Nescafe Franse vakbonden willen een algemene staking ELDNIEUWS SUNNY m ter kennismaking tijdelijk Van dag tot dag Mijnwerkers willen weer naar Parijs Parijs ziet niet veel vrucht van weekeinde-bezoek cPraatótoel j ROZIJNENBROOD Zodra U het potje opent, ruikt U de geur van de versgebrande koffie. Neem de proef op de som! Ontdek de extra kwaliteit van - «debeste koffiebonen Tweede met Op n SUNNY COOP LEKKER ALST FIJNSTE BANKET! - ATllr 5fc.Tr mamr af 'rife CN Generale repetitie? Paus Joannes gevallen bij bestijgen van zijn troon DINSDAG 19 MAART 1963 Relaties Somalië-Engeland nu officieel verbroken Willem II Alléén Nieuwe Nescafé bewaart de geur van de versgebrande koffie. Wat ruikt dat lekker! Neem nu zelf deze proef en stap óók over op geurige Nieuwe Nescafé - i •5, (Van onze correspondent) PARIJS De dag van gisteren heeft hoegenaamd geen verlichting gebracht op het Franse stakingsfront. Men mag eer der zeggen dat de wind in heel Frank rijk, met uitzondering /an Lotharingen, steeds sterker uit de stormhoek begint te waaien. In de ijzermijnen van Lotharin gen hebben gisteravond de omstreeks der tigduizend stakers, die hun eerste eis aan de regering van onmiddellijke hervatting der onderhandelingen als aanvaard be schouwden, besloten vermoedelijk mor gen weer aan het werk te gaan. De mijnwerkers spreken elders echter van nieuwe en nog massalere marsen naar Parijs en dreigen zelfs het voorbeeld van de boeren van vorig jaar te zullen volgen door, zo nodig, ook de spoor- en andere wegen te barricaderen. Bovendien breidt de sociale onrust zich als een vetvlek op een krant steeds ver der uit over andere sectoren van het eco nomische leven. Vooral in de genationa liseerde bedrijven van gas-, elektriciteit-, transportwezen, posterijen en ook van de burgerluchtvaart begint het steeds luider te rommelen. Elk om beurten zullen die arbeiders of ambtenaren in de loop van deze week het werk een paar uur neer leggen om de normale gang van zaken ingrijpend te verstoren. Aan het eind van de week zullen in totaal één miljoen man een 24-uurs-staking houden. Morgen houden de ambtenaren een massabijeenkomst op het stadhuis plein in Parijs. De postbodes zullen don derdag het werk voor 24 uur neerleggen, de telefoonmonteurs doen dit vrijdag, ter wijl een gedeelte van het administratieve personeel van de posterijen zaterdag een dag „rust" zal nemen. Het grondpersoneel van de luchtvaartmaatschappij Air France heeft voor woensdag stakingen van vier uur aangekondigd Verscheidene vlieg tuigen zullen hierdoor met vertragingen te kampen hebben. Donderdag zal elke werkploeg van het spoorwegpersoneel het werk voor twee uur neerleggen, hetgeen tot grote vertragingen zal leiden. De ar beiders van de aardgasbedrijven in Lacq (Zuidwest-Frankrijk) hebben besloten hun staking voort te zetten. Zij hebben opnieuw gedreigd met een volledige staking als niet binnen 48 uur aan hun eisen wordt vol daan. De bedrijven in Lacq verzorgen de helft van de Franse aardgasproduktie en de produktie is reeds tot eenzesde van de normale levering teruggelopen. Men heeft de indruk en ook de er varing dat de korte interrupties be doeld zouden kunnen zijn als generale re petitie voor een algemene staking, die eventueel als een volgende stap kan wor den geproclameerd. Met het eenheidsfront dat de drie vak centrales vormen is de voornaamste voor waarde voor algemene stakingen vervuld. De stemming in de mijnstreken lijkt, zo mogelijk, nog strijdlustiger te zijn gewor den. Liever verhongeren dan capituleren, luidt het veelzeggende parool. Ondertussen zijn de onderhandelingen tussen de regering in de personen