Muiterij op het Vrouwenschip Photokina 1963 brengt wereldprimeur van Glenn's ruimtefoto's -in-kleuren Tante Patent en buurman Bezig PANDA EN DE BEWOGEN BEWEGER Ons vervolgverhaal door Hen riek Binder 11 ZATERDAG 16 MAART 1963 Photokina-nouveautés A iWï innoi SWAN FEATURES SYNDICATE 60. „Wat een toestand," kreunde commissaris Vlees jager, „ik heb hier een gevaarlijke booswicht ingere kend en nu is er geen cel, om hem in op te sluiten; geen agent, om hem te bewaken!" „Net goed," zei Panda. „Die arme meneer Zielepopzl hoort helemaal niet in een cel. Hij is helemaal star, omdat iedereen zo lelijk tegen hem doet. Hij hoort eerder in een rust huis!" „Uitstekend!" riep de commissaris opklarend. „In het rusthuis zitten mijn agenten.dus dóór kan hij streng bewaakt worden!" En met nieuwe moed schouderde hij de heer Zielepopel en sloeg de weg naar het Rusthuis voor Overspannen Agenten in. Daar heerste alle rust, die zo nodig en zo heilzaam is. Onder de ervaren leiding van dokter Geestemelker deelde zuster Ali kalmerende poedertjes uit. Dit alles had een gun stige uitwerking op de overspannen agenten: zij raak ten er zo langzamerhand van overtuigd, dat hun schok kende ervaringen met roersels slechts boze dromen wa ren geweest. CANON: „Autofocus", een revolutio naire kleinbeeldcamera die behalve belichtingstijd en diafragma ook de afstandsinstelling volauto matisch regelt door middel van een elektrisch oog, dat de afstand meet en vervolgens een elektromotortje inschakelt, hetwelk de juiste afstand op de instelschaal overbrengt. De ge bruiker behoeft alleen een zwart vierkantje in de zoeker (die een eigen zoekerlens heeft) op zijn motief ge richt te houden. Alle handelingen door één druk op de commandoknop! ROLLEIFLEX: 2 sets voorzet lenzen („Rollei-Mutar"), die de standaard objectieven der Rollei's veranderen in respectievelijk een telelens (1,5 x) of een groothoeklens (0,7). Een Rollei- „Kleinstcamera" voor foto's op 16 mm smalfilm (beeldformaat 12x17 mm, lens 2,8 38 mm, en belichtingsauto maat). Rollei-Mutar voor alle Rollei- flexen voor afstandsbediening tot 300 m. ZEISS: Een Contaflex-kleinbeeldca- mera met „flitsautomatiek": is het richtgetal van een flitslampje of elektronenflitser op een speciale lens- ring ingesteld, dan wordt het dia fragma automatisch gewijzigd naar gelang van de in te stellen opname- afstand. Een nieuwe serie objectieven voor het topmodel Contarex-kleinbeeldreflex, waaronder een lichtkanon spiegel- cbjectief 5,6 1.000 mm. LEITZ: Een zoomlens (van 8-48 mm) voor de 8 mm Leicina-smalfilm- De astrofotografie dringt door tot aan de grenzen van verre sterrennevels. Een plaat uit de show „Wat wij aan de foto grafie te danken hebben". Met deze foto won de Nederlander Wim Noordhoek een Photokina-plaquette in de wedstrijd „Levensvreugde". Een oorspronkelijk stripverhaal door Annie M. G. Schmidt en Fiep Westendorp ma ontsteld. „Noemt u MIJ een ouwe otter?" „Nee," gilde Buurman Bezig. „U niet, juffrouw Tuttema, maar dat mens met die uil, tdie ouwe fratsekwats aan 't voeteneinde." „Wij zien helemaal niemand aan uw voeteneinde," zeiden de verpleegster en juf frouw Tuttema. „U ijlt, Buurman Bezig!" „Vort jijschreeuwde Buurman Bezig en hij kwam ondanks zijn pijn overeind om zuster Klivia een fikse duw te geven. Maar hij scheen weer verkeerd te mikken want inplaats van het ouwe mensje raakte hij juffrouw Tuttema. I 82) Holborn zat met een verbeten ge- 3 zicht en tamelijk onrustig in de mess, 3 die nu als gerechtszaal dienst deed. 3 Die klucht met die gerechtszitting be- 3 viel hem helemaal niet. Dat was toch 3 wel een bewijs, dat de hertog zich heel hulpeloos voelde. Misschien was 5 het zelfs een kwestie van angst en 3 bezorgdheid voor de waardigheid van 3 zijn eigen hoge persoontje. Natuurlijk 3 was het een pijnlijke geschiedenis, om 5 de grootste misdadiger van Londen 3 tot zijn vriendenkring te moeten re- kenen. Die Nunham had de hertog 3 van Dunstable toch wel erg gecom- 3 promitteerd. Want zonder bepaalde s redenen ging een zo rijk en in Lon- den zo machtig heer als de hertog 3 niet naar Port Jackson, dat aan het 3 andere einde van de wereld lag. Daar zouden Westminster en St. James wel een zeer hartig woordje in meege- 3 sproken hebben. Holborn had zich de- ze zaak veel eenvoudiger voorgesteld, 3 intiemer, helemaal onder vier ogen 5 met de hertog. 