GF Hoeveel tabakken zitten er in Golden Fiction? m Golden Fiction i2V s Washington keurt acties tegen Cuba sterk af NIEUW Oplossing van buizenkwestie niet elegant, erkent Erhard SUNNY Wereldnieuws Van dag tot dag Stakingsfront in Frankrijk blijft stationair Aanklacht tegen l'Express Bidault kan onder voorwaarden in Beieren blijven OAS niet gewenst in Zuid-Amerika u: Verzetsleider uit Zuid-Rhodesië in Londen <~Praatótoel Jkr ROZIJNENBROOD WOENSDAG 20 MAART 1963 3 Wegens publikatie over Ar gouds ontvoering Bewijsstukken Hij moet verhuizen en de politiek met rust laten VRAGEN AAN NO 3 VRAAGT DE HEER J.W.K. TE L. Antwoord: Wel, meneer K, het aantal is geen geheim. Het zijn er 37. Hiervan komen er 32 uit Amerika. Deze 32 tabakken zijn volrijpe Virginiasoorten, die de Amerikanen zelf ook gebruiken. Ze zijn nl. minder geel en dus veel zachter en fluweliger, zoals U elke dag proeft. Elke GF bevat dus 37 tabakssoorten. Stel U voor: in elke sigaret 37. U begrijpt welk een nauwkeurigheid vereist is om 37 tabakssoorten in de juiste verhouding te mengen! Want tenslotte be paalt de juiste menging de juiste smaak van de melange waar U zo van geniet. Deze nauwkeurigheid kunt U doosje, na doosje, na doosje constateren. DE ZACHTSTE VAN ALLE jr\ i Sporry NA VO-verbod moest evenwel de doorslag geven Industrie woedend Pers geschokt Britse antihonger-serie si Onverantwoordelijk en zonder werkelijk effect" 0p dm Sl'j.NNY CO-OP LEKKER ALST FIJNSTE BANKET! r*» Het Kamerdebat over de televisie-nota heeft tot dusver een bijzonder instructief en realistisch karakter, wat niet altijd van Kamerdebatten kan worden gezegd. In structief, omdat het veel meer dan opi nie-onderzoeken duidelijk maakt waar de zwakke punten van het geopperde tele- visie-beleid gelegen zijn en waar de geva ren zich schuil houden, die door het grote publiek dikwijls onachtzaam worden ge passeerd. Het zou te ver voeren, de argumenten van de verschillende woordvoerders te analiseren. Veel vruchtbaarder lijkt het, een apotheose op te bouwen uit de menin gen, die te beluisteren zijn geweest om te komen tot een theorie die tenslotte de basis van een geheel nieuw, gecoördineerd beleid inzake het tweede net, de televisie reclame en de commerciële televisie zou kunnen schragen met instemming van de volksvertegenwoordiging. Voor zover die apotheose is te benade ren, zou men kunnen zeggen dat de vraag „tweede net of niet'" is beantwoord met ja. Onmiddellijk daarop aansluitend dringt zich de vraag op, wie dat tweede net zal moeten verzorgen. Het lijkt niet te boud. de omroepen daarbij de grootste kans te geven. Daarbij duikt echter onmiddellijk de algemene eis op tot grotere coördina tie in de richting, die de N.T.S. reeds heeft ingeslagen, opdat ervoor zal kunnen wor den gewaakt dat de programma's der twee netten elkander „in de wielen rijden." Men zou het zó kunnen stellen, dat de N.T.S. gehouden is zich op den duur tot een soort „nationale omroep" te ontwikke len op die gebieden, die daartoe in Neder landse situatie geschikt en rendabel zijn. En nu wat de reclame betreft. De uitkomst der debatten lijkt geens zins tot een botte afwijzing van alle re clame op het t.v.