Vrijheid van meningsuiting in het geding gebracht Mlcimol Neo-Silvikrin TUSSEN HEMEL EN AARDE door Dr. H. Riemens (oud-gezant der Nederlanden) TELEVISIEDEBAT IN TWEEDE KAMER Debré kandidaat voor Kamerzetel Wirrwa verdwenen met de noorderzon Drie jaar geëist voor joy-riding met dodelijke afloop Salarisonrust onder Britse docenten WOENSDAG 20 MAART 1963 V oorstanders PAS HIER VOOR OP! Reunion zoekt hem aan als afgevaardigde Wantrouwen tegen omroepverenigingen Donderdag begint de lente Bewaar uw jeugdige charme! Eerste paal voor baptistenkerk SNELHEID V. D. LENTE 40 KM perfeg rp. S\ Madrid dece^SSi»*"* J^AFRIKA ÜgEl (Vervolg van pagina 1) Bij het debat in de Tweede Kamer over de Televisie-nota is de regering verweten dat zij haar argumenten aanvankelijk ont leenden aan de economische noodzaak, de televisie open te stellen voor het bedrijfs leven, maar dat zij later was overgezwaaid naar de overweging dat toekenning van het tweede net aan anderen dan omroep verenigingen een uitvloeisel was van het recht op vrije meningsuiting Bij een nieu we concessieverlening wilde zij zich base ren op de Europese Conventie voor de Rechten van de Mens. Ten onrechte, meende mr. Kranen burg (P.v.d.A.). Uit deze conventie was volgens hem geen aanwijzing te halen voor de vraag wie zendgemachtigde kan zijn. „Wat we er wel in kunnen lezen" zei hij, „is dat de conventie verbiedt onder scheid te maken volgens een financiële maatstaf. Dat verbod wordt door de re gering overtreden. In de Televisienota wordt namelijk onderscheid gemaakt tus sen aanvragers die wèl en die geen ge bruik maken van het kijkgeld, tussen aan vragers die wèl een bepaald bedrag op tafel kunnen leggen en degenen die dat niet kunnen. De heer Kranenburg meende dat er „handel in zendtijd" was gedreven. Hij vond, dat de regering geen nieuwe concessie zou mogen verlenen vóór het van kracht worden van een nieuwe Televisie- wet. Mr. Kranenburg verkoos geen „be- leidsbepsling-per-nota". Mr. B 1 a i s s e (K.V.P.) meende daar entegen dat de regering zich terecht op de Europese Conventie kon beroepen. Vol gens hem valt het brengen van reclame onder de vrijheid van meningsuiting. Een zendmachtiging kan niet worden gewei gerd, tenzij de regering er op bepaalde gronden anders over denkt. Het is een be leidsvraag. waarbij een „ruim beleid" ze ker mogelijk is. Met mr. Blaisse kwamen we in het kamp van de voorstanders van de cóm merciële televisie. Hij noemde het een eis van gezonde democratie en verdraagzaam heid een zendmachtiging te geven aan een nieuwe televisieorganisatie, die zal werken naast, maar ook in nauwe samenwerking met de bestaande omroepverenigingen Advertentie Eerst komt roosdan volgt haar uitval daarna verhoornt de hoofdhuid... en kaalheid is het eind. Dit kunt u verwachten, als u niet bijtijds zorgt voor „bijvoeding" van de hoofdhuid. NEEM NEO-SILVIKRIN! Silvikrin bevat in de juiste verhouding alle 18 natuurlijke opbouwstoffen, die ook üw haar nodig heeft. Vandaar dat niets zo helpt tegen roos en haar uitval als Neo-Silvikrin! Voor dagelijkse haarverzorging is er Silvikrin Lotion (met of zonder vet). de biologische haarvoeding S 63-1 (Van onze correspondent) PARIJS De vroegere premier van ge neraal De Gaulle, Michel Debré, die bij de laatste Kamerverkiezingen, tegen alle verwachtingen in, in zijn eigen kiesdistrict als lijstaanvoerder der gaullisten versla gen werd, zal volgende maand een nieuwe gooi doen naar een zetel in het Palais Bourbon. Op eilandje Réunion bij de Afri kaanse oostkust, dat tot de laatste resten van Frankrijks voormalige en trotse imperium