Lotharingers betoogden in Parijs met rode vlaggen en rode hoofden Geen Westduitse schadevergoeding voor „Maasdam" voor omzichtige terugtocht HET WEER Frans kabinet Groter rechtsbescherming tegenover de overheid effent terrein Diplomatiek contact met Djakarta hersteld VRIJDAG SOEPDAG DIJKSTRA Feijenoord haalde de halve finales Ook bioscopen nemen initiatief Weer arrestaties in moordzaak-Arcen verschillende lampen Verenigde Staten verkopen General Aniline .M Bolletje.'" V MinLuns: Hoop op hernieuwde vriend schap en vruchtbare samenwerking KEURSLAGER BUTTER 48e JAARGANG NUMMER 110 DONDERDAG 14 MAART 1963 >ejore you uuy.' SUÉDE EN NAPPA VESTEN In de krant van heden: Aanvankelijk regen Mars naar Parijs jReclametelevisie Toonzalen voor iedereen! MIJLPAAL IN ADMINISTRATIEF RECHT Het woord is aan IN NJE SOORTEN Kantoor: Lange Nienwstraat 427, IJmuiden. I I f m M Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. II jry^ 111 ÏÏmwS m I T tL I Abonnement per week 62 oent, per kwabaal Telef. adm. 5437, chef uiezorging tot 7 u. 7519. 1^ jL JL 1^ I M j m. Jf JL JL JL f ®-"~» ^ranco P01 P°^ 1 s 1(1 1 "s" Telef redactie 5389 r*a bntmmrpn visft ihi nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Haarlem: hoofdred. én alle afd. Telef BBSs! DACBLAD VOOR VELSEN-IJMIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMCEVINC Giro-rekening IJ muider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mïje (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) PARIJS, 14 maart. De Franse re gering heeft de eerste stap gedaan om een oplossing te bereiken in de nu al twee weken oude mijnstaking. Of liever gezegd zij maakt het terrein vrij voor de terugtocht. De door president De Gaulle gepresideerde zitting van de minister raad mondde uit in een comijiuniqué van drie punten. Over het vorderingsbesluit werd met geen woord meer gerept. Men besloot ten eerste tot de vorming van een interministerieel comité, dat de energiepolitiek op lange termijn binnen het nationale, eventueel Europese, kader moet opstellen. Lees: men wil de mijnwerkers geruststellen over de toekomst van hun achteroprakende bedrijfstak. Ten twee de zal een groep „persoonlijkheden" onder voorzitterschap van de commissaris-gene raal van het nationale plan, een vergelij kend rapport opstellen over de lonen in de genationaliseerde en de particuliere indus trie. Wel nu, de elf percent achterstand in de mijnwerkersionen is de hoofdgrief van de stakers. Ten derde: de minister van Financiën zal een rapport opstellen over de invloed op de prijzen die loons verhogingen in de genationaliseerde sector met zich meebrengen. En dat wordt een wrevelige terechtwijzing voor de vele Fran sen die zich achter de stakers hebben ge steld: als gij graag wilt dat de mijnwer kers meer verdienen, dan is het onze schuld niet als de prijzen omhoog gaan. De reactie van de vakbonden, die de regering voelen wijken, blijft hard. De communistische C.G.T. zei: „Dit verau dert niets.vaag gepraat.wij wensen voldoening voor onze redelijke eisen". De rooms-katholieke C.F.T.C. was iets mil der. Zij zei: „Laat de commissie dat ver gelijkend rapport snel opstellen. Maar in afwachting daarvan staken wij door". De situatie wordt toch wel iets duide lijker. Zoals de minister van voorlichting. Peyrefitte, zei: „Deze voorstellen zullen de staking niet meteen doen eindigen. Maar men voelt allerwegen de wens om tot een oplossing te komen. Misschien kunnen wij helpen". Zo is het. Nu de re gering de ijzeren handschoen heeft uitge daan en het terrein effent voor redelijke onderhandelingen, zal zij alleen nog wat tijd