Blok, Hölscher of Walda Shaks wel clubkampioen van Kijk Uit SEMIPROFS IN IJMOND AMATEURS IN IJMOND Problematiek der moderne Kustvaart op congres in Utrecht behandeld M Rest gelooft er al lang niet meer in Semi-profploegen Havenberichten Felle brand vernielt loods met machines in Velsen Leden van Griekse parlement slaags Amateur-elftallen Zweedse chirurg kort meisjes in BIJ TOPSY THUIS Zoals men de man aan zijn kleren kent In dit dagblad Loodgietersbedrijf P. G. DE SMIT FYLASTIC ELAST. KOUSEN ongeschoolde mannelijke arbeidskrachten ervaren heftruckchauffeurs ZATERDAG 16 MAART 1963 9 Handen vol Kustvaartdag 1963 Moderne nautische ontwikkeling Wat laat In de vishal en op zee Motoren en mensen Problematiek Nieuw reparatiedok hij Verolme Akkoord in New York met de journalisten MACHINE- ST1&STER5 J. C. HAGEN OCCASIONS O Een fortuinlijke zege op J. Wolters heeft oud-kampioen Blok aan de leiding ge bracht in de onderlinge competitie van de IJmuider-schaakclub Kjjk Uit. Zijn enige concurrent is voorlopig Hölscher, die tot nu toe een halve punt minder vergaarde. Iets verder achter hem ligt Walda, maar zijn papieren staan toch al heel wat minder gunstig dan die van Blok en Hölscher. Men mag haast wel zeker aannemen dat één van deze drie spelers de toekomstige clubkam pioen zal zijn. De snelle terugval van I.an- gedjjk en Wolters en het te rustig aan doen van De Jong en Kistemaker hebben deze spelers praktisch kansloos gemaakt. Het merendeel van hen gelooft er trouwens al lang niet meer in. Blok had het ditmaal niet gemakkelijk, totdat zijn rivaal Wolters een bijzonder vriendelijk gebaar maakte een stuk weg gaf en daarmee tevens de partij. Zijn naaste concurrent Hölscher speelde niet en zodoende kwamen de beide favorieten weer gelijk in gespeelde partijen. Met geen mogelijkheid valt te voorzien wie over de beste kansen beschikt. Beide heren moe ten nog 7 partijen spelen. Walda zag zijn kansen tot een minimum teruggebracht nu bleek dat hij in zijn afgebroken partij met Wijdoogen niet zo'n beste zet had afgegeven en bij hervatting meteen maar besloot op te geven. Voor Wijdoogen was dit puntje wel degelijk van belang. Hij distancieerde zich verder van de laatste plaats en doet nu een verwoede poging ook de voorlaatste plaats aan een ander over te doen en daarmee het spelen van degradatiewedstrijden te voorkomen. Onderaan schijnt het lot van Van Nieu- wenhuizen wel bezegeld. Tegen Langedijk speelde hij weliswaar lange tijd een prima partij met misschien wel iets betere kan sen, maar tegen de tijdcontrole raakte hij de draad weer kwijt, kwam een pion ach ter en staat in de afgebroken partij waarschijnlijk verloren. Wolters won zijn afgebroken partij van Lanser zoals reeds was voorzien. Kiste maker en De Jong speelden een kort maar vinnig gevecht waarbij de laatste enig initiatief had. Na een grote afruil werd echter plotseling tot remisie besloten. Met deze week nog te spelen de partijen Höl- scher-LanSer; De Jong-Blok; Langedijk- Walda; Van Nieuwenhuizen-Kistemaker en Wijdoogen-Wolters ziet de ranglijst er nu als volgt uit: gunstiger voor dan de nu nog boven hem geplaatste Van der Berg. De laatste kwam met een andere titelkandidaat Zeijlmans tot remisie zodat het voor Bontenbal een bijzonder prettige week was. De beide runners-up in groep 3, Koster en Gravemaker, misgunden elkaar de suc cessen van de laatste tijd kennelijk niet en besloten tot remise, kennelijk om de goede cadans niet te verstoren. Door zijn remise met Oldenmark werkte Van der Veldt zich weer van de laatste plaats. De uitslagen waren: t Hoofdgroep: Langedijk-Van Nieuwen- huizen afg.; Wolters-Blok 0-1; Walda- Wijdoogen 0-1; Kistenmaker-De Jong remise; Wolters-Lanser 1-0. Groep 1: Hei- denreich-De Haas 1-0; Kramer jr.