Acheson wil De Gaulle in zijn sop laten gaarkoken Adzjoebei zou bezoek van Kroesjtsjev voorbereiden Westduitse CDU vertoont anti democratische trekken Leidende CDU-ers leven in de gedachtenwereld van de Abendlandische Aktion margnet Na de audiëntie bij de Paus, ontvangst door de president van de republiek Russisch protest afgewezen Snuif en wrijf Beieren geeft een paar dagen respijt aan Bidault Tien jaar voor de OAS-er Bousquet „Bijverwarming" in de ionosfeer 1 T GOUDEN HEREN ZEGEL EN MONOGRAMRINGEN Waarom is Bonn zo pro De Gaulle Clericofascisme Washington acht zijn suggestie onrealistisch Beschieting van Russisch vaartuig tegengesproken i Omstreden grensgebied Australische televisie Ook met een grote maat kunt U goed gekleed gaan MODEHUIS DONDERDAG 14 MAART 1963 Dubieuze club Weer Würzburg Christelijk conservatisme Heinrich von Brentano. en werknemer" nagestreefd. Klassenstrijd wordt verworpen, evenals het stakings recht. Daarentegen bepleit het programma economische aaneensluiting van het Euro pese gebied. Het Ordnungsbild erkent de staat als een door God gewilde ordening. De staats macht stamt dus niet van het volk. De democratie wordt slechts erkend voor zo ver zij historisch -gegroeid is, in de prak tijk voldaan heeft, het natuurlijke recht erkent en het volk verplicht tot ordening van de staat zonder te beweren dat de staat zijn autoriteit aan het volk ontleent. In de moderne veelpartijenstaat „met zijn vergiftiging van het openbare leven" wordt een uiting gezien van hedendaagse willekeur. Het programma bepleit verder aaneen sluiting van het avondland tot een Ro meins christelijk imperium. Het recht acht men van goddelijke oorsprong. Wederin voering van de doodstraf is noodzakelijk. Zo stelt het Ordnungsbild zich de staat kundige ordening voor: een direct of in direct gekozen volkskamer deelt aan de regering de volkswil mee en controleert de bureaucratie. Een senaat, voor een derde gekozen door de volkskamer, voor de helft samengesteld uit vertegenwoordi gers van de verschillende beroepen en voor een zesde gevuld met mannen van aanzien, die door het staatshoofd worden benoemd tot senatoren voor het leven, dient de regering van advies en kiest het staatshoofd voor het leven of voor een lange periode. Het staatshoofd, president of koning, benoemt of ontslaat de re gering, vrijwel naar eigen goeddunken. Men zal in deze gedachten heel wat teruggevonden hebben, dat overeenstemt met de gaullistische denkbeelden, die ook een sterke staatsautoriteit en grote be voegdheden voor het staatshoofd voor staan en zelfs verwezenlijkt hebben in de Franse grondwet. In West-Duitsland lijkt men deze denkbeelden minder vatbaar voor verwezenlijking te vinden. Na een onderzoek naar de denkbeelden van Abend landische Aktion en Akademie stelde procureur-generaal Max Güde in 1956 vast: „Het zijn gedachten en wensen, die geen ernstige relatie tot de werkeliikheid hebben". Om die reden achtte Güde een vervolging tegen de avondlanders niet no dig. Leden van deze niet ernstig te nemen clubs, die de democratie maar dubieus vinden, het stakingsrecht en de volkssoe vereiniteit ontkennen, de moderne veel partijenstaat verwerpen en een sterk auto ritair bewind bepleiten, zijn echter zeer ernstige politici, clie voor een deel de binnen- en buitenlandse politiek van de bondsrepubliek bepalen. Zij kijken daar bij met bewondering naar De Gaulle en met verachting naar de totale democra tie, die volgens von der Heydte „even verwerpelijk is als de totale dictatuur". Wie