Reactor Centrum Nederland werkt hard aan kernreactor voor de scheepvaart Matige deelname van IJmond- bedrijven aan Voorjaarsbeurs „Ideeënbus is tegenstroom tegen automatisering" SPORT IN DE IJ MOND Bevolking Noord-Holland is tussen 1947 en 1960 met circa 283.000 personen toegenomen Vier IJmuidenaren liepen van Rotterdam naar Santpoort Constructievoorstel over drie jaar Schippers doen zichzelf tekort Havenberichten Kort IJmondnieuws Vechtpartij in Velsens woonwagenkamp voor de politierechter Dit jaar wellicht 50.000 ideeën Lantaarnpaal in brand Oorlogsmisdadiger staat terecht in Isreal ^Dicforij Gerard vah Praag PROF. DR. DE QUA Y IN UTRECHT: DINSDAG 12 MAART 1963 5 Examens Vara-Velsen-Noord hield jaarvergadering Dammen Onderwijsweek werd in Beverwijk besloten Ex-chef van Joodse politie in Silezië Nederland zal over drie jaar een kernreactor voor schepen „op de markt brengen". Het Reactor Centrum Nederland werkt hard aan de ontwikkeling van een scheepsprogramma, in nauwe samenwerking met Euratom en het bedrijf leven. „Het is de bedoeling na drie jaar een constructievoorstel aan de betrokken autoriteiten voor te leggen", aldus prof. dr. M. Boogaardt gisteren tijdens een lezing in de Utrechtse Voorjaarsbeurs. Het programma voor met kernenergie voortgestuwde schepen zal naar schatting achttien miljoen gulden kosten, kosten. Gedurende de drie komende jaren zal een belangrijk complex van zeer belangrij ke bestralings- en ontwikkelingsfaciliteiten zijn opgebouwd. Het is de stellige hoop van het Reactor Centrum Nederland dat deze ontwikkelingsfaciliteiten in bijzondere mate zullen bijdragen aan het opbouwen van een sterke positie van de Nederland se industrie in de wereld van de kern techniek. Aldus de professor. Op de hele wereld is nu nog maar één koopvaardijschip, dat met kernenergie wordt voortgestuwd. Dit is de „Savan nah", een Amerikaans schip, dat 21 mijl per uur kan varen. De bouw ervan is uit gevoerd door tweehonderd onderaanne mers. De „Savannah" was 137 jaar gele den het eerste Amerikaanse stoomschip. Thans is het nucleaire schip een drijvend laboratorium, omdat het zoveel gegevens verstrekt aan mensen van de wetenschap, die zich bezig houden met de verdere ont wikkelingen van kernreactorschepen. In Europa, aldus professor Boogaardt, wordt thans ook gewerkt aan de bouw van een nucleair koopvaardijschip en wel in Hamburg, in opdracht van het Gesell- schaft für Kernenergieverwertung in Schiffbau und Schiffahrt. De opdracht tot het ontwerpen van dit atoomschip is al lange tijd geleden gegeven. Men ging toen uit van de gedachte dat de krachtbron voor het schip een organisch gekoelde re actor zou moeten zijn. Drukwater-reactor Tegen het eind van het afgelopen jaar echter kwam men tot de conclusie dat dit project niet uitvoerbaar was en men heeft daarom het besluit genomen de reactor te vervangen door een van het drukwater- type, zoals dat sedert enkele jaren het on derwerp van studie en ontwikkeling van he Reactor Centrum Nederland uitmaakt. Aan twee industriële groeperingen is op dracht gegeven tot het maken van een ont werp voor de Hamburgse reactor, inclu sief een vaste offerteprijs en wel voor 1 oktober van dit jaar. De opdracht vopr de bouw van het schip is al in november vorig jaar gegeven aan de Howald-werf in Kiel. Een van de twee industriële combi naties heeft een beroep gedaan op de as sistentie van het R.C.N. „Bij de bouw van de scheepsreactor zul len ongetwijfeld goede kansen komen voor de Nederlandse industrie tot het verkrij gen van een deel van de constructie", al dus professor Boogaardt gisteren in de Voorjaarsbeurs. De professor belichtte voorts de samen werking tussen Reactor Centrum Neder land, de industrie en de technische hoge scholen in ons land. Thans is een onder zoek ter hand genomen op het gebied van stoomdroging. De professor