j Muiterij op het Vrouwenschip Eén horloge, twee prijzen Gordijnlanden zijn „in" als vakantieoorden voor snobs Tante Patent en buurman Bezig l PANDA EN DE BEWOGEN BEWEGER m fe* 'ff* CHEFAROX door Hen riek Binder Auto's voor Russen via een omweg Maagklachten? DINSDAG 12 MAART 1963 9 Ons i ai - sa® „Consumentengids" signaleert weer enkele wonderlijke zaken Reisbureau HetOosten doet goede zaken wj, '5? ;'-3 v> j V mmm 78) Nicol wist, waarom George een dag van tevoren uit zijn cel gegaan was. Als hij in Kaapstad van boord ging, zou hij in elk geval gezocht worden. In Kaapstad was een Britse ambtenaar van de Kroon, en er wa ren weinig hoekjes, waar iemand zich verbergen kon. Wanneer George tij dens het oponthoud in Kaapstad zou vluchten, zou de kapitein wel alles in het werk moeterl stellen om hem weer te pakken te krijgen. Het was dus beter, direct open kaart met de kapitein te spelen. Dan bestond er nog een kans, dat hij een oogje zou dichtdoen. Een kwartier later stond hij al voor Aitken, die zich juist aan het scheren was. „Kapitein", zei hij „als een gevan- gene een dag voor Kaapstad uit zijn cel verdwijnt en hij is aan boord niet meer te vinden, geldt hij dan als E iemand die in volle zee over boord E gesprongen is?" „Loop naar de duivel!" brulde de kapitein. Nicol kromp even ineen, en stond j| het volgende ogenblik alweer buiten. Zo gemakkelijk had hij zich de over- winning niet voorgesteld. Hij riep E vier man. Voor de kapitein aan dek verscheen, moest het schip doorzocht zijn. Hij vertelde de vier mannen, waar het om ging. „Jullie twee nemen het achterschip van boven tot onder, en jullie daar zoekt midscheeps. Het voorschip neem ik voor mijn rekening". Nicol liep onmiddellijk naar de boeg- kast. Natuurlijk was George in deze kast. Nicol zag onmiddellijk, aan de manier waarop de rommel erop lag, i dat de kast geopend was geweest. Hij trappelde enkele malen omzich- tig op het deksel en verwijderde zich I toen weer. Toen hij boven kwam, stond de kapitein aan dek. Hoe het ook was, hij moest erheen. De melding, die Jf hij nu moest maken, was behoorlijk I gevaarlijk. Als kapitein Aitken nog 1 hetzelfde humeur had als daarstraks en hij merkte dat hij tegen hem E loog, dan was het gebeurd met Geor- ge. Daarom ging hij alleen maar voor 1 Aitken in de houding staan en zei geen woord. Het beviel Aitken dat hij hem niet 1 voorloog. Hij bracht, kort groetend. 1 een vinger aan zijn muts, draaide zich om en liep weg. George was ge- red. Met een flinke bries in de zeilen was de „Julian" de volgende morgen E voor Kaapstad aangekomen, He4 rate- 1 len van de ankerkettingen in de kluisgaten had het hele schip gewekt. H Kapitein Aitken wis heel tevreden, dat hij zijn voorlaatste reisdoel zo prachtig op tijd bereikt had. Ondanks de verwarring, die de eer- i ste uren met zich meebrachten, ver- li gat John Nicol zijn beschermeling niet. „Als men al een misdadiger wordt door andere misdadigers te helpen vluchten, dacht John Nicol, dan dient men het ook helemaal te zijn Hij droeg een kleine wastobbe met warm water naar beneden, zette die op een kist, legde er zeep en hand- doek naast, opende de klep op een kier en riep: „Warm water voor was- sen en scheren!" Weer werd de klep geopend. Deze 1 keer van binnen uit. „Ik heb nog een verzoek, botte- 1 lier. Ik vervuil helemaal in mijn i smerige kleren. Zoudt u niet mijn gro- i te koffer naar beneden kunnen laten E brengen. Die staat nog in mijn hut." „Daar staat hij niet meer. Hij staat al een hele tijd in het voorste vracht- ruim. Miss Knotherwell en ik hebben i hem