Aanleg groenstroken in Beverwijk kost Hoogovens 4 a 5 miljoen Uitstekende concerten van Amsterdamse politiekapel (H)OORAPPARATEN UITGAAN IN HAARLEM Stranding in Zwarte Zee voor Raad voor de Scheepvaart Om I DE GROTE MODE Professor Bijhouwers plan in discussie Raad wil spoedig begin Prof. dr. J. F. ten Does- schate ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw f 69.95 t/m f 149.- Kapitein en stuurman gestraft Willem Barendsz op 22 maart te water VOORJAARS- en ZOMERMANTELS Kort ümondnieuws VRIJDAG 15 MAART 1963 9 Op afscheidslunch VZV en DWT gelijk Visserijgrens wordt 12 mijl voor Groenland AUDIUM PHILIPS SIEMENS ALLEENVERKOOP IN IJMUIDEN IN IJMUIDEN GEVESTIGD: KENNEMERLAAN 92 - TELEFOON 5072 Posities sleepboten van Wijsmuller Examens Kort nieuws i i ij muiden a ÜW MODEHUIS PLEIN 1945 TELEFOON 7541 MUZIEK TONEEL EN CABARET VOLKSUNIVERSITEIT TENTOONSTELLINGEN DIVERSEN Kerkelijk nieuws „Geen verdere wurgende grepen van Hoogovens om de badplaats Wijk aan Zee". Deze woorden kon men gisteravond in de smoorhete raadzaal van Bever wijk horen uit de mond van de heer J. P. Schoos (V.V.D.). Hij was de eerste in een reeks van sprekers, die het woord voerden over een brief van de KNHS over groenstroken ter weerszijden van de Zeestraat. De heer Schoos sprak van de „oppermachtige Hoogovens, die naar eigen inzicht te werk gaat bij het aan leggen van een voortuin". De zaak waar het gaat is dat ter weers zijden van de Zeestraat (de weg Bever wijk-Wijk aan Zee) groenbeplantingen die nen te komen als gevolg van het verder opdringen van het ijzer- en staalbedrijf. Destijds heeft de Wijk aan Zeese V.V.V. een plan ingediend om ter weerszijden van de weg enige aarden wallen op te werpen om zodoende de fabrieken aan het (toeristische) oog te onttrekken. De directie van Hoogovens voelt hiervoor niet veel en wenst vast te houden aan de ter zake deskundige adviezen van professor Bijhouwer. Deze heeft een beplantingsplan ontwor pen, waarin veel dennenbomen zijn ge dacht. Dennenbomen gedijen echter niet al te best aan de zeekant wegens de zo genaamde dennenscheerder, een kever die de bomen vernielt. „Niet opgewassen" De heer Schoos nu, merkte op dat pro fessor Bijhouwer hiermee op de hoogte diende te zijn en spreker twijfelde dan ook aan de deskundigheid (hoewel hij in tweede instantie bakzeil haalde wat dit betreft). „De beplanting is niet tegen de gassen van Hoogovens opgewassen", riep hij uit. Het plan van de V.V.V. leek hem de beste remedie tegen Hoogovens. De heer Jac. de Weijer (K.V.P.) wilde liever niet discussiëren over de kwaliteiten van de heer Bijhouwer. Hij was er echter wel van overtuigd, dat verrassingen in de praktijk niet uitgesloten zullen zijn. Spreker geloofde stellig dat het Hoog ovens ernst is met de aanleg van de groenstroken, wat het bedrijf vier tot vijf miljoen gulden zal kosten. Gassen en stof zullen zijns inziens meer invloed hebben op de stand van de gewassen dan gebrek aan water. Toch vroeg de heer De Weyer het col lege bij het verdere overleg met Hoog ovens de nadruk te leggen op bevloeiing tijdens droge zomers. „Zo spoedig moge lijk moet met beplanting ten noorden van de Zeestraat worden begonnen", zei hij. Niemand zal echter kunnen zeggen, ook Professor Bijhouwer niet, of alles zal groeien. Vertrouwen in Hoogovens Ook de heer D. Koger (Prot. Chr.) zei vertrouwen te hebben in Hoogovens. Hij voelde ook meer voor het V.V.V.