HET WEER m Ijzermijn werkers in 500 taxi's naar de Franse hoofdstad Parijs poogt het conflict in der minne te schikken Prinses Beatrix naar Japan Kamer gunstig gestemd jegens minister Visser Justitieel onderzoek tegen de Hamburgse senator Schmidt Indonesië en Nederland benoemen Sjarif en Barkman Veronica vraagt TV-concessie Trein beschoten in Frankrijk Supporters Bijlmermeerkwestie voorlopig van de baan Akkoord bereikt over de muziek bij „De Perzen" 43e JAARGANG NUMMER 109 WOENSDAG 13 MAART 1963 éeë\MM'ée/ore you êuy! FALCON REGENJASSEN Zachter overdag voor uw LEVEN Spreek af voor een PROEFRIT bij: SAAB-dealer Fa. FLINTERMAN Het woord is aan In de krant van heden: Zeven reizigers gewond, van wie twee ernstig Sabotage Andere tactiek Pompidou de mijn in' Onverzettelijk DE ZAAK - VAN DER PUTTEN SPD in Spiegel-affaire in defensief gedrongen SLUIT vriendschap Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. T T—1 g j*r~h_vr KAk JL Verschijnt dagelijks beh. zon- en leefdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. I Hfl i' t 4 f I g\ Abonnement per week 62 cent, per kwartaal Telef. adm. 5437, chei oezorging tot 7 u. 7519. I I J III J j M t I V V-J* V.# jt, V-A A JL 8-~ franco per post 8.50 Losse Telef redactie 5389 na kantooruren 5080 nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent HaSU DAGBLAD VOOR V ELSE N. IJ M 1D EN, SANTPOORT, DB.EHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Ciro-refceniDE! IJmuid« Coulant no. 129288- Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en^Mr^H^C^vantL^^^ BArTSST HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen met vannacht weinig wind en hier en daar lichte vorst. Morgen over dag geleidelijk toenemende be wolking, maar waarschijnlijk tot de avond droog weer. Meest matige wind tussen zuid en zuid west. Iets zachter overdag. Volledige weerrapporten op pagina twee. BENTVELD - TELEFOON 42212 NEW YORK Van diplomatieke zijde wordt vernomen, dat Indonesië en Neder land zaakgelastigden hebben benoemd om hun diplomatieke betrekkingen te hervat ten. Tot Indonesische zaakgelastigde in Den Haag zou zijn benoemd Mohammed Sja rif en tot Nederlandse zaakgelastigde in Djakarta Carl D. Barkman. De beide mis sies krijgen de status van ambassades. Volgens de zegslieden :s secretaris-gene raal Oe Thant van de Verenigde Naties maandag van de benoeming van beide zaakgelastigden op de hoogte gesteld door middel van brieven van de Indonesische en Nederlandse chef-gedelegeerden, N. Pa- lar en C. W. A. Schuurman. Als nieuwe gegadigde voor de verzor ging van programma's met reclametele visie op een tweede TV-net heeft Radii Veronica zich bij de regering gemeld. Zij vraagt aan de ministers en staatssecreta rissen van O. K. en W„ economische za ken en Verkeer en Waterstaat om zend machtiging en concessie of haar in te pas sen in een komend commercieel televisie- beleid Het verzoek is ingediend door df N.V. Sonora te Amsterdam als enig be herend vennoot van de C.V. Radio Ve ronica te Hilversum. Goethe: Denken is gemakkelijk; doen is moeilijk; doen wat men denkt is het moeilijkste ter wereld. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland - 2 Agenda van IJmond en Haarl.:*n 2 Beeldverhalen tl Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 Langs sluizen en havens5 Uit stad en omgeving5, 6, 7 In de Vishal en op zee7 Horen en Zien 9 Kunst 9 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Topsy 14 Sport 13 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) ARRAS, 13 maart. Tegen het som bere decor van de voortdurende mijn staking de bakkers in de „zwarte stre ken" merken het aan de broodverkoop komen beurtelings nieuwe hoofdper sonen op in het sociale conflict dat Frankrijk in de klem heeft. Gisteren waren het de spoorwegarbeiders die per ploeg steeds twee uur het bijltje erbij neerlegden en die voor gigantische ver warringen op alle stations zorgden. De staalarbeiders hielden er voor 24 uur mee op. De ijzermijnen liggen voor on beperkte tijd stil omdat de mijnwerkers, evenals hun collega's uit de kolenmijnen, zowel hogere lonen als meer zekerheid omtrent cle toekomst van hun bedrijfs tak wensen. De metaalindustrie en de bus- en métrodiensten van Parijs worden de komende dagen ook gestoord. En tenslotte, niet vanwege de toekomst van hun beroep, maar wel uit de wens hun inkomsten te verhogen, hebben de Franse profvoetballers besloten op 24 maart een waarschuwingsstaking te houden. De regering-De Gaulle die 1963 tot „het sociale jaar" proclameerde, krijgt gelijk, maar niet helemaal in de zin waarin het bedoeld was. In afwachting van de resultaten van de nog steeds magere pogingen om uit de impasse te raken, houden de Fransen zich bezig met becijferingen over de gevolgen van de energiecrisis, die verergerd is door de onbeperkte staking van het aardgasbe- drijf in Lacq, dat onder andere de Franse hoofdstad voor 35 percent van zijn energie voorziet. De cijfers vallen nogal mee: de gasbedrijven kunnen het twee weken uit zingen, de elektrische centrales hebben voor een maand kolen genoeg en de spoor wegen voor twee tot drie weken. De staat blijkt een voorraad van vier miljoen ton (Van onze correspondent) PARIJS. De Bourbonnais, de snel trein van Clermont-Ferrand naar Parijs die uit een vijftal kleine wagons bestaat, is afgelopen nacht ongeveer halverwege het traject bij Villeneuve-sur-Allier aan gevallen. Vermoedelijk is er van een spoor wegbrug af met een mitrailleur op de electrische trein geschoten, waarbij zeven passagiers werden gewond. De bestuurder stopte onmiddelijk na de aanval, maar zette de reis naar Parijs voort, nadat de gewonde passagiers eerste hulp was verleend. Ze werden naar een ziekenhuis gebracht, waar twee van hen moesten achterblijven. De eerste veronderstelling van de poli- .ie is dat de aanval op rekening van de D.A.S. moet worden geschreven. Men her innerde zich dat op hetzelfde traject al eens eerder sporen van sabotage waren aangetroffen in de dagen dat president De Gaulle een bezoek bracht aan de streek. Aangezien nu echter niemand in de trein zat, die ervoor in aanmerking leek te komen door de terroristen uit de weg te worden geruimd, helde men bij nader inzien over naar de veronderstelling dat de dader eerder een ontsnapte patiënt uit een psychopateninrichting in de buurt zou zijn. AMIENS (AFP) Maandagavond is ge tracht de trein Amiens-Abbéville te laten ontsporen door een ijzeren hek op de rails te leggen. Het obstakel werd een kilometer door de lokomotief meegesleurd, maar deze liep niet uit de rails. steenkool te hebben (genoeg voor een maand) en kan er uit de Saar nog eens vier miljoen ton bij krijgen. Wie werke lijk getroffen worden zijn dus minder de burgers dan wel een aantal industrieën die hun energiebronnen rechtstreeks in de ko lenbekkens en het aardgasbedrijf vonden en dus geen eigen voorraden hebben. Voor al cement- en kunstmestbedrijven moeten hun deuren sluiten. De eerste hoogovens zijn ook gedoofd. De langverwachte onthullingen over de kolenvoorraden wijzen erop dat de rege ring van tactiek verandert. Nadat zij eerst de bevolking had verontrust met alarme rende berichten om stemming tegen de stakers