daarheen gebracht. Maar ik kan hem hier wel neerzetten, dat kunt u i er uitnemen wat u nodig hebt." Even later sleepte Nicol er de met i zeehondenvel overtrokken hutkoffer heen. „Nog een vraag, bottelier: als ie- mand naar Kaapstad komt, waar lo- geert hij dan in het algemeen?" Nicol dacht even na Toen zei hij 1 ,Niet in de herberg „King George" want daar zal kapitein Aitken waar- schijnlijk gaan eten Als de man het mij zelf zou vragen, zou ik hem aan- raden, in „De Prins van Oranje" zijn intrek te nemen." Toen sloot hij zorgvuldig de ruimte af, zodat de vluchteling niet verrast kon worden, terwijl hij zich waste en omkleedde. De kapiteinssloep bracht Aitken spoedig daarna aan land. Hij had een groot aantal bezoeken af te leggen en veel onderhandelingen te voeren. Het kon wel avond worden voor hij aan boord terugkeerde. Al spoedig kwa men ook de eerste gasten en scheeps- handelaars in barkassen en bootjes langszij de „Julian" liggen. Ambtena ren van de havenautoriteiten klauter den langs de valreep omhoog en Ni col wist er niets beters op, dan de meisjes benedendeks op te sluiten. Want er kwamen steeds meer nieu we bezoekers aan boord. Toen Nicol later weer in de boeg terugkeerde, om zijn beschermeling eten te bren gen, stond er een heer in donkerrode jas, blauw vest, witte leren broek, sneeuwwitte, zijden kousen en elegan te glanzende lakschoenen. De heer was volkomen gladgeschoren en droeg een pruik, zoals ook de edellieden van West-Londen wel droegen. Onder zijn jas flitste een degen, en zijn zwart-zij- den steek was met een kostbare veer opgesierd. Nicol moest even diep adem halen. Nu pas begreep hij de liefde van mrs. Barnley voor zo'n man. „Bottelier", zei George, „ik geef u mijn erewoord, dat ik als vrijwillig ge vangene naar Port Jackson zal gaan. Als alles goed gaat, zal ik er nog voor u aankomen. Ik zal proberen met een snelzeiler mee te komen. Ik zal met Maud Barnley trouwen en Port Jackson nooit meer verlaten. Ook daar op geef ik u mijn woord Maar ik wil nog meer zeggen, want ik kan moei lijk verlangen, dat u op het woord van een man als George Nunham vertrouwen zult: Ik zweer het bij het welzijn van mijn kind." Nicol knikte „Ik wens u alle mogelijk geluk toe bij de reis. Nu u er zo anders uitziet, kun nen we rustig aan dek gaan. Er lopen nu zoveel mensen in uniform rond. dat het nie' opvalt." Nicol ging hem voor door de gang die naar de trap van het achterschip leidde. Ze kwamen verscheidene ma trozen tegen, maar geen enkele her kende George Ze hielden hem voor een aanzien lijk persoon uit de stad, sprongen in de houding en grepen naar zijn kof fer, die de elegante heer vreemd ge noeg zelf droeg. De koffer was hee! zwaar. Lil had er ook nog alle mooie, blinkende dingen uit Maud's koffer ingepakt, met een briefje erbij' „Maud wil ze niet meer zien." De matrozen droegen de koffei om laag. in de sloep. George volgde hen langzaam met afgemeten passen „Roeit u me zo snel mogelijk aan land", zei hij met afgewend gezicht Even later stond hij alleen op de oever. Daarginds lag de „Julian" met Maud. Lil, Susan, Grace en de kleine George zijn kind. Hier stond George Nunham. die Gill's nachtelijke droomraad had op gevolgd en zich niet overgaf aan het noodlot. Hij wist niet, dat dokter Holborn uit he raam van zijn hut keek en hem niet uit het oog verloor. George had nauwelijks twintig stap pen op de oever gedaan toen er een man op hem toekwam. „Mag ik mijnheer zijn koffer dra gen?" vroeg hij. George gaf hem da koffer over „Naar De Prins van Oranje", zei hij „Zo", zei de man verrast, „mijn heer