-plan Voorts pleitte hij voor een bevloeiingsme- thode in geval van grote droogte. De den nen bieden een treurige aanblik, merkte de heer P. Jaape (P.v.d.A.) op. De schors kever vernielt duizenden bomen en des kundigen dienden dat te weten. Waarom geen advies gevraagd was aan het Provin ciaal Waterleidingbedrijf, verwonderde de spreker. Hij pleitte tenslotte voor een spoedige aanleg. De wethouder W. J. Vessies (K.V.P.) zette uiteen, dat door aanbrengen van een laag klei een gunstige groeigelegenheid voor de beplanting wordt geschapen. „Nie mand kan echter weten wat er uit de lucht komt vallen", gaf hij de raad toe. De heer Vessies geloofde niet in het, boompje groot, mannetje dood. Een zwar te wal is onuitvoerbaar, het bevloeien niet, omdat men bijvoorbeeld waterkanonnen kan opstellen in droge tijden. Het gesprek met Hoogovens zal worden voortgezet en nadat voorzitter J. G. S. Bruinsma ver zekerd had dat hierbij met de op- en aan merkingen van de raad rekening zal wor den gehouden, gingen de raadsleden ac- coord met het voorstel. Prof. Bijhouwer, wiens naam deze avond zo vaak was genoemd, kon niet komen spreken, daar hij het te druk heeft. Onder auspiciën van de commissie cul turele vorming schooljeugd Velsen heeft de Amsterdamse Politiekapel onder lei ding van kapelmeester Joh. K. Pinkse zes schoolconcerten gegeven in het pa tronaatsgebouw aan de Willemsbeekweg te IJmuiden-Oost. Ook op marndag 25 maart zal de kapel voor de schooljeugd concerteren. De commissie heeft met deze kapel een uitermate gelukkige greep gedaan, want niet alleen wisten kapelmeester Pinkse en zijn mannen de schooljeugd een uurlang te boeien, maar zij hadden ook een dus danig programma samengesteld dat de luisteraars een goede indruk kregen van de samenstelling van een harmonie en de mogelijkheden waarover de verschil lende instrumenten beschikken. De directeur van de volksmuziekschool, Hans Waanders, gaf toelichtingen op de te spelen werken. Hij deed het rustig, be scheiden en bovenal pedagogisch. Daar bij moet onmiddellijk worden gezegd dat de solisten hun solotrekjes, die als illus tratie van de mogelijkheden van de in strumenten waren bedoeld, zeer instruc tief uitvoerden. De politiekapel, die het derde concert net zo serieus opvatte als het eerste geen geringe opgave! begon met „De student "gaaf voorbij" van Ibanez, wahrtjij 'rfó' rol van deipiccolo speciaal onder de aandacht werd gebracht. „Menuet" van Bizet bracht de .fluit, de" altsaxofoon en de basklarinet In de belangstelling en de hobo en de slaginstrumenten trokken de aandacht in vier voorspelen uit „Carmen" van dezelf de componist. Met dergelijke korte stukjes bereikte men een grote variatie in klankkleur, en Het oud-lid van de directie van de Ko ninklijke Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden, prof. dr. J. F. ten Doesschate is tijdens een lunch in het Amstel Hotel benoemd tot ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw. De versierselen wer den hem uitgereikt door de commissaris van de Koningin in Noordholland, dr. M, J. Prinsen. Prins Bernhard was ook aan wezig. De lunch werd ter ere van prof. Ten Doesschate aangeboden door de directie van Hoogovens. De professor besloot eind vorig jaar om gezondheidsredenen zijn zijn werkzaamheden te beëindigen. Tal van industriëlen, het gehele Neder landse bedrijfsleven vertegenwoordigend, waren voor de lunch uitgenodigd. Zo ook prins Bernhard, alsmede de drie IJmond- burgemeesters. De drie burgemeester boden de heer