Nieuwe zeeslepers voor Wijsmuller _J \y „Schuld van kapitein van het m.s. Musketier staat vast" SB Benelux gaat gemengde commissie vormen met Groot-Brittannië LANGS EN HAVENS Bonn levert geen buizen aan de Sovjet-Unie at, I - I Havenberichten neven aan de redactie Vrouw na aanrijding in Hoofddorp overleden VSV speelt zondag uit tegen HVC Belangrijke vergadering in Brussel Duizenden soldaten verschuilen zich in Katanga ANVV richt reclame vooral op de V.S. en op Engeland Waarschijnlijk plofte gisteren Franse atoombom CDU boycot stemming in Bondsdag LP»r» DINSDAG 19 Maart 1963 5 iim I 4». ,v; f T - I I mm Wl fiff Inspecteur tot Raad van de Scheepvaart: Examens Vijf doden in het verkeer Wetgeving Junta in Zuid-Korea wil militair regime prolongeren Arie van der Veer Parijs trotseert troebelen met Noordafrikaanse landen Liberalen standvastig Vijfjarige jongen kwam onder personenauto v.y-v- v.v. - •v I sj» De uitvoering van de grootste opdracht door de Nederlandse zeesleepvaart aan de Nederlandse scheepswerven, de bouw van vier zeesleepboten met een totaal vermogen van 16.650 pk voor N.V. Bureau Wijsmuller te IJmuiden. nadert haar vol tooiing. Het viertal, dat geen schoorsteen heeft, wordt gebouwd voor zeesleepreizen over lange afstanden en snelle hulpverle ningen aan de scheepvaart. De eerste van de vier slepers, de „Gro ningen", die 2950 pk sterk is, die 598 ton in meet en 48 meter lang is, is bijna ge reed om de eerste reis op de Noord zee voor een technische proeftocht te ma ken. De „Groningen" is gebouwd door de Scheepswerf Kramer en Booy te Kootster- tille in Friesland en ligt sinds vorige week vrijdag aan de kade te Harlingen om voor de technische proefvaarten gereedgemaakt te worden. Kramer Booy zal nog een, zusterschip van deze sleepboot bouwen: de „Gelderland". De echtgenote van de burgemeester van Velsen, mevrouw M. A. A. Bührmann- Klopper, zal a.s. vrijdagmiddag de tweede van de door N.V. Bureau Wijsmuller be stelde vier sleepboten, de „Willem Ba- rendsz", die 5375 pk sterk wordt en 53 meter lang. tewaterlaten bij de Scheeps werf De Klop te Sliedrecht. Maandagmid dag is de laatste sectie van deze sleep boot, het brughuis, geplaatst. Van de „Willem Barendsz" wordt ook nog een zusterschip gebouwd, de „Jacob van Heemskerck". „Er is eigenlijk geen excuus mogelijk. I De schuld van de kapitein van de Muske tier staat vast. Ik adviseer hem zijn be voegdheid voor een jaar te ontnemen," al dus de hoofd-inspecteur voor de scheep vaart, de heer J. Metz, tijdens de zitting van de Raad vooe de Scheepvaart in Am sterdam, waar het vergaan van het Ne derlandse m.s. Musketier op 2 november 1962 werd behandeld. De kapitein J. J. de L. had zich in ver band met de schuldvraag naar het ver gaan van zijn schip op de rotsen van Ba- konie Brigs (Schotland) te verantwoorden. Voor de tocht van Duinkerken naar Perth had de kapitein een koers uitgezet, rekening houdend met de ebstroom. Re gen, mist en een sterke wind maakten het moeilijk de positie van het schip te con troleren. Ook slaagde men er niet in een radio-peiling vooruit te doen. In de over tuiging dat hij de goede koers voorlag, liet de kapitein met een snelheid van ze ven mijl doorvaren. Hij verklaarde dat het in de praktijk niet mogelijk was een loodpeiling te verrichten. „Zo'n opmerking komt niet te pas. Niets is zo eenvoudig als even een loodje uitgooien. Wij zullen deze opmerking maar toeschrijven aan het feit dat u nog steeds overspannen bent, anders zou ik er haast aan gaan twijfelen of u wel geschikt bent voor gezagvoerder," reageerde de in specteur voor de scheepvaart hierop. Toen de Musketier