behoort, zullen volgende maand tussentijdse verkiezingen worden gehou den en bij die gelegenheid wil Debré een nieuwe kans wagen. Dit keer is de vroegere premier, die zijn politieke carrière indertijd in de Senaat begon, wel bij voorbaat van succes verze kerd. Een commissie van notabele is vo rige week naar Parijs gereisd om Debré dat verzoek uit naam der ruim 300.000 zie len der bevolking te doen en hem de zetel eigenlijk aan te bieden. Niettemin weigerde Debré aanvanke lijk met het argument dat hij te sterk aan zijn eigen kiesdistrict in midden- Frankrijk, waar hij ook geboren is, was verknocht. Men fluistert in Parijs dat generaal De Gaulle pressie op Debré heeft uitgeoefend om zich, officieel ten behoeve van de ne gerbevolking van Réunion, opnieuw in de politieke strijd te werpen. Sedert zijn ne derlaag van eind vorig jaar nam Debré aan het openbare politieke leven geen deel meer. Naar verluidt zou De Gaulle er ech ter prijs op stellen dat Debré, op wie hij altijd blindelings heeft kunnen vertrou wen, de leiding op zich nam van de mas sale gaullistische fractie in de Kamer, waarin tot dusver nog weinig figuren van formaat waren te onderscheiden. Mr. Blaisse kon niet inzien waarom aan een redelijke gegadigde een verzoek voor 'n zendmachtiging zou moeten worden ge weigerd, ook al zou men zelf geen voor stander zijn van een eenheidsorganisatie naast de bestaande omroepen. Het gehele bedrijfsleven heeft behoefte aan reclame Tegen niet-verantwoorde reclame moeten waarborgen komen. Instelling van een Re clameraad is geboden. Ook kan worden ge- eist dat reclametelevisie op zakelijke gron den wordt bedreven en dat niet een onjuis te concurrentie aan dag- en weekbladen wordt aangedaan. Mr. Blaisse consta teerde een ommezwaai bij de omroepver enigingen, die eigenlijk „mordicus" tegen reclameteLevisie zijn, hoewel zij er nu mee akkoord gaan. Men moet bewegelijk zijn in het leven. Daarin zijn de omroeporga nisaties stellig geslaagd als men beseft wat al zo tegen het toelaten van reclame op principiële gronden is beweerd. Overi gens noemde mr. Blaisse het niet onbegrij pelijk dat deze verenigingen opportunis tisch te werk zijn gegaan. Mevrouw Van Someren-Downer (VVD) sprak over een „terecht gevoeld wantrouwen" tegen de omroepverenigin gen Hoe uitgebreider hun mogelijkheden zouden worden des te hinderlijker zou hun monopolie zijn. Zij zag in het culturele leven meer dan alleen een optelsom van levensbeschouwingen zoals die bij de di verse omroepen zijn te vinden. Willen de kijkers een zo goed mogelijk tweede pro gramma krijgen dan moet dat niet wor den verwezenlijkt vla de omroepverenigin gen, maar via een andere organisatie die de programma's bekostigt uit reclame-op brengsten. Dat zal zeker niet de ondergang van het bestaande omroepbestel behoeven te betekenen, integendeel, het zou een sti mulerende en bevruchtende invloed op dit bestel kunnen uitoefenen, meende zij. Mevrouw Van Someren vroeg naar de mogelijkheid van medezeggenschap van het georganiseerde dagbladbedrijf in de or ganisaties die bij reclameboodschappen in de televisie worden betrokken. Ook zou een verliescompensatie onder het oog moeten worden gezien. Jkvr. W 11 e w a a 1 van Stoetwegen (C.H.) pleitte voor het toekennen van een deel van de op brengst der reclameboodschappen aan de dagbladpers. Persoonlijk kon zij de plan nen voor commerciële televisie ondersteu nen, omdat de belangen van het huidige Omroepbestel zijn gewaarborgd en ook de belangen van anderen bij reclametelevisie voldoende zijn verzekerd. Evenals de heer Goedhart (P.v.d.A.) vond