-Ver- kooyen remise. Groep 2: Bontenbal-Van Niekerken 1-0; v. d. Berg-Zeijlmans remise; Deelder-Bontenbal 0-1. Groep 3: Koster-Gravemaker remise; v. d. Veldt- Koster remise. Groep 4: G. Bakker-Dijker 1-0. Uitslagen bondscompetitie: Kijk Uit 2- Bloemendaal, bord 1: Lanser-v. d. Werff 0-1; 2. Ir. Mees-Wijker 1-0; 3. Van Nieu- wenhuizen-Bomans 0-1; 4. Gordijn-Bies heuvel remise; 5. Van Pelt-Lindenbergh 1-0; 6. Heidenreich-Boutellier remise; 7. Doornenbal-Van der Meulen 0-1; 8. Maas- Van Beem 1-0; 9. Kramer jr.-Kikkert 1-0; 10. Zeijlmans-Veenendaal 1-0. Totaal 6-4. KSC-Kijk Uit 4, bord 1: Brandsma- Cleeren 1-0; 2. Aalpol-Plugboer 0-1; 3. Van Straten jr.-Van den Berg 1-0; 4. Arentsen- v. d. Wel 1-0; 5. Van der Horst-Grave- maker remise; 6. Buissink-C. Bakker 0-1; 7. Van Driel-Fr. van Maanen remise; 8. Verwoedt-Oldenmark 1-0; 9. De Bruyn- Koomen 1-0; 10. Van Kooten-Slager 1-0. Totaal 7-3. Nu het hoofdterrein van „Schoonen- berg" morgen voor voetballen wordt vrij gegeven, wacht de bezoekers beslist een aantrekkelijke wedstrijd. Alkmaar komt namelijk op bezoek. Weliswaar behoren de kaasstedelingen met hun 15 punten uit 14 wedstrijden nog niet lot de topclubs, maar we zijn er van overtuigd, dat ze de hoop op een hogere plaats op de ranglijst nog lang niet hebben ODgegeven. En aangezien er van VSV mag worden verwacht dat ze zal tonen, dat die eervolle plaats niet ten onrechte wordt bezet, gaat de toeschou wer ongetwijfeld een wedstrijd tegemoet, waarin „pit" zal zitten. De Stormvogels gaan naar AGOVV. Hoewel de blauwwitten in 14 wedstrijden 16 punten hebben behaald tegen de Apel- doorners „slechts" 12, is het onze vaste overtuiging, dat de Vogels daar in Apel doorn nog lang niet hebben gewonnen. De thuisclub leed immers tot dusver op haar eigen terrein nog geen enkele nederlaag. Van de zes ontmoetingen werden er 3 ge wonnen en 3 gelijkgespeeld. Wanneer de Vogels het dan ook tot een gelijkspel kun nen brengen, zouden we dit geen slecht resultaat vinden. VSV (thuis tegen Alkmaar); Stuy; Ja ger en Rijnders; Hendriks. Kort en Brom; Van Dolder, Belfroid, 'André, Dikstaal en Farenhorst. Stormvogels (uit tegen AGOVV): Eg- ner; Pirovano en Smits; De Bruin, Duijvenbode en S. de Graaf; Van Kampen, Van Wooning, Bakker, Spruit en Van Weerlee. Na de lange gedwongen rustperiode ko men de amateurs morgen dan weer in ac tie. Dat er voor de diverse wedstrijden de nodige belangstelling zal bestaan, behoeft zeker geen nader betoog, in de eerste plaats, omdat het publiek honger naar de bal zal hebben en voorts, omdat men ui terst nieuwsgierig zal zijn, hoe de ver schillende clubs „overwinterd" zullen heb ben. In 2B bekampen in Velsen-Noord VVB en Velsen elkaar. De Breesapers hebben een voorsprong van 5 punten, maar zullen onzes inziens toch met 'n gelijkspel genoe gen moeten nemen. Een gelijke uitslag verwachten we bij Alkm. Boys (9-12) en Vitesse (9-12) en bij Zeeburgia (8-9) Zilvermeeuwen (10-13). De Kennemers (8- 5) zal op eigen grond het kunststukje, dat het destijds in Amsterdam tegen SDW be werkstelligde de