Ajax tegen „De Rest" werd een spel van kat en muis: 6-1 ploegstoffen Ook Zwitsers elftal oefende: 6-0 zege op Chaux de Fonds Jury-lid gaf Sjoukje Dijkstra het hoogst mogelijke cijfer 6 HBC kampioen in overgangsklas m -V, OEFENWEDSTRIJD IN OLYMPISCH STADION Pieters Graafland stond een nog hogere score in de weg Lust Voorzitter: zekere voor onzekere Tegentreffer Zware shag tè zwaar! neem dan Nederlandse titel natuurlijk weer voor A mstelveense Nieuw damesdubbel: gezusters Truman Carr snel op 220 yards met bocht Ferry Sonneville in derde ronde DONDERDAG 21 MAART 1963 19 Uitslagen Engelse League Voetbalstaking opgeschort Italië B-Bulgarije B: 1-0 IA Derde match noodzakelijk Zege was niet voldoende Hongarije in tweede ronde Franse militairen sterker dan Belgische collega's Ilsa Konrads is geschorst ^NJemