Oprichting Velser Gemeenschap op een stijlvolle wijze herdacht Schooltandverzorging onder (rijdend) dak Jongerenorganisaties wensen meer samenwerking en dansgelegenheid Burgerlijke stand van Velsen Fleurige opvoering van het toneelstuk Het wederzijds huwelijksbedrog is L) Au 13 \1 A A ti 1 x y 6 3 Het jubileumgeschenk Jan van Dam In de vis hal en op zee Men zou niet geheel zonder reden kunnen stellen dat de feestelijke toneelavond, waarmee dinsdag in het Rex Theater het tweede lustrum van de Velser Gemeenschap werd gevierd, tevens de officiële gebeurtenis is geworden, waarmee de gemeente Velsen dit gebouw definitief in bezit heeft genomen. Want hoewel de notariële akte nog niet is ondertekend, zijn de meeste formaliteiten toch vervuld en heeft niet alleen de gemeenteraad de bedragen voor koopsom en restauraties gevoteerd, doch verleende zoals bekend, inmiddels ook Gedeputeerde Staten voor deze transactie de vereiste goedkeuring. Over een dergelijk verloop heeft de gemeente dus alle reden tot tevredenheid, hetgeen trouwens door de burgemeester van Velsen, mr. J. C. Bühr- mann in zijn toespraak met grote nadruk werd vastgesteld. DE MET EEN AANTAL bloemstukken stijlvol versierde schouwburgzaal was bij na geheel met genodigden gevuld, toen de heer J. van Os van den Abeelen als voor zitter van de Velser Gemeenschap het to neel betrad voor zijn gebruikelfjk welkoms woord. Hij was daarbij van mening, dat het tienjarig bestaan van deze organi satie geen uitbundig feestbetoon rechtvaar digde. Wel achtte spreker het gewenst eens samen te zijn om te kunnen realise ren, wat in deze periode is geschied. Het leek de heer Van Os daarbij van groot belang dat de Velser Gemeenschap niet onmiddellijk na de oorlog werd op gericht, toen het scheen alsof alle tegen stellingen waren geweken of vervaagd. Veel verenigingen en organisaties uit die dagen zijn immers al weer lang in alle stilte verdwenen. Neen, het initiatief werd door wethouder De Boer in 1953 genomen, wellicht bewust van het feit dat de terug gekeerde verscheidenheid, mits in goede harmonie samengevoegd, voor de Velser Gemeenschap een gezonde basis zou kun nen zijn. En de afgelopen periode heeft de initiatiefnemer volledig in het gelijk gesteld. Nauwe samenwerking is mogelijk gebleken, waarbij diverse tegenstellingen werden overwonnen, doordat de eenheids gedachte steeds op de voorgrond trad. De heer Van Os besloot zijn toespraak door met trots vast te stellen, dat de Velser Gemeenschap thans precies beantwoordt aan het doel, dat bij de oprichting werd beoogd. OOK DE BURGEMEESTER, mr. J. C. Bührmann was van mening, dat de Vel ser Gemeenschap niet meer uit de ge meente kan worden weggedacht. Men is er immers in geslaagd de burgerzin bij de inwoners te bevorderen en de burge- meester.kon dan ook niet nalaten even te herinneren aan de vele secties, welke in deze organisatie op cultureel gebied zo voortreffelijk functioneren. Vandaar dat wethouder De Boer alle reden heeft met grote voldoening op zijn destijds genomen iniatief terug te zien. De heer J. van Os van den Abeelen neemt van Cor Gravemaker de fraaie banier voor de Velser Gemeenschap in ontvangst. Wat de toekomst betreft was de burge meester ervan overtuigd, dat de aankoop van het Rex theater voor de gemeente van een enorme betekenis zal blijken. Voor mevrouw Dekker, de eigenaresse van het gebouw, zal het hopenlijk een voldoening zijn te weten, dat haar levenswerk nu in handen komt van de overheid en ten goe de van de gehele gemeenschap. Spreker kon zich voorstellen dat mevrouw Dekker j thans enigszins weemoedig is gestemd, doch hij verzekerde haar dat men voor haar ploeteren niet dankbaar genoeg zal j kunnen zijn. Hoe belangrijk het gemeen- i tebestuur deze transactie acht. wiide de I burgemeester nog eens onderstrepen met de mededeling, dat hij bij het onderte kenen van de koopacte zelf de gemeente zal vertegenwoordigen. DE DERDE SPREKER was de heer Cor Gravemaker, de voorzitter van de feest commissie, welke met de organisatie van deze avond was belast. Hij herinnerde er aan, dat alle aangesloten verenigingen op een desbetreffend verzoek met grote spon taniteit een bedrag uit haar kas beschik baar hebben gesteld, met de bedoeling de Velser Gemeenschap een jubileumge schenk te kunnen aanbieden. Op een wenk van hem klonk achter in de zaal tromgeroffel en trompetgeschal en kwamen enige leden van de diverse plaat selijke muziekverenigingen in uniform op gemarcheerd. Een hunner droeg een fraaie banier, voorzien van het gemeentewapen en het vignet van de Velser Gemeenschap. Dit was het feestgeschenk, dat door de heer Gravemaker namens alle aangeslo ten verenigingen aan de voorzitter van de Velser Gemeenschap werd aangeboden. De heer Gravemaker stelde hierbij vast, dat elke organisatie die zichzelf respec teert toch in het bezit moet zijn van een banier, waarmee zij bij manifestaties of festiviteiten acte de présence kan geven. Hij verzocht de heer Van Os dan ook dit geschenk te willen aanvaarden, mede als symbool van kracht voor de culturele en geestelijke weerbaarheid van de Velser Ge meenschap. Uiteraard nam de heer Van Os van den i Het interieur van het nieuwe bezit van de gemeente Velsen. Abeelen dit fraaie geschenk gaarne in ont vangst, waarbij hij de originaliteit en vin dingrijkheid bewonderde, welke tot een dergelijke keuze hebben geleid. Hij noem de dit een nieuw bewijs dat de opzet van de Velser Gemeenschap is geslaagd en spreker aanvaardde de banier gaarne en van harte. NA DIT OFFICIëLE gedeelte kon het doek worden geopend voor de opvoering van Pieter Langendijks kluchtspel „Het wederzijds huwelijksbedrog," waarvoor een aantal spelers van diverse plaatselij ke toneelverenigingen tot een centraal ge zelschap was samengevoegd. Nog kort ge leden werd in ons blad aan stuk en schrij ver reeds uitvoerig aandacht besteed, zo dat wij ons thans geheel tot de opvoering kunnen bepalen. In de eerste plaats moet men dan op rechte bewondering hebben voor regisseur Jan Velseboer, voor hetgeen deze met dit ensemble heeft gepresteerd in een stuk dat voor vrijwel alle spelers volkomen on bekend terrein is geweest. Een andere vraag is, of deze opvoering nu waarlijk representatief moet worden geacht voor het peil, waar het amateurtoneel in Vel sen zich thans op bevirtcft. Dit lijkt ml niet het geval, omdat enkele rollen ster ker konden worden bezet, dan nu het ge val is geweest. In theorie moet de regis seur voor deze opvoeringen de beschik king hebben gehad over een rijk geva rieerd spelersarseaal uit acht of negen bij de sectie aangesloten toneelverenigingen In de praktijk werd hij in zijn keuze voor de rolverdeling beperkt door het feit, dat elke vereniging