In de lente moet Velsen er net en fris uitzien KOELCEL REDDE EEN UITZET NA OPSLAG IN DE KOUDE GROND Bouw van Velsens raadhuis hervat Laten we 't strand schoon houden Ze zijn er wel heel vroeg bij 13 WOENSDAG 20 MAART 1963 U j -. w.v<..--^y.w.v. v.vv.- »m« W|^ Ongewoon lang zijn de plantsoenen, parken, polders, bossen en duinen deze winter met sneeuw en zelfs ijs bedekt geweest. Het was niet leuk meer en menig een heeft gedacht: „Wat onder dit witte pantser ligt, leeft al lang niet meer". Wel, het is meegevallen. Op sommige heestersoorten na, die doodgevroren zijn, heeft het kostbare plantmateriaal, door de plantsoenendienst zeer vakkundig aan Velsens bodem toevertrouwd, de strenge vorst overleefd. De liefde en zorgen van de mannen van directeur J. H. van den Burg zijn beloond. Maar er zijn nieuwe problemen. Het werkschema is danig in de war gestuurd door de grillige natuur. Vóór de winter begon, is enorm veel nieuw materiaal aangekocht en opgeslagen, ingekuild, in de kwekerij van de gemeente en nabij de plaatsen waar het moet worden uitgezet. Het ingekuilde goed mag zich niet vastwortelen, beschadiging van de nog tere worteltjes is funest; kortom, de zaak moet er uit voor het te laat is. Maar zoveel tegelijk uitplanten gaat ook weer niet. Daarom moest er iets op gevonden worden. Er is een oplossing voor gekomen: grote partijen plantgoed zijn opgeslagen in ruimten waar het niet te koud en niet te warm, niet te vochtig en niet te droog is. Onder hetzelfde dak waar een meer bekend IJmuidens produkt, Noordzeevis, het moment van verdere distributie afwacht, logeren thans schijnbaar levenloze stokjes, die straks voor het visite kaartje van de gemeente Velsen moeten zorgen. Het bos wordt verjongd: op de voor grond ziet men de heer E. F. Hoogland bezig met de inplant van jonge boompjes; zijn broer (J.G.) staat met de heer C. van Dijke (links) bij de maalmachine. op dit stukje grond van eenendriekwart hectare wordt gepresteerd is waarlijk verbluffend. De boomkwekerij staat er fris en monter bij. Het wachten is op zon, veel zon In de nieuwe betonnen grote kas, die vorig jaar in gebruik is genomen, is het een lust de jongste, buitengewoon goed geslaagde, resultaten van de winter activiteiten te zien. Uit dit domein van de heer R. Twellaar gaan elk jaar ruim 65.000 jonge plantjes. Het jonge, tere goed staat voor een groot gedeelte thans nog in kleine potjes van geperste turf, een nieuwigheid, waarvan er nu on geveer 3.500 stuks in gebruik zijn. Deze kas is het reservoir voor studie materiaal en versiering van scholen; het zorgt voor de opvrolijking van de zake lijke gemeentelijke kantoren. Het is een paradijs van gevarieerde soorten hibis cus, ficus, salvia's, cyclamen, pantoffel- bloemen, begonia's, primula's, gera niums, gladiolen, irissen en dahlia's en we zien er zelfs palmen. Vol trots toont de heer Twellaar een nieuw soort cyclame: er zitten wel vijftig bloemen aan. De bedoeling is er zaad uit te winnen. Buiten, eveneens op het terrein van de kwekerij staat een aantal kweekbakken. Daarin ligt de winterstek van heesters en bomen. Ook de groeibakken, waarvan een ver warmd, zijn goed bezet. Het weer heeft tot dusver niet erg meegewerkt. Er is een behoorlijke ach terstand door ontstaan. Maar er is zeker goede hoop, dat moeite en kosten be loond worden en dat er aldus in Velsen ook deze lente bloemen en fris groen zullen zijn op de plantsoenen en in de parken en bossen. In oktober van het vorige jaar gingen er 45.000 bollen in de Velsense bodem. Met de veertigduizend heesters en strui ken, duizend bomen, dertienduizend