Libelle liet knippatronen zien in het Kennemer Theater Orgelconcours en concerten in Santpoort en Aerdenhout SPORT IN DE IJMONÜ A anmeldingsfo rmulier IJmuider Courant IJmondverenigingen vandaag en morgen „Koningin Juliana" te water gelaten Motorschip „Berco" vlot getrokken Betaling abonnementsgeld per giro Kort IJmondnieuws DINSDAG 19 MAART 1963 4 Eergetouw De ploeg Ritueel ploegen Middeleeuwse akkers Atletiek T afeltennis Turnen Mevrouw Talsma sprak voor NCVB in „Noord" Stille omgang Sporen vertellen boeiend verhaal over noordelijk Velsen In 1961 mocht ik in deze courant iets schrijven over de vóórhistorische akkers, die indertijd op de Spanjaardsberg aan de Cremerlaan ontdekt werden. Daarbij kwam ook even de primitieve ploeg ter sprake, waarmee deze akkers waren bewerkt. Door onderzoekingen van deskundigen zijn wij zo langzamerhand heel wat meer te weten gekomen over dit werktuig en de ontwikkeling hiervan is zó interessant, dat ik onze lezers hierover wat meer wil vertellen. Dit vooral ook, omdat wij de laatste jaren talrijke sporen van vroeghistorische akkerbouw aan troffen op het Hoogoventerrein te Velsen-Noord. Het Middelnederlandse woord eerge touw is onlangs opnieuw in gebruik geno men, om een werktuig aan te duiden, dat wij tot voor kort „ploeg" noemden: „haak- ploeg" of „zoolploeg". Het oude, vergeten werkwoord „eren", „eriën" of „heriën" betekende zoiets als scheuren, open ma ken van de grond en „getouw" kennen wij nog in ons weefgetouw. Een eergetouw was dus een instrument om de bodem los te maken; de Denen noemen het „ard". De ploeg (Deens: plov) daarentegen is een volmaakter werktuig uit wat later tijd. Bij ploegen worden de schollen diep los gesneden en daarna gekeerd. Nog in mid deleeuwse teksten wordt verschil gemaakt tussen eren en ploegen. Het eergetouw krast met zijn scherpe punt de bodem open; de voren worden hierbij niet erg diep en zij zijn driehoekig in doorsnede. Anders gebeurt dit bij de ploeg, die veel intensiever werkt, omdat hier de dieper losgeploegde zoden tevens worden omge keerd. Dit laatste komt tot stand door een even gebogen ploegschaar, maar vooral door een staand vlak daarachter: het ris- ter, waar de losgemaakte aarde tegenop loopt. Toch is zo'n echte ploeg ook alweer heel oud. Op Schouwen b v zijn geploegde vel den blootgelegd, die uit de Romeinse kei zertijd stammen. Ook de wielploeg kende men toen al, evenals het kouter, een mes dat vóór de ploegschaar de bodem in ver ticale richting los sneed. De algemene be naming „keerploeg" slaat niet op het ke ren van de zoden, maar op de gewoonte om na het ploegen van de eerste voor om te keren, teneinde de tweede er evenwij dig naast aan te brengen. Maar toch was in oude tijden hoofdza kelijk het eergetouw in gebruik, in ieder geval tot in de tij J van Karei de Grote. Dit eenvoudiger werktuig kon op een veel hogere ouderdom bogen; aangenomen wordt, dat het oorspronkelijk de graafstok waarmee men de aarde openpeuterde heeft vervangen, maar het „wanneer" verliest zich in de nacht der eeuwen. De uitvinding ervan, die een enorme omwenteling op landbouwgebied moet hebben veroorzaakt, kwam uit het Oosten. Er zijn vele aanwij zingen, dat het eergetouw reeds omtrent 2000 jaar vóór Chr. op tal van plaatsen in Europa werd gebruikt. De bodemkrassen die in Zandwerven (N.H.) zijn aangetrof fen, kunnen niet veel minder oud zijn en de door prof. van Giffen geconstateerde sporen onder een grafheuvel te Gasteren (Dr.) worden op 1600 vóór Chr. gedateerd. Op rotstekeningen uit Zweden van om streeks 1200 vóór Chr. staan