van de drie leden van het comité der wijzen en de vakverenigingleiders officieel nog altijd niet verbroken. Voor donderdag staat een nieuwe ontmoeting op het pro gramma. Wanneer men echter beslist van een dialoog gewagen wil, dan wordt die toch wel eerder gestotterd dan gesproken. Greep in postzak. De politierechter in Den Haag heeft een 38-jarige ex-hoofd conducteur van de Nederlandsche Spoor wegen die een greep in een postzak had gedaan hetgeen hem tot zijn eigen schrik 13.000 opleverde, veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, waar van twee maanden voorwaardelijk. (Van onze correspondent) ROME. Gisterochtend is de paus, tijdens een audiëntie, een ongelukje over komen. Terwijl Joannes XXIII zich voor bereidde voor het zegenen van de eerste steen van een pauselijk college voor de opleiding van missonarissen dat zal ver rijzen in zijn geboorteplaats Sotto II Mon te bij Betgamo in Noord-Italië struikelde hij bij het betreden van de troon en viel naar beneden, waarbij hij terecht kwam tegen de leuning van de troon. Hij kon de val breken door zijn armen uit te ste ken en heeft geen letsel opgelopen. Hij stond onmiddellijk op en hield daarop de toespraak die hij reeds had voorbereid. Een uur na de val ontving hij weer an dere personen in audiëntie. De gezondheid van de paus is niet slecht en de laatste tijd bezoekt hij weer her haaldelijk kerken en instellingen in Ro me. Zijn werkzaamheid is niet minder dan voor de ziekte, die in het afgelopen najaar zoveel onrust heeft gewekt. (Van onze correspondent) PARIJS De Franse kranten hebben gisteren maar heel kort en heel lauw ge reageerd op de sporadische berichten over het gesprek dat generaal Charles de Gaulle zaterdag, ter gelegenheid van zijn bezoek aan het koninklijk paar in Neder land, ook met minister Luns heeft ge voerd. Er werden wat afgezaagde mop jes getapt over de grote lengte 1.92 meter van de Nederlandse minister en van het Franse staatshoofd, die elkander daardoor recht in de ogen konden kijken, doch over de fundamentele tegenstellin gen van hun inzichten over de toekomst van Europa heeft, zo is de algemene in druk toch wel, dit praatje bij de koffie weinig of niets opgeleverd of uitgericht. Een der kranten schreef dat de geest van Groot-Brittannië een ware toenadering tussen beide staatslieden en hun landen ook in 's-Gravenhage opnieuw onmogelijk had gemaakt. Dcreserveerd NAVO-lid. Halvard Lange, de Noorse minister van buitenlandse za ken, heeft maandag voor zijn vertrek naar Washington gezegd, dat Noorwe gen niet kan deelnemen aan een multila terale NAVO-kernmacht. Noorwegen is NAVO-lid. India klaagt. India heeft in een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad Pa kistan ervan beschuldigd door zijn grensovereenkomst met China een reso lutie van de Veiligheidsraad over Kasj mir te hebben geschonden. Ook beschul digt India Pakistan ervan, de soeverei niteit over Indisch grondgebied aan Chi na te hebben afgestaan. Verbaasde boer. Een Italiaanse boer, die treurig stond te kijken naar de schade die een door zware regen veroorzaakte aardverschuiving op zijn land had aan gericht, keek plotseling stomverbaasd. Hij zag een grote ivoren slagtand uit de grond steken. Oudheidkundigen hebben een deel van het skelet opgegraven van een olifant die 400.000 tot 600.000 jaar ge leden moet hebben geleefd. Herleefde belangstelling. Prof. Lev Lan dau, een der grootste specialisten op het gebied der kernfysica, die in begin 1962 door een auto-ongeluk zwaar werd ge wond, is thans zover hersteld dat hij zich weer voor natuurkundige proble men interesseert. De Russische nobel- prijswinnaar