die politici zijn? Dr. Heinrich von Brentano, oud-minister van Buitenlandse Zaken, nu fractievoorzitter van de C.D.U., dr. Franz-Jozef Würmeling, minister voor Gezinszaken, dr. Hans-Joachim von Mer- katz, oud-nazi, tot 1962 minister voor de Bondsraad, dr. Theodor Oberlander, oud minister voor vluchtelingen die moest af treden om zijn naziverleden, dr. Richard Jager, vice-president van de Bondsdag, In een artikel in het tijdschrift Aussen- politiek schreef de publicist Edmund Schopen al in 1955 over de Akademie: het is de conservatieve kern van het rooms- katholicisme in Duitsland en de Latijn se staten van Europa, die de Akademie beheerst. Schrijvend over het denkbeeld van een modern godsrijk, dat de Avond landers koesteren, zegt Schopen: een ge dachte, die al van vele kanten met het slagwoord „clericofascisme" betiteld is. Wij maken de rekening op: het hoeft niet te verwonderen dat het autoritaire, gaullistische Frankrijk vriendschap ont moet bij West-Duitslands leidende chris ten-democratische politici. Evenmin moet men zich verbazen over de sympathie, die het fascistische Spanje in dezelfde kringen wekt. Adenauers C.D.U., in het het buitenland vaak geprezen als een echte democratische partij, wordt deels geleid door lieden, wier denkwereld met demo cratie in Nederlandse of Angelsaksische zin weinig uit te staan heeft. Over het vrucht van samenwerking tussen West- duitse avondlanders en Franse gaullisten met zijdelings lonken naar de Spaanse fas cisten, hoeft men zich dan ook geen de mocratische illussies te maken. (Van onze correspondent) WASHINGTON Dean Acheson, die mi nister van Buitenlandse Zaken is geweest onder president Truman, heeft in Berke ley voor de universiteit van Califormië in een rede opmerkingen over de poli tiek van generaal De Gaulle gemaakt, die vele tegenstanders van de Franse president uit het hart gegrepen zijn. Ache- sons remedie tegen de politiek van De Gaulle zou echter tot een groot misver stand kunnen leiden. Vandaar dat hier terstond moet worden onderstreept dat Acheson zijn medicijnen niet uit de apo theek van het State Department heeft be trokken en dat zijn suggesties ook beslist geen proefballonnen zijn, die hij op instig- Advertentie Levering van de producten der Constant fabrieken uitsluitend via de erkende juweliers (Van onze correspondent) ROME De president der Italiaanse republiek Antonio Segni heeft gisteren de schoonzoon van Kroesjtsjev, Alexeï Adz joebei, en diens vrouw, op het Quirinaal ontvangen zich gedurende 25 minuten met deze belangrijke Russische gasten onder houden. Daags tevoren, had eerste minis ter Fanfani aan de Russische gasten een lunch aangeboden. Dit bezoek van Adzjoe bei, die gisteravond naar Wenen vertrok, is stellig wel iets meer dan de reis van een journalist Adzjoebei is hoofdredac teur van de Izvestia en het is ook wei iets meer dan eerst werd gezegd. Naar het heette was Adzjoebei naar Ita lië gekomen om een serie lezingen te hou den voor het genootschap Italia-USSR. Maar de lunch met Fanfani en het be zoek aan het staatshoofd, gevoegd bij de audiëntie in het Vaticaan, enkele dagen geleden, maken duidelijk dat Adzjoebei een ander doel had. Als onze inlichtin gen juist zijn dan is dat doel de voorbe reiding van een bezoek aan Italië en aan de Paus van Kroesjtsjev. Indertijd, in 1961, heeft de vroegere president van Italië, Gronchi, een offcieel bezoek gebracht aan Moskou. Maar het feit dat Gronchi een staatshoofd was en Kroesjtsjev niet, had tot gevolg dat er niet