Het bed van vroeger tot nu Nederlanders willen samen met Belgen naar de Zuidpool SANA- TOGEN helpt! SANA- togen f Straaljager nabij Franeker neergestort Voorjaarsmoe? Gezelligheid en woninginrichting Jonge vrouw redt een jongetje DE TIENER EN HAAR KAMER i WOENSDAG 20 MAART 1963 Piloot redde zich met zijn valscherm S. Stokvis -• .'A Benutting van de ruimte Sfeer scheppen De vloer Een derde deel van zijn leven brengt de mens door in zijn bed. In zijn algemeenheid mag dat gesteld worden. Wel zijn er bevoorrechte mensengroepen, die het bed een on evenredig grote plaats in hun leven toekennen en zijn er weer anderen, de nachtuilen, die het bed maar niet weten te vinden. Vast staat, dat het bed in onze samenleving een onontbeerlijk rustmedium is. Een diepe, ongestoorde, ver kwikkende slaap doet ons de nieuwe dag met optimisme tegemoet zien. Zolang er mensen op dit ondermaanse be staan, zijn er bedden geweest. Wel hield de primitieve no made, die met jacht en visvangst in zijn levensonderhoud voorzag, er nog geen slaapkamer op na. Daar was hij nog niet aan toe. Hij sliep veelal in holen, in grotten of onder de blote hemel, zoals het uitkwam, wat mos of droog gras vergarend, om zich te beschermen tegen de koude grond. De ervaring zal hem wel geleerd hebben, dat de aarde in de nacht kwalijke vochten uitwasemt, niet bevorderlijk voor het lichaam. Eén nacht, doorgebracht in een kampeertent zonder behoorlijk grondzeil en bed leert ons, dat wij zo stijf als een plank ontwaken. Toen de mens dan ook aan zijn allerprimi- tiefste toestand ontgroeide, was het eerste wat hij deed onder zijn legerstede vier poten timmeren, zodoende een afstand vormend tussen hem en de aarde. Natuurlijk zijn er nu nog steeds volken, die zomaar op de grond slapen, maar daar spreekt het klimaat een hartig woordje mee. Rondom de evenaar zijn er nog velen, die s nachts hun matje uitrollen op de harde vloer en het hoofd laten rusten op een hard houten blokje. Zo stijf als een plank ontwaken. Enkele kilometers ten noorden van Fra neker is gistermiddag een straaljager van de Koninklijke Luchtmacht neergestort. De piloot, de 31-jarige gehuwde eerste lui tenant J. W. A. Frieling uit Son (N.B.) kwam aan zijn parachute neer in Dongjum (gemeente Franekeradeel). Het toestel was een F 84 F Thunderstreak van de vlieg basis Eindhoven. Het vliegtuig werd toen het op de grond kwam, volkomen vernield. De piloot nam deel aan schietoefeningen bij Terschelling. Nederland gaat met vijf of zes man deelnemen aan de nieuwe Belgische Zuid- poolexpeditie. De Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek zal aan de financiering daarvan deelne men tot een bedrag van 600.000 gulden. Uit Nederland afkomstige berichten over het vertrek van de expeditie worden in Brussel echter voorbarig genoemd. Het Belgische ministeriële comité voor het we tenschapsbeleid heeft namelijk drie voor waarden gesteld voor de organisatie van een nieuwe expeditie. De eerste is dat de onderneming onder Belgische leiding staat, de tweede dat de buitenlandse deelne ming niet hoger is dan veertig' percent Advertentie massa goed uitgevoerde niet te dure di vanbedden met en zonder slee, in zeer goede vormen, die zich aan het moderne interieur aanpassen. Het opklapbed met zijn eiken ombouw en gordijn was de voorloper. De combina tie bankbed (overdag zitbank en 's nachts na het achteroverklappen van de rug bed) is erg in de mode. Dan denken we aan het tuimelbed met en zonder poten, dat het opklapbed vervangt en niet in de vloer geschroefd behoeft