Ten Doesschate een draagbare schrijfmachine aan. In de raadsvergadering te Beverwijk besloot men gisteravond een gelukstele gram te zenden naar de heer Ten Does schate. In de waterpolo wedstrijd VZVDWT, die voor de tweede klasse werd gespeeld, hebben de Velsenaren de Haarlemmers een gelijkspel afgedwongen, daarmee DWR in de kaart spelend. VZV begon met een spelersmeerderheid, wat door Wim Hamers werd uitgebuit. Met de ploegen compleet en de stand 1-0 begon DWT zich te roeren en Rob van Galen scoorde de gelijkmaker. Het was echter voor kort. Jan Kobes had er 2-1 van gemaakt toen er enkele spelers het water werden uitgezonden. Met twee VZV'ers en een DWT'er op de kant schoot Jan Eichhom de gelijkmaker in (2-2). De stand is nu: DWR 8 7 0 1 14 59—18 DWT 8 6 1 1 13 55—29 H V G B 2 7 4 0 3 8 43—35 VZV 8 2 2 4 6 28—34 H Z V 8 2 0 6 3 23—69 Haarlem 7 0 1 6 1 27—50 ONDERWIJSZAKEN IN DE RAAD. De raad van Velsen wordt voorgesteld een hoofd te benoemen voor de met ingang van het schooljaar '63'64 te openen open bare school voor gewoon lager onderwijs in plan-Zeewijk. Er is een voordracht van drie personen, te weten: 1. H. Jonkers, 2. J. Groen, en 3. B. W. Vallenduuk. allen te Velsen als onderwijzer werkzaam. daarenboven, leidde het ertoe dat de aan dacht -niet verslapte. Ëen aantrekkelijk deel' was het optreden van een saxofoon kwartet, dat „Le petit Nègre" van Debus sy en „Les Petits Soldats de Plomb" van Pierné smaakvol uitvoerde. In Steeple Chase van Jack Buiterman kwam een trompet-trio aan bod, in „Rag" van Schorer vroegen de trombones en de bassen de aandacht en in „Carillon" van Bizet de waldhoorn. Tenslotte kon men de bariton bewonde ren in de negro spiritual „Swing Low, Sweet Chariot". De kapel, besloot .met „American Patrol", dat stormen van en thousiasme ontketende. Toch klonk deze uitsmijter wat log, vergeleken met de veel veerkrachtiger uitgevoerde „Rag" van Schorer. Duidelij' was trouwens wel, dat de oorspronkelijk voor blaasorkest geschre ven stukken het beste klonken. Maar dat mag nauwelijks opmerkelijk heten. KOPENHAGEN (Reuter) Als het betrokken, wetsontwerp wordt aangenomen zal men. in de toekomst niet binnen de tïvaalf* zeemijl van Groenlands kust kun nen vissen. Het wetsontwerp, dat bij het Deense parlement is Ingediend, machtigt de minister -voor Groenland 'vissers uit landen, die traditionele visrechten in Groenlands wateren hebben, tot 1970 verlof te geven om te vissen in de zone tussen de zes en twaalf mijl. In 1970 zal voor alle landen de nieuwe grens van twaalf mijl gelden. Advertentie GOUOAUMUIDf* De zeesleepboot Jacob van Heemskerck van N.V. Bureau Wijsmuller te IJmuiden is in aanbouw op de Scheepswerf Jonker en Stans te Hendrik Ido Ambacht. De Wil lem Barendsz wordt op de Scheepswerf De Klop te Sliedrecht gebouwd en op 22 maart te water gelaten. De afbouw is in middels begonnen. De Groningen wordt vanavond uit Kootsterstille te Harlingen verwacht. Op de Scheepsbouwwerf Kramer en Booy, eveneens te Kootstertille, is de sleepboot Gelderland in aanbouw. De Utrecht is gestationeerd in de wes telijke toegang van het Engels Kanaal. De Zeeland vertrok op 8 maart van IJmuiden naar zee. De Cycloop is in Marsa el Bre- ga (Libië) gestationeerd. De overige Wijs- muller-sleepboten liggen in IJmuiden. Het bergingsvaartuig Help vertrok op 5 maart uit Dakar. Wageningen. Tot hoogleraar in de alge mene bodemkunde is benoemd dr. ir. G. H. Bolt. Tot hoogleraar in de wiskunde is be noemd dr. B. van Rootselaar te Gouda. Tot hoogleraar in de tuinbouwplantenteelt aan de landbouwhogeschool is bevorderd dr. ir. J. Doorenbos. Kwaadschiks. In de provincie Fars in het zuiden van Perzië zijn woensdag bij ope raties tegen de Ghasjghaeis die misdadi- gersbenden vormen, zich bezig houden met illegale papavercultuur en het rege ringsprogram voor de landhervorming dwarsbomen, 22 stamleden gedood. De 200.000 Ghasjghaeis zijn veefokkers die als nomaden leven. In 1953 werden hun leiders, Nasser en Knossro Gjasjghael, naar Europa verbannen. Zij waren aan hangers van oud-premier Mossadeq. Advertentie in tweed zijn nu Wij hebben hierin een grote sortering in vele kwaliteiten, kleuren en mo dellen, vanaf .I Vrijdag 15 maart, Concertgebouw 20 u.: Concert door Die Haerlemsche Musvck- camer en het Aerdenhouts Vrouwenkoor onder leiding van André Kaart. Pro gramma: Montiverdi, Grep, Hellendaal, Andriessen, Pijper en Van Westering. Dinsdag 19 maart, Concertgebouw 20.15 u.: Achtste concert in de serie D door het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Marinus Adam. Solist, Rugierro Ricci, viool. Programma: Strauss, Paganini, Ravel en Debussy. Woensdag 20 maart, Minerva Theater 20.15 u.: Heemsteedse Kunstkring. Recital door Jan Wijn, piano. Programma: Haydn, Brahms, Prokofjev. Granados. Woensdag 20 maart, Zuid-Oosterkerk, Ri chard Holkade 20 u.: Concert door het Gereformeerd Kerkkoor en Aalsmeers Mannenkoor „Con Amore" onder leiding van Jan Schouten. Solisten: Teke Bijls- ma, orgel; Coby Diepeveen, sopraan. Programma: Bortnianski, Bach, Handel, Beethoven e.a. Vrijdag 22 maart, Concertgebouw 20 u.: Uitvoering door de Heemsteedse Chris telijke Oratorium Vereniging en het Noordhollands Philharmonisch Orkest van de „Johannes Passion" van Joh. Seb. Bach. Het geheel onder leiding van Jan Pasveer. Solisten: Annette de Ia Bije, so praan; Aafje Heijnis, alt; Jan Waayer en Ruth Pos, tenor; Peter de Vos en Her man Scheij, bas; Hans Philips, clavecim- bel, Corry Jansen—Reder, viola da gam ba en Simon C. Jansen, orgel. Taveerne „In 't Goede Uur", Korte Hout straat-Nieuwe Kerksplein: Dagelijks klassiek grammofoonplatenconcert van 21-22 u. Tot en met 17 maart Bach. Tot en met 23 maart Mozart. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land 1, maandag-, woensdag en vrijdag avond van 18 tot 20 u.: Klassiek gram- mofoonplatenprogramma. Zaterdag 16 maart, Stadsschouwburg 20 u.: De Haagse Comedie met „De zaak Ho ward" naar de roman van C. P. Snow en in de bewerking van Ronald Millar. Re gie: Bob de Lange. Met medewerking van Frans v. d. Lingen, Albert van Dal- sum, Trins Snijders, Joris Diels e.a. Zondag 17 maart, Stadsschouwburg 20 u.: Toneelgroep Centrum met „Maribel" van Miguel Mihura. Regie: Luc Lutz. M.m.v Ina v. d. Molen, Sara Heyblom, Nell Knoop, Karin Haage, Piet Römer e.a. Dinsdag en woensdag 19 en 20 maart Stadsschouwburg, 20 u.: Haagse Comedie met „Venus bespied" van Christopher Fry. Regie: Paul Steenbergen. M.m.v, Paul Steenbergen, Ida Wasserman, Myra Ward, Anny de Lange, Bob de Lange, Annemarie Heyligers e.a. Café-chantant „Adam en Eva", Raamvest: Iedere avond van 20 u. af geopend. Van 21 tot 23.15 het cabaret „Pas op voor Eva's" door Frans en Fiet Koster, Mar griet de Groot, Han Reiziger (piano). Na het cabaret wordt geen entree meer ge heven. Bezoekers van de voorstelling moeten vóór 21 uur binnen zijn. Maan dagavond besloten voorstelling. Vrijdag 15 