LANGS SLUIZEN EN HAVENS 22 Voor de politierechter EXAMENS ER UIT Santpoort bracht het niet tot verwachte beslissingswedstrijd met de reserves van Kijk Uit zaanlandsche P Sleepboot „Groningen" van 1921 Huiswerkklas bij W atervlietschool Kort Umondnpuws Overbodige bepaling in Zeebrievenwet afgeschaft Havenberichten ^J^ricven aan de redactie Bevordering van contact met Indonesische studenten Minder lawaai door plastic melkkratten IJmondverenigingen vandaag en morgen A A DONDERDAG B I E D I N DAMES SCHOENEN ƒ10.-, 12.50 an 15.- Loodgieters- en Electriciteitswerkzaamheden WOENSDAG 13 MAART 1963 5 i s, 1 v Mi OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Terlenka marquisette 1.75 p.m Terlenka val 1.69 p. m verkoop van enkele paren schoenhandel IJMUIDEN Slechte week STOFZUIGERS LOENDERSLOOT AUTO- en SCOOTER RIJSCHOOL JOOP DOORNBOSCH Piet Heinstraat 86 IJmuiden P E R E - - n 1 -ï if- vu HET GROTE moment nadert dat we de nieuwe zeesleepboot Groningen van Bureau Wijsmuller in IJmuiden zien verschijnen. We weten, dat deze nieuwe aanwinst gebouwd is op de werf van Kramer Booy te Kootster- tille in Friesland. Ruim veertig jaar ge leden werd er ook een nieuwe Gro ningen in dienst gesteld. We zien deze stoere stoomsleepboot hierbij afgebeeld. Deze zeesleper kwam in 1921 in bedrijf na te zijn gebouwd bij de scheepswerf van Gebr. Volker te Sliedrecht. De inhoud was 392 reg. ton bruto, de lengte 42,21 m. de breedte 7,62 m en de holte 4,01 m. De voortstuwingsinstallatie bestond uit een Schotse ketel, die de stoom leverde voor de 3 cil. triple expansie ma chine van 750 pk, fabrikaat Penn Bau- duin te Dordrecht. Identiek aan de Groningen was de sleep boot Friesland, die een jaar eerder werd afgeleverd door de scheepswerf Jonker Stand te Hendrik Ido Ambacht. Deze boot was 392 ton groot en had eveneens een stoommachine van 750 pk Deze waren niet de enige nieuwe een heden die aan de vloot van Bureau Wijs muller werden toegevoegd. In 1919 werd de nieuwe sleepboot Straat Soenda aange kocht, die als Utrecht in de vaart kwam. De Haarlemse politierechter heeft maan dagmorgen een 20-jarige hulpvakarbeider uit Haarlem veroordeeld tot een gevange nisstraf van zes maanden, waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Van het onvoorwaardelijke deel zal de preventieve hechtenis worden afgetrok - ken. De knaap had op 11 november en op 15 december ingebroken in de Prinses Ma- rijkeschoo! in Haarlem. De eerste inbraak, waarbij de buit be stond uit een bureaulamp en een platen speler, had hij gepleegd samen met een 20-jarige machinaal houtbewerker. Deze werd veroordeeld tot vier maanden met af trek, waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Bij de tweede inbraak fungeerde een 23-jarige student als compagnon. De buit was hier onder meer een projectie-apparaat en een brand- blusapparaat. De student werd eveneens tot vier maanden met aftrek, waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht. De officier, mr. J Bredius. had soort gelijke straffen gevraagd, met dien ver stande dat hij op de onvoorwaardelijke straf meer nadruk had willen leggen door deze een maand langer te maken en de voorwaardelijke een maand korter. Hij noemde de handelwijze van de drie jonge lui een soort baldadigheid. Hij vroeg zich echter af „hoe ze zo iets in hun domme hoofd kunnen halen." De verdedigers van het drietal waren het hier niet helemaal mee eens. Mr. B W. Stomps wees als verdediger van de hulpvakarbeider op de jeugdcriminaliteit als tijdverschijnsel. Hij schilderde dit als een ontstellend probleem en drong aan op een korte voorwaardelijke straf met een behoorlijke