vele ploegers met hun door runderen getrokken werk tuig afgebeeld. Is het wonder, dat de oude Grieken deze uitvinding beschouwen als een geschenk van de goden? Het werk ging veel sneller en de opbrengst van de akkers werd aanzienlijk vergroot. Zo moet ook de later gekomen keerploeg een ge weldige sprong vooruit zijn geweest. Er zijn zelfs onderzoekers die menen, dat het U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129228 ten name van de IJmuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de "deur. Het te gireren bedrag is f 8.post- abonnees f 8.50. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden voor het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkstezijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE DINSDAG 19 MAART Petrazaal, Spaarnestraat, 20 uur: Fees telijke jaarvergadering Ned. Chr. Vrou wenbond. Patronaatsgebouw, Willemsbeekweg, 20 uur: Gymnastiekuitvoering christelijke gymnastiekvereniging „IJmuiden". Hervormd Jeugdhuis, Rembrandtlaan, 20 uur: Filmavond Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming. Zaal „Zomerlust", Santpoort, 20 uur: Centraal toneelgezelschap speelt „Het we derzijds huwelijksbedrog" voor toneelver enigingen „Jan van Dommelen" en „Ge- tosa". K.S.A.-gebouw, Beverwijk, 20 uur: Film avond A.N.M.B. Kennemer theater, 20 uur: Feestavond Tuinbouw Studieclub. WOENSDAG 20 MAART Patronaatsgebouw, Willemsbeekweg, 20 uur: als dinsdag. Zaal „Zomerlust", Santpoort, 20 uur: To neelavond als dinsdag. Gebouw „Grapy", Beverwijk. 20 uur: Jaarvergadering N.V.V.-Vrouwenbond. K.S.A.-gebouw, Beverwijk, 20 uur: Bij eenkomst Algemene Bond van Bejaarden. uitzwermen der Germaanse stammen over gans Europa tijdelijk door de Romeinen onderbroken in verband moet staan met het in gebruik nemen van de keerploeg. Grotere opbrengst wil zeggen: toename der bevolking. Leidt dit op den duur tot overbevolking, dan is expansie noodzake lijk. Op onze afbeelding staan twee soorten weefgetouw getekend; van beide zijn ook in ons land de sporen aanwezig. Bovenaan: het boog-eergetouw, in hoofdzaak bestaande uit een gebogen, aan gepunte stok (met een stuurinrichting) en hieraan bevestigd een trekstang (met een juk aan de voorzijde). Als twee ossen dit werktuig trokken, liep de bestuurder er achter, waarbij hij zo nodig de punt diep in de aarde drukte. Meestal schijnt men in twee richtingen gepleegd te hebben, waar door het vele malen aangetroffen ruitvor mige patroon in de bodem ontstond. Onderaan: het gaffel-eergetouw, dat nog eenvoudiger van constructie is, omdat het uit één stuk hout is vervaardigd. Het bestaat uit een korte, aangepunte boom stam, met een lange gebogen zijtak als trekstang. Ook hier werden juk en stuur inrichting apart aangebracht. Toch had dit laatste werktuig een nadeel: als de punt was afgesleten, moest het in zijn ge heel worden vervangen en dit gold niet voor het eerste, waar men met een nieuw onderdeel kon volstaan. Maar de vernuf tige praehistorische mens wist ook hier raad op. Hij maakte een houten ploeg schaar, pijlvormig met een lange stok, die op de punt werd bevestigd; later ook een ijzeren ploegschaar met omgebogen vleu gels, die om de punt kon worden vastge klemd (zie afbeelding). Beide waren ge makkelijk vervangbaar en behoedden de punt voor te sterke afslijting. Verscheide ne van deze ploegscharen zijn in ons land gevonden; meestal zijn zij moeilijk da- teerbaar. Dit geldt echter niet voor het ijzeren ploegschaartje dat de Spanjaards- berg te Santpoort opleverde en dat door een Friese smid moet zijn gesmeed om trent