maart, Stadsschouwburg 20 u.: Toneelclub van het St. Elizabeth's Gast huis met „Ninotchka". (Baten bestemd voor het Erefonds van Oud-verpleeg sters.) Maandag 18 maart. Stadsschouwburg 20 u.: Haarlems Toneel Ensemble met „Pim- metje". Donderdag en vrijdag 21 en 22 maart, Stadsschouwburg 20 u.: Nieuw Operette Gezelschap met „Die Lustige Witwe" van Franz Léhar. Vrijdag 15 maart, Frans Hals Museum 20 u.: Tweede lezing in de serie van vier door mej. M. Erfman: „De verzorging van ons uiterlijk". Maandag 18 maart, Frans Hals Museum 20 u.: Derde en laatste lezing door prof. dr. G. C. van Niftrik: „Modern Levens besef". Dinsdag 19 maart, Frans Hals Museum 20 u.: Tweede lezing in de serie van vier door dr. C. J. H. v. d. Broek: „Biologie van de mens". Donderdag 21 maart, Frans Hals Museum 20 u.: Lezing door ir. N. Snijders: „Ont wikkelingsplannen van Amsterdams Havengebied"; met excursie op zaterdag 23 maart. Donderdag 21 maart, Frans Hals Museum 14 u.: Derde lezing in de serie van vier door H. P. Baard: „Kunstschatten van het Frans Hals Museum". Vrijdag 22 maart, Minerva Theater 20 u.: Klankbeeld met kleurendia's over de Zaanstreek door Dick de Vries en Freek Bloem: „Waar de wieken draaien". Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62: Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Prentenkabinet: expo sitie „Winters Haarlem", schilderijen, tekeningen, aquarellen en foto's van 16501950. Tot en met 24 maart. Ge opend dagelijks van 1017 u., zondag van 1317 u. Teylers Museum, Spaarne 16: Schilderijen 19de en 20ste eeuw, tekenirtgen Holland se, Franse en Italiaanse school 16de tot en met 19de eeuw. Fossielen, historische en natuurkundige instrumenten, mine' ralen, 31-toons Fokkerorgel Dagelijks, behalve maandag van 1115 u Eerste zondag van de maand van 13—15 u. Kunstzaal „In 't Goede Uur", Korte Hout straat-Nieuwe Kerksplein: Tentoonstel ling van grafiek van Gérard Léonard van den Eerenbeemt. Dagelijks geopend van 10—18 u. en van 20—22 u. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land: Exposities van schilderijen van mevr. M. Stevens-Visser. Tot en met 25 maart. Tevens expositie van oude bijbelse gravures van Jan Luyken Dage lijks geopend van 917 u. en tijdens de concerten op maandag, woensdag en vrijdag tevens van 18-20 u. Museum Het Huis Van Looy, Kleine Hout weg 103: 9 t/m 31 maart: Expositie In terscholair Jeugd Toernooi. Geopend 9- 13 u. en 14-17 u., maandag t/m vrijdag ook van 20-22 u. Zondag van 14-17 u. Wandelgangen, Stadsschouwburg: gedu rende de maand maart expositie van werk van de schilder Roelof Klein. Vishal, expositie „Haarlem op zicht" (ons stadsplan in de 21ste eeuw). Dagelijks van 1022 u. Zondags van 1318 u. Huize Bloemenheuvel, Bloemendaalseweg 159, O verveen: Expositie „Tekenen is een wereldtaal" (kindertekeningen uit de hele wereld). Dagelijs van 1017 u. Zon' dags van 1417 u. Zaterdag en zondag 16 en 17 maart, Brink- mann: 28ste Open Tafelronde georga niseerd door de Open Religieuze Ge meenschap. Onderwerp: „De twintigste eeuw als uitdaging" zaterdag 14.30 u. ontvangst; 15.30 u.: opening door de voorzitter ds. A. R. de Jong; 16 u.: A. G, Degenaar: „De natuur als uitdaging"; 20 u.: Jos. L. Lodewijks: „De techniek als uitdaging"; zondag 10.30 u.: ds. J. van der Wiel: „De samenleving als uitda ging"; 14.45 u.: drs. Th. W. Soesman „Het menselijk bewustzijn als strijdto neel", Zondag 17 maart. Jazz Sociëteit „Ekestos Stationsplein 24, 14 u.: Rock