Tweede Hiswa-Goed Kamp expositie in RAI-gebouw i Uitgebreide tentoonstelling van schepen, tenten en caravans biedt kans tot unieke oriëntatie Nieuwe tenten met klinkende namen Seriebouw bij caravans gaat overheersen Robotskitrekker met N.S.U. wankelmotor Hygiëne en kamperen lliiiia» II Hiswa-n i euwtje In 1964 fabrikage van genormaliseerd tentdoek .V OENSDAG 20 MAART 1963 15 pn i IRiiit: - m Grootste jacht Haven mm#*. mmmm k w -i i V (Van een onzer redacteurenhet Harinvliet en het Volkerak zijn vol tooid zullen de getijdebewegingen op de MORGEN ZAL voor de tweede maal benedenloop der rivieren grotendeels tot r het verleden behoren. De watersport krijgt dj het Amsterdamse R.A.I.-gebouw de jjan nog meer gelegenheid volop te tentoonstelling Hiswa-Goedkamp wor- bloeien, vooral in het gebied van de Bra den geopend: een expositie op het gebied bantse Biesbosch. van watersport, kamperen en caravans, De Zuiderzeewerken scheppen eveneens j i j. Tij ir mogelijkheden tot vertier op het water, waarop aandacht wordt besteed aan alle het Eemmeer, het Gooimeer en het mogelijke facetten die deze onderwerpen Ijmeer vormen toekomstige watersport- liebben te bieden. Op een tentoonstel- centra. lingsoppervlakte van ruim 21.000 vier- pn kante meter zullen vierhonderd schepen en scheepjes, tweehonderd caravans en de TENTOONSTELLING heeft zich aan vele honderden tenten worden gepresen- de toenemende vraag aangepast. Beter teerd. De organisatoren rekenen op een n°S dan vori£ Jaar men een beeld bezoek van tweehonderdduizend men- i 7i j 7 t seboot is 66n voorbGGlu 33nwGzig. Dit j33r sen. A iet allemaal zullen deze bezoekers worden er tevens platbodemj achten geëx- besluiten iets te kopen van hetgeen hun poseerd, omdat de belangstelling voor dit in de hallen van het R.A.I.-gebouw soort jachten groeit. wordt aangeboden. Zij zijn er niet min- np belangrijkste vraag van het publiek der welkom om, want zelfs als zij slechts gaat echter uit naar kleine niet te dure voorgelicht willen worden over schepen, motorkruisers, voordelig in het brandstof- caravans en tenten zullen zij uitgebreide gebruik e" mpt voldoende accommodatie i voor een klein gezin. v;S* r stands vinden waar onder anderen deskundigen van de A.N.W.B., de K.V.N.W.V. en de Nederlandse Kam- peerraad adviezen verstrekken. Een Bij de bouw van grote zeil- en motor jachten wordt steeds meer gebruik ge maakt van polyester, dat mits van goe de kwaliteit een lichte sterke scheeps- kampeerfihn van Polygoon zal zo'n ge- constructie mogelijk maakt. Deze polyester sproken advies nog eens in beeld bren- boten waren in het begin duur, thans ver- gen, daarnaast geven verschillende boek- schillen zij dankzij een grote produktie t 7 nog slechts weinig in prijs met de leszoals een^ „visboek,e en Hygiene overige boten Van de ruil£ 400 schepen en hamperen nog meer gedetailleerde op de expositie, is ongeveer de helft van voorlichting. polyester. Een groots opgezette tentoonstelling dus, die de liefhebbers van kamperen, zeilen HET GROOTSTE JACHT op deze Hiswa en „caravanning" heel wat schoons voor- Goed Kamp tentoonstelling is een stalen schotelt. zeil- en motorkruiser van de scheepswerf Allereerst zijn daar de talloze geëxpo- Cammenga uit Wormerveer. Dit schip seerde jachten en motorkruisers. dat 200.000 kost is ruim zestien meter Het staat vast dat de vloot van plezier- lang en uitgerust met een 100 pk. diesel vaartuigen in Nederland (volgens schat- motor. Het grootste zeiljacht komt van de tingen zijn er thans 40.000 zeiljachten, werf Huisman in Ronduite. Het schip be- 15.000 toermotorboten, 2.000 racemotorbo- hoort tot de zogenoemde Eurotopklasse en ten en duizenden kano's en roeiboten) nog heeft een lengte van bijna twaalf meter, steeds groeit. Wanneer deze ontwikkeling Een indrukwekkend motorschip is het zich voortzet zullen over vijf jaar deze stalen duhbelschroef-jacht van de werf getallen met vijftig percent zijn vermeer- Van Lent en Zn., in De Kaag. Het