een directe uitno diging tot Kroesjtsjev werd gericht voor een tegenbezoek. Wel werd gesproken over een bezoek te gelegener tijd. Het is wel bijna zeker dat Fanfani deze zelfde woorden zal hebben herhaald, met andere woorden dat er een uitnodiging tot Kroesjtsjev zal worden gericht te gelege ner tijd, en dat is in ieder geval na de verkiezingen van 28 april. Fanfani zou de komende regering onmogelijk kunnen binden met een zo belangrijk besluit en van een bezoek van Kroesjtsjev aan Ita lië in de periode waarin de verkiezingen worden voorbereid, kan geen sprake zijn, omdat daarin een geweldige propaganda- waarde voor de communistische partij zou zijn gelegen. In ieder geval heeft Adzjoebei tijdens een receptie in de Russische ambassade duidelijk te verstaan gegeven dat hij zo wel met de Paus als met Fanfani over de wenselijkheid van zulk een bezoek heeft gesproken. Verder schijnt zijn zending ten doel te hebben de mogelijkheden na te gaan voor de Sovjet-Unie om, niettegen staande absolute onmogelijkheid om tot een ideologisch vergelijk te komen, toch over bepaalde punten van praktische aard besprekingen te openen met het Va ticaan. Door het bericht dat door een rooms- katholiek persbureau is uitgezonden, dat de Paus zou hebben verklaard dat hij be reid is Kroesjtsjev in audiëntie te ontvan gen, is een open deur ingetrapt. Dit bericht is zinloos want de Paus is te al len tijde bereid een ieder te ontvangen. Hij is de vertegenwoordiger van Christus op aarde en voor hem zijn alle mensen gelijk, ook al is hij het met hun inzichten volkomen oneens. In het Vaticaan wordt dat bericht van het rooms-katholieke persbureau niet ontkend, maar men tracht er alle waarde aan te ontnemen. WASHINGTON (AFP) Het Amerikaan se departement van Buitenlanse Zaken heeft meegedeeld dat bij een „diepgaand onderzoek is gebleken dat de Russische beschuldiging als zou er een Russische trawler voor de kust van Nigeria door Amerikaanse oorlogsschepen zijn bescho ten, maar niet geraakt, ongegrond is. De plaats vanwaar volgens de Russen de trawler vorige week vrijdag zou zijn beschoten, bevindt zich in een bekend oefengebied van de Amerikaanse marine. Op vrijdag 8 maart waren er zes tor pedoboot jagers aan het oefenen. Het schip dat zich het dichtst bij de plaats van het beweerde incident bevond, heeft lucht doelgranaten afgevuurd op een doelwit dat door een vliegtuig werd voortgetrokken. De torpedoboot jager heeft geschoten met munitie waarvan de reikwijdte maximaal elf kilometer is. Binnen een straal van ne gentien kilometer waren geen oppervlakte schepen aanwezig. Het zicht was goed. Het is uitgesloten, aldus het State Department, dat de schietoefening voor enig vaartuig gevaar heeft opgeleverd. natie van president Kennedy heeft losge laten. Acheson drong er in zijn rede op aan dat Washington, ten aanzien van de EEG, minus Frankrijk zou streven naar libera lisatie van de handel, naar verlaging van de wederzijdse invoerrechten dus. Frank rijk zou men volgens Acheson daar bui ten kunnen laten en mocht de regering in Parijs zich later bij de Verenigde Sta ten, West Duitsland, Italië en de Bene- lux-landen willen aansluiten, dan zou dat altijd mogelijk zijn. Naar uit goede bron vernomen wordt acht men zowel in Washington als in de met de Verenigde Staten sympathiseren de EEG-landen Achesons suggestie onrea listisch. Noch de Verenigde' Staten noch de vijf bedoelde landen willen de EEG kapotmaken en dat zou moeten geschie den, willen deze vijf landen afzonderlijke