3 H Inplaats daarvan dwong deze hem, s zijn aanklacht schriftelijk in te die- 3 nen! Helemaal fout! Want Holborn 3 had zijn argumentatie goed voorbe- reid. Als het moest kon hij Nunham 3 daarmee wel vijf maal naar de zo- genaamde betere wereld sturen. Maar 3 dat had hij allemaal voor het proces 3 opgespaard. 3 En het resultaat van dat alles kon 3 alleen maar de ondergang van deze H arrogante hertog zijn, die zich niet wilde verwaardigen, hem persoonlijk 3 te ontvangen. 3 Alleen de volkomen gelaten houding 3 van Nunham, die nu tegenover hem 3 zat, maakte hem ongerust. Maar die 3 man was het immers gewoon, om zijn 3 leven op het spel te zetten. 3 Bill, de klerk, opende de deur en 3 meldde kort en met gedempte stem: 3 „Zijne hoogheid de hertog." 3 Alle aanwezigen stonden op en gin- 3 gen pas weer zitten toen de hertog in zijn zetel had plaats genomen. 3 En nu liep alles heel anders dan 3 hij zich had voorgesteld. 3 Holborn begreep noch de hertog, 3 noch Nunham. Wat was hier gebeurd? 3 De hertog ontnam Holborn van te vo- 3 ren alle punten van zijn onthullingen. 3 Achteloos, met een onverschillig- li heid, die Holborn onwillekeurig be- 3 wonderen moest, leunde de hertog 3 achterover in zijn stoel en sprak, zon- der naar rechts of links te kijken, 3 maar met het gezicht strak naar de muur tegenover hem gericht: „Wij hebben George Nunham aan boord. We weten, dat we zeer be vriend met hem waren. Maar dat ver hindert ons niet, hem in Port Jack son aan Sir Philip uit te leveren. Daartoe dienen we de aanklacht te onderzoeken." Ogenblikkelijk stond Holborn op: „Ik. „Niet gevraagd," riep de hertog scherp. „Het gerecht spreekt." Holborn ging weer zitten. De toon, die de hertog tegen hem aansloeg, was wel zeer pijnlijk. Maar hij zag wel, dat de hertog het proces precies volgens de voorschriften voerde. „We hebben de beschuldigde zelf al ondervraagd en daarbij betreurens waardige gebeurtenissen aan boord van de „Lady Julian" moeten vast stellen. Deze gebeurtenissen waren aan de aanklager bekend. Hij heeft ze echter in zijn beschuldiging niet vermeld." Holborn stond opnieuw op. „Niet gevraagd", riep de hertog. „We nemen dus de beschuldiging te gen George Nunham. Punt één: George Nunham verhindert luitenant Smasbüry, het commando op de „Ju lian" te aanvaarden, eigent zich de uniform van genoemde luitenant Smasbury toe en doet als valse luite nant dienst op de „Julian"." De hertog keek in de richting van Holborn: „Is dat waar?" Holborn stond op: „Jazeker." „Punt twee", vervolgde de hertog: „Er vinden twee muiterijen plaats op het schip, terwijl Nunham als valse luitenant dienst doet. Is dat waar?" Holborn stond op: „Jazeker." Punt drie: „Nunhain, gevangen op de „Lady Julian", ontvlucht en weet onder valse naam op de „Seventrue" te komen. Is dat waar?" Holborn stond op: „Jazeker." De hertog wendde zich tot de klerk: „Getuigen voor of tegen beschuldigde aanwezig?" Bill stond op: „Vóór de beschuldig de". „Voor de Kroon of tegen de Kroon?" „Vóór de Kroon." „Laat hem binnen." Holborn voelde zich plotseling heel onrustig worden: een getuige a dé charge? Hier, op de „Seventrue?" Maar zijn gezicht werd grauw- groen, toen hij Lil Knotherwell zag binnenkomen. Daar had hij niet op gerekend Hoe kwam zij op de „Seventrue?" Voor de derde maal zag hij zijn spel in gevaar gebracht, hoewel nog niet ver loren. Maar het was nu toch erger dan op ^e „Julian". Met de hertog viel beslist niet te spotten. Die kende heel precie zijn