Zeven politiemannen zijn 175 jaar bij het Velsense samen Korps Europêche tegen uitbreiding Groenlands territoriale wateren SPORT IN DE IJ MOND BORST meubelen Een lust voor het oog zijn onze Terlenka vitrages! ederland Ir. Tinbergen directeur Haags energiebedrijf Vanmorgen in de bloemetjes gezet Eén dode in het verkeer Kind speelde in bed met lucifers... Beslag op kolenhaard niet opgeheven Schade aan wegen in Beverwijk: 87000,- kom nu kijken naar VRIJDAG 15 MAART 1963 13 Gezonden voor de zieken Voor 20,- per week Prachtige MYSTÈRE met loodband in onderzoom 205 cm hoog vanaf 7.95 Met bijpassende vallen. Komt u eens kijken bij WONINGINRICHTING PLANETENWEG 38 - 42 TELEFOON 5991 „De Pool" 150 jaar Twee geldkistjes uit garage gestolen Meubelen uit Denemarken (prachtig teak) uit Italië (met exclusieve stof fen) uit Frankrijk (moderne vormgeving) uit Duitsland (klassieke schoonheid) en uit Nederland (intieme gezellig heid). De prijzen van alle E.M.- meubelen zijn belangrijk lager dan waar ook. Hoe dat komt? Door internationale sa menwerking van méér dan 300 bedrijven uit geheel westeuropa. DAT MOET U KOMEN ZIEN. Marktplein 29 - IJmuideri Tel. 7541 (02550) Er is weer een actie „Gezonden voor Zieken" begonnen. Uit de netto-opbrengst van de ruim anderhalf miljoen loten zullen de elf participanten van deze loterij, alle organisaties, die hun werk hebben op het terrein van de volksgezondheid, de geldelijke steun kunnen ontvangen om de bestrijding van de meest gevreesde volks ziekten te kunnen voortzetten. Ook ditmaal wordt weer huis aan huis een actiekrant verspreid, die kans geeft op een aantal extra-prijzen. Bovendien krijgt men op de verkoopadressen ook nog een folder, waar aan eveneens een geheim is verbonden, da^ bij oplossing kans geeft op prijzen. De totale waarde van de prijzen is 200.000. Er zijn weer vijf woonhuizen ter waarde van 25.000,bij. De opbrengst van de acrtie komt ten goede aan de organisaties die reuma, kanker, polio, astma en t.b c. bestrijden, alsmede aan de Nederlandse Kruisverenigingen. De gemeenteraad van Den Haag heeft ir. D. Tinbergen, technisch adjunct-direc teur van het staatsgasbedrijf, nummer één van de aanbeveling, benoemd tot di recteur van de afdeling gas van het ge meentelijk energiebedrijf. Er werden 25 stemmen op hem uitgebracht. Nummer twee van de aanbeveling, ir. •Cv K'léfösSeii, héofflingenifur-afdélingsdhef ■bij de'sfeaelijk'è fabrieken voor gas en elektriciteit te Lèiden, verkreeg 7 stem men. Met elkaar zijn de zeven Velsense politiemannen 175 jaar bij het korps. Het zijn de hoofdinspecteur G. J. Timmermans, adjudant J. Alberda, brigadier J. Bakker, brigadier W. Best, brigadier J. Padmos, brigadier A. J. Wittebrood en de hoofdagent B. Schaap, die vijfentwintig jaar geleden de eerste schreden op het soms moeilijke politiële pad zetten in het in de oorlog afgebroken hoofdbureau van politie aan het Willemsplein. Zij zijn allemaal begonnen als agent in het zich toen snel uitbreidende Velsen. Vanmorgen zijn alle jubilarissen flink in de bloemetjes gezet in het hoofdbureau aan het Tiberiusplein. Er waren toespraken van burgemeester mr. J. Chr. Bührmann, commissaris W. Sepp en tal van anderen. HOOFDINSPECTEUR G. J. TIMMER MANS, die op 3 oktober 1912 in Amster dam werd geboren kwam op 1 april 1939 in dienst van de Velser politie als agent tweede klasse. Augustus 1940 volgde zijn benoeming tot agent eerste klasse. Hard studeren leverde de heer Timmermans in 1941 het inspecteursdiploma op en zijn be noeming tot inspecteur tweede klasse volg de op 15 oktober van het volgende jaar. Om politieke redenen werd de heer Tim mermans in november 1943 uit Velsen weggewerkt, hoewel hij zijn rang behield. Hij kwam terecht in Leiden en later in Bussum, waar hij chef van de economi sche recherche werd. Na de bevrijding kwam hij bij het bureau van de politieke opsporingsdienst, waarvan hij enige tijd hoofd is geweest. In juli 1946 keerde de heer Timmermans terug naar Velsen, waar hij na het vertrek van de hoofdinspec teur werd bevorderd tot hoofdinspecteur. Dat was op 1 januari 1949. Naast zijn werkzaamheden als politiefunc tionaris heeft de heer Timmermans een belangrijk aandeel gehad in de opbouw van de politiesportvereniging in Velsen en in het landelijke bestuur van de N.P.S.B. Vierentwintig jaar is hij bestuurslid van de afdeling Velsen. Tevens is hij voor zitter van de N.P.S.B. Bestuurslid is hij ook van de Maatschappij tot het Redden van Drenkelingen, bestuurslid van de Nationa le Vereniging voor Harmonische Lichaams ontwikkeling. De op 8 september 1910 te Baardera- deel geboren ADJUDANT J. ALBERDS kwam in maart 1938 als leerling-agent bij het Velsense korps. Zoals de anderen van zijn „lichting" verdienden de agen ten toen niet meer dan twintig gulden per week. De heer Alberda had overigens al enkele jaren voor zijn komst in Velsen met het politie-bijltje gehakt, want hij was bij het korps politietroepen. Op 1 januari 1946 werd hij aangesteld tot hoofdagent, in 1947 volgde zijn benoeming tot briga dier en in december 1958 werd hij ad judant. Veel van de tijd heeft de heer Alberda doorgebracht bij de afdeling recherche. Mede door zijn aandeel werd een aan tal belangrijke misdrijfzaken tot oplossing gebracht. Vbor zijn deel van het onder zoek in de grote fraudezaak „Hofgeest" in 1958 ontving hij een tevredenheidsbe tuiging. De heer Alberda is plaatsvervan gend chef van de Velsense recherche. Hij is zeer bedreven in het maken van foto's. Een in Velsen-Noord geziene politieman is BRIGADIER J. BAKKER, die vele ja ren dienst heeft gedaan in dit gemeente- deel. Hij werd op 14 juli 1910 in Oud-Beier land geboren, kwam in 1938 als leerling agent bij de Velser politie. In november 1940 was de heer Bakker al opgeklommen tot agent eerste-klasse. Na de bevrijding volgde zijn bevordering tot hoofdagent en op 16 mei 1958 werd hij brigadier. Thans is hij als -vachtcommandant in het hoofd bureau van politie werkzaam. Een andere jubilerende collega is DE HEER W. BEST, brigadier en afdelingschef van bureau IJmuiden-West. De heer Best werd op 26 november 1912 in Wormer geboren. Na de bevrijding werd hij bevorderd tot hoofd agent. Zijn benoeming tot brigadier volg de op 16 april 1957. Ook de heer Best heeft vele jaren dienst gedaan in Velsen-Noord. Op het IJmuider strand was BRIG A DIER J. PADMOS altijd een bekende ver schijning. Thans is hij brigadier bij de af deling verkeer. Hij werd op 27 januari 1914 in Schiedam geboren. Hij werd tot brigadier bevorderd op 1 mei 1956. Lange tijd heeft hi] zijn werk als politieman ge daan bij de straatdienst. Daarna werkte hij op de afdelingen economische recherche en gewone recherche. De heer Padmos is bureauchef geweest in Santpoort en IJmui- den-West. DE HEER A. J. WITTEBROOD, op 26 februari 1913 in Schoorl geboren, heeft het bij de Velser politie in de afgelopen vijfem twintig jaar ook gebracht van gewoon agent tot brigadier bij de afdeling recher che. Zijn brigadiersbevordering dateert van 1 mei 1956. Hij heeft dienst gedaan bij de economische recherche en na de bevrij ding was hij werkzaam bij de politieke re cherche. Veel belangrijke zaken zijn mede door zijn toedoen tot klaarheid gekomen, zoals de inbraak in het kantoor van de gemeente-ontvanger in 1956. De laatste in de reeks jubilarissen is DE HEER J. B. SCHAAP, die op 27 mei 1912 in Amsterdam werd geboren. Hij werd in april 1939 agent tweede klasse, ruim een jaar later agent De jubilarissen en hun echtgenoten poseerden vanmorgen voor onze foto graaf in de commissariskamer van het hoofdbureau. eerste klasse. Op 1 april 1951 volgde zijn bevordering tot hoofdagent. De heer Schaap is werkzaam bij de afdeling Ver keer. Zeer veel politiemannen, gepensioneer den en vrienden waren vanmorgen bij el kaar in de gymnastiekzaal van het politie bureau, waar zes van de zeven jubilaris sen een ereplaatsje hadden gekregen. Burgemeester mr. J. C. Bührmann