ging wat die per in op de verschillende onderdelen van het ingewikkelde onderzoek. Bij die ontwikkeling is een voortduren de wisselwerking tussen R.C.N. en indus trie: immers alles wat het R.C.N. ont werpt, moet zodanig zijn dat het door de Nederlandse industrie kan worden ver vaardigd. Omgekeerd moet vaak een be roep gedaan worden op de industrie, die soms zelfstandig ontwikkelingswerk moet verrichten. „Veel is in het verleden al gespeculeerd over de toekomstige vooruitzichten van de scheepsvoortstuwing door middel van kernreactoren. Deze voorspellingen zijn tot nu toe niet geheel en al bewaarheid, wat ook niet te verwachten was", aldus ir. J. IJ. Sonneveld van het studiecentrum T.N.O. voor scheepsbouw en navigatie. Het is gezien de geringe ervaring van kernvoortstuwing van schepen in de afge lopen tien jaar, nog moeilijk een betrouw bare toekomst-prognose op te stellen. Spre ker ging nader in op de toepassing van zogenaamde pressurized water reactoren, die toepassing hebben gevonden op koop vaardijschepen. Advertentie Kostuums van bijzondere klasse in IJmuiden verkrijgbaar bij Kennemerlaan 100-106 Tel. 5501 sb Maandag kwamen in IJmuiden aan: John M. van Antwerpen; OrmJarl, Baton Rouge; Berkel- stroom, Portsmouth; Oiltank, Rotterdam: Harro gate, Goole; Maria, Aarhus; Belgia, Gothenburg; Ardetta, Liverpool Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Lingestroom van Liverpool; Grim, Norrköping; Annelis Chris- tophersen, Torreveyla, zout voor IJmuiden. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Breda naar San Juan; Adriana, Vilvoorde; Nolloth. Ports mouth; Mare Altum, Londen, walsmateriaal van IJmuiden; Karimun, Hamburg; Ilse Feldmann, Unea; Stad Amsterdam, Emden, van IJmuiden: Titus, Taranto. Ronan, Gent, Walma, Dilint, van Velsen: Steinburg, Silloth; Patria, Antwerpen; Jurjen de Vries, Bremen; John M., Antwerpen. Gabonkust, Bremen; Taurus, Antwerpen: Tank fjord, Rotterdam; Philetas, Gibraltar; Ciudad de Cucuta, Antwerpen: Alme, Terneuzen; Berwick, Calais; Pacific Telstar, Antwerpen; Oiltank, Rot terdam; Ulla Danielsen, Antwerpen, van IJmui den: Els Teekman, Grimsby: Karin. Ipswich (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Kinderfilmmiddag. De afdeling IJ muiden van de VARA geeft voor de jeugd op woensdag 13 maart, aanvang 14 uur, in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rem- brandtlaan een filmmiddag. Het program ma bestaat uit tekenfilms en als hoofd film Cowboy Jeugd. Looft den Heer. De uitvoeringen van de Matthaus Passion door de christelijke oratoriumvereniging Looft den Heer te IJmuiden, zijn niet zoals wij eerder schreven op donderdag 28 en vrijdag 29 maart, maar op woensdag 27 en donder dag 28 maart. GRONINGEN Tot gewoon hoogleraar in de faculteit der wiskunde en natuur wetenschappen om onderwijs te geven in de experimentele natuurkunde is be noemd dr. Ph. B. Smith, tot voor kort lec tor aan de rijksuniversiteit te Utrecht. AMSTERDAM Doctoraal examen Duits mej. C. Lion (A'dam) en de heer J. List (Velsen). GRONINGEN Kandidaats economi sche wetenschappen B. J. I. Stagge (Gro ningen). Artsexamen 1? gedeelte: R. B. Engelsma (Sneek). EINDHOVEN Kandidaatsexamen scheikunde technologie: J. M. L. Penninger (Heerlen). AMSTERDAM (V.U.) Doctoraal exa men theologie: J. B. Rogers (Lincoln, USA) en A. Borman (Den Haag). NIJMEGEN Doctoraal Engels: F. H. H. Jacobs (Blerick). Kandidaats genees kunde 2e gedeelte P. H K Yap (Nijmegen). Artsexamen: mevr. W. E. M. J. Michels- Mares (Nijmegen). Gepromoveerd tot doc tor in de geneeskunde aan de katholieke univeristeit te Nijmegen op proefschrift getiteld: „Onderzoek over het voorkomen en de oorzaken van longafwijkingen bij militairen met acute luchtweginfecties" de heer J. H. Dijkman, geboren te Doetin- chem. LEIDEN Examen doctoraal rechten: H. van Gogh (Wassenaar). In zijn