Visserijnieuws uit vele landen Critiek op museumsfeer van Brits Lagerhuis Het is ei et alles oei als Syrische eiet eee Egyptenaar getrouwd te m Protoklitos gezonken Kort IJmondnieuws Onmogelijk gebouw vol verouderde tradities Geen straf voor kapitein van „Santa Margherita?" n 1 DONDERDAG 21 MAART 1963 11 Syrië's toekomst:kinderen uit het noorden. Syrië's verleden: de ruïnes van Palmyra. Veertig jaar bij KNHS Sergeant-at-arms Kerkelijk nieuws Schee pvaartraad Tweeduizendste schip in IJmuiden - /•- i RUMOER IN DE BAZAAR EEN TIJD GELEDEN het was kort na de aansluiting van Syrië bij Egypte trad een van onze Egyptische vrienden in de toeristenstad Luxor vol vreugde in het huwelijk met een lief en mooi Syrisch meisje. Aangezien hij een vrij belang rijke ambtenaar was werd dit algemeen een fraaie daad genoemd, temeer daar zijn Zuster tegelijkertijd trouwde met een hoge Syrische officier. Toen scheidde Syrië zich af van Egypte en voor onze Egyptische vriend was dit het begin van veel narigheid. Zijn Syri sche vrouw, die nu in zekere zin zijn vijandin was geworden, keerde naar haar vaderland terug en zijn zuster kwam op een schoen en een slof, met achterlating van al haar bezittingen, terug naar Egyp te. Zo diep kan een politieke toestand in grijpen in het huwelijksleven van twee brave mensen, of liever van vier. En nu is eropnieuw kans dat Syrië zich bij Egypte gaat aansluiten. Het zou ove rigens interessant zijn eens na te gaan voor de hoeveelste keer dit is sedert de eerste Farao Syrië bij zijn rijk voegde! Insiders hadden deze mogelijkheid overi gens al lang voorzien, want de pro-Egyp tische partij in Syrië was, en is, heel wat sterker dan buiten dit land, of lie ver buiten het Nabije en Midden-Oosten wel wordt aangenomen Met name in het noorden van het land is dit het geval. EN WAT STERKER IS, men kwam er rond voor uit! Het aantal Syriërs met wie wij spraken en die ons vertelden, dat Syrië alleen maar gebaat kon zijn met een nieuwe aansluiting, was legio! Men somde op wat Egypte allemaal voor Syrië gedaan had, maar men was wel van mening dat dit geen caritas was ge weest en dat Egypte er wel degelijk het een en ander (en dat was niet weinig) voor terug had moeten hebben. Egypte had er degelijk wol bij gesponnen maar en juist dat wordt teveel over het hoofd IJmuiden In februari van dit jaar werd in IJmui den 6.707.016 kilogram vis aangevoerd, welke hoeveelheid 5.216.232,— opbracht. De cijfers van februari 1962 waren: aan voer 5.637.006 kilogram, opbrengst 5.033.277,—. Er werd in de afgelopen maand meer dan twee keer zoveel koolvis aangevoerd als in februari 1962, namelijk 531.595 kilo gram tegen 212.787 kilogram. Ook de tong- aanvoer was bijna verdubbeld, van 794.162 kilogram tot 1.356.666 kilogram. En werd er in februari 1962 slechts 50 kilogram zeebaars aangevoerd, in dezelfde maand van dit jaar was dat 32.851 kilogram. Haring Vissers uit het noordoosten van Groot- Brittanië voorspellen dat het komende ha ringseizoen het beste sinds jaren zal zijn. Als aanwijzingen daarvoor beschouwt men onder meer de kleur van het water en de grote kabeljauwvangsten (kabeljauwen eten haring). Peru Een staking, waarbij twintigduizend Pe ruaanse vissers en werknemers in de vis- meelindustrie waren betrokken is zaterdag geëindigd. De mannen gingen aan het werk nadat de werkgevers hadden toegestemd in de stichting van een verzekeringsfonds Ghana De minister voor voeding van Ghana Krobo Edusei, heeft verklaard dat de Spaanse regering van plan is de visserij industrie geheel in eigen hand te houden Hij verklaarde, dat bij