het begin onzer jaartelling. Hierboven vermelddden wij eergetouw- sporen onder een grafheuvel; dit ver schijnsel komt zó vaak voor, dat dergelij ke vondsten niet op toeval kunnen berus ten. Nu weten wij. hoe er van oudsher een innig verband bestond tussen godsdienst en landbouw en hoe het openscheuren van de bodem, vooral in het voorjaar, de be tekenis kon krijgen van een rituele han deling, in direct vejjhand rpgt devrucfrt- baarheidsgedachte. Maar ook is. er. sinds onheugelijke tijden, eep rechtstreekse ver-1 binding aanwijsbaar tussen de akker en de laatste rustplaats der gestorvenen. Heet niet bij ons soms nog de begraafplaats „akker Gods"? En zo zouden de eergetouwkrassen in de bodem onder de grafheuvels ons spreken van een geloof in het hiernamaals, van een herleven na de dood. waarvan het jonge graan, opschietend uit de schijnbaar dode korrel, dan het symbool zou zijn. Maar, om tot het Hoogoventerrein te rug te keren, slechts op één plaats troffen wij hier eergetouwsporen aan en wel op een plek die, door het gevonden aarde werk in de tweede eeuw gedateerd kan worden. Het was in de nazomer van 1961, toen aan het eind van de dag de zon laag over het veld scheen dat wij plotseling evenwijdige strepen gewaar werden, die iets donkerder afstaken tegen hun omge ving. Voorzichtig afschaven bracht steeds nieuwe aan het licht en zeker over een stuk van tien vierkante meter vertoonde zich daar een grotendeels weggestoven akker, die wij nog juist op een foto kon den vastleggen. Hij bleek aangelegd te zijn dicht bij de oever van een reeds eer der gevonden beek. Maar al vroeger waren over terreinen van honderden meters lengte de sporen gevonden van middeleeuwse grondbewer king. Ook hier gaven de in de cultuurlaag aanwezige scherven weer een globale da tering: deze akkers moeten tussen de ja ren 1000 en 1200 zijn aangelegd. Het merkwaardige is nu. dat zij niet geploegd, maar met een schop gespit zijn. Zoals on ze tweede afbeelding aangeeft, vormt de -C"* - v-yv' - -v-Y.Yr-YY-YtC;' Gespitte middeleeuwse akker. Met keerploeg bewerkte middeleeuwse akker. doorsnijding van de voren een onregelma tig zigzagpatroon; de driehoekige uitstul pingen zijn ongelijk van diepte en verto nen hier en daar eigenaardige flarden, die alleen door spitten zijn te verklaren. Om de proef op de som te nemen, heb ben wij op meer dan één plaats de akker horizontaal blootgelegd en daarbij kwa men de afzonderlijke spadesteken duide lijk te zien. Zelfs viel nog uit te maken aan welke kant van de voor de spitter bij zijn werk, zo'n duizend jaar geleden, ge staan had! Op sommige plaatsen vervagen de akkersporen en dan zien wij, hoe onze middeleeuwse Velsenaren daar diepe greppels tussen hun landerijen hebben ge- drie soorten van grondbewerking, alle in verband met de vroegere landbouw. Maar ook de diepst liggende cultuurlaag van 500 vóór Chr. die o.m. de „boemerang" opleverde heeft een eigenaardige, grij ze tekening, die mogelijk van een eerge touw afkomstig kan zijn. Dit vraagt ech ter nog nader onderzoek. Het is wel waarschijnlijk, dat verdere bestudering van het terrein bij de boerde rij nog meer akkers uit de eerste eeuw aan het licht zal brengen. Daarop wijzen ook de afdrukken van graankorrels, tarwe en gerst, die wij soms in het aardewerk aan treffen. Deze korrels werden fijngewreven (voor pap of broodbereiding) met een ron de wrijfsteen. Vele exemplaren hiervan, die „goed in de hand liggen" werden op het Hoogoventerrein gevonden. Met zo'n steen werd het graan gekneusd op een iets uitgehold, plat stuk zandsteen, een oeroud procédé, dat wij o.a. kennen uit Egyptische reliëfs. Maar daarnaast kende men rond het begin onzer jaartelling al maalstenen van basaltlava, een soort handmolens. Dit materiaal werd uit de Eifel inge voerd. Een bijna compleet exemplaar van zo'n maalsteen, cirkelrond en plat, met een doorsnede van 42 cm, kwam in stukken tevoorschijn uit een middeleeuwse drink plaats voor het ve<\ Een gat dichtbij de zijkant was bestemd om er een draaistok in te bevestigen en de talrijke slijtsporen bewezen, dat hier heel wat graan mee fijngemalen is! De Romeinen bezaten wrijfschalen met een hoogopstaande, dik ke rand, waarin een tuit. Vaak was de bodem met erin gebakken granietgruis ge hard en scherp gemaakt. Ook van zo'n Romeinse wrijfschaal kwam op het Hoog oventerrein een fragment tevoorschijn. Het is wel zeker, dat de aanleg van de hier besproken akkers waarvoor het nodig was veel struikgewas en bomen te kappen en bovendien de grond los te wer ken aanzienlijk heeft bijgedragen aan de grote en vaak noodlottige zandverstui vingen, die overal hun sporen hebben na gelaten. Maar tevens mogen wij bedenken dat deze dikke lagen stuifzand de oude nederzettingen dusdanig hebben afgedekt en zodoende voor ons bewaard, dat wij juist daardoor nu nog iets te weten kun nen komen van het leven onzer voor ouders! H. J. Calkoen GROENTEPRIJZEN. Beverwijk, 18 maart: prei 2595 cent; waspeen 2150; uien 824; knollen 16 47; rode kool 2349; peen 1130; witlof 112—148. Maandag werden in het Kennemerthea- ter de dames uit Beverwijk en .omstreken in de gelegenheid gesteld de knippatronen- collectie van het damesweekblad Libelle te bekijken. Libelle besteedt minder aan dacht aan het detail, maar concentreert zich op de lijn van het model. Vooral in de grote maten is Libelle zeer gesorteerd. Japonnen, pakjes en ensem bles voor 's avonds zijn simpel van lijn en slank afkledend. Ook de stoffen, waarin de modellen waren uitgevoerd droegen bij tot het verslanken van het silhouet. Te vens werd er een aantal strandkleding- stukken getoond, die veelal bestaan uit een losse doorknooprok, gedragen over een pakje, lang lijfje met aangeknipte shorts. De lage taille wordt geaccentueerd door een ceintuur, en door combinatie van ef fen met gedessineerde stof. Libelle stelt enkele patronen beschik baar naar haute-couture modellen. Zo za gen wij simpele, gemakkelijke zelf te ma ken pakjes van Cardin, Ricci, Regine Lu- tèce en Michel Goma. Voor weinig geld dus kan iedere beetje handige vrouw in het bezit komen van een Parijs ensemble. Maten 40/44. De show eindigde met een serie bruidstoiletten voor iedere leeftijd. Voor het heel jonge meisje een kort bruids toiletje met sluier, voor de ouderen een mantelpakje of een japon met jasje, ook heel goed voor een schouwburg-première geschikt. Het sluitstuk was een lange wit te bruidsjapon met lange rechte sleep, die in een andere kleur ook voor avondjapon kan dienen. Op de N.V. Scheepswerf en Machine fabriek De Merwede in Hardinxveld-Gies- sendam, is een nieuwe reddingboot voor de Koninklijke Noord- en Zuid-Hollandse Maatschappij tot redding van Schipbreuke lingen te water gelaten. Het vaartuig draagt, met toestemming van ons Konink lijk Hujs, de naam van Koningin Juliana. De nieuwe aanwinst werd vrijwel kant en klaar te water gezet door de drijven de bok Labor 4. die deze last. 50 ton, ge makkelijk kon lillen in twee stroppen van 40 mm. Schipper W. van Seeters uit Hoek van Holland was getuige van dit merkwaardi ge karwei. Aan hem zal het commando over de Koningin Juliana toevertrouwd