schip derd. De ruimte voor deze ontwikkeling is heeft hete-luch't verwarming in alle corn er in Nederland. Steeds meer watergebied partimenten. Vermeldenswaard is even- Drakensteyn, Nijenrode, De Klencke, De Landscroon dit zijn de namen van eni ge nieuwe tenten die in het Rai-gebouw worden geëxposeerd. Het zijn bungalow- Hef zeiljacht van Cammenga, kosten 200.000. eens een aluminium motorjacht van de firma Helstede (Bergen op Zoom), dat uitgerust is met twee dieselmotoren en een snelheid van ongeveer 40 kilomber per uur bereikt. Een Tholense schouw van scheepswérf De Amer uit Drimmelen en een weekend- De seriebouw in caravans gaat lang zamerhand overheersen, zowel voor wat betreft de binnenlandse als de buiten landse produktie. Wel zijn er nog steeds nieuwe firma's in de regel carrosse riebouwers die het „eens met cara vans gaan proberen" en waarvan veelal slechts een enkele zal uitgroeien tot een caravanfabriek. De toepassing van polyester in de caravanbouw houdt geen gelijke tred met de polyesterbouw in de botenwereld; wellicht zijn er teveel fabrieken, waar door de series te klein blijven om de kosten voor de kostbare mallen te dek ken. Naast de serie-bouwers zal er altijd plaats blijven voor kleinere caravan bouwers, die volledig rekening kunnen houden met de wensen van de „hobby isten" onder de caravanners. Dergelijke wagens worden natuurlijk duurder dan de standaardmodellen net zoals de licht gewichttenten duurder zijn dan de con- fectietenten. Incidenteel worden er niet-ingerichte kampeerwagens verkocht, die hetzij door de koper zelf, hetzij door aparte aan koop van kastjes, aanrechten, tafels en banken naar eigen smaak kunnen wor den ingericht. Wellicht is hier in Neder land een grotere markt voor. Handelsonderneming Bloma uit Voor burg komt op Hiswa- Goed Kamp met volledige bouwpakketten voor de eigen bouw ten behoeve van de „doe het zei- Het belangrijkste probleem op het gebied van de caravans ligt in de permanente of semi-permanente plaatsing van caravans op kampeer terreinen. Deze kampeerwagens wor den daar dan als weekendhuisje ge bruikt. Dit is voor de caravanbezit- ters bijzonder aantrekkelijk en ook voor de terreinbeheerders, die kun nen rekenen op een vaste bron van inkomsten. De ANWB zou het echter zeer betreuren wanneer hier net als in Engeland het grootste deel van de kampeerterreinen vrijwel geheel zou worden ingenomen door zulke cara vans. De ruimte die de Nederlandse kampeerterreinen bieden is nodig voor het toeristische kamperen met tent of caravan. Er zullen dus naast de thans reeds aanwezige terreinen nieuwe terreinen moeten worden ge creëerd voor deze nieuwe vorm van recreatie, die nog bijzonder in de hand wordt gewerkt door de intro ductie van de zogenoemde „living- vans" op de Nederlandse markt, kampeerwagens die wel verreden kunnen worden maar die in de eer ste plaats gebouwd zijn voor be woning. wordt geschikt voor de watersport en steeds meer mensen gaan ertoe over ont spanning te zoeken op het water. HET EERSTE JACHTHAVENTJE (Wolf- aartsdijk) aan het, in 1961 van de' zee schip miet drie slaapplaatsen van de boót- afgesloten, Veerse Meer was reeds volge- bouwerij P. v.d. Werf uit Amsterdam dat boekt nog voordat het gereed was, een te gebruiken is als caravan en op een tweede jachthaven is ook geheel bezet en trailer kan worden meegenomen, vol- men overweegt thans een derde jacht- tooien dit overzicht, dat echter niet vol- haven aan te leggen, waarvoor de eige- ledig is. naars van boten bij wijze van spreken Slechts een rondwandeling over het ten- reeds staan te trappelen om er binnen te toonstellingsterrein kan u een volledig komen. Als omstreeks 1968 de dammen in beeld geven. Steeds beter, steeds luxueuzer wordt de uitrusting die de kampeer der kan meenemen het vrjje veld in. Als hij wil, hoéft hü het huiselijk comfort niet achter te laten. Sport- huis Centrum toont zo'n onderdeel van de kampeeruitrusting: een schommelstoel. Bestaat