, aldus de getuige. De tele foondraden zouden doorgeknipt en de spoor rails opengebroken worden. Op een bepaal de nacht in 1963 hadden alle Bantoes in het land in opstand moeten komen. Op een zaterdag in Brussel geopende tentoonstelling, welke gewijd is aan sport en vrije tijdsbesteding, kan men naast tenten, caravans en zeilboten ook vlieg tuigen zien en kopen Vakantie uitrusting voor de moderne mens Advertentie moet constateren in Washington. De heer Blokker is momenteel druk be zig zijn leeuwen in stallen in Hulst (ge meente Simpelveld) te installeren. De hok ken zijn stevig genoeg, zodat men niet ver wacht, dat de roofdieren juist zoals ze in Geulle hebben gedaan regelmatig wande lingetjes door de omgeving zullen gaan maken. Het blijft overigens niet bij leeuwen, want hij verwacht vandaag ook nog een la ma en enkele kamelen. Men is in Simpel veld niet zo gelukkig met de nieuwe bewo ner, maar er is geen enkele verordening die het mogelijk maakt de heer Blokker uit de gemeente weg te krijgen. ,De roofdieren blijven maar een paar maanden" heeft hij overigens verklaard en dat is toch een hele geruststelling voor de bevolking. Dat de andere dieren mis schien wel enkele jaren zullen blijven vindt men dan eigenlijk geen bezwaar. i NHM Als het beheer van uw ver mogen u problemen geeft, vraag dan de N.H.M. eens Voor iedere cliënt stellen wij op verzoek een beleg gingsschema samen dat aan zijn omstandigheden is aan- gepast.Ons 14-daags Beurs bericht is op aanvraag gratis verkrijgbaar. NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ V De Nederlandse rundveestapel is vorig I jaar met 130.000 stuks, dat is 4 percent van het totaal, uitgebreid, ondanks het feit dat er in 1962 aanmerkelijk meer dieren voor de slacht en de export werden bestemd dan het jaar daarvoor. Volgens cijfers van het Produktschap voor Vee en Vlees zijn er vorig jaar omstreeks 100.000 kal-1 veren meer geboren dan in 1961. De uitbreiding van de veestapel betreft I in het bijzonder de categorie melk- en kalfkoeien, die 70.000 stuks meer telde, en de groep „mannelijk jongvee jonger dan een jaar" en ander jongvee bestemd voor de mesterij, die tezamen met ongeveer 60.000 stuks werden uitgebreid. Volgens uit komsten van de december-telling 1962 was de varkensstapel vrijwel even groot als een jaar tevoren. Van mei tot augustus 1962 werden onge- I veer 250.000 varkens wegens mond- en klauwzeer vernietigd, waardoor de aan voer van juni tot december ongeveer 300.000 stuks lager lag dan wanneer deze ziekte niet had geheerst. De paardenstapel is wederom kleiner ge worden doordat een aantal bedrijven de- I paarden afschafte. In december v/as het aantal bedrijven met één of meer werk paarden 8000 lager dan in december 1961 De schapenstapel is in 1961 het diepte punt gepasseerd. In 1961 werden er 20.000 meer geteld dan in het jaar daarvoor. De ze uitbreiding zette zich in 1962 voort, In I mei telde men 44.000 dieren meer dan in mei 1961. Op initiatief van de Internationale Ver- I eniging voor de Rechten van de Mens is legen 23 en 24 maart te Parijs een con I ferentie bijeengeroepen, die een onder zoek zal instellen naar de schending van de mensenrechten in Griekenland. Onge veer tweehonderd personen uit veertien Westeuropese landen, onder wie politici, juristen, letterkundigen en andere kunste naars, vakbondsbestuurder éfi oud-verzèt- strijders, zullen aan de conferentie deelne- Op deze conferentie zullen drie juristen verslag uitbrengen van hun bevindingen in Griekenland, waar zij onder meer inlich tingen hebben ingewonnen bij de secre taris-generaal van het ministerie van Jus- I titie, bij afgevaardigden van de regerings- partij (EDE) en van de oppositie-partijen De bezwaren gaan uit naar de medede- I lingen dat speciaal uit de periode van de burgeroorlog 1946-1949 nog 1200 politieke gevangenen onder ontoelaatbare omstan digheden gedetineerd zouden zijn. Zestig duizend vluchtelingen uit die tijd zijn van I hun nationaliteit vervallen verklaard en kunnen niet terugkeren. De