zij het onjuist om reclame als iets minder waardigs voor te stellen. Daarom zou het tweede net uit reclame kunnen worden be kostigd. Verder trok zij een vergelijking met een christelijke politiek, die nationaal zou moeten zijn, en een nationale omroep. De heer Goedhart, wiens opvattingen wij al hebben vermeld, zei nog dat het pijnlijk is te zien dat degenen die in de Nederland- sè ether de lakens uitdelen zich te bui ten gaan aan demagogie. De omroepver enigingen passen zelf ook commerciële me thoden toe. Bij reclametelevisie hoeven we niet bang te zijn voor „cultuurbarbarij". De heer Goedhart was het eens met mr. Van Walsum, de Rotterdamse burgemees ter, en diens stichting „Televisie Neder land" (T.V.N.). Wèl zag hij als nadeel dat de „handel in huizen, hotels en wan- delpieren" erbij was betrokken. Er zouden nog waterdichte garanties voor T.V.N. moe ten komen. Vanmiddag antwoorden de staatssecreta rissen Scholten en Gijzels. (Van onze weerkundige medewerker) Donderdag 21 maart, 's morgens om 9 uur en 20 minuten bereikt de zon de evenaar. Voor het noordelijke halfrond be tekent dit het begin van de lente. Verle den jaar bleef het bijzonder koud en viel er ook na 21 maart af en toe nog sneeuw en werd 11 graden Celsius, op 30 maart gemeten in het grootste deel van het land de hoogste temperatuur. Nu hebben wij al enkele maxima in ons land gemeten van 12 tot 16 graden. Verleden jaar had maart met in De Bilt 21 vorstdagen tegen nor maal 13 een winters karakter. Trouwens, het hele voorjaar was verle den jaar mèt de lente van 1888 de koud ste van de laatste 100 jaar. De laatste maanden hebben wij weinig aandacht aan de neerslag besteed die voornamelijk uit sneeuw bestond en vaak moeilijk nauwkeurig was te meten. Vrijwel in het hele land is het winterseizoen droog gebleven. Gemiddeld over het hele land viel er in de drie wintermaanden 122 mm. neerslag tegen normaal 174 mm. Van de hoofdstations kregen Den Helder 118, Leeu warden 104, Groningen 107, De Bilt 136, Vlissingen 131 en Maastricht 171 mm. In De Bilt sneeuwde het op 37 (normaal 18) dagen. De meeste neerslag kreeg Vaals (227 mm), de minste Lemmer (86 mm). Advertentie Vitamol-produkten zijn snel tot een Wereldbegrip geworden. Dit succes is het beste bewijs voor de doelmatigheid van de vitamine- huidverzorging. Het ontbreken van vitaminen leidt tot verslapping van de huid. Zij gaat schilferen en verwelkt. Daarom moet u uw huid de waardevolle, levengevende vitaminen door middel van Vitamol toedienen. Vitamol-crèmes dringen snel en diep in de huid door, stimuleren de intensieve bloedcirculatie, vernieuwen en versterken de huidcellen, garanderen het natuurlijke vochtgehalte en houden de huid daardoor jong, strak en gezond. DE SUCCESVOLLE VITAMINE-HUIDVERZORGING Crème Hydratante, een wonder van fijnheid, maakt uw huid jeugdig en fris. Crème Cellulaire doet 's nachts haar werk als een goede fee. DE LENTE EN HET WEER ZELDEN zullen we met zoveel ongeduld het be gin van de lente hebben verbeid als na de nu bijna afgelopen winter, die don derdag om 09.20 uur haar einde zal beleven: op dat tijdstip passeert de zon de evenaar van zuid naar noord. Maar dat is de kalen der-lente. Voor de vraag „lekker of guur" eigen lijk de enige die ons als weerconsumenten interes seert zijn we, meer dan van kosmische, afhanke lijk van aardse althans atmosferische omstandig heden. Nu proberen de meteo rologen al jaren lang, ons daarover zo uitvoerig mogelijk in te lichten, maar weinig taken zijn zó moeilijk. „Er zou best ieder uur een voor hon derd percent juiste weers verwachting kunnen