roodzwarten wonnen toen met 0-4 wel niet herhalen. West- Frisia (10-11) gaat van DWV (10-7) winnen en QSC (9-8) zal zien tegen OVVO (9-2) de sterkste tonen. In 3A gaat leider Beverwijk (9-14) een zware uitwedstrijd tegen Meervogels (9-9) tegemoet, maar de vele concurrenten namelijk Always Forward (9-13), DEM (9- 12), Alcmaria Victr. (9-12) en Succes (9-12) hebben het ook niet alle even gemak kelijk. DEM bijvoorbeeld zal de handen vol hebben aan Alcmaria Victrix en om gekeerd en Always Forward heeft van CSV ook nog niet gewonnen. Succes echter zal tegen ADO wel beslag op beide pun ten leggen. Wijk aan Zee (10-6) gaat in Oudkarspel tegen DTS (8-8) een vrij zeke re nederlaag tegemoet. 1. Blok 11 7 1 3 7Vz 2-3. Kistemaker 14 4 7 3 7V2 Wolters 14 5 5 4 7'/2 4. 11 6 2 3 7 5. De Jong 14 3 8 3 7 6. Walda 12 4 5 3 6Vz 7. Langedijk 12 4 4 4 6 5 V2 8. Lanser 12 3 5 4 9. Wijdoogen 12 3 4 5 5 10. v. Nieuwenhuizen 12 2 1 9 2V2 In de congreszaal van de Marijkehal op de Utrechtse Jaarbeurs, had men vrfjdag het witte doek met projectieapparaat vergeefs opgesteld. Ter gelegenheid van de „Kustvaartdag" zou namelijk de wereldpremière worden gegeven van de nieuwe kleurenfilm over de Nederlandse kustvaart, die werd vervaardigd in opdracht van het Koninklijk Zeemanscollege „De Groninger Eendracht". Om de een of andere reden was de film echter niet gearriveerd, zodat de vele belangstellenden hun nieuws gierigheid nog even zullen moeten bedwingen. De première zal nu op een nog nader te bepalen datum in Groningen worden gegeven. Overigens zijn de bezoekers deze dag toch volledig aan hun trekken gekomen, want de diverse facetten van de moderne kustvaart werden behandeld door drie kennelijk uiterst deskundige sprekers. In de eerste groep trekt de plotselinge terugval van De Haas de aandacht. Na zijn verliespartij tegen Doornenbal sneuvelde hij ditmaal tegen Heidenreich die nog steeds een theoretische kans maakt op de eerste of tweede plaats. Verkooyen kwam tot een verdienstelijke remise met Kramer jr., maar het herstel lijkt toch wat aan de late kant om de laatste plaats nog te kunnen ontlopen. Twee overwinningen van Bontenbal in de tweede groep brachten deze vechtjas weer op de tweede plaats in de rang schikking maar relatief staat hij er toch Vrlidag kwamen in IJmuiden aan: Jonet van Grimsby; Arendskerk, Hamburg; Lady Soma, Londen, naar Wormerveer; Chiron, Paramaribo; Mosel, Colchester; Michael M., Kings North; Frey, Londen; Gouwestroom .Londen; Paul Wes ters, Swansea: Paula Rahmann, Hamburg: Pe- trovsk, Riga: Togokust, Lissabon; Karimun. Bre merhaven; Tilo von Wilmovski, Narvik: Mandan, Rotterdam; Chemitank, Hamburg; Kongsmark, Rotterdam, voor IJmuiden; Patria. Rotterdam; Vrede, Swansea; Mercurius H., Dagenham. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Sukhumi van Ventspils; Oiltank, Rotterdam; Franka 2, Swansea; Zwerver, Hull. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Oiltank naar Rotterdam; Basbeck, Brussel; Leikanger, Rotter- dam; John M.. Rotterdam; Santa Lucia, Harlin- xailttT een. Oranjestad, Antwerpen: Rigoletto, Londen; 'Baden, Antwerpen: Kulmerland, Antwerpen; Jans. Londen: Geestemuende, Bremen; Leider- kerk, Rotterdam; Riouw, Bremen; Waldeck, San to Domingo; Marian, Liverpool, walsmateriaal van IJmuiden. DE EERSTE SPREKER was ir. J. Vol lebregt, directeur van de Internationale Apparaten N.V. uit Rotterdam, die een inleiding