rede ter opening van de in Am sterdam gehouden jaarvergadering van de Algemene Schippers Vereniging heeft de voorzitter, de heer P. Aarnoudse, gewezen op het niet-toepassen van de nog steeds geldende bevrachtingsvoorwaarden 1952. Als men ziet met welke charters de schippers akkoord gaan dan rijzen de ha ren ten berge, aldus de heer Aarnoudse, die met name het vervoer van zand en grint naar België noemde. Het meest be vreemdende noemde de voorzitter het, dat in vele gevallen afkeurenswaardige over eenkomsten worden voorgelegd door scheepsbevrachters, aangesloten bij de Vereniging van Makelaars in Scheeps vrachten, die mede betrokken was bij het opstellen en deponeren van de bevrach tingsvoorwaarden 1952. „Met voorbedach ten rade worden bij internationale reizen deze voorwaarden niet gebruikt, omdat daarin enkele voor de schippers voorde lige bepalingen voorkomen. Het is onbe grijpelijk dat de schippers akkoord blijven gaan met voorwaarden waartegen de or ganisaties al jarenlang hebben geageerd, aldus de heer Aarnoudse. De voorzitter zei voorts dat de proble men van de min of meer opgedrongen vijfdaagse werkweek niet zijn opgelost. Hij achtte compensatie voor het verlies van de zaterdag als werkdag noodzakelijk. Van een deelnemen van de schippers aan de welvaart is, aldus de heer Aarnhoudse nog geen sprake. De binnenscheepvaart kan niet deelnemen aan de evolutie van de tijd en wordt daarvan met voorbedach ten rade uitgesloten. YjQnwYYYVYYrrrYYtmmmxrmYiorormYYmrmtrmini WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE In Japan zal binnenkort worden begon nen met de bouw van een oceanografisch vaartuig, eveneens met een P.R.W.-reactor. Frankrijk, Denemarken, Italië, Engeland en de Verenigde Staten hebben ook nog steeds belangstelling voor het P.R.W.-prin cipe. Ir. Sonneveld belichtte ook nog de bedrijfszekerheid van schepen die met atoomkracht worden voortgestuwd. „De noodzaak tot het verrichten van on verwachte herstelwerkzaamheden op zee moet worden vermeden, aangezien men slechts over beperkte hulpmiddelen be schikt en overgeleverd is aan weer en wind. Bij kernreactoren speelt de algeme ne veiligheid van schip en mensen een overheersende rol", aldus ir. Sonneveld. Met behulp van twee getuigen en vier verdachten, wier verklaringen niet steeds parallel liepen moest de Haarlemse poli tierechter, mr. J. Vink, maandagmorgen proberen licht te brengen in een gecompli ceerde vechtpartij die op zaterdagavond 29 september van verleden jaar in het woonwagenkamp te Velsen had plaats ge had. Twee personen liepe hierbij zwaar li chamelijk letsel op, een van hen moest zelfs in het ziekenhuis worden verpleegd, en enkele anderen kregen ook klappen en trappen. De aanleiding tot de vechtpartij was ge legen in een tot de orde roepen door de kampbaas van een man, die onder de invloed van de alcohol zich scheldend en tierend in het kamp bewoog. Het ene woord bracht het andere mee, en tenslot te ontaarde het geheel in een vechtpartij tijdens welke een 30-jarige koopman de „herrieschopper" met een zwaar ijzeren voorwerp neersloeg. Ook de schoonvader van deze man kreeg een klap en sloeg bewusteloos tegen de grond. Tevoren had hij echter kans ge zien de koopman een trap tegen het on derlichaam te geven. Een oudere broer van de koopman en de vader, die kampbaas was waren ook in het handgemeen be trokken. Zeer veel tijd vergde de behandeling van de zaak, omdat de getuigen verkla ringen aflegden, die op het eerste gezicht niet in overeenstemming leken met die van de vier verdachten. De officier van Justitie, mr. J. Wiarda, kreeg echter toch een duidelijk beeld van het geheel, te meer daar volgens zijn oor deel in het kamp toch geen andere getui gen te vinden zijn. „Slechts de betrokke nen zijn bereid een getuigenis af te leg gen," aldus mr. Wiarda, die van oordeel was dat de