wor den opgesteld", heeft eens een meteoroloog gezegd, „maar dat zou dan wel ongeveer het hele wereld inkomen kosten". Hij bedoelde dat verre weg het grootste deel van oceanen en dampkring onbezet zijn door waarne mingsstations. Die enor me leemte zou slechts te gen „astronomische" kos ten kunnen worden opge vuld, maar zoveel verdie nen wij met ons allen niet of we hebben het er niet voor over. De uitspraak dateert overigens uit het tijdperk van vóór de kunstmatige satellieten. Daardoor is zij al een beetje aan het verouderen. Want behal ve met de spectaculaire gebeurtenissen rondom de Titovs en de Glenns boe ken we ook vooruitgang met het onbemande ruim te-onderzoek en een be langrijke rol daarin spe len de weersatellieten. EEN VAN de nieuwste projecten op dit terrein (nog maar in ontwerp overigens) heet S.M.S., af korting voor Synchrone Meteorologische Satelliet. Na de Tiros-reeks (begon nen op 1 april 1960) en de plannen voor de Nimbus (een satelliet die een baan over de beide polen zal beschrijven) wordt SMS voor het weer wat Syn- com voor de communica tie bedoelt te zijn: een kunstmaan die haar cir- kelbaan om de aarde op zo grote hoogte zal be schrijven (bijna 36.000 km) dat één omloop 24 uur zal duren, zodat de satelliet gelijk (synchroon) loopt met de aswenteling van de aarde. Een systeem van drie zulke SMS'en zou voldoende zijn om 't weer op 98 percent van het aardoppervlak al leen de poolstreken uitge zonderd permanent te kunnen observeren. Een Amerikaanse vlieg tuigfabriek heeft, in op dracht van het bureau voor lucht- en ruimte vaart (NASA), de bouw al in studie, krachtens een contract van (toch nog) bijna 500.000 gulden. G. v. W. (Van onze correspondent) BONN Erich Wirrwa, de geldgooche- laar uit Hamburg, die een systeem had bedacht waarmee men slapend rijk kon worden, is verdwenen. Met 7.000 mark, die contant in de kas van zijn in- en verkoop firma zaten, is hij met onbekende bestem ming vertrokken. Wirrwa's zaken waren de laatste tijd in moeilijkheden geraakt, nadat de Ham burgse senaat hem had verboden door te gaan met het afsluiten van spaarcontrac ten, die als grote aantrekkelijkheid had den dat Wirrwa na een jaar het bij hem gespaarde uitbetaalde met een toeslag van 85 percent. Volgens de Senaat kon Wirr wa deze toeslag alleen betalen uit de spaar- bijdragen van nieuwe spaarders, hetgeen er op neer kwam dat zijn systeen een ver kapt sneeuwbalsysteem was. Na het ver bod betaalde Wirrwa een groot aantal spaarders hun bedragen terug, evenwel zonder de 85 percent extra. Tot dé veelheid van onder wérpen, die geregeld worden bij de Nederlands-Duitse overeenkomsten, behoren kwesties de Eems, de Dollard en de Rijn betreffende kwesties die in het -verleden vaak moeilijkheden hebben opgeleverd in de verhouding tussen beidé landen. Men mag dus de regering dankbaar zijn voor de poging welke zij ondernam om al die zaken nu, op het ogenblik van de uit eindelijke afrekening met W. Duitsland over wat dé nazi's misdeden, aan de orde te stellen. Want kon men niet hopen en verwachten, dat de Bondsrepubliek, die voor een luttel bedrag haar eigen „Ge- neralbereinigung" kocht met een vergoeding, ongeveer overeenkomend met DM 1000 voor iedere wederrechtelijk gedode Nederlander in de ja ren 1940—1945zich nu aan de andere kant zeer rede lijk zou tonen wanneer het deze oude zaken betrof over grenswateren en riviervaart? Men kon het hopen en ver wachten, maar moet consta teren dat die hoop en die ver wachting dan toch lelijk zijn beschaamd. En waar de op lossingen, indien thans aan vaard, ons en onze nazaten