behoort dus ook tot het gezel schap van de hertog van Dunstable?" George bleef staan. „De hertog van Dunstable?", vroeg hij „Sinds wan neer is de hertog in Kaapstad?" „Hij is met de „Seventrue" meege komen, eer paar uur geleden. Mor genochtend vaart de „Seventrue" met de hertog en de hertogin verder naai Port Jackson" De man wees op een lange, slanke viermaster. die ver bui tengaats voor anker lag. „Kunt u mij daarheen roeien?" vroeg George. (Wordt vervolgd Amerikaanse familieleden van Russi sche burgers kunnen voortaan een automo biel voor levering aan hun familieleden in Rusland kopen tegen ongeveer de helft van de normale prijs die in de Sovjet- Unie geldt en de levering geschiedt on middellijk. Vooral dit laatste is heel be langrijk. Gabriel Reiner, directeur van het Newyorkse reisbureau Cosmos, heeft een contract getekend met de Sovjet-autori teiten, waarin is vastgelegd welke schaar se Russische artikelen gekocht kunnen worden met Amerikaanse dollars ten be hoeve van mensen in de Sovjet-Unie. Een Russische Moskwitsj-wagen kan op deze manier voor onmiddellijke levering ge kocht worden voor 1395 dollars (plm. 5000), dat is ongeveer de helft van de 2500 roebel die een Moskwitsj de normale Russische afnemer kost. En voor een ge wone burger is de wachttijd voor een Moskwitsj minstens twee jaar. De Russen met familieleden in Amerika zijn er ech ter wat de onderdelen betreft niet beter aan toe dan hun andere landgenoten. On derdelen voor auto's zijn in de Sovjet- Unie ook schaars, maar de Amerikaanse familieleden kunnen wel voor dollars banden voor hun verre verwanten ko pen. Buitenlanders hebben in de Sovjet- Unie reeds lang het voorrecht, tegen harde valuta goederen te kunnen kopen die on middellijk geleverd werden. De nieuwe re geling geeft de Sovjet-Unie wat meer bui tenlandse deviezen voor het aankopen van buitenlandse machines. Tot de andere produkten die familie leden kunnen kopen behoren motorrijwie len, scooters, fietsen, televisietoestellen, banden, bandrecorders, piano's, stofzui gers, naaimachines en koelkasten. (A.P.) Onder het opschrift „Wonderlijk" signaleert de Consumentengids in zijn maartnummer de volgende raadselachtige zaken: „In het Kerstnummer van de KRO-gids „lazen wij een advertentie van Keurkoop „N.V. te Rotterdam, waarin een volauto matisch Lanciadatumhorloge van 139. „werd aangeboden voor 97,20. Bovendien „werd bij inlevering van een oud horloge „nog eens 15,korting geboden. Het „aankoopbedrag mocht desgewenst in „maximaal 9 termijnen worden betaald. In „een ander radioblad, „Vrije Geluiden" „van de VPRO, eveneens in het Kerst nummer, troffen we een andere horloge- „advertentie, ditmaal afkomstig van Super „Shop, Rotterdam. Hoewel deze anders „was opgesteld, werden bij nauwkeurige „lezing dezelfde bijzonderheden vermeld, „terwij! het erbij afgebeelde horloge ook „opvallend geleek op dat uit de eerste ad vertentie. De naamsaanduiding ontbrak „ditmaal echter op de wijzerplaat en de „prijs die contant betaald moest worden „bedroeg 59,75. Volgens de tekst van de „advertentie bleef de merknaam onver meld, omdat de normale verkoopprijs 40,— hoger zou liggen; op het horloge „zelf zou de merknaam echter normaal ,zijn aangebracht." „Deze beide advertenties wekten onze „nieuwsgierigheid. Zou het hier inderdaad „om hetzelfde horloge gaan, dat men langs „verschillende verkoopwegen voor zo sterk „uiteenlopende prijzen aan de man trachtte „te brengen?" „We bestelden beide: het Lancia horloge „voor 97,20 (we leverden geen oud hor- „loge in) bij Keurkoop N.V. te Rotterdam, „het