te worden. Een ver nuftige oplossing biedt het onderschuifbed, waarbij de voorpoten worden ingeklapt en het geheel met wieltjes onder het bed glijdt. Afgekeken van de marine is het stapelbed met kooien boven elkaar; sta- pelbaar tot iedere hoogte. Al deze ledikan ten zijn voorzien van spiralen, maar ver geet niet bij aankoop ter bescherming van de matras een onderlegger aan te schaf fen! Het beproefde versterkingsmiddel ook bij Lusteloosheid Zenuwslapte Ouderdomszwakte Gauw vatbaar zijn Uit de krachten groeien Steeds maar moe zijn. Slapte na operatie SANAT0GEN IS VERKRIJGBAAR BIJ ALLE APOTHEKERS EN DROGISTEN De oude Egyptenaren, Assyriërs en Grieken sliepen reeds op ledikanten. Af beeldingen op vazen en andere gebruiksvoorwerpen leren ons dat. Hun slaap steden, uitgevoerd in hout en brons, wijken wat vorm betreft, niet zoveel van ons moderne ledikant af. In de middeleeuwen begon men aan de vormgeving van het bed meer aandacht te besteden. De kasteelheren hielden er reeds pom peuze slaapgemakken op na. Ze sliepen half liggend, half zittendwaakzaam, om bij het eerste hoorrtsignaal in het harnas te schieten bereid tot de strijd. Zo werd de slaapkamer langzamerhand een statievertrek, dat de macht en invloed van de bewoner tot uitdrukking bracht. Het is geen nieuws, als ik beweer, dat gezelligheid en woninginrichting veel met elkaar te maken hebben. Hoe vaak horen we niet zeggen, dat het bij die en die mensen zo gezellig is ingericht. En daar wilde ik het over hebben. U bent allemaal 1wel eens met een paar vrienden of familieleden naar het strand geweest. Met één strandtent, een windschermpje of alleen maar in een kuil.... met niets anders dan zand. mooi weer, water en mensen, waar we het goed mee vinden kunnen. Dat was gezellig! De kinderen hoorde je de hele dag niet, die hadden alles wat ze nodig hadden: materiaal om mee te bouwen en te kliederen en zoveel ruimte als ze wilden. En ook dat verhoogde de gezelligheid of wel: het behaaglijke gevoel, dat men krijgt, als men op een bepaald moment alles om zich heen vindt wat men nodig nodig heeft. Ik geloof wel, dat dit een vrij goede definitie is van het begrip „gezel ligheid Want gezelligheid hoeft niet juist met een aantal mensen ondervonden te worden. Ook alléén kan men het gezellig hebben. Ik denk nu b.v. aan een koude winteravond bij een snorrende kachel in een lekkere stoel met een lekker (come koffie en een mooi boek... Of aan het klein meisje, dat op de zolder haar kamertje mag maken en daar heerlijk in haar eigen wereldje kan zitten fantaseren. Omtrent de slaapgewoonten van de poorter en dorpeling, is niet zoveel be kend. Wij mogen aannemen, dat hij in zijn stulp of klein stadshuis de besloten heid, de veiligheid zocht, zich zoveel mo gelijk van de buitenwereld afsluitend. Het gemeenschappelijk slapen werd gewoonte en het bed was een massa-sonde. Gezin nen van,fien en meer personen 's nachts iti één ëeftrek... 'Van oude Zaanse binnenhuisjes weten we, dat men in de bedstee sliep, de grote boven, de kleinen beneden, weggeborgen in schuifladenVan die bedstee is later nog de alkoof overgebleven, gelegen tus sen voor- en achterkamer. Van de bedstee in een Amsterdamse volksstraat naar het kasteel in Versailles., il n'y a qu'un pas. De grote Louis XIV sliep niet in een bed stee. Hij hield er in zijn lustslot een groot slaapvertrek, een soort statiezaal, op na, van grote luxe en verfijning. Rechtop ge zeten in zijn bed, terwijl bedienden aan zijn toilet dokterden en grootwaardig heidsbekleders af en aan