Tweede Kamer wijst echter reclame in de t.v. niet af HET WEER V Israëlische agenten in Loerrach aangeklaagd Middenamerikaanse steun voor de V.S. tegen Cuba Nu vier gevallen van tyfus in Nederland Byrds driemaster in stormgevaar Comet met gevolg van Saoecl in de Alpen neergestort Jongeren kunnen boete straks rechtstreeks aan agent betalen Tyfus over Europa Albatros Taveerne Vier verdachten uit Finsterwolde bekennen Vulkaan op Bali werkt niet meer TBC-situatie in Ekehaar ernstig FOTO- en FILMSERVICE Pracht koliektie Voorkeur-Kostuums! 109.- t.e.m. 218- iéë MORRIS "êefore you 6uy! FALCON REGENJASSEN Vrij koud Er was al reclame in de televisie A Redding uit olietanker Wegens poging tot moord op Westduitse expert Vanaf heden de gehele dag geopend, ook des maandags van 10 tot 02 uur Burgemeester benoemd sinds 1930 KENNEMERLAAN 5 (bij de brug) Het woord is aan Dodencijfer bedraagt 151 In de krant van heden Latijns-Amerika zou moeten meewerken Niet te dol Enkele tinten Spanish blue, golden beige, grijs, roodbruin, blauw, sil ver rock, enz. Prijzen BRUYNZEELKEUKEN DDUCHEBAKKEN HANG-EN LEGKASTE» 48e JAARGANG NUMMER 115 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJ mui den. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef Dezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V ELSE N-IJ M U ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMCEVINC WOENSDAG 20 MAART 1' Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 oent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmukler Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 9J. Haarlem Directie. IVW^PeereboomjmMr^lLC^^^^^^ Commerciële televisie is kansloos (Van onze parlementaire redacteur) Het is vrijwel zeker dat een meerderheid in de Tweede Kamer zich zal uit spreken tegen commerciële exploitatie van het toekomstige tweede televisienet. Deze conclusie was gisteravond laat te trekken nadat de laatste van de twaalf sprekers in het Kamerdebat het zijne had gezegd over de plannen van de regering die zijn vermeld in de Televisienota. Dat er veel weerstand was tegen commer ciële televisie betekende niet dat ook reclame in de televisie werd afgewezen. Wel zou de regeling daarvan pas onder ogen moeten worden gezien nadat een wettelijke basis voor het omroepbestel tot stand zal zijn gekomen. Dr. Bruins Slot (A.R.) vertolkte deze gedachte heel duidelijk. De heer Kleijwegt (P.v.d.A.) bepleitte een nieuw orgaan dat volgens wettelijke maatstaven in het leven zou moeten woeden geroepen. De heer Kikkert (C.H.) wilde eveneens een wettelijke regeling afwachten De voorstanders van het regeringsstand punt: onafhankelijke verzorging van een programma, dat niet bekostigd wordt uit kijkgelden maar uit reclameboodschappen, waren te vinden bij de V.V.D., die wat dit betreft eensgezind dacht, bij een groep leden van de C.H.U. rondom jkvr. Wtte- waall van Stoetwegen, en 'n aantal K.V.P.- leden vodr wie mr. Blaisse als woord voerder optrad. Hoe de stemverhou dingen bij de verdeelde K.V.P. en C.H.U lagen stond gisteren nog niet precies vast. De heer Blaisse zou een kleine 20 leden van zijn 49 man tellende fractie op zijn hand hebben en bij de C.H.U. zou de ver houding 7-5 zijn. Ook de socialisten waren niet geheel eensgezind. Zo keerde de heer G o e d h a rt zich tegen de gedachte dat re clame iets verwerpelijks zou zijn. Hij wil de echter voorkomen dat er overdreven winst werd gemaakt, maar wilde „winst" toch bepaald niet als een „vuil schut tingwoord" zien. Hij keerde zich tegen de opvattingen van de omroepverenigin gen. Hoeveel leden van de P.v.d.A. met de heer Goedhart zullen meegaan is nog niet duidelijk. Eigenlijk zijn er in deze fractie drie stromingen: één die des noods reclame in de televisie wil toela ten, één die daar niets van wil weten en ten derde de groep-Goedhart, die dus vóór commerciële exploitatie is. In elk ge val was het wel duidelijk dat er voor het regeringsstandpunt, dat vanmiddag wordt verdedigd door de staatssecretarissen Scholten en Gijzeis, zeer waarschijnlnk geen meerderheid zal zijn te vinden. Mr. Baeten, sprekend namens een groot aan tal leden van de K.V.P., de heer Kleij wegt van de P.v.d.A.. dr. Bruins