hield over het onderwerp „Mo derne nautische ontwikkeling". Spreker ging daarbij uit van de veronderstelling, dat de scheepseigenaar zijn schip zo vlug mogelijk op de plaats van bestemming krijgt en daarbij de minste onkosten maakt. Diverse technische en nautische hulpmiddelen kunnen de reder hierbij ter zijde staan, zoals radio richtingzoekers, radar en de automatische piloot. Wat dit laatste betreft was spreker ervan over. tuigd, dat bij de langere zeereizen die de schepen in vergelijking met een aantal jaren geleden maken, de investering van een automatische piloot stellig verantwoord is en dat in de toekomst, mede doör het besparen van de bemanning op de brug, deze apparatuur tot de standaarduitrus ting zal gaan behoren. Voorts meende ir. Vollebregt te mogen veronderstellen dat in de toekomst de ton- nenmaat, waarbij een radio-zendinstalla- tie wordt verplicht gesteld, van 500 BRT. tot 300 BRT. zal worden verlaagd. Thans is er reeds vrijwel geen kustvaarder meer of hij is van een zend-ontvangin- richting voorzien. Het aantal richtingzoe kers heeft zich eveneens sterk uitgebreid, niet het minst door de vele technische verbeteringen, welke deze apparatuur in de loop der jaren heeft ondergaan Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Saint Louis naar Duinkerken; Phidias, Rotterdam; Paul Wes ters, Antwerpen; Lone Bres, Antwerpen, van IJmuiden; Almdijk, Kaapstad. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Vrjjdag Er werden vrijdag 12.575 kisten vis aan gevoerd waarvan 977 kisten tong en tarbot, 3 heilbot, 3 tongschar en schartong, 955 schol, 20 schar, 10 bot, 8.100 haring, 180 ma kreel, 370 schelvis, 1.600 wijting, 300 kabel- jeugd en gul, 4 leng, 2 ham, 3 wolf, 12 poon, 25 kool vis, 11 diversen. De prijzen waren: per 1 kg: heilbot 3,90 3, grote tong 2,702,30, grootmiddel tong 2,121,80, kleinmiddel tong 2,401,92, kleine tong I 2,602,12, kleine tong II 2,60 —1,66, tarbot I 4,60—3,80. Per 50 kg: tarbot II 180, tarbot III 196, tarbot IV 140106, tongschar 120, schar tong 3028, grote schol 2216, grootmiddel schol 2216, kleinmiddel schol 36—26, kleine schol I 3626, kleine schol II 4516, schar 3217, bot 52,35, verse haring 23,2012,40, makreel 65—57, grote schelvis 6950, grootmiddel schelvis 6255, klein middel schelvis 6657, kleine schelvis I 71—54, kleine schelvis II 5918, wijting 288, grote gul 5750, middel gul 48, kleine gul 4439, ham 130, kleine wolf 50, poontjes 2317, kleine koolvis zwart 28 25 Per 125 kg: grote kabeljauw 236130, grote koolvis zwart 5247, grote leng 106, grote wolf 11094. De besommingen waren: KW 121 15.750. KW 162 7.960, KW 180 f 15.480, KW 165 f 13.450, KW 93 f 9.890, KW 127 f 10.570, KW 196 f 7.750. KW 164 f 11.100, KW 107 f 8 520, KW 186 1.500, IJM 2 3.950, VL 81 f 16.550. EEN ANDER APPARAAT, dat men wel op grote schaal bij de kustvaart tegen komt is de radar. Was dit oorspronkelijk een toverwoord, thans is ieder met dit begrip vertrouwd. Radar is een hulpmid del bij de navigatie gedurende slecht zicht, dat op grote afstand de navigator informatie kan geven omtrent de plaats van andere vaartuigen en objecten t.o.v. zijn eigen schip. Door deze objecten te volgen kan hij vaststellen of er gevaar voor aanvaring bestaat. Dientengevolge kunnen tijdig de noodzakelijke koers en/of vaartveranderingen worden ingevoerd. Ra dar is m.a.w. een anti-aanvaringsintru- ment en gedurende de stormachtige ont