liepen, ontving hij gezanten en vorstelijke personen. Wie weet, hoeveel belangrijke staatszaken door de grote Lodewijk in bed afgedaan zijn. Misschien is de veldtocht naar Holland in 1672 ook wel in bed uitgedacht.' De weelde, het stijlgevoel voor de slaap kamer waaide naar de rest van beschaafd Europa over, dat de ogen steeds op Frankrijk gevestigd hield. Ook naar ons land. Onze voorouders hadden in de zestien de, zeventiende en achttiende eeuw een fijn gevoel voor distinctie, stijl en deftig heid in hun interieur ontwikkeld. Het sterk decoratief element in hun slaapka mers is frapperend. Het bed nam daar bij een belangrijke plaats in. Het vorm de het decoratieve middelpunt, overhuifd door baldakijn of hemel, waarvandaan de fluwelen of damasten gordijnen in zwie rige plooien naar beneden vielen. Pracht en praal, het komt tot in ieder detail tot uitdrukking, vanaf de rijke lambcizering, de geciseleerde beddepoten, de fijne be werking van beddesprei en kussens. Men wist in die jaren wel vorm aan het le ven te geven ook al moet het ons van het hart, dat het comfort wel in de ver drukking kwam. De matrassen waren stug en hard als een plank. Nieuwe tijden brachten nieu we inzichten. De techniek ging een woord je meespreken. De immense bewoningen aan stadsgracht of buiten aan de vijver werden onbewoonbaar; de kleine man nam niet langer met een krot genoegen. De slaapkamer groeide met dit proces mee. In de negentiende eeuw werd voor het eerst bij slapen ook gedacht aan het comfort, aan de eis, dat een legerstede het lichaam een behaaglijke rust zou moé ten garanderen. Spiralen werden onder matrassen gelegd en in de twintigste eeuw bracht de kapok in onze slaapge woonten een revolutie teweeg. Deze tro pische plant, afkomstig uit Java, Siam en de Philippijnen bezit voortreffelijke eigenschappen. De kapokvezel is veer krachtiger en gaat, mits goed behandeld, jaren mee. De holle vezel, die de lucht vasthoudt, werkt isolerend. De kapokma tras heeft tot de dag van vandaag zijn plaats als slaapmedium weten te behou den. Maar het bleef niet bij kapokma trassen. De moderne mens had de smaak naar een zacht en geriefelijk bed te pak ken gekregen. Hij zocht naar verdere ver- Onderschrift: Het Bed van vroeger en nu volmaking. De volgende zet op het slaapkamerschaakbord was de binnen- veringmatras, de z.g. interieurmatras. De matras is van binnen afgewerkt met fij ne, zeer veerkrachtige spiralen, die de vorm van een diabolo hebben. Om de grote koude tegen te gaan, wordt de matras aan een der zijden met een dikke laag watten of schapenwol afgezet, de z.g. winterzijde. Het nieuwste op het gebied van de interieurmatras is de elec- trisch verwarmde matras die op het stopcontact wordt aangesloten. Volgens de fabrikant volkomen gevaarloos met een te verwaarlozen stroop^fwfc^k. n-{ iT De springveer kreeg op zijn beurt weer een fgopcurrent van betekenis; de vloei bare' latèx, omgevormd en gegoten tot schuimrubber matras. Na tien jaar heeft deze matras een deel van de slaapkamer- markt weten te veroveren. Poreus en soe pel, met weinig weerstand: het lichaam zakt erin weg De praktijk heeft reeds be wezen, dat ook deze matras wanneer juist behandeld vooral niet in de zon leggen jaren kan meegaan. Om te voor komen, dat het lichaam te diep wegzakt in de weke massa wordt wel aangeraden, onder de schuimrubber een plaat board of triplex te leggen. Wij vernemen, dat er thans een compactrubber matras geleverd wordt, die het voordeel heeft, dat de mas sa minder week is. Deze matras mist de grote