getuigen elkaar in het geheel niet tegenspraken. Iets waaraan de kamp baas sterk zei te twijfelen. De officier eiste zowel tegen de kamp baas als tegen de oudste zoon een geld ■boete var) 50,- subsidiair tien dagen hechtenis ter zake mishandeling. Tegen de 30-jgrige koopman eiste hij zes maan den gevangenisstraf en tegen de schoon vader van de man, die met zijn scheldpar tij de aanleiding was geweest een gevan genisstraf van drie weken. Ook de politierechter achtte de zaak ge heel duidelijk. Hij was het met de offi cier eens dat de zaken overtuigend bewe zen waren. Ter zake ernstige mishande ling veroordeelde hij de dertigjarige koop man tot vier maanden gevangenisstraf. De „schoonvader" kreeg veertien dagen en de beide anderen werden conform de eis veroordeeld. De afdeling Velsen-noord van de Vara heeft maandagavond in het Gemeentelijk Ontspanningslokaal aan de Smidt van Gel derstraat de jaarvergadering gehouden, die ondanks het slechte weer heel goed bezocht was. Voor het district was de heer Eterman aanwezig. De oorzitter liet in het kort de gebeurtenissen van het afge lopen jaar de revue passeren en hij was over het gebodene door de Vara best te vreden. Wel waarschuwde de voorzitter te gen het gevaar van commerciële televisie, waarvan hij geen voorstander is. Bij de gehouden bestuursverkiezing wer den de beide aftredende heren herkozen en in de vacature E. ten Brinke werd de heer C. Klooster gekozen. Behalve de aftreden de districtbestuurders, werden ook de leden van de verenigingsraad herkozen. Het af delingsbestuur is nu als volgt samenge steld: A. v. d. Hoff, voorz.. mevr. Krui- zinga secretaresse, W D. Ree penning meester, S. Goes, G. Heinemeijer, I No- teboom en C. Klooster. Daarna volgde de behandeling van het omroeprapport en het jaarverslag, waarvan gretig gebruik werd gemaakt om diverse vragen te stellen. Het aantal bedrijven uit de IJ mond, dat deelneemt aan de Technische Voorjaars beurs, die gistermorgen in een lentezon netje de poorten heeft geopend in Utrecht, is dit jaar gering. En dat is eigenlijk merkwaardig, te meer daar deze voor jaarsbeurs voor het grootste deel in het teken staat van de scheepvaart, waarmee IJmuiden zo veel van doen heeft. Zelfs een van de grootste leveranciers van scheepsplaten Hoogovens is niet ver tegenwoordig op deze grote beurs. Toch hebben een paar Koogoven-mensen de hand in de opzet van de voorjaarsbeurs. De heer J. Verhoog van de afdeling pu bliciteit van het bedrijf heeft namelijk de „Gieterijstraat" ontworpen. Dit is een reeks van stands van diverse Nederlandse gieterij-bedrijven. En een van die bedrijven is de produ cent van het zogenaamde Torenbrons, de n.v. metaalgieterij „Kennemerland" uit Beverwijk. Dit 27 jaar oude bedrijf maakt Een groot aantal leden bezocht de jaar vergadering van de tennisvereniging Wes terhout in Beverwijk. Wegens ziekte van de heer P. P. Wentink stond de bijeen komst ditmaal onder voorzitterschap van de heer W. van Rij. Alle jaarverslagen en notulen werden zonder discussie goedge keurd. Tot leden van de kascommissie werden benoemd de heren De Lange en Stein- hauer. De goedkeuring van de statuten en reglementen moest worden uitgesteld tot een volgende vergadering, daar de wens werd uitgesproken toch koninklijke goed keuring aan te vragen. Bij acclamatie werd mejuffrouw A. L. Hageman als tweede secretaresse aan het bestuur toegevoegd Een zeer belangrijk punt was de huur van de banen. Door de hogere baanhuur was het nodig de contributie te verhogen tot 33,50 voor senior- en tot f 17,50 voor jeugdleden, om dezelfde speelgelegenheid te behouden als vorig seizoen. Tijdens het weekeinde kan er van zaterdagmorgen af vrij worden gespeeld en speciaal voor de damesleden worden er op dinsdag- en donderdagmorgen twee banen gehuurd. Evenals vorig jaar zullen er op vele weekeinden onderlinge