eenmaal op de Schot se rotsen zat, bleek het schip verloren. Een gealarmeerde reddingboot slaagde er niet in langszij te komen, zodat de ze ven opvarenden zich in een rubbervlot moesten laten afdrijven naar dieper wa- Maandag kwamen in IJmuiden aan: Midas van Aarhus; Thorgerd, Brunsbüttel: Kaipola, Bayon- ne, Bomma. Halden; Janny, Swansea Kolga, Londen: Atlantic Guardian, Baton Rouge; zaan- stroom, Liverpool; Hoe Vinces, Londen; Athel Crown, Nue Vitas: Tankfjord, Rotterdam; Rhein- hard Danz, Rotterdam, voor IJmuiden; Ida Lith, Par: Mithras, Kopenhagen; Auguste Schulte, Li verpool. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Essen van Hamburg; Pallas, Rotterdam; Esso Emden: In- namo, Rotterdam; Port Talbot, Rotterdam, graan voor Zaandam. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Socrates naar Bilbao: Manden. Rotterdam; Swallow, Lon den, walsmateriaal van IJmuiden; Gard, Cura sao: Mangen, Antwerpen: Thorgerd, Rotterdam; Mercurius H., Dagenham; John M Rotterdam. Libra, Karlshamn; Oceaan, Hongslor; Gertrude Wiener, Emden; Metropole, Emden; Franka 2, Immingham: Julia Mary, Rotterdam; Neth. Coast, Rotterdam; Wexford, Boston, stijfsel van Wor- merveer; Bram, Antwerpen; Spaarnekerk. Ham burg: Otto, Rotterdam; Barde, Stord, walsmate riaal van IJmuiden. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Holtheim naar Antwerpen; Togokust, Rotterdam; Nissos Kopelos, Groningen; Petrosk, Moermansk; Globe Londen, walsmateriaal van IJmuiden. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Sport er Sport. Met enige verwonde ring las ik de licht sarcastische aankon diging (7.3) en het licht sarcastische ver slag (12.3) van de 80-km wandeltocht, die afgelegd werd door de leiding van het buurthuis de Brulboei te IJmuiden. Uw verslaggever ergert zich aan het feit, dat deze „wandelrage" afkomstig is uit de Verenigde Staten. Afgezien van het feit, dat vele sporten in Nederland geïmpor teerd zijn (wie betreurt de „voetbalrage", destijds uit Engeland ingevoerd?), meen ik dat iedere sportieve prestatie op zich zelf beschouwd moet worden. Natuurlijk was Kennedy's uitlating de aanleiding tot de tocht. Maar waarom zouden we ons niet zonder voorbehoud verheugen over deze uitbreiding van ons al zo rijk ge schakeerde sportleven? Vooral waar het spontane, niet beloonde of niet in com- petitie-cijfers uit te drukken prestaties be treft, kan ons sportarsenaal toch nog wel enige aanvullingen gebruiken. M. ROESSINGH. ter. Hier werden ze allen opgepikt door de reddingboot, die hen veilig aan wal bracht. De heer Metz merkte hierover op, dat het overgaan op rubbervlotten toch wel verantwoord blijkt, zoals ook nu weer is gebleken bij de Musketier, ondanks de rotsachtige zeebodem ter plaatse. De heer Metz verweet de kapitein ook dat hij niet had getracht een radio-pei ling achteruit te verrichten. Kapitein De L. is reeds tweemaal eerder met de Raad voor de Scheepvaart in aanraking ge weest. De Raad zal later schriftelijk uit spraak doen. Amsterdam (V.U.) Kandidaatsexamen theologie: J. Basman, Amsterdam. E. Hoo- gerwerf, Baam, W. E. Hoekstra, Wassenaar en D. Land, Grootegast. Utrecht. Kandidaatsexamen rechten: mej. J. E. A. A. Kooien (Amersfoort), de heren A. J. Messing (Hilversum), G. K. Visser (Rotterdam). Doctoraal rechten: mevr. J. A. van Ruler-Hamelink (Utrecht) en de heren K. J. H. Bruins (Arnhem), H. C. J. M. Kronenburg (Neerlangbroek). Kan didaats klassieke letteren: K. K. Oskamp (Utrecht). Kandidaats Franse taal en let terkunde: J. L. van Rijckevorsel (Utrecht). Semi-arts-examen: D. Bosschaert (Utrecht) P. v. d. Zouwen (Utrecht). Arts-examen: W. B. J. Jansen (Hilversum), C. F. Schui ling (Arnhem). Utrecht. Dr. A. Wijers is benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der ge neeskunde om onderwijs te geven in de kindergeneeskunde mede ten behoeve van de studil in de tandheelkunde. Leiden. Doctoraal rechten: J. R. H. Kuij- per (Brussel) en mej. C. W. J. Jongsma (Leiden). Doctoraal Engels: mej. P. Land zaat (Warmond). Tilburg. Doctoraal economische weten schappen: H. Koolman (Heerlen). Kandi daats economische wetenschappen: V. Brenninkmeyer (Bussum). G. van Herel (Steenbergen), C. Franssen (Heerlen), L. van Gestel (Alkmaar), J. Stalenhoef (Amersfoort). GRONINGEN. Kandidaats geschiedenis J. v. Herwaarden (Den Haag. Doctoraal ge schiedenis: mej. T. A. Vos (Borgercom- pagnie). Maandagavond omstreeks tien uur is de 62-jarige mevrouw R. P de Boer-Van Eekeien uit Alphen aan de Rijn op de Kruisweg bij de IJweg in Hoofddorp, toen zij plotseling de weg overstak, aangere door een personenauto. De vrouw werd zo zwaar gewond dat zij ter plaatse over leed. Op de weg Ruurio-Groenlo bij de zo genaamde Zwaaikom in de Slinge, is een bromfiets tegen een boom gereden. De 22-jarige duo-passagier F. A. Paaiens uit Bettrum werd zodanig gewond dat hij ter plaatse overleed. In Nijmegen is de 47-jarige mevrouw M. W. Krijgsman, echtgenote van de post- commandant der rijkspolitie in Ubbergen om het leven gekomen, toen de gloed nieuwe huurauto, waarin de postcomman- dant en zijn echtgenote reden, slipte en tegen een boom reed. De 58-jarige bromfietser Ch. Stoop uit Den Haag is op de hoek van de Wolma- ransstraat en de Langnekstraat aangere den door een bestelauto. Hij was op slag dood. In Heerlen is het vierjarig zoontje van de familie Van de Heuvel uit Hoensbroek bij het oversteken van de Hommerterweg aangereden door een passerende motor rijder. Het knaapje overleed ter plaatse. Op de weg tussen Utrecht en De Bilt zijn twee vrachtauto's met elkaar in bot sing gekomen. Een van de chaffeurs raak te bekneld. Het duurde twee uur voordat brandweer en G.G. en G.D. hem met snijbranders uit zijn benarde positie had' den verlost. Zondag aanstaande is VSV voor de com petitie vrij. De roodwitten benutten deze vrije zondag door' in Amersfoort een vriendschappelijke wedstrijd tegen HVC te spelen. De Amersfoorters hebben even eens een vrije zondag. VRACHTAUTO IN DE STRUIKEN Een vrachtauto, bestuurd door een Wijk aan Zeeër raakte maandagmorgen van de weg af en belandde in het struikgewas langs de Zeestraat in Beverwijk. De be stuurder werd even afgeleid door een in zittende. Het struikgewas werd over circa dertig meter vernield. De auto liep ook schade op. (Van onze correspondent) BRUSSEL Het ministercomité van de Benelux heeft te Brussel de oprich ting aanvaard van een gemengde com missie Benelux-Groot-Brittannië. Hoe de ze gemengde commissie moet werken, en wat precies haar taak zal zijn heeft staats secretaris H. C. van Houten, die met de ministers Zijlstra en Veldkamp de Neder landse delegatie leidt, niet nader om schreven. De opvattingen daarover zijn, zo zei hij, nog vaag en een nauwkeurige vorm moet nog worden gevonden. Met dit besluit is echter een eerste re sultaat openbaar geworden van het over leg dat de Benelux-landen, met name de ministers Spaak en Luns, hebben gevoerd na het afbreken van de E.E.G.-bespre- kingen met Groot-Brittannië als gevolg van de houding van generaal De Gaulle. Wellicht dat de mogelijkheid voor de an dere E.E.G.