te maken, zegt zij nu in feite tot de stakers: „De staat kan het conflict nog wekenlang volhouden, kunt u dat ook?" Die vraag is zeker ingegeven door het feit dat een aantal administratieve employés n de Lotharingse mijnen geprobeerd heeft weer aan het werk te gaan. De politie kreeg vandaag opdracht om, zij het met vermijding van incidenten, te pogen de stakersposters voor de mijnpoorten te verwijderen. De spanning stijgt nu Kennelijk ziet de regering in Lotharin gen een zwakke plek in het stakingsfront, hoewel de bijeenkomsten er luidruchtiger zijn: vandaag vergezelden 1500 ijzermijn werkers hun vakbondsdelegatie in een mars naar Parijs om in de hoofdstad met een défilé aan hun eisen kracht bij te zet ten. Tegen de ochtendschemering vertrok een bijna acht kilometer lange stoet auto's met stakende arbeiders in werkkleding naar Parijs om daar op het plein voor de Döme des Invalides te demonstreren. Even na middernacht, begonnen de auto's én de mijnwerkers uit de omliggende plaatsen Piennes binnen te stromen De organisa toren drongen er bij de mannen op aan ordelijk, kalm en gedisciplineerd op te tre den, en kregen te horen welke leuzen zij het beste konden roepen, waaronder kre ten zijn als „Pompidou de mijn in". Te gen half zeven zette de stoet van 500 taxi's zich in beweging onder gejuich van hon derden toeschouwers. Voorop reed een busje met een spandoek met de waarschu wing: „Opgelet, konvooi met arbeiders uit de ijzermijnen." In de stoet rijden zieken wagens met dokters en reparatiewagens In het veel belangrijker kolenbekken van Noord-Frankrijk leert een tocht langs de stilliggende mijnen dat de onverzette lijkheid niet verminderd is. Integendeel. De mijnwerkersvrouwen vormen comités om de actie van hun mannen te onder- Advertentie Vanavond is de wedstrijd Feije- noordReims voor de Europese voelbalbeker de wedstrijd van de „geen woorden maar daden In Parijs roerde het Rotterdamse legi oen zich destijds zeer duidelijk, m Rotterdam willen nu de supporters van Reims laten zien en horen dat zij ook hun ploeg niet in de steek laten in 'n uitwedstrijd. Met 'n char tervliegtuig kwam vanmorgen een groep Fransen aan, vanmiddag ge volgd door 'n groter contigent die de trein als vervoermiddel had gekozen. In totaal zullen er ongeveer duizend aanhangers van de Franse ploeg zijn. Zullen ze boven het geluid van de 63.000 Rotterdammers uitkomen? steunen. Zij doen mee aan het „posten" en verschaffen met het huishoudboekje in de hand opheldering over lonen en prijzen in de mijnstreek, alsmede over de gezond heidstoestand van hun mannen. Een pries ter uit een mijndorp vertelde mij dat hij de afgelopen drie maanden 22 mensen had begraven: drie vrouwen, een kind en acht tien mannen, van wie er veertien aan sili- cose, de gevreesde mijnwerkersziekte, wa ren gestorven. De bedaarde onverzettelijkheid van de noordelijke mijnwerkers betekent niet dat zij ongenegen zijn op redelijke termen te praten. De leiders van de rooms-katholie- ke en communistische bonden zijn naar Parijs gegaan voor een „privé-bezoek" Hun aanwezigheid in de hoofdstad, gecom bineerd met een verklaring van de minis ter van Arbeid Grandval, dat de staking misschien nog deze week geregeld zal worden, wordt uitgelegd als een poging om het ergste te voorkomen. En naar ver luidt zou De Gaulle voorlopig afgebracht zijn van het idee van een persoonlijke in terventie via de televisie. Dat zou al een hele stap in de goede richting zijn. De Tweede Kamer zal vóór de ver kiezingen geen beslissing meer nemen over het omstreden voorstel van de mi nister van Binnenlandse