- I Leidenaar maakt studie van hoombastdoeken IN DE VISHAL EN OP ZEE Uitbreidingsplannen Velsen-N. Santpoort zijn vastgesteld en Nog G.S. steeds hoogtevrees bij door bejaardentehuis Naar Griekenland en Bulgarije Betaling abonnementsgeld per giro DONDERDAG 14 MAART 1963 Burgerlijke Stand van Beverwijk Noordelijk eisen v .p# Deze drie drukke beestjes zijn Vietna mese hangbuikzwijntjes. De diertjes, 6 weken geleden geboren in het Ouwe hands dierenpark werden door de moeder verstoten, en daarna gekoes- haar onhandelbare pleegdiertjes. terd door een hoogtezon en, verzorgd door de echtgenote van de bedrijfs leider van het dierenpark tot zeer le vendige en gezonde zwijnenkinderen opgefokt. Foto: De pleegmoeder met De Nederlandse organisatie voor zuiver-wetenschappelijk onderzoek heeft dr. S. Kooijman, conservator aan het rijksmuseum voor volkenkunde in Lei den, een subsidie verleend om in Nieuw Zeeland geornamenteerde boombast doeken van Polynesië te gaan bestu deren. Dr. Kooijman denkt in september te vertrekken en twee h drie maanden weg te blijven. Reeds in 1956 kreeg hij een Z.W.O.- subsidie om in Engelse musea een studie van de zich daar bevindende boombast doeken te maken en in 1959 vertoefde hij op uitnodiging van het museum of pri mitive art in New York een tijd lang in de Verenigde Staten. Daar bezocht hij de grote musea van Noord-Amerika, waar hier en daar fraaie collecties boombast doeken aanwezig zijn. Nog dit jaar zal er in de „mededelingen van het rijks museum voor volkenkunde" een studie van zijn hand verschijnen over versierde boombastdoeken in Indonesië. Zijn onderzoek van de geornamenteerde boombastdoeken van Polynesië zal vrij wel uitsluitend in musea geschieden. Van daar dat hij na aankomst in Nieuw Zee land allereerst een bezoek gaat brengen aan de vier grote musea aldaar die rijke volkenkundige afdelingen hebben. Deze musea bevinden zich in Wellington, Auck land, Christcburch en Dunedin. (Dunedin is de oud-Keltische naam voor Edinburgh en de stad is dan ook naar het voorbeeld van de laatstgenoemde gebouwd). Daar de conservator op zijn heenreis de oostelijke vliegroute neemt is hij van plan en passant een kijkje te nemen in de grote musea van Melbourne en Sidney. Aangezien zijn terugreis over de wes telijke route leidt wil hij één of twee we ken op Hawaii' blijven, waar in Honolulu een zeer belangrijk museum gevestigd is. Tevens hoopt hij dan daarna in Toronto een van de belangrijkste Canadese musea in ogenschouw te kunnen nemen. De boombastdoeken werden vroeger als kledingstukken gebruikt, maar tegenwoor dig worden zij alleen nog maar voor wand versiering en feestelijke gelegenheden ver vaardigd. Ook dienen ze als muskieten netten en dekens. Deze doeken worden hoofdzakelijk gemaakt van de bast van de papiermoerbeiboom, welke voor dit doel gekweekt wordt. Wanneer men de schors van de papiermoerbeiboom afpelt, dan ziet men aan de binnenkant een kleverige laag. Deze binnenbast laat zich van de buitenbast aftrekken en het is uit dit ma teriaal, dat de Polynesiërs hun boombast doeken Vervaardigen. De kleverige laag wordt daartoe flink uitgespoeld, in de zon gedroogd, geklopt enzovoort, kortom, zij ondergaat een in gewikkeld procédé, dat indertijd door de Duitse onderzoeker Koch op het eiland Tonga verfilmd is. Dit filmpje bevindt zich thans in het rijksmuseum voor vol kenkunde. Onversierde boombastdoeken hebben een licht bruine of gele, zeem leerachtige kleur. In de musea, die onze landgenoot be zoeken gaat, zal hij vele foto's van de collecties boombastdoeken