-scherm te concluderen. Wel worden de gevaren zeer streng ge signaleerd en dat is misschien ook wel hard nodig, gezien de troosteloze ervarin gen op dit gebied in het buitenland. Als we een gooi mogen doen naar een mogelijk compromis, dan zal de situatie in de toekomst wellicht zó worden, dat de N.T.S. een bepaald deel van haar zendtijd op het tweede net verpacht aan belang stellende reclame-exploitanten, wie dat dan ook zijn mogen, ongeveer zoals zij thans een deel van haar zendtijd ter be schikking stelt aan bijvoorbeeld de politie ke partijen. Daarmee zou voorkomen worden, dat deze reclame-grootheden een greep op het tweede net-programma krijgen, terwijl de strijd om de reclame-exploitatie geheel en al buiten de beheerders der t.v. om kan worden gevoerd. De reclame-exploitanten zullen dan immers genoodzaakt zijn onder ling tot een bepaalde vorm van belangen- verdeling te komen, vóórdat zij „op het scherm komen". Daarmee is de zuiver' heid van het programma gewaarborgd en bovendien wordt de kijkers een zo groot mogelijke vrijheid gelaten om al of niet de reclame in hun huiskamer toe te laten. Deze oplossing staat of valt met de be antwoording van de vraag, of de omroepen bereid zijn drastisch te coördineren, veel drastischer dan tot dusver het geval is ge weest, wat echter zeer zeker niet alleen een eis van de Kamer maar ook van het grote publiek is geworden. Daarover kan men het nu langzamerhand wel eens zijn (Van onze correspondent PARIJS De twintigduizend arbeiders van de particuliere ijzermijnen van Lotha ringen hebben hun staking beëindigd en zijn vanmorgen in de schachten afgedaald. Voor de rest is de toestand op het Fran se stakingsfront echter stationair. In de kolenmijnen is nog geen teken van ken tering te bespeuren, terwijl in andere sectoren de verrassingsstakingen worden voortgezet. Voor vandaag waren de elek triciteitsbedrijven en de burgerluchtvaart diensten aan de beurt. Het comité der wijzen zet zijn vergelij kende onderzoekingen naar loon- en ande re geschillen in de mijnen en andere sec toren naarstig voort. Premier Georges Pompidou is van plan de resultaten be gin volgende week in een nieuwe radio- en televisierede te onthullen. Van een al gemene hervatting der werkzaamheden zal voor die spreekbeurt van de minister, zo vermoedt men algemeen, wel geen sprake zijn. De Poolse havenarbeiders hebben beslo ten om uit sympathie met de stakende Franse mijnwerkers geen steenkool voor Frankrijk te laden. Het NVV heeft zijn girorekening 254030 beschikbaar gesteld voor financiële steunverlening ten behoeve van de staken de Franse arbeiders. (Van onze correspondent) PARIJS De Franse minister van Bin nenlandse Zaken, Roger Frey, heeft een nieuw proces aanhangig gemaakt tegen het bekende links-liberale weekblad „l'Ex- press". De vervolging werd gemotiveerd door twee brieven van de minister die l'Express" vorige week publiceerde. Vol gens de brieven gaf Frey, na een onder houd met premier Pompidou, ongeveer een maand geleden het bevel, ex-kolonel Argoud uit West-Duitsland te ontvoe ren. Volgens de aanklacht zouden de twee brieven echter vervalst zijn. De minister heeft zijn gerechtelijke stap gedaan na dat eerst verschillende kranten hun ver bazing hadden geuit ovej het feit dat de regering op het bericht van „l'Express het vermoeden te bevestigen dat al in brede kringen heerste, dat de regering door middel van haar geheime politie diensten de hand had gehad in de ont voering van de O.A.S.