Zaken, mr. Toxopeus, om ten zuidoosten van Am sterdam een nieuwe gemeente Bijlmer meer te vormen. De Kamer aanvaardde met 84 tegen 26 stemmen het verzoek van de vaste commissie voor Binnen landse Zaken tot verlenging van de ter mijn voor het uitbrengen van verslag over het wetsontwerp tot 14 mei. Daar het hier een zo genoemd verzamel- ontwerp betreft betekent deze beslissing, daf ook de andere voorgestelde grens wijzigingen in het Gooi, alsmede de op heffing van de gemeenten Ankeveen, Die- men, 's-Gravenland, Kortenhoef. Ouder- Amstel en Weesperkarspel zijn uitgesteld De nieuwe gemeente Bijlmermeer zou wor den gevormd uit het westelijke gebied van de bestaande gemeente Weesperkarspel met Diemen en Ouder-Amstèl. Voor uitstel stemden de K.V.P., de P.v.d.A., de C.H.U. (behalve dr. Diepen horst), de PS.P. en de C.P.N. Tegen waren elf V.V.D.-leden, de A.R.P. en de S.G.P Na een gistermiddag tussen de betrok ken partijen gehouden conferentie is een schikking bereikt in het kort geding tus sen de componist Rudolf Escher en het toneelgezelschap De Nieuwe Komedie over de muziek bij de Griekse tragedie „De Perzen" van Aeschylus. Rudolf Escher had even tevoren in kort geding voor de president van de Haagse rechtbank geëist dat de nieuwe serie voor stellingen in het Amsterdamse Carréthea ter geen doorgang zou vinden omdat hij zich niet kon verenigen met bekortingen, die door de regisseur Erik Vos in zijn muziek waren aangebracht zonder zijn toe stemming. Thans hebben partijen en schikking be reikt, die inhoudt, dat de serie voorstel lingen in Carré van 18 tot en met 23 maart, welke onder meer bezocht zullen worden door duizenden gymnasiasten, doorgang zullen vinden. De heer Escher heeft daarvoor toestemming gegeven. Wanneer echter daarna opnieuw voorstel lingen zullen worden gegeven van het stuk mogelijk in het kader van het Hol land Festival zal overleg plaatshebben tussen Rudolf Escher en Erik Vos over een voor beiden aanvaardbare oplossing met betrekking tot de muziek. Dinsdagmiddag heeft de Tweede Ka mer de zaak Van der Putten behan deld. Foto: Achter de regeringstafel in het midden minister Visser en links van hem staatssecretaris P. J. S. de Jong en rechts M. R. H. Calmeijer. Prinses Beatrix zal in april Japan, de Verenigde Staten en Canada bezoeken. De prinses vertrekt op 1 april uit Nederland en keert op 28 april in ons land terug. Zoals bekend moest de prinses in no vember van het vorige jaar haar semi- Officiële reis naar een aantal Aziatische landen in Hongkong afbreken door het overlijden van prinses Wilhelmina. Tijdens haar bezoek aan Japan zal de prinses door keizer Hirohito worden ontvangen. Het bezoek aan de Verenigde Staten en Canada zal geen officieel karakter dra gen. De prinses hoopt in Washington een bezoek te brengen aan president Kennedy. Verder ligt het in de bedoeling van de prinses in New York de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Oe Thant, te ontmoeten. Ten aanzien van de gezondheidstoestand van de prinses heeft de rijksvoorlichtings dienst medegedeeld dat zij voorlopig nog het bed moet houden. Haar toestand gaat echter vooruit, zodat zij op 1 april wel naar Japan zal kunnen vertrekken. Het debat in de Tweede Kamer over de zaak-Van der Putten is gisteren voor minister Visser, de bewindsman van De fensie, niet ongunstig verlopen. Op en kele uitzonderingen na kwamen de spre kers tot dezelfde conclusie die reeds was neergelegd in het verslag van de bijzondere Kamercommissie naar aan leiding van de nota, die de minister in februari 1962 aan de Kamer bad toege stuurd. De