1 Tweede Kamer begon met debat over reclame-t.v. Kennedy: „Het zal muur rond vrije Amerika Cuba bouwen" frtZet O-Fresh HET WEER EL PONCHO ihwil Bolletje.' Hij is zo anders opeens... KAB: Geen reclame in de televisie Drie Rotterdammers in Zermatt met tyfus besmet Tas uit auto Van prinses Irene gestolen Meisje vermist Nederlands zand in Essen Twee inzittenden van marinevlieg tuig vermist Zaak Finsterwolde is nog steeds onduidelijk Zomerkolen duur Vulkaan eist 130 levens op Bali Russen boven Amerikane; IS •y> u Weer regen Vijf mannen die vastbesloten zijn hun eigen vrijheid en soevereiniteit te verdedigen stó' MORRIS "êefore you êuy! SUEDE DAMES- EN HERENJASJES GORDIJNSTOFFEN aan 2 kanten even mooi Toestel stortte tijdens oefening in de Middellandse Zee - 'J v#; f# V.,.'-r i||g!|gïp« ft®-! -7S- Het woord is aan Asregens verduisteren de zon op het eiland Java In de krant van heden: ik durf weer ademhalen J met ORALATOR 48e JAARGANG NUMMER 114 Kantoor. Lange Nieuwstra&t 427, Ijmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Telef. adm 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afcL Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VE L S E N-IJ M U ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG 19 MAART 17 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 oent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te Ijmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedreven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der V 7 - V In de Tweede Kamer is vanmiddag het debat begonnen over het al of niet gebruiken van zendtijd op het komende tweede televisienet ten behoeve van reclame. Deze kwestie is de laatste jaren in en vooral buiten parlementaire kringen in den brede besproken en beschreven. Mocht de Kamer instemmen met de opvattingen van de staatssecretarissen Scholten van O., K. en W. en Gijzeis (eertijds dr. Veldkamp) van Economische Zaken, neergelegd in de Nota inzake Reclametelevisie, dan zal waarschijnlijk ook een antwoord moeten worden gevonden op de vraag of het tweede net geheel aan de in de NTS ver enigde omroepen ter beschikking moet komen, of dat deze zendtijd geheel of gedeeltelijk aan een nieuwe concessionaris moet worden toegewezen. Van regeringszijde is gesuggereerd van de dertig nieuwe zenduren er tien aan de N.T.S. ter beschikking te stellen en twin tig aan een nieuwe concessionaris. Zodra een derde net, wellicht omstreeks 1968. ter beschikking komt, zou de N.T.S. dit derde net in vol gebruik kunnen krijgen, waar na de nieuwe concessionaris het tweede net volledig in handen zou hebben. Deze nieuwe concessionaris zou geen cent uit de „kijkgeldpot" ontvangen. De kosten van de programma's zouden ge heel uit de reclamegelden moeten - orden bestreden. Die kosten bedragen op het ogenblik omstreeks 10.000 gulden per pro gramma-uur. De werving van reclame zou geheel los moeten staan van de produktie van programma's, zodat de adverteerder, gelijk bij de dagbladen, geen invloed op de inhoud zal kunnen hebben. President Kennedy temidden van zijn Middenamerikaanse ambtgenoten. Van links naar rechts: Yidigoras Fuentes van Guatemala, Julio Rive van El Salvador, Roberto Chiari van Panama, Ramon Villera Morales van Honduras, Kennedy, Francisco Orlich van Costa Rica, Luis Somoza van Nicaragua en Rene Schick, de gekozen nieuwe pre sident van Nicaragua. Deze opname werd gemaakt in San José, de hoofd stad van Costa Rica, waar de presi denten van de Middenamerikaanse landen en de president van de Ver enigde Staten in vergadering bijeen zijn. (Telefoto) Het verbondsbestuur van de Katholieke Arbeiders Beweging (KAB) onderschrijft het standpunt inzake reclame in de tele visie, zoals dat is neergelegd in de brief van 13 maart van het katholiek maatschap pelijk beraad aan de leden der Tweede kamer. Het tekent daarbij echter aan, dat het reclame in de televisie op zich minder gewenst acht. Het verbondsbe stuur van de KAB zou het een goed en een zegen vinden indien de reclame niet in de televisie zou komen. Als de tweede kamer toch reclame in de televisie aan vaardt, dan meent het verbondsbestuur dat voldoende waarborgen moeten wor den verkregen, dat de televisieprogram ma's gevrijwaard blijven van welke com merciële invloed dan ook. De geneeskundige hoofdinspectie voor de volksgezondheid heeft een rondschrijven gericht tot ongeveer vijfduizend huisartsen in Nederland, waarin deze wordt gevraagd de uiterste