wikkeling van deze apparatuur hebben de radarfabrikanten zich er meer op toege legd de nautische eisen te verenigen met de technische ontwikkeling om zodoende aan de wensen van de gebruiker te vol doen. Dat er, ondanks het feit dat vele schepen met radar zijn uitgerust, nog vele aanvaringen gedurende mist hebben plaatsgevonden, vindt zijn oorzaak in het feit dat gevaar voor aanvaring vaak te laat wordt opgemerkt en koers of vaart- veranderingen te klein waren, of in het geheel niet werden uitgevoerd. Hoe goed een radar ook is, de waarde als hulp middel bij de navigatie moet worden af gemeten naar het inzicht dat de gebrui ker ervan heeft Ondanks het feit, dat radar wel degelijk zijn grote mogelijkhe den en voordelen heeft bewezen, kan het beeld niet zonder meer door iedere leek op een veilige en verantwoorde wijze wor den geïnterpreteerd. Vandaar dat spre ker ten slotte een verantwoorde opleiding bepleitte van het personeel, dat in de prak tijk met radar zal moeten werken. VERVOLGENS SPRAK ir. J. H. Kui per uit Appingedam, die onder meer vast stelde dat de moderne motortechnische ontwikkeling een groter aantal vaaruren per jaar mogelijk heeft gemaakt. Een nieuwe fase hierbij is de techniek *van automatisering en zeer speciaal in Japan, Amerika, Engeland en Noorwegen gaat men steeds meer geautomatiseerde sche pen bouwen. Ofschoon spreker dit systeem voor een kleine eenheid als de kustvaar- der minder geschikt achtte, gaf hij zijn gehoor de verzekering dat de mogelijk heden hiervan voortdurend worden bestu deerd. De technische ontwikkeling gaat immers voort, waarbij steeds verbeterin gen in outillage, gereedschap en appara tuur worden aangebracht. Ook ir. Kuiper stelde ten slotte vast, dat het van het grootste belang is dat men hierbij krijgt te maken met mensen, die degelijk voor een goed gebruik van deze apparatuur worden geïnstrueerd. DE DERDE SPREKER was de heer W. Vuursteen uit Delfzijl, die als onder- werp „De problematiek van de 500 bru to grens" had gekozen. Zoals insiders im mers weten, kent de kustvaart geen vaar- gebied-grens, doch is begrensd door de inhoudsmaat „kleiner dan 500 BRT" Op de Verolme-werf te Rozenburg is de 57-meter lange achterkant van een nieuw drijvend reparatiedok voor schepen van 25.000 ton d.w. van de helling gelopen. Dit was het laatste gedeelte van het 176 meter lange, 32.80 meter brede en 13.20 meter hoge dok, dat men in verband met breek- gevaar in drie gedeelten van de helling heeft laten lopen. De 57 meter lange kop kant, het 62 meter lange middengedeelte en de 57 meter lange achterkant zullen in een gegraven reparatiedok tot één geheel worden gemonteerd. Op de vrijgekomen helling zal op 26 maart a.s. de kiel worden gelegd van het eerste lpg-tankschip, dat gebruikt zal worden voor het vervoer van gekoelde vloeibare ammonia. NEW YORK (AFP) Het bestuur van de Newyorkse journalistenvereniging heeft zich met negen tegen acht stemmen uitge sproken voor aanvaarding van de voorstel len van de dagbladdirecties voor een nieu we collectieve arbeidsovereenkomst. De voorstellen zullen aan de goedkeuring der leden worden onderworpen en indien ook dezen zich ermee kunnen verenigen, kan dinsdag aan de staking bij de Newyorkse dagbladen, die thans 98 dagen heeft ge duurd, een einde komen. De directies heb ben de journalisten een salarisverhoging van gemiddeld ruim vier dollar per week aangeboden. Zondag en maandag