toernooien worden georganiseerd voor senior- en jeugdleden, zodat er volop gelegenheid zal zijn tot wedstrijd spelen. Het ledental heeft zich gehandhaafd op 100 senior- en 35 junior leden. Aan het slot van de vergadering kon de voorzitter mededelen, dat de heer De Lange het bestuur namens de sport school een voorzittershamer heeft toege zegd. De eindstrijd om het clubkampioenschap van Nederland begint deze week voor acht damclubs. De titelhouder DCIJ zal niet aan de eindstrijd deelnemen omdat de IJmui- dense kampioensploeg met verder kwam dan de derde plaats in de voorwedstrijden van Noord-Holland. Gezellig Samenzijn en Jozeph Blankenaar plaatsten zich wei in de finale. De acht kampioensploegen zijn: Excel sior ('s-Hertogenbosch), ADC (Almelo), DGZ (Groningen), UDG (Utrecht), Het Oos ten (Rotterdam), RDG (Den Haag). Jozeph Blankenaar en Gezellig Samenzijn (Am sterdam). Een Sportief- en DCIJ-combinatie van sterke jeugddammers neemt deel aan de provinciale vijftallenwedstrijden. Mede dank zij een overwinning van Kees Pippel, Kees Duivenbode en Van der Does won de DCIJ-Sportiefcombinatie met 6—4 van het Noorderkwartier. De IJmuidense damploeg heeft zich thans met Zaandam en twee ploegen uit Amsterdam voor de finale geplaatst van het toernooi om de provinciale jeugdtitel. De DCIJ'er Gerrit Moleman en de Spor tief man Hoek verloren hun partij. De eindstrijd zal komende zaterdag beginnen Ondanks dat er nog twee ronden moeten worden gespeeld is de Jozeph Blankenaar W J. van der Sluis er nu al in geslaagd de damtitel van Amsterdam te veroveren. Dit resultaat is des te opmerkelijker om dat Van der Sluis voor het eerst sedert 1959 weer aan zo'n zwaar bezet toernooi deelneemt. De vier bestgeplaatsten komen in het najaar uit in de strijd om de pro vinciale eindstrijd. brons voor allerlei industriële doeleinden. Het Beverwijkse bedrijf is thans be langrijk uitgebreid met een grote instal latie voor het maken van bronzen staven en buizen met een maximale lengte van drie meter. Met deze installatie, waarvoor het be drijf moest worden verbouwd, kan men nu in hoog tempo bronzen staven en buizen produceren met een capaciteit van 600 ki lo per uur. Drie man zijn nodig om de installatie te bedienen. Nadat het juiste mengsel onder hoge temperatuur is verhit en gesmolten, wordt het in een reservoir dat vlak onder het dak van de fabriek is geplaatst, gedaan. Vanuit het reservoir, dat elektrisch wordt verhit, wordt het brons door een stelsel van walsen tot een staaf of een buis ge trokken. Men kan in het Beverwijkse bedrijf, waar bijna honderd mensen werken, dan staven met een maximale diameter van 95 millimeter produceren. Wanneer de instal latie over enige maanden gereed ral zijn, is de metaalgieterij „Kennemerland" het enige bedrijf in de Beneluxlanden dat brons op deze (Amerikaanse) wijze zal ver vaardigen. Een maquette van de nieuwe installatie is op de voorjaarsbeurs te zien. Een an dere Beverwijkse industrie, die men een trouwe klant mag noemen, is de n.v. ma chinefabriek C. Maters, fabrikant van pompen. Men kan hier zelfaanzuigende pompen zien, alsmede tal van koelwater- pompen. De IJmuidense slijpmachinefabriek „IJmuiden" is weer present met een grote collectie slijpmachines. De voorjaarsbeurs staat grotendeels in het teken van de scheepvaart. Vandaar dan ook dat er tal van firma's zijn die machinerieën en appa raten tonen, die in de scheepvaart toepas sing vinden. De bevolking in de provincie Noord- Holland is in de periode tussen de volks tellingen van 1947 en 1960 toegenomen met ca 283.000 personen (van 1.774.273 tot 2.057.322) d.w.z., met ca 16%. De daarbij inbegrepen bevolking in gestichten, instel lingen en tehuizen bedroeg in 1960 totaal rui 54.000 personen, ca 21.000 meer dan in 1947 (ruim 33.000). Waar het de leeftijd betreft, valt een ten opzichte van