waakzaamheid te betrachten en gevallen van tyfus zo spoedig moge lijk te rapporteren, zulks naar aanleiding van enige tyfusgevallen die onlangs in Rotterdam zijn geconstateerd. In Rotterdam zijn drie gevallen bekend geworden. De kans dat de ziekte zich daar zal uitbreiden is uiterst klein, zo meent de directeur van de gemeentelijke geneeskundige dienst, dr. L. Burema. Er zijn geen quarantaine-maatregelen geno men. De drie patiënten zijn een echtpaar en ëen driejarig meisje uit een ander gezin. De G.G.D. is tot de conclusie gekomen dat allen zijn besmet in de Zwitserse win tersportplaats Zermatt, waar momenteel 34 patiënten worden verpleegd en 25 an deren ter observatie zijn opgenomen. Aan prinses Irene is dit weekeinde in Amsterdam een tas met persoonlijke be zittingen ontstolen. De dief (dieven) heeft (hebben) de tas bemachtigd door een gat te snijden in de linnen kap van de auto van de prinses. De politie in Amsterdam bewaart over deze zaak het zwijgen. Prin ses Irene heeft in Amsterdam onder ande re een modeshow bijgewoond. Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk regen en aanvankelijk hier en daar mist. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Over wegend matige wind, in hoofd zaak tussen zuid en oost. Volledige weerrapporten op pagina twee. SAN JOSé (Costa Rica) (Reuter, AFP en AP) President Kennedy heeft van daag in zijn openingsrede bij de bijeen- comst van presidenten van zes Midden amerikaanse landen in San José gezegd dat „het vrije Amerika een muur rond Cuba zal bouwen" om te voorkomen dat communistische ondergrondse activi teiten en agenten „worden ingevoerd Kennedy deed geen concrete voorstellen maar zei dat de muur rond Cuba niet van het soort zal worden zoals er een in Berlijn is, „van stenen, metselwerk of prikkeldraad, maar een muur van mannen die vastbesloten zijn hun eigen vrijheid en soevereiniteit te verdedigen". Voor een beter leven In Latijns-Amerika is niet alleen hulp van de Verenigde Sta ten nodig, maar ook een verstandiger ge bruikmaking van de rijkdommen en de macht van de bezittende en heersende klassen in de Zuidamerikaanse landen, zo zei hij. Kennedy bood voorts aan over eenkomsten te sluiten om tot stabilisatie van de prijzen van nog meer handelsgoe deren te komen, zoals in een overeenkomst over de koffieprijs die wordt voorbereid. Kennedy werd gisteren met groot en thousiasme begroet bij zijn aankomst in San José. Hij en president Orlich van Cos ta Rica werden in hun open auto van top tot teen met confetti bestrooid door een menigte, die het politiekordon had door broken. In een toespraak legde Kennedy er de nadruk op, dat de Verenigde Sta ten hadden beloofd de zes Middenameri kaanse landen te zullen helpen bij het be waren van hun politieke onafhankelijkheid en het bevorderen van hun economisch welzijn. LONDEN (AP) Het Russische persbu reau Tass heeft verklaard dat de toe spraak van Kennedy het Amerikaanse doel moet verbergen voor een agressieve alliantie tegen Cuba. Zijn „woorden hou den duidelijk een verlangen in om een gemeenschappelijk front te vormen van de reactionaire krachten die van de Ver enigde Staten afhankelijk zijn voor nieuwe agressie tegen Cuba", aldus de Tass-cor- respondent in Washington. MIAMI (Floriada) (Reuter/AFP) Volgens de radio-omroep van de Cubaan se ballingen te Miami in Florida hebben zondag commando's van twee groepen Cubaanse ballingen een Russisch kamp en een Russisch schip aan de noordkust van Cuba aangevallenè Radio-Havana heeft la ter gemeld dat een aantal gewonde ma trozen was opgenomen in een ziekenhuis bij Isabela la Sagua in de provincie Las Villas. Van een commando-aanval maakte, dit radiostation geen melding. De nationa liteit van de matrozen werd niet ge noemd. NEW YORK (Reuter) De Braziliaan se ambassadeur in Washington heeft ge- zegt dat oe Amerikaanse bewegingen over het doordringen van communisten in de Braziliaanse regering op „een tijdelijk misverstand" berusten. In opdracht van zijn regering heeft hij met de waarnemend minister van Buitenlandse Zaken, George Ball, deze kwertie besproken, „wat veel heeft bijgedragen tot het ophelderen van zekere misverstanden", zo zei hij. Advertentie Sinds 4 september wordt de 17-jarige Louise Maria van Doorn uit Velsen ver mist. Het meisje, dat in een inrichting te Eibergen werd verpleegd, was met verlof thuis. De politie vreest, dat zij onder valse voorwendsels verborgen wordt gehouden, of