moeten verliezen aan het redden van haar gezicht. Besmettelijk Het beëindigen van het conflict is nood zakelijk, want de stakingen beginnen be smettelijk te worden. Hoewel het conflict in het aardgasbedrijf in Lacq door di recte onderhandelingen van arbeiders en directie naar een oplossing toegaat, be gint het in andere bedrijfstakken steeds woeliger te worden. In dat licht moet ook de „Mars op Pa rijs" van 2.000 Lotharingse ijzermijnwer kers worden gezien, die er overigens echt een dagje van maakten. Iedereen die in de verre Lotharingse buurtschappen over een auto beschikte, laadde die vol mijn werkers. In de Parijse voorstad Pantin werden zij door de communistische burge meester op een erewijn onthaald, maar on derweg hadden zij zichzelf ook al af en toe bijgeschonken, zodat het gezelschap niet alleen rode vlaggen, maar ook vrij wat rode hoofden telde. De gezamenlijke picknick op de Esplanade van de Invalt des ging niet door. De „geelgezichten", zoals de ijzermijnwerkers zich noemen, hadden de drukte van het Parijse verkeer onderschat. Maar tenslotte defileerden zij Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIOSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 er toch, luidruchtig, maar goedmoedig in het gezelschap van een paar duizend Pa rijse arbeiders, die hen hielpen oneerbie dige dingen over De Gaulle te roepen en de Internationale over het graf van Na poleon te laten schallen. Vandaag kwamen de mijnwerkers uit het noorden naar Parijs om een beroep te doen op de solidariteit van de hoofd stad. Dit zijn geen betogingen die het re gime op zijn grondvesten doen schudden, Maar de welwillendheid waarmee zij wor den ontvangen, ontgaat de regering niet, Vandaar de waarschuwing voor het stij gen der prijzen, waartegen de regering overigens vrij wat minder onderneemt dan tegen de eisen om loonsverhoging. De door het dolle heen zijnde sup porters konden dan eindelijk hun op gekropte zenuwen de vrije loop laten. Hun ploeg, het Rotterdamse Feije noord, had dankzij een benauwd ge lijkspel (11) tegen Stade de Reims het onmogelijke waar gemaakt: een plaats in de naar Nederlandse be grippen onbereikbaar lijkende halve finales van het Europacup-toernooi. Op de schouders moesten hun helden. Rechts host superheld van gister avond Piet Kruiver, maker van het enige en uiterst belangrijke Rotter damse doelpunt, links „zit" Reinier Kreijermaat, begin februari vanwege zijn goal de held van Feijenoord. Wie de Rotterdammers straks in de halve finale-strijd ontmoeten, is tot op heden nog niet bekend. Het kan Milaan, Dundee of Benfica worden. Feijenoords trainer Frans Fuchs hoopt dat de loting Milaan zal aan wijzen, omdat de Italianen volgens hem de sterksten zijn. „Daar kan Feijenoord zich dan aan optrekken". Voor uitgebreide verslagen over de match FeijenoordStade de Reims leze men de sportpagina. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstod 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 9 Knipselkrant 4 Uit stad en omgeving5, 6, 7 In de Vishal en op zee6 Kennemer Kruimels9 Kunst 11 Horen en Zien11 Topsy 12 Feuilleton 13 Economisch nieuws15 Beurs 15 Scheepsberichten 15 Sport 17, 19 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's 125 gr. poniet 125 gr. gehakt zakje kruiden grote mergpijp KENNEMERLAAN 43 - 45 Verwachting tot morgenavond: Advertentie Veel bewolking met voorname lijk in het noordoosten van het land aanvankelijk regen, elders enkele verspreide opklaringen. Matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Dezelfde temperatu ren als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een