maken, gelijk hij dit ook al in 1956 in Engeland heeft gedaan. Na deze reis zal dr. Kooijman de meeste en belangrijkste boombastdoe ken in en buiten Europa hebben bestu deerd. De resultaten van al dit onderzoek zullen natuurlijk te zijner tijd door hem worden gepubliceerd. Tenslotte zij ver meld dat het rijksmuseum voor volken kunde in Leiden ook een grote collectie boombastdoeken bezit, speciaal uit Indo nesië. TENTOONSTELING BIJ HOOGOVENS In het restaurant Walserij-Oost wordt zondag 17 maart van 1417 uur een ten toonstelling gehouden van schilderijen, aquarellen en tekeningen, vervaardigd door Arie Kater. s Dinsdag is by de bronsgieterij Binder en Schmidt te Haar lem het grote beeld „Menselijk Bos" van Ossip Zadkine gereed gekomen. Binnenkort zal de beeldhouwer in Haarlem zijn werkstuk in ogen schouw komen ne men. Het beeld is vervaardigd voor Is raël. Het zal ge plaatst worden op een heuvel bij Jeru zalem. De titel „Men selijk Bos" brengt een uitspraak van Zadkine in herinne ring, die hij vlak na de oorlog deed naar aanleiding van een expositie van beel den van Rodin: „Ro- dins waarnemingen brachten hem het bewijs van een feit: het menselijk li chaam heeft behalve de functionele per fectie van een ma chine tegelijkertijd een eigen leven, het leven van een ver anderend ding, voor de opmerkzame be schouwer eindeloos zijn eigen woud van bijzonderheden ont sluierend, zijn myste rieus leven van be zield voorwerp, zijn speciaal klimaat, waarvan het voor naamste kenmerk zijn psychologische eenheid is. Woensdag Woensdag was de aanvoer in IJmuiden 12.830 kisten, waarvan 665 kisten tong en tarbot, 5 heilbot, 4 griet, 8 tongschar en schartong, 405 schol, 15 schar, 30 bot, 6835 haring, 90 makreel, 84 schelvis, 1500 wij ting, 115 kabeljauw en gul, 8 leng, 2 ham 5 poon, 3055 koolvis en 24 diversen. De prijzen, in guldens, per kilogram waren: heilbot 3.90—2.70, gr .tong 2.70- GEBOREN: Adriaan, z. van R. J. Bloe- mendaal en E. T. Luijer; Egidius A. A., z. van A. P. E. Joosten en M. M. W. Hendrikx; Nicolaas A., z. van N. Koster en C. J. M. van Damme; Carolina D., d. van H. Mole naar en Y. J. Zwart; Margje, d. van Tj. Karsten en T. Suurd; Judith D., d. van H. J. Broekhuis en W. M. Manstra; Hen- drikus, z. van H. H. Stil en F. de Bruin; Theodorus P. J., z. van B. Schelvis en T. M. Sc-hellevis; Ingrid B. E., d. van M. de Reuver en B. Michel; Christina A., d. van L. A. van de Wijgaart en W. C. van Enk; Annelinde, d. van J. Blank en J. Thenu; Gerrit, z. van G Rabbers en M. F. Engel hart; Geertruida A. M. C., d. van P. de Jong en A. L. Bot; Robertus S., z. van H. Jansen en C. M. Duin; Simon J. T„ z. van J. T. van der Laan en V. J. van der Kolk; Jacobus J. M., z. van J. J. Snellens en G. C Wiekart. ONDERTROUWD: D. Molleman en H. E Neu; L. Benecke en B. I. Keinpe; R. de Jong en C. A. Majoor; G. L. van Eekhout en H. H. Castricum; J. J. Bakker en M. A. E. van Roon; E. E. Heinze en E. Bor. GETROUWD: F. J. Gigengack en E. H. Piepers; J. F. van Maanen en M. van Dijk; R. Clarissen en J. A. Smit; E. Vellema en H. Vis. OVERLEDEN: A. Stuifbergen, 83 j., geh gew. met J. Brasser; J. Duijn, 76 j., geh gew. met H. Koelman; J. C. M. van der Erf, 73 j„ geh. gew. met A. M. F. Ruigrok; A. H. Kragt, 77 j., geh. gew. met J. van Rieuwijk. U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129228 ten name van de IJmuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 8.post- abonnees f 8.50. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden voor het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres- Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE KAT UIT KLEM BEVRIJD De politie van Velsen heeft woensdag middag een klaaglijk miauwende kat uit een klem bevrijd, die was opgesteld in-het struikgewas aan de Wilgenstraat in IJ- muiden-Oost. Eigenaren van kat en klem ?ijn onoekend. De kat is overgebracht naar het asiel. Het dier was gewond. PAKHUISKNECHT GEWOND Een 44-jarige pakhuisknecht uit IJmui den is wbensdag gewond geraakt aan de borst, nadat hij met een kraanlorrie tegen een muur van een pakhuis aan de Midden havenstraat was gereden. De man werd ln het Antoniusziekenhuis opgenomen. LEKKE SCHOORSTEEN Doordat er een lek in de schoorsteen zat kwam veel rook in de kamers van een perceel aan de De Weertstraat in IJmui- den-Oost te staan. De bewoners alarmeer den de brandweer, die het euvel heeft ver holpen. De gemeenteraad van Velsen heeft gisteravond de uitbreidingsplannen voor Sant poort-Noord en voor het gedeelte van de gemeente ten noorden van het Noordzee- kanaal vastgesteld. Het raadslid mevrouw G. Knigge (P.v.d.A.) vroeg, wanneer de stichting Humanitas zal beginnen metede bonw van een bejaardencentrum in Sant poort. De wethouder van openbare werken, de heer R. Verbeek antwoordde, dat het wachten nog steeds is op de beslissing van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland: men heeft geen bezwaar, dat het gebouw er komt, maar wèl tegen de hoogte ervan en men verdiept zich inderdaad wel heel lang in dit probleem. Een treurig verschijn sel, noemde de wethouder het. Alleen in de gemeente Velsen zjjn reeds tweemaal zoveel gegadigden als het gebouw onderdak zou kunnen verlenen. Zestig tot tachtig woningen zouden vrjj komen als het centrum eenmaal gereed is. De heer J. van Os van den Abeelen voorzitter van de P.v.d.A.-fractie in de raad, noemde het bijzonder treurig, dat een kleine groep mensen, met weinig geld maar met een groot enthousiasme voor een prachtig doel, op deze manier wordt gedwarsboomd. Wetende, dat het college zal blijven aandringen op een spoedige be slissing, zei hij het beste ervan te hopen Mevrouw Knigge had haar vraag ge steld tijdens de behandeling van de door B. en W. aan de raad voorgestelde vast stelling van het uitbreidingsplan in onder delen Santpoort-Noord. Santpoort mag zeer tevreden zijn met hetgeen daar de laatste jaren tot stand is gekomen en met wat er in de toekomst gaat gebeuren: het is er prettig woonbaar, aldus de heer J. Nuijens, die, namens de K.V.P.-fractie het college lof toezwaaide voor zijn activiteiten met betrekking tot uitbreidingsplannen in het algemeen en wat Santpoort betreft in het bijzonder Zijn fractie is van mening, dat het college machtiging zou moeten hebben om onder bepaalde omstandigheden, die snel hande len vereisen, panden aan te kopen. Deze mening wordt, zoals later bleek gedeeld door de fracties van de P.v.d.A. en de V.V.D. Wethouder Verbeek zei, op een suggestie van de heer Nuijens om er een voorstel van te maken, dat hij het naar voren zou brengen in een vergadering van het fcollege. Naar aanleiding van door de heer Nuijens gestelde vragen, zei wethouder Verbeek wel bezwaar te hebben tegen overleg met de plaatselijke middenstand over de vestiging van winkelbedrijven. Maar het winkelvraagstuk heeft zeker de aandacht van het college, dat zich zo goed mogelijk wil oriënteren. Indertijd zijn des kundige informaties ingewonnen ten aan zien van Velsen-Noord, IJmuiden èn Sant poort. Dit is echter alweer drie jaar geleden; toen luidde het advies: een winkel per honderd inwoners, nu mag men het aan tal inwoners per winkel stellen op 200 tot 250, omdat de winkels groter zijn gewor den, terwijl er steeds meer zelfbedienings zaken komen. Voor de kleinere winkels is dit een bittere pil, helaas zijn er al vele verdwenen. De heer A. J. Schotman zei, dat de V.V.D.