tot in een verre toekomst kun nen (en, naar wij menen, ook zullen) bezwaren, daar lijkt het toch wel de moeite waard om zonder overhaasting te werk te gaan bij de behande ling van deze verdragen in de Eerste Kamer. Om te beginnen kan men vragen, wie nu eigenlijk wèl haast hebben, en dan is het antwoord gauw gevonden: de regering-Adenauer! Wanneer deze, zo kort na het sluiten van het Frans-Duitse verdrag waarover de werld niet on verdeeld enthousiast is (om het zacht te zeggen) kan wij zen op een sucesvolle regeling van tal van hangende vraag stukken met het buurland Nederland, indertijd één van de eerste grote slachtoffers van het Nazi-Duitse offensie ve optreden, welnu, dan zal zal zij dit niet nalaten. Het succes zal worden uitgebuit naar binnen en naar buiten - naar binnen, omdat alle rege lingen voor de direct betrok ken Duitse gebieden gunstig zijn, en naar buiten omdat Nederland blijk zou geven jegens West-Duitsland geen rancunes te hebben, niet be treffende de bezetting (im mers: er komt een „Genéral- bereinigung!") en niet inzake de as ParijsBonn (immers, de verdragen tussen beide landen worden vlot aanvaard kort na het smeden van die as). Het zou daarnaast begrijpe lijk zijn, ofschoon niet getui gend van veel inzicht in de diepere achtergronden van de Nederlands-Duitse verhoudin gen, wanneer ook de regering- De Quay gaarne zou zien dat de verdragen vóór haar af treden de eindstreep haalden, en niet (zoals de kwestie- Bij lmermeer) aan haar op volgster werd geëndosseerd. Maar indien dit zo ware (wat wij gans niet weten), dan zou naar onze overtuiging deze regering, zo geheel aan het einde van haar staatkundige bestaan ons volk een zeer slechte dienst bewijzen. Dit laatste zullen wij trach ten aan te tonen in kort be stek. De Nederlands-Duitse grens door de Dollard is nim mer definitief vastgesteld. Dat gebeurt ook thans niet, en in zoverre kan het op het eerste gezicht lijken alsof juist daar door de gehele verdere rege ling van de Eems-monding min of meer bevredigend zou zijn. Immers, zo lijkt het, beide partijen blijven op het eigen standpunt staan, kunnen het niet eens worden over een grens door het water, en laten het daar voorlopig bij. Wanneer de zaak zó lag, dan kon men inderdaad aan vaarden dat er voortaan een gemengde Nederlands-Duitse commissie voor de Eems-mon ding zal zijn, die kwesties, de toegang tot de havens van Delfzijl en Emden betreffen de, onder ogen zal zien. De instelling van deze commissie is namelijk het enige positie ve, het enige lichtpunt, dat wij in de regeling van de Dollard-Eems zoals die nu staat te worden getroffen, kunnen ontwaren. Maar er is daarnaast van de kant van Nederland, en al leen en uitsluitend die van Nederland, zo ontstellend veel prijsgegeven indien de ver dragen worden aanvaard, wel te verstaan dat het een raadsel mag heten hoe dit al les in zijn werk is gegaan. De Nederlandse aanspraken wor den óók in dit late stadium nergens door de Nederlandse regering geformuleerd. Dit al leen geeft bij een later conflict over de (immers niet vastge stelde) grens door de Dollard de tegenpartij een machtig ar gument. Dan wordt, alweer in de stukken van de Nederlandse regering, en wel in de memo rie van antwoord aan de Tweede Kamer, uitdrukkelijk gesteld dat een actie voor het Internationale Hof om de Ne derlandse aanspraken (maar welke dan?) erkend te krijgen, volgens haar geen sucecs zou hebben. Wèl wordt hier en daar opgemerkt, dat i n ieder geval Duitsland aanspraak kan maken op al hetgeen ten noorden van de zogenaamde dalweg ligt. Die dalweg zou dan, als wij het