lange proeftijd Mevr. mr. E. Scheltema-Conradi zag in de handelwijze "an de student inderdaad iets van baldadigheid. Ze drong aan op een straf gelijk aan de preventieve hechtenis en eventueel 'n voorwaardelijke straf. Mr. J. Verheus kwam als verdediger van de derde verdachte tot een breed betoog over de achtergronden. Hij zag achter deze jon geman de ouders en opvoeders staan die zijns inziens ook schuld hebben bij deze kwesties. Een 30-jarige voeger uit Haarlem werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan twee voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar. Ook hier werd de reeds in voorarrest doorge brachte tijd afgetrokken. Als bijkomende straf werd het verdachte tevens verboden gedurende de proeftijd café's te bezoeken Op dit laatste had verdachte zelf aange drongen. De politierechter acht'e het bewezen, dat de man wasgoederen gestolen had uit een bestelauto van een wasserij. De offi cier van Justitie had vier maanden onvoor waardelijk geëist De verdediger daaren tegen zag echter geen bewijs tussen het feit dat het wasgoed gestolen was en dat het toevallig bij verdachte was gevonden Hij vroeg dan ook vrijspraak met directe invrijheidsstelling. Dit was een sleepboot van 322 ton en 700 p.k. In 1920 verscheen een nieuwe, 150 ton metende, sleepboot Achilles, vermogen 500 p.k. Behalve de genoemde Friesland en Groningen kwamen aan het begin van de jaren twintig er bij de Titan, een kleine stoomsleepboot van 350 p.k. en 92 tón groot; de Brabant van 950 p.k., de Over- ijsel van 700 p.k., de Gelderland van 1.000 p.k. en de grotere Jacob van Heemskerk en Willem Barendsz van 1.000 p.k. Het nieuwbouwprogramma uit die jaren werd afgesloten met de in 1921 gebouwde Hec tor, Stentor en Junior en in 1923 met de Vlaanderen. Met de Holland, de Limburg, de Drente, de Cyclop en de Nestor had het Bureau Wijsmuller een prachtige vioot van zee slepers en het was daarmede in staat vele sleepreizen en transporten uit te voeren en hulpverleningen te verrichten. In de jaren 1924-1925 werd een bijzon dere sleepreis gemaakt met de sleepboten Willem Barendsz en Vlaanderèn. die een 5.000 tons droogdok van IJmuiden naar Sabang sjeepten, vervolgens baggerma- terieel van Soprabaia naar Melbourne en tenslotte het door brand zwaar beschadig de s.s. City of Singapore van Adelaide naar Rotterdam. Kapitein D. Moerman van de Willem Barendsz verwierf voor deze prestatie de Oranje-Nassau-orde. De sleepboot Groningen had toen al enige reizen op haar naam staan In 1921 ging deze boot van Rotterdam naar Soerabaia met de zuigers HAM 65 en 75 met een bak. In 't volgende jaar kwam men in Tand jong Priok aan met de HAM 89, 80 en 81, die ook van Rotterdam afkomstig wa ren en daarna werden twee sleepboten, de Teddy en de Jules, van Rotterdam even eens naar Tandjong Priok overgebracht. Tot 1933 heeft de Groningen voor Bureau Wijsmuller dienst gedaan en werd tegelijk met de Friesland naar Rusland verkocht Laatstgenoemde sleepboot kreeg de naam Pamiat Rustana en de Groningen kreeg de naam Murman Aan de hand van de gegevens, die beschikbaar zijn, mogen we aannemen, dat de Murman in 1960 waar schijnlijk gesloopt is. De nieuwe Gnyiinggn jpeejt een «j^ryi-ea; voorkomen dan haar voofganger. Wé mis sen bijvoorbeeld de schoorsteen maar an derzijds zullen we veel aan boord aan treffen bijvoorbeeld wat de inrichting de technische installatie en de moderne navigatiemiddelen betreft waarnaar men aan boord van de oude Groningen een veertig jaar geleden vergeefs zou hebben gezocht, Arie van der Veer Advertentie KONINGSTRAAT 1» TELEFOON 4M6 In het Gemeentelijk Vergaderlokaal aan de