-er Argoud. MUNCHEN (Reuter) Een Westduitse advocaat heeft namens de Parijse advo caten van Argoud, stukken op het bu reau van de openbare aanklager in Mün- chen overhandigd waaruit zou blijken dat de Franse autoriteiten betrokken waren bij de ontvoering van de gewezen kolonel. Het document bevat een door Argoud in de gevangenis geschreven gedetailleerde beschrijving van de ontvoering. Hij zou in een Frans militair voertuig over de Frans- Westduitse grens zijn gebracht. Dit voer tuig zou niet zijn gecontroleerd. MüNCHEN (DPA) De Franse ex-pre mier Georges Bidault moet zich, als hij in Beieren wil blijven, van alle politieke activiteit onthouden en een andere woon plaats kiezen. Dit is hem schriftelijk mee gedeeld door het Beierse ministerie van Binnenlandse Zaken. Bidault die van het Beierse ministerie al eerder het advies had gekregen het dorp Steinbach, te verlaten met het oog op mogelijke aanslagen, heeft daarop ge antwoord er de voorkeur aan te geven in de woning waar hij vertoeft, te blijven tot hij antwoord van het ministerie zal hebben gekregen op zijn vraag welke po litieke activiteit hij bij een permanent ver blijf in Beieren zal mogen bedrijven. ROME (AP) De Italiaanse radio- en televisieomroep heeft de uitzending van een interview met Bidault, afgelast. Een zegsman ontkende, dat er politieke motie ven achter dit besluit schuilen. Hij zei dat het interview oud nieuws geworden was. De uitzending werd zondagavond zonder openbare opgaaf van reden te elf der ure uitgesteld. MADRID (Reuter/AP) Vier OAS-ers die uit Spanje gebannen zijn zoeken ver geefs toelating in Zuidamerikaanse landen. Claude Perez, Jean Casals, Pierre Sanchez en Jean Denis zijn achtereenvolgens in Venezuela, Argentinië en Chili geweest, maar geen van deze landen is bereid hen op te nemen. Ze werden uit Caracas te ruggestuurd naar Madrid, vertrokken van daar naar Buenos Aires en zijn gestrand in Santiago, vanwaar zij naar Madrid moesten terugkeren. Advertentie Hl IV" NP>f 10 STUKS f 0.50 20 STUKS f 1- GESCHENKDOOS 50 STUKS f 2.75 f [nnKtrtt m. ob-'wv.1 ATTENTIE! Er zl/n il zovtt! Interessant» vragen binnengekomen, dat we U nogmaals moeten verzoeken voorlopig gtén vragen meer In te sturen. Liz en Bess Ei kijk die Liz Taylor toch! Ternauwernood is de Amerikaanse Cleo patra, compleet met naaldhakken, oud- Egyptische ritssluitingen, vreemde decol- letées en nog vreemdere, gegarandeerd historisch verantwoorde make-up wegge gleden uit de cameralenzen, of onze Liz keek alweer uit naar de volgende gla- moereuze rol, vol fantastische kostuums en nog fantastischer historische feiten, en hupsekee! daar had ze hem meteen bij de staart. Elizabeth I. Good Queen Bess. The Virgin Queen. Een rol die onze Liz, althans naar haar eigen bescheiden me ning, op het lijf geschreven is, zoals men dat zinvol pleegt uit te drukken. Ik kan het niet helpen en het zal wel helemaal aan mij liggen, maar naar aan leiding van al die historische rollen zijn er toch de nodige twijfels in mijn geeste lijk inwendige geslopen. Liz en Cleopa tra? Hmm. Liz en Elizabeth? Oei! Want dan kun je ook wel rekenen op Liz en mevrouw Luther. Of Liz en Florence Nightingale. Of Liz ze staat tenslotte voor niets! en Madame Curie.Als zij het mij had gevraagd, Liz en Anna Boleyn ligt meer in haar lijn, of Liz en Pauline Borghese. Of en dat is een luisterrijk idee! Liz in haar glansrol als Liz! Wat meent men in Hollywood nodig te hebben voor het uitbeelden van een his torisch persoon? Talent? Komkom! Een grote gelijkenis met de betreffende fi guur? Nee toch! Eerder zijn het (die in druk krijg ik tenminste sterk) de spier ballen der heren en de zwoele aantrekke lijkheden der dames. Want u maakt mij niet wijs, dat de in hoge mate intelligente, zeer spitse en zeer wereldwijze Cleopa tra ook maar een snuffeltje op onze Liz geleken heeft, van binnen of van buiten. Cleopatra enigszins