dat zij een ongeval heeft gehad. Het meisje is ongeveer 1.65 meter lang en heeft donkerblond krullend haar en grijs-groene ogen. Haar kleding is onbekend. De groepscommandant der rijkspolitie te Eibergen (05454-230) vraagt ieder die in lichtingen kan verstrekken zich met hem of met de politie in de eigen woonplaats in verbinding te stellen. Advertentie BARTAST HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Tijdens de Hollandweek in Essen zal de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer een recla me-actie voeren waarvan men zeer veel verwacht. Men gaat namelijk plastic zakjes met Nederlands strand- zand en schelpen uitreiken. RIO DE JANEIRO (AFP) Op een sta tion in een voorstad van Rio de Janeiro zijn twaalf mensen omgekomen en talrijke andere gewond toen een sneltrein met grote vaart op hen in reed. De bewoners van de voorstad hadden uit protest tegen de talrijke vertragingen in de treinenloop het station bezet en velen bevonden zich tussen de rails zonder te bemerken dat de trein in aantocht was. De bestuurder kon niet tijdig stoppen. Tijdens een oefening van Nederlandse marineschepen in de Middellandse Zee is een vliegtuig van de marineluchtvaart dienst in zee gestort. Van de vier inzetten- den werden er twee gered: de beide an deren worden vermist. Het ongeluk gebeurde bij Gibraltar met een S2F-1 onderzeebootbestrijdingsvlieg- tuig, bèhorende tot vliégtuigsquadron 2 van de Marineluchtvaartdienst. Het stort te gisteravond omstreeks negen uur in zee. De luitenant ter zee der tweede klasse O.C. A. de Bloois en sergeant-vliegtuigte legrafist K. Soute konden zich door mid del van een dinghy in veiligheid stellen en werden door de jager „Amsterdam' opgepikt. De twee andere inzittenden, lui tenant ter zee vlieger der derde klasse K.M.R. C. K. Staverman, oud 21 jaar, on gehuwd ên wonende te Leidschendam en sergeant-vlieger R. Speld, oud 24 jaar, on gehuwd en wonende te MaarsSen, worden vermist. Schepen van het smaldeel, vlieg tuigen van de marineluchtvaartdienst die voor deze oefeningen tijdelijk gestatio neerd zijn te Gibraltar en vliegtuigen van de R.A.F. zoeken naar de vermisten. Luitenant ter zeê De BJoois is ongedeerd, sergeant Soute liep enige brandwonden op aan zijn linkerhand. Vorige week is in België een merk waardige treindienst in bedrijf geko men. Acht maal per dag rijdt over een 22 km. lang spoortraject tussen Seraing en een nieuwe staalfabriek in Herstal een speciale trein waarin in totaal per dag 2400 ton vloeibaar staal met een temperatuur van rond de 1300 graden Celsius van de hoogovens in Sèraing naar de fabriek wordt ver voerd. De vurige lading koelt in de speciale spoorwagons, van het type dat op de foto is te zien, tijdens de tocht, welke vijftig minuten in beslag neemt, slechts 8 graden af. Bovendien zal een programmaraad de faits et gestes van de programma-conces sionaris moeten bezien en zo nodig corri geren. Een omstreden punt is het nut van tele visie-reclame voor het bedrijfsleven. De middenstandsorganisaties zijn er, blij kens hun uitspraak van de laatste dagen, ronduit tegen. Maar industrie en handel staan er bepaald niet afkerig tegenover. Zij wijzen onder meer op de invloed van Duitse televisie-reclame in onze oostelijke provinciën. Sommige dagbladen en het bioscoopbedrijf hebben ook vele bezwëren geopperd. Anderzijds nemen grotere en kleinere groepen dagbladen deel aan com binaties, die naar de concessie werven. Volgens de jongste ontwikkeling zullen bij een gunstige uitspraak van de Kamer de belangrijkste kanspaarden voor een concessie, waarbij OTEM en T.V.N., po gen hun belangen te verenigen. In omroepkringen vraagt men zich af of het tegenwoordige televisiebestel zal kun nen worden gecontinueerd of dat inder daad een nieuwe eend In de televisie-Dijt zal verschijnen. Bij de justitie in Groningen wil men nog steeds geen nadere bijzonderheden verstrekken over de arrestatie van vijf communistische kopstukken in Finsterwol de, maar het staat toch wel vrijwel vast dat de arrestaties verband houden met de brand die op 6 augustus 1960 heeft gewoed in het communistische volksgebouw Het Centrum. De assuradeuren J. C. Knegt en zoon uit Amsterdam hebben aanvankelijk ge weigerd te betalen. Dit kwam naar voren in de raadsver gadering van 24 april 1961, toen de com munisten bij monde van hun fractieleider een aanval lanceerden op genoemd assu rantiekantoor. De solvabiliteit van het kan toor werd bij