IvanhoeU Opperste raad voor economie in de Sovjet-Unie ploegstoffen W ereldmeuws LEXINGTON Van dag tot dag Balletieerlinge van de Weense Opera vermoord c~Praatótoel Koninklijke satire in Londen verboden Demonstratie voor twee veroordeelde journalisten tabakken f >j vJ (Dp de OM WAAR TE NEMEN DONDERDAG 14 MAART 1963 3 Oestinov voorzitter en eerste vice-premier 3 L -~ woorden maar daden "S? O. Cl GAR E TTE S AMERICA'S BE ST TOBACCOS LONDEN (Reuter) Tot voorzitter van de opperste nationale economische raad (SHEC) tot welker instelling woensdag tijdens een gezamenlijke bijeenkomst van het presidium van het centrale comité van de Russische communistische partij en de Russische regering onder leiding van pre mier Kroesjtsjev werd besloten, is be noemd Dimitri Fiodorovitsj Oestinov, thans voorzitter van de staatscommissie voor coördinatie van het wetenschappelijk onderzoek. Tevens werd Oestinov, die ook vice-pre mier is, benoemd tot eerste vice-premier. Hiermede heeft de Sovjet-Unie drie eerste vice-premiers. De twee anderen zijn Mikojan en Kosygin. De 55-jarige Oestinov was gedurende en na de tweede wereld oorlog minister voor de bewapemngsin- dustrie. Onder de opperste raad voor de natio nale economie zullen de staatscommissie voor de plannen (Gosplan) en de staats commissie voor bouwaangelegenheden res sorteren. Het zal de taak van de raad zijn vraagstukken van industrie en bouw nijverheid op te lossen en er op toe te zien dat de staatsplannen worden uitge voerd. Op de bijeenkomst van het partijpresi dium en de regering werden ook beslui ten genomen over het vijf-jarenplan voor 1966-1970 en voor herziening van de plan nen voor de periode 1964-1965. In novem ber 1962 werd besloten de opzet van indus trie en landbouw geheel te reorganiseren. Het presidium heeft tevens meegedeeld dat Leonid-. V. Smirnov is' bevorderd tot' vice-premier. Sedert 1961 is hij voorzitter yan de staatscommissie voor defensiema teriaal. Waarschijnlijk zal hij Oestinov op volgen als hoofd van de defensie-industrie (Van onze correspondent) WENEN In het gebouw van de Ween se Opera is dinsdagavond een balletleer- linge van twaalf jaar jaar door een lust moordenaar met messteken omgebracht. De opvoering van Wagners opera „Wal- küre" begon een halfuur te laat, omdat de recherche bezig was de zaak te onderzoe ken. Na de pauze mocht niemand van de bezoekers de opera verlaten. De politie meent dat de dader bekend moet zijn ge weest in het gebouw en met het slacht offer. De pers veronderstelt dat de dader dezelfde is als de moordenaar van een twaalf jarig meisje in 1961 en een achttien jarig meisje in 1958. Het Oostenrijkse ministerie van Binnen landse Zaken heeft een beloning van 20.000 shilling (ongeveer 2900 gulden) uit geloofd voor inlichtingen die kunnen leiden tot arrestatie van de moordenaar Een ballgt dat gisteravond- uitgevoerd zou worden is afgelast vanwege de opwin ding onder de troep. Daarvoor in de plaats werd La Bohème van Puccini, gegeven. Aan het gebbuw van de Opera wapperde eén grote zwarte vlag ten teken van rouw A penlogica Twee apen zaten te praten achter hun tralies in de dierentuin. „Die tralies woe- ten door een superwezen gemaakt zijn- Ze zijn toch zeker niet op zichzelf geboren? zei de oudste aap. „Onzin", zei de jonge aap. „Tegenwoordig gelooft men, dat. tra lies bij een primaire explosie gevormd zijn uit vluchtige gassen. Er is geen enke le reden, waarom wij er achter zouden zitten. „Praat niet zo ruw", zei de oude aap, en pelde een banaan. „De aap hoort achter tralies. Verbeeld je, dat er geen tralies waren. Dan zouden apen toch ge woon tussen die bezoekers rond lopen. Dat kan toch niet. Orde moet er zijn." „Waar om? Het zou veel