kennend theore tisch natuurlijk kan ik u wel vertellen dat het me diep zou schokken als die gelijkenis een bewezen feit zou zijn. Nu zijn we dus bij Elizabeth aange land, en dat lastige, óók intelligente, graat magere, doodsbleke, niet mooie en rood harige vrouwspersoon zal in de toekomst door Liz met veel verve (figuurlijk en letterlijk), met een maximum aan gla- moer en een minimum aan hersens, om stuwd door kluiten aantrekkelijke mannen, gehuld in waanzinnige gewaden en voor zien van alle uiterlijkheden, waarvan Elizabeth gespeend was, ten tonele of m dit geval ten cloeke worden gevoerd. De gekleurde schaduw van een grote vrouw die niet voor niets the Virgin Queen werd genoemd. En als dat nu het ergste nog maar was. Maar nee. Want er zit voor ons ook nog wat aan vast. Ik houd namelijk mijn hart vast als ik er aan denk dat we na tuurlijk zullen worden opgescheept met 'n Elizabeth-make-up naar Hollywood se op vattingen. Rode pruiken. Hoge kragen. Doodsbleke gezichten. Maar natuurlijk niet mager. Brrr! Van onze correspondent) BONN In Bonn werd gisteren nage kaart over het verbod op de uitvoer van 163.000 ton aardgasbuizen naar de Sovjet- Unie, dat de regering door wist te zet ten doordat de Christen-Democratische Unie uit het parlement liep en een re glementair besluit onmogelijk maakte. De minister van Economische Zaken profes sor dr. Ludwig Erhard gaf voor de bui tenlandse pers toe, dat dit een weinig elegant gebaar was geweest. Voor ons tel de het verbod op de uitvoer van buizen, die volgens een aanbeveling van de raad van de NAVO van vorig jaar november onder het embargo voor strategische goe deren moesten vallen, echter het meest, aldus Erhard. die erkende dat de rege ring op deze manier haar standpunt tegen de meerderheid van het parlement in heeft doorgedrukt. Aan het verbod is nu niets meer te ver anderen, omdat de termijn verlopen is, waarin een protest moest worden inge diend. Zowel de socialistische oppositie als de liberale coalitiepartij van de C.D.U. noemde de gang van zaken in strijd met de beginselen van een parlementaire de mocratie. De christendemocraten blazen minder hoog van de toren en pogen de zaak gauw te doen vergeten. Op een ka binetzitting liet Adenauer zich gisteren, enige uren voor zijn hernieuwde vertrek naar zijn vakantie-oord, van zijn verzoe- nendste kant zien. Hij liet blijken geen verwijten meer te zullen richten tegen de liberale coalitiepartners, die in de bui zenkwestie tegenover de C.DU. stonden. Inmiddels herinneren politieke kringen in Bonn eraan dat de methode van de C.D.U. om uit de Bondsdag te lopen en zo via het parlementaire reglement een onaangenaam besluit te voorkomen, sinds de oprichting van de bondsrepubliek niet is voorgekomen. De laatste keer dat de' ze methode in een Duits parlement werd toegepast was in de jaren van Hitiers machtsoverneming in de republiek van Weimar. Toen waren de weglopers de na- tionaal-socialisten onder leiding van frac tieleider Hermann Göring. De Westduitse industrie is woedend. In de eerste plaats vindt zij het onprettig dat zij een al afgesloten contract niet kan nakomen, in de tweede plaats gaat een 110 miljoen mark belopende transactie aan haar neus voorbij. En tenslotte begrijpt de industrie, die sinds 1956 669.000 ton buizen aan de Russen leverde, niet zo goed dat deze buizen plotseling tot strategische goederen zijn verklaard door de NAVO, en nog minder waarom de bondsregering zich daaraan stoort. De industriëlen wijzen daarbij op de Britse