-landen wordt opengesteld zich erbij aan te sluiten en dat daarna zelfs opnieuw, met Frankrijk, naar een oplossing kan worden gezocht. De Benelux-ministerraad heeft nog eni ge andere besluiten genomen, waaruit men kan opmaken dat de Benelux langzaam maar zeker groeit, juist nu er binnen het Europees overleg moeilijkheden zijn. De ministerraad heeft ook besloten dat er een uniforme wetgeving voor de drie landen zal komen voor het beschermen van tekeningen en modellen onder andere voor mode, voor technische tekeningen en dergelijke, zoals die reeds bestaat voor de handelsmerken. Daarmede hangt sa men het landelijk instellen van een Be- nelux-hof te 's-Gravenhage. Bij geschil len zal dat hof moeten beslissen en het ligt in de bedoeling dat de interpretatie die het aan de wetten zal geven een bin dende uitspraak zal vormen. Besloten werd dat ook in 's-Gravenhage een be- nelux-modellenbureau zal worden opge richt. Verder is besloten dat er een Be- nelux-rijtijdenboekje zal komen voor het transport langs de weg. Ook hier zit de gedachte voor dat de drie landen dan als eenheid sterker zullen staan bij de Ge- neefse besprekingen over de sociale as pecten van het Europese vervoer. De ministers hebben ook gesproken over een vergaande gerechtelijke samen werking waarbij strafbare daden, zoals bijvoorbeeld belastingontduiking in de drie landen vervolgbaar zullen zijn. Dat zou inhouden dat opsporingsambtenaren in de landen ongehinderd mogen opereren, dat strafdossiers uitgewisseld zouden kunnen worden en dergelijke. Een oud plan om alle douanerechten voor invoer uit derde landen in een ge meenschappelijke kas te storten, met in ning aan de buitengrens, is ook nog weer ter tafel gekomen zonder dat men ech ter nieuwe beslissingen heeft genomen. Voor het transitoverkeer zou uitvoering van dit plan grote vereenvoudigingen met zich brengen. Tenslotte hebben de ministers een ge zamenlijk standpunt besproken met het oog op de besprekingen welke het volgend jaar over de Amerikaanse wet op de handels uitbreiding gehouden moeton worden. Te genover de kansen op succes daarvan staan de Beneluxministers enigszins te rughoudend, omdat de Verenigde Staten enerzijds wel de landbouw willen opne men maar anderzijds voorbehoud maken voor bepaalde produkten als tapijten, glas en rijwielen. Ook hierover zal het over leg worden voortgezet. Alles bij elkander genomen heeft het comité van ministers gisteren meer en belangrijker kwesties besproken dan de laatste maanden bij zijn vergaderingen aan de orde zijn geweest. Het is een be wijs van levensvatbaarheid van Benelux, en van het inzicht van de drie landen dat zij als eenheid sterker staan binnen de E.E.G. zolang die eenheid tenminste naar buiten uit feiten blijkt. LEOPOLDSTAD Op een geschat aan tal van 18.000 tot 20.000 Katangese gen darmes hebben zich tot nu toe slechts 2000 gemeld voor opneming in het Kongo lese leger. Duizenden anderen houden zich schuil in Katanga. Dit is meegedeeld door Joseph Ileo, de Kongolese minister voor Katanga. Vorige week zijn in Elisabethstad twee voormalige blanke huurlingen, een Ita liaan en een Belg, gearresteerd. Er wer den 6000 gevechtsrantsoenen van de Ka tangese gendarmerie en een partij wapens in beslag genomen. Katanga en Angola De Kongolese premier Adoela heeft Por tugal ervan beschuldigd huurlingen uit Angola te herbergen in Katanga. Er zou den minstens zes Katangese vliegtuigen naar Angola zijn uitgeweken toen de UNO in januari een einde maakte aan Katan ga's zelfstandigheid. Adoela zei, dat zijn regering de kwes tie in de UNO ter sprake zal brengen. (Reuter, AP). SEOEL De sterke man van Zuid-Ko- rea, generaal Tsjoeng-Hee-park, heeft aan gekondigd, dat „zo spoedig mogelijk" een nationaal referendum zal worden gehou den over de vraag, of de militaire rege ring voor