bij deze manifestatie dien de te worden betrokken. Een dergelijke voorwaarde maakte het hem onmogelijk te streven naar een ideale bezetting, wel ke anders stellig beter te realiseren zou zijn geweest. MET NOG NEGEN voorstellingen voor de boeg zou het tegenover deze spelers minder elegant zijn, reeds nu teveel in fi nesses te treden; wij komen later nog wel eens op hun prestaties terug. Wel meen ik de vele duizenden bezoekers, die nog een dezer opvoeringen in het vooruitzicht heb ben, een kostelijke toneelavond te mogen voorspellen. Niet alleen om de fraaie en fleurige decors van Peter Warmerdam en de weelde aan kostuums, maar ook door de amusante inhoud van het stuk en het spel, dat hierin door diverse spelers wordt gedemonstreerd. Sommigen van hen be wegen zich met een zwier en een allure, alsof dit genre hun gebruikelijk emplooi betekent. Men lette straks maar eens op de waarlijk kostelijke tafereeltjes in het derde bedrijf tussen Ans Zwanenburg van K.Z.O.S. en Chris Sluiters van Palvu, die als de schalkse Klaar en de ontwapenende schurk Jan tot de beste scènes komen, welke wij ooit van amateurs hebben be keken. En houdt dan ook Theo Nierop eens in de gaten, bij zijn knap getypeerde mas kerade als de serviele boerenknecht. Ook zou niemand het durven betwijfelen, dat Jan Wijker van de Plankeniers aan kapi tein Karei een opmerkelijk markante ge stalte zou kunnen geven. Tot zover thans dus over deze voorstel ling, welke doorlopend een bijzonder fraai kijk- en bewegingsspel is geworden, met talloze geestige tafreeltjes en amusante scènes. Geen wonder dat het ensemble na af loop een langdurig applaus in ontvangst mocht nemen, waar men terecht regisseur Velzeboer zijn verdiend aandeel van deed toekomen. Nogmaals betrad de heer Van Os van den Abeelen het toneel, thans met de armen vol bloemen, die aan de dames werden overhandigd. Echter onder restric tie, dat deze hulde mede voor alle wer kers achter de schermen was bedoeld. Dinsdag De aanvoer in IJmuiden was dinsdag 7975 kisten vis, waarvan 927 kisten tong en tarbot, 1 heilbot, 1332 schol, 65 schar, 25 bot, 2160 haring, 90 makreel, 76 schelvis, 225 wijting, 285 kabeljauw en gul, 6 leng, 1 wolf, 2 poon, 2758 koolvis en 22 diversen. In guldens, per kilogram: heilbot 4.50 3,80, gr. tong 2.602.50, grm. tong 1.96 1.74, kim. tong 1.821.62, kl. tong I 2.02 1.72, kl. tong II 1.50—1.36, tarbot I 4.30— 3.60. Per 50 kilogram: tarbot IV 13292, gr. schol 1714, grm. schol 1713.50, kim. schol 1815, kl. schol I 2719, kl. schol II 3216, schar 27—16, bot 5.601.50, verse haring 2314.40, makreel 7156, gr. schelvis 51, grm. schelvis 56, kim. schelvis 7162, kl. schelvis I 7571, kl. schelvis II —22, wijting 4110.60, gr. gul 4241, mid. gul 4139, kl. gul 3733, kl. leng 44, poontjes 50, kleine koolvis zwart 2517 en kleine koolvis wit 50. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 16870, gr. koolvis zw. 4341, gr. koolvis wit 146— 126, gr. leng 92. Besommingen in guldens: KW 1756500, KW 149—15.120, KW 195—13.020. KW 7— 6970, KW 122—13.740, KW 123—10.300, KW 101—11.580, KW 139—9270, KW 64—3900, KW 207—4370, KW 209—4670, KW 3— 19.300, KW 91—2950, KW 89—2880, KW 34 —4530, KW 160—2150, KW 113—1600, KW 63—2840, KW 72—3140, KW 28—3140. KW 117—5180, KW 984500, 136—4550, 104— 1720, KW 74—8760, KW 75—6100, KW 30— 4070, KW 76—6120, IJM 67—2530, IJM 65— 