beeld van de intocht van de sta kende mijnwerkers uit het mijnge- bied van Lotharingen in Parijs. De stakers werden zelfs met kussen door de inwoners van de Franse hoofdstad ontvangen. De Westduitse minister van verkeer dr. Hans-Christoph Seebohm heeft in de bonds dag verklaard dat de Duitse regering geen aansprakelijkheid aanvaardt voor de scha de aan het Nederlandse passagiersschip „Maasdam" en de Liberiaanse tanker „Chrysanthy", die in februari voor de Duitse kust op wrakken zijn gelopen. De ongevallen zijn buiten de driemijls- Zone gebeurd. De bondsregering heeft de scheepvaartweg afdoende bebakend en drie wakken van Duitse schepen in de buurt van het lichtschip „Weser" onscha delijk gemaakt. Voor een Brits en een Russisch schip buiten de Westduitse wa teren zijn volgens de minister de eige naars verantwoordelijk. De regeringen van de betrokken landen zijn van dit stand punt op de hoogte gesteld. Beweringen dat rederijen uit andere lan den wegens de wrakken voor de Duitse noordzeekust hun schepen de daar gele gen havens niet meer willen laten aan doen noemde dr. Seebohm geruchten.^ Voor deelneming in een concessie voor televisie-uitzendingen met reclame op het binnenkort te stichten tweede net is naar wij vernemen ook van het Nederlandse film- en bioscoopbedrijf spoedig een initiatief te verwachten. Vandaag zou de heer R. TJges, voorzitter van een comité samengesteld uit vertegenwoordigers van een honderdtal bioscopen, de plannen nader concretiseren. Advertentie lampenfabriek 's Zaterdags geopend Spaarne 65, (t/o de Ged. Oude Gracht) Haarlem, Tel. 02500-14850, 14560 Advertentie (Van onze parlementaire redacteur) De minister van Justitie, mr. Beer man, sprak gisteren in de Tweede Kamer over het bereiken van een mijlpaal ter gelegenheid van de behandeling van een wetsontwerp dat in het algemeen de staatsburgers een beroep op de Kroon tegen administratieve beschikkingen van de centrale overheid wil geven. Het is het ontwerp Beroep Administratieve Be schikkingen, dat in 1958 werd ingediend. De Kamer, verheugd over deze mogelijk heid van vergrote rechtsbescherming van de burger tegenover de overheid, gaf er zonder hoofdelijke stemming haar goedkeuring aan. Minister Beerman en ook prof. Oud (V.V.D.), herinnerden aan de lange lij densweg die een algemene regeling van de administratieve rechtspraak hier te lan de is gegaan. Veel ontwerpen zijn in de loop der jaren gestrand. Het thans aangenomen voorstel, een al gemene regeling, maar met uitzonderingen geeft de mogelijkheid handelingen van de overheid te toetsen aan rechtmatigheid, wetmatigheid en behoorlijkheid. De Raad van State, die reeds thans als adviesor gaan van de Kroon bij de bestaande ad ministratieve rechtspraak is ingeschakeld, zal daartoe worden uitgebreid van 16 tot 20 leden. Een onbeperkte controle op handelingen van de overheid is krachtens het ontwerp niet mogelijk. De vraag of een handeling „doelmatig" was blijft namelijk buiten be schouwing. Minister Beerman wees er in dit opzicht op dat de overheid „speelruim te" nodig heeft om een eigen beleid te voeren. Op dit beleid kan de volksver tegenwoordiging toezicht uitoefenen. Prof Oud was het met het beperkte systeem van beroepsgronden niet eens. In theorie bestaat inderdaad een algeme ne verantwoordelijkheid van de centrale overheid jegens het parlement, maar in de praktijk is zo'n controle niet uitvoer baar. Prof. Oud had dus liever gezien dat het huidige ontwerp ook mogelijkhe den tot doelmatigheidscontrole zou hebben geopend. Maar ook zonder dat noemde hij het ontwerp een belangrijke stap naar een verhoogde rechtsbescherming. Mr. Kranenburg (P.v.d.A.) heeft nog bij minister Beerman aangedrongen aandacht te besteden aan het instituut van de „om budsman", een onafhankelijke figuur bij wie in de Scandinavische landen de bur gers met klachten over bepaalde over heidshandelingen terecht kunnen. Sirius: Met reclame maakt men naam, daar na maakt men met die naam reclame. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse regering heeft haar voornemen be kendgemaakt voor de verkoop van de Ge neral Aniline and Film Corporation, dit in 1942 als Duitse vijandelijk vermogen in beslag werd genomen. Eerder had de regering bekendgemaakt dat in beginsel overeenstemming was be reikt met vertegenwoordigers van de Zwitserse houdstermaatschappij Interhan- del, waardoor de Verenigde Staten de mo gelijkheid verkregen General Aniline te verkopen. Internandel heeft twintig jaar lang geprotesteerd tegen de confiscatie. De Amerikaanse regering heeft sedert de inbeslagneming in 1942 van de aandelen 93,5 percent in haar bezit gehad, maar Interhandel beweerde dat zij eigenaresse was van 89 percent der aandelen en niet de I. G. Farben, die de Verenigde Staten als eigenaresse beschouw den. Ten' huize van haar schoonmoeder in Ar cen (Lb.) is aangehouden de 40-jarige we duwe van een invalide arbeider te Arcen, die vorige week door doodslag om het le ven is gekomen. Een 43-jarige landbouwer 'uit Arcen, die zich in arrest bevindt, heeft bekend dat hij de man in diens woning met een bak steen heeft doodgeslagen. Daarna zou hij het stoffelijk overschot in een waterput hebben gegooid. De vrouw wordt van me deplichtigheid verdacht. Het was de justitie bekend geworden dat de vrouw van het slachtoffer connecties had aangeknoopt met de zich in arrest be vindende verdachte. Zij was al enkele ja ren werkzaam op diens landbouwbedrijf. Volgens de officier van justitie is de ver dachte door hevige jaloezie tot zijn daad gekomen. Advertentie NEW YORK De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft thans officieel hervatting van de diplo matieke betrekkingen tussen Nederland en Indonesië bekendgemaakt. Tot zaakgelas tigden die hun regeringen in Den Haag en Djakarta zullen vertegenwoordigen, zijn, zoals reeds is bericht, benoemd Mo hammed Sjarif, die naar Den Haag zal gaan, en drs. C. L. Barkman, die Neder land in Djakarta zal vertegenwoordigen. De diplomatieke vertegenwoordigingen krijgen reeds terstond de status van am bassades, al zullen zij voorlopig onder leiding van zaakgelastigden staan, die de rang van gezant zullen hebben. De heer Carl Dietrich Barkman werd op 14 september 1919 in Amsterdam ge boren. In Leiden legde hij zijn doctoraal examen Chinees-Japanse letteren af. In 1946 trad hij toe tot de buitenlandse dienst. Zijn standplaatsen waren Nanking, Aken, Moskou, Hongkong, Parijs en Pe king. Mohammed Sjarif is thans hoofd van de afdeling West-Europa van het minis terie van Buitenlandse Zaken in Djakar ta. Hij is geen onbekende in Den Haag, want hij heeft vroeger deel uitgemaakt van de Indonesische vertegenwoordiging in de residentie. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, heeft zijn Indonesische ambt genoot minister Soebandrio, het volgende telegram gezonden: „Nu het ogenblik is aangebroken dat diplomatieke betrekkingen tussen onze bei de landen worden hervat, wil ik gaarne tegenover u uiting geven aan de hoop dat de nieuwe banden tussen Nederland en Indonesië zullen leiden tot vruchtbare sa menwerking en tot een hernieuwde vriend schap tussen beide volken". t

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1