rozestekken en vierduizend vaste plan ten, die er bij komen, zal er weer een firachtig geheel worden gevormd, een eestelijk decorum, dat de nare winter maanden zal doen vergeten. Directeur J. H. van den Burg (rechts) en de heer A. Morren bekijken met een kritisch oog de winterstek in de kweekbakop de achtergrond ziet men de nieuwe kweekkas van beton en glas, de trots van Velsens ge meentelijke kwekerij. Toen het menens begon te worden met de dooi, lag het operatieplan van de plantsoenendienst klaar op het hoofd kwartier aan de Velserduinweg. Uitge werkt tot in details, maar toch voldoende elastisch en ruimte latend voor snelle, verantwoorde wijzigingen indien deze nodig zouden zijn. Allereerst moest het operatieterrein worden gezuiverd van alle ongerechtig heden, die niet door Koning Winter, maar door de mensen op het slagveld waren achtergelaten. Onvoorstelbare massa's papier, al dan niet geconserveerd in slik, moesten worden verwijderd. Zij, die hun goede burgerzin hadden getoond door hun stukje trottoir sneeuw- en ijs vrij te houden, zagen dikwijls hun moeite beloond door een buurman die er ge makkelijker over acht en dus niet mee deed aan „die flauwe kul", maar wel zijn extra huisvuil bovenop de geruimde sneeuw deponeerde. Zullen de jongens en meisjes, van wie interesse wordt gevraagd voor de „strips en films, uitgaande van de Actie Opge ruimd staat Netjes", het straks, wanneer De heer R. Twellaar keurt enkele duizenden jonge plantjes in persturfpotjes. zij eenmaal huisvader en huismoeder zijn, het beter doen dan hun pa en ma het thans presteren? We hopen het, met wethouder De Jong, die er wel in ge looft, van harte. Maar misschien zou uit voering van de algemene politieverorde ning op dit punt alvast een handje kun nen helpen, zodat wij niet uitsluitend hoeven te wachten tot een nieuwe gene ratie het van ons overneemt. De mannen van de gemeente zijn dagenlang bezig geweest om de straten, trottoirs, plantsoenen, parken en gras velden van al die smerigheid te ontdoen. Eerst daarna kon worden begonnen met het egaliseren van de grond. Zoals altijd, hebben de rozenstruiken zich in het algemeen best gehouden; zorgvuldig aangeaard, hebben zij op nieuw voldoende weerstand kunnen bieden aan de langdurige koude. Sommige jonge boompjes zijn gedeel telijk ontschorst; kennelijk hebben duin konijnen, door honger naar de buiten wijken van de stad gedreven, zich eraan vergrepen. Met dit soort vernieling, -uit bittere noodzaak aangericht, kan men vrede hebben. In de loop van vorige week waren alle plantsoenen in Velsen bij elkaar een kleine vijftig hectaren schoon. Met de honderd hectaren parkbos had men nog de handen vol. Het werk bij het in restauratie zijnde huis „Beeckensteyn" moest aan het eind van het vorig jaar, wegens weersomstan digheden, worden gestopt. Het zal bin nenkort weer worden hervat. Zoals be kend, ligt het in de bedoeling de grote tuin aldaar weer in de oorspronkelijke vorm terug te brengen. De aanleg van een bos in Velsen- Noord, waarover in deze krant al eerder het een en ander is gepubliceerd, is wel het grootste project op het programma. Maar dit bevindt zich thans nog in het stadium van blauwdrukken. Het gaat hier om een hap van dertig hectaren. De bossen „Schoonenberg" en „Bee ckensteyn" ondergaan op bet ogenblik een geduchte beurt. Er wordt op grote schaal gesnoeid, uitgedund, maar vooral „verjongd": ontelbare jonge boompjes worden zorgvuldig ingeplant, terwijl een rijdende maalmachine enorme stapels takken verwerkt. De kampeerders, met paspoort, die toestemming krijgen er deze zomer te