tariefregelingen met de Verenigde Staten treffen. Ook een nauwe samenwerking van de vijf met Groot-Brittannië is op die grond onmogelijk gebleken. Acheson bekleedt geen officiële functie in de Amerikaanse regering. Niettemin wordt hij herhaaldelijk door Kennedy ge raadpleegd. Hij heeft nog altijd zoveel ge zag dat zijn rede in Californië juist daar om tot een misverstand zou kunnen lei den. Maar nogmaals: de remedie die Acheson heeft aanbevolen wordt door vele officiële geneesheren in Washington als een kwakzalversmiddel beschouwd. Ache son betoogde en daarover zullen velen het met hem eens zijn dat De Gaulle een tragische vergissing beging, ja, een zelfmoordpolitiek voerde, door te menen dat West-Europa een militair tegenwicht kon vormen tegen de Sovjet-Unie. De Gaulle is, volgens de Amerikaanse rede naar, echter niet door praten van zijn ingeslagen koers af te brengen. Slechts indien De Gaulle voor harde feiten en voor het onvermijdelijke werd geplaatst, zou hij zijn koers wijzigen. Dat deed hij bijvoorbeeld ten aanzien van Algerije. Washington heeft volgens Acheson de macht De Gaulle voor het onvermijde lijke te plaatsen en tot een ander gedrag te nopen. Acheson is wat dat betreft echter veel optimistischer dan de meesten in Washington. Advertentie Uw verkoudheid van neus. keel of borst weg met In het omstreden grensgebied in het noorden van Kenya zijn afdelingen van de Kenyase oproerpolitie aange komen om anti-Britse relletjes van de Somali's te onderdrukken. De naburige republiek Somalië heeft de betrekkin gen met Groot-Brittannië verbroken, omdat de regering te Londen het ge bied met zijn nomaden autonomie wil verlenen binnen een onafhankelijk Kenya. (Van onze correspondent) BONN Het Beierse ministerie van Binnenlandse Zaken wil de vroegere Fran se premier Bidault nog maar een paar da gen tijd laten om een officieel verzoek in te dienen tot politiek asiel. Doet Bidault dat niet, dan bestaat de mogelijkheid dat men hem als ongewenst buitenlands poli ticus uitwijst. Indien Bidault echter wel een verzoek in dient voor politiek asiel, of voor een ver blijfsvergunning zonder meer, zou hem dit worden toegestaan onder voorwaarde, dat hij zijn politieke activiteiten op Westduits grondgebied opgeeft. De voormalige Franse premier, die voor zitter is van de Nationale Verzetsraad en zich graag met „monsieur le president" laat aanspreken, heeft gisteren in Steine- bach am Wörthsee, waar hij bij de Neder lander Van Nouhuys logeert, bekendge maakt, dat hij graag in Beieren zou blijven. Bidault kan het echter moeilijk over zijn hart verkrijgen te beloven, dat hij politiek niet verder actief zal zijn. Zijn argument is, dat het de 42.000 politieke vluchtelin gen, die in Beieren wonen, ook niet ver boden is aan politiek te doen. Intussen doet de groep rond Bidault winstgevende zaken met foto's en verha len uit de eerste hand over de O.A.S. die aan tijdschriften worden verkocht. Geschat wordt dat zij de laatste weken 30.000 mark hebben verdiend. MADRID (AFP) Naar van welinge lichte zijde te Madrid verluidt, zijn dezer dagen in het gebied van San Sebastian in Noord-Spanje acht Franse activisten aan gehouden en naar een gevangenis in de Spaanse hoofdstad overgebracht. CANBERRA (Reuter) Een commer cieel televisiestation in Sydney heeft woensdagavond tweemaal het B.B.C.