wees er op, dat de politieman enerzijds belast is met het handhaven van de orde en an derzijds werkt voor de justitie. De heer Bührmann zei, dat het Velsense politie korps een uitstekende naam heeft. Hijzelf zal zoveel mogelijk doen om te bevorde ren dat de politie goed en modern geoutil leerd is. De burgemeester deelde mede, dat hij binnenkort 't nieuwe politiebureau van Velsen-noord zal openen. Mr. v. d. Valk Bouwman, officier van justitie te Haarlem, zei grote waardering te hebben voor het werk van de jubilaris sen, die allen sleutelposities in het korps hebben bereikt. ,,1938 was een goed jaar voor de Vel sense politie", aldus commissaris Sepp. Hij dankte allen hartelijk voor hun vele, vaak moeilijke werk. Namens het gemeentebe stuur overhandigde de commissaris de ju bilarissen een kist sigaren. De burgemees ter had hen al eerder een bedrag onder couvert overhandigd. Bij het oversteken van de Vredenseweg in Winterswijk is de 66-jarige heer G H. Wevers uit Winterswijk door een autobus aangereden. De man is in de loop van de nacht aan zijn verwondingen overleden De voorzitter van Europêche, het over koepelend orgaan van de visserij-organi saties in de E.E.G., heeft aan de minis terraad van de Europese Economische Gemeenschap een brief gezonden, naar aanleiding van de op 1 april ingaande uitbreiding van de territoriale wateren van Groenland van 3 tot 12 mijl. Dit be sluit van de Deense regering heeft in visserijkringen, vooral in Duitsland, ern stige bezorgdheid gewekt: Een uitbreiding van de visserijgrenzen rondom Groenland zou de zeevisserij, die door verscheidene E.E.G.-staten in de wa teren om Groenland wordt uitgeoefend, aanzienlijke economische schade veroor zaken en daardoor het visserijbedrijf van de gemeenschappelijke markt ongunstig beinvloeden. Bescherming belangen Anderzijds kan de voorgenomen uitbrei ding van de visserijgrenzen niet gerecht vaardigd worden met een motief als zou zij nodig zijn lot speciale bescherming van de belangen van de Groenlandse be volking. Immers binnen afzienbare tijd bestaat er geen gevaar voor een overbe- vissing' van de rijke visgronden bij Groen land. Zelfs een veel grotere bevolking dan In de eerste ronde van het damtoernoOi om het clubkampioenschap van Nederland incasseerde het sterke Residentie Damge- nootschap een 15-5 nederlaag van de Rot terdamse damclub Het Oosten. Dit resul taat was nogal opmerkelijk omdat Het Oosten met drie invallers verscheen (alle drie jeugdleden). De tweede verrassing vormde het gelijke spel van Gezellig Sa menzijn tegen Excelsior uit Den Bosch. Jozeph Blankenaar won met 13-7 van Groningen. De zege had nog groter kunnen zijn, indien Jozeph Blankenaar de nieuwe aanwinst Wim Beeke had mogen opstellen. Utrechts damgenootschap klopte Almelo met 13-7. In de tweede ronde spelen: Almelo RDG; GroningenUtrecht; Excelsior Jozeph Blankenaar; Het OostenGezellig Samenzijn. In het Noordhollands damtoernooi om de „Gouden Medaille" moest de Neder landse kampioen Wim de Jong zich als gevolg van een ziekte terugtrekken. De hoofdklasse bestaat nu nog uit 7 spelers, waarvan de Amsterdamse kampioen W. van der Sluis, Eddie. Holstvoogd uit Zaandam en B, Dukel de grootste kans paarden zijn. De kampioenskandidaten Dukel en'Holstvoogd hebben na twee par tijen eik drie punten en staan aan de lei ding. Van der Sluis verspeelde tot nu toe een punt: een remise tegen Westerloo. De uitslagen van de eerste en tweede ronde luiden: Dukel wint van Van der Bos en speelde remise tegen Koppies; Holst voogd wint van Van der Bos en speelde remise tegen Veenstra; Van der Sluis speelde remise tegen Westerloo; Koppies speelde remise tegen Bos. Komende vrijdagavond speelt zich in het clublokaal van DCIJ de belangrijke par tij Dukel—Holstvoogd af. Een dag later treedt Dukel tegen Veenstra in het Nispen- huis aan. Het voortoernooi om de persoonlijke damtitel van Kennemerland loopt ten einde. In de hoofdklasse hebben in de groepen B en