Smidt van Gelderstraat is dinsdagavond de jaarlijkse ouderavond gehouden van de Watervlietschool, die heel goed werd be zocht. De voorzitter, de heer K. Sant. verleende bijna onmiddellijk het woord aan de secretarsse, mevr. Van der Wate ren die een keurig verslag uitbracht van de vorige jaarvergadering. De heer M. van Eist gaf een overzicht van de fi nanciën, waarbij bleek dat er een be hoorlijk saldo was. Binnenkort zal het ook mogelijk zijn het geld per giro over te maken, deelde de heer Van Eist mee. De aftredende bestuursleden, mevr. Van der Wateren en Van Eist werden herko zen en voorts zag de heer H. Meijer zich nog aan het bestuur toegevoegd. Het hoofd van de Watervlietschool, de heer P. Bosua, heeft daarna het een en ande verteld over de veranderingen bij het lager onderwijs, welke zeer waar schijnlijk in de komende maanden zullen plaatsvinden. Dat het besluit in de Tweede Kamer is genomen, noemde de heer Bo sua gelukkig voor het onderwijs, daar het anders lange tijd zou hebben geduurd, voor men weer tot behandeling zou kunnen overgaan. Volgens de heer Bosua zouden de scholen in Velsen in een gelukkige omstandigheid verkeren, omdat het ge meentebestuur van mening is dat er naast de Rijksgelden in sommige gevallen ook geld beschikbaar moet worden gesteld voor het onderwijs. Dit alles komt de kinderen ten goede. Momenteel bezoeken 225 leerlingen de school. Na deze mededeling besprak het school hoofd de leerlingenschaal, zoals deze in de nieuwe wet is vastgelegd. Voorts be sprak hij de moeilijkheden voor de kin deren bij het overgaan van het lager naar het hogere onderwijs om vervolgens me de te delen, dat de leerkrachten van plan zijn een „huiswerkcursus" op te richten voor alle kinderen. Onder leiding van onderwijzend personeel zal het huiswerk worden gemaakt en op deze manier kan worden voorkomen dat kinderen thuis niet meer weten welke les ze moeten maken. Deze huiswerkklas zal anderhalf uur du ren en de leerlingen zullen dan verplicht zijn deze klas te volgen. In het land zijn slechts weinig plaatsen waar men dit heeft ingevoerd, doch het succes is groot, aldus spreker. Advertentie Idem met figuren 1.95 p. ITI met geborduurde rand MARKTPLEIN Amsterdam (G.U.) Kandidaats Engels: P. P. M Straesser (Amsterdam) Doctoraal rechten: mej J G Smit (Amsterdam) Doc toraal theologie: W. M van Asperén (Haar lem). Kandidaats economie: H. Ph. Druyf, A. L. Boers, H A. van Kimmenaede en R. H. Veenstra (Amtserdam. Utrecht. Doctoraal rechten: P van Kol lenburg (Oirschot). Kandidaats klassieke letteren: K R. van Kooij (Utrecht). Kandi daats Franse taal en letterkunde: M H. Dols (Sittard). Tandarts: H Bouman (Rot terdam), H Letzel (Amsterdam). Semi-arts: mej M. J. van der Straaten (Mijnsheren- land), de heren A Gijsberts (Den Haag), J. de Koning (Vlaardingen). Artsexamen: mej. M. M J. M. Verhaak (Breda), de heren Advertentie tl V A. J Schoemaker (Arnhem). J M H Pau- lissen (Maastricht). Tilburg. Kandidaats sociale wetenschap pen: W Admiraal (Breda), B Francissen (Voorburg). A Wouters (Tilburg). M Meis sen (Wateringen), jkvr M van Rijckevor- sel (Berlicum). Doctoraal sociale weten schappen: J. v Moers (Weert) Delft. Kandidaats civiel-ingenieur: C van Beusekom (Delft), M Bonebakker (Hengelo), P B N Boonstra (Delft), J R Borggreve (Bolsward), P H Dirkzwager ('s-Gravenhage). J W Dorresteijn (Hille- gom). R P Ernst (Laag-Keppel), J J Fe- berwee (Zeist), J. L. Griek (Amsterdam), B van Gulig (Castricum) W Haitsma (Harlingen). Hoekstra (Delft). C Jonker (Amsterdam). H M. A Kempen (Honselers- dijk), A. Kingma (Delft). J H J Manhoudt (Haarlem). T G Mart.ijn (Leidschendam) P