worden, nadat hij reeds 11 jaar schipper is geweest op de President Jan Leis, de thans in Hoek van Holland gestationeer de reddingboot. Er zullen met dit type vaartuig nog allerlei proeven genomen worden, waarna de overdracht omstreeks eind april zal kunnen plaatsvinden. De snelheid zal ongeveer tien knoop be dragen. Er is voor de bovenbouw vrijwel uitsluitend lichtmetaal gebruikt, maar de onderbouw is extra verzwaard met een dertig cm. brede kiel, zodat de redding boot zich ook in zware zeeën weer zal kunnen oprichten. Het gehele schip, inclusief de stuurhut, kan waterdicht afgesloten worden. Als het aan de verwachtingen voldoet, dan wil men binnen afzienbare tijd nog twee sche pen van dit type ip de vaart brengen. De maatschappij is wel aan een vernieu wing van de vloot toe, omdat het bijna 20 jaar geleden is, dat een nieuwe red dingboot werd afgeleverd. Wel heeft men sindsdien een aantal vletten en motor- strand-reddingboten door nieuwe vervan gen. Ondanks de geringe afmetingen het schip is 21,5 meter lang en 4,64 me ter breed kan het een groot aantal drenkelingen aan boord nemen. In geval van nood is er onderdeks plaats voor on geveer honderd mensen. Geslaagd voor schoonheidsspecialiste. De dames F. SmithAppelo en W. K. Smith uit Driehuis, zijn dezer dagen ge slaagd voor het „STIVAS"-vakdiploma voor schoonheidsspecialiste. Boogeergeto*xw en gaffeleergetouw. graven. Of dit een middel is geweest om water kwijt te raken, dan wel om het juist vast te houden, laat zich slechts gissen. Het laatste lijkt waarschijnlijker, maar wij mogen niet vergeten dat in de tiende tot elfde eeuw het grondwaterpeil gestegen moet zijn. Bepaald een verrassing was het, toen vlak vóór het aanbreken van onze beruch te winter, in een dumprofiel naast de 1ste eeuwse boerderij de grijze middeleeuwse laag weer tevoorschijn kwam, maar nu echter met onmiskenbare sporen van een keerploeg! Onze derde afbeelding laat ze zien: donkere, S-vormige bandjes van ca. 20 cm lengte, hier en daar elkaar dakpans gewijs overlappend. Onderaan is nog juist de cultuurlaag uit de eerste eeuw, door een veenlaag bedekt, zichtbaar. Zo vinden wij op het Hoogoventerrein De Commissie voor het Internationaal Orgelconcours te Haarlem heeft besloten dit jaar ook orgelconcerten te geven in Santpoort en Aerdenhout. De improvisa tiewedstrijd is bepaald op 2 juli in de Gro te Kerk te Haarlem en daaraan nemen deel Sieglinde Ahrens uit Duitsland. Ray mond Daveluy uit Montreal, Nico van den Hooven uit Den Haag en Wilfried Grase man uit Oostenrijk. De vier deelnemers krijgen op 1 juli al gelegenheid de orgelliefhebbers een in druk te geven van hun kunnen. Dan geven zij op het orgel van de Grote Kerk te Haarlem een concert met werken naar eigen keuze. De jury bestaat uit Robert Noehren uit Michigan, Jean Langlais uit Parijs en Cor Kee uil Zaandam. Deze jury leden geven op 3 juli een orgelbespeling in de Grote Kerk. Voor 5 juli staat in Haarlem op het pro gramma een concert in de Nieuwe Kerk, te geven door het Noordhollands Philhar- monisch Orkest onder leiding van Henri Arends. Voor dit concert heeft Anton Heiller uit Wenen een werk gecomponeerd en tijdens het concert zal hij de orgelpar tij uitvoeren. Verder staan op het pro gramma werken van Igor Strawinsky en Joseph Haydn en medewerking verleent het NCRV-vocaal ensemble onder leiding van Marinus Voorberg. Op 4 juli wordt in de Sint Laurenskerk te Alkmaar een concert gegeven, waaraan medewerking verlenen het Noordhollands Philharmonisch Orkest, Frans Brüggen en Jeanette van Wingerden (blokfluit) en