leuker zijn, als wij vrij waren. Er staat nergens, dat de aap een getralied dier is. Ik geloof niet in tralies. De aap is vrij." De oude aap lachtp minachtend. Maar die nacht, toen de laatste bezoe ker was verdwenen en de nachtwaker sliep, stak de jonge aap zijn arm door de tralies, vond een lange bezem, greep die en schoof met de borstel de grendel van het apenhok. Hij opende het hek met een zwaai. Hij was vrij. Hup! zat hij in een boom. De oude aap had. niets gemerkt. Die snurkte in zijn nachthok. Maar de jonge aap nam een keitje van het grint en wierp dat door de open deur. Het trof de oude aap net op zijn schedel. Hij werd wakker, greep naar zijn makker en vond, hem niet. Toen schuifelde hij naar bui ten, keek rond, zag het open hek en de jonge aap, die in het maanlicht stond te springen. „Domme oude aap, domme oude ao,p"", riep het jonkie. „Kijk maar, ik ben vrij." En hij hupte op een verlaten pape gaaien-stok. Maar de oude aap nam zijn drink-nap en sloeg die met luid geweld tegen de tralies, zodat de nachtwaker wakker werd. De oude aap brulde en joelde, holde naar het open hek en sprong dan weer midden in de kooi. De nachtwaker zag, wat er gebeurd was. Hij drukte de brandmelder in en tien minuten later stond een hoge ladder tegen de boom waar de jonge aap in het topje zat te beven. Een vriendelijke brandweerman bracht hem in zijn armen naar beneden en de oppasser duwde hem in de kooi en sloeg het hek achter hem dicht. „Daar, rotbeest" riep hij boos. De oude aap omarmde zijn jonge mak ker. „Zie je wel, Japie", zei hij, „tralies zijn van hogere oorsprong, het is ons apen niet gegeven om vrij te zijn." En de jonge aap keek naar de boom die in de wind zwaaide, en naar het grint voor de liooi en schuifelde het nachthok in. U hebt gelijk, ome Jaap. Tralies zijn van hogerhand". En het duurde .niet lang of kleine japie snurkte, veilig naast Ome Jaap. Dat was de laatste keer, dat hij eigenwijs was. H. B. Fortuin Advertentie DE FRUITWINKEL HT "i ;;i' Advertentie kerken, een economische bete kenis „waarvan de cijfers in de miljarden lopen en zullen blijven lopen" zegt het ge schrift: „Behalve aan de economi sche betekenis van onderwijs en kerk als organisatie mogen wij ook niet voorbij gaan aan de vele tienduizenden onder wijzers, leraren, geestelijken e.a. in dit geheel, wier beteke nis ook voor onze nationale economie van niet te onder schatten waarde zal blijken te zijn. Vooral als we daarbij te vens denken aan de miljoenen leerlingen en lidmaten die hun volgelingen zijn en op wie de mensen van onderwijs en kerk zo'n grote invloed hebben. Dit gebied (de kerken) be hoeft niet meer het onaantast baar domein te zijn van enkele speciaal daarop ingestelde fir ma's. Wèl is het waar, dat tra ditie er bij recommandatie van predikanten, pastoors en ker keraden in meespeelt bij de te nemen aankoopbeslissingen. Maar zij, die op een gepast- opvallenae wijze hun aanbie dingen in dit kerkelijk milieu lanceren en daarbij kunnen re fereren aan het vertrouwen, bij Rijk, Gemeentelijke Over heden, grote instellingen en bedrijven verworven, zullen zeker met succes méédin- gen". Tot zover dit „zakenblad". Het is een oorspronkelijk idee, het belang van de religie ook eens van deze kant te be kijken po de leefmethoden van onze tij-i zullen waarschijnlijk een dergelijke „uitbating" van godsdienstzin en vroomheid niet eens meer ongerijmd vin den. Maar dat men zich zeker geen enkele illusie meer be hoeft te maken over de vraag, of de commercie nog bepaalde gebieden van menselijke be wogenheid als taboes be schouwt, staat wel vast. „Ge- past-opvallend" is het voor schrift; en dan is er tussen he mel en aarde niets meer te be denken dat niet in klinkend