C de heren Belien, Meure, Van der Vosse en Schelhout zich in de finale geplaatst. In de A-groep hebben Van Loo en Van Kesteren de beste kansen, doch ook Van Straten en Van Hal zijn nog niet uitgeschakeld.. In de A-groep komen Advertentie drie kandidaten in de eindstrijd. Voor deze finale hebben Dukel en Bus zich reeds zon der voorwedstrijden geplaatst. De uitslagen in de hoofdklasse groep A: WarmerdamRozijn afgebroken; Van StratenTeunisse 1-1; Van LooLange- veld 1-1; Van KesterenBelien 1-1. Groep B: SwierMast 2-0; MeureMast 2-0; RoestOudhoff 2-0: SwierMeure 1-1; MeureDe Jong 2-0; OudhoffSwier 1-1; Le NobleMast 1-1; BelienRoest 2-0. Groep C: Van der VossenBlom 2-0; Ter HaakDouma 2-0; SchelhoutVan Gerre- vink afgebroken: De BoerBelien 2-0; BlomDouma 2-0. In de eerste klasse plaatsten de volgende vier spelers zich in de finale: Leuffen, Jutte, De Zwart, Hekelaar Deze spelen een enkele ronde om de kampioenstitel. De uitslagen van de laatste ronde luiden: groep A: LemmersVan Leuffen 1-1; LemmersKoren 2-0; Van LooyVan Leuffen 0-2; JuttenVan Looy 2-0; Koren Diemel 1-1; Van der WereldLemmers 0-2. Groep B: BoerkoolBosma 1-1; Bos- maDe Zwart 0-2; SmedenDe la Rie 1-1; BoerkoolBot 2-0; HekelaarVan Leuven 2-0. In de tweede klasse heeft Hooglucht de leiding. Hij heeft de beste kansen het toer nooi te winnen: Hooglucht behaalde 8 punten uit 5 partijen. De uitslagen luiden, 7de ronde: Van der EemLenarts 2-0; HoogluchtKnoppers 2-0; MousEbbe- ling 0-2. Vrijdagavond wordt het toernooi in het clublokaal van damclub Het Oosten voortgezet. Hotel-café-restaurant „De Pool" in Am sterdam zal op 3 april zijn 150-jarig be staan vieren. Tot voor de oorlog concen treerde zich in „De Pool" de graanhan del, aanvankelijk op de binnenplaats, waar het huidige restaurant zich bevindt. De zaak dankt haar naam aan de wijzer van de graanweegschaal, de „pool". In vroe ger jaren bevonden zich in het pand een vijftigtal kastjes voor de hoge hoeden van de klanten. Zonder hoge hoed kwam men namelijk niet op de beurs. Het hotel van „De Pool" telt 56 bedden, die vrijwel het gehele jaar bezet zijn. De exploitante van het bedrijf, mevrouw C. Rippe-Breetvelt, wil het traditionele strijk je in „De Pool" tot in lengte van dagen handhaven. De bewoonster van een derde etage van een huis in het Rotterdamse Spangen heeft zich gistermiddag met haar twee kinderen, respectievelijk 2 jaar en 1 maand oud, uit haar fel brandende woning op het nipper tje in veiligheid kunnen stellen. De brand was ontstaan doordat het 2-jarige dochter tje in haar bedje met lucifers had ge speeld. De gehele etage stond in een oog wenk in vuur en vlam. De vlammen sloe gen meters ver uit de vensters. Van pers luchtmaskers voorziene brandweerlieden wisten het vuur spoedig te doven maar de etage was toen vrijwel uitgebrand. die welke thans in Groenland woont (eind 1960 telde men er 33 113 inwoners, waar van 2450 Europeanen) zou door instand houding van de 3-mijlszone geen enkele belemmering ondervinden in een intensie ve economische ontwikkeling op visserij- gebied. Internationaal recht Al hebben wij in het bovenstaande de economische belangen mede in de beschou wing betrokken, dan betekent dit nog niet, dat wij het in het licht van het interna tionaal recht als juist zouden erkennen, dat elke kuststaat gerechtigd zou zijn, in verband met bijzondere en gegronde be langen van zijn visserij, de visserijgren zen eenzijdig uit te breiden. Veeleer zijn wij van mening, dat even als vroeger principieel ook voor de visse- rechten de 3-mijlszone internationaal geldend is en dat een eenzijdige nationa le uitbreiding van de visserijgrenzen zelfs dan niet internatiönaal-rechtelijk is, wan neer als motief voor de uitbreiding bij zondere nationale visserijbelangen kunnen worden aangevoerd. Want geen enkele staat heeft het recht zich de visrijkdom van de zee door eenzijdige maatregelen ten gunste van de eigen bevolking toe te eigenen en andere daarvan uit te