Twaalf Provinciën uit IJmuidenj bouwt nieuwe groentenveiling ft ICOROLY EASTWELL 50 JAAR TERUG OP N00RDPIER STOFZUIGERS Het IX2Ï £AM». SSTfx: Constant en HDZ verlovingsringen KET GING ZOMAAR Aan Oude Weg in Haarlem f®tO Faillissementen Naar Amerika Trouwbijbels voor rooms-katholieken Ha venberichten de°LNuTTROUWD: AP'Boerée en sM Juwelier R. DE BOER Werk van Broer en Giltay bij Felison IJmondverenigingen vandaag en morgen DONDERDAG 14 MAART 1963 5 Examens HAVENVERKEER VAN AMSTERDAM W I S K E R BURGERLIJKE STAND HEEMSKERK. in Beverwijk Goedkope vertaling zal deze maand verschijnen Kerkelijk nieuws BROMFIETSEN Vi;> JpLi Bob Buys I ia Zodra de vorst uit de grond is zal het I land met West-Duitsland een van de groot bouwbedrijf „Twaalf Provinciën" N.V. te ste afnemers is. Aan de andere kant meen- Velsen aan de Haarlemse Oudeweg be- de de heer Torna dat men zich zal dienen ginnen met de heiwerkzaamheden voor de te onthouden van kwetsende opmerkingen I bouw van de Nieuwe Haarlemse groenten- aan het adres van Frankrijk, nu dit land en fruitveiling. De bouw zal ongeveer acht een afwijkend standpunt over de toela- maanden duren. ting van Engeland heeft ingenomen. Dat heeft de voorzitter van de Haar- Als nieuw bestuurslid in de plaats van lemse Groenten- en Fruitveilingsvereni- de overleden heer J. Th. Nelis werd geko- ging, de heer J. J. R. Torna dinsdagmiddag zen de heer C. A. van Maaren. De heer meegedeeld op de algemene ledenverga- C. van Opzeeland werd met algemene dering van deze vereniging, die in res- stemmen benoemd tot secretaris. Het vei- taurant Brinkmann in Haarlem werd ge- lingpercentage werd vastgesteld op 7 ex- houden. Met de bouw van de nieuwe vei- clusief de heffing en de kistenhuur even- ling die in een reeds jaren gevoelde be- als vorig jaar op 3 cent per grote kist en hoefte zal voorzien is buiten de kosten van 2 cent per kleine kist. Het entreegeld werd de grond rond 450.000 gemoeid. gehandhaafd op 15 Even was er nog een discussie over het De Haarlemse groenten- en fruitveiling feit dat een grote witlofkweker uit Gouda, heeft zo blijkt uit het jaarverslag, ondanks die geen lid is van de veilingvereniging, dat de aanvoer tot augustus aan de matige in Haarlem veilde tegen 5'/j percent ter- I kant bleef, een zeer goed jaar achter de wjji Voor leden 7 percent wordt gerekend, rug. De totaalomzet bedroeg rond hetgeen enkele leden onbillijk vonden. De 1.450.000, dat is 132.000 of 10 percent voorzitter wees er echter op dat deze meer dan in 1961. Toch werden er 41.400 kwestie in een vorige algemene ledenver- grote kisten minder geveild dan in 1961 gadering al was uitgepraat. Hij zou bedoel- het geval was. Daarentegen was het aan- de witlofkweker, gezien zijn grote aan- I tal aangevoerde kleine kistjes 7046 hoger voer op de Haarlemse veiling, niet graag dan in 1961. De totale aanvoer van kisten ais klant kwijtraken. Dit zou ook niet in Advertentie FOTO- en FILMSPECIALISTEN sinds 1930 KENNEMERLAAN 5 (bij de brug) -X' tfrvjïi was 4.39.825, en die van kratjes 73.930. Voorzitter Toma zei in zijn openings-1 woord te hopen dat de huidige moeilijk heden in de E.E.G. spoedig zullen worden opgelost. Een uitsluiting van Engeland bui ten de Euromarkt zal, volgens hem, ernsti ge gevolgen hebben voor de Nederlandse I verklaard het belang van de vereniging zijn. De rechtbank in Haarlem heeft op dins dag 12 maart in staat van faillissement groenten- en fruitexport, aangezien Enge- Comelis van der Vlies, autohandelaar te Haarlem, Colensostraat 54. Rechter-Com- missaris: mr. J. D. Vink. Curator mr. B. E. F. 