een nieuwe periode van vier jaar aan de macht zal blijven. In augus tus zou het militaire bewind eigenlijk moe ten plaats maken voor een burgerlijk re gime. Intussen proclameerde Parks militaire junta een wet, die alle activiteit van po litieke partijen voorlopig verbiedt. Park meent, dat de partijen nog niet gereed zijn om het bewind over te nemen. (AP, Reuter). DE BEWERING, dat de IJmuider traw- lervloot vroeger uitsluitend uit kleine stoomtrawlers bestond, gaat niet altijd op. Het schip op de foto, de Ernestine Pau line IJM. 95, is er een voorbeeld van. In 1903 kwam dit vaartuig in bedrijf voor de Hellyer Steam Fishing Co Ld in Hull, een bekende trawlermaatschappij, die nog steeds bestaat. De eerste naam luidde Plutarch en Cook, Welton Gemmell in Beverley bouwde deze forse stoomtrawler. Als bouwnummer 21 heeft het schip op de helling gestaan. Deze werf bouwde ook de IJmuidense motortrawler Allan Water IJM. 34 en dat is bouwnummer 777 waaruit blijkt dat die werf honder den schepen, meest trawlers, heeft ge bouwd. Men was genoodzaakt dit bedrijf te sluiten en dat zou aan het einde van deze maand geschieden. Zover zal het evenwel niet komen. Dank zij de machine fabriek Charles D. Holmes in Huil zal het bedrijf worden voortgezet. Voor die tijd mag de Plutarch zeer ze ker tot de grootste stoomtrawlers gere kend worden. Het schip had al een bak en een dichte buitenbrug, maar nog geen elektrisch licht. In 1912 is deze trawler naar IJmuiden gekomen. Aangekocht door de heren S. A. Bakker en P. Dijksen werd het schip herdoopt in Ernestine Pauline IJM. 95 toebehorende aan de maatschap pij van dezelfde naam. De aanwinst werd toegevoegd aan de Bertha Elisabeth IJM. 11 en de Sophie en Truus IJM. 72, die een jaar eerder gekocht waren van de Franse rederij Soc. des Pêcheries du Gol- fede te Bordeaux en respectievelijk Cacha lot en Sirene hadden geheten. Nadat de Er nestine Pauline onder de Nederlandse schepenwet was gebracht bedroeg de in houd 254 bruto reg.ton, de lengte 39,62 m, de breedte 6,70 m en de holte 3,69 m. de 3 cil triple expansie machine ontwik kelde 350 pk. P. Roobol werd er schipper op, die voorheen had gevaren met de Bertha Elisabeth IJM. 11. Met het beheer over de Mij Pesca en de Mij Halve Maen hadden de heren Bakker Dijksen een vloot van 8 stoomtrawlers in die tijd. De Ernestine Pauline IJM 95 De Ernestine Pauline was niet de enige trawler, die in 1912 uit Engeland werd aangekocht, in tegendeel, het waren er bij elkaar 28 en in totaal hebben er 128 van IJmuiden uit aan de visserij deelgenomen tegen 104 in 1911. De gemiddelde vangst per reisdag over het gehele jaar bere kend, bedroeg toen 907 kg ter waarde van 168 gulden. Schipper Roobol werd in 1915 opgevolgd door schipper P. Krab en in 1917 kwam de Ernestine Pauline onder schipper Job de Groot. Het bedrijf ondervond toen zeer veel hinder van de oorlogstoestand on danks het feit, dat ons land neutraal was In dat jaar gingen 55 visserijschepen ver loren. Óp zekere dag moest ook de Ernes tine Pauline als vermist worden opgege ven en van de 11 opvarenden werd nim mer iets vernomen. Op 20 juli 1917 ver trok de trawler van IJmuiden naar de vis gronden en is op 27 juli voor het laatst gezien. Een dag later werd de sleepboot trawler Neptunus I SCH. 479 door een Duitse duikboot tot zinken gebracht. Op 29 juli 1917 li de stoomtrawler Holland II IJM. 176 op het strand bij Eierland en is kort daarna op eigen kracht weer vlot gekomen. Aan het einde van de juli maand werd de stoomtrawler De Een IJM. 7 "met 10 bemanningsleden als ver mist opgegeven en begin augustus werd met droefheid kennis genomen