gaten aan de onderzijde In onze eeuw der chemie heeft naast de schuim rubber hoe kan het anders ook de Schuimplastic matrassen hebben in het algemeen dezelfde eigenschappen als die van de schuimrubber. Er mogen dan na de oorlog in Neder land reeds 1 miljoen woningen gereed ge komen zijn, dat neemt niet weg, dat de woningnood nog steeds niet geweken is. De ledikantenfabrikant staat dan ook voor de taak, een meubel te moeten fabrice ren, dat weinig plaats inneemt. De complete slaapkamer met lits ju- meaux. nachtkastjes, tafeltjes, twee stoe len, driedeurskast wordt uit de aard der zaak nog steeds geleverd, zij het dan in aan het moderne flatinterieur aangepaste vorm. Maar de feitelijke woonsituatie is zo. dat velen zich bij het inrichten van een nieuwe flat beperkingen moeten op leggen. In grote gezinnen moet gecombi neerd, gepast en gemeten worden. Het strekt de Nederladse ledikantenfa brikanten tot eer, dat zij de nood der tijden begrepen hebben. Zij brengen in Afgekeken van de marine: stapelbedden. Ik ben er van overtuigd, dat wij allen behoefte hebben aan 'n woning, waarin we ons met ons hele gezin behaaglijk kunnen voelen. Het gaat er dus om, ons huis zo danig in te richten, dat wij (en onze ge zinsleden) er alles in vinden, wat we nodig hebben. Dat is niet eenvoudig, maar wèl op te lossen. Daar aan het strand waren we met enkele dingen tevreden: de zee, het strand en mooi weer; maar dat was dan qok tsaar één zomerse dag, terwijl we alle dagelijkse beslommeringen uit het hoofd konden zetten In ohs huis is dat allemaal oneindig veel gecompliceerder. Want onder hoeveel verschillende omstan digheden zijn we niet in huis: bij mooi- en lelijk weer; bij vreugde en verdriet, ijverig aan het werk of verdiept in het spel, bij feestjes of vermoeid aan het uitrusten. Bij al die verschillende om standigheden zal weer aan andere voor waarden .voldaan moeten worden, en het is belangrijk, dat we daar bij de inrich ting van ons huis goed rekening mee hou den. Misschien denkt U: „Het is toch van zelfsprekend, dat we weten, wat we nodig hebben in huis? We hebben er immers alle dagen mee te maken?" Toch is dat niet het geval. We zijn zo dikwijls ge wend aan een situatie en hebben ons zon der dat we het weten aangepast. Dan zijn wij dus aangepast aan het huis, ter wijl als het goed is ons huis aangepast moet zijn aan ons! En hoe vaak wordt er niet gedachteloos iets gekocht, alleen omdat men het mooi vindt, of omdat men zoiets bij vrienden zo aardig had gevon den. Zo zal zeker de helft van alle bank stellen niet worden gekocht uit een wer kelijke behoefte aan zitgelegenheid, doch alleen, omdat men zich zonder bankstel niet meer compleet voelt. Als wij, binnen huisarchitecten. de opdracht krijgen voor het inrichten van een huis, is steeds ons eerste werk: nagaan wat de behoeften zijn van de opdrachtgevers. Meestal zijn de opdrachtgevers zich dat zelf niet, of niet voldoende bewust. Ik heb eens een aardige geschiedenis beleefd. Ik werd ontboden bij een pasge trouwd echtpaar om advies te geven over de woonkamer, die, hoewel mog ihaar pas ingericht, de bewoners niet bevredig de. Toen ik binnenkwam, was het eerste, dat mij opviel, de veel te grote meube len en de onhandige opstelling daarvan. Toen ik daar een opmerking over maak te, kreeg ik ten antwoord, dat ze de meu bels hadden gekocht, omdat ze ze mooi vonden, hoewel ze tot hun spijt wel von den, dat ze in de winkel beter tot hun recht kwamen, dan hier in de kamer. En ze schenen heel verbaasd, toen ik over een andere