Slot van de A.R.P. en de heer Kikkert van de C.H.U. lieten daarover geen twijfel be staan. Op de C.P.N. en de P.S.P. hoeven de staatssecretarissen evenmin te reke nen. In grote lijnen kwamen de opvattingen van de tegenstanders der regeringsplannen hierop neer dat de omroepverenigingen in 't gedrang zouden komen, dat een commer ciële zendorganisatie onvoldoende waar borgen zou bieden voor verantwoorde pro- Morgen zal de tweede Hiswa-Goed Kamp tentoonstelling die duurt tot 1 april, in het Rai-gebouw te Amsterdam worden geopend. Ter gelegen heid daarvan bieden wij u in de krant van vandaag een over zicht van deze expositie, benevens een pagina waarop ANWB - deskundigen hun mening geven over verschillende facetten van het toe risme. Er zijn thans vier tyfusgevallen in Ne derland. Drie gevallen in Rotterdam wa ren reeds bekend maar omtrent een pa tiënt die was opgenomen in het zieken huis Zuidwal in Den Haag verkeerde men nog in het onzekere. Thans is vastgesteld dat ook deze aan tyfus lijdt. Alle patiën ten hebben de ziekte opgelopen in het Zwitserse wintersportoord Zerrriatt, waar tieritallen tyfusgevallen zijn gerapporteerd, Advertentie BARÏÏTSST HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAI (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Vrij koud weer met geruime tijd mist of bewolking, maar ook en kele verspreid voorkomende op klaringen. Op de meeste plaatsen droog weer en overwegend ma tige noordoordoostelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Terwijl gistermiddag een gedeelte van het Kamerdebat door de televisie werd uitgezonden, hield mr. Kranenburg (P.v.d.A.) een betoog tegen reclame in de televisie, waarbij hfj voorbeelden gaf van programma-onderbrekingen door advertenties voor door hem met name genoemde chocolademerken en dames- onderkieding. Minister Cals viel hem in de rede met de waarschuwing: „Hé, hé, u spreekt voor de televisie!" „Draai de knop dan om" werd van de socialistische banken naar de regerings tafel geroepen. HALIFAX —Het zeilschip „Bear", de 90 jaar oude driemaster waarmee de Amerikaanse admiraal Byrd zijn poolrei zen maakte, dreigt te vergaan in een storm bij Nova Scotia voor de Canadese oostkust. Het schip werd naar Philadelphia gesleept, waar het als museum zou wor den ingericht. In de storm knapte de sleepkabel. De twee runners zijn van boord gehaald met een rubberboot, die door een vliegtuig van de Amerikaanse kustwacht was uitgewor pen. De Bear drijft hulpeloos rond en maakte zware slagzij; de voormast is af geknapt. De sleepboot blijft in de buurt. De driemaster was zondag uit Nova Scotia vertrokken, waar hij sinds 1952 had gelegen. Alfred M. Hohnson had het schip gekocht en het laten opknappen voor 630.000. NICE Het Cornet-straalvliegtuig van koning Saoed van Saoedi-Arabië is van morgen vroeg neergestort op de berg Mat to aan de Italiaanse kant van de Frans- Italiaanse Alpen. gramma's, dat de reclame een verkeer de uitwerking zou hebben en dat dag- en weekbladen schade zouden lijden. Dr. Bruins Slot zei het heel scherp: commerciële, televisie is verwerpelijk om dat de vrije organisaties in een hoek zul len worden gedrukt en met de ondergang bedreigd. Het zou een ongehoorde bevoor deling zijn van de pleiters voor een „na tionale" omroep. De concurrentie tussen omroepverenigingen (op het eerste net) en een onafhankelijke organisatie (op het tweede net) zou gaan ten koste van beide programma's. De heer KI e ij w e g t meende dat com- De beide woordvoerders van de P.v.d.A., de heer C. Kleywegt, die met zijn handen in het haar zit, en mr. F. J. Kranenburg. merciële televisie niet zou kunnen bijdra gen aan de culturele ontwikkeling, de heer A a r d en(K.V.P.) verweet de regering dat zij het de omroepverenigingen onmo gelijk wilde maken om binnen redelijk af zienbare tijd te komen tot de opbouw van een volledig programma, terwijl een com merciële gegadigde, alleen op grond van financiële zelfgenoegzaamheid", onmid dellijk reële mogelijkheden krijgt voor de opbouw van een volledig programma. De heer Kikkert meende dat de N.T.S.