zullen de leden van de journalisfenbond zich hierover uitspre ken. Deze grens is belangrijk, niet omdat met deze schepen de veiligheidsvoorschrif ten van de internationale conventies zou den kunnen worden ontdoken, doch voor al omdat de „wet op de Zeevaartdiplo ma's" bepaalt dat officieren met een veel geringere intellectuele kennis op de kust vaart tot de hoogste rangen kunnen door dringen. Selectie voor deze officieren ge schiedt dan ook op grond van hun ver- antwoordelijkheidsbesef en hun leider schap. Het is onjuist dat dit tot gevolg heeft dat een onevenredig groot aantal rampen met kustvaarders plaats vindt. De wijze van scheepsmeting is vast gelegd in het „Meetbrievenbesluit 1949' en wordt nader geïnterpreteerd door mid del van dienstorders. De strekking van deze dienstorders is het inperken van de vindingrijkheid van de ontwepers, en spreker vindt dit onjuist. Hij wil deze vindingrijkheid juist bevorderen en hoopt op deze wijze o.m. dat ruimte kan wor den gevonden om de accommodatie voor vrije-tijds-besteding te verbeteren. Het „Schepenbesluit" bepaalt voorts de vereiste minimum-bemanning met het oog op de veiligheid van het schip. Spreker meent dat sinds het opstellen van deze eisen de ontwikkeling dusdanig is geweest dat deze eisen opnieuw kritisch dienen te worden bezien, ook al om verdergaan de technische ontwikkeling een kans te geven. Een korte en zeer felle uitslaande brand heeft vannacht omstreeks half drie houten loods van acht meter lengte en vijf meter breedte van de machinefabriek Hof- geest aan de Rijksstraatweg 33 te Velsen vernield. In de loods stonden draaibanken en andere machines. De loods brandde to taal uit. De schade is aanzienlijklijk. De Veisense brandweer rukte met groot materieel uit, kort na de melding om half drie vannacht. Met drie stralen van de ho- gedruk-nevelspuit en met drie van de la- gedrukspuit gingen de brandweerlieden het vuur te lijf. Ongeveer anderhalf uur zijn zij in de weer geweest, maar nog tot vanmorgen half acht waren brandweerlie den aanwezig voor de nablussingswerk- zaamheden. De oorzaak van de brand is nog onbekend. De politie stelt hiernaar een onderzoek in. ATHENE (AP) Tijdens een parle- mentsdebat over een wetsontwerp voor herziening van de interne veiligheidswet zijn de Griekse parlementariërs slaags ge raakt in een handgemeen dat een kwar tier duurde. Drie afgevaardigden en een griffier raakten gewond. Het ontwerp was ingediend door de Democratische linkse unie (EDA), een pro-communistisch par tij. Afgevaardigden van beide partijen wier pen zich in de strijd. Voordat de zaal wachters de orde konden herstellen wer den er nog twee afgevaardigden beiden van de EDA en een griffier gewond. Intussen is bekend geworden dat al een tweetal wedstrijden werd afgelast; die van Kennemers tegen SDW en DEM tegen Alc. Victrix. In 4C moet IEV (10-14) het in een uit wedstrijd opnemen tegen ETO (9-11) en dit uitstapje komt de Velsenaren op punt (en)-verlies te staan. Maar concurrent Bloemendaal (9-12) heeft tegen Renova (9-11) ook beslist geen „walk-over". VVB (thuis tegen Velsen): Van den Bo gaard; Hoogendijk en De Jong; Van Vuuren, Both en Kersbergen; Doorn bos, Stet, A. Luitjes, R. Muskee en De Greef. IEV (uit tegen ETO): Jansen; Stals en Vendel; De Roos, Buur en Bakker; Bos, Haan, Beentjes, J. de Reus en Korver. Eredoctoraat. Dr. ir. P. H. Hermans, directeur van het Instituut voor