vertoeven, zullen opnieuw een werkelijk schoon „Schoonenberg" aantreffen. Op de gemeentelijke kwekerij, aan de oude rijksweg, heeft men in de winter maanden bepaald niet stil gezeten. Wat De lange en koude winter, die wij achter de rug hebben, doet meer dan ooit ver langen naar een mooie zomer. Wij heb ben er, eerlijk gezegd, toch wel zo'n beetje recht op. Maar of die vurige wens zal worden beantwoord, is natuurlijk niet te zeggen. In elk geval wordt er ernstig rekening mee gehouden, dat het een druk strand- seizoen zal worden. En dit geldt ook voor het IJmuidense strand dat de laatste ja ren hoe langer hoe meer in trek is geko men, zowel bij landgenoten uit alle delen van Nederland als bij buitenlanders. Als het weer meewerkt, belooft het weer een drukte van belang te worden, ja, zelfs een gedrang van jewelste, want op de weinige mooie dagen, die we dit jaar hebben gehad, hebben we er al een voor proefje van gehad: de parkeerterreinen bij het IJmuider strand, die toch van be hoorlijke afmetingen zijn, waren op die zeldzame dagen in een mum totaal bezet. Op het strand zelf neemt met de dag de bedrijvigheid toe. Er zijn nogal voor bereidingen nodig: strandhuisjes en strandwinkels wil men tijddg klaar heb ben en het lijkt soms wel, of men dat „tij dig" al binnen twee of drie weken ver wacht, niet gerekend de optimisten, die me nen, dat het volgende week al „goed" kan zijn. Het „klaarmaken" van het strand en van de tijdelijke gebouwtjes kost geld en inspanning. De winkeliers en de aanstaan de bewoners of verhuurders van de strand huisjes hebben er heel wat voor over om fris en net voor de dag te komen. Maar vooral de gemeente spaart moeite noch kosten opdat het' strand schoon en mooi is en blijft. Ja„blijft".Dit hebben de strandbezoekers voor het allergrootste deel in eigen handen. Tot dusver hebben nog teveel mensen, die een dagje of lan ger op het IJmuidense strand vertoeven, kennelijk gemeend, dat het strand Wens dienst behoort te doen als vuilnisbelt. Maar zó is het natuurlijk niet. De ongekend langdurige vorstperiode waar deze winter zich door kenmerkte, zal hoogstwaarschijnlijk niet van na delige invloed zijn op de periode, welke de directie van de n.v. Aannemingsmaat schappij J. P. van Eesteren uit Rotterdam voor de bouw van het nieuwe raadhuis in Velsen heeft uitgetrokken. Men heeft namelijk aangenomen, dat de bouw na ongeveer 520 „werkbare werkdagen" zal zijn voltooid, waarbij reeds met even tueel vorstverlet werd rekening gehou den. Al kon de recente vorstperiode uiteraard niet worden voorzien. Zoals bekend wordt aangenomen, dat met de bouw van het raadhuis ruim twee jaar zal zijn gemoeid. Voor het be palen van dit tijdstip kan de aannemer slechts rekening houden met de arbeids dagen, die daadwerkelijk aan de bouw kunnen worden besteed de „werkbare werkdagen" zodat zon- en feestdagen, vakanties en vorstverlet van deze periode dienen te worden afgetrokken. Nu had men voor deze winter de vorstperiode op vier of vijf weken begroot, terwijl het verlies van arbeidsdagen in werkelijk heid bijna twee maanden is geweest. Hierbij kan nog als gunstige factor wor den aangemerkt, dat men reeds ongeveer veertien dagen op het werkschema was vooruit gelopen, zodat het totaalverlies strikt genomen zes weken of dertig ar beidsdagen bedraagt. En indien de bouw van het raadhuis in hetzelfde vlotte tempo kan worden voortgezet, lijkt de verwachting gerechtvaardigd, dat deze verloren tijd op een dergelijk lange pe riode wel kan worden ingelopen. Overigens heeft het vorstverlet de werkzaamheden niet in alle opzichten gestagneerd, want