3470, KW 66—3990, SCH 171—22.220. Aanvoer van woensdag Vijfenveertig vaartuigen zorgden van morgen voor een aanvoer van 95 kisten schelvis, 340 trawlwijting, 2300 spanwijting, 80 makreel, 40 gul en kabeljauw, 2950 kool vis, 440 trawlharing, 5200 spanharing, 420 schol, 25 tarbot, 160 diversen, 350 stuks stijve kabeljauw en 20.000 kilogram tong. Prijzen van woensdag In guldens, per kilogram: tarbot 4 10— 3.70, heilbot 3.50—2.70, grote tong 2.70—2, grootmiddel tong 1.841.24, kleinmiddel long 1.82—1.24, tong I 2.04—1.14, tong II 1.581.04. Het grote prijsverschil van de tongen was te wijten aan de kwaliteit. Per 50 kilogram: grote gul 6741, mid del gul 42, kleine gul 4732, koolvis I 19— 15, koolvis II 16.50—15, trawlharing 29—11, spanharing 15.4012.40, makreel 6036, ham 138—88, leng 45—32, lom 32—29, grote schol 1510, grootmiddel schol 156, zet- schol 16—11, schol I 20—10, schol II 24— 16, schol III 24—17, gestripte wijting 42— 17, dichte wijting 19—8, jumbo's 86. grote schelvis 8576, grootmiddel schelvis 83 60, kleinmiddel schelvis 7371, schelvis I 75—71, schelvis II 71—55, radio 28—29, tar bot 176—94, griet 6044, schartong 4020, kleine kuit 6848, grote kuit 21, kleine wolf 48, poontjes 5148. schar 2513, bot 5—2. Per regel: grote kabeljauw 15490, mid del kabeljauw 6450. Per hoop: vleet 140, rog 24. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 134 106, middel kabeljauw 128100, grote koolvis 4527, middel koolvis 4337, leng 74—64. Besommingen van woensdag HD 79 f 10.900, KW 32 f 19.700, KW 55 en KW 57 2010. Op zee De trawlers op de 61 graden N.B. hadden gisteren de hele dag te kampen met slecht weer. De meeste gingen 's avonds Msjgen steken. De KW 159 Marian Ellen viste echter door, rpet, weinig resultaat. Het sch'iD ving 7 manden hoops, voornameliik wijting en wat schelvis De koolvissen, die vorige week in zo'n grote getale waren buitgemaakt, schitterden nu door afwezig heid. De KW 8 Deining stoomde met enkele andere schepen zuid over omdat op de 59 vissende schepen beter weer en haring vangsten meldden. De Huibertje SCH 242 deed op 57.40 een trek van 4 manden stripvis en enkele ka beljauwen. Verder leverde de visserij daar niets op, zodat de schipper van de Huibertje ook maar besloot naar de 59 te gaan. De tongtrawlers meldden briezerig weer en trekken van 50 tot 60 kilogram tong en 2 tot 3 manden bijvis. De Stichting Schooltandverzorging Vel sen heeft de beschikking gekregen over een gloednieuwe rijdende behuizing, een zogenaamde dental-car. Morgenmiddag vindt in de brandweerkazerne te Velsen- Zuid de officiële overdracht plaats. De wa gen is ondergebracht in de garage van de brandweer, die dus een nieuwe eend in de bijt heeft gekregen. Gisteren was men al aan het passen en meten in de kazerne garage, waar het nu aardig vol begint te raken, omdat er behalve brandweermate- rieel ook de auto's van de Rijkswater staat zijn ondergebracht. De dental-car is werkelijk een juweeltje. De carrosserie is te Haarlem gebouwd op een Engels chassis. Het dure intrumenta- rium is op zeer praktische wijze opgesteld. Voorin bevindt zich de behandelstoel met boorinstallatie. Verder is er een bureautje voor de administrateur en een bankje waar een aantal wachtenden plaats kan nemen. Het is een volledige praktijdkka- mer van een tandarts, maar dan op wie len. Een aanwinst voor de Stichting