er iets heer lijkers dan schommelen in de zon? mismrnmmmfim mm tenten die van de „Broederschap van Nederlandse Tentenmakers" de namen van kastelen hebben ontvangen wellicht om daarmee hun omvang symbolisch voor te stellen en die in prijsklasse vallen van vier- tot zeshonderd gulden. Er is meer nieuws op tentengebied. Galeries Modernes komt met een „Grand-Hotel" bungalowtent, met drie slaapkamers, een woon- en een keukenruimte, er is een bun galowtent met de naam „Polaris" ja, u kunt op de Hiswa-Goed Kamp tentoonstel ling zelfs tenten vinden, wier tentdoek is bedekt met plankdessins. De tentdaken zijn bedrukt met een dakpanmotief. Tenslotte kijkt men niet vreemd meer op, als men tenten en veldbedden ziet staan in dezelfde kleuren. De kleine tenten zijn thans ook vaak voorzien van een luifel op de derde stok, zodat de kampeerder een droge ruimte voor de tent krijgt. Er is een verbeterde versie van de pneumatische tentluèhthut, zoals de oude naam luidt. De slechte ventilatie, tot voor kort een ernstig bezwaar bij deze tenten is thans verbeterd. Wat de overige kampeeruitrusting be treft: hoe langer hoe meer worden er slaapzakken met kunstvezelvulling ge vraagd. De toenemende motorisering maakt het nu eenmaal mogelijk een gro ter gewicht aan bagage mee te nemen. Vroeger diende men zijn hele uitrusting klein en licht te houden omdat alles op de rug of achter op de fiets moest worden meegenomen. De lichte donzen slaapzak ken waren voor dit soort trektochten zeer geschikt. Thans komt er onder de grote collectie slaapzakken van de Bijenkorf nog slechts een donzen slaapzak voor. Carl Denig heeft een slaapzak met eiderdons- vulling het neusje van zalm op dit gebied. Zo'n oprolbaar „slaapkamertje" kost dan ook maar liefst driehonderd gul den. Tenslotte kan men nog een rubber tent- hamer met ingebouwde pennentrekker be zichtigen, een broodrooster die gebruikt kan worden op een petroleumvergasser en de Dynalite-zaklantaarn, onbreekbaar en waterproof. Zeer geschikt voor watersport beoefenaars: de lantaarn blijft namelijk drijven. De Hiswa-Goed Kamp biedt dit jaar bij scheepsmotoren een nieuwtje: op de stand van Dane Aquasport kan men een robotskitrekker vinden, die uitgerust is met een N.S.U. wankelmotor, de weverijen in Nederland in totaal per Voorts zijn er op deze expositie Japanse Deskundigen taxeren dat de verschillen- jaar ongeveer twee miljoen strekkende Voorts ziet men op de tentoonstelling meter tentdoek leveren. tientallen living-vans, waaronder een zeer wonderlijk geval van de Rining Trading Company: de zogenoemde Swedish cot tage, in feite twee wagens die zij aan zij worden geparkeerd. De beide chassis worden door bouten of beugels aan el kaar verbonden, waardoor een bijna vier kante vloeroppervlakte ontstaat met een breedte van ongeveer vier meter. Nieuw voor Nederland zijn de drie Duitse Eicker Caravans. Het bijzondere van deze caravans bestaat uit een hou ten buitenwand, waarop gewapend polyester is geperst tot een naadloos ge heel. Uit Zweden komen dubbelwandige, met schuimplastic geïsoleerde wagens, die bijzonder geschikt zijn voor de winter sport. Deze caravans zijn bijna vier meter lang en bezitten een afleverings gewicht van 390 kilogram. De vermel ding van een Nomad vouwwagen uit Kort geleden is een combinatie opge richt van vijf textielbedrijven die geza menlijk zestig percent van de produktie voor hun rekening nemen. Onder de naam Holland Canvas- Trading streven zij naar normalisatie, rationalisatie en coördinatie van de produktie van tentdoek, niet alleen voor de Nederlandse maar ook voor de hele Europese markt. Men wenst hierbij ten volle rekening te houden met de wen sen van de gebruikers en vroeg de hulp van de ANWB om te komen tot een zekere normalisatie van het tentdoek dat door hen geweven werd. De ANWB heeft als voorwaarde gesteld dat het vezelinstituut T.N.O. hierbij betrokken zou" worden. Men hoopt in het seizoen 1963-1964 te kunnen beginnen met de fabricage van genorma liseerd tentdoek in verschillende gewichts klassen, gemaakt volgens T.N.O.