een Tema gehouden ceremonie ter verwelkoming van een nieu we vriestrawler, die in de Sovjet-Unie was gebouwd. Sloop De trawler „Chrysolite" uit Grimsby zal worden gesloopt na een aanvaring in de Noordzee met de coaster Fred Everard. Het schip werd in de eerste wereldoorlog gebouwd. Grootste trawler. De werf van Hall, Russell and Co., de grootste scheepswerf van Aber deen, gaat de grootste trawler van het gezien ook Syrië was er belangrijk be ter van geworden. Want in Syrië kwamen goede en nieu we wegen. Er kwamen silo's voor de te verwachten graanoogsten na de ingevoer de landbouwverbeteringen. Er kwamen scholen, heel veel scholen zelfs, óók voor de meisjes naar Egyptisch voorbeeld, er kwamen ziekenhuizen en musea en Egyp te voorzag in een inderdaad nijpende be hoefte aan hoger personeel en vooral leer krachten. Dat er tijdens het Egyptische beheer de ene misoogst op de andere volg de, wie moet men daarvan de schuld ge ven? Weer en wind heeft nu eenmaal geen mens onder de duim. NU IS DE TOESTANT lus weer om gedraaid en gelukkig op oedloze wijze. Maar hoe gemakkelijk had dat anders kun nen gaan gezien de snel verhitte gemoede ren der Syriërs! Want dat het onder het schijnbaar rustige oppervlak broeide en borrelde hadden we aan den lijve onder vonden. We wandelden namelijk vreedzaam door de bazaar van Damascus, die met zijn ruim twintig kilometer winkelstraten een der attracties van deze hoofdstad vormt. De dag scheelde niet van welke andere dag ook. Het krioelde er van mensen en dieren. De winkels puilden van alle denk bare artikelen en er werd behoorlijk ver kocht Alle scholen gingen net uit en alle schoolkinderen gilden, renden en speelden als overal ter wereld. Het was hét beeld van een doodgewone dag in Syrië. TOEN KLONK ER in de verte ge schreeuw. Veraf nog, maar niet mis te verstaan. Er voer een schok door de me nigte. Men bleef staan om te luisteren en een erg voorzichtige juwelier begon het rolluik van zijn winkeltje omlaag te trek ken. Het geschreeuw zwol aan; in de men senmassa vormden zich groepjes, de eer ste kwajongens draafden weg in de rich ting van het lawaai. Naarmate het geschreeuw naderde en het naderde onaangenaam snel! be gonnen er mensen weg te glippen, links en rechts de nauwe, kleine zijstraatjes in. andere gingen de winkels binnen en bleven daar veilig achter de ijzeren rol luiken die overal neerratelden. Er waren nu gescandeerde kreten te on derscheiden, voor ons nog onverstaanbaar maar voor de Syriërs kennelijk heel dui delijk. En meteen splitste de menigte zich in tweeën. Eén deel trok de optocht die snel naderde tegemoet, de rest liep meer of minder snel een rustiger richting uit. En daar waren ze dan, honderden jonge lui met spandoeken, en allemaal schreeuw den ze zo hard als ze maar konden één enkel woord: „Nasser! Nasser! Nasser!" Met de seconde zwol hun aantal aan, vooral toen ze op het Mergé-plein kwam, waar ook ons hotel gelegen was. Dat ho tel had eens Nasser-Hotel geheten, maar droeg nu de nietszeggende naam Toeristen- Hotel Maar en dat hadden we toeval lig ontdekt achter de balie stonden nog de neonreclames met de oude naam en op alle papieren, het linnengoed en de papieren servetjes prijkte de oude naam. Een stempel voorzag in het veranderen van het papier, het linnengoed liet men voor wat het was. Hoe gemakkelijk was het dat alles te veranderen! Het stempel opbergen, de neonreclame opnieuw ophan gen en de directie kon weer voort onder het nieuwe regime! Gelukkig waren we met onze lange be nen de optocht vóór kunnen blijven en nu, staande op het balkon van onze