Schooltandverzorging Velsen. Een grapje tot slot voor spoedgevallen zal men nu de brandweer moeten bellen... De jongerenorganisaties in de gemeente Velsen hebben besloten in de toekomst meer te gaan samenwerken. Tijdens een in het jongerencentrum ..Het Trefpunt" gehouden vergadering van Velsense jongerenorganisaties besloten de vertegenwoor digers van deze verenigingen een Jongerenraad in het leven te roepen om de nodig geachte betere samenwerking meer gestalte te geven. Velsen kent echter ook een Velser Jeugd Centrale. Doch deze instantie vertegen woordigt alle jeugdverenigingen, zoals kleuter-, muziek- en speeltuinvereniginge De jongeren willen van de nog officiëel op te richten Jongerenraad beslist geen duplicaat maken van de Velser Jeugd Cen trale. Dit bezwaar hebben deze jongeren zelf ondervangen door het bestuur van de Velser Jeugd Centrale te verzoeken als sektie „Jongerenraad" in de Velser Jeugd Centrale te worden opgenomen. Volgens de agenda Van die vergadering zijn de doelstellingen van deze Jongeren raad: 1. De bereidheid tonen en de gelegenheid geven tot samenwerking van de verschil lende groepen jongeren in het algemeen, en meer speciaal trachten de jongeren op een positieve manier te beïnvloeden, zonder de zelfstandigheid van ieder van de aan gesloten groeperingen aan te tasten. 2. Het geven van advies aan het bestuur van de Velser Jeugd Centrale en/of an dere bevoegde instanties. BEVALLEN: J. K. T. Duineveld—Leurs, z., Meervlietstraat 39, Velsen-Zuid; S. M. DavidsHoefsloot, z., Wijnoldy Daniëls- laan 14, Santpoort; J. C. IrikLiffmann, d., Westerstraat 2, Velsen-Noord; J. van SteinBruinsma, z., Casembrootstraat 55, IJmuiden-Ooost; M. T. F. Woerde Genefaas, d., Plutostraat 4, IJmuiden; W. DuursmaStigter, z., Daltonstraat 11, IJmuiden; H. M. Schavemakerde Jong, z., Princestraat 14, Velsen-Noord; G. J. Borstte Strake, d., Lange Nieuwstraat 153, IJmuiden; E. PlugHoekstra, z., Gij- zenveltplantsoen 111, IJmuiden; A. E. Ede- lingPronk, z., Tasmanstraat 18, IJmui den; B. JasperseSmit, z., Pleiadenplant- soen 29, IJmuiden; J. J. MolenaarRoo- sen, z., Huis ten Biltstraat 4, Santpoort; M. A. Schaapervan der Ham, z„ Driehuizer- kerkweg 97, Driehuis; G. GroenScholten, z., Marconistraat 26, IJmuiden; L. H. van BoekeiZeegers, d„ Eikenstraat 24, IJmui- den-Oost; C. M. J. van der Goesvan Hol- stein, z., Vaartstraat 11, Haarlem; C. M. KouwenoordSietses, z., Noorderlaan 21, Velsen-Noord; H. K. GroenTromp, Stratingsplantsoen 27, Velsen-Noord; J. J. KroonLangbroek, d., Beukenstraat 3, IJmuiden-Oost. OVERLEDEN: H. Langbroek, 77 jr., echtgenoot van G. E. D. Baak, Duin en Kruidbergerweg 73, Santpoort. H. E. Schwidden, 74 jr., weduwe van: J. W. Lendfers, Zoutmanstraat 3, IJmuiden- Oost. 3. De aangesloten groeperingen .in het vervullen van hun taak zoveel mogelijk te helpen, hetzij zelfstandig, hetzij in samen werking met de Velser Jeugd Centrale en/ of andere bevoegde organen. 