regering, die heeft laten weten geen mogelijkheden te zien de Britse industrie een strobreed in de weg te leggen bij transacties met de communisten. De West duitse industrie ziet met lede ogen dat Britse onderhandelaars met de Russen be spreken of de buizen die de Westduitsers niet mogen leveren door Britse bedrijven kunnen worden gefabriceerd. Niet alleen de persbureaus van de Sovjet-Unie en Oost-Duitsland en de West duitse bladen General Anzeiger en Die Welt critiseren de gang van zaken, maar ook de Londense „Times" schrijft dat uit het „smoren" van het debat slechts scha de kan voortvloeien. Het blad schrijft dat zelfs de meest geharde waarnemers wel ge FROM X O; V-K (U F R O H W In Groot-Brittannië verschijnt een serie van twee postzegels ter gelegen heid van de anti-honger-actie van de Voedsel- en Landbouworganisatie van de UNO, de FAO. Zoals gebruikelijk in Groot-Brittannië vertonen de zegels de beeltenis van koningin Elizabeth, waarbij het symbool van de wereld actie is geplaatst: drie korenaren. De waarden zijn 2Vz d. (rose en karmijn) en lsh. 3 d. (geel en geelbruin). schokt moeten zijn door de vertoning in de Bondsdag. De weigering van de chris ten-democraten te stemmen is „een voor beeld van politieke streken dat het reeds geschokte vertrouwen van het Westduitse volk in hun regering nog verder aan tast". „De bondskanselier was plotseling vertwijfeld door de sterke Amerikaanse druk en doordat West-Duitsland in beslag genomen wordt door debatten over de handel met het oosten. Het dilemma is gemakkelijk te begrij pen. De pijpleiding zal het industriële en militaire potentieel van Midden-Europa versterken en de westelijke markt met nog goedkopere Russische olie bedreigen. Des ondanks zal de pijpleiding toch aangelegd worden, en de vraag of hieraan moet wor den meegewerkt door de buizen te ver kopen is in de grond dezelfde als de kwes tie van uitbreiding van alle overige han del met het oostelijke blok. West-Duitsland heeft onlangs een belangrijke handelsover eenkomst met Polen gesloten maar is nog innerlijk verdeeld over de politieke ge volgen van zulke stappen. Er wordt al leen maar schade aangericht door dit de bat te smoren, of dit nu binnen of buiten het parlement gevoerd wordt, en door het zich niet bekommeren om de parlemen taire procedure", aldus de Times. (Van onze correspondent) LONDEN Nauwelijks 48 uur voordat de Engelse regering besprekingen zal be ginnen met de eerste minister van Zuid Rhodesië's blanke regering Winston Field, arriveerde Joshua Nkomo, de leider van het in Zuid-Rhodesië verboden Afrikaan se Nationalistische Congres in Londen. Hij zal vanavond een onderhoud hebben met minister Butler. Hij zal hem duidelijk maken Engeland Zuid-Rhodesië pas onafhankelijkheid kan verlenen, als de Afrikaanse meerderheid politieke zeggenschap heeft. In het andere geval zullen de resultaten verschrikkelijk zijn, aldus Nkomo. De Rhodesische Federatie is bezig uit een te vallen. Nyassaland wilde er het eerst uit, later volgde Noord-Rhodesië. Het is nu de taak van de Britse regering het uiteenvallen zo soepel mogelijk te laten verlopen. Het grote probleem is daarbij de regering van Zuid-Rhodesië, die haar blanke suprematie zal willen handhaven (Van onze correspondent) WASHINGTON Het State Departe ment noemt de aanval die Cubaanse bal lingen hebben gepleegd op èen Russisch scbip en een Russisch militair kamp on verantwoordelijk en zonder werkelijk ef fect. Indien zulk een aanval zijn oorsprong had gehad in Amerikaans