kamer, vier veilige verdiepingen boven de grond, konden we de zaak bekijken. Op het plein was de optocht tot staan gekomen; een jongeman was op het wonderlijke Monu ment voor de Telegrafie geklommen en hield een toespraak die kennelijk klonk klonk als een klok, want hij werd met groot gejuich ontvangen. Maar toen kwam de beurt aan het leger! HET LEGER arriveerde in eei} aantal trü'cks en in stipte orde. Dozijnen solda ten rolden over de zijkanten en begonnen met een waarlijk verbijsterende tact we hebben dat in het Oosten waarlijk wel anders gezien! de menigte uiteen te drijven. Het ging zachthandig maar uiter mate effectief, ongeveer op de manier waarop een kind de gehate massa eten op zijn bord door gootjes te graven in hapjes verdeelt. Die hapjes, in dit geval kleine groepjes zwakjes protesterende mensen, werden naar de zijstraten gedrongen. Het was vakwerk van de bovenste plank. Bin nen vijf minuten was er van de optocht niets meer over en ook het nieuwsgierige publiek ging weer zijns weegs. De ver overde spandoeken gingen mét de solda ten in de trucks, een kleine groep bleef achter voor eventualiteiten. Wel bleef het onrustig in de stad. Dagenlang voelde men de spanning, maar die ebde weer langzaam af. Alleen de kenners zeiden: „Wedden dat hij terug komt?" Wie „hij" was hoefde men beslist niet te raden! EN NU IS het dus zo ver. Het Toeristen- Hotel kan weer rustig Nasser-Hotel heten En alle Nasser-Hotels kunnen weer zo he ten. Er zal niet eens zo heel veel'veran deren in Syrië. We zijn alleen heel erg be^ nieuwd of onze Egyptische vrienden hun wederzijdse huwelijkspartners nu ook weer terug zullen krijgen. Bob Tadema Sporry De maritieme autoriteiten in Lissabon hebben meegedeeld dat het 10750 ton me tende Liberiaanse vrachtschip Protoklitos woensdagmorgen vroeg buiten de Portuge se kust is gezonken terwijl het naar Lis sabon werd gesleept. Het schip, dat buiten de haven van Pe- niche aan de grond was gelopen, had zwa re schade aan de romp. De machineka mer was vol water gelopen. De Protoklitos die met een lading kunst mest van Hong Kong op weg was naar Bremen, zonk om half zes, een mijl bui ten de Praia das Macas, bij de ingang van de Cacais-baai. De bemanning en de kapitein zagen hun schip vanaf de Portugese mijnenveger Santa Maria ondergaan. Geen spreekuur. De wethouder van sociale zaken, de heer J. van Leeuwen te Velsen, heeft donderdag 28 maart geen spreekuur. Filmavond Velser Kunstkring. De filmserie van de Velser Kunstkring „Voor Allen" wordt woensdag 3 april in het City Theater afgesloten met de vertoning van „The lord, the lady and the butler", een Engelse filmkomedie, door Lewis Gilbert geregisseerd. BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOREN: Marco R., z. van P. M. Oege- ma en H. Horn; Jacobus H„ z. van P. J. Stein en J. J. Henrix; Wicher J., z. van N. A. Meursing en H. Posthumus; Aster A. N„ d. van J. A. C. Schepel en D. Beudeker; Correliene D., d. van J. E. van Buuren en L. L. Onderdelinden; Jolanda A. M„ d. van G. Talen en J. R. Jousma; Johanna M., d. van N. Koks en J. M. Heeremans; Herma- nus H., z. van F. Kuijl en C. G. Duiker; Astrid M., d. van P. T. Rood en C. van Wonderen; Catharina C„ d. van H. J. H. Moors en A. M. M. Hofland; Antonius T., z. van T. J. M. Maalman en J. M. Apel doorn; Petrus N., z. van P. H. Hoogeland en A. F. Oudendijk; Roland, z. van G. Snij der en W. van der Weide. ONDERTROUWD: K. J. Attema en F. Greven; M. Loddo en L. P. Ivens. GETROUWD: J. C. Elenbaas en J. A. Veenstra; J. K. Molier en M. L. Zomerdijk; F. van der Kolk en E. van Dijk. OVERLEDEN: P. J. Timmer, 75 j., geh. met R. van Berghem; L. Verdwaald, 83 j., geh. gew. met J. Akerboom; G. de Haan, 69 j„ ongeh.; C. van Riel, 75 j„ geh. gew. met H. F Knap; T. Maks, 82 j., geh. met J. A. Gertenbach; J. A. M. Vonk, 77 j., geh met S. Zonneveld. Zaterdag zal de 60-jarige heer P. Schrö duer uit Beverwijk, locodrijver bij de afdeling Railvervoer van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. veertig jaar in dienst van de maat schappij. De heer Schröduer begon zijn loopbaan bij Hoogovens als algemeen arbeider. In 1926 werd hij veiligheidsman stoomkraan, in 1930 spoorlegger en in 1937 locodrijver Helaas kan hij om gezondheidsredenen zijn functie al geruime tijd niet uitoefe nen. Maandag wordt hij gehuldigd in het bedrijf. GROND VERKOPEN De firma Gebr. F. en D. Korf te IJmui den heeft verzocht aan haar ten behoeve van de uitbreiding van haar bedrijf te verkopen het terrein, ter oppervlakte van ongeveer 500 vierkante meter, liggende aan de Bronsstraat te IJmuiden. B. en W hebben de raad van Velsen voorgesteld de grond te verkopen voor 22,50 per vierkante meter. De heer J. F. Servaas, koper van het perceel Stationsweg 85 te Velsen (zuid) heeft verzocht aan hem ook te verkopen een stukje grond ter grootte van 18 vier kante meter naast bovengenoemd perceel, Ook hiermee kunnen B. en W. zich ver enigen; de prijs is één gulden per vier kante meter. Boekbespreking. Het winterseizoen van het departement Velsen-IJmuiden van de Mij tot Nut van 't Algemeen wordt dins dag 26 maart afgesloten met een bijeen komst in de Openbare leeszaal aan het Plein. Door de heer J. Duinker zal worden besproken Niko Kazantzakis' roman „Christus wordt weer gekruisigd". (Van onze correspondent) LONDEN. Vorige week heeft het Lagerhuis zijn hart uitgestort over. zichzelf. Men is het er onder alle partijen allang over eens, dat het Britse parle ment in technisch opzicht hopeloos ver ouderd is. Het gebouw Is voor de 630 Lagerhuisleden onmogelijk om in te werken, een doolhof dat alle praktische in mist. Men moet het zonder eigen kantoorruimte stellen en de veel te kleine kamers, voor zover beschikbaar, moeten met anderen worden gedeeld. Vaak moeten de leden hun brieven aan hun secretaressen, wanneer zij deze al thans bekostigen kunnen, in de lange gangen dicteren, waar het voortdurend een heen en weer geloop is van andere leden, van bezoekers, van personeel en van vele gehelmde politiemannen. Zij moeten mensen op de meest onmogelijke plekken ontvangen. Enkele verbeteringen zijn aangebracht, maar ze zijn onvoldoende. Het plan is over een paar jaar een groot blok winkels en kantoren tegenover het parlement af te breken om er kantoorruimte voor het Lagerhuis te scheppen. Het Engelse par lement noemt zichzelf ,de beste club van Europa" en er hangt dan ook de typische sfeer van een Engelse herenclub; men vindt er slechts enkele vrouwen. Het ergst is, dat het parlement nog al tijd officieel koninklijk paleis is (het pa leis van Westminster), waar het parle ment bij de gratie van de vorst een onder komen vindt. Vandaar dat het geheel on der toezicht staat van.de hofhouding met de Lord Great-Chamberlain, de groot kamerheer der koningin, aan het hoofd. Deze functie is erfelijk. Het is het staats hoofd dat de toezichthoudende functionaris sen benoemt, met aan de top de sergeant at-arms met een blanke degen langs zijn kuitbroek. Dit is een hele hoge ome, hele maal geen sergeant, maar minstens een gepensioneerde generaal of admiraal. Hij regelt wat men in het gebouw al of niet mag, ook de toegang van het publiek en de pers. Vanzelfsprekend