't Hart te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 11 maart 1963 geëindigd het faillissement van P. T. L. Ringelberg, h.o.f. Screen Studio Arsis, te Krommenie, Evenwichtstraat 3, uitgespro ken op 27 december 1960, curatrice mevr. mr. H. S. J. M. Felhoen KraalOtto te Wormerveer. Eindhoven. Kandidaats scheikundige technologie: A. P. M Scholten (Millingen a.d. Rijn), J. J. A. M Pijnenburg (Breda). Leiden. Doctoraal Engels: J. M. E. Noord hof (Den Haag). Prop. ex. godgeleerdheid: L. de Graaf (Rotterdam). Kandidaats god geleerdheid: H. J. Adriaanse (Den Haag) (cum laude). Doctoraal geneeskunde: mej F. M. Damave (Rotterdam) en de heren C F. Drejer (Oegstgeest), A O. Jellema GROENTEPRIJZEN. Op de Beverwijkse groenteveiling waren de noteringen woensdag als volgt: prei 35 ■220, rabarber 95145, witlof 100143, I peen 928, waspeen 2563, rode kool 25 50, boerenkool 1830. In de week van 3 tot en met 9 maart zijn I in de hoofdstedelijke haven aangekomen 136 schepen (375.852 brt.) en vertrokken 133 I schepen (326.488 brt.). Advertentie 100 service en garantie. Alle goede merken Betaling in overleg MARKTPLEIN TELEFOON 4262 I GEBOREN: Ingrid J. M., d. v. J. J. Don ders en F. A. Bos; Jacob C., z. v. J. v. d. I Berge en A. J. Kulk: Jacqueline d. v. J. J. Flierman en J. C. Slatman; Angelique, d. v. L. J. J. J. Holst en G. M. Verhulst; Maria A. E., d. v. F. Willems en J. G. M. Pijlman; Martin P., z. v. P. Biere en A. v. d. Ben; Ca- tharina M. H., d. v. M. J. v. d. Maat en A. H, M. Duijn; Gerardus C., z. v. G. A. de Boer en J. I. Postma; Diane J. M., d. v. C. P. G. Martens en L. J. Keesen; Eric J. J. Dinsdagavond is de eerste honkman van Schoten, Boudewijn Maat, naar Amerika vertrokken voor een honk- haltraining van een maand. Hij is daartoe in de gelegenheid gesteld door het Leo van der Kar-fonds. In dé ■uiachtkamer nam Maat afscheid van zijn verloofde, mej. Fuykschot.. (Amersfoort), H W. Jens (Bussum). J. J. M-. z. v. J. F W. M. Zwager en M. J. Schel- Rasker (Oegstgeest). H Reus (Haarlem) en vis; Fredenk X, z. y. B ten Haken en F. J. G A Voermans (Leiden). de Keijzer; Cathanna M„ d. v. M J. Tee- Amsterdam. (Gem Un.). Propedeutisch Hng en J. C. Borsboom; Christina A M., examen theologie: W K. van Deursen (Am- d. v. P. H. A. van Vuuren en M. J. Schram, sterrtami Jörgen R., z. v. J. W. Lobry en E. L. Lu- beck; Geertruida L. M„ d. v J. M. J. Hof- U Hcn-idovrl 'and en B- Schoor!Helena E. M., d. v. V-rilin aer nonucru van Egm0nd en W. A. de Ruyter; Do- rinde A. F., d. v. C. Th. Dorrestein en Th. M. M. Gijsen; Maria A. G., d. v. J. H. Lan- de™ l™er Honderd ontvangen. De leden van deze ontspanningsvereniging houden en A. J. Kriek, Adrianus L.. z. v. a. i Fnkp- nenburg en J. Schraage; Lucienna J. M.. eenmaal per jaar een bijeenkomst. Enke- s en G J M Bense' le jaren achtereen werd steeds. gevist, Ht.J, A^ Helienaar en u^j M. ^ense, maar dit jaar worde een autorally gehou- Elisabeth M.. d.v. L. C. Handgraaf enJ. C. den. die eindigt in Wijk aan Zee. Na de Zoontjes, Ralph z v H C. Schmidt en ontvangst ten stadhuize in Beverwijk I J- C. Prinsen, Fredencus L., z. y. L. F. gaan de leden van de club naar „Het ?