gebied, zouden de Cubaanse ballingen hebben gehandeld in strijd met de Amerikaanse wet. Antonio Vaciana, het hoofd van de Cubaanse groep Alpha 66, heeft verklaard dat de aanval lers zijn teruggekeerd naar hun geheime Caribische basis. Sedert de grote crisis van eind oktober vorig jaar heeft Washington het voor de Cubanen moeilijker gemaakt dergelijke aanvallen uit te voeren. De actie van zon dagnacht, waarbij een Russisch kamp en een Russisch schip werden beschoten, is op touw gezet door twee groepen Cubaan se uitgewekenen, Alpha 66 en het Tweede Front. De reactie van het State Department maakt het duidelijk dat Washington aller minst ingenomen is met een dergelijke ac tiviteit, die de greep van de communisten op Cuba eerder kan versterken dan ver zwakken. De Amerikaanse regering ziet zich inzake Cuba verplicht een middenweg te bewandelen die echter allerminst de „gulden" kan worden genoemd. Beter kan men die weg beschrijven als een smal pad, dat onpopulair is zowel bij de biertafel strategen in de Verenigde Staten als bij de reactionairen in Latijns-Amerika. Uit Costa-Rica, waar president Kennedy confereert met zes presidenten uit Midden- Amerika, werd gemeld dat de Amerikaan se president heeft gewezen op de resten van dictatuur in Latijns-Amerika en op sommige verkiezingen die weinig te bete kenen hebben. Die opmerkingen zijn niet gericht aan het adres van Fidel Castro, doch eerder bedoeld om aan te geven dat Kennedy zich niet volledig aansluit bij het milieu waarin hij' in Costa Rica overleg pleegt. Ook tijdens deze conferentie moet Kennedy een middenweg volgen. De Ame rikaanse president legde vooral de nadruk op economische verbeteringen als beste wapen tegen het communisme en liet aan de vooruitstrevende regeringen van La tijns-Amerika merken dat hij niet zonder meer een bewonderaar is van de politiek die enige van zijn conferentiegenoten voorstaan. Advertentie m Zalig. Luigi Maria Palazzolo, een 19e eeuwse Italiaanse geestelijke die in Ber gamo een congregatie van zusters sticht te, is dinsdag in de Sint Pieter zalig verklaard. Cyrankiewicz. De Poolse premier Josef Cyrankiewicz verblijft particulier vier dagen in Oostenrijk voor hij na zijn be zoek aan Mexico naar Polen terugkeert. De Poolse regeringsleider heeft vrien den onder Oostenrijkse communisten die tijdens de tweede wereldoorlog met hem in een concentratiekamp zaten. Niet-rokers. De Westduitse niet-rokers hebben bij de minister van volksgezond heid gepleit voor een rookverbod voor bestuurders van motorvoertuigen, een kamer waar niet gerookt mag worden in elk restaurant, het afschaffen van si garettenautomaten, een verhoging van de tabaksaccijns met 100 pet., en een rookverbod in regeringsbureaus, wacht kamers, openbare vervoermiddelen, be drijfsruimten en scholen. Dominee en drankfles. Dominee Paul W. Sweet in Portland (Oregon, V.S.) heeft getracht zijn gemeente te bewijzen dat er teveel mensen gedronken hebben als zij rijden. Hij verzamelde twee dagen lang lege drankflessen langs een weg van drie kilometer in de buurt van de kerk. Zondagmorgen stalde hij het re sultaat in zijn kerk uit. Op een tafel achter de preekstoel stonden 1472 lege flessen. Vleugellam. Een 4-motorig Amerikaans vliegtuig is met 85 inzittenden veilig ge land op Hawaii, nadat het op een vlucht naar Chicago halverwege terug moest keren doordat twee motoren uitvielen. Het vliegtuig heeft bijna 2000 kilometer op twee motoren van één vleugel afge legd.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3