de organist Piet Kee. Op het programma staan werken van Bach, Handel, Mozart en Barber. Op 5 en 12 juli worden des morgens in de kerk te Alkmaar orgelcon certen gegeven. Voorts worden ter gelegenheid van het Internationaal Orgelconcours concerten gegeven met solistische medewerking in Beverwijk (10 en 17 juli) en op de nieuwe orgels in de hervormde kerk „De Hoek steen" te Santpoort en de hervormde Ad- ventskerk in Aerdenhout. Zomeracademie De negende zomeracademie voor orga nisten is bepaald van 6 tot 26 juli in Haar lem. Als docenten treden op Marie-Claire Alain uit Parijs (interpretatie Franse or gelmuziek), Anton Heiller uit Wenen (Bach-cursus), Siegfried Reda uit Essen (moderne orgelliteratuur), Gustav Leon- hardt uit Amsterdam (17e eeuwse orgel kunst uit Italië, Engeland, Nederland en Duitsland) en Cor Kee uit Zaandam (im provisatie). De Nederlandse regering zal op bescheiden schaal studiebeurzen ver strekken. De IJmuider jeugddammers hebben in het Nispenhuis in Amsterdam hun eerste wed strijd gespeeld in het toernooi om de pro vinciale jeugdtitel. Het werd een fraaie 9-1 overwinning voor de DCIJ-Sportief- combinatie. De uitslagen luiden: IJmuidenZaandam: 1. G. van der Does J. Sandy 1-1; 2. K. PippelP. Teer 2-0; 3. G. van Dui ven bode—R. de Bree 2-0; 4. G. MollemanR. Hengsdijk 2-0; 5. T. Hoek A. Taams 2-0; totaal 9-1 voor IJmuiden. Dinsdag speelt G.S I tegen G.S. II. Door het uitvallen van Varno Morseld (wegens militaire plichten) heeft de Spor- tief-jeugdkampioen Hoek zich bereid ver klaard dit toernooi voor de IJmuider dam- jeugd uit te spelen. Dit sterke jeugdvijftal heeft een goede kans de provinciale jeugd titel te winnen. Zaterdagmiddag wordt in het Amsterdamse Schaakhuis het toernooi voortgezet. DCIJ-Sportief ontmoet dan G.S. II. G.S. I speelt dan tegen Zaandam. In het toernooi om de „Gouden medaille" heeft Dukel in een boeiende en fraaie par tij na 62 zetten gewonnen van de jeugd- meester Eddie Holstvoogd uit Zaandam. Door een verkeersongeluk moest Veenstra uit de strijd worden genomen, zodat Dukel dit weekeinde maar een partij speelde. Van der Sluis speelde remise tegen Van der Bos. WesterlooKoppies wordt deze week gespeeld. Dukel heeft drie partijen gespeeld en staat met 5 punten aan de leiding. Van der Sluis en Holstvoogd behaalden elk 2 pun ten uit 2 partijen. Westerloo, Koppies en Van der Bos vergaarden ieder 1 punt. Zaterdag speelt Dukel in Amsterdam tegen Westerloo. Het bestuur van de atletiekvereniging Suomi is er toe overgegaan gelegenheid te scheppen voor hen, die niet of niet meer actief aan de wedstrijdsport deelnemen. Zij kunnen lichte conditietrainingen vol gen. Er worden enkele proeftrainingen ge houden. Bij voldoende belangstelling traint men in de toekomst op zaterdagmorgen. De leiding van de oefeningen berust bij de oud-atleet en de vroeger bekende Suomi-crack Joop Weenink. Het vertrek punt van looptrainingen, voornamelijk in de buitenlucht te houden, is op het nieuwe Koningsveld aan de Grote Hout- of Ko ningsweg in Velsen-Noord, waar gebruik kan worden gemaakt van kleedkamers en douches. Met een 9-1 overwinning op Sido 2 sloten de heren van Fusia I een voor hen zeer gunstig seizoen af. Met 5 punten voor sprong op nummer twee van de ranglijst behaalden zij overtuigend het kampioen schap van groep 4 B. Geen enkele wedstrijd ging verloren, terwijl slechts één keer werd gelijkge speeld, zodat er uit 18 wedstrijden 35 pun ten werden behaald. Door dit kampioenschap promoveert het team naar de 3de klas, waarin de team leden Jan Oosterlee, Jaap Minist en Gerrit van Aalst zullen proberen een evengoed resultaat te bereiken Met succes heeft een drietal Turnlust- meisjes deelgenomen aan de districts- turnwedstrijden die in Amstelveen werden gehouden voor 't KNGV, afdeling West A. Naast deze 3 Turnlustleden maakte ook een lid van ODIN uit Heemskerk deel uit van de uit 5 meisjes bestaande KTK-ploeg. XV.v.v.v.v.'