goud kan worden omgezet. Vandaar, dat ook de chari- tas een druk bezocht terrein van de geldverdieners is ge worden. Specialisten houden zich bezig met ideeën uit te denken, waardoor de zin voor mededogen en hulp der massa zo gevoelig mogelijk kan wor den beprikt. De slagzin „op brengst voor een goed doel" dekt dan de werkelijke lading heel gemakkelijk, maar die la ken, kom ik tot de conclusie dat het prestige van bombas tische geldklopacties nu voor goed naar de knoppen is. Het is namelijk nu wel overduide lijk gebleken, dat de beweeg redenen van dergelijke over rompelende en suggestieve aanvallen op de edele inborst van het publiek eigenlijk zeer laag bij de grond gelegen zijn, terwijl ook een groot deel van de gevers hun bijdrage op ge slepen wijze in eigen voordeel hebben omgerekend. Dit alles verbittert de smaak van iets, wat met enige goede wil toch nog als een demonstratie van mensenliefde kon worden be schouwd en waaraan enorme aantallen mensen uit zuiver menselijke bewogenheid heb ben meegedaan. Wij, goedgelovige massa's, moesten er maar eens mee ophouden zo kinderlijk en spontaan in de berenval te duikelen die zeer vakkundige bespelers van het instrument der publieke ontvankelijkheid bij tijd en wijle construeren. Niet alleen omdat we ons te goed moeten achten om te worden besjacherd, maar vooral omdat op deze manier het „goede doel" doodgeëx- ploiteerd wordt en daardoor op den duur in ernstige mate wordt benadeeld. Degenen die in een goed aardige opwelling met hun lu cifersdoosje of hun bruidsjurk juichend naar Mies zijn gelo pen, behoeven daar echter geen spijt van te hebben. De waarde van die daad blijft even hoog, ook al komt men later tot de ontdekking dat niet iedereen aan de bron van deze geldstroom met louter adeldom en mensenliefde be zield bleek te zijn. Doch het is in het vervolg misschien beter, om die op wellingen de vrije loop te la ten zónder Mies of marathon, zonder RAI-spektakel of mas sapsychose. Iedereen kan in zijn omgeving zoveel geld kwijt als hij wil aan doelein den, die hem sympathiek zijn. Elk groot bedrijf kan zijn gif ten aan de noodlijdende mede mens gemakkelijk hun be stemming doen bereiken, al moet men dan afzien van de reclame-waarde die zo'n gift zou kunnen hebben. Dit laatste onderwerp is de moeite van een nadere be schouwing waard. Iedereen is langzamerhand wel doordron gen geraakt van het feit, dat in onze moderne, gecommer cialiseerde technocratie alles zijn nuttig rendement moet hebben. Steeds minder wor den er daden gesteld zonder voorafgaande berekening van de baten. Het dogma van de economie bestaat uit de zeer eenvoudige en onmiskenbare waarheid, dat „winst" de enige rechtvaardiging van de „actie" is. Een rechtgeaard zakenman zal zijn pink niet mogen be wegen, indien hij er niet van overtuigd is dat die beweging op een of andere manier méér opbrengt dan zij kost. Dat is het goed recht van de handel, astgelegd in zeer deskundig uitgewerkte leerstellingen en gedoceerd door de topmannen in de commerciële wetenschap. Moderne vindingen als „pu blic relations", „media-man", „marketing" „mailing" en hoe ze verder in goed Hollands heten mogen, hebben een si tuatie geschapen waarin voor onrendabele opwellingen geen ruimte meer is. Ook de lief dadigheid met name krijgt haar commerciële rol en wordt ingepast in winstmogelijkhe den, waardoor de giften gro ter kunnen worden zonder dat het bedrijfskapitaal er enige hinder van ondervindt. Zeer leerzaam zijn in dit op zicht de vaktijdschriften, die „nuttige wenken" op dit en andere gebieden voornamelijk importeren uit de bakermat van de handelspsychologie, Amerika. De firma die ano niem en dus zonder rendement een geldbedrag aan