overheid eist een loyaliteitsverklaring voor de toelating tot de universiteit, voor het verkrijgen van alle overheidsfuncties en voor functies in vitale bedrijven. De pers van de oppositie wordt volgens de vereniging lichtvaardig vervolgd, zoals zou bliiken uit de veroordeling van de li berale journalist Papageorgiou, die negen maanden gevangenisstraf moet ondergaan wegens „belediging van de Griekse konin gin", over wie hij een kritisch artikel had gepubliceerd. Eerder gaven de oppositie-partijen, de liberale centrum-unie en de links-democra tische unie (EDA) een zwart boek uit over ..ernstige onregelmatigheden" bij de ver kiezingen in oktober 1961. Er zal aan de conferentie worden voorgesteld een beroep te doen op de publieke opinie voor am- nestie en eerbiediging van de mensenrech ten in Griekenland. Deze actie wordt in Nederland onder meer aanbevolen door de Eerste Kamer leden mr. E. Brongersma en mr. G. Cam melbeeck (P.v.d.A.), dr. Victor E. van Vriesland, ds. W. H. van Asperen, profes sor dr. mr. W. H. Nagel, drs. R. van Amerongen, ds. W. M. van Asperen, mr. J. H. van Wijk, G. J. Sorgdrager, Oscar Timmers en H. Wielek, secretaresse is de schrijfster Lizzy S. May, Haarlem. iilortoetibuitenland betuigdemhunrinstena-, 'ming onder meer Jean-Pdul Sartre; Paul I Boncour (oud-premier), Daniel Maygï (oud minister), Lord Boyd Orr, Lord Bertrand Russell, de bisschoppen van Birmingham en van Woolwich, Ettore Tibaldi, vice-voor- zitter van de Italiaanse Senaat en voor zitter van de Internationale Federatie van Verzetsstrijders en de rooms-katholieke geestelijke M. Rossaint, voorzitter van de Westduitse Vereniging voor hulp aan nazi-slachtoffers (V.V.N.). NEW YORK Ghana heeft gevraagd zijn verzoek om een debat in de Veilig heidsraad over de dood van Loemoemba op te schorten. De reden van het Ghane- se verzoek zou zijn, dat op het ogenblik een afgevaardigde uit Kongo in Ghana vertoeft voor besprekingen over deze kwestie. Vorige week noemde de Kongolese re gering de Ghanese stap een inmenging in haar binnenlandse aangelegenheden. President Nkroemah had de Veiligheids raad gevraagd een anderhalf jaar geleden uitgebracht rapport over de dood van Loe moemba in behandeling te nemen. Een UNO-commissie had in dit rapport ge zegd, dat president Tsjombe van Katanga naar alle waarschijnlijkheid bij de moord op Loemoemba aanwezig was. De vorst verdween en de bouwvakker verscheen: In de nieuwbouw in Amster dam-West heerst weer grote bedrijvigheid, nu het werk niet langer door sneeuw en koude onmogelijk wordt gemaakt. Hier een beeld op een werk in „Tussenmeer" in A msterdam-Osdorp. BREMERHAFEN. Na een zitting van ruim vijf uur, waarin negen getui gen werden gehoord, heeft het Duitse „Seeamt" ('Raad voor de Scheepvaart in Bremerhafen de 38-jarige loods Fritz Melchers uit Bremerhafen schuldig ver klaard aan het ongeluk met de „Maas dam" van de Holland-Amerika-Lijn. die op 15 februari in de monding van de Weser op het wrak van het Britse schip „Harbourough" lek stootte. De loods heeft verzuimd de juiste positie van het schip te bepalen op het moment dat hij de navigatie van de kapitein overnam. Had hij dit wel ge daan dan zou hij gemerkt hebben dat de posities van een routeboei en een wrak boei niet meer in overeenstemming wa ren mèt de op de kaart aangegeven plaatsen. Dat deze boeien door zware ijsgang beide even ver in noordelijke richting waren afgedreven, is een on gelukkige samenloop van omstandig, heden, maar juist tijdens de vorstperiode had men met deze omstandigheden reke ning moeten houden", aldus de raad Bundesbeauftragter (aanklager) schout bij-nacht b.d. Mirow, had de raad de vraag in overweging gegeven, of de be |Yan-gfUSpds ingetrokken zmi moéten Worden. Maar tot een strafopleg ging wilde de raad toch niet overgegaan ..0é"ló'odl,kan zijn" vergunning behouden, omdat hij niet alleen schuldig is aan het gebeurde," zo oordeelde de raad tot gro te opluchting van de betrokkene. De raad, die onder voorzitterschap stond van dr. Meinnert, was