die gelegenheid in twijfel getrokken. Men stelde voor een onder zoek te laten instellen, ook omdat de ge meente tal van andere eigendommen bij Knegt had verzekerd. In de loop van 1961 is de uitkering ech ter .toch gekomen. Het gebouw dat door de communisten zelf is gebouwd en dat destijds tot „besmet werk" werd ver klaard, stond aanvankelijk op naam van de gearresteerde loswerkman, tevens raadslid, later werd het op naam gezet van het gebouwen-instituut van de C.P.N. weer latèr op naam van de heer J. Sie- mons, thans wethouder van de gemeente Finsterwolde. Naar men in Finsterwolde zegt, zou de echtgenote van Sif«Tions zich hebben laten ontvallen dat „als haar man nu dood ging zij de eigenaresse van het gebouw zou zijn." Toen wérd ijlings een commissa riaat ingesteld bestaande uit vijf perso nen, van wie er op het ogenblik vier zijn gearresteerd. Naar verluidt is ook wethouder J. Sie- mons commissaris. Het communistisch dagblad „De Waar heid" reageert op de berichten met de beschuldiging dat er sprake is van provo catie. Het schrijft: „Met zekerheid kan thans gezegd worden, dat er van regeringszijde een provocatie in de maak is, die ten doel heeft de Communistische Partij in op spraak te brengen aan de vooravond van de verkiezingen". Het blad zegt dat woensdag al arresta ties werden verricht. „Zondagmiddag werd officieel medege deeld, dat de arrestaties werden verricht op grond „van het vermoeden van een strafbaar feit". Ook nu weigert men iets naders mede te delen. Op deze manier probeert men het van de kant van de justitie onmogelijk te maken, dat de ar beidersbeweging, de afdeling van de Com munistische Partij te Finsterwolde en de communistische raadsfractie en wethouders aldaar zich een oordeel vormen over wat er eigenlijk aan de hand is". f* SS - m - - §j -is® Door de strenge winter zijn de kolen- voorraden bij de handel sterk ingekrompen, om niet te spreken van uitgeput, zodat men met grote spoed dient te bevoorraden om de zomerverkoop weer op gang te kunnen brengen. Tussen april en september zal ongeveer 2V2 miljoen ton huisbrand be schikbaar moeten komen. Er zullen dus veel kolen ingevoerd moeten worden. Dit zal tot gevolg hebben dat er dit jaar hoogstwaarschijnlijk minder verschil zal zijn tussen de zomerprijzen en de prijzen van de afgelopen winter. fsfs;, /- 'Fa Charbonnel: Karakter is: een gepast gebruik ma ken van de vrijheid en van het recht, haar te verwerven. DJAKARTA (Reuter) De vulkaa Agoeng op Bali heeft, volgens reizigers die uit Bali in Djakarta aankomen, tot ni» toe 130 mensenlevens gekost. De meer dan 3000 meter hoge berg braakt nog steeds lava en as uit. Het officiële Indonesische persbureau „Antara" meldt, dat as afkomstig van de vulkaan in Oost-Java en op het eiland Madoera is gevallen. De burgemeester van Soerabaja heeft maandag alle scholen in de stad laten sluiten omdat de zon door aswolken werd verduisterd. Kort na het middaguur werd het zelfs volkomen donker in Soerabaja. De duisternis veroorzaakte tal van verkeersongevallen. Volgens het Indonesische dagblad „Doeta Masjarakat" is maandag ook as neergekomen in Dja karta. De hoofdredacteur van het Amerikaanse tijdschrift „The National Geographic Ma gazine", Windstor Booth, die maandag na een bezoek aan Bali in Djakarta aan kwam, zei, dat er wellicht onder de des- sabevolking van het eiland nog meer slacht offers zijn gevallen. De dikke aslaag, die Bali bedekt, ruineert de rijstoogst. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Langs sluizen en havens5 In de Vishal en op zee6 Kunst Horen en Zien 7 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Beurs H Scheepsberichten 11 Topsy 12 Sport 13 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Advertentie ECHOPUT Advertentie Wat 'n verademing! Alles is nu o-zo mooi, •dankzij de O-Fresh Oralator, die adem- frisheid garandeert! Handig zo'n vestzak apparaatje voor ieder die veel met mensen omgaat. Even diep inhaleren en u bent adem-fris! O-Fresh (nieuw!) is diepdoor dringend en reinigt na speciaal eten, roken •en drinken slechte adem volkomen! handig vestzak-formaat f 2.25 bij uw apotheker, drogist of speciaalzaak WASHINGTON Begeleid door via dt radar gealarmeerde Amerikaapse straal jagers, hebben vier Russische vliegtuigen zaterdag negen maal over het Amerikaan se vliegdekschip Constellation gevlogen, dat in de Stille Oceaan voer. (Reuter).

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1