van de ramp. die de Bertha Elisabeth IJM. 11 van dezelfde rederij als de Ernestine Pau line, waarschijnlijk is overkomen. Op 1 augustus was deze trawler uit IJmui den vertrokken en keerde niet in de thuishaven terug. De Sophie en Truus IJM. 72 was toen nog overgebleven die intussen was geko men onder directie van de Wed. M. Maar- leveld en later herdoopt werd in Nico- laas IJM. 72. Dit 193 reg.ton bruto me tende schip is in juni van het jaar 1920 door onbekende oorzaak gezonken. Dit on geval eiste geen slachtoffers. De Verenigde Staten en Engeland zijn de landen waarop in de komende jaren de toeristische propaganda van de Alge mene Nederlandse vereniging voor Vreem delingenverkeer zich in het bijzonder zal richten. Het ruimere rijkssubsidie (ver meerderd van anderhalf tot drie miljoen) wordt daaraan grotendeels besteed. An dere voor ons belangrijke landen West Duitsland en Frankrijk zullen daarbij echter niet worden verwaarloosd. Ons land trekt jaarlijks 625 miljoen gul den aan deviezen uit buitenlands toeris tenbezoek. In de rangorde van Europese vakantielanden komen wij echter op de achtste plaats. Bij een goede aanpak kan het bedrag van 625 miljoen volgens di recteur J. A. Risseuw binnen enkele ja ren worden verdubbeld. In de Verenigde Staten voert de A.N.V.V. in samenwerking met het bedrijfsleven thans een advertentiecampagne. Die ad vertenties, ontworpen door Laroche in New York, hebben onder andere de „won derful people" van Nederland, zijn histo rische rijkdommen, kunstleven, gastrono mie en zijn vooruitstrevendheid tot the ma. Een public relations-bureau voorziet met groot succes de Amerikaanse pers van berichten en foto's over ons land. De befaamde „coast tot coast" TV-show „To-day" van de N.B.C., waarbij 185 TV- stations zijn aangesloten, gaat een week lang twee ochtenduren aan Nederland wij den. In Engeland gaat de A.N.V.V. een on derzoek instellen naar de wensen van Britse vakantiegangers. Ook in West-Duits- land staat een marktonderzoek op het pro gramma. Volgende maand neemt de A.N. V.V. daar deel aan de horecaf-vakbeurs IGAFA in Muenchen, een maand later aan de Hollandweek in Essen. Een populair TV-programma „Fernseh- lotterie" gaat eveneens aandacht aan ons land besteden. In Frankrijk staat de deelneming aan een groot aantal verkooptentoonstellingen en jaarbeurzen op het programma. Andere activiteiten zijn de vervaardiging van zes korte TV-films door Telefund NV in Den Haag naar scenario's van wijlen Emile Brumsteede en A.N.V.V.-trips naar „Onbekend Nederland" voor hier wonen de buitenlanders. (Van onze correspondent) PARIJS De Franse kernproef, die zondag wegens de weersomstandigheden werd uitgesteld heeft, naar alle waar schijnlijkheid, gisteren in de Sahara toch plaats gegrepen. De autoriteiten in Parijs bevestigden vanmórgen het bericht nog wel niet, en de premier van de Algerijnse regering Ben Bella heeft, tot verwondering der waarnemers, gisteren in zijn radiotoe spraak ter ere van de eerste verjaardag van de verdragen van Evian met geen woord over de explosie gerept, maar in Marokko heeft de ontploffing daarentegen al de nodige consternatie verwekt. Men vreesde vanmorgen in Parijs, dat vandaag ook Algiers en Tunis zeker nog wel zouden reageren. De Algerijnse ambassadeur in Parijs is dit weekeinde naar Algiers teruggeroepen en het lijkt niet uitgesloten dat hij uit protest tegen de voortzetting der atoom bom-explosies in de Sahara, waartoe Frankrijk officieel niettemin het recht be zit, zich niet zal haasten weer op zijn post terug te keren. (Van onze correspondent) BONN De omstreden levering van Westduitse aardgasbuizen