Geboortebeperking twist punt op FAO-conferentie Slagroom Levenslang geëist tegen 4 bewakers van Kulmhof Slagroom Paus Joannes zou te ver naar links zijn gegaan Tweemanschap zoekt naar) opvolger voor Adenauer ft WERE LDNIEUWS j Van dag tot dag Kunstenaars en politici in Rome bijeen Populairiteit van De Gaulle daalt Russische afweer tegen raketten geperfectioneerd Op de c~Praatótoel HOEK VAN HOLLAND-HARWICH Van 5 tot 15 jaar tegen acht anderen Radicaal Italiaans blad signaleert ongerustheid onder conservatieven Opnieuw tweeling voor Maria Pia Quod potest Kan potest Kan solus Russisch wrak kan worden opgeruimd Duf litis helpt von Brentano bij keus die niet meer tot twee beperkt is kaap r VRIJDAG 15 MAART 1963 Zondagfruit is früit met 1 urklje WlJSl Koemeense Namara had toen te verstaan gegeven, dat VOOR ZAKEN NAAR ENGELAND? GA PER HARWICH-BOOT U VAART ER WEL BIJ Zuivering Zondagpudding is pudding met Tegenspraak Zondagtoetje Na aanvaring Maasdam Duif Jacques I REGENJASSEN v.a. 89.50 ROME. Dertig vooraanstaande per- I sonen op het gebied van politiek, weten- Opnieuw is de negerjongen Preston Cobb schap en kunst, onder wie vele Nobel in het nieuws, die nu al twee jaar lang I prijswinnaars, zijn donderdag in Rmne in de gevangenis van Atlanta (Georgia, bijeengekomen voor een door de I A. V.S.) wacht op voltrekking van zijn von- (de voedsel- en landbouworganisatie dei nis, dat formeel nog steeds de doodstraf Verenigde Naties) belegde bijeenkomst, betekent. Er is namelijk in de staat Geor- Doel van die bijeenkomst is de aandacht gia een nieuwe wet aangenomen, die de van alle volken te vestigen op het pio- leeftijd voor voltrekking van de doodstraf Meem van de honger in de wereld en verhoogt van tien jaar tot zeventien jaar. hun hülp 'n te roepen bij de oplossing Die tien jaar is altijd theorie geweest, om- van dat probleem. dat in de praktijk nooit een kind beneden dg Mnvang van de openingszitting de 16 jaar in Georgia ter dood ip ge- gek0uw van de F.A.O. werden de bracht. Jongens van zestien jaar echter deelnemers door paus Joannes in audiën- wel, want de recente geschiedenis van de tie ontvangen staat Georgia kent gevallen van executies Blj de opstelling van een resolutie ont- stond meningsverschil over de vraag of van zestienjarige jongens, negerjongen. I dg maatregei van geboortebeperking moest wel te verstaan. worden opgenomen als concrete aanbeve Thans echter is de beschaving in deze ling. De tekst maakte tenslotte geen ge Amerikaanse staat in zoverre bijgetrok- wag van maatregelen tegen de bevolkings ken. dat zeventien jaar de minimum leef- I regolutie p]eit erv00I. dat de mil- tijd zal moeten zijn. Voor Preston Cobb is jarcjen die voor de bewapening worden uit- daardoor de sombere hemel nog allerminst gegeven zullen worden gebruikt om de on opgeklaard, want het parlement dat het dervoeding te bestrijder waaraan een oorspronkelijke voorste, om de leeftijd op 21 te brengen, afwees weigerde aan het nale samenwerking in de strijd tegen het besluit terugwerkende kracht te verlenen voedseltekort, en verzuimde daardoor de kans, dezet jon ge neger te redden. koningin Juliana Men herinnert zich de krachtige actie Qp dg conferentie zijn vertegenwoordigd in de V.S. en het buitenland, vooral ook Oostenrijk, België, Frankrijk, IJsland, Ita- in Nederland, tegen de executie van de lië, Nederland, Engeland. Zwitserland, toen vijftieniarige. Als Preston Cobb nu Australië Brazilië de Ver. Staten, Mexi- j co, Pakistan en het