opstelling van het meubilair begon. Het bleek, dat de verkoper van de meubelen ze zo neer gezet had, en ze dachten, dat het dus zó hoorde! Wij- zijn er toen over gaan praten. Ik heb ze ver teld, dat je bij het inrichten van je huis je eerst moet afvragen: hoe wil ik wonen of: hoe wil ik leven in mijn huis. Want wonen is toch eigenlijk niet anders dan: leven binnenshuis. En dat je aan de hand daarvan het meubilair en ook de stoffering, ja zelfs het behang, de kleuren en nog van alles meer moet uitzoeken (daar ko men we straks nog even op terug). We zijn toen samen, nagegaan, hoe het zou moeten, of er ruimte gemaakt moest wor den voor bepaalde hobby's, voor veel vi site, voor rustig zitten 's avonds en ook met de meubelen gaan schuiven. Er is (voor later) een speelhoek voor de kin iets de kamer uitgegaan en er is iets bijgekocht. En kijk, toen is die kamer deren enzovoort. (Men doet er verstandig aan als men pas begint, ook met de na bije toekomst rekening te houden). Aan de hand van al deze gegevens zijn v.-e toen met weinig middelen tot eep veel beter woonbaar oord geworden. Nog een ander voorbeeld: Er was eens een verpleeg ster. Die woonde in een heerlijke, zonnige kamer met een prachtig uitzicht. Noch tans voelde zij er zich niet gelukkig. Wat was het geval? Ze had de kamer met de stoffering overgenomen van haar voor gangster. En hoewel zij alle meubelen zelf meegebracht had, voelde zij zich er hele maal niet thuis. Die voorgangster had zich heel prettig in die kamer gevoeld. Maar ieder mens heeft zo zijn eigen om geving nodig. Zijn eigen kleuren en zijn eigen ruimte. Zoals er geen twee mensen gelijk zijn, zo goed zouden geen twee in terieurs gelijk kunnen zijn. Ik hoop, dat ik duidelijk heb kunnen maken, dat het héél belangrijk is, dat we ons eerst bewust worden van: wat hebben we nodig in ons huis. En daarna pas overgaan tot een eventuele aanschaf van het een en ander. En kunt U het niet alleen, vraag dan advies aan een binnen huisarchitect. Want een binnenhuisarchi tect heeft naast een uitgebreide kennis en de derde dat de Amerikaanse vloot zich bereid verklaart voor het transport te zorgen. De twee eerste voorwaarden zijn thans vervuld. Met de Amerikaanse marine autoriteiten worden echter nog besprekin gen gevoerd. Er wordt gesproken over het huren van een Amerikaans marine schip, waarvoor een bedrag van ongeveer 15 miljoen frank beschikbaar moet zijn. Tweederde van het aantal leden van de expeditie zal uit Belgen bestaan. Er is een bedrag van 17 miljoen Belgische frank voor de onderneming uitgetrokken. Het Belgische leger zal materiaal ter be schikking stellen. De naam van de leider van de expeditie is nog niet bekend, maar het zal in ieder geval een officier zijn. Het Belgische team zal bestaan uit oud gedienden van de drie vorige Belgische expedities, die onder leiding stonden van commandant De Gerlache, kapitein Bastin en majoor Derom. De bedoeling is, dat de onderzoekers vijf tien maanden aan de Zuidpool zullen blijven. De expeditie, waaraan dus voor het eerst Nederlanders zullen deelnemen, hoopt zich te kunnen vestigen in de Ko- ning-Boudewijnbasis. Mocht deze echter „onbewoonbaar" zijn geworden de ba sis is drie jaar vrijwel verwaarloosd dan zal eerst een nieuw onderkomen in de nabijheid ervan moeten worden aan gelegd. Mocht de expeditie inderdaad doorgaan, dan zullen er vrijwel zeker andere vol gen. Er is reeds bepaald dat in de toe komst een expeditieleider van andere na tionaliteit kan worden aangewezen. In Brussel wordt gehoopt dat de