-fractie bezwaar bleef hebben tegen hoogbouw; dit geldt niet zozeer tegen tien twaalf-hoog, maar in het bijzonder drie hoog: er is niets van te maken, zo'n ge bouw maakt een kazerneachtige indruk, drie-hoog maakt een stad dood. Zijn fractiegenoot, de heer Van der Kolk zei het niet eens te zijn met de ste debouwkundigen, die zich laten beïnvloe den door het landschap: bij een gesloten landschap een gesloten bebouwing en bij een open landschap een open bebouwing; hij dacht er juist tegengesteld over Voorts bleek hij geen voorstander te zijn van de ontworpen bollenvelden, waarvan hij de recreatieve waarde gering (ze zijn maar een maand mooi) acht, terwijl ze als buffer echt niet geschikt zijn. Wethouder Verbeek wees er op, dat men over plannen praatte, die reeds lang gele den door de raad zijn vastgesteld. Over eenkomstig de wens van G.S. moeten de thans voor Santpoort-Noord geldende ste- debouwkundige maatregelen nu in één plan worden samengevat. Men kan over kleine „uitstapjes" praten, maar overi gens is er echt niet veel wat eraan kan worden veranderd. Wat de hoogbouw be treft, die is bijvoorbeeld precies dezelfde als die waarmee indertijd de raad akkoord is gegaan. De opgelegde curveprijzen la ten overigens geen keus. Drie-hoog bou wen is duurder dan vier-hoog, maar dan zonder lift en dit is een bezwaar. De wet houder voelt wel voor groen tussen Drie huis en Santpoort-Noord, maar vindt bol lenvelden toch ook mooi. Er kan nog best over gesproken worden. Hij wees er voorts op, dat het geven van een andere bestem ming van grond, die uitermate geschikt is voor het kweken van bloembollen, wel heel erg duur zal zijn. Het uitbreidingsplan in onderdelen Santpoort-Noord werd tenslotte vastge steld; niemand was er tegen. Ook het uitbreidingsplan in hoofdzaak voor het gedeelte van de gemeente ten noorden van het Noordzeekanaal (waar over men uitvoerige bijzonderheden heeft kunnen lezen in de IJ.C. van 7 maart jongstleden) werd vastgesteld. De gemeente had zich slechts neer te leggen bij de in het streekplan tot uitdruk king komende stedebouwkundige inzich ten. Hierover debateren leek zinloos. Over een onderdeel in het bezwaarschrift van Hoogovens is gisteravond wel langdurig gepraat. Hoogovens had aangedrongen op duidelijkheid met betrekking tot de be stemming „beperkte industrie": het is voor haar noodzakelijk te weten aan welke eisen de op deze terreinen te stichten ge bouwen moeten voldoen. B. en W. stelden hiertegenover, dat Hoogovens zelf niet eens weten welke bebouwing er zal wor den gerealiseerd: zodoende kunnen er ook geen nadere eisen met betrekking tot die bebouwing worden gesteld. Uit deze vi cieuze cirkel is men niet gekomen. Als een bouwaanvraag wordt ingediend, kan worden bekeken of het wel past, meende de heer Van Os van den Abeelen en wet houder Verbeek kon zich hiermee wel ver enigen. De bestaansmogelijkheid van Wijk aan Zee is primair, aldus de wethouder. Het was daarom, dat B. en W. duidelijk' hebben gemaakt, dat in het belang van het nabijgelegen Wijk aan Zee nader eisen kunnen worden gesteld door het college. De heer Van Os van den Abeelen vond het een stap in de goede richting, dat Velsen het opnam voor Wijk aan Zee. De heer Schotman (V.V.D.) wenste aantekening, dat hij de zienswijze van B. en W. ten aanzien van dit