horloge waarvan het merk vooralsnog „niet bekend was voor 59,75 bij Super „Shop te Rotterdam." „Als eerste bracht de post ons de zen- „ding van Keurkoop, verpakt in een ronde „bus. Het horloge zelf bevond zich in een „zwart/wit plastic etui, waarop aan de „buitenzijde vermeld stond: Lancia U-102 139,Garantiebewijs en girostortings- bewijzen voor de termijnbetalingen waren „erbij gevoegd." „Tot zover dus alles zoals volgens de „advertentie verwacht mocht worden. De „sensatie kwam pas bij de tweede zending, „toen de post het pakje van Super Shop „kwam afleveren en ons precies dezelfde „bus offreerde als waarmee enkele dagen „eerder Keurkoop ons had verblijd De bus „was zelfs op precies dezelfde wijze met „precies hetzelfde plakband afgesloten. „Ook de inhoud bleek gelijk. Hetzelfde „zwart/wit plastic etui, waarop ook weer: „Lancia U-102 139.— vermeld stond en „hetzelfde horloge. De toezending geschied- „de in dit geval echter onder rembours, „waarbij 0,90 kosten in rekening werden „gebracht, dus in totaal f 60,65. Het garan tiebewijs ontbrak in dit geval, maar zou „volgens de advertentie na 14 dagen wor- „den nagezonden. In feite gebeurde dit „eerst na zes weken nadat er schriftelijk „om was verzocht. Het briefje dat het ga rantiebewijs begeleidde, was van Keur- „koop, als afzender was Super Shop ver meld." „Dit alles maakt duidelijk de indruk dat „eenzelfde firma, zij het onder verschillen de benamingen, eenzelfde artikel op ver schillende wijzen aan de man brengt. Men „tracht blijkbaar zowel de kopers te van- „gen die bereid zijn tegen de honderd gul den voor een horloge te betalen, als die genen die er niet meer dan 60,voor „over hebben." „Maar als voor één en hetzelfde horloge „zo uiteenlopende prijzen gevraagd kunnen „worden dan is toch blijkbaar zelfs de „laagste prijs nog lonend. We kunnen ons „tenminste niet voorstellen, dat men bij „verkoop via „Super Shop" op zijn aanbie ding van 59,75 toelegt. En, al wordt op „deze wijze een nog zo beperkte winst ge maakt, bij verkoop via „Keurkoop" ligt „de winst bij inlevering van een oud hor- „loge 21,55 hoger en zonder inlevering „van een oud horloge zelfs f 36,55." „Daar wij de indruk hebben, dat beide firma's nogal „nauw samenwerken", komt „het ons voor, dat mén zo in ieder geval „toch tot een aardig gemiddelde komt!" „We legden", aldus nog altijd de Consu mentengids, „onze concept publikatie voor „aan Keurkoop en aan Super Shop en ont gingen een reactie van Super Shop. Hierin „werd uiteengezet, dat men wilde onder hoeken „of het publiek bereid was, tegen „de in de advertentie genoemde condities „een goed horloge, dat echter merkloos is, „in voldoende hoeveelheden te bestellen". „Zo ja, dan zou men zo'n horloge in grote „hoeveelheden laten aanmaken om tegen „een lage prijs te kunnen inkopen. Op het „thans tegen deze lage prijs verkochte „merkhorloge zou men verlies lijden." „Deze verklaring, „aldus besluit de Con sumentengids", bevredigt ons niet erg. „Als men inderdaad de markt voor een „merkloos horloge wil onderzoeken, moet „men in de advertentie niet nadrukkelijk „met een merkhorloge schermen. Het „marktonderzoek" is dan niet bruikbaar." »mcf i HET WORDT in het welvarende West-Duitsland steeds moeilijker anderen voorbij te streven op materialistisch gebied. Nu de Bondsrepubliek op elke vijfduizend inwoners een miljonair telt, loopt een Duitse amateurjager op groot wild alle kans, dat hij diep in de Afrikaanse wildernis .zijn buurman tegenkomt. De kop van een Afrikaanse leeuw of de tand van een Indische olifant maken in het land van het