Vaticaan. als zeventienjarige nog zou worden geelec- Nederland is vertegenwoordigd door de trocuteert, zou het enige resultaat van die vjce-presjdent der Europese Commissie actie zijn geweest dat hij twee jaar lang van de E.E.G.. dr. S L. Mansholt. Tot de op zijn dood heeft moeten wachten - i«ts Britse delegatie behoren o.m. de schrij- wat zijn straf dermate zou verzwaard heb ben, dat zij een onmenselijk aspect zou krijgen. Het lijkt niet onredelijk te ver wachten, dat ook de ferventste negerver volgers in Georgia thans beseffen dat hun I wraakzucht over de misdaad van Preston Cobb langzamerhand wel aan bevrediging toe is. ver Aldous Huxley, oud premier Clement Attlee en Lord Boyd Orr, winnaar van de Nobelprijs voor de vrede. Uit IJsland is de schrijver Halldor Laxness, winnaar van de Nobelprijs voor letterkunde, gekomen, uit Italië o.m. prof. Quasimodo, eveneens winnaar van de Nobelprijs voor letterkun de, uit Mexico de echtgenote van de presi dent van dit land, mevrouw Eva de Lopez- Mateos, uit Zwitserland de Hoge Commis saris van de Verenigde Naties voor de vluchtelingen, Felix Schnyder. Koningin Juliana zond de bijeenkomst'n boodschap, waarin zij o.m. zegt: „In een tijd waarin de anti-hongercampagne in een beslissend stadium is gekomen, wil ik op nieuw mijn morele steun aan deze cam pagne bevestigen en u nogmaals de ver zekering geven van de sympathie van het volk en de regering van Nederland voor deze edele onderneming". Voedsel en mensen De Amerikaanse Nobelprijswinnaar dr. Albert Szent-Gyorgyi pleitte voor een aan beveling om de bevolkingsgroei te beper ken. „Wij moeten ofwel de hoeveelheid voedsel aan het aantal mensen aanpassen, of het aantal mensen aan de hoeveelheid voedsel", zei hij. Aldous Huxley betoogde: „In de gehele geschiedenis is het probleem van de po litieke macht en van de met elkaar wed ijverende ideologieën altijd opgelost, in laatste instantie door georganiseerd ge weid. De problemen der wetenschap en technologie kunnen slecht opgelost worden door de georganiseerde rede en de geor ganiseerde goede wil". Advrt entje PARIJS (Reuter) Blijkens een onder zoek van het Franse instituut voor de pu blieke opinie is de populariteit van De Gaulle in Frankrijk zelf gedaald na het uitbreken van de mijnwerkersstaking, nu veertien dagen geleden. 55 percent van de ondervraagden was tevreden over De Gaulle. Eind januari, veertien dagen na I 0 3yod 9-jj n; 8tjuJ De Gaulle's persconfërentie die lfldde tot r\ ■abn rxd Kr r. Tgh "Tf WASHINGTON (AFP) McNamara, de Amerikaanse minister van Defensie Betrapt bij spionage De Gaulle's persconferentie' de breuk tussen de E.E.G. en Groot-Brit- tannië, was 64 percent der ondervraagden voor De Gaulle. Het minst populair was De Gaulle in januari 1962, toen het re- sultaat van de ontwikkeling in Algerije nog heeft voor de senaatscommissie voor mi onzeker was. 52 percent der ondervraag- litaire aangelegenheden te verstaan gege den was toen tevreden over de De Gaulle, ven, dat de Sovjet-Unie er wellicht in ge Inzake de NAVO was 36 percent voor slaagd is een doeltreffende afweerraket nauwere banden en 14 percent was de te- tegen raketten te vervaardigen, genovergestelde mening toegedaan. Enkele leden van de commissie hadden McNamara vragen gesteld over de aan leg van nieuwe raketbases rondom Le ningrad. die door de Amerikaanse inlich r.