is driemaal „klinisch dood" geweest. Meer dan honderd artsen heb ben hem behandeld, onder wie buiten landse geleerden. Het hakenkruis vertrapt. Op het hoogste punt van Moskou, de Poklonnaya-heu- vel, zal een reusachtig monument wor den opgericht ter herinnering aan de Russische overwinning op Duitsland in de tweede wereldoorlog. Het ontwerp voor het monument een groep beeld houwwerken verspreid over 'n groot ter rein heeft de goedkeuring gekregen van premier Kroesjtsjev, die het realis tische kunst heeft genomend. Het centra le deel van het gedenkteken zal bestaan uit een heroïsche Russische soldaat die het hakenkruis vertrapt. In zijn ene hand omklemt hij een zwaard en met zijn an dere drukt hij een kind tegen zijn borst. Spionage. De Joegoslavische regering deelt mee, dat in 1962 145 buitenland se spionnen en agenten in het land wer den ontmaskerd en aangehouden. Gedu rende de afgelopen vier jaar bedroeg hun aantal 1.139, onder wie 84 Albane zen. T.V. en traditie. De Britse regering heeft laten weten, dat er haars inziens veel voor is te zeggen om de parlementaire debatten over de televisie uit te zenden. Een beslissing hierover moet het parle ment nemen. Zowel bij de conservatie ven als bij de socialisten en liberalen be staat veel verzet tegen het uitzenden van het parlementaire gebeuren. Nu mag er zelfs niet worden gefotografeerd. Ziekenhuis. De UNO-bestuurder in Nieuw- Guinea, dr. Djalal Abdoh, heeft in Biak een nieuw ziekenhuis geopend. Dit mo derne ziekenhuis, dat 120 bedden heeft, is gebouwd door de Amsterdamse Bal- lastmaatschappij. Biochemische waarheid. Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft beslist, dat beken tenissen die zijn ontlokt door de ver dachte een bedwelmend middel toe te dienen niet als gerechtelijk bewijsmid del kunnen gelden. De verdediger van een wegens moord ter dood veroordeel de had gesteld, dat de bekentenis van zijn cliënt werd verkregen, nadat deze een „waarheidsserum" was toegediend. Vrouw tegen gier. Een vrouw op een boerderij bij Windhoek (Zuidwest- Afrika) heeft met een scherpe steen een gier gedood, die haar aanviel terwijl zij alleen in het open veld liep. Zij werd door de scherpe snavel van de vogel ge wond. De vrouw viel onder het gewicht van de vogel op de grond. Zij slaagde erin het monster tegen de grond te drukken. Zij greep een steen en doodde de giermet de eerste klap. Verschuiving. In Kodomari in Midden- Japan worden 140 mensen vermist na grondverschuivingen, die zich daar za terdag hebben voorgedaan. 60 huizen werden bedolven of beschadigd. Vandaag zijn de Kamerdebatten over de televisie-nota van de regering begon nen. De inzet van het debat is de vraag, of naast het bestaande t.v.-programma een zogenaamd „tweede net" moet wor den ingesteld, zodat de Nederlandse te levisiekijker zijn keus zal kunnen maken tussen twee gelijktijdig uitgezonden pro gramma's. En een ander vraagstuk, dat moet worden opgelost, luidt: wie zal dit tweede programma moeten of mogen ver zorgen? Er zijn voor de verzorging van dat tweede net diverse gegadigden. Uiteraard hebben de bestaande omroepverenigingen zich van harte aanbevolen, maar daar naast zijn andere organisaties opgedoken en er komen nog steeds nieuwe. Nu is het opmerkelijk dat het Nederlandse Instituut voor de Publieke Opinie, dat geregeld en quêtes houdt over min of meer van open baar belang zijnde onderwerpen, op zijn enquête-vraag „Wie moet naar uw me ning het tweede t.v.