bevoegdheden, even als de loop van het proces en het verhoor. De hertog keek nauwelijks naar Lil. „U wenst in het voordeel van be schuldigde te spreken?" „Tégen de aanklager", zei Lil. „Ongeoorloofd", riep de hertog. „Heeft George Nunham als de valse luitenant Smasbury dienst gedaan op de „Lady Julian"? „Jazeker", zei Lil. „Niet zo best voor Nunham", dacht de hertog. „U wilde toch in het voor deel van beschuldigde spreken", riep hij een beetje luider. George Nun ham heeft met goedvinden van luite nant Smasbury gehandeld", verklaar de Lil. „Ongelofelijk", riep de hertog. Zonder iets te zeggen opende Lil haar handtasje en nam Smasbury's brief aan Nunham eruit. Ze stond op en legde de brief op de tafel. De hertog las hem, Adams las hem, Lynton las hem en Barnmouth las hem. „Vervalst", zei de hertog. „Niet vervalst", zei Barnmouth. „Ik was als midshipsman met Smas bury op de „Southern Cross". Ik heb in mijn koffer nog brieven van Smas bury. Ik kan me zijn schrift nog goed herinneren." „Haalt u de brieven", zei de her tog. De hertog leunde weer achter over in zijn zetel en staarde naar buiten'. Dat was een teken dat hij niet meer wenste te spreken. Luitenant Barnmouth kwam terug met vier brieven. Ze dateerden wel van een paar jaar terug, maar men constateerde dat het schrift nog pre cies hetzelfde was. „Punt één van de aanklacht ver valt", zei de hertog. „Wat betreft punt twee: wanneer is deze brief geschreven?" „Tussen de eerste en tweede mui terij", (verklaarde Lil. „Is dat waar?" vroeg de hertog aan Holborn. Holborn aarzelde een ogenblik. Toen zei hij: „Dat is waar." „Waarom aarzelde u?" zei de her tog scherp. Holborn zweeg. „Miss Knotherwell, vertelt u ons wat u weet over de muiterijen." Lil stond op: „Luitenant Smasbury zou die brief niet geschreven hebben, als George Nunham aan de eerste muiterij deel had genomen. Luitenant Smasbury's brief bewijst, dat hij een tweede muiterij verwachtte en hij geeft Nunham de raad, in te grijpen." „Beschuldigde, wanneer ontving u deze brief?" vroeg de hertog. „Ik heb hem nooit ontvangen", was George's antwoord. „Ik hoop niet, dat u de brief hebt achtergehouden, juffrouw Knother well „Dokter Holborn hield hem achter", zei Lil. De hertog stond op: „Is dat waar, dokter Holborn?" vroeg hij. Holborn gaf geen antwoord. Dat was een antwoord. De hertog ging weer zitten: „Ver telt u me alles van de tweede muite rij, juffrouw Knotherwell." „De tweede muiterij werd door dok ter Holborn op touw gezet." „Bewijzen!" riep de hertog. „Kpaitein Aitken, de bottelier John Nicol, de stuurman Perkins en de ge vangene Blanche Gown", zei Lil. (Wordt vervolgd) KEULEN, zaterdag Met spanning heeft alles wat fotografeert, filmt of in deze branche zijn brood verdient uitgezien naar de Photokina 1963, die van ochtend in de enorme Keulse jaarbeurshallen door de Westduitse Bondspresident dr. Lübke is geopend. Met bijzondere spanning zelfs, want op deze vakbeurs (de zevende in successie en de grootste speciale vakbeurs ter wereld) plegen altijd revolutionaire nieuwtjes op het gebied van camerabouw en accessoires gelanceerd te worden. Maar aan de andere kant is de fototechniek al dusdanig „volmaakt" (men denke bijvoorbeeld aan de volautomatische kleinbeeldcamera) dat men zich haast niet kan voorstellen, wat er nu nog te verbeteren of te vernieuwen zou vallen. En die verwachting is juist gebleken. De Photokina 1963 biedt, voor zover wij vanochtend het slagveld konden overzien, geen wereldschokkende nou veautés, wèl een voortbouwen op de bestaande ontwikkelingen en ervaringen. EéN VAN DIE ervaringen is, dat de automatisering van de fotografie steeds verder voortgaat en dat niet alleen voor de amateur, maar ook voor de professional. Daarvan getuigen bijvoorbeeld de robot- „printers" die nu ook in een groot assorti ment voor het afwerken van kleurenfoto's worden aangeboden en die elektronisch de juiste filters en de exacte