onderdeel niet deelde. De raad nam het voorstel tot uitbrei ding van de uitleenpost van de gemeente- Mevrouw G. Knigge (P.v.d.A.) lijke openbare leeszaal en bibliotheek in Santpoort-Zuid aan, met de aantekening dat mevrouw A. S. H Hoek (P.S.P.) en de heer J. Visser (Prot.Chr.) er tegen zijn de met de Stichting Katholieke Openbare Leeszaal en Bibliotheek Velsen gesloten overeenkomst tot samenwerking op het ge bied van lectuurvoorziening in Santpoort- Noord uit te strekken tot Santpoort-Zuid Wethouder H. de Boer wees er op, dat tot dusver niets was gebleken van enige discriminatie ten nadele van niet-katho lieke lezers, zoals mevrouw Hoek inder tijd al zei te vrezen. Ook van de zijde van geloofsgenoten van de heer Visser nooit enige klacht vernomen. Kennemergaarde Het gevraagde aanvullend krediet voor het tehuis voor chronisch zieken „Kenne mergaarde" was voor de heer H. J. Lips (Pr.Chr.) aanleiding om opnieuw bezwaar te maken tegen het bij mondjesmaat vra gen van aanvullende kredieten, waardoor een goed overzicht zeer moeilijk wordt. Hij meende voorts dat men hierdoor in dit geval de kans heeft gemist om uit de reserve te putten. Wethouder De Boer wees er op, dat nieu we inzichten nieuwe uitgaven nodig ma ken: er wordt op het gebied van mate riaal ten behoeve van de patiënten nog veel geëxperimenteerd. De wethouder van financiën, de heer A. de Jong zei, dat ook al had men indertijd uit de reserve wil len putten voor dit doel, het niet mogelijk zou zijn geweest, omdat de reserve toen al andere bestemmingen had. De raad ging akkoord met de inrichting van een zestal woningen aan het Burge meester Weerts plantsoen te Santpoort, die zullen worden betrokken door daar voor in aanmerking komende personeels leden van „Kennemergaarde". Er komt een reglement van orde en de directrice zal met het toezicht worden belast. Uiter aard hebben ook jonge verpleegsters er gens recht op vrijheid, aldus wethouder De Boer, in antwoord op enkele door de heer D. Tanis (Prot.Chr.) gemaakte op merkingen. Ook alle overige voorstellen werden door de raad aangenomen. GEWOND NA VAL DOOR GAT De 48-jarige heer O. uit Den Haag, werkzaam bij een Haagse firma viel woensdagmiddag door een gat in de vloer van het in aanbouw zijnde molengebouw van Cemij n.v. in IJmuiden. Hij kwam op een vijf meter lager gelegen vloer terecht. Zijn verwondingen waren van dien aard, dat hij in het Rode-Kruisziekenhuis te Be verwijk moest worden opgenomen. 2.20, grm. tong 1.841.46, kim. tong 1.82 1.60, kl. tong I 2.04—1.72, kl. tong II 1.58 1.20, tarbot I 4.203.70. Per 50 kilo: tarbot II 176, tarbot III 132, tarbot IV 10892, gr. griet 60. kl. griet 44, schartong 21, gr. schol 1210, grm. schol 166, kim. schol 1510, kl. schol 2011, kl. schol II 2611, schar 2317, bot 52, verse haring 3011, makreel 6036, gr. schelvis 8676, grm. schelvis 8360, kim. schelvis 71, kl. schelvis I 7371, kl. schel vis II 6828, wijting 428, gr. gul 5441, mid. gul 42, kl. gul 38, kl. leng 5242, ham 13888, poontjes 5145, lommen 3529, kl. koolvis zw. 1915. Per 125 kilo: gr. kabeljauw 228100, gr. koolvis zw. 4536, gr. leng 7464. De besommingen, in guldens, waren woensdag: HD 79 10.950, KW 32 19.740, KW 112 180, VL 131 30.890. Aanvoer van donderdag Dertig vaartuigen zorgden vanmorgen in IJmuiden voor een aanvoer van 6382 kisten vis, waarvan: 90 schelvis, 220 radio, 200 wijting, 1900 spanwijting, 110 gul en kabeljauw, 12 koolvis, 25 trawlharing, 2400 spanharing, 550 schol, 35 tarbot, 190 varia, 780 stuks stijve kabeljauw en 27.500 kilo tong. Prijzen van donderdag Per