. Voor een zeer groot getal leden heeft de afdeling Velsen-Noord van de Neder landse Christen Vrouwenbond maandag avond in het gemeentelijk wijkcentrum haar maandelijkse bijeenkomst gehouden. Mevrouw Talsma uit Beverwijk sprak over „De onderontwikkelde gebieden Pa kistan-Hongkong". De Algemene Diacona le Raad van de Gereformeerde Kerk heeft in de gebieden Pakistan en Hongkong haar eigen werkterrein. Er is een jongensinter naat gesticht, waarin 100 jongens zijn op genomen. Dagelijks wordt aan tiendui zend kinderen per dag één warme maal tijd verstrekt onder de miljoenen vluchte lingen, die opeengepakt leven in grote flats, waar vier of vijf complete gezin nen kamertjes samen bewonen, niet gro ter dan 3x4 meter en waarin gekookt, ge geten en geslapen wordt. De ellende is schrijnend, ook omdat zoveel kinderen ge woonweg door de ouders worden verlaten en dan maar moeten zien hoe zij er ko men. Geen wonder dat de gemiddelde leeftijd ongeveer bij dertig jaar ligt. Me vrouw Talsma vertelde ook de mogelijk heid van adoptie in die zin, dat men voor twintig gulden per jaar een kind aan een warme maaltijd kan helpen en voor 750,- per jaar een kind een algehele school- of ambachtopvoeding kan geven. Jaarlijks sterven er omstreeks 30 miljoen mensen onder hen. Met fraaie dia's illustreerde mevr. Talsma haar schrijnende verhaal van erbarmelijk leed. Hoewel pogingen zijn aan gewend we gens aftreden van mevrouw Schouten-Bu- ning een hervormde presidente aan te trekken, is dit niet gelukt. In mei zal nu mevrouw Suurmond-Hüser deze functie op zich nemen en wordt mevrouw Zweers candidate voor vice-presidente. In de maandagavond gehouden vergade ring van het genootschap Stille Omgang, afdeling Velsen-Noord, die in het Jozefhuis is gehouden, heeft men op vlotte wijze het programma bekend gemaakt en afgewerkt voor de telkenjare terugkerende bedevaart naar de hoofdstad. Deze bedevaart, die gelijktijdig met die van de afdeling Santpoort uitmondt in de bedevaartsmis zondagmorgen om kwart voor vier in de bekende kerk „De Pape gaai" te Amsterdam, wordt zondagmor gen in alle vroegte om één uur voorafge gaan door een kort lof in de parochiekerk van St. Jozef. Van hier wordt om half twee per bus de reis naar de hoofdstad ge maakt, waar de aankomst is bepaald op half drie Hierna wordt de gebruikelijke Stille Omgang begonnen. Om zes uur wordt de terugreis aanvaard. Er mag worden verwacht, dat meer jon gere deelnemers de reis te voet of'per rij wiel zullen maken. Het motorschip „Berco" uit Amsterdam, dat de vorige week op de slikken bij Via- nen vastliep, is maandagavond door de sleepboot „Twee Gebroeders", van Van der Mareis Bergingsbedrijf, vlot getrok ken. Hiertoe was eerst een deel van de lading ijzer gelost. Het schip heeft de reis naar België voortgezet. Ondergetekende Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op a 8.— per kwartaal of (0 62 per week *1 Doorhalen wat niet verlangd wordt. Handtekening: Zij, die zich met ingang van 1 april 1963 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummer tot en met 31 maart 1963 gratis Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonnees, dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4