-reclame op het tweede net zou moeten verzorgen. Zij zou er beter ge schikt voor zijn dan een nieuwe maat schappij. Eigenlijk vond de heer Kikkert dat de economische noodzaak van recla metelevisie niet bestond. De heer Jager (comm.) signaleerde „ge vaarlijke- invloeden van het grootkapitaal" (Zwolsman) en dr Noordenbos (P.S.P.) meende dat de kijkers weerloze slachtoffers van geraffineerde reclameme thoden zouden worden. i. ..:v III Ook personen van zestien tot achttien jaar zullen in de toekomst bij overtredin gen rechtstreeks aan een verbaliserende politie-agenten kunnen betalen als een wijziging van het wetboek van strafrecht wordt aangenomen. De minister van Justitie heeft tot deze wijziging besloten omdat in de praktijk veel overtredingen door personen uit de genoemde leeftijdsgroep worden gepleegd, vaak als bromfietser. Leden van een reddingsploeg branden een gat in de bodem van het omge slagen Japanse tankschip Toyo Maroe nummer 3, om twee mannen te be vrijden die in het vaartuig zitten op gesloten. De tanker, die 300 ton meet, raakte in de Japanse Zee op drift en werd 33 uur later gekanteld door de hoge zee, die opgezweept werd door zware storm voor de kust van West- Japan. Vier leden van de bemanning moeten zijn omgekomen in het ijs koude water. De beide andere trokken door klopsignalen de aandacht van de kustwacht, die het ondersteboven drijvende schip ontdekte. BONN (Reuter) Een Westduitse rechtbank in Loovrach heeft arrestatiebe velen uitgevaardigd tegen de twee Israë lische agenten, die in Zwitserland zijn gearresteerd omdat zij vorige maand ge tracht zouden hebben dr. Hans Klein- wachter, te vermoorden. De aanslag zal ook in de Bondsdag ter sprake komen. De Westduitse P.T.T. heeft intussen op dracht gekregen postzendingen naar in Egypte werkende Westduitsers voor ver zending te inspecteren met röntgenstralen. De twee mannen zijn de 33-jarige Jo sef Ben Gal van het Israëlische ministe rie van Onderwijs en Cultuur in Tel Aviv en dr. Otto Joklik, een Oostenrijker. De politie in Bazel gelooft, dat er ver band bestaat tussen Joklik en de ver dwijning van dr. Heinz Krug, een natuur kundige, die vorig jaar september voor het laatst in München werd gezien. Krug leverde materiaal voor het Egyptische ra- kettencentrum in Cairo. De Israëlische minister van Buitenland se Zaken, mevrouw Golda Meir, zal van daag voor het parlement te Jeruzalem een verklaring afleggen en de kwestie aansnijden van de drie tot vierhonderd West-Duitse technici die volgens Israëli sche schatting voor de Egyptische oorlogs industrie werken. Waarnemers achten het niet onmogelijk, dat Israel West-Duitsland zal verzoeken deze deskundigen terug te roepen. De twee grote oppositiepartijen in Israel, de nationalistische en de liberale partij, verwijten de regering dat zij te lang gedraald heeft met stappen bij de Westduitse regering in deze zaak. Uit Zermatt (Zwitserland) teruggekeerde wintersportgangers hebben tot dusver tyfus gebracht in Engeland (25 gevallen). Mün chen (1), Düsseldorf (2) en Nederland (waarschijnlijk 4 gevallen). Men overweegt het hele dorp Zermatt in quarantaine te plaatsen. Er verblijven ongeveer 5.000 toeristen. Velen van hen hebben reeds hun biezen gepakt. Advertentie 200000000300000003c»c)000000000co00000®c0000c0^ (De huiskamer van Zandvoort) HALTESTRAAT 26 - ZANDVOORT Telefoon 02507 - 2524 COOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOODOOOOCOOOOOOOCOOOOOOOOC Vier van de vijf gearresteerde commu nistische leiders uit Finsterwolde, die zoals bekend worden verdacht van vals heid in geschrifte hebben thans een volle dige bekentenis afgelegd, zo heeft de offi cier van Justitie in Groningen, mr. J. Mun tendam, medegedeeld. Het eveneens gearresteerde Eerste Ka merlid heeft nog geen bekentenis afge legd. Hij moet nog voor de officier van Justitie worden voorgeleid. Met ingang van 1 april 1963 is benoemd tot burgemeester der gemeente Finster wolde de heer J. G. Voslamber te Win schoten. De heer Voslamber is geboren 14 maart 1916, gehuwd en lid der Nederlandse her vormde kerk. Momenteel is de heer Vos lamber referendaris der secretarie der ge meente Winschoten. Advertentie De Bonald: Mensen bijeenbrengen is niet het zekerste middel om hen te verenigen. DJAKARTA (Reuter) Volgens de laatste