aan de Sovjet- Unie gaat niet door. Dat is het resultaat van een opgewonden speciale zitting van de Westduitse Bondsdag gisteravond. Na anderhalf uur debatteren over een door de regering afgekondigd buizenembargo, dat volgens de socialisten en liberalen niet van toepassing kan zijn op een voor het em bargo afgesloten contract tot levering van 163.000 ton buizen, bleken bij de stemming reglementair te weinig Bondsdagafgevaar digden aanwezig te zijn om een rechts geldige verwerping van het regeringsge bod mogelijk te maken. Er waren maar 245 afgevaardigden in de zaal bij de stemming, van wie 244 voor en een tegen de verwerping van het re geringsgebod stemden. Voor een geldige beslissing hadden echter tenminste 250 af gevaardigden aanwezig moeten zijn. Die waren er niet, omdat de christen-demo craten, die als enigen de bondsregering steunden, massaal de Bondsdagzaal had den verlaten toen er gestemd moest wor den. De zitting verliep onder hoogspanning. Bondskanselier Adenauer, die zaterdag voor vier weken vakantie naar Noord-Ita- lië was vertrokken, was voor het debat te ruggekomen. C.D.U.-fractie-voorzitter Von Brentano stelde zijn reis naar de Verenig de Staten uit voor het debat, evenals bondsdagpresident Gerstenmaier, die gis teren verwacht werd door de Deense ko ning. De partijen hadden verder alle af gevaardigden opgetrommeld naar Bonn te komen, omdat elke stem erop aan kwam. Dat het socialisten en liberalen, die op zichzelf over een kleine meerder heid in de bondsdag beschikken, toch niet gelukt is een besluit tegen de regering door te zetten, lag daaraan dat vier li beralen en vele socialisten door ziekte en verblijf buitenslands niet aanwezig konden zijn. Tijdens het debat brachten regering enerzijds en socialisten en liberalen ander zijds hun standpunten nog eens naar vo ren. De regering wees er bij monde van minister van Buitenlandse Zaken Schroder en* fractievoorzitter Von Brentano op, dat zij, een embargo op de uitvoer van de bui zen hoogst belangrijk vindt omdat daartoe besloten is door de raad van de Noordat- lantische Verdragsorganisatie. De bondsre publiek kan zich niet tegen een eenstem mig besluit van de NAVO keren, aldus hun standpunt. De socialisten en liberalen waren 't daarmee in principe wel eens, maar zij vonden dat het contract over de 163.000 ton buizen, dat vorig jaar oktober werd af gesloten, een maand voor het embargo- besluit van de NAVO, nog niet onder het embargo vallen kon. De liberale partij, die in Bonn bekend staat als de partij die op het kritieke mo ment altijd omvalt, bleef ditmaal aan haar standpunt vasthouden, ondanks over redingspogingen van minister Schroder, de Amerikaanse gezant Morris en bondskan selier Adenauer Zelfs dreigementen met een nieuwe coalitiecrisis er nieuwe ver kiezingen deden de liberalen niet van ge dachten veranderen. Deze houding van de liberalen is begrijpelijk als men bedenkt dat zij voor een groot deel steunen op de industrie, die voorstander was van ver werping van het embargo op de 163.000 ton buiten, omdat het niet-nakomen van een al afgesloten contract de geloofwaardig heid van het Westduitse zakenleven geen goed zou doen. Een vijfjarig jongetje, wonende aan de Plantage te Beverwijk werd maandag avond in Beverwijk nabij de Florastraat geraakt door een personenauto. Het kind was zonder op te letten de weg overge stoken. De automobilist trachtte nog door krachtig remmen een aanrijding te voor komen. Het jongetje xreeg een hersen- schuddipg en inwendig0 kneuzingen, zo dat hij in het Roode Kruis Ziekenhuis moest worden opgenomen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5