gingen er opnieuw stemmen op om de administratie van het parlement voortaan op moderne leest te schoeien. Geen enkele gemeenteraad, zo voerde men aan, zou toestanden aanvaar den zoals die in het parlement heersen, waar antieke functionarissen inplaats van parlementariërs de lakens uitdelen en den ken dat ze zelf het gekozen parlement zijn. De regering is het met deze democra tische hervormingsijver m haar hart roe rend eens. Maar het probleem is, hoe de museumatmosfeer van het parlement te veranderen zonder al te veel tradities over boord te gooien, want de Britten hebben hun tradities boven alles lief. Niet omdat ze oud zijn, maar omdat ze stijl en waar digheid aan het door nivellering bedreig de moderne bestaan geven. Vroeger zijn er heel wat krasser dingen over het parlement gezegd dan men thans zou durven. Dickens vergeleek het parle ment met een vuilnishoop. Al is het Engel se politieke Systeem en daarmee" het par lement nog steeds op de achttiende eeuw gebaseerd, kwalitatief staat het Lagerhuis op hoog peil. Maar om het zo te houden zullen ministers en Kamerleden beter be taald moeten worden dan thans het geval is. Het is verkeerd, zo werd er geklaagd, dat de premier minder verdient dan een pop-singer. Hij krijgt een salaris van 100.000 plus een kosteloze ambtswoning met buitenhuis (Chequers). Het is fout, zo zei men, dat de premier slechts tweevijfde waard is van dr. Bee- ching, de directeur van het Britse trans' portwezen, die 240.000 verdient. Vroeger, toen de meeste leden van het Lagerhuis kapitaalkrachtig waren, was het lidmaatschap onbetaald. Thans krij gen zij 17.500, een bedrag d3t veel te laag is. Een aantal Labourleden krijgt nog een extra toelage van de vakbonden Ned. Herv. Kerk Beroepen te Góes (vac. F. N. M Nijssen) (toez.) H. J. Teutscher, laatstelijk predi kant op Nieuw-Guinea, woonachtig te Eindhoven. Benoemd tot pred.-voorg. van de Prot. Evang. Kerk te Geeraardsbergen (België) J. C. Schoneveld, vicaris te Sur hufsterveen. Chr. Geref. Kerk Tweetal te Broek onder Akkerwoude J. M. Visser te Dokkum en M. Vlietstra te IJmuiden. Beroepen te Deventer A. J. Ot ter te Sint Jansklooster. Bedankt voor Heerde D. Henstra te Delft. Verenigd Koninkrijk bouwen. Het wordt een vriestrawler, die over het hek gaat vissen. De trawler, die van het Junellatype zal zijn, wordt gebouwd voor J. Marr and Son Ltd in Bull. De kosten van de nieuwe trawler zullen een half miljoen pond be dragen. Het schip wordt ruim tachtig me ter lang, dat is 1.60 meter langer dan de Junella. De capaciteit van de vries- installatie zal 37 ton per dag bedragen. De opslagruimte voor de bevroren blokken heeft een capaciteit van 370 ton bij een temperatuur van twintig graden onder nul. Zalmvissen met straalmotor De scheepsbouwer George Thomson uit Invergordon heeft een door een straal motor voortgestuwde vissersboot ontwor pen waarmee op zalm kan worden gevist. De snelheid van het schip is vergelijk baar met die van schepen met buiten boordmotoren. Een voordeel is echter dat er geen uitstekende delen zijn die het zalmnet kunnen beschadigen. De heer Thomson is van mening dat de motor in het gebruik goedkoper is dan een orthodoxe buitenboordmotor. Groenland Jonge Groenlandse vissers worden nu op Deense vissersschepen in de viskunstonder- wezen. Het was een tijd lang moeilijk om in Groenland jonge mannen te .vinden, die het vissen wilden leren omdat ongeschool de arbeidskrachten slecht worden betaald en het werken in een fabriek daarom lu cratiever was. Nu geven Deense vissers organisaties d4 Groenlanders een kans het