[agel en J- Th. Schellekens; Arnoldus Hoge Duin" voor een diner-dansant. w- G., z. v. J. C. Zonneveld en D. H. M. Buur. OVERLEDEN: E. Durge, 59 jr.; H. de Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Vaterland I Jong, 74 jr. van Londen, voor IJmuiden: Waldeck, Rotter dam; Wexford, Boston, naar Zaandam; Eyo S Swansea; Luja, Hernösand: Rondane. Gent: Saint Die Le Havre; Swallow, Fowey, klei voor Vel- sen; Riouw, Rotterdam; Vechtstroom, Londen; Netty, Londen; Basbeck, Hamburg; Rijnstroom, Hamburg; Jans. Londen; Contact, Bergen; Swift, Londen; Saint Louis, Hamburg; Jean E., Londen; De rooms-katholieke kerk in Nederland stintfang, Rotterdam. „„•1 bot vnnrhpplH van de kerken der re- Woensdag vertrokken uit IJmuiden; Neder- wil het voorbeeld van ae kerke a Weser naar Marseille: Senegalkust, Antwerpen formatie volgen en trouwbijbels gaan Uit- Aaltje Brussel: Wittekind, Kopenhagen; Marie reiken. Reeds geruime tijd wordt in Kopenhagen Gazelle, Boston; Triton, Daimpol; rnnms katholieke krine aangedrongen op Pallsund. Rotterdam; Marie Ursula, Hamburg, rooms-katnoneke kring ddu° °v: a Annelis Christophersen. Londen, van IJmuiden; het overhandigen van een bijbel DIJ ae I Harrogate. Rotterdam; John M., Rotterdam; Oil- huweliiksinzegening. De overhandiging tank, Rotterdam; Ragnes, Hull, van IJmuiden; zou een vaste plaats in de liturgie moeten ^^ether^nd, Bremen, -Ismateriaal ^van Advertentie Pitre; Canada. Rotterdam; Mercurlus, Dagenham. Norfolk Trader, Harllngen; Pandora, Belfast; krijgen, maar het wachten is op richtlij- nPnpVvDnmflrathnl!rftp biibelstichting St l *Ardet'ta, Rotterdam; Theano, Rotterdam: Belgia. De rooms-katholieke Dljoeisticnil g AntwerpenMartin Lutje. Stralsund; Areas, Rot- Willibrord propageert het overhandigen terdam; Wokingham, Rotterdam; wexford, Bos- van huweliiksbiibels. Een handicap vormt ton, stijfsel van Zaandam; Grebbestroom, Rouen echter de vrij hoge prijs van de St. Willi- Donderdag vertrok uit IJmuiden: Menapia ecmei ue vrij i'ues m j naar Avonmouth. brord-vertalmg. Verwacht wordt dat ae Donderdag kwamen in IJmuiden aan; Rigel uitgave van een goedkopere editie voor van Delfzijl; Lugano, Dakar; City of Waterford, huis- en schoolgebruik, eind dez® maand, D)j1J11d"en acdter de scheepsnaam en de haven veel meer geestelijken zal doen besluiten van herkomst of bestemming geen nadere aan- narochianen bij de huwelijksinzegening duiding volgt betekent dit dat het schip van of namens de kerk een bijbel te schenken. naar Amsterdam is gegaan). de dealer van de beste merken Advertentie Alle moderne modellen in voorraad KENNEMERLAAN 60 Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Aangenomen naai Mariënberg M. K. Drost te Enschede-Noord. Geref. Gemeenten Bedankt voor Benthuizen, Capelle a. d. IJssel, Kampen, Leiden, Opheusden, Rot- terdam-Pendrecht, Veen en voor Wagenin- gen P. Blok te Dirksland. BERINI, alle types, vanaf435. AVAROS, sport- en scootermodellen TYPHOON SPORT in div. uitvoeringen ZUNDAPP 849.- SOLEX375.- MAGNEET 539.- SPARTA 685.- DKW, vanaf595.— enz., enz. Breestraat 108 - Beverwijk Telefoon 4627 DONDERDAG 14 MAART Patronaatsgebouw, Willemsbeekweg, 19.30 u.: Clubavond postzegelvereniging „IJmuiden". Cultureel Centrum, 20 u.: Praatavond aquariumvereniging „Velsen". Gebouw „Grapy", Beverwijk, 20 u.: Le zing Ned. Bond voor Plattelandsvrouwen. „Statenhuis", Beverwijk, 20 u.: Klaver jasdrive „Rooswijk". VRIJDAG 15 MAART Hervormd Jeugdhuis, Rembrandtlaan, 20 u.: Vergadering Partij van de Arbeid. Patronaatsgebouw, Willemsbeekweg. 