Wirtschaftswunder' weinig indruk meer op iemands gasten. Daarom zoeken Westduitse nieuwe rijken nu naar jachtgronden, waar het minder druk is en die imposanter statussymbolen heioven. DE LAATSTE TIJD zij i zij begonnen, achter het IJzeren Gordijn op communis tisch wild te jagen. Tsjechoslowakije was het eerste land. dat hierin een kans be speurde om zijn harde valuta te vermeer deren Polen, Roemenië en Hongarije volg den. Maar volgens de heer Folke Kindier von Knobloch, eigenaar van het „Reisbureau Het Oosten" in Keulen, is de verre, tussen communistisch China en de Sovjet-Unie gelegen Aziatische satelliet Mongolië be slist het nieuwste snufje. „Ik behoef er niet eens voor te adver teren," zegt Von Knobloch, die de vorige herfst in samenwerking met een reisbu reau te New York zijn eerste reis naar Mongolië heef', georganiseerd. „Er zijn altijd Duitse jagers, die jacht trofeeën willen hebben uit landen, waar niemand anders is geweest en er is niets, dat hun meei voldoening verschaft dan te kunnen zeggen: „Deze vliegende eekhoorn heb ik in Mongolië geschoten. Ze zijn nog niet lang genoeg rijk geweest." „Ik heb ook al geprobeerd, jachtpartijen in de Siberische toendra's te organiseren, maar dat gebied is voor westerlingen nog steeds verboden terrein," klaagt Von Knobloch, wijzend op een grote kaart van de Sovjet-Unie. waarop de streken, waar men reeds kan reizen, met vlaggetjes zijn aangegeven. DE JAGERS vormen overigens slechts een gedeelte va- Knoblochs klanten. Voor het grootste dee! bestaan zijn zaken, die zich op de landen van het Sovjetblok con centreren, uit het organiseren van vakan tiereizen naar de Sovjet-Unie en in het bijzonder naar de goedkope Bulgaarse badplaatsen aan de Zwarte Zee. Hij meent, dat Bulgarije grote aantrekkelijkheid heeft voor de snobistische Duitse toerist uit de middenstand. De 29-jarige Von Knobloch is zich gaan interesseren voor reizen achter het IJze ren Gordijn omdat hij er zelf niet van houdt, „over de mensen te struikelen." „Ik ben graag in een land, waar ik niet al teveel toeristen tegenkom," zegt hij. „Persoonlijk houd ik het meest van Al banië." In 1961 organiseerde hij de eerste reis van journalisten uit het westen naar Albanië. Hij is bekend geworden als een van de weinigen in het westen, die weten Een deel van de kudde witte kan goeroes die erepresident Sir Erward Halstrom van de Taronga Parkdieren tuin in Sydney by .wijze van hobby op zijn eigen landgoed gejokt heeft. Deze kangoeroe-albino's zijn uiterst zeldzaam en komen in het wild vrijwel nooit voor. De sneeuwwitte „spookkangoe- roes", waarvan er thans vijftig in Sir Edward's tuin rondspringen, zijn alle afstammelingen van een wild exem plaar dat de oud-dierentuindirecteur twaalf jaar geleden van vrienden „uit de bush" cadeau kreeg. Sir Edward heeft de dieren ook gekruist met wal labies en walleroos, bijzondere varië teiten van de gewone kangoeroe en ook daaruit zijn een aantal albino's voort gekomen, Het onderhoud van de kudde kost de heer Hallstrom een klein ver mogen, maar zijn collectie geldt dan ook als uniek in de gehele wereld. Advertentie voor blijvende verbetering Vormt een genezende laag op de maagwand waar de scheuren in het IJzeren Gordijn zitten. Rë't was daarom voor Von Knobloch'niets bijzonders, dat een Amerikaans journalist, van Bangkok n'SarKéfflVn 'vloog om langs een omweg van 9.600 km. naar Mongolië, te komen, omdat 'alleen het bu reau van Knobloch hem erheen kon helpen. VON KNOBLOCH, die in Spanje is ge boren als zoori van een' vooraanstaand Duits binnenhuisarchitect, is zich voor