-. T) I tingendienst waren ontdekt. Minister Mc- nmUneenJo cperptüric lilt het hier zou kunnen gaan om de instaila- ambassade-secreiaris Uil |tie van nieuwe iuchtverdedigingswapens i of van een nieuw type raket. ANKARA Turkije heeft de derde se- Qp vragen over Amerikaanse vorderin cretaris van de Roemeense ambassade uit- gen jnzake gen afweerstelsel tegen raket gewezen. Volgens de politie werd de man ten. had McNamara geantwoord, dat het hotrant hii epn nosing een geheim NAVO- huidige op de Nike-Zeus-raket gebaseerde betrapt bij een pog g g stelsel niet voldoende doeltreffend leek en document te copiëren. dat proeven worden genomen met een De Roemeen was sinds 1955 in Ankara nieuwe rakel, de Nike X gestationeerd. Hij zou hebben verklaard. al die tijd onder dwang te hebben ge-1 spioneerd (AP). Advertentie Of u de dag- of de nachtdienst neemt, u weet zeker dat u op tijd „aan" bedt en dat is heel wat waard. U reist zonder hindernissen, uw werkschema verloopt volgens plan. De overtocht per nachtboot is een tijdwinnende, comfortabele slaap-en-vaar-reis voor de zakenman, 's Morgens arriveert u fit in Londen, waar ook snelle, gemoderniseerde, interlocale treinen u naar uw verdere plaats van bestemming brengen, waar ook In Groot- Brittannië. e- De overtocht per dagboot betekent voor u een ontspannende dag-aan-boord, waarop u vrij kunt nemen of rustig uw bezoeken en besprekingen kunt voorbereiden. Bovendien aan boord gezellig en voordelig winkelen in de „Tax-free "shop. BOEK VIA DE HOEK Reis rustig en betrouwbaar per dag- of nachtdienst (Van onze correspondent) BONN Tegen vier van de twaalf be klaagden in het Kulmhof-proees in Bonn hebben de officieren van justitie Schmitz en Solbach levenslang tuchthuis geëist. De beklaagden, in het Derde Rijk bewa kers in het West-Pruisische vernietigings kamp Kulmhof bij Poznan in Polen waar 180.000 Joden en Polen werden omge bracht, achtten zij schuldig aan moord en medeplichtigheid aan moord. Tegen de overige acht beklaagden werden tuchthuis straffen tussen de vijf en vijftien jaar ge- eist. Twee van de twaalf voormalige Kulm- hof-bewakers werkten na 1945 weer bij de Westduitse politie, namelijk de 69-jarige ex S.S.-luitenant Alois Hafele uit Karls ruhe, tggen wie vier maal levenslang w.erd geëist,, en de 67-jarige politiewacht-' meester Kurt Möbius uit Aken, die vijf tien jaar tegen zich hoorde vragen. Schmitz baseerde de eisen op het feit, dat de beklaagden geweten moeten heb ben dat hun handelingen in strijd met het recht waren, op een dwangpositie kun nen zij zich niet beroepen, daar zij geen van allen ooit poogden uit Kulmhof over geplaatst te worden. Integendeel, beklaag den hadden het kennelijk makkelijk ge vonden verre van het oorlogsgeweld een relatief rustig baantje te hebben. Kulm hof was een fabriek van de dood, waarin de beklaagden de lopende band bedien den, aldus Schmitz. Vonnis wordt gewe zen op 28 maart. De minister deed deze toezegging in het vragenuurtje van het Westduitse par lement, waarin de kwestie-Svecke door de liberaal Oswald Kohut nog eens ter spra ke werd gebracht. Höcherl gaf de verze kering, dat hij ieder geval afzonderlijk zou laten nagaan, om een herhaling van een dergelijke kwestie te voorkomen. De Westduitse regering onderzoekt mo menteel of de beschuldigingen tegen de commissaris van de bondsrecherche Theo Svecke gegrond zijn. Hij zou in de oor log in Tunis en Italië aan acties tegen Jo den hebben deelgenomen. (DPA) De Westduitse minister van Binnenlandse Zaken, Hermann Höcherl zal officieel laten vaststellen, of en hoe veel voormalige leden van de nazi-veilig heidsdienst (S.D.) in