20 uToneelavond r.-k. toneelvereniging „Kunst Zij Ons Streven"; Centraal gezel schap speelt „Het wederzijds huwelijks bedrog". Kennemer Theater, Beverwijk, 20 u.: Toneelavond „De Kennemer". Tot 1 april wordt bij Felison in Velsen 'n tentoonstelling gehouden van tekenin gen en grafiek van H. Broer en P. Giltay. Van Giltay had ik lange tijd niets gezien. In zijn tekenen is hij niet zoveel veran derd. Maar nieuw is wel zijn grafiek, die ik een belangrijke toevoeging mag noe men aan zijn werk. Giltay kan uitblinken met uiterst eenvoudige landschappen, veel al uit de duinen. Met heel weinig weet hij veel te zeggen. In zijn etsen nu is hij veel uitvoeriger. Dat was misschien ook wel nodig nadat hij 'n zijn tekeningen tot 'n uiterste was gekomen. Mij althans leek het moeilijk nog verder door te gaan met eenzelfde onderwerp, waarvan hij de essentie zo had weten te brengen. Men valt dan licht in minder geïnspireerde herhalingen. Met het aangaan van een an dere techniek vond hij een nieuwe bena dering van hetzelfde onderwerp. Met de mijns inziens meest boeiende prent, een uitgestrekt duinlandschap waarop veel te zien is, komt hij in de buurt van een Hercules Seghers. Bij de tekeningen mis ik helaas voorbeel den van de door mij bedoelde eenvoudige landschappen, die hun weg naar het pu- I bliek wel gevonden zullen hebben. Wat er Een halve eeuw geleden, op 16 maart 1913 (Palmzon dag), liep het 4930 ton bruto metende en pas een jaar oude Britse stoomvracht- schip Eastwell van de Well Line Ltd. op de blokken van de IJmuider noordpier, waarna het schip binnen twintig minuten zonk. De opvarenden werden gered door de sleepboot IJmuiden van de vletterlieden sleep bootmaatschappij Vischploeg (hoefijzer op de schoorsteen). De Vischploeg beschikte over zes sleepboten: de Kat wijk, Noord wijk, IJmuiden, Vischploeg, Gloria en Vis- schershaven. Het waren klei ne bootjes, die soms vier da gen op zee waren om sche pen op te halen. De sleepboot IJmuiden voer de Eastwell, die met 80.000 balen rijst van Ran goon kwam, op zaterdagmid dag tot Scheveningen tege moet. Daar stapte runner J. Kapteyn op de Eastwell over om een contract voor de vletterlieden af te slui ten (uit concurrentieoverwe- gingen voeren de vletterlie den er waren drie ploe gen, de Goudenploeg, Kope- renploeg en Vischploeg de schepen soms tot in het En gels Kanaal tegemoet). De IJmuiden had slechts drie man aan boord. De twee an deren, een stoker en een oekknecht, waren omdat het zaterdag was afgestapt. Ka pitein was Johannes (Nan nie) van der Wiele, machinist Marinus (Rinus) Peters en stuurman Mattheus (Theo) van der Put. De sleepboot begeleidde de Eastwell tot IJmuiden. Daar ging de Brit in verband met het slechte weer, er stond een zuidwester storm, voor anker. De volgende morgen om acht uur trachtte de East well naar binnen te komen. Even binnen de pieren werd het schip door een klap wa ter op de blokken van de noordpier gezet. Er ontstond midscheeps een groot gat en het vaartuig zong snel. Aan boord waren kapitein Tho mas William Scurr, diens vrouw en drie jonge kinde ren, negen Europeanen, 59 Brits-Indiërs en de Neder- De sleepboot JJmuiden, ge tekend door H. van der Put. lukte niet. Men heeft het wrak later laten springen. Naderhand ving men veel scholletjes die zich kennelijk hadden vetgevreten aan rijst. De redders werden van zelfsprekend gehuldigd. Zij kregen van hare majesteit de koningin een