vooral administratief eeft men deze weken bijzonder produk- tief kunnen maken. Nu de werkzaam heden zich nog in de aanloopperiode be vinden, is een en ander de organisatie buitengewoon ten goede gekomen. Het vlotte verloop van de werkzaam heden moge blijken uit het feit, dat op 8 oktober definitief een aanvang met de bouw werd gemaakt. Nadat de loodsen waren ingericht, het werkterrein uitgezet en de bouwput gegraven, kon 15 novem ber de eerste paal (van de 247) worden ingeheid, waarna men reeds een week later met het grondwerk kon beginnen. Met de dezer dagen geplaatste grote Pignon-bouwkraan hebben de werk zaamheden voor de voorbijganger een attractief karakter verkregen, ofschoon de eigenlijke bouw nog moet beginnen. Nu is het woord voornamelijk aan de tien timmerlieden, maar dit aantal zal geleidelijk met betonwerkers worden op gevoerd, tot weer andere vaklieden hun specialiteit in het bouwwerk kunnen aanbrengen. Elke krantelezer heeft kunnen consta teren, dat de reisbureaus en autobusonder nemingen hun verlokkende advertenties over cruises, bungalowsverhuur en va kantiereizen steeds vroeger in het jaar aan de bladen ter publikatie afgeven. Waarschijnlijk is de aanstaande vakantie reiziger zelf de oorzaak van deze betoon de haast, doordat hij uit vrees in de plaats of streek van zijn voorkeur geen onderdak 'meer te vinden zelf vroeger tot reservering van hotel- of pension ruimte overgaat. Dit geldt in het bijzon der voor de topmaanden juli en augustus, waar dus tevens uit blijkt, dat de gepro pageerde vakantiespreiding nog altijd tot de utopieën behoort. Wat het te verwachten bezoek van toeris ten aan Velsen betreft, is het opmerke lijk, dat de aanvragen voor hótelreserve- ring tot dusver geringer in aantal zijn gebleken dan vorige jaren. Deze schijn baar verminderde animo is gemakke lijk te verklaren door de uitzonderlijk slechte .zomer van 1962. die de vakantie ganger voor een verblijf aan zee wellicht enigszins huiverig heeft gemaakt. Aan de andere kant is het allerminst uitgesloten dat het verschil weer spoedig zal zijn ingehaald, doordat de strenge winter die zojuist werd beëindigd, nu niet bepaald tot het maken van vakantieplannen sti muleerde. Door het plaatselijk WV-kantoor wer den ons hierover interessante cijfers ter vergelijking verstrekt. Zo kwamen in de maanden januari en februari van 1962 reeds ruim 1400 aanvragen voor hotel- of pension reservering binnen, tegenover slechts 1000 in dezelfde periode van dit jaar. Daartegenover is het aantal aanvra gen in dit jaar in maart reeds het dubbele ten opzichte van verleden jaar. Hieruit blijkt, dat er niet de minste reden bestaat om zich over het te verwachten vreem- delingenbezoek zorgen te maken. Bij de ze cijfers zijn uiteraard de zomerhuisjes aan het IJmuidense strand niet begre pen. Omdat deze altijd buiten bemiddeling van de VVV worden verhuurd. In Velsen kan aan ruim duizend vreem delingen een periodiek onderdak worden verleend doormiddel van 170 hotelbedden, 459 particuliere pensionbedden, 228 ka mers met verstrekking van ontbijt en 154 tijdelijk ter beschikking gestelde par ticuliere woningen. Wat de herkomst der aanvragen betreft, vertoont zich weer de zelfde tendens als in andere jaren. Dit houdt dus in dat onze oosterburen zich weer in de voorste gelederen bevinden, de Engelsen in de tweede positie en in be langrijk mindere mate Belgen en Fransen. Velsens raadhuis op het Plein 1945 in IJ muiden-oost in wording. De heren De Wit en Smit nemen met hark en vork een rozenperk onder handen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 13