overheidsdienst werk zaam zijn. Advertentie ROME (Reuter) Het Italiaanse radi- cale tijdschrift „l'Espresso" bevat deze week een groot artikel onder de kop „De paus gaat te ver na: r links", waarin wordt geschreven dat een groot aantal I Italiaanse middenstanders en conservatie ven gealarmeerd is door het beleid van paus Joannes. De grootste bezorgdheid komt uit die kringen, die de kerk van Rome plegen te zien als de doeltreffend ste bescherming voor hun aardse belan gen en conservatieve denkbeelden, aldus het blad. De eerste verontrustende tekenen had- I den zich voorgedaan in 1959, toen de con servatieve kardinalen terrein begonnen te verliezen aan de meer vooruitstrevende x rooms-katholieke stromingen in Frankrijk dochter van ex-koning Umberto van Italië. België en Wesl-Duitsland. De invloed van heeft het leven geschonken aan een twee- de Amerikaanse kardinaal Francis Spell- ling in een kliniek in Boulogne, nabij Pa- man verminderde snel. Die van de Poolse rïis De prinses is getrouwd net prins primaat Stefano Wyszynski en van de Alexander van Joegoslavië. Haar moeder, bisschoppen van de zwijgende kerk nam ex-koningin Marie-José, was in de kliniek toe" aanwezig. De kinderen - een_ jongenen eerste klap kwam, toen duidelijk PARIJS (AP) Prinses Maria Pia, een meisje zouden nog geen_ ^^nitie-d~ oe(;umenisch concilie van de o--en Het afgelopen herfst, in tegenstelling tot di en Helena zouaen wu— "Oben. «et traditie, geen denkbeelden over kruistoch ve naam 'hebben, maar de namen was de tweede maal_ dat AVs'krleg^ij I ien~en veroordelingen vertolkte, maar van tweeling kreeg. Op 13 mei twee zoontjes, Dimitri en Michael. I verzoening, verdraagzaamheid en neutra- Advertentie (Wat Kan kan kan Kan alleen) I. KAN juwelier - horloger BARTEUORISSTRAAT 2 - HAARLEM (Latijn) TELEFOON 13004 liteit, zo schrijft l'Espresso. De tweede klap was de ontvangst van verleden week door de paus van Kroesjt- sjevs schoonzoon, Alexei Adzjoebei. Het blad acht het waarschijnlijk dat een ont vangst van Kroesjtsjev zelf in het Vati caan tot opepblijke verbijstering zou lei den. Een der eersten die van zijn ongerust heid blijk heeft gegeven was volgens l'Espresso bondskanselier Adenauer van West-Duitsland, die de dag na de ont vangst van Adzjoebei „openlijk de wat hij noemde onvoorzichtigheid van Joannes XXIII afkeurde". VATICAANSTAD (AP) Het Vaticaans orgaan l'Osservatore Romano heeft in ant woord op de critieken in de Italiaanse pers verklaard dat de Paus Adzjoebei uit „hoffelijkheid en apostolische liefde" ont vangen heeft. Het blad schreef dat het verkeerd is grote politieke betekenis te hechten aan de audiëntie, welke de paus aan de schoon zoon van Kroesjtsjev verleend heeft. „In de hoffelijkheid en de apostolische liefde van de Paus moet niet meer gezien wor den dan de duidelijke evangelische en menselijke betekenis" aldus l'Osservatore BONN (Reuter) In Bonn heeft een woordvoerder van Adenauer het bericht tegengesproken als zou de kanselier de paus in het openbaar hebben becritiseerd, „De bondskanselier heeft zich in het open baar niet in dergelijke zin uitgelaten" aldus de woordvoerder. Verongelukt. Bij Folkestone in Zuidoost Engeland is donderdag een tweemotori- ge straaljager van de Belgische licht- macht neergestort. Het toestel kwam in een veld terecht, vloog in brand en ont plofte. De twee inzittenden kwamen om het leven in het wrak. Advertentie Slordig gedoe Nu we de blik steeds verder de ruimte in richten wordt wel duidelijk, mensen