medaille, van de ministèr van Binnen landse Zaken de oorkonde voor betoonde menslievend heid, van de Noord- en Zuid- Hollandse Reddingsmaat schappij en de Britse rege ring een horloge met inscrip tie en van koning George V en Lloyds een medaille. In Hotel No. Een, dat tegen over het gebouw van de Scheepsagenturen stond, werd een groot huldigings- feest gehouden. Voorts kreeg het drietal een lijfrente van 52 gulden per jaar. En de redders. Zij zeiden op vragen alleen: „Ja. ze zijn binnen". Meer niet. Zo wa ren die kerels. Ze kletsten er niet over. Zo zat de Eastwell op de noorderpier. Deze tekening werd gemaakt door de heer H. van der Put, zoon van een van de redders, Van links naar rechts ma chinist Peters, stuurman Van der Put en kapitein Nannie van der Wiele. landse loods K. Smit. Een groot deel van de bemanning sliep nog toen het schip op de pier liep. De sleepboot IJmuiden bood meteen hulp. Nannie van der Wiele bracht 't nie tige scheepje tussen de East well en de pier in, die een scherpe hoek vormden (de Eastwell zat net zo op de pier als de Berlin in 1907 bij Hoek van Holland) waar in het water betrekkelijk rustig was. Er stond een holle zee. Golven sloegen over de Eastwell. Ook de IJmuiden kon op de blokken gesmeten worden. Het voor schip van de Eastwell zonk eerst. Hard achteruit slaand pikte de sleepboot eerst 20 bemanningsleden en een kind, dat werd overgegooid, van het achterschip af. De een na de ander sprong cv$r,,paarna stoomde de ïTmuideri acftté'i'üit Dm de rest van de opvarenden van het bruggedek te halen. Er kwamen bergen water over en de Eastwell helde gevaarlijk over. Als laatsten sprongen de kapitein en de loods over, waarbij de laat ste zijn enkel brak. Een van de Brits-Indiërs viel in zee, maar werd gered door de sleepboot "Vischploeg die ook Ter plaatse was. Drie andere Brits-Indiërs verstuikten hun enkel. Het nieuwe schip met de lading dat destijds op 10 miljoen gulden werd ge schat, verdween in de diep te. Alleen het voor- en ach- lerschip en de schoorsteen staken boven het water uit. De geredden werden in het Witte Kruisgebouw voorzien van kleding en voedsel. De kapiteinsfamilie werd onder gebracht bij de Britse vice- consul, de 9 Europeanen in Hotel Willem Barentz, 14 Brits-Indiërs in het Koning Willemshuis, 16 in het En gelse zeemanshuis en 29 in het Witte Kruisgebouw. Dirkzwagers Bergingsmij te Maassluis sloot een ber gingscontract af. Berging dan toch aan getekende landschappen te zien is kan ik met plezier aanbevelen, evenals tekeningen naar kop en figuur, waaronder een prachtige kleine studie naar een moeder met kind. HOEWEL BROER geen grafiek in de I gebruikelijke zijn vertoont, mag hij met zijn met zwarte inkt getekende zaken mis schien toch gelden als graficus. Dergelijke I tekeningen van Broer worden vaak gere produceerd en hij is door opdrachten voor illustraties gaan denken in de reproduktie- mogelijkheden van het lijncliché. Hij heeft I een uitdrukkingswijze en een manier van neerzetten ontwikkeld, waardoor bij repro- duktie niets verloren '.al gaan van zijn oorspronkelijke intenties. Spontane krab bels, gemaakt in zijn tekenklas aan de I Haagse akademie, op een veiling, in een lunchroom, op straat of langs de weg in Spanje kunnen zonodig zo vermenigvul digd worden. Toch echter zal de aanschijn van de inkt een even andere zijn, waar mee de originelen voor ons de meeste waarde zullen hebben. Dat Broer ook het