de lijdende medemens schenkt, om welke reden dan ook, heeft deze vak litteratuur nog niet voldoende in zich opgenomen. Men kan er zelfs in lezen dat bijvoor beeld „de kerk" een rijke bron van inkomsten voor de zaken wereld kan vormen, mits men er op de juiste manier uit weet te putten. Mag ik eens een ci taat uit zo'n blaadje geven? Na gewezen te hebben op de economische betekenis van het Nederlandse onderwijs en de Keus uit meer dan 200 absoluut kleur echte stoffen (katoen - linnen - wol) komt U rustig rondkijken en vraag vrij blijvend advies ook voor üw interieur Wagenweg 15 - Haarlem - Tel. 12816 SOm.vaft het Houtplein. Vlakbij ruim parKeren. LONDEN (Reuter) Een satire waarbij het Britse koningshuis is betrokken, voor komend in een revue die vanavond in een Londens theater gaat lopen, is door de Lord kamerheer verboden. Op de televisie is zij echter al door miljoenen gezien. De schets wil de gewichtigdoenerij van pers en radio bij het verslaan van koninklijke reizen belachelijk maken. Onder het spelen van het „God save the Queen" laat men een boot met koningin Elizabeth en prins Philip aan boorJ mid den op de Theems zinken «als zij uit Lon den vertrekken voor 'n bezoek aan Austra lië. Op dat ogenblik zegt een verslagge ver van de B.B.C. met omfloerste stem: „Misschien kunnen de liplezers onder u zien wat prins Philip, de hertog van Edin burgh, tot de kapitein van het schip zegt terwijl het zinkt. Mij komt het voor alsof hij zegt „Lieve help, ik geloof dat wij zin ken". (Prins Philip, die marine-officier is geweest, heeft de naam soms kruidige op merkingen te maken, die niet in het woor denboek staan.). Tenslotte laat men de commentator van de B.B.C. zeggen: „En nu zwemt de koningin met een stralende glimlach voor haar leven. Hare majesteit draagt een kanariegeel zijden pakje". Geen werk. De onafhankelijke 54-jarige Britse politicus Arthur Fox mag geen showgirls meer laten optreden om stem men te winnen. Het ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft het hun verboden. De reden is dat de vakbond van va riété-artiesten geprotesteerd had omdat de werkvergunningen van de meisjes niet toelaten dat zij verkiezingspropa ganda bedrijven. Een vakbondbestuurder liet het ministerie weten dat de meisjes niets anders mogen doen dan in hun werkvergunning staat. Ofschoon het misschien een subjectieve overschatting van belangrijkheid is, vond ik één bepaald bericht in de kranten van de lopende week ongezel liger dan de meeste andere. Namelijn. de mededeling dat de stichting „Het Dorp" zes tigduizend gulden moet uitbe talen aan een stuntbureau- directeur, en dan nog in de handen mag knijpen omdat zij er zo genadig afkomt. Iedereen k,an nu berekenen hoeveel hij persoonlijk heeft bijgedragen tot de rijkdom van deze stuntman, door in dertijd zo spontaan en bewo gen te reageren op de AVRO- oproep tot mededogen aan blijvend invalide medemensep. Ik heb een jolige foto van de stuntbureau-directeur ge zien, waar zo op het oog geen blijvend invalide uit te her kennen viel, eerder een man die zich zeer welbewust sera fijn aan de troon van God Mercurius voelt en zich moet inhouden om niet met een vriendelijk knipoogje „dank jewel" te zeggen tot het lief dadige Nederlandse volk. Aan die foto te oordelen is het een héél aardige, nette man en we moeten het er trouwens over eens zijn dat hem formeel niets te verwijten valt. Hij heeft zich zelfs buitengewoon inschikkelijk betoond, want eigenlijk had hij recht gehad op tweehonderdduizend gul den, zijnde het afgesproken percentage van de opbrengst. Toch is het een min of meer onaangename gedachte dat deze man op die gedenkwaar dige avond van de AVRO- marathon. toen heel Neder land zich het