kilo, in guldens: tarbot 4,604, gro te tong 2.50—2,30, grm. tong 1,90—1,74, kim tong 1,92—1,70, tong I 2,08—1,82, tong II 1,68—1,30. Per 50 kilo: grote gul 57—50, middel gul 6054, kleine gul 5036, grm. schol 18 14, middel schol 23—16, kim. schol 23—16, schol I 27—19, schol II 40—27, schol III 3624, schar 2818, bot 35, poon 2826, radio 238, schelvis I 71—67, schelvis II 6555, kim. schelvis 6865. grm. schelvis 72, grote schelvis 9286, spanharing 17 13,60, gestripte wijting 34—10, dichte wij ting 218, makreel 63, kleine witte koolvis 4744, tarbot 188—53, griet 80—52. Per 125 kilo: grote kabeljauw 106100, middel kabeljauw 134100, grote koolvis 49, middel koolvis 60. Per regel: grote kabeljauw 11068. midel kabeljauw 65—40. Per hoop: vleet 72, rog 20. Per stuk: haai 184, aangevoerd door de Katwijk 99 „Maria Theresia". Per 40 kilo: kleine kreeft 46. Besommingen van donderdag Te IJmuiden werden vanmorgen de vol gende besommingen gemaakt: HD 74 14.600, KW 131 7500, KW 133 6100, KW 99 14.570, ÏJM 56 8220, IJM 4 7960, VL 121 26.900. Scheveningen Te Scheveningen werden vanmorgen aangevoerd: 15 kisten schelvis, 150 wijting, 30 gul en kabeljauw, 100 koolvis, 30 noord haring, 2500 sprot, 5 makreel, 150 schol en 10.000 kilo tong. Op zee Vanuit de noord werd vanmorgen al vernomen dat de aldaar vissende schepen weinig vingen. Een enkele koolvis was echter al binnen. Van de nabij de 59 gra den noorderbreedte vissende schepen kwa men berichten dat er enkele trekjes waren gemaakt die haring met wat wijting op leverden. De tongtrawlers klaagden over veel kapotte netten. De vangsten waren zeer wisselvallig. Vannacht werden trek ken gedaan van 40 tot 100 kilo tong, wat manden schol, al dan niet vergezeld van een enkele kabeljauw. Maarten Jonker Zoals we gisteren meldden is de KW 39 Wilhelmina Johanna zaterdag ineens naar IJsland vertrokken voor zijn eerste verre visserij reis. Ondanks het feit dat hij nog niet geheel genezen was van zijn ziekte, heeft schipper Maarten Jonker toch het bevel over de KW 39 op zich genomen. Velen, die in Griekenland zijn geweest, zeggen, dat men er iedere dag verrast wordt door het natuur schoon en door hetgeen de grote steden hebben te bie den. Daar en ook op het platteland heerst echter vaak schrijnende armoede, die de welvarende buiten lander gemengde gevoelens bezorgt. Voor de toerist zijn de maanden april, mei en de eerste helft van juni de beste: dan is het warm, zonnig en droog. In septem ber en oktober is er een kansje op een regenbui; in november is het klimaat weliswaar mild, maar men mag rekenen op meer re gendagen. Zeer warm is het in de periode medio juni tot en met augustus: over dag van 36 tot 41 graden Celsius, maa" de avonden zijn aangenaam. Men kan er terecht met Engels en Frans en in vele gevallen ook wel met Duits. De Griekse drachme (honderd lepta) kan men stellen op ongeveer twaalf Nederlandse centen. Door het gehele land vindt u een keten van goe de hotels in alle klassen, bungalowkampen en kam peerterreinen. De restau rants serveren goede maal tijden. Men hoeft zeker niet uitsluitend Grieks te eten, maar velen beweren, dat juist sommige Griekse ge rechten het vakantiegenot belangrijk verhogen. Wie naar Griekenland wil, die kan dat land berei ken door de lucht, per spoor, of hij kan een combi natie maken door bijvoor beeld met de trein of met het vliegtuig tot Italië te reizen, om vandaar verder te gaan met de boot, naar Piraeus. Na iets minder dan acht uur vliegen, van Schiphol af, landt u op de vlieghaven Hellinkon bij Athene. Ge bruik makende van