cellulose- onderzoek te Utrecht, dat verbonden is aan het Centraal Researchinstituut van Alge mene Kunstzijde Unie n.v., is door de se naat van de Johannes Gutenberg-universi- teit te Mainz benoemd tot eredoctor in de natuurwetenschappen. ZWEDEN (T.T.) De Zweedse chirurg professor Gunnar Wiberg in Lund heeft de benen van een achttienjarig meisje van 1.87 meter met vijf centimeter verkort. „Nu is zij gelukkig en ik hoop dat zij het blijft", aldus kon de professor zeggen. Reeds eerder was in Zwedeh een der gelijke „verkortings-operatie" op een ove rigens gezonde persoon uitgevoerd, ook op een achttienjarig meisje dat zeer onder het feit van haar buitengewone lichaams lengte gebukt ging. Sommige dokters menen dat men niet in een gezond li chaam moest snijden, maar professor Wi berg deelt die mening niet. De professor had ook al een man gehol pen die aan acromegalie^abnormale groei) der extremiteiten) leed en die 2,28 meter lang was. Bij hem had hij stukken van tien centimeter uit de dijbenen weggeno men en van zes centimeter uit het scheen been. Een andere chirurg, dr. Kurt Sten- port, heeft eens een man met x-benen, o-benen gegeven omdat die man zo graag bij het paardenvolk wilde dienen, maar met zijn zwakke benen niet goed in het zadel kon blijven. ©PIB |^0P EN MAGEN „Maxje wil waterskiën lerenT kent men de zaak aan het blad, waarin dl adverteert. Is uw advertentie omkleed met het vertrouwen, dat dit dagblad heett. Voor levering GASGEISERS, WASTAFELS, DOUCHECELLEN Paulus Potterstraat 17 I Irnuiden-O Tel. 8287 KENN. CONF. IND. Raanstraat 34 - Beverwijk vraagt voor direct Het beste van het beste Prima pasvorm Alleenverkoop voor IJmuiden Drogisterij - Fotohandel TROMPSTRAAT 23 Telef 4559 - IJmuiden Vervolg Luidsprekers van pagina 20 Suede en lederen kleding vanaf 10.- p. mnd. Lederen Kiedingbedr. Veldhuis, Bree- straat 10-12, Beverwijk. Tel. 5629. Hollandia: ondergoed voor het hele gezin vindt U bij C. Lodder, Driehuis. Textieltip. Lakens en slopen effen en geborduurd. Ner gens goedkoper en beter C. Lodder, Driehuis. Banketbakkersijs met slag room. Eigen fabrikaat, v. d. Poli's Snelbuffet, Trompstr. 94. Tel. 6165. Plakzolcn vanaf 0.65, rub- berhakken vanaf f 0.50. Alle kleuren schoenverf. Schoen makerij v. d. Berg. Korte- naerstraat 39, hoek De Ruy- terstraat. Luxe verhuur. Allrisks verz. K. A. van Doesburg, Plane- tenweg 20. Tel. 7320. Kredieten tot 4900.- voor aankoop meubelen en wo ningtextiel. Vraagt gratis fol der. Discrete behandeling en zeer lage aflossingen. Post bus 1083, Rotterdam. Voor een betrouwbare auto naar Santpoort, Bloemend.- straatweg 148, Tel. 7709. Ver koop uitsluitend onder gar. Moment, voorr.: Opel Kapt. 60, V.W. '55, '58,'60. '62. Fiat 600 '61, Fiat 500 '59. Ford Taunus '57. M.G. Sedan '58. Citroen Ideaal, schuifdak en radio '59 Financ. mogelijk. Occasions. Steeds gr. en k automob. voorradig, w.o. '61, '62 en '63. 6 mnd. gar., ge- makk. betalingsvoorw. Wij zijn ook genegen onze wagens 14 dagen op proef te geven. In- en verkoop en taxaties. Zijlweg 292, Tel. 18035 Let op het juiste adres. Automo bielbedrijf M. F. v. d. Vaart. Ook rijks- en gemeente instellingen behoren tot onze cliënten. Te koop nogj mooie beige Eng. kinderwagen, f 50.-. IJmuiderstraatweg 50. Stofzuiger te koop. Stephen- sonplein 25. Te koop z.g.a.n. kinderwa gen. Spaarnestraat 13. Te koop Kaptein Mobylette. in uitst. staat, 95.