-ANWB kwaliteitseisen. Op de „Camping and Outdoorlife Exhi bition 1963" in Londen introduceerde de Engelse firma Adam and Lane and Neeve Ltd. tenten van onontvlambaar tentdoek Göteborg mag niet ontbreken. Deze die uiteraard sterk de belangstelling trok- vouwwagen heeft een romp van polyes- ken Volgens de beschrijving brandt dit doek alleen voor zover het in de vlam ter, waarop een tent kan w r - jjet vuur verspreidt zich niet in de gebracht. De wagen is te combineren stof Wellicht brengt dit ook Nederlandse met een boot. wevers op een idee. buitenboordmotoren die niet op benzine, maar op het goedkopere petroleum lo pen. Het is opvallend, dat er meer scheepsdieselmotoren met een klein vermogen worden gebouwd, dan voorheen. Bovendien rust men vele mo toren uit met een hydraulisch of elek trisch bediende keerkoppeling, waarbij de bediening dan nog wordt vereenvou digd door een één-handleschakeling. Behalve deze motoren zijn er nog talrijke andere artikelen die betrekking hebben Dit is het „Ruimteschip" van de scheepswerf „De Rijn" in Dor drecht; speciaal ontworpen voor de vaart op grote rivieren, het Ve- luwemeer en de toekomstige water sportgebieden in Zeeland. Het stalen casco draagt een dubbel wandige opbouw van polyester. Het vaartuig dat in de vakantie en in de zomerweekeinden een com fortabel verblijf biedt, is uitgerust met een 30 p.k. dieselmotor, waar mee een snelheid van ongeveer twaalf kilometer per uur kan worden bereikt. op de watersport. Zo kwimen er uit Frankrijk boottrailers met een zoge noemd kiepsysteem (waarbij het vol gens de firma mogelijk is met een man de boot in een minuut en veertig secon den uit het water op de trailer te zetten en de trailer rijklaar achter de auto te bevestigen.) Hygiëne en kamperen: dit is de titel van een dun boekje, dat de Stichting Bevordering Hygiënische Gewoonten speciaal ten gerieve van kampeerders heeft doen uitgeven. Het is een werkje geworden, dat gevuld is met raadgevingen en ad viezen en dat eigenlijk iedere kam peerder eens moet doornemen, voor dat hij aan zijn tocht begint. Als u het met de gezondheid van uw kampgenoten en uzelf goed voor hebt, zorg dan dat uw tent onge acht kleur of vorm waterkerend is en dat u er een grondzeil in hebt, dat goed „dampdicht" is, aldus het boekje. Het vervolgt: denkt u er om niet met de schoenen naar binnen te gaan, let erop dat het terrein waar de tent staat niet in de laagte ligt, bezoek terreinen die op het nor male waternet zijn aangesloten en ga na, waar de dichtstbijzijnde arts woont, noteer telefoonnummer en spreekuur. Dit zijn slechts enkele aanwijzin gen die voor velen wellicht vanzelf sprekend zijn. Het instructieve werkje beperkt zich niet tot tent en omgeving. De kampkeuken (kook niet op de grond, maar maak een tafel) de voeding (bewaar geen rauw vlees en geen etensresten) en het menue van de kampeerder krijgen ruimschoots de aandacht. Wat de latrines betreft kunnen wij hier volstaan met de mededeling uit het boekje de standaard van een kampeer- of bungalowbedrijf wordt afgemeten naar de voorzieningen die op dit punt zijn getroffen. Con troleer daarom voordat u zich ves tigt op een terrein altijd even de latrines en de was- en baadgelegen- heden. Want het is belangrijk, om tijdens zo'n kampvakantie het lichaam schoon te houden en als het kamp langer dan een paar dagen duurt, „wasdagen" in te stellen waarop de kampeerder zijn goed en zijn handdoeken wast. Het boekje geeft voorts enkele waardevolle tips voor de kleding die de kampeerder bij zich dient te heb ben denk aan laarzen in een rui me maat en wollen sokken en geeft tenslotte een opsomming van de medische artikelen die men op zo'n kampeertocht niet mag ver geten. Informeer u eens naar dit boekje bij de voorlichtingsstand, lees het eens door en doe er uw voordeel mee.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 15