-net Verzorgen?" van zeer velen te horen kreeg dat zij een con currerende organisatie boven de omroe pen prefereerden; naar de al of niet wen selijkheid van reclame-televisie was toen zelfs nog niet geïnformeerd. Pas in een volgende enquête-vraag werd de kwestie van de reclame aangesneden. Nu was dit niet de eerste keer, dat het NIPO aan dit vraagstuk een onderzoek wijdde en het merkwaardige geval doet zich voor dat het percentage tegenstan ders van reclame in de t.v. de laatste tijd aanzienlijk is gegroeid, namelijk van 26fl?o van de ondervraagden die een eigen me ning over de kwestie hadden in oktober 1962 tot 30%> nu. Hieruit mag men waar schijnlijk concluderen dat vele kijkers zich langzamerhand beginnen te realise ren wat reclame in de televisie betekent, of in ieder geval zou kunnen betekenen, en in hoeverre hun kijkgenot daardoor kan worden bedorven. Maar tevens blijkt uit deze percentages dat het aantal voorstanders van reclame- t.v. nog altijd ver in de meerderheid is (althans onder de ondervraagden, die toch wel een representatieve groep zullen vor men). Betekent dit nu, dat de Tweede Ka mer, wil zij, „de wil des volks" vertolken, dus maar vóór reclame in de televisie zal moeten stemmen? Zo eenvoudig kan de zaak natuurlijk niet worden gesteld, want er komen nog allerlei andere overwegin gen bij kijken. Moet bijvoorbeeld, als er een tweede net zonder reclame zou ko men, het kijkgeld worden verhoogd? Drie kwart van de principiële tegenstanders van reclame-t.v. hebben er wel enige ver hoging van het kijkgeld voor over als zij daarmee hun t.v.-scherm onbesmet van commerciële boodschappen kunnen hou den. Maar nog veel belangrijker is natuur lijk de vraag of 't parlement voldoende ga ranties meent te kunnen vinden in de maatregelen, die de regering voorstelt, om de nodige controle op die commerciële boodschappen uit te oefenen en bovenal om de mogelijke funeste invloed van ad verteerders op het niet-commerciële- deel van de uitzendingen (een kwaad dat b.v. in de Amerikaanse televisie wijd verbreid is) onder alle omstandigheden te kunnen weren. Naar onze mening moet het antwoord op deze laatste vraag in overwegende ma te beslissend zijn voor de houding, die de Tweede Kamer gaat aannemen. Die hou ding zal natuurlijk ook afhangen van de principiële beslissing die de Kamerleden zullen moeten nemen omtrent de rol, welke aan de bestaande omroepverenigin gen bij de verzorging van het tweede pro gramma al of niet zal worden toebedeeld. Zoals wij al opmerkten bleek uit de NIPO-enquête dat een meerderheid van hen, die hieromtrent een mening hadden, de omroepverenigingen liever niet dan wel bij dat tweede net betrokken ziet. Maar zal „de wil des volks" ook in dit opzicht door de Kamer worden vertolkt? Hoe dit alles ook zij, wij hopen vurig dat het parlement een tweede programma zónder reclame zal verkiezen boven een tweede programma mèt reclame waarvan de kwaliteit en de onafhankelijkheid niet voor honderd percent gewaarborgd zijn; en dat de Kamer, in geval van twijfel, de standvastigheid zal bezitten om te zeg gen: dan maar géén tweede net. MOGADISCIO (Reuter) Somalië, dat eerder al had aangekondigd de betrekkin gen met Engeland te zullen verbreken we gens de Britse weigering om een deel van Kenya aan de jonge Afrikaanse republiek toe te voegen, heeft maandag in een offi ciële nota Groot-Brittannië gevraagd zijn diplomatieke vertegenwoordiging uit Mo gadiscio terug te trekken. De V.S. is ver zocht de Britse belangen in Somalië te behartigen. Advertentie Elke keer al ik 's avonds de verlichte huiskamer verlaat en de betrekkelijke duisternis van de gang binnenstap op weg om een of andere koster missie in het huis te gaan vervullen flitst Wil lem II als een donkere streep langs me heen. En elke keer als ik uit de donke re