om half ne> gen begonnen met het verhoor van kapt tein Lagaay Deze verklaarde, dat hij de positie van de „Maasdam" gepeild had oij het passeren van de voorlaatste routeboei vóór het lichtsschip „Weser' Later was de positie van de „Maasdam" niet meer gepeild, hetgeen naar het oordeel van de raad uiteindelijk heeft geleid tot de aan varing. De laatste routeboei en een der boeien die aangegeven zou moeten hebben waar het wrak ligt, waren beide 400 meter naar het noorden afgedreven. Herhaaldelijk betoogde dr. Meinnert tij dens het verhoor van kapitein Lagaay, dat radiopeilingen en kruispeilingen hadden kunnen aantonen, dat de boeien afgedre ven waren. Maar de gezagvoerder van de Maasdam" wees er steeds op. dat hij in het volste vertrouwen aangenomen had dat de boeien op de juiste plaats lagen. Ook de loods zei, dat hij aannam dat de boeien gecontroleerd en eventueel ge corrigeerd waren. Dit laatste was even wel, naar een functionaris van het „Was- seramt" in Bremerhafen verklaarde, voor het laatst acht dagen vóór 15 februari ge beurd. Het ongeluk zou waarschijnlijk niet ge beurd zijn. als de kapitein de zuidelijke koers naar Bremershafen had gekozen. Dat hij de noordelijke koers langs de wrakken had gekozen, wilde de raad hem evenwel niet euvel duiden, aangezien op de zuide- lijke route een dertigtal schepen in de Wesermonding voor anker lag, zodat de „Maasdam" daaromheen had moeten va ren. De vele andere getuigen, die na de-ka pitein en de loods werden gehoord, beves tigde de nagenoeg eensgezinde lezing van biin voorgangers. De eerste, de tweede en de vierde stuurman van de „Maasdam,' die allen op de brug waren toen de aan varing plaatshad, verklaarden hetzelfde als kapitein Lagaay reeds vóór hen had gedaan. De eerste stuurman zei zelfs vóór het vertrek van de „Maasdam" uit Rot terdam nog bij de havenautoriteiten van Bremen telefonisch geïnformeerd te heb ben of er nog bijzonderheden waren. Op deze vraag had hij een ontkennend ant woord gekregen. De werktuigkundige A. Wijers verklaarde dat de „Maasdam vlak voor het ongeluk met de maximum toegestane snelheid van twaalf mijl per uur had gevaren. Aanklager Mirow zei in zijn requisitoir onder meer, dat de loods met zijn grote ervaring de afwijkingen in de positie van de boeien had moeten bemerken. Deze loods had de hele navigatie op een juiste positie van de boeien gebaseerd. Hij had, zeker in de gevaarlijke flessenhals, con trolemaatregelen meoten nemen. Maar de hem ten dienste staande technische appa ratuur heeft de loods niet gebruikt en daardoor werd de noodlottige aanvaring onvermijdelijk, aldus de aanklager. Volgens hem droeg de loods echter niet alleen de verantwoording voor het gebeur de. „De kapitein heeft als verantwoorde lijk officier ook schuld", zei de heer Mi row, Maar daarover zal de Raad woon de Scheepvaart in Amsterdam te zijner tijd eventueel wel een oordeel uitspreken. De verdediger van de loods, dr. W. Hüb- ner, voerde nog aan, dat de loods geen aanleiding had om te twijfelen aan de juiste positie van de boeien. Begrijpelijker wijze had de loods aangenomen, dat even tuele afwijkingen zeker gecorrigeerd zou den zijn. Overigens gebeurde de aanva ring tien minuten nadat de loods de navi gatie van de kapitein had overgenomen, zodat hij nauwelijks tijd gehad heeft om eventuele controlemaatregelen te nemen. In de uitspraak, die president Meinnert een half uur na de verhoren in het kleine, overvolle zaaltje van het „Seeambt" in Bremerhafen bekend maakte, verklaarde hij, dat de raad een dringend beroep op de bondsregering zal doen om de wrak ken in de monding van de Weser zo spoe dig mogelijk te doen opruimen. Advertentie Hen lekkere gewoonte: KAAS UIT HET VUISTJE Kent u Schoonauwen, Bluefort, Limburgse kaas? Wees niet een kennig: houd van méér kazen! rhjlttv tn* ni Jb emofi - i PARIJS (Reuter) Vertegenwoordigers van de vier Franse joumalistenorgani'sa- ties hebben na een gemeenschappelijke vergadering besloten een stakingscomité in het leven te roepen, met het oog op de