Belgisch- Nederlandse expeditie eind 1963 kan ver trekken. De 26-jarige secretaresse Marijke Pie- ters is in het ijskoude water van de Pius- haven in Tilburg gedoken om het leven te redden van de vierjarige André varf der Gevel. De kleine jongen was al een paar keer onder water verdwenen, maar zij slaagde er in hem te grijpen en naar de kant te brengen. Het knaapje zal ver moedelijk geen nadelige gevolgen onder vinden van zijn onvrijwillige bad. van materialen en mogelijkheden ook nog iets van een geestelijke verzorger. En mis schien maakt dat het uiteindelijk tot zo'n mooi en boeiend vak! L. LICHT—DANKELMAN Geen bankstel, wel een bank, die aan de behoefte van de bewoners is aan gepast. De tieners, die een eigen kamer heb ben, en het zijn er lang niet alle moeten in die kamer meestal woekeren met de ruimte. Want meestal, als een jongen of meisje van een jaar of 18 een eigen kamer krijgt toebedeeld, is deze nu niet direct de grootste van het huis. Ze moeten zich dus in een vaak te klei ne ruimte met geringe middelen behelpen. Ze moeten zich ook voorwaarden weten te scheppen, die hun geestelijke groei niet in de weg staan. Laat ik even zeg gen, wat ik bedoel. In de laatste jaren vooral, is de me dische wetenschap bezig met onderzoekin gen over de psycho-somatiek. Psycho komt van psyche en betekent ziel of geest, soma betekent lichaam. De psycho-soma tiek bestudeert dus de wederzijdse beïn vloeding van lichaam en geest. Wij heb ben het allemaal wel eens ervaren. Als we kiespijn hebben (lichamelijk), dan heeft dit invloed op ohs humeur (geeste lijk). Heeft iemand je blij verrast, dan voel je neiging om een gat in de lucht te springen. Het is of je, zelfs na een zware schooldag, alle moeheid van je af voelt vallen. Heb je een gezellige kamer, dan vertoef je er graag en zijn er voor waarden geschapen vobr verdere geeste lijke groei. Hier in je kamer krijg je de kans je zelf te ontdekken. Heb je gelegen heid door studie je kennis te vergroten. Daarom is het de moeite waard aandacht te geven aan de dingen in je kamer. Waar het in een kleine kamer vooral op aankomt, is het interieur ten vole dienstbaar maken aan de woonfunctie. Ieder stukje moet zinvol benut worden. Maar waar beginnen we? Begin bij een centraal punt. Heb je al leen een werk- of studeerkamer in te richten, begin dan een tafel en een stoel te, plaatsen. (Vergeet niet 'n goede lees- lamp op of bij de tafel). Is deze studeer kamer ook slaapkamer, dan plaats je be halve tafel en stoel, een bed. Om ruimte te besparen is een opklapbed heel ge schikt. De plank boven het opklapbed kun je benutten voor boeken of versieringsele menten, zoals een beeldhouwwerkje, een vaasje, e.d. Om deze primaire meubels heen, groepeer je de overige meubels en woninginrichtingsattributen. Bijzettafeltje voor een pick-up bijvoorbeeld of radio. Een boekenplank of boekenkastje, als je kamer wat groter is. Ingesteld op de aan was van de boekenvoorraad is de zoge naamde combinatie-boekenkast. Deze be staat uit losse eenheden, die zodanig met elkaar kunnen worden gecombineerd, dat eenzelfde model er precies boven of naast kan worden geplaats. Overigens niet al leen voor de boekenkast bestaat dit com binatie-principe, maar ook voor andere meubelen die heel toepasselijk.combi natie-meubelen heten. Voor de meisjes is een toilettafeltje belangrijk. Er bestaan diverse combinaties van bed en toiletkast je. En, het hoeft helemaal niet zo duur te zijn. Pas er echter vCor op, dat de kamer niet te vol wordt. Er moet vol doende ruimte overblijven