gang terugkeer naar de verlichte huis kamer, flitst Willem II weer in tegenover gestelde richting. Willem II is onze poes. Zij is niet vernoemd naar een in dit land gefabriceerde sigaar, doch heet eenvou dig Willem II omdat ze de opvolgster is van Willem I. Dat was een cypers zwerfstertje, door een van de collega's meegebracht van de kermis, waar het diertje hem temidden van het lawaai van zweefmolens, autoscooters, hoofd van Jut en rupsbaan als beschermer had uitverko ren. Helaas was hij vrijgezel en deswege „en pension". Willem II is een lapjespoes, geboren in het asiel en daarna liefderijk opgenomen in ons huis. Lapjespoezen zijn, zoals u waarschijnlijk weet, getooid met de kleu ren rood en zwart, en soms ook nog met wit. Bij Willem II loopt de scheiding tussen rood en zwart vertikaal midden over de kop, waardoor één oog in het rood en het andere in het zwart geprikt staat, terwijl haar neus in het grensgebied ligt. Die tweekleurigheid verleent aan de kop van Willem II een merkwaardige, grappige gespletenheid. Sinds de dooi inviel, is er iets mis met Willem II. Zij vertoont de rusteloosheid, die poezen in het voorjaar eigen pleegt te zijn, in hoogst ernstige mate, doch schijnt in deze lange winter zozeer aan de kachel gewoon geraakt te zijn, dat ze het buiten toch nog niet lang kan volhouden. Zo lang de vorst hoogtij vierde, merkte je nau welijks iets van het bestaan van Willem II. Zij sliep, alle losse eindjes ingestopt, eindeloos lang achtereen onder de schoor steenmantel achter de kachel. Daar was zij onbereikbaar voor Midas, de bastaard herder, met wie zij normaliter menig vrij kwartiertje in volle overgave pleegt te ra votten. Onbereikbaar was ze daar ook voor onze zoon, die nog geen twee tur ven hoog bij tijd en wijle als een bulldozer, met het hoofd omlaag, over de grond kruipt, sinds hij heeft ontdekt dat hij, zich op die manier voortbewegend in plaats van op zijn nog altijd wat wan kele benen, Midas heerlijk de stuipen op het lijf kan jagen. Willem II, gewoon geraakt aan wat een nieuwe ijstijd scheen te zijn, weet met het voorjaar kennelijk nog niet goed raad. Zij weigert hardnekkig de nachten buiten door te brengen, hetgeen ze vroeger in andere jaargetijden juist met alle geweld wél wilde. En op de overige uren van het etmaal doet ze niet anders dan heen en weer lopen tussen de keuken en de huis kamer. Soms denk ik, als ze Midas uit een hinderlaag onder de divan of op een hoge stoelleuning bespringt (wat ze later altijd moet bezurendat haar poezena- tuur weer in her rechte spoor is. Doch eer- gisternacht ik had haar onder protest toch buiten gezet zat ze omstreeks vier uur doordringend rauw te klagen vlak on der het slaapkamerraam, op de plank die het zonnescherm beschuiten moet tot be tere dagen. Strategischer positie was niet denkbaar, we moesten haar wel horen en binnenlaten, wilden we nog verder kunnen slapen. Gisteren werd deze voorstelling met succes (van haar kant) herhaald. Vanmorgen realiseerden we ons plotse ling, dat de nacht zonder stoornis was ver lopen. Hoewel ik Willem II overeenkom stig het gezegde van de aanhouder die pleegt te winnen, 's avonds weer de deur had gewezen. „Vreemd", vond mijn vrouw onder het eerste kopje thee. „Hmm", kon ik slechts beamen. Doch zo vreemd was het niet. Dat constateerde ik toen ik, wat later, Willem II als het ware heup wiegend over het tuinpad zag lopen, met in haar voetspoor, op gepaste afstand, een glanzende zwarte kater. Zij keurde mij geen blik waardig. Spoedig zal zich nu wel een nieuw probleem aandienen. Hans Kops Advertentie

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3