dat er hier op aarde maar slordig wordt omgesprongen met de tijd. Zo is het, om een klein voorbeeld te noemen, lang niet overal even laat op het ogenblik dat u dit leest. Nee! Hiér is het halfacht, ddar is het vijf over een, ginds is het drie minuten voor twaalf, kijk, dat vinden wij verdacht. Dat wil er bij ons niet in. Het is zeven over zeven of het is het niet. Maar dan is het iets anders. Dan is het b.v. twee over half vijf. Zulke dingen bevallen ons niet, lezer. Gij moet, voor de grap, eens even naar Japan vliegen. Zó zit u op de helft van de aardbol met die machine of, hup, daar krijgt u er een dag bij. Roept die piloot door een hoorntje: „U hebt er een hele dag bij", met een Engels accent en de stewardess maar glimlachen en eng eten ronddelen. Er loopt over de aardbol een imaginaire lijn en die bepaalt of er een dag bij komt óf, want dat kan ook, of er een dag afgaat. Is dat niet merk waardig! Caesar schijnt er iets mee te ma ken te hebben en trouwens menige Paus ook. Zo héb je er een dag van je leven bij en zo ben je hem weer kwijt ook. Want je raakt zo'n dag kwijt als je terugvliegt. Onzin natuurlijk allemaal, maar intussen zit je toch maar met lelijke verwarringen. Je kunt nooit eens helemaal zeker weten wat Joop in New York op ditzelfde mo ment zit te doen, want die Joop die loopt achter (of voor of wat dan ooken als je denkt: Joop zit in 't bad, dan Ijgt Joop in de goot, of zo, of dan lalt Joop in een verdacht café bij een scherp drankje. Of vecht misschien wel op straat met gosers. Kan toch? Nu, en dat is een ongewenste toestand, menen wij. Hoe vaak zitten wij niet voor de radio en horen wij dat ze in Luxemburg bijvoorbeeld een uur vóór zijn of een uur achter. Hoe zit dat? Waar halen ze die uren vandaan? Kijk, wij kunnen begrijpen dat de uren die je erbij krijgt als je naar het oosten vliegt afkomstig zijn van de lui, die ze kwijtraakten toen ze naar het westen vlogen, maar daarmee BREMEN (DPA) De Sovjet-Unie heeft I is de 2aak nog niet écht geregeld. Dat is afstand gedaan van haar eigendomsrech- improvisatie. Dat is slordig gedoe, dat mis ten op het vrachtschip Kholmogorv. dat schien wel aardig klinkt, maar geen zeker- op 22 maart 1959 voor de Duitse kust in heid geeft. Nu schijnt het wél zo te zijn, dichte mist in aanvaring kwam met de vernamen wij onlangs, dat het komt om- Duitse vrachtboot Bischofstzin en in de dat de aarde z0 ongewoon rommelig rond- golven verdween. t0it. Dat is namelijk maar niet mooi gaaf Dit heeft het Westduitse ministerie van I ronddraaien en stil zoemen in het heelal. Buitenlandse zaken donderdag aan de Se- neen> dat js neens verduiveld vlug, dan naat (stadsregering) van Bremen laten wegr héél héél iangzaam tollen en wie weten ^ijn berekeningen daarop baseert zoals Het wrak van het Russische schip lig Caesar en die Pausen deden, ja, die komt buiten de Westduitse wateren voor de mondingen van de Wezer en de Elbe. Op 18 april 1959 stootte de Britse „Harbo- rough" op het wrak en zonk. Vorige maand kwam de „Maasdam" in aanva ring met de wrakken De Westduitse autoriteiten hebben ja- fout uit. Die struikelt. Die gaat knoeien. Die blijft met daagjes, uurtjes, minuten zitten en zijn kalender deugt niet meer. En wat zie je dan: ginds een uur weg geven, hier een uur inpikken, daar de klok op half tien, elders op twee voor zeven en zo maar door. Wie waarborgt ons dat renlang toestemming trachten te krijgen, m3 ,f Ran bgsf nQg ml voor het opruimen van de wrakken. Daar v