de da gelijkse vliegverbinding, kost een retour in de toe ristenklas f 902 en in de eerste klas ƒ1.215. (Speci ale retours, binnen 23 da gen, in de toeristenklasse zijn honderd gulden goed koper). Gaat u de reis, aanvan gende te Amsterdam, ge heel per 'trein maken, dan doet u er 54 uren over. De kosten van een retour in de tweede klas: 250,50; in de eerste klas: 394,80. Hierbij is geen rekening gehouden met Slaapwagen- en/of lig- wagenreserveringen, maal tijden etcetera. Is de vliegreis u wellicht te kostbaar en de treinreis te lang, dan zou u eerst naar Venetië kunnen spo ren en vervolgens de reis voortzetten met een van de vele passagiersschepen (van vele nationaliteiten) naar Piraeus. De passagetarieven variëren van 150 tot dui zend gulden. Veie autobezitters maken gebruik van de veerverbin- ding tussen BrindisiCor- foeIgoemenitsa en Patras. De tarieven variëren van elf tot vijftig Amerikaanse dollar per persoon voor een enkele reis en de vrachtta rieven voor de auto's zijn van zestien tot veertig dol lar per wagen, scooter of caravan. Evenals voor alle andere in deze rubriek behandelde reizen, kan men voor spe ciale vakantiereizen tegen speciale tarieven, inlichtin gen verkrijgen bij erkende reis- en'of passagebureaus. Hel adres van de Griekse toeristenvertegenwoordi- ging in de Benelux-landen is: Office National du tou risme Hellénique, 62 Bou levard de l'Impératrice, Brussel, tel. 13 02 06; u kunt gerust in het Nederlands schrijven. Bulgarije De stranden aan de Zwarte Zee, met name de badplaatsen Varna en Nes- seboer trekken steeds meer oelangstelling van Neder landers. die er geen be zwaar in zien hun vakantie door te brengen in een nog al veraf gelegen land als Bulgarije, dat echter in zes en een half uur van Am sterdam uit per vliegtuig is te bereiken. Vanzelfsprekend is het klimaat in dit berg- en heuvelachtig land erg ver schillend en afhankelijk van de plaats (en vooral de hoogte) waar men zich be vindt De Zwarte Zeekust, veelal gezocht door de toe risten, heeft een zeer mild klimaat, vergelijkbaar met dat in de landen rond de Middellandse Zee. De beste tijd cm Bulgarije te bezoe ken is in de maanden mei tot en met oktober. De voertaal is het Bul gaars, maar men kan zich goed redden met Duits, En gels, Frans of Russisch. De munteenheid is de Bulgaarse lewa (honderd stotinkl) ongeveer ƒ3,10 in Nederlands geld. Zowel in de voornaamste steden: Sofia, Plvdiv, War- na. als in de badplaatsen op de Zwarte Zeekust zijn heel goede hotels. In de restau rants kan men meestal al leen nationale gerechten bestellen, maar verscheide ne serveren eveneens meer bekende gerechten. De luchthaven bij Sofia bereikt u na een vlucht van zes en een half uur uit Schiphol. De retour vlieg prijs is in de eerste klas f 992 en in de toeristen klas l 722. Deze vluchten worden enige malen per week gemaakt. Prefereert u een reis over land, dan kunt u dit met de trein doen De reis- duur is 27'/i uur. De kos ten van de reis Amsterdam —Sofia (retour) in de twee de of eerste klas zijn res pectievelijk f 171,30 en 256.30. Voor een bezoek aan Bul garije moet u in het bezit zijn van een geldig toeris tenvisum. Indien u de reis per vliegtuig maakt, dan wordt het u eenvoudig ge maakt. tegen betaling van 7,35 en onder overlegging van een geldig paspoort, alsmeae een recente pasfo to, wordt dit visum dan in de luchthaven Sofia ver strekt. Reist men per trein, dan dient men zijn Bul gaarse toeristenvisum aan te vragen bij de Bulgaarse legatie te Parijs

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 6