sluiten. Daarbij ontkennen wij niet, dat het vraagstuk der visserijgrenzen internatio naal moet worden herzien. Aangezien de beide zeerechtconferenties, in 1958 en 1960 te Genève gehouden, geen resultaat ople verden, zijn wij van mening, dat de E.E.G. nu in het kader van .haar visserijpoljtiek zowel binnen de gemeenschap als naar buiten te dien aanzien nieuwe initiatieven kan en moet ontwikkelen. Gunstiger positie Voor het geval aan Deense zijde het oogmerk zou bestaan om door deze uit breiding van de visserijgronden in Groen land in een gunstiger positie te komen bij besprekingen over toetreding tot de E.E.G., dan is naar onze mening deze maatregel niet geschikt om de weg tot een gemeenschappelijke visserij politiek ge makkelijker te maken. Zulk een gemeen schappelijke visserijpolitiek kan, wil zij voor alle betrokkenen succesvol zijn, slechts op de grondslag van gelijke rech ten voor alle zeevisserijen worden opge bouwd. Wie positief staat tegenover de gemeenschappelijke markt, kan niet tege lijkertijd exclusieve rechten op produktie gebied voorstaan. Wij verzoeken derhalve de minister raad de Deense regering erop te wijzen dat een uitbreiding van de visserijgren zen rondom Groenland niet met dit grond beginsel in overeenstemming is en dat eenzijdige maatregelen op dit tijdstip de ontwikkeling van een gemeenschappelijke visserijpolitiek ernstig zouden verstoren. De fa. Teldam uit Hamersveld zal de produktie van de kolenhaard, waarop dins dag tijdens de Utrechtste voorjaarsbeurS door een deurwaarder beslag werd ge legd, moeten stopzetten. De president van de rechtbank in Utrecht, mr. J. J. Plug- ge, heeft namelijk besloten het beslag niet op te heffen. De fa. Teldam had dit in kort geding geëist. De tegenpartij, de N.V. Bronco haarden industrie in Maarssen, zag haar eisen op één na ingewilligd. Er was beslag op de haard gelegd omdat het model een ge trouwe kopie was van een type haard, dat de Maarsense N.V. al sinds een aan tal jaren op de markt brengt. De ver vaardigers van de inbeslaggenomen haard zijn vroegere werknemers van de N.V. Mr. Plugge bepaalde in zijn uitspraak dat de fa. Teldam zich moet onthouden van elke inbreuk op het auteursrecht, waaronder de haard valt omdat het in derdaad, zoals door de N.V. Bronco werd gesteld, „een werk van op nijverheid toe gepaste kunst" is. De president is van mening dat er tus sen de haarden zo'n grote mate van overeenstemming is, dat er in dit geval van nabootsing sprake is. De fa. Teldam zal voor elke inbreuk, die zij op het au teursrecht maakt, een dwangsom van 1000 moeten betalen. De firmanten zul len, wanneer zij de dwangsom niet tijdig betalen, echter niet worden gegijzeld, zo als de N.V. Bronco had gevraagd. De fa. Teldam werd tevens in de kosten van het geding veroordeeld. Het herstellen van de schade aan de Beverwijkse wegen, veroorzaakt door vorst en dooi, kost de gemeente 87.000,-. Dit deelde wethouder W. I. Vessies (K.V.P.) gisteravond mede, tijdens de korte raads vergadering in stadhuis „Scheybeeck". Alleen al het repareren van de wegen van het viaduct in De Meer kost de ge meente 45000,. Vooral geasfalteerde we gen en paden hebben enorme schade ge leden, zoals de parkeerplaats te Wijk aan Zee, rijwielpaden enzovoort. De raad ging gisteravond accoord met het verstrekken van een krediet ter vol tooiing van de Spoorsingel van 8750,-. Vermoedelijk met valse sleutels heeft een onbekende zich toegang verschaft tot het garagebedrijf van Ford aan de Wij- kermeerweg in Beverwijk. Uit een kan toortje werd een geldkistje met 181 erin weggenomen. Een ander geldkistje, met 270,- werd uit een niet afgesloten bureau in het magazin van de garage gestolen. De kistjes zijn teruggevonden: een lag in het water en het andere in een schuurtje in de omgeving van het garagebedrijf. Het geld is verdwenen. De politie zet het on derzoek voort. Advertentie UIT GEHEEL WEST EUROPA A

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 13