Gemakkelijk> niet- deze buiten de dyie"™J eigenaars be- waar? Als ze zo maar rommelen en doen nen alleen de buitenlandse e genaars be verkeerd werken, wij .f 6 - - leeraren u dat wij, met eig.en ogen lïni-nlrl Wildon nnnr waargenomen hebben dat nu reeds, tn nar O KI VVIKsUIl llctai \grote fabrieken, in reusachtige fabrieks- Yf- 1 i - - l hallen, moedeloze mannen in de weer zijn Kennedy met het blazen van nieuwe kerstballen en nog fraaiere kerstpieken ook. Zo kan dat LONDEN (Reuter) De leider van de toch niet doorgaan, nietwaar? Waar blijf Britse Labour Party, Harold Wilson, zal op je op die manier! Vijf over half drie en 29 maart naar de Verenigde Staten ver- \tegelijk twee over zeven. Onzin, hè? Kijk trekken voor besprekingen met president naar joop wat doet Joop in New York? Kennedy en andere Amerikaanse politici, j vertel eens! Vertel eens! In bedje? Of lallen? Of wat anders? Advertentie ADVISEUR VOOR HERENKLEDING (Van onze correspondent) BONN Heinrich von Brentano, de fractievoorzitter van de Christen-Democra tische Unie, krijgt hulp bij het zoeken naar een opvolger van bondskanselier Adenauer. Het christen-democratische partijbestuur besloot gisteren dat Joseph Hermann Duf- hüs, de uitvoerende secretaris van de par tij, gaat mee zoeken naar een man. die voor een brede meerderheid in de C.D.U. als kanselierskandidaat aanvaardbaar zal zijn. Daarbij zijn wij niet van plan, aldus Duf- hüs op een persconferentie, het aantal in overweging te nemen politici tot twee te beperken. Dat betekent dat men naast de meest gehoorde namen van professor Erhard en dr. Schroder, ook zijn gedachten wil la ten gaan over bijvoorbeeld minister Kro ne, Bondsdagpresident Gerstenmaier en wellicht ook Von Brentano en Dufhüs zelf. Volgens Dufhüs heeft Adenauer toegezegd zich te zullen neerleggen' bij het besluit van de C.D.U. over zijn opvolging, hoe het ook mag uit vallen. Verder sprak hij het vermoeden uit dat Adenauer in de herfst van dit jaar niet alleen het kanselierschap, maar ook het C.D.U.-partijvoorzitterschap zal neerleg gen. Het partijbestuur sprak diepgaand over de jongste resultaten van het opinieonder zoek, die tussen november en januari een stijging van de populariteitscurve voor de C.D.U. van 29 op 35 percent te zien ge ven. In dezelfde periode daalden de so cialisten van 27 op 25 percent en de li berale partij van 6 op 4 percent. 34 per cent van de ondervraagden had evenwel aangegeven geen mening te hebben. Het partijbestuur schreef de populariteitsstij- ging toe aan het wegebben van de erger nis bij het publiek over de regeringscri sis van vorig jaar herfst. Bij een onderzoek naar de kansen van verschillende politici op het kanselierschap, kwam Erhard weer als beste uit de bus met dertig percent van de stemmen. Na hem volgden Willy Brandt en minister Schroder met 8 percent. Het overleg van gisteren over Aden auers opvolging betekent niet dat men al binnenkort tot een resultaat denkt te ko men. Pas in mei willen Brentano en Dufhüs een voorstel doen. Intussen gaat Adenauer zaterdag voor een maand met vakantie naar Cadenabbia aan het Noorditaliaanse meer van Como. Von Brentano vertrekt voor korte tijd naar de Verenigde Staten. Uit het beroep op Dufhüs lijkt men te kunnen opmaken dat de opvolgingskwestie zeer moeilijk ligt en dat von Brentano bij zijn eerste onderzoe kingen tot de ontdekking is gekomen dat de voor de hand liggende opvolging van Erhard op meer moeilijkheden stuit dan verwacht werd. I^UJL I BARTEUORISSTRAAT 