and Roll band; 20 u.: Kwartet Piet Noordijk. Zondag 17 maart, Zuiderkapel 20 u Stichting tot verkondiging van het Evan gelie en verspreiding Christel, lectuur Jeugddienst onder het motto: „Time for I twens and teenagers". Maandag 18 maart. Gebouw Vrflz. Herv, Jacobsstraat 20 u.: Vereniging Weten en Werken. Lezing door dr. ir. E. C. M Roderkerk: „De vogeltrek". Dinsdag 19 maart, H.B.S., Zijlvest 25 a, 20 u.: Genootschap NederlandEngeland Onderwerp: Coleridge's Kubla Khan Spreekster: Kathleen Raine. Vrjjdag 22 maart, Brinkmann 19.45 u. Ouderavond van de Commissie Contact Onder'wijs-Bedrijfsleven departement Haarlem der Nederlands Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam heeft inzake de stranding, van het m.s. „Marathon" bewesten Sile Burnu- vuurtoren in de Zwarte Zee uitspraak ge daan en de betrokkenen: de kapitein J. N. en de stuurman P. H. W. gestraft. Op grond van het voormelde onderzoek is wel komen vast te staan, dat de stran ding op 7 mei 1960 van het Nederlandse m.s. „Marathon", op reis van Sinop naar Istanbul, in de Zwarte Zee op de kust van Anatolië op pl.m. 9 mijl bewesten Sile Burnu Lighthouse, is veroorzaakt door on voldoende nauwkeurige en onbeantwoorde navigatie zowel van de kapitein, betrok kene J. N., als van zijn stuurman, be trokkene P. H. W. Wat eerstgenoemde betrokkene betreft, meent de raad hem te moeten verwijten in de eerste plaats, dat hij niet heeft ge zorgd, dat zijn echolood bedrijfsklaar was. De raad acht het een ernstige tekort koming, dat hij niet tijdig zijn voorraad registreerpapier heeft aangevuld. Daar door was het echolood onbruikbaar. Dit was al zo sedert het vertrek uit Istanbul. Juist bij de nadering van de Bosporus en het aanlopen van de kust van Anatolië zou het echolood een belangrijk en be trouwbaar hulpmiddel zijn geweest. In de tweede plaats acht de raad de door genoemde betrokkene uitgezette koerslijn onjuist. Deze liep op een plaats, ongeveer 10- mijl beoosten de ingang van de Bosporus, in de wal. Met deze koers van 252 gr. rechtwijzend stuurde hij al 5 gr. op in Verband met de gegiste ver zetting om de noord door de stroom. Op 6 mei I960 heeft betrokkene twee maal de koers veranderd, nl. te 20.00 uur naar 247 gr. rechtwijzend en te 23.40 uur naar 242 gr. rechtwijzend. Hij zette deze koersveranderingen niet in de kaart, evenmin als een gis. Daar hij geen betrouwbare peilingen kon ne men, was zijn gis onbetrouwbaar. Het passeren van een tegenliggende tan ker aan bakboord was onvoldoende reden voor de laatste koersverandering. Hij ken de de koers van dat schip niet en nam op onvoldoende gronden aan, dat de „Marathon" belangrijk benoorden op de koerslijn stond. Ook bij het overgeven van de wacht aan de stuurman te middernacht schoot be trokkene te kort. Met zijn vinger wees hij vaag in de kaart, waar naar zijn mening de „Mara thon" zich toen zou bevinden. Zijn enige bijzonder instructie was, dat de stuurman moest trachten het licht van Sile Burnu op te pikken door desnoods nog meer naar bakboord, naar binnen te stu ren. Wat de stuurman moest doen, als hij Sile Burnu niet spoedig in zicht kreeg liet hij zonder meer aan deze over. Zelf ging hij naar bed. waar hij te 2.30 uur op 7 mei 1960 werd gewekt doordat de „Marathon" strandde. Geref. gemeenten Bedankt voor Clifton (USA) A. Vergunst te Rotterdam-C. Bedankt voor Kortgene en Ouddorp A Hofman te Zeist. Sparen. In januari 1963 werd bij de Nutsspaarbank Velsen ingelegd f 