het totale bevolkings accres (van 16%) sterke stijging op van de leeftijdsgroepen van 5—9 jaar (met 28°/o) en van 1014 jaar (met 51%) en een even eens belangrijk boven het gemiddelde lig gende toeneming van het aantal 5064- jarigen (met 23%0 en van de personen van 65 jaar en ouder (met 54%). Uit de cijfers voor de burgerlijke staat blijkt, dat het aantal gehuwde personen in 1960 belangrijk hoger ligt dan in 1947. De stijging bedragt 21% (van 792.382 tot 959.178) en is dus belangrijk groter dan de Negen IJmuidenaren, een aantal leden van de vaste staf van het clubhuis De Brulboei en enkele vrijwilligers, zijn za terdagnacht om een uur vanaf het Rotter damse centraal station vertrokken voor een wandeltocht van 80 kilometer, terug naar IJmuiden. Zulks om te ondervinden of die door president Kennedy ontketende wandelrage nu dwaasheid is of iets dat zo gek nog niet is. Het gezelschap bestond uit acht heren en een dame, die werden gevolgd door twee verzorgers-fourageurs op de fiets, Ineke Bakker en Dirk Terhorst. De eerste 20 kilometer legde men zin gend en zeer snel, in twee en een half uur, af. Tot zover vond men het een peule schilletje. Tien kilometer verder was het tempo echter al aanzienlijk gezakt. De eerste bla ren kondigden zich aan. Bij het ochtendgloren kwamen de wan delaars in Leiden aan. Daar gaf Wout de Haas er de brui aan en hij ging met de trein verder. Toen het helemaal licht was geworden, merkte men, dat men een omweg van 9 kilometer had gemaakt. Dat drukte de stemming echter geenszins. Na een kort oponthoud bij Roel in 't Hout, de voor malige leider van De Brulboei, die thans in Leiden een soortgelijke functie heeft, werd de tocht voortgezet. Bij Sassenheim, er waren toen 50 kilo meters afgelegd, konden Ad Bosua, de huidige leider van De Brulboei, Elly de GrootDe Vries, John Riechelman en diens broer Henk niet langer. Jan de Vries, Koos Buisman, Gerard Amsing en Gerrit Keirsgieter zetten de reis onverdroten voort. Op hun rug waren papieren gespeld met het doel van de tocht. Dit deed het publiek naar het voorhoofd wijzen of be moedigende woorden spreken. De laatste loodjes waren zwaar, zeer zwaar. De Weyman in Santpoort was het eindpunt. Tachtig kilometer had het dap pere kwartet gelopen. Hoewel de jongens trots zijn op hun prestatie, vinden zij toch, dat men deze niet moet overschatten. Zij menen dat het niet juist is de tocht ongetraind af te leg gen. Nog eens doen? Nee, dat niet! In de Brulboei wachtte hun een beschei den huldiging. De heer Kennedy kan te vreden zijn. toeneming van de totale bevolking (16%). Deze grote stijging is. behalve uit de toe nemende huwelijkssluiting, mede te ver klaren uit de lagere sterftekansen, welke in de na-oorlogse jaren hebben geleid tot een geringer aantal door sterfte ontbon den huwelijken. De indeling naar kerkelijke gezindte laat zien, dat in relatieve zin sprake is van een toeneming voor rooms-katholieken (van 29,3 in 1947 tot 30,6% in I960) en voor per sonen zonder kerkelijke gezindte (van 34,2 tot 36,7%), waartegenover een teruggang blijkt voor de Nederlands-hervormden (van 22,7 tot 20.2%), voor de groep overige kerkelijke gezindten (van 6,9 tot 5,9%) en voor de gereformeerden (van 6,9 tot 6.6%). Uit de gegevens betreffende de staat van werkzaamheid blijkt, dat de Noordholland se beroepsbevolking (op de teldatum 773.848) bijna 58.000 personen meer be draagt dan in 1947 Het aantal buiten hun woongedeelte werkende personen is tussen 1947 en 1960 verdubbeld van bijna 99.000 tot ruim 198.000, d.w.z. 26% van de totale beroeps bevolking. Het aantal eigenlijke forensen onder hen. d.w.z. de personen die dagelijks heen en weer gaan tussen hun woonge- meente en één andere gemeente, alwaar zijn hun beroep uitoefenen, nam toe van 72.899 tot 133.276, d.i. met ruim 60.000 of 83%. De stijging voor vrouwen (van 