vak op Deense schepen te leren. Na de training gaan ze naar Groenland terug. Men hoopt dat ze dan van hun opleiding kunnen profiteren in de vorm van hogere lonen en voor de visserij behouden zullen blijven. De Deense regering investeert elk jaar grote sommen in de ontwikkeling van' de Groenlandse visserij. Mammoet? De trawler London Town heeft in Fleet wood een mysterieus been aangevoerd, dat waarschijnlijk van een ammoet af komstig is. Hét been is meer dan ander halve meter lang. Een foto ervan is naar het Britse museum gezonden waar men zal trachten tot identificatie te komen. Het been zelf was te zwaar om naar het museum te sturen. Dit is een archieffoto van het privé- vliegtuig van koning Ibn Saoed van Arabië, een de Havilland Comet C., welke op een vlucht van Nice, waar heen het toestel de koning had ver voerd voor een vakantie, naar Saoedi Arabië, met zestien mensen aan boord is neergestort in het grensgebied tussen Frankrijk en Italië in de buurt van de Monte Matto bij Coni. Het toestel was onderweg om het gevolg van de koning op te halen. Negen van de zes tien inzittenden van het vliegtuig waren bemanningsleden. De hoofdinspecteur voor de Scheep vaart, de heer J. Metz, heeft voor de Raad voor de Scheepvaart in Amsterdam ver klaard, dat hij de kapitein van de Gro ningse kustvaarder „Santa Margherita" medeschuldig acht aan de aanvaring die dit Nederlandse schip op 30 december 1961 had met het Britse tankschip „British Mallard". Ten gevolge van deze aanva ring kapseisde de met cementpoeder gela den „Santa Margherita". Twee opvaren den van de kustvaarder verloren bij dit ongeluk het leven. Daar de heer Metz niet de beschikking had kunnen krijgen over de Britse gegevens van deze aanvaring, kon hij de mate waarin de kapitein van de „Santa Margherita" medeschuldig ge acht moet worden, moeilijk bepalen. Hij stelde daarom de Raad voor de Scheep vaart voor in dit geval geen straf op te leggen. De aanvaring geschiedde in de ochtend schemering, terwijl een flinke mist het zicht beperkte en een felle sneeuwstorm over de monding van de Gotarivier voor Gothenburg joeg. De „Santa Margherita" was op weg van Lidköpping naar Grange mouth in Schotland. Plotseling z»g de ka pitein op een afstand van ruim 200 meter vóór zich het silhouet van het Britse tank schip opdoemen. Hii liet zijn schip nog een snelle bakboordmanoeuvre maken, maar desondanks boorde de steven van het Britse schip zich ongeveer midscheeps in de kustvaarder. De hoofdinspecteur merkte nog op, dat kleine schepen als de „Santa Margherita" vaak geen loods meer aan boord nemen zodra de gezagvoerders van deze schepen enige ervaring hebben opgedaan in be paalde havens. Ook de Groningse kust vaarder had geen loods aan boord. De Raad voor de Scheepvaart zal haar oordeel over de aanvaring binnenkort be kend maken. Woensdagmorgen om zeven uur is het tweeduizendste schip van dit jaar IJmui den binnengelopen. Vorig jaar kwam het tweeduizendste vaartuig op 15 maart bin nen. Downingstreet 10. In opdracht van het Lagerhuis gaat de Engelse rekenkamer onderzoeken hoe het komt, dat de ver bouwing van Downingstreet 10, de ambts woning van de Britse premier, nu al twee maal zo veel heeft gekost als de beraamde 12l/j miljoen gulden. De ver bouwing duurt al 2 jaar en het einde is nog niet in zicht. Onlangs was er spra ke van sabotage bij het werk. Bepaalde materialen, die geen enkele waarde hadden, maar waarvan de afwezigheid zeer hinderlijk was, waren verdwenen. Scotland Yard is nog bezig met het on derzoek. -X

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11