985.268,'81 en uitbetaald 642.940,45. Het spaarover schot bedroeg dus 342.328,36. De eerste twee maanden van dit jaar is f 732.544,09 gespaard. Vorig jaar was dat 441.675,90. De „Willem Barendsz" Ook de stuurman, betrokkene W„ gaat echter niet vrijuit. Deze heeft te 1.05 uur zonder aanwijsbare reden de koers veran derd naar 237 gr. rechtwijzend, waardoor het schip 15 gr. van de uitgezette koers afweek. Hij heeft dit gedaan, hoewel hij volgens zijn eigen verklaring geen flauw idee had, waar het schip stond. Het was toen zijn plicht geweest de kapitein te waarschuwen. Het doorvaren met volle kracht, terwijl volgens de log de Bosporus reeds werd genaderd, was onder deze omstandigheden onverant woord. Het niet zien van vuren op de Anatolische wal is geen verontschuldiging, omdat beide betrokkenen volgens hun op gaven uit ervaring wisten, dat die vuren dikwijls te wensen overlaten, omdat zij soms niet branden en ook wel zo zwak, dat zij pas op korte afstand kunnen wor den waargenomen. Uit het vorenstaande volgt, dat de raad beide betrokkenen schuldig acht aan de stranding, weshalve de raad, rekening houdende met de mate van ieders schuld, betrokkene J. N., straft door hem de be voegdheid om als kapitein te varen op kusters te ontnemen voor de tijd van drie maanden en betrokkene P. H. W. straft door hem de bevoegdheid om als stuur man te varen op kusters te ontnemen voor de tijd van veertien dagen. Mevrouw Bührtnann verricht doop De zeesleepboot „Willem Barendsz", die voór'de IJmuidense Zeesleepvaart- en ber gingsmaatschappij N.V. Burean Wijsmuller wordt gebor.wd door de Scheepswerven L. Smit Zn. te Kinderdijk en N.V. Klop te Sliedrecht. zal op vrijdag 22 maart, 's middags om half drie, worden tewater- gelaten van een van de hellingen van de Scheepswerf De Klop te Sliedrecht. De doopplechtigheid van de zeesleepboot zal worden verricht door mevrouw M. C. Bührmann-Klopper, echtgenote van de burgemeester van de gemeente Velsen. De „Willem Barendsz" behóórt tot de vier zeesleepboten, die voor Wijsmuller in aanbouw zijn op verschillende Nederlandse scheepswerven. De sleepboot krijgt een vermogen van 5375 ipk, heeft als hoofd afmetingen 52.80x10x5 meter en is speciaal ontworpen en gebouwd voor het uitvoeren van lange sleepreizen met zware objecten, voor bergingen en hulpverleningen. Het zusterschip „Jacob van Heems kerck" wordt gebouwd in samenwerking door de Scheepswerven L. Smit Zn. te Kinderdijk en Jonker Stans te Hen drik op de werd van laatstgenoemde N.V. Het andere tweetal is in aanbouw op de Scheepswerf Kramer Booy te Kootster tille; zij zijn elk 2950 ipk sterk en 48.28 meter lang en krijgen de namen „Gronin gen" en „Gelderland". „Groningen" De eerste van de vier nieuwe zeesleep boten, die in aanbouw zijn voor N.V. Bu reau Wijsmuller, de 2950 ipk sterke „Gro ningen", is bijna gereed. De 48.28 meter lange zeesleper is donderdagmorgen, ge trokken door twee kleine havensleepboten, van de werf van Kramer Booy in Koot stertille vertrokken om de reis door Frie se kanalen naar zee, in -dit geval naar Harlingen, over een afstand van 80 km. te maken. Vanavond wordt de „Gronin gen" in Harlingen verwacht. Begin vol gende week zal de technische proefvaart worden gemaakt, waarna de zeesleper te IJmuiden kan worden verwacht. Daarna zal de „Groningen" zo spoedig mogelijk vertrekken om aan de uitvoering van een aantal sleepreizen te beginnen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9