vuur uit de lief dadige sloffen liep, bij iedere juichkreet van de bekende Mies een liefelijk getinkel in zijn eigen spaarpotje kon ho ren. Dat vergalt voor mij enigszins de goede herinne ring, die ik aan die wonder baarlijke explosie van goed geefsheid ondanks alles had overgehouden. En ik vermoed dat het menigeen zo is ver gaan. Vernemende hoe dat zich allemaal achter de schermen heeft ontwikkeld en voltr.ok- De moraal van dit alles zou kunnen zijn, dat mammoet acties voor welk doel ook, ont ketend met toepassing van een spervuur van massa-sug gestie, wantrouwend dienen te worden bekeken. Steeds meer wantrouwen tegenover het le ger van handige knapen, dat op verovering van andermans portemonnee uit is, lijkt trou wens geen overbodige luxe meer. He* is in het algemeen betreurenswaardig, dat wan trouwen als een noodzakelijk wapen moet worden aangepre zen, maar wanneer men als enkeling tegenover dat voort durend gigantischer wordende apparaat der geldklopperij komt te staan, geldt toch al leen maar datgene wat altijd geldt voor de enkele mens te genover het geweld der we reld: op eigen benen blijven staan en zich niet in de maal stroom werpen. Een zelfstan digheid van denken en oorde len is de enige redding, want het is juist dié zelfstandigheid die het mikpunt is geworden van alle kanonnen der publici teit, in stelling gebracht om het gehele terrein der mense lijke gevoeligheden stormrijp te maken. Een vreemd soort oorlog, waarin de individualist een Ivanhoe zal moeten zijn. Aardbeving. Zevenendertig huizen en een klooster zijn onder tonnen aarde bedol ven, toen het dorp Tarana nabij Agrig- non in Griekenland door drie hevige aardschokken getroffen werd. De be woners en monniken waren in paniek gevlucht, enkele minuten voordat de aarde en grote rotsblokken neerstortten van de helling van een nabij gelegen berg. Het gebouw van de telefooncen trale werd bedolven. Koninklijk. In Nice is een gehele verdie ping van het luxueuze Negresco-hotel verbouwd en gereserveerd voor koning Saoed van Saoedi-Arabië. Er zijn ka mers doorgetrokken en kleiner gemaakt. Een grote kamer is ingericht als eetzaal en voor de koning, die ruim twee meter lang is, heeft men een speciaal bed laten aanrukken. De koning en zijn gezelschap, 130 man sterk, kunnen voorts gebruik maken van een speciale lift die voor anderen niet toegankelijk zal zijn. Minachting. Twee negers zijn uit een rechtszaal te Albany, in de Amerikaanse staat Georgia, gesleurd, nadat zij ge weigerd hadden zich te verwijderen van door hen ingenomen plaatsen, die nor maal voor blanken worden gereserveerd. De twee negers werden gearresteerd en gevangen gezet op beschuldiging van „minachting van de rechtbank". Zij kon den tegen betaling van 102 dollar borg stelling op vrije voeten worden gesteld, doch zij wilden of konden geen gebruik hiervan maken. De stedelijke autoritei ten van Albany hebben een week ge leden alle bepalingen op rassenscheiding in de stad ongeldig verklaard. De rech ter, die de zitting voorzat, had de negers gelast ergens anders te gaan zitten. Toen zij hier geen gehoor aan gaven, liet hij hen uit de rechtszaal verwijde ren. In aansluiting op wat gisteren op deze plaats werd bepleit (een bereidwilliger houding van overheidsinstanties tegenover degenen die menen reden tot klagen te hebben over bepaalde overheidsbesluiten of toepassing daarvan) is het bijzonder prettig, uiting te kunnen geven aan vol doening over wat in de Tweede Kamer toevallig gisteren werd besloten: zij nam namelijk een wetsontwerp aan, dat grotere rechtszekerheid zal verschaffen aan de be kneld geraakte burger. In dit wetsontwerp, dat gesierd is met een naam die veel minder duidelijk is dan de inhoud