belichtingstijden voor ieder kleurennegatief bepalen. Ook in de dia- en filmprojectie is de automatie troef. Behalve geraffineerde nieuwe sys temen voor afstandsbediening van de pro jector, zijn er ook allerlei nieuwe hulp apparaten voor de koppeling van beeld en geluid door nasynchronisatie. Enkele pro jectoren hebben daartoe zelfs een speciale ingebouwde bandrecorder gekregen. Ook De befaamde Amerikaanse portretfoto graaf Philippe Halsman maakte deze „onheilszware" kop van thrilleffilm- producent Hitchcock: een van de fotos in de Photokinashow „Grote fotografen van deze eeuw". in de fotochemie heeft de automatisering vaste voet gekregen: een treffend voor beeld daaryan is de Amerikaans-Japanse fotocamera (Polaroid Land), die een in gebouwde „donkere kamer" heeft, welke één minuut na de opname een „album- klare" kleurenfoto aflevert. DE JAPANSE industrie komt de eer toe, een andere veelbelovende primeur gelan ceerd te hebben: een nóg kleinere klein beeldcamera met een beeldformaat van 18x24 mm of wel 72 opnamen peV film Dergelijke miniatuurcamera's kende men voor de oorlog al (van Duits fabrikèat); maar daar de vergrotingsmogelijkheden beperkt waren, hebben die eerstelingen nooit veel voet aan de grond gekregen. De verrassende scherpte van de Japanse len zen heeft, samen met de verbeterde film emulsies, dit bezwaar thans goeddeels on dervangen. Wij zagen zwart-witvergro- tingen van 24x30 centimeter en kleuren dia's, geprojecteerd op een scherm van ruim één meter breed, die qua beeld scherpte en detailrijkdom niets voor gro- camera. AGFA: Nieuwe vestzakeamera's voor half kleinbeeldformaat (18x24), twee nieuwe 8 mm 200 m-smalfilmreflex- ramera's. NIKON: Zoomlens voor de Nikkorex- kleinbeeldrefiex (variabel van 43- 86 mm). Verwisselbare groothoeklens voor Nikon F en Nikkorex die, uniek b(j kleinbeeld, „onthoekt" kan worden ter vermijding van perspec tief-vertekeningen. KILFITT: Een 66 spiegelreflexcamera, met verwisselbare lenzen en sluiter tot 0,05 sec. DIVERSE FABRIKATEN: nieuw type laagvolt-projectielamp 24 volt/150 W., vele soorten „filmzonnen" voor smal- filmers (gebruik plus minus 1000 W., lichtkracht gelijk aan vijf fotospiegel- iampen van elk 500 W.). tere opnameformaten onderdoen. Deskun digen voorspellen de handzame came raatjes van dit miniatuurformaat (waar van Japan en Duitsland thans in Keulen al een handvol verschillende merken pre- sehteren) dan ook een grote toekomst. VEEL BELANGSTELLING trok vanoch tend ook de snellaadcassette voor speciale kleinbeeldcamera's die de Amerikaanse foto-industrie (Kodak) veertien dagen ge leden onder meer in Nederland ten doop gehouden heeft, en die „voorgoed een einde maakt aan het tijdrovende priegelwerk, dat het inzetten van een film is". In de duurdere uitvoeringen (met belichtings automatiek) een begerenswaardig toestel voor de beginnende amateur. LATEN WE DE TECHNIEK verder de tachniek om onze aandacht te richten op de fototentoonstellingen twaalf in ge tal! die op de Photokina 1963 (op de enorme balkons van Hal 3) zijn ingericht; een boeiend panorama van fotografische topprestaties op allerlei terrein, samenge bracht onder het motto: „Het positieve positief". Deze ietwat cryptische titel be duidt, dat hier voornamelijk „prettige" foto's te zien zijn: een fotografisch „Le- bensbejahung" die als een tegenwicht be doeld is voor de „negativistische" afbeel dingen van de trieste kanten van het men selijke bestaan: oorlogsleed, honger, el lende en armoede, die tegenwoordig de magazines overstromen. WAT STELT het dozijn Photokinashows daar nu aan positiefs tegenover? In de eerste plaats de tentoonstelling „Levens vreugde": honderd foto's van amateurs uit vijftien landen waarvoor het optimisme model stond. Negen leden van de Bond van Nederlandse Amateurfotografen (waar onder de Haarlemmers K. W. P. de Munck, J. Peek en Joh. Scholten) smaakten het genoegen, eigen foto's in