het eerst met reizen achter het IJzeren Gor dijn gaan bezighouden toen hij in dienst was van een klein reisbureau in Bad Hon- nef aan de Rijn dicht bij Bonn waar de Sovjet-ambassade is gevestigd. „Telkens als iemand een spoorkaartje voor Moskou wilde hebben wat in die tijd niet gemakkelijk te krijgen was kwamen die Russen bij mij. Zo is het be gonnen." In 1960 begon hij zijn eigen zaak. Som mige van zijn klanten hebben moeilijkhe den gekregen, zpals. een Duits echtpaar, dat verleden jaar in de Sovjet-Unie is ge arresteerd op beschuldiging voor de V.S. te spioneren. Het paar werd later uitge wisseld tegen een Russische ingenieur, die in Duitsland gevangen werd gehouden, eveneens op beschuldiging van spionage. Onlangs werd een Westduitse student in Bulgarije gevangen gezet wegens een po ging om een Öostduits vriendinnetje het land uit te smokkelen, maar Knobloch, die ook dit vakantiereisje geleverd had, kreeg er geen last mee. Op het ogenblik staan Noord-Vietnam en Noord-Korea bovenaan op zijn lijst van landen, die nog niet open gelegd zijn. „Van de ambassade van Noord-Vietnam in Oost-Berlijn heb ik vernomen, dat dit Aziatische land daar de vorige zomer een reisbureau heeft geopend. Ik heb onmid dellijk om nadere inlichtingen gevraagd, maar tot heden geen antwoord gekregen. Ik heb al een lange lijst van journalisten, die naar Noord-Vietnam willen en ik zou graag de eerste zijn, die dit mogelijk maakte. Een oorspronkelijk stripverhaal door Annie M. G. Schmidt en Fiep Westendorp SWAN FEATURES SYNOICATf 14. Niemand in de zaal zag de voeten van Zuster Klivia. Niemand behalve tante Patent die vol schrik zat te kijken. Niemand zag ook de uil. Buurman Be zig dankte het publiek met een korte buiging en wil de het podium verlaten om de cellist gelegenheid te geven, zijn Serenade van Bikini te spelen. Maar toen hij zich omdraaide om weg te gaan, stiet hij op Zuster Klivia. „Hij ziet haar..." dacht tante Patent met een schok. „Hij en ik zijn de enigen die haar zien Als hij nu maar beleefd tegen hnnr blijft." „Jij lelijke zwarte windhaan!" schreeuwde Buurman Bezig. „Jij Groezelige Teenganger! Wat doe je hier? Ik zal je!" Onthutst luisterde de zaal naar deze wanordelijke uitbarsting van de zo bekende stadge noot Buurman Bezig. Ze zagen Zuster Klivia niet. Ze dachten dat hij tegen de cellist zo te keer ging. DAARbulderde Buurman Bezig. „Daar, lelijke Lakdoos!" En zijn vuist schoot uit om Zuster Klivia te treffen, maar door een wonderlijke werking kwam die vuist met kracht terecht op het hoofd van de arme Arthur Kwijlebijl. COP. HAKEN TOONDE» 56. De commissaris keek Panda met uitpuilende ogen aan. Zijn kaken werkten. „Jij weer?!" bracht hij er eindelijk uit, „en waar is die bevroren vriend van je?" Meneer Zielepopel is niet bevroren, maar verstard," antwoordde Panda. „Dat heeft hij altijd als hij bedroefd is. En nu is die rare bouwmachine.„Juist, daar wil ik je hebben," viel de politiechef hem in de rede, „die machine, daar weten jullie meer van, hè? Wat is dat voor een ding?!" „Het is een roersel," legde Panda uit, „meneer Zielepopel heeft het gemaakt toen hij ontroerd was. Of nee, hij was niet écht ontroerd, maar hij had priklimonade gedronken enne „Hou het eenvoudig!" riep commissaris Vleesjager dringend, „ik smeek je, blijf begrijpelijk! Nog tens van voren af aan. Die machine.wat weet je ervan? Hoe werkt dat ding?" Maar die uitleg hoefde Panda niet meer te geven, want het volgende moment kon de commit' sar is met eigen ogen zien hoe de machine werkt*.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9