C. Mazure (Terneuzen). J H van der Meer (Marssum). J Ridder ('s-Gravenhage). E. Schuurman (Stadskanaal). E C. Smith (Groningen). A. G Soegies (Tilburg). C J Strijland (Nieuwersluis). L A Truijman (Amsterdam), J .1 M Veraart (Wassenaar) .1 H. Visser (Sneek). G de Vries (Nieuwe Niedorp), A. J Westbroek (Bilthoven), C A. oZn (Zaandam). J. M. van der Zwaard (Breda). Ingenieurs civiel-ingenieur: K d'Angremond (Rotterdam) H C Beauche? (Rijswijk) C Blokpoel (Delft). G J I Bol- kestein (Enschede) H Bootsma (Rotter dam), L J Coffeng ('s-Gravenhage) J B Cosijn (Maarssen). W van der Graaf (Rijs wijk). S A van den Hout (Hendrik-Ido- Ambacht). B J. Liemberg (met lof) (Gro ningen), T Monnier (Delft). J G van der Plas (Amsterdam), ihr H L Quarles van Ufford ('s-Gravenhage). H J J Reincke (Wateringen), I Rekkers (Delft), J C Riet veld (Wassenaar). A P Rustwijk (Delft) •J. W B Stark (Eindhoven) T Tukker (Amstelveen) W Vegter (T.exmond) J van der Vlis (Vfaardingen) M de Water (Lei den). A van der Werf ('s-Gravenhage) J Werner (Scherpenzeel), P A Zijderveld (Hilversum) Ingenieurs scheepsbouwkun dig ingenieur: S Hengst (Loenen aan de Vecht). Kandidaats vliegtuigbonwkundig ingenieur: D. M de Vos (Haarlem). De aquariumvereniging „Velsen" houdt donderdag 14 maart weer een bij eenkomst in het Cultureel Centrum. Het is een praatavond, waarop de heer H. Bol land het onderwerp: ..Zijn drijfplanten in een aquarium gunstig voor de vis?" zal be handelen. Het ziet er naar uit dal de langdurige vorst ook een spaak in 't wiel van de vrouw heeft ge stoken. Ik zag namelijK vorige week dat de mid denstander jubelend aan de schoonmaak was ge slagen, terwijl bij ons de bezem in de bijkeuken nog vastgevroren zat. Volgens de kalender moest het huis op de kop en het winkelbe drijf wilde wel maar volgens de thermometer mocht het nog een beetje doorstinken. En ik vrees dat we daarna te dicht bij de vakantie zijn gekomen om er nog iets ernstigs aan te doen. Zodat mijn wijfje en ik elkaar op handslag hebben beloofd er dit jaar niets aan te doen, met het volledige behoud van haar salaris en emolumenten. Ze denkt nu dat ze mij heeft en dat ik eerst opbloei als de piano van de wand is. Ik zal echter een gepaste teleurstel ling acteren, zodat ze omstreeks mei niet toch de jaarlijkse bevlieging krijgt. En ik vraag me dewerking aan het groot en midden-klein bedrijf de illusie niet te komen verstoren met bussen poetsmiddel die te geef zijn. want bij wijze van spreken één bijna gratis oannespons kan het hele voornemen in het ver keerde keelgat doen schieten. Er is ander drukwerk dat deze week de aan dacht vroeg De nijvere reisbijen hebben weer de smakelijkste vakantie doelen voor mij gecon strueerd. Er wachten op mij een romig strand in Rimini, een bungalow aan de Azuren Kust. een gastvrij pension bij het Gardameer, een Hol landse keuken op de Ca- narische eilanden (erw tensoep mevrouw?), een kneuterig mobieltje op de Balearen en het met stentorstem uit het Wag neriaans voorlezen van het Soldatenjahrbuch in Bayreuth. Kortom over al elders hebben ze de koek van verleden laar wel van de muur ge- krabd en kan ik er bin nen. Morgen reeds, als het moest, want het rei zen kan nooit te vroeg beginnen. Met Pasen moet ik vooral niet bij het suffi ge eitje blijven zitten maar mij een riante paashaas laten aanleu nen in Berg en Dal, in Hoog-weet-ik-veel of Laag-hale-je-de-duvel. Geen somber geknies bij het altijd tegenvallende loonzakje, maar vlieg er eens uit. Die reislectuur heeft wel een prettig gevolg gehad. Terwijl de blom men nog op de ruiten stonden, was het binnen al zomer. „Heerlijk de hele dag