goed begrijpen, ongeveer de middenlijn tussen Nederlandse en de Duitse kust zijn een op zichzelf wellicht aanvaard bare regeling, die echter door de Duitsers uitdrukkelijk niet aanvaard is. Maar bovendien een regeling die achterblijft bij hetgeen Ne derland vroeger rechtens heeft gemeend te kunnen eisen! Was Nederland dan zó on bescheiden? En heeft derhalve de regering-De Quay niet groot gelijk, wat minder veel eisend te zijn? Men kan na tuurlijk zeggen: wat kan de gehele zaak van de Dollard ons schelen, en dan, maar ook dan alleen, zou er goede grond voor een zodanige houding be staan. Wat toch is het geval? De Dollard is ontstaan uit grote overstromingen in de vroege Middeleeuwen. Toen was er natuurlijk van een Nederlands-Duitse grens geen sprake, evenmin als er sprake was van een Nederland of een Duitsland in de moderne staatkundige zin. Wij moeten gaan tot de Tachtigjarige Oorlog om zowel de oorsprong van onze staat als die van de grens van die staat naar het Oosten te vinden. Juist in de aanvangsjaren van die oorlog heeft Oost-Friesland zich meermalen bij de Staten van de gewesten gevoegd, die te gen Spanje in verzet waren. Emden heeft in de Nederland se staatkundige en kerkelijke geschiedenis een rol van be tekenis gespeeld in een tijd, toen er aan de oostelijke zijde van het gewest Gronin gen geen enkel groot polittiek geheel te vinden was. Emden en Oost-Friesland (waarvan de naam alleen duidelijk be wijst dat het eens een Neder lands gewest was, zo goed als West-Friesland) zijn nadien een andere kant uitgegaan, al blijven de sporen van het van- huis-uit, Fries-Nederlands ka rakter overal en voor iedereen zichtbaar. Men leze er het uitstekende artikel dat ano niem verscheen in „De Kam pioen" van januari j.l. maar op na. Wat de grens door dê Dollard betreft, die werd, naar Nederlandse opvatting (en die kón toen niet van Duitse zijde worden bestreden, want één Duitsland ontstond eerst in 1871recht doorge trokken, van Nieuwe Staten- zijl uit naar het noord-noord westen, tot aan het smalle maar diepe vaarwater dat juist vóór Emden langs loopt, en waardoor het water van de Eems de zee bereikt. En wat daarentegen staat nu te gebeuren? Een ongefor- muleerd standpunt, slechts af te leiden uit vage aanduidin gen, wordt als bij voorbaat n- verdedigbaar voor het Inter nationale Hof terzijde gescho ven! Daarbij blijft het niet. De gemengde commissie van de Eems-monding zal voortaan haar toestemming moeten ge ven alvorens welk waterstaat kundig werk ook in het gehele gebied van Dollard en de noordkust van Groningen, tot de hoek benoorden Roode- school, wordt uitgevoerd. Wij durven voorspellen dat wie van deze commissie snelle be slissingen in voor Nederland gunstige zin zou verwachten, bedrogen uit moet komen. En zelfs indien dit anders was, dan nog geeft Nederland hier onverplicht een recht op, waarvoor het weinig of niets terugkrijgt. Het toppunt is echter wat het Havenschap Delfzijl, on der wijlen commissaris der Koningin Offerhaus, aan de Duitse autoriteiten heeft be loofd: nooit of te nimmer erts of kolen in transito met oor sprong of bestemming in Duitsland te zullen verwerken. Dit servituut op een Neder landse haven, als zodanig bij ons weten zonder precedent, wordt bij gelegenheid van deze Nederlands-Duitse ver dragsregeling bekrachtigd door de Nederlandse regering.. Wanneer de lagere overheid zich eens vergaloppeert op internationaal-rechtelijk ge bied, mag men dan niet van de hoge overheid verwachten dat zij daar een stokje voor steekt? Het tegendeel is hier gebeurd. Nooit zag de toekomst voor Groningen