om je er ge makkelijk in te kunnen bewegen. Met tafel, stoel en bed, is eigenlijk het belangrijkste gebeurd. Wat nu nog? Sfeer scheppen. Dat moet je voor jezelf doen, want ieder mens heeft een eigen karakter. Daarom hangt er in elke kamer, af hankelijk van iemands persoonlijkheid, een andere sfeer. Sfeer krijg je, door een har monisch verband te leggen tussen de din gen. Geen antieke stoel bij een groten deels stalen schrijfbureau om het eens extreem te stellen. Ook met kleuren kun je bepaalde sfeer oproepen in je kamer. Er zijn kleuren, die je tot actie, werk zaamheid brengen z.g. actieve kleuren en de andere die je rustig, passief maken zijn de passieve kleuren. Geel, oranje, rood of nuances hiervan prikkelen tot ac tiviteit. Blauw, paars en groen zijn pas sieve kleuren. Je kunt de actieve en passieve kleuren combineren. Behalve de ze psychologische werking vervullen de kleuren nog andere functies. Rood bij voorbeeld heeft ''e eigenschap opdringend te zijn. Het is alsof deze kleur op je toekomt. Bovendien doet deze kleur warm aan. Heb je een kamer waar niet veel zon komt, dan kun je op een of meer wan den rood of schakeringen hiervan aan brengen, waardoor je kamer warmer lijkt. Blauw is precies het tegenovergestelde van rood. Het is een kleur die koel aan doet. Heb je 't geluk in een zonnige ka mer te wonen, breng er dan wat blauw in aan. Zo kun je gevoelsmatig warmte- evenwicht bereiken. Blauw wekt ook de indruk terug te wijken. Wil je, je kamer wat groter doen lijken, werk dan met blauw. Groen is zowel wat warmte-wer- king als functie betreft, volkomen neutraal. Over de harmonie van de kleuren? Dat is moeilijk; wat de één harmonisch vindt, vindt de ander afschuwelijk. Maar toch be staat er een algemene richtlijn. Kleuren, die in het kleurenspectrum direct op el kaar volgen, harmoniëren het minst met elkaar. Rood en oranje dus niet, geel en blauw wel, geel en groen weer niet, enzo voorts. Denk erom, als ik hier een kleur noem, bijvoorbeeld blauw, dat ik er te vens alle schakeringen onder versta. Want er zijn oneindig veel tinten blauw, die niet temin de beschreven eigenschappen van blauw in min of meerdere mate hebben. Iets heel belangrijks ben ik nog ver geten. De vloer. Vóór alles komt natuur lijk de vloerbedekking. De vloer is immers de plaats waar alle meubels op staan en het hele verkeer in je kamer overheen „rolt". Eerste voorwaarde voor de vloer bedekking is, dat-ie sterk moet zijn. Als je bezoek krijgt of een feestje wilt bou wen op je kamer, moet de vloer tegen een stootje kunnen. Heb je niet voldoende geld, op een zolderkamer kun je zelf de planken beitsen. Kun je je wat meer per mitteren, dan heb je ruime keus. Naar smaak en „kapitaalkracht" heb je keu ze tussen linoleumvloeren, twisted mat tings, en vele andere soorten. Advies kun je altijd krijgen vrijblijvend bij de dichtsbijzijnde woninginrichter. En niet al leen over de vloerbedekking, maar over de hele inrichting van je kamer. Laat je bij de inrichting van je kamer door drie principes leiden, dan kom je er altijd wel uit. Deze drie principes zijn: Nut, gemak en schoonheid. De dingen in je kamer moeten nuttig zijn, mooi en je moet er reuze gemak van hebben. Als je de voor naamste dingen in je kamer hebt staan, wacht dan met het overige tot je ver trouwd bent met je spullen, die je hebt. Het risico tegen een tafeltje te moeten aankijken, dat achteraf bezien niet past in je kamer, verklein je op deze ma nier. ARMAND VERVEER K

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 19