-. Heeren duinweg 123. Te koop wit emaille 2-pits Buta gasstel. Vechtstraat 141 Te koop een zeer goede stu diepiano. f 225.- Solex, pri ma staat, f 35.- Driehuizer- kerkweg 63, Driehuis. Na 3 u Papegaaienkooi te koop. Wil- lebrordstraat 26. Na 7 uur. Te koop een Knittax brei machine, in goede staat. Br. L 1105. Te koop damesfiets, in pr. st. 35.-. Diezestraat 9. Te koop prima haard m. glas deur. Pres. Krugerstraat 13. Te koop Ford Taunus 1955. Sloot, Vechtstraat 25. Te koop rotanstoel, 4 st. en tafel m. glasplaat. Waterman straat 11. Te koop theemeubel, spie gel en een rooktafel. Hofdijk laan 34. Te koop old-fin. dressoir, 2 stel rookstoelkussens, gang en traploper. Spotkoopje. Sparrenstraat 18. Te koop z.g.a.n. Batavus Whippet brommer (sport) en Sparta met grote tank. Fin. mogelijk. Vechtstraat 205, IJ muiden. Te koop Erres wasmachine met wringer, in pr. st. f 150.-. Reggestraat 40. Te koop Duitse piano, merk „Klingman". Burg. Rambon- netlaan 27. Te koop in pr st. z. Rap brommer, b.j. '61, en leren vest, kl. mt. Koopje. Mer- wedestraat 56. Te koop half-Eng. kinderwa gen. Planetenweg 247. Bjjna nieuwe Fiat 500 1961 2000.-. Pracht Mercedes 180 f 1775.-. Mooie Dauphine f 1400.-. Prima Simca Elysée 900.-. V.W. de Luxe 1961, expolitiewagen f 2900.-. Vlot te financ. Ook inruil. Zee weg 269, IJmuiden. Tel. 02550- 8434. Ruil bij ons uw televisie!!! Velo, Trompstraat 68-69. Tel. 5198. Wijnands en Van Rensen: bekers, vaantjes. Vijzelstraat 125. A'dam. Zakenadres voor Velsen: J. J. van Rensen, Kerkerinklaan 70, Santpoort. Tel. 02560-7463. SERVICE Dat kan Telerama doen, omdat zij alleen artikelen verkoopt, die aan de hoog- ste technische eisen vol doen! Laat U door des kundigen voorlichten, voordat u een T.V.-, ra diotoestel of huishoude lijk apparaat wilt kopen. Na de koop kunt u reke nen op een 24-uur ser vice-dienst, waarvoor geen materialen en ar beidsloon worden bere kend! Gemakkelijke betalings voorwaarden en een ga rantie-service die uniek is! Dat geeft alléén Nieuwe Groenmarkt 2 Gen. Cronjéstraat 18 Haarlem tel. 15220-57900 Te koop 2-pers. Auping spi raal en kapok 3-delig bed. 20.-. Kerkerinklaan 27. Santpoort-Dorp. Voor een betere wagen naar AUTOHANDEL ST. BAVO Westergracht 13. HAARLEM - Telefoon 02590 - 29153. INKOOP - VERKOOP en TAXATIE 4 Chevrolet Impala's, z. mooi 1960 - 1961 - 1959 en 1962 Chevrolet Stationcar, 4-d.. 9 pers., als nieuw 1958. Chevro let Corvair Monza, 2-d., als nieuw 1962. Opel Rekord, zeer mooi 1961. Opel Caravan, z. mooi 1962. Opel Caravan z mooi 1960; Opel Bestel, als nieuw 1961; Opel Kapitan 196o'. Ford Custom, kl. zwart, z. mooi 1960. Ford Sunlyn Cabrio- let, z. mooi 1957. Oldsmobile Sedan, z. mooie wagen Ford Taunus de Luxe 17 M combi 1959. Plymouth Sedan, z goede wagen 1957. Mercedes 220 S 1958 en 220 S z. mooi 1960 Mercedes 190 SL sport m. z. en w. kap 1956 en '60. Mercedes 180 D '57 en 190 D, z. mooi '60, Fiat 500 Combi, als nw. '61-'62 Karmann Ghia m. roldak '57. En div. inruilwagens. Dage lijks geopend van 9—20, zondags van 11—16 uur. Op al deze wagens 3 mnd. of 10.000 km Bovag-garantie. Wij ruilen oude wagens tegen een goede prijs in. Kijk bij dit adres N.V. Ijsfabriek en Koelhuis IJSVRIES IJMUIDEN vraagt voor spoedige indiensttreding voor diverse fabriekswerkzaamheden en niet beneden 25 jaar. Aanmelden mondeling of schriftelijk: Kanaal straat 36, IJmuiden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 8