4. De spreekbuis to zijn van alle jongeren in de gemeente Velsen. Het bestuur van de Velser Jeugd Centra le staat zeer positief tegenover deze opzet, die vanuit de jongerenorganisaties zelf ge komen :s. Binnenkort zal de commissie van voor bereiding, die gekozen is door de gezamen lijke jongerenorganisaties en uit 5 jonge ren bestaat, met het bestuur van de Vel ser Jeugd Centrale een onderhoud hebben over de wijze, hoe deze plannen gereali seerd kunnen worden. Een onderwerp van bespreking zal ver moedelijk zijn de moeilijkheden, die som mige verenigingen ondervinden met het organiseren van dansavonden. Om een dansavond te kunnen houden zijn een drietal vergunningen vereist: een politievergunning, een door de gemeente ontvanger af te geven verklaring van vrij stelling van vermakeliikhedenbelasting en een akkoordverklaring van de zaalhouder In september van het vorige jaar ging de gemeenteraad van Velsen akkoord met de verruiming van het vermakelijkheden- beleid. Voordien verkregen de jongerenor ganisaties slechts twee keer per jaar vrij stelling. Nu verkrijgt men deze vrijstel ling onbeperkt, mits de organisatie aan bepaalde eisen voldoet en er geen te hoog entreegeld geheven wordt. De politievergunning wordt alleen aan erkende en bonafide organisaties verstrekt terwijl de vereniging voor een erkende balleider moet zorgen. Gewoonlijk levert de verkrijging van de vergunning van de zaalexploitant weinig moeilijkheden op. De jongerenorganisaties kunnen deze verbeterde toestand nog niet ideaal noe men. Zo wil de K.A.J. IJmuiden-oost ten bate van haar Jan Janmaatfonds de ko mende zomer bijna iedere zondag een dansavond organiseren in het hiervoor uitermate geschikte Patronaatsgebouw aan de Zeeweg in IJmuiden-oost, met be kende dansbands. Er is reeds een contract getekend met „the Rollers," een van ra dio, televisie en grammofoonplaten beken de Zaans dansorkest. In deze dansavon den investeerde de K.A.J. IJmuiden-oost bijna 400 per avond, waardoor het nood zakelijk wordt een entreeprijs te heffen van f 2.-, omdat met 250 bezoekers de zaal uitverkocht is en het toch de bedoeling is het Jan Janmaatfonds te vergroten. Doch van gemeentewege is er bezwaar egen deze entreeprijs gerezen, zodat wellicht de belastingvrijstelling ingetrokken wordt waardoor Velsen van deze aantrekkelijk heid verstoken zal blijven. De zusterorganisaties van de K.A.J. in IJmuiden, Velsen-Noord en Santpoort ken nen echter geen moeilijkheden, omdat deze organisaties minder dansavonden organi seren en er dan tegen een lagere entree prijs dan IJmuiden-oost. De Jongerensociëteit „Xerio" te IJmui den kan slechts nu en dan over het Wijk- gebouw aan de Radarstraat beschikken, welk gebouw echter te klein is om grote dansavonden op te zetten, hoewel er altijd een aparte en prettige sfeer heerst. Xérion heeft het echter met de B.U.M.A. aan de stok. De B.U.M.A. is een instantie, die de auteursrechten van zowel schrijvers als muziekschrijvers be schermt en deze rechten verkoopt. Men kan een eenjarige contract met de B U.- M.A sluiten van circa 500, waardoor men van deze instantie voor een jaar geen last meer heeft. De meeste last in deze gemeente onder vinden de dansverenigingen „Criterion" en „de Spin", omdat deze jongerenorganisa ties niet erkend zijn. omdat zij niet bij de Velser Jeugd Centrale zijn aangeslo ten. De oprichters van de Jongerenraad in de Velser Jeugd Centrale zien ook hier een tak om coördinerend op te treden om deze jongerenorganisaties te helpen bij het verkrijgen van de diverse toe stemmingen voor de organisatie van dans avonden. Zij wil de jongeren in dit indus- trialisatiegebied zoveel mogelijk van dienst zijn door hen en hun organisaties te steu nen c hun werk.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7