12.754 tot 28.654) is daarbij relatief sterker dan voor mannen (van 60.14r tot 104.622). Tot slot bevat de tabel nog enige cijfers betreffende de woningvoorraad Deze is tussen 1947 en 1960 gestegen van ruim 447.000 tot ruim 558.000, d.w.z. met ruim 111.000 of 25%. Van de eind mei 1960 aan wezige woningen waren ruim 124.000 of 22% gebouwd in 1946 of later. ORGELCONCERT IN „DE HOEKSTEEN Na een onderbreking van enige maan den, waaraan ook de strenge winter schul dig was, wordt de concertenreeks in de hervormde kerk .De Hoeksteen" in Sant poort-Zuid. voortgezet. Op vrijdag 15 maart zal de organist van de kerk. Steef Oosterbeek, een orgelconcert geven. Ditmaal zullen werken worden uit gevoerd van D. Buxtehude, J Pachelbel en J. S. Bach De toegang is vrij. MARKTBERICHT De noteringen op de Beverwijkse groen teveiling waren gisteren: Prei 100-240; waspeen 18-62; rodekool 34 -48; witlof 93-145; peen 12-33; uien 13-26 „Ik ben soms bang dat de charme van het leven verloren gaat door dat streven naar efficiency, doelmatigheid en nuttig effect", aldus minister-president prof. dr. J. E. de Quay, gistermiddag bij de ope ning van een ideeënbuscentrum op de Technische Voorjaarsbeurs in Utrecht. De excellentie zou het niet verwonderen indien hij, gezeten in een restaurant op zekere dag een spijskaart zou aantreffen vermeldend het aantal vitaminen dat in elk gerecht voorkomt. „Ook in het ge zinsleven heeft het streven naar doel matigheid. zijn intrede al gedaan, sinds de man de keuken is binnengekomen" Wie op het idee is gekomen mij uit te nodigen dit ideeënbuscentrum te openen weet ik niet. Ook weet ik niet of er een premie voor wordt betaald want daarvoor moet men een goed idee hebben" zo begon prof. De Quay die verder zei dat hij ten departement? een secretaris-generaal heeft die het ideeënbuswerk sterk heeft gesti muleerd door te zorgen voor een rijks uitgave op dit gebied genaamd .Buskruid". Ik kan dan ook zeggen dat ik de enige minister ben die een secretaris heeft die het buskruit heeft uitgevonden". Prof. De Quay wees er op dat het Ne derlands Instituut voor Efficiency (NIVE) waarvan hij zelf voorzitter is geweest zeer veel succes heeft gehad in het bedrijfs leven. Bijna elke dag denken we aan doelmatigheid aan het tegengaan van elke verkwisting ook in het gezinsleven. Het gaat in deze tijd niet alleen meer om mechanisatie maar ook om organisatie. Men ziet en merkt dat overal: in de land bouw. bij de tandarts", aldus de minister president. Sedert de oprichting van het instituut is er een omwenteling in het bedrijfsleven gekomen doo-- planning, routing enzovoort. Het heeft geleid tot hogere produktiviteit tot een verkorting van de werktijd van de arbeider en tot hogere inkomens, al dus vervolgde prof. De Quay. De bevor dering van de efficiency heeft echter be zwaren meegebracht. Als ik denk aan de man bij de lopende band dan is die man zelf een stukje gemechaniseerd. De mens wordt dus zelf beheerst door de organi satie van het bedrijf". „Een ideeënbus is een soort tegenstroom tegen de automatisering", zo zei de minis ter-president die de instelling van een idee enbus daarom een gelukkig verschijnsel acht. Er wordt immers van de werknemer gevraagd of hij mee wil denken en mee wil zoeken naar de oplossing van proble men en vraagstukken in het bedrijf. Het meedenken gaat ver uit boven de vin ding of het idee zelf. „Het werk reikt ook ver uit boven de bedragen die worden uit gereikt", zo besloot prof. De Quay zijn toespraak. Namens alle inzenders van goede en beloonde ideeën in Nederland verklaarde de heer Visser de stand voor geopend. De voorzitter van het NIVE, Jhr. van Nispen tot Pannerden kwalificeerde het stichten van een ideeënbuscentrum om in de ruimst mogelijke zin bekendheid te ge ven aan het ideeënbuswerk in het be drijfsleven, een hoogtepunt in de geschie. denis