berichten van het eiland Bali, is de vulkaan Agoeng na een maand van hevige activiteit tot rust gekomen. De autoriteiten van het eiland hebben een be roep op vrijwilligers gedaan om de dui zenden dessabewonefs te helpen, die als gevolg van de uitbarsting dakloos zijn ge worden. De voorzitter van het Indonesi sche Rode Kruis, Soemarno, zei tegenover verslaggevers, dat het aantal doden 151 bedraagt; 100 personen werden gewond De lava heeft alles binnen een straal van dertig kilometer rondom de krater ver woest. Soemarno, tevens gouverneur van Dja karta, deed een beroep op de drie mil joen inwoners van de Indonesische, hoofd stad een bijdrage te leveren om de Ba linezen te helpen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 11 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Uit stad en omgeving5, 6, 8 In de Vishal en op zee6 Horen en Zien 7 Kunst 7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Feuilleton 11 Hiswa15, 17 Woninginrichting19 Topsy 20 Sport 21 Luidsprekers20 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's SAN JOSE (Costa Rica) (Reuter. AFP) De Verenigde Staten en de zes Midden amerikaanse landen zullen hun toezicht op zee en in de lucht uitbreiden ter voor koming van verbreiding van ondergrond se activiteit uit Cuba over Latijns-Ame- rika. Binnen de territoriale wateren zal deze worden onderschept, aldus een offi ciële „Verklaring van San Jose", uitgege ven na een conferentie van twee dagen tussen president Kennedy en de leiders van de zes landen. De verklaring zegt voorts dat in april een bijeenkomst zal worden gehouden om nieuwe maatregelen ten aanzien van het reizen op Cuba door de inwoners der ze ven landen voor te bereiden, onder meer strengere controle op paspoorten, en snel lere en vollediger uitwisseling van gege vens over de bewegingen van personen, het voeren van propaganda door Cuba en het vervoer van wapens en geld tussen Cuba en de zeven landen. Getracht zal worden de medewerking van de overige dertien leden-landen van de Organisatie van Amerikaanse Staten (O.A.S.) te ver krijgen. De economische integratie van Midden- Amerika moet worden versneld, zo zegt de verklaring. Voorzien wordt in een doua ne-unie om de handelingen van Midden amerikaanse gemeenschappelijke markt te vergemakkelijken, in een monetaire unie en in hervormingen op het gebied van landverdeling, belastingheffing, onderwijs, openbaar beheer en welzijnszorg. Kennedy heeft zich uitgesproken tegen een voorstel om een bijeenkomst van mi nisters van Buitenlandse Zaken van het westelijk halfrond te houden ter bespre king van nieuwe economische en politieke maatregelen tegen Cuba. Volgens welinge- Omtrent de omvang van de verleden week in het Drentse dorp Ekehaar (gem. Rolde) geconstateerde uitbarsting van TBC heeft de directeur van het districts-con- sultatiebureau voor tuberculose te Assen, de heer J. Franssen, medegedeeld dat het niet uigesloten moet worden geacht dat nog enkele tientallen personen in een sa natorium zullen moeten worden opgeno men. Het aantal TBC-gevallen, dat bij het onderzoek van ongeveer honderd leerlin gen van de lagere school te Ekehaar is ontdekt, is gelukkig tot twee beperkt ge bleven. De twee patiëntjes zijn in het sa natorium „Beatrixoord" te Appelscha op genomen. lichte kringen wil de president een oproep tot een dergelijke bijeenkomst niet van de huidige conferentie doen uitgaan omdat dit zou lijken op een dictaat van een min derheid der kleinere landen jegens de gro tere Latijnsamerikaanse staten. President Ydigoras van Guatemala vroeg Kenne dy de aanspraak van zijn land op Brits- Honduras te steunen maar Kennedy ging hier niet op in toen hij later het woord nam. Kennedy heeft nieuwe financiële hui voor het Middenamerikaanse economische programma beloofd. Vandaag keert hij naar Washington terug. Advertentie 'n ZAAK APART Kloosterstraat 3335, Beverwijk Veranderingen gratis op eigen atelier. Vriendelijke, vlotte, vakk. bediening. Advertentie ALLE. ONDERDELEN APART VERKRIJGBAAR OOK. GESCHIKT VOOR KLEIN-BEHU1SDEN ZAANLANDSCHE HOUTHANDEL SHOWROOM: WIJK AAMZEEËRWEG 4 TELEFOON 025S0-754Ï JXMUIDEN

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1