mogelijkheid van mislukken der onderhan delingen met de dagbladdirecties over ho gere salarissen, langere vakanties en an dere pensioenvoorwaarden. Bovendien etsen zij erkenning, dat journalistiek een inspannend beroep" is. Het instellen van het stakingscomité is het gevolg van de reacties, die het ver loop der onderhandelingen onder de jour nalisten in de hoofdstad en in de provin cies heeft opgewekt. (Van onze correspondent) BONN In een contra-Spiegel-rapport heeft de Westduitse socialistische partij Bisteren uit de doeken gedaan, dat bonds kanselier Adenauer 1 maal, minister van binnenlandse zaken Höcherl 5 maal en oud minister van defensie Strauss 9 maal offi cieel onwaarheid hebben gesproken in de loop van de Spiegel-affaire. Het socialistische rapport baseert zich uitsluitend op de protocollen van drie vra genuurtjes in de Bondsdag, de officiële antwoorden op schriftelijke vragen en het door de regering gepubliceerde Spiegel rapport. Het blijkt, dat Adenauer in de Bondsdag onwaarheid sprak toen hij zei, pas op het allerlaatste moment door het Openbaar Mi nisterie in Karlsruhe over de Spiegel-ac- tie te zijn ingelicht. Adenauer werd door Strauss ingelicht, reeds acht dagen voor de actie losbarstte. Höcherls onwaarheden zijn minder op zienbarend dan die van Strauss. Deze laatste vertelde onder andere aan de taatssecretaris van justitie, dr. Walter Strauss, de leugen dat in opdracht van Adenauer de minister van justitie niet over de Spiegel-actie mocht worden ingelicht Even onwaar was Strauss' bewering in de Bondsdag, dat hij tussen 16 en 26 okto ber 1962 niet aan een bespreking over Der Spiegel deelnam. Bewezen is, dat Strauss de 24e aanwezig was bij een gesprek over de actie, terwijl hij de 18e, 22e en 23e bij Adenauer was om deze in te lichten over de stand van zaken. De socialisten sommen behalve alle on waarheden ook acht punten op, die tot op de dag van vandaag niet zijn opgehel derd, omdat de desbetreffende instanties blijven bij tegenstrijdige versies. Het contra-rapport vermeldt vijf ver grijpen tegen het recht en de voorgeschre ven procedure, die op de rekening ge schreven moeten worden van het Open baar Ministerie, de minister van binnen landse zaken, de „Sicherungsgruppe Bonn" en de minister van defensie. De socialistische defensie-expert Erler, die het „Spiegel-rapport" aan de pers voorlegde, zei: „Wij wachten nog altijd op een reactie van de regering op de feiten van de Spiegel-actie Ten slotte staat vast, dat Strauss zijn boekje te buiten is ge gaan en het parlement heeft voorgelogen. Daarmee staat de pompeuze manier waar op Adenauer van hem als minister af scheid nam, in schrille tegenstelling." De christen-democraten, die kennelijk met erg gelukkig waren met de publika- tie van de S.P.D., deden gisteren al het mogelijke om de aandacht van pers en publiek in een andere richting te leiden'. Met de grootst mogelijke nadruk eisten zij, dat de bondsdagcommissie voor defen sie de status krijgt van een commissie van onderzoek, die dan moet nagaan hoe twee vertrouwelijke protocollen van com missiezittingen in bezit van Der spiegel zijn gekomen. NEW YORK (AP) De stakende New Yorkse drukkers hebben besloten zondag te stemmen over het compromisvoorstel in het conflict met de New Yorkse dagbladen, dat al 94 dagen oud is. Indien alles goed gaat kunnen de dagbladen op 18 maart weer verschijnen. De onderhandelingen met de clichéma kers worden voortgezet, maar tot dusverre zijn nog geen vorderingen gemaakt. Met ingang van maandag wordt aan de muntloketten van de hoofdpostkantoren in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht bij wijze van proef de mogelijk heid geopend bij aanbieding van een hoe veelheid centen van meer dan '00 stuks (gewicht meer dan 2 kg) ontheffing te krij gen van de verplichting die centen in ver gezelde zakken van 1000 stuks af te dra gen. Deze tijdelijke - maatregel is ge troffen ter bevordering van een betere cir culatie van de centen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4