5. HAARLEM Onderscheiding Don Piccard uit Sioux Falls, in de Amerikaanse staat South Dakota, zoon van wijlen de beroemde ballonvaarder dr. Jean Piccard, is on derscheiden met 's werelds hoogste eer bewijs voor een burgerlijke prestatie op het gebied van de vrije ballonvaart het Montgolffière-diploma. Door de Fé- dération Aéronautique Internationale (FAI). Piccard is houder van de we reldrecords voor zes van de tien klas sen ballonvaarten. Zijn vader, een pio nier op het gebied van de ballonvaart, is op 28 januari op zijn 79ste verjaar dag overleden. Vierling. Een moeder van 35 jaar die reeds drie kinderen heeft, is in Napels bevallen van een vierling twee jon gens en twee meisjes. De moeder me vrouw Rosa Guadagni en de baby's maken het goed. De man is werkloos. Vrije dag. De 33-jarige George Thatcher is in Londen ter dood veroordeeld we gens moord op een vrachtautochauffeur. Toen Thatcher de misdaad pleegde zat hij al een gevangenisstraf van zeven jaar uit. Hij had „geprofiteerd" van een „vrije dag" die onlangs in verscheidene gevangenissen is ingevoerd en waarmee men tot de verbetering van misdadi gers hoopt bij te dragen. Middeleeuws. De kranten te Rome maken melding van een gevangenisschandaal dat zich drie jaar geleden heeft afge speeld en nu heeft geleid tot het instel len van een vervolging tegen twee be wakers van de „Regina Coeli"-gevange- nis. Een negentienjarige jongeman, die destijds een gevangenisstraf van vier jaar uitzat voor diefstal was door de twee bewakers dermate op zijn bed vastgesnoerd dat hij na enkele uren van afschuwelijk lijden de geest had gege ven. De zaak is aanhangig gemaakt na een protest van de orde van artsen en zes interpellaties in het parlement. Gezond verstand. In een „open brief" aan president Kennedy heeft een groep Ame rikaanse geleerden, hoogleraren en gees telijken aangedrongen op beëindiging van de Amerikaanse militaire hulp aan Zuid-Vietnam en het bijeenroepen van een internationale conferentie om een einde te maken aan de gevechten in dat land. Bij de achtervolging van guerilla- strijders, die zaterdag een regeringsge trouwe eenheid in een hinderlaag had den overvallen, zijn 54 leden van de Vietcong gedood. Hierbij werden 26 sol daten gedood en 15 gewond. Bij andere operaties zijn 46 leden van de Vietcong gedood. Voor alle zekerheid. De voormalige Ar gentijnse president Juan Perón is van een eventuele kerkelijke ban ontslagen, aldus is van betrouwbare zijde te Ma drid vernomen. De absolutie zou op 13 februari tijdens een plechtigheid in de verblijfplaats van Perón in de Spaanse hoofdstad door de bisschop van Madrid, mgr. Eijo Garay, gegeven zijn. Van Va ticaanse zijde is nimmer officieel van een banvloek tegen Perón persoonlijk gesproken. Het Vaticaan had echter in het algemeen een excommunicatie-bul uitgevaardigd In kringen rond Perón blijft men volhouden dat de voormalige president nimmer door een banvloek ge troffen is geweest. Kras. Onlangs is de oudste Joegoslavische man op 121-jarige leeftijd overleden. Pe- rica Karanovic had nooit alcohol gedron ken, nooit gerookt, nooit vlees gegeten en nooit een dokter bezocht. Ontdekking. In een afgelegen streek van Australisch Nieuw-Guina (Papoea) heeft men een tot nu toe onbekende stam ont dekt. De groep, die door de stammen in de buurt de „Ghom" wordt genoemd, be staat uit rond honderd mensen. Zij wo nen tussen twee bergketens, zijn noma den en gebruiken stenen bijlen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3