-inter- view met Bidault uitgezonden. De regering had eerder een uitzending van het inter view door de televisie maatschappij die re geringssteun heeft verboden omdat zij het vraaggesprek beledigend voor een bevriend land acht. Advertentie U behoeft daarvoor slechts een bezoek te brengen aan Modehuis Margriet, het enige modehuis dat zich speciaal heeft toegelegd op de maten 42 tot 57. Deze specialisatie betekent, dat U In elke maat keuze hebt uit tientallen modieuze ja ponnen, blouses, rokken etc. En ook, dat U wordt geholpen door verkoopsters, die weten wat U verlangt. Het betekent beslist niet dat onze prijzen extra hoog zijn. Integendeel. AMSTERDAM. KINKERSTRAAT I43-14S, TEL 83144 HAARLEM, GEN. CRONJESTRAAT 06. TEL 63944 PARIJS (Reuter) Het nieuwe Fran se hof voor de Staatsveiligheid heeft de journalist Georges Bousquet tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij bezig zou zijn geweest een O.A.S.-net in Frankrijk op te bouwen. Hem was „sa menzwering tegen de staat" ten laste ge legd. Bousquet had echter betoogd dat de documenten en brieven van de naar Spanje uitgéweken Lagaillarde, die hij in zijn bezit had gehad, materiaal vormden voor artikelen. Mevrouw Madeleine Bout- my, in wier huis Bousquet werd aange houden, werd voorwaardelijk tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Negen andere beklaagden die naar aanleiding van de bij Bousquet gevonden stukken waren aangehouden, kregen gevangenisstraffen variërend van vier jaar tot e e n jaar voor waardelijk. Twee beklaagden werden vrij gesproken. WASHINGTON (Reuter) Tijdens een lezing onder auspiciën van het Amerikaan se bureau voor Lucht- en Ruimtevaart (NASA) is gezegd, dat met behulp van de Canadese kunstmaan „Alouette" aan wijzingen zijn verkregen, dat de iono sfeer behalve door ultraviolette stralen van de zon nog op andere wijze „ver warmd" wordt. Uit de van de „Alouette" verkregen ge gevens meent men verder te kunnen op maken, dat de stralingsgordels van Van Allen de oorzaak kunnen zijn voor de pe riodieke storing van radioverbindingen over lange afstanden. De Canadese kunstmaan, die op 28 sep tember werd gelanceerd, is de eerste sa telliet die niet door de Verenigde Staten of de Sovjet-Unie is vervaardigd. Zij draait nog steeds om de aarde. dr. Helmuth Hellwege, oud-minister-presi- dent van Nedersaksen, dr. Alois Hund- hammer, minister voor Landbouw van Beieren, dr. Adolf Susterhenn, lid van de Bondsdag, generaal Hasso von Manteuf- fel, enzovoort. (Van onze correspondent drs. A. S. Spoor) BONN. Midden februari werd in Bad Godesberg in het diepste geheim een diner gehouden in het elegante hotel Adler. Zeven heren zaten aan. Drie Fransen: de secretaris-generaal van de gaullistische U.N.R.-partij Baumler met zijn twee partijgenoten uit het Franse parlement de la Malène en Billotte, en vier Westduifsers: de C.D.U.-fractie- Al deze mensen hebben of hadden zit ting in het curatorium van de Abend landische Akademie. Zij zijn alle lid van de Christen-Democratische Unie of van de zusterpartij, de Christelijk-Sociale Unie. Naast hen spelen enige bisschoppen en andere geestelijken een rol in de Akade mie. Ook Bondsdagpresident Gerstenmaier onderhield nauwe relaties met deze du bieuze club. Samen met ven Merkatz reis de hij naar Spanje en poogde via de Abendlandische Akademie de banden tus sen Bonn en Madrid te verstevigen. Bonds kanselier Adenauer op zijn beurt zond be groetingstelegrammen naar conferenties van de Abendlander. Uit Nederland bleef de deelneming aan de Akademie beperkt. Toch is de rol van de Utrechtse hoogleraar in de wijsbegeerte van het recht, professor mr. J. J. M. van der Ven, in de Akademie niet te verwaar lozen, evenmin als die van de Nijmeeg se hoogleraar professor dr. W. Asselbergs (Anton van Duinkerken). voorzitter Von Brentano, C.S.U.