deze keurcollectie opgenomen te zien en een van hen, de heer Wim Noordhoek, verwierf met zijn hiqrbij afgedrukte plaat van een muzikale tuinidylle zelfs de Photokina-plaquette. Enorme belangstelling trekt uiteraard de expositie „Fotografie in de wereldruimte", waarvoor de Amerikaanse regering voor de eerste maal een aantal markante foto's en dia's, gemaakt door Amerikaanse astronauten, vrijgaf. Deze expositie wordt geopend met een kleurendia van 1,20 bjj 1,80 meter van een zonsondergang, gemaakt door John Glenn vanuit zijn ruimtecabine. Deze grandioze kleurensymfonie wordt voortgezet met opnamen van een om de aarde liggend spectrum. Een kleurenge- luidsfilm toont Glenn op zjjn rondreis om de aarde en beelden van de draaiende we reldbol, opgenomen vanuit een onbemande satelliet. Een ander monster-kleurendia (1,50 b(j 2,10 meter) toont de geheimzinnige zwermen „vuurvliegen" of kleurige ijskris tallen, die Glenn en Scott Carpentier op hun tochten door de ruimte zoveel zorg baarden. NAAST DE nieuwe dimensie, die deze expositie aan de fotografie toevoegt, zijn er diverse shows gewijd aan de documen taire fotografie. „Leren en begrijpen" brengt het zegenrijke werk van de UNES CO voor de onderontwikkelde gebieden in beeld. „Wat wij aan de fotografie te dan ken hebben" is een panorama van de toe gepaste lichtbeeldkunst in dienst van we tenschap, techniek en „optische geschied schrijving". DE FOTOGRAFIE als kunstuiting is vertegenwoordigd in twee shows, „Nieuwe talenten stellen zich voor" en''als tegen hanger „Grote fotografen van deze eeuw", in welke laatste collectie het beste werk van 34 levende en reeds overleden „groot meesters' 'als bijvoorbeeld Cartier-Bresson, Robert Capa, Werner Bischof, Philippe Halsman en onze eigen Ed van der Elsken is samengebracht. Een proeve van de su blieme fotokunst in deze afdeling vindt men hierbij: een portret van Alfred Hitchcock, waarin fotograaf Philippe Hals- man met onnavolgbaar raffinement ge stalte gaf aan de lugubere sfeer, die men zich rond deze griezelfilmspecialist denkt. Maar ook aan de beginnende amateur is gedacht: hij vindt er een instructieve ten toonstelling waarin hem getoond wordt welke voetangels en klemmen er liggen op de lange weg van het herinneringskiekje tot de „foto-met-inhoud". Dat gebeurt dan telkens in foto-paren, waarvan de ene laat zien, hoe het beslist niét moet, en de an dere wat er onder vermijding van de geijkte beginnersfouten met hetzelfde motief toch óók te bereiken valt aan per soonlijke visie en uitbeelding. GAARNE ZOUDEN wij ook de overige exposities van dit fotografische monster- evenement onder andere „Tien jaar jeugd fotografeert", ,,'s Mensen menselijk heid" (waarin fotografen van de befaamde „Magnum"-pool het humanitaire werk van het Rode Kruis uitbeelden), „De lachende camera", „Een nieuwe stijl in de maga zinefotografie" bespreken, maar daartoe ontbreekt ons helaas tijd en plaatsruimte. De ware foto- en filmliefhebber zal trou wens stellig zelf wel een kijkje in Keulen willen gaan nemen men organiseert zelfs vanuit diverse steden per gezelschaps bus dagreizen voor zeer schappelijke prij zen naar de Photokina en men zal daar stellig geen spijt van hebben. Liefhebbers kunnen er tot 24 maart terecht. Herman Croesen 18. „Kom kom, Buurman Bezig" zei de verpleeg ster opgewekt. U moet niet zo onaardig doen tegen de dokter hoor. U had hem bijna gewurgd. Gaat u maar fijn een beetje ontspannen, dan krijgt U dade lijk een lekkere injectie. En kijk eens wie er voor u op bezoek is? Juffrouw Tuttema." „Dag Buurman Bezig," zei juffrouw Tuttema, ik kom u even een bloemetje brengen. Ik was toch net aan het collecte ren voor de gehandicapte kangoeroes in Australië en ik dachtkom, even naar het ziekenhuis." „Neem dat vreselijke mens weg" riep Buurman Bezig hard. „Die ouwe otter!" „Wat nu?" vroeg juffrouw Tutte-

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11