te luieren aan het palmenstrand met het helwitte parelzand Even zwemmen in de staalblauwe zee en dan met het autootje naar het stadje in de buurt. In de Moors uitziende winkeltjes inkopen doen voor de volgende dag En 's avonds, olé, onder de arcaden van de pittores ke dorpskroeg een romig Spaans wijntje bij gitaar en dans "'Goed vrouw, nog maar een bakkie bruinebonen met spek Lente, zomer We heb ben er, onder de witte wade, zo lang naar zitten uitkijken. Met de knis- terende ijskristallen on- dar de gammele zool hebben we wekenlang lopen dromen van de dag dat we weer uit de bij' gehakt zouden zijn. Als we even diep zuch ten. is het weer winter. Enfin, we hebben nog wat voor de boeg. (zoals Jayne Mansfield ver zuchtte toen ze in de spiegel keek) en we zul len nu maar niet narrig doen over wat ons is be loofd en wat we toch niet zullen bereiken want behalve warm wa ter zou het ook een dag je gouden tientjes moe ten gaan regenen. Na zo'n winter. Hoepla, mijn vrouw verzoekt me of ik even met het schrijfmachien tje naar een ander ver trek wil verkassen, op dat ze even een onge- rechtigheidie van het ta- pi)t kan schuieren. Nee niet dat ze het ernstig meent, hoor. maar ik vrees toch het ergste. Nog drie graden-plüf en 't venster staat open Voor u en ik het dan be seffen hangt er een zwabber uit. Sterkte dus massa. Bart L. Joris Het is de schaakclub Santpoort niet ge lukt de laatste wedstrijd in de competi tie van de eerste klasse te winnen. Aan de Wüstelaan was schaakclub Roland uit Haarlem te gast in een ontmoeting die voor de Haarlemmers geen enkel belang meer had. Santpoorts belangen waren des te groter. Men stond namelijk voor de opgave deze wedstrijd te winnen, wilde men het met het tweede tiental van de IJmuider schaakclub Kijk Uit nog tot een beslissingswedstrijd om het kampioen schap brengen. Het is Kroone c.s. niet ge lukt. Met 46 werd de ploeg verslagen en daarmee vevdween de laatste hoop op promotie die inmiddels Kijk Uit 2 ten deel is gevallen. In het begin zag het er hoopvol uit voor Santpoort. Maar enkele borden, die aan vankelijk goed stonden, konden hier niet van profiteren en speelden remise. De enige die recht op de overwinning afging was De Jong. Het andere punt voor Sant poort kwam van Sterk sr. Zijn tegenstan der verzuimde mat te geven in één zet(!) waarna Sterk sr. alsnog won. Door deze onverwachte nederlaag van Santpoort zal de club volgend seizoen wederom in de eerste klasse moeten uitkomen. Het programma in de onderlinge com petitie was door het duel tegen Rolland enigszins beperkt. Bilder behaalde tegen De Groot een verdienstelijke remise. De laatste geldt nog als één der kansheb bers voor de tweede plaats in de eind rangschikking. In groep 2 was het een slechte week voor Otte. Hij verloor van Van Rongen en zag Van der Enden daardoor weer dichterbij komen. Deze speler maakte te gen Vons jr. geen vergissing. Everaars kwam niet in het strijdperk. De uitslagen zijn: SantpoortRolland, bord 1: Kroone Bonkenburg 0—1; 2. Pels Dijkstra 01; 3. Sterk sr. Toeset 10; 4. Blans- jaar De Vries remise; 5. Koolhaas Groos 01; 6. Tuning De Vries re- Advertentie Excelsior. Holland Electro, Ruton AEG Electrolux, Philips, Erres. Betaling eventueel te regelen Voor 100 service: Lange Nieuwstraat 433 435 ZonderTioofdelijke stemming is de twee de Kamer akkoord gegaan met het wets- yaeirstel'itot.,wijziging van de Zeebrieven wet. Het belangrijkste onderdeel van het wetsontwerp is de afschaffing van de ver plichting voor kapiteins van Nederlandse zeeschepen om in iedere vreemde haven, waar een Nederlands consulair ambtenaar is gevestigd en waar het schip langer dan 24 uren verblijft, de zeebrief te doen afte kenen. Dit aftekenen is oorspronkelijk ge zien als een maatregel om op de hoogte te blijven van de bewegingen van een schip. Dit is thans niet meer nodig, om dat met de huidige communicatiemiddelen van dag tot dag bekend is waar een schip zich bevindt. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Helicon van Rotterdam; Traviata, Dagenham; Sandenburgh, Antwerpen, voor IJmuiden; Antha, Bremen; Theano, Le Havre; Holtheim, Hamburg; Baden, Drammen; Dido, La Pallice; Methan, Narvik; Kate, Wisbeck; Japara, Hamburg; John. Rotter dam; Marie, Par: Canada, Swansea; Aaltje, terug uit zee. bijlegger IJmuiden; Pergo, Swansea; Stad Utrecht, Pepel, erts voor Hoogovens; My- nias, Kopenhagen: Menapia, Belfast; Geestemun- de. Antwerpen; Almdijk, Antwerpen. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Solent aar Kingslviv Wolga. Riga, walsmateriaal van IJmui den; Klaus Buck, Rotterdam; Condor, Rotterdam, voor IJmuiden; Nautic, Antwerpen: Betty Jean, Kingslyn; Herm Kiepe, Helsingborg; Tamora. Londen, walsmateriaal van IJmuiden; Garlinge, Genua, ruw ijzer van IJmuiden: Aaltje, Londen; Esso Dusseldorf, Amoy Bay: Texelstroom, Grims by; Sandenburgh, Londen, walsmateriaal van IJmuiden; Traviata, Ipswich; Fiducia, Middel- harnis; Helena Husmann. Rotterdam; Maria Nib- be. Frederikstad; Roelof Buisman, Rotterdam: Hinde, Londen; Julia Mary, Londen; Tika, Lon den; Hontestroom, Londen; Berkelstroom. viis- singen. IJstroom, Leith; Biskopsoe, Hampton Roads, van IJmuiden. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: River Af- ton van Pepel, erts voor Hoogovens; Oiltank, Rotterdam World Compaigner, Newport News: Merkurius H Dagenham Twee Gebroeders. Ant werpen; Norfolk Trader, Londen; Henriette B Rotterdam; Katharina, Helsinki, hout voor Zaan dam. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Kara naar Stettin: Graveland, Bremen. H. F Boot. Mag ik u het volgende even onder uw aandacht brengen: De heer H. F Bo'it. nestor der schilder kunst te Haarlem gestorven 3 maart 1.1., was tijdens de bezetiing van Nederland lid van de Kultuurraad en werd door de Duit sers voor zijn vriendelijke diensten betaald Is nu opgebaard In de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum. Is dat werkelijk mogelijk in Holland? Hoogachtend. W. SCHUHMACHER Kunstschilder. Amsterdam Naschrift: Er is alle reden om de dood te beschouwen als de grote vereffe naar van menselijke schulden, fouten en vergissingen. Wat H F Boot betreft, volgt op dat punt nog zijn zeer uitzonderlijke waarde als kunstenaar, een waarde die gezuiverd in leven blijft als een ge meenschappelijk bezit van alle levenden Naar wij menen is he' d i e waarde, samen gevat in zijn werk, die eerbied en hulde ten deel viel door J® wijze waarop Haar lem het stoffelijk "verschot in de ruimte van Haarlem* culturele hart hommage werd bewezen. (Red.). mise; 7. Sterk jr. de Vries remise; Kievit Hoogenes 01; 9. De Jong Wielinga 1—0; 10. Everaars Ploeger remise. Totaal 46. Onderlinge competitie: Groep 1: De Groot Bilder remise; Van der Bronk Brugman 01; Schuurman Vons sr. 0—1 Groep 2: Otte Van Rongen 0—X; Van Ingen Parson 1—0; Van der Ende Vons jr. 1—0; Oosterling Van Gro ningen 0—1. De competitie wordt deze week voortgezet. Advertentie Op uitnodiging van de Indonesische re gering en de overkoepelende Indonesische studentenorganisatie P.P.N.I. is mr. J. N. Scholten voorzitter van de Nederlandse Staatkundige Studenten Federatie N.S.S.F. voor een bezoek van een maand naar Djakarta vertrokken. De N S S.F. heeft vo rig jaar 30.000 bijeenbracht, opdat een zestal in