en bedoeling ervan, wordt de Raad van State aangewezen als de be roepsinstantie voor hen, die menen door overheidsingrijpen in hun rechten tekort te zijn gedaan. Het heet „wetsontwerp tot regeling van de administratieve recht spraak" en betekent in feite de invoering van een stelsel van rechtsbescherming, dat tot dusver nagenoeg ontbrak. Het past enigszins in de wens van bijvoorbeeld de Wiardi-Beckmanstichting, die onlangs in een rapport heeft aangedrongen op de in stelling van een zogenaamde „Ombuds man" naar buitenlands voorbeeld, een „gevolmachtigde" dus die arbitreert van een strikt objectief standpunt uit. Het aangenomen wetsontwerp is nog lang niet voldoende om de algemeen leven de wens tot grotere rechtszekerheid van de burger tegenover het gecompliceerde administratieve overheidsapparaat volledig te honoreren. Dit is dan ook door de rege ring bij monde van minister Beerman er kend. Dat het echter een grote vooruit gang betekent, zal moeilijk kunnen worden ontkend. Ofschoon een college als de Raad van State te weinig tot de verbeelding spreekt om er een grote mate van „human interest" van te verwachten, is er toch grond voor de hoop dat dit college de eis tot direct contact en gemakkelijke bereik baarheid zal inzien en de praktische or ganisatie van „het klachtenbureau" zal af stemmen op de grote behoefte der burgerij aan een doorgang door de muur van for maliteiten en bureaucratie. En vanzelfsprekend dringt zich ook hier bij weer het redelijke verlangen naar vo ren dat dit college, bij dit onderdeel van zijn werkzaamheid, een zo groot mogelijke openbaarheid en informatieve zin zal ont wikkelen, opdat de pers haar taak in de verdediging van de burgerrechten beter zal kunnen afstemmen op een samenwerking met de overheid. N Advertentie LONDEN (Reuter) Ongeveer vier honderd journalisten, onder wie vele par lementsleden. hebben in Londen een mas sabijeenkomst gehouden waarop de vrijla ting werd geëist van twee verslaggevers die gevangen zijn gezet omdat zij weiger den, voor een door de regering ingesteld tribunaal de bronnen van hun berichten te noemen. Er werd met algemene stemmen een resolutie aangenomen waarin staat: „Deze bijeenkomst van Londense journa listen doet een beroep op de minister van Binnenlandse Zaken onverwijld de straffen te herzien en te verzachten die zijn opge legd aan hun collega's, die in de gevange nis zitten omdat zij gehoorzaamd hebben aan de stem van hun geweten en de be roepscode van journalisten die in de ge hele democratische wereld geldt." De vier Franse bonden van j'óürflalis- ten hebben aangedrongen op vrijlating van Mulholland en Foster, die verléden week tot respectievelijk drie en zes maanden werden veroordeeld ding heelt in de meeste geval len met mensenliefde weinig meer uit te staan. Als de AVRO indertijd had medegedeeld dat een zeker percentage van de opbrengst voor „Het Dorp" in werkelijk heid vour de „brains" van de actie bestemd zouden zijn, zou de animo om met een gevuld lucifersdoosje naar de kruide nier te hollen aanmerkelijk geringer zijn geweest. De eer ste gelederen van de massa, die opmarcheerde om haar geld te offeren, offerde in feite aan een meneer met grote fan tasie, die had uitgedacht hoe hij die massa het best aan het hollen zou kunnen krijgen. Dat is voor die eerste gele deren verdraaid vervelend. Fruitmanden en cadeau-pakketten over het gehele land. le SURINAAMSE GRAPEFRUIT grote maat 35 ct per stuk, 10 voor f 3.20 2e EEN REUZE POT MEXICAAN SE ALPENHONING (Miel Carlota!) 1250 gram 3.75 3e MC KIM FINE OLD DOURO PORT f 4.95 per fles; 2 fles (9.50 w HAARLEM TELEFOON 11767, ZIJLSTRAAT KWALITEITS ADRES 55

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3