tekenkrijt is gaan gebruiken acht ik een verrijking van zijn werk. Fietsenmaker A. Donker, Engelmundusstraat 28, IJmuiden, heeft zijn zaak uitgebreid. In de moeilijke jaren voor de oorlog begon hij zomaar eens een fiets op te knappen toen hij niks an ders om handen had. En uit die activiteit is nu een rij wiel- en bromfietszaak ge groeid die er wezen mag. Eerst had de heer Donker een werkplaatsje in de Pau- lus Potterstraat. De voorka mer was als winkeltje inge richt. ,,'t Lag me wej", zegt hij. „Ik vond het leuk werk". De zaak groeide van liever lede. Na vijf jaar liet de huis baas een pand met een werk plaats neerzetten in de En gelmundusstraat. Daar trok het gezin twaalf jaar geleden in. Na een, volgens me vrouw Donker „vreselijke verbouwing" die drie maan den duurde, werd de huis kamer (de woonruimte is nu boven) getransformeerd in een lichte showroom. De kleine winkel werd erbijge- trokken. Het doel van de verbouwing is geweest, de zestienjarige tweeling van het echtpaar Donker beide jongens werken bij hun va der een mooie zaak te ge ven. Niet dat de thans 46- jarige heer Donker al wil uitscheiden met werken. Dat bepaald niet. „Ik wil werken zolang als ik kan", zegt hij. En zijn vrouw meent: „Al leen met hard werken krij gen we het er weer uit". BRANDWEER RUKTE TWEEMAAL UIT De Velsense brandweer moest gisteren tweemaal uit rukken. De eerste maal 's morgens om kwart voor negen voor een schoorsteen brandje in een perceel aan de Corverslaan te Velsen- Noord. De brandweer bluste het vuur, er was geen noe menswaardige schade. Dikke rookwolken kolkten gistermiddag omstreeks drie uur uit de ramen van een perceel aan de Kennemer- laan in IJmuiden, waar ver bouwingswerkzaamheden worden uitgevoerd. De vlam was in een pot mastiek ge slagen. Toen de brandweer ter plaatse verscheen, bleek het vuur al te zijn geblust door personeel van de aan nemer. FINSE KOKKIN GEVALLEN Een 38-jarige vrouw, die kokkin is aan boord van een Fins schip, dat ligplaats heeft bij Van Gelder Zonen's papierfabriek in Velsen- Noord werd gisternacht ge wond op het Pontplein aan getroffen. Zij riekte naar drank. Met de auto van de Velsense ongevallendienst werd zij met een hoofdver wonding naar het Antonius- ziekenhuis overgebracht. ENIGE BEDRIJVIGHEID OP BOLLENVELDEN Op de bloembollenvelden rond Beverwijk is al enige bedrijvigheid. Men is bezig om het dikke winterdek van de hyacinten los te maken en weg te halen. Niet alles gaat er af, een heel dun laagje blijft. De eerste crocussen ziet men van onder het riet door komen en hier en daar bloeit al een sneeuwklokje. Maar de hal is de grond nog niet uit, dat kan men het beste zien daar waar het water op de velden staat. Hier en daar komt het water door het riet heen, maar dit euvel is spoedig verholpen als de harde vorstlaag in de grond helemaal weg dooit. VOGELS De volièrevereniging „Fau na Felisena" houdt haar le denvergadering vrijdag 15 maart in het Cultureel Cen trum, IJmuiden. De heer Houtenbos zal spreken over de parkieten. Aanvang 8 uur GENEESMIDDELEN De NCVB, afdeling IJmui- den-West komt 20 maart te 8 uur 's avonds bij een in de Petrazaal aan de Spaarne- straat in IJmuiden-Oost. Dr. A. Smit, uit Haarlem, spreekt over het gebruik en misbruik van geneesmiddelen. KLAVERJASSEN Vrijdag 15 maart, 8 uur s avonds klaverjasdrive: VSVRoodwit. In „Du Com merce" aan het Marktplein.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5