Nederland studerende Papoea's een vriendschapsreis naar Indonesië kon den ondernemen. De N.S.S.F. heeft ook in de afgelopen jaren steeds intensief con tact onderhouden met de 600 leden tellen de vereniging van Indonesische studenten in West-Duitsland. Mr. Scholten wil Indo nesische studenten uitnodigen na het her stel der diplomatieke betrekkingen naar Nederland te komen. Hij wil nagaan of zij weer als vroeger in Nederland willen gaan studeren, hetzij voor een algehele opleiding, hetzij voor een gespecialiseer de, na in Indonesië te zijn afgestudeerd. Onder Nederlandse studenten bestaat be langstelling om in Indonesië stage te lopen tijdens of na de studie. Die belangstel ling bestaat onder artsen, die bijna zijn afgestudeerd. Mr. Schoiten heeft geen contact meer gehad met de in Nederland teruggekeerde Papoea Frits Kirihio, die als een der eerste Papoea's in ons land ging studeren, maar in december 1961 onverwacht naar Dja karta vertrok voor een onderhoud met president Soekarno. Thans is Kirihio zijn vroegere collega studenten in Nederland komen opzoeken. De laatsten vragen zich namelijk af wat er met hen gaat gebeuren na 1 mei, de datum waarop Nieuw-Guinea Indonesisch grondgebied wordt Tot nu toe betaalt Ne derland cl'eze 'studie geheel t)e studenten willen graag weten of dat zo zal blijven of dat de beurzen straks door Indonesië moeten worden betaald. Kirihio is thans waarschijnlijk in Nederland om namens de Indonesische regering deze kwestie te on derzoeken of te regelen. Het staatsburger schap van de Papoea's is ook een juridi sche puzzel. De vraag is gerezen of de Pa poea's die Nederlandse paspoorten hebben deze na 1 mei kunnen behouden. Er studeren in Nederland nog 43 Pa poea's, van wie 20 op kosten van de Ne derlandse regering, 12 op kosten van de zending en 11 op kosten van de missie. Op 1 mei zal iets minder dan de helft van dit aantal naar Nieuw-Guinea zijn terugge keerd omdat hun studie is voltooid. Over de financiële positie van degenen, die na 1 mei in Nederland willen blijven stude ren wordt overleg gepleegd met het mi nisterie van Binnenlandse Zaken. De proeven met plasti melkkratten, die de Vereniging voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne wil gaar. invoeren in plaats van de nu gebruikte ijzeren kratten, zul len in mei beginnen. Het voordeel van de ze kratten is 't sterk verminderde lawaai bij 't op- en afladen en de geringere fles- senbreuk. Voor het persen van de kratten is een matrijs nodig die ongeveer een ton kost en die een gewicht heeft van 4400 kg Deze matrijs komt eind april uit Duits land naar Nederland. Een fabriek hier te lande gaat dan beginnen met het maken van een proefserie van 20 000 kratten in een tempo van 3500 4000 per week. Be gin mei zal men dan zover zijn, dat in verscheidene plaatsen van ons land be gonnen kan worden met het in gebruik ne men van de kratten. DONDERDAG 14 MAART Patronaatsgebouw, Willemsbeekweg 19.30 uur: Clubavond postzegelvereniging „IJ muiden". Cultureel Centrum, 20 uur: Praatavond aquariumvereniging „Velsen". Gebouw „Grapy" Beverwijk, 20 uur: Le zing Ned Bond voor Plattelandsvrouwen. „Statcnhuis". Beverwijk, 20 uur: Klaver- iasdrive „Rooswijk" Advertentie Gas- en Waterfitter KENNEMERLAAN 9 TEL 5271 Installateur P.E.N. „Kringloop" is de titel van de voor lichtingsfilm, die dinsdag 19 maart in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandt- laan zal worden vertoond. De arts G. Fa- ber geeft hierbij een toelichting. Deze film avond wordt georganiseerd door de Neder landse Vereniging voor Sexuele Hervor ming.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5