commissie was in meerder heid van oordeel, dat de beer Van der Putten niet in liet defensieapparaat pas te, maar ook dat de minister bij de ont slagverlening niet de vereiste zorg vuldigheid in acht bad genomen en dat (Van onze correspondent BONN De Westduitse socialisten, die maandenlang de wind in de zeilen hebben gehad door de dilettanterige ma nier waarop de bondsregering de Spiegel- affaire behandelde, zijn in liet defensief gedrongen. Tijdens een luidruchtig vra genuurtje in de Bondsdag, kondigde de minister van Justitie Bücher vanmorgen aan, dat een onderzoek gaande is tegen de Hamburgse socialistische senator Hel- muth Schmidt, die ervan verdacht wordt Der Spiegel geholpen te hebben hij het schrijven van het artikel Fallex 62, waar mee het weekblad staatsgeheimen zou hebben prijs gegeven. De fractie-secretaris van de S P D. Jahn is inmiddels afgetreden, nadat hij had moeten toegeven, een vertrouwelijk proto col van een zitting van de defensie-com missie uit de Bondsdag aan de Spiegel- redacteur Schmelz te hebben gegeven. Dit protocol had echter niets uit te staan met de verdenking van landverraad tegen Der Spiegel Het had betrekking op een ruzie tussen de vroegere minister van Defensie Strauss en commodore Barth, in welke kwestie de minister de defensie-commis sie enige onwaarheden opdiste. De C.D.U. gedroeg zich vanmorgen in de Bondsdag onwennig in de rol van de aanklagende partij. Het „bon mot" deed dan ook meteen de ronde, dat de S.P.D. maar moet af zien van haar pogingen aan de regering te komen, omdat de C.D.U. niet in staat blijkt oppositie te bedrijven. zijn voorgangers geen vast beleid had den gevoerd. De liberale fractieleider, prbf. Oud. heeft bij het debat zijn geestverwant, mi nister Visser niet laten vallen, zoals mr. Van Riel destijds in de Eerste Kamer wel had gedaan. Het was een fout van de mi nister prof. Oud zei dat in vriendschap pelijke zin dat hij niet de zorgvuldig heid, die bij ontslagkwesties vereist is, in acht had genomen. Het was begrijpe lijk, dat de minister „doortrokken was van geprikkeldheid", maar dit was volgens prof. Oud een reden te meer voor het nemen van tijd voor een rustig beraad. Prof. Oud bleek, anders dan minister Visser, op het standpunt te staan, dat aan de heer Van der Putten het volle salaris over de herroepen ontslagperiode moet worden uitgekeerd. Minister Visser zei in zijn antwoord, dat nu door het rapport van de commissie Van Doorn „de onderste steen boven was gekomen." Zijn beleid was niet gericht ge weest op het ontslag van de heer Van der Putten, maar op wegnemen van een smet die op de Koninklijke Landmacht was geworpen. De minister deed een felle aanval op een landelijke ochtendblad, waarin, naar hij zei: „schandalen, zaken, affaires, geval len of hoe men ze noemen wil, worden geconstrueerd op basis van halve waarhe den of veronderstelde misbruiken". Hij noemde dit een stelselmatige poli tiek van ondermijning en verdachtmaking gedurende een lange reeks van jaren en zei dat hiertegen niets te doen was, „om dat niet een objectieve voorlichting, maar sensatie en terreur als uitgangspunter dienden". „Dit geschrijf is een uitzonderlijk ge val. Niet mag echter worden vergeten dat helaas zeer vele, meestal niet des kundige Nederlanders het tot hun dage lijkse lectuur rekenen. Omdat men mei dat blad geen polemiek voert, gaat de neiging ontstaan geloof te hechten aan de opgediste kost, waarvan men het twij felachtige allooi niet onderkent", aldur minister Visser. (Men zie verder pagina 4). Advertentie

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1