van het instituut. De verschillende activiteiten in het be^ De Beverwijkse brandweer heeft bij wijze van hoge uitzondering moeten uit rukken voor een brand in eenlan taarnpaal. In de Hofdijkstraat was een truck met oplegger tegen een lantaarnpaal gereden waardoor deze vlam vatte. Het is dan ook geen elektrische lichtbron maar één van de in Beverwijk nog aanwezige gaslantaarns. De brandweer heeft het vuur geblust. drijfsleven moesten gebundeld worden en ook moest er een financiële basis aan worden gegeven. De voorzitter verwachtte dat dit jaar 50.000 ideeën zullen worden ingediend, waarvan er naar schatting 16.000 zullen worden beloond met een to taal bedrag van een miljoen gulden. Het is moeilijk de waarde te berekenen die verkregen is door de resultaten van de goede ideeën. De voordelen voor het bedrijfsleven belopen nu al meer dan 10 miljoen gulden per jaar. De heer Van Nispen tot Pannerden achtte echter het sociale aspect van de ideeënbus belang rijker dan de materiële belangen. De onderwijsweek in Beverwijk is tefi einde. Het gemeentebestuur en tal van on derwijsmensen kunnen weer aan hun nor male dagtaak beginnen, want het officieel openen van tien scholen was in de afge lopen week bepaald geen peuleschilletje, ook niet voor een gemeentebestuur. Gis teravond werd de laatste bijeenkomst ge houden, waarop is gediscussieerd over de aansluiting van het lager onderwijs op het voortgezette onderwijs. Daartoe werden na een inleiding door de heer J. M. H. Crijns uit Amsterdam, discussiegroepen ge vormd. Voor de deelnemende onderwijs mensen was het beslist een leerzame avond. De spreker somde een aantal vraagstukken op die bij de bedoelde over gang van het kind van de ene naar de andere onderwijsinstelling om de hoek ko men kijken. Uit statistieken zou blijken dat kinderen tussen de elf en veertien jaar een snellere lichamelijke groei door maken dan vroeger. Dit schept problemen op de school. Ook roerde de heer Crijns het vraagstuk van de vijfdaagse school week aan. „Thuis" wordt steeds korter ge werkt, maar het schoolgaande kind heeft geen uur vrij. TEL AVIV (Reuter/AP) In Tel Aviv is de behandeling begonnen van een aan klacht tegen de 48-jarige Hirsch Beren- blatt, oud-dirigent van de Israëlische na tionale opera, die ervan wordt beschul digd de Gestapo in Opper-Silezië behulp zaam te zijn geweest bij de aanhouding en deportatie van vijftigduizend Joden. Berenblatt, wiens eerste vrouw naar een „vernietigingskamp" werd gezonden, was in de jaren 1942-1943 hoofd van de onder Duitse controle staande Joodse politie in Bendin, een stad in Opper-Silezië. Tot de twaalf beschuldigingen, die te gen de beklaagde zijn ingebracht, behoort het arresteren van tientallen Joodse we zen en ze vervolgens met „dodentreinen" te laten wegvoeren. Ook wordt Berenblatt ten laste gelegd deel te hebben uitge maakt van een vijandige organisatie door eerst als lid en later als hoofd op te treden van de Joodse politie in Bendin en te werken voor de Joodse raad, de door de Duitsers ingestelde instantie voor het onderhouden van de contacten tussen de Joodse gemeenschappen en de Duitse en andere autoriteiten. De officier van Justitie, David Libai, verklaarde dat de Joodse militie een or ganisatie was die vijandig tegenover de Joden stond. Deze beschuldiging, zal, naar men verwacht, verstrekkende gevolgen hebben in Israel als de rechters haar hand haven. „Ik wil duidelijk maken dat Be renblatt de politiek niet opstelde maar uitvoerde." aldus Libai. Hij zei, dat Be renblatt ook de levens van sommige Jo den gered had, „maar dat dit aantal zeer klein was". Tijdens het getuigenverhoog kwam aan het licht, dat Berenblatt in Israel voor de tweede maal is gehuwd met een vrouw, die in Bendin destijds lid van het onder grondse verzet was.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5