-secreta ris-generaal Zimmermann, oud-minister Von Merkatz en Bondsdagafgevaardigde Majonica. Als gastheer trad Von Mer katz op. Het thema van de ontmoeting was: intensivering van de samenwerking tussen de Franse en Westduitse re geringspartijen U.N.R. en C.D.U. Deze samenkomst maakte weer eens duidelijk wat velen buiten West-Duitsland en Frankrijk niet zien: het denken van leidende figuren in de Westduitse C.D.U. loopt voor een groot deel parallel met dat van de nationalistische, ondemocra tische, rooms-katholieke gaullisten. Het Frans-Westduitse vriendschapsverdrag be tekent niet alleen een verzoening tussen de volken na eeuwenlange strijd. Het is ook een verdrag tussen politieke groepe ringen, die het in grote trekken eens zijn over binnen- en buitenlandse kwesties. Een sleutel tot de denkwereld van vele vooraanstaande Westduitse politici is te vinden in de activiteiten van de Abend landische Aktion en haar pendant: de Abenlandische Akademie. De eerste werd in 1951 opgericht met financiële steun van de vorst von Waldburg-Zeil en stond onder voorzitterschap van de C.S.U.-landdag- afgevaardigde dr. Gerhard Kroll. In 1953 moest zij echter worden opgeheven omdat de Aktion in brede kring werd opgevat als 'n anti-grondwettelijke organisatie, die er op uit was het Westduitse staatsbestel in de ondemocratische zin te wijzigen. Sindsdien ontplooien de activisten uit de Aktion hun activiteiten in de meer be schouwelijk gerichte Abendlandische Aka demie, waarvan Krolls medestander pro fessor dr. Friedrich August von der Heyd te, ex-nazi-officier, oud-S.A.-man, maar nu reserve brigade-generaal van het Bondsleger en hoogleraar in het volken recht in Würzburg jarenlang voorzitter was. In verscheidene Europese landen (ook in Nederland) belegde de Akademie in de loop der jaren conferenties, waarop men in internationaal gezelschap discussieer de over herkerstening van het avondland, de ware vrijheid, de goddelijke ordenin gen, het verval van de mens, die zich tot maat van alle dingen heeft gemaakt, het huwelijk en niet in de laatste plaats het bolsjewisme, de uitvinding van de duivel, waartegen de avondlanders mee dogenloos front wilden maken met ver werping van elke vorm van vreedzaam samenleven. Vooral de contacten met de ondemocratische, maar rooms-katholieke staten Spanje en Portugal werden door de Akademie nauw aangehaald. Behalve in München werd- ook in Madrid een Europees documentatie-centrum opgericht, dat ten doel heeft „alle actieve krachten bijeen te brengen, die bereid zijn de mo rele en religieuze fundamenten der chris telijke cultuur te verdedigen". Dit klinkt allemaal erg mooi, maar de praktijk is anders. De Abendlandische Ak tion gaf in 1951 een programma uit, waar in men kan lezen wat men zo denkt in deze wereld van christelijke conservatie ven. Met dit programma verklaarde Von der Heydte, die trouwens ook in het be stuur van de Abendlandische Aktion zat voor hij voorzitter werd van de Akade mie, zich volmaakt eens. Het programma, dat zich „Ordnungsbild" noemt, verwerpt de ecomische vormen van liberalisme en socialisme. Veeleer wordt een „verant woordelijk samenwerken van ondernemer Na de verkiezingen is de nieuwe Westberlijnse senaat beëdigd. Op de foto zien we burgemeester W. Brandt tijdens de beëdiging voor secretaris dr. Rojek en president Otto Bach. I

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9