en voor Delfzijl er beter uit dan thans maar waarom dan in een internatio nale regeling te treden, welke voor de toekomst van Delfzijl alleen nadelen kan hebben? Het schijnt, dat volgens som mige Duitse theorieën en aan spraken de grens door het water vrijwel langs de haven hoofden van Delfzijl zou voe ren, en, zo kan men zeggen, de beoogde verdragsregeling er kent dit extreme Duitse ver langen niet. Neen, maar men gaat nóg een stapje verder, en gunt Duitsland een „droit de regard" op wat er in de haven van Delfzijl al zo ge beurt! Wat de Rijn betreft, heeft Nederland eigenlijk steeds sedert de sluiting van de wel haast honderdjarige Acte van Mannheim voor zijn rechten op vrije vaart, langs de ganse rivier, moeten strijden. Bij deze gelegenheid voor het eerst erkent Nederland, naar ons van zeer bevoegde zijde is medegedeeld. Duitslar.ds recht om allerlei regelingen te treffen voor het vervoer op Duits gebied, welke in strijd zijn met de Acte van Mann heim en de daarin vastgeleg de vrijheid. Een punt van zo danig belang, dat wij er in een afzonderlijk artikel op zullen terugkomen. nnnnnimnnn""""""""'""" Eén dode en twee zwaar gewonden vormden de trieste balans die de politie op 11 juli van het vorige jaar opmaakte na het uitstapje dat een 21-jarige marktkoop man uit Maastricht met twee vrienden had gemaakt in een gestolen auto. De offi- cieur van justitie bij de rechtbank te Maastricht heeft nu drie jaar gevangenis straf en vijf jaar ontzegging van de rij bevoegdheid tegen de marktkoopman geëist. De secretaris van de Baptisten Wereld Alliantie voor Europa, dr. Erik Ruden uit Londen, heeft maandagmiddag de eerste paal geslagen vooi- de baptistenherden- kingskerk, die zal verrijzen in de Amster damse tuinstad Overtoomseveld op de hoek Postjes weg-Jan Tooropstraat. Het zal een herdenkingskerk zijn voor de baptistengemeenschap, die gegroeid is uit de eerste baptistengemeente, welke in 1609 in Amsterdam werd gesticht. De bap- •tistengemeenter» omvatten nu bijna 25 mil joen leden'in ruim honderd landen. Voor dé bouw van de kerk werden gif- tpn ilit alle, delen van de wereld ontvan-.s gen. Verwacht wordt, dat de kerk volgend jaar augustus gereed zal zijn wanneer in Amsterdam een grote Europese baptisten conferentie wordt gehouden. De kerk is ontworpen door de architect H. Geels uit Arnhem. 4* Helsinki holrfr.is* J»!L Nooeu •Baisse! maart Belgrado umeuAHDsezec SAHARA iHierbe^inidelenlejl Opmars van de lente Over enkele dagen begint de lente. Zij is eind januari de Sahara overgestoken naar Noord-Afrika waar de eerste grote voorjaarsmarkten het nieuwe fruit en het jonge vee aanvoeren, en waar de gerst tot bloei komt. Daarna is de lente over de Middellandse Zee naar Europa getrokken, waar zij er ech ter maanden over doet voor heel Europa onder haar gezag is gebracht. De kaart geeft een duidelijk overzicht van het „spoorboekje" van de lente. (Van onze correspondent) LONDEN Op 26 maart zullen 2Ó00 Britse onderwijzers en leraren uit het he le land naar het Lagerhuis trekken, om de afgevaardigden van hun kiesdistricten te spreken te krijgen, zulks uit protest tegen de door de minister van onderwijs opgelegde salarisschaal. Het blad van de nationale bond van onderwijzers schrijft dat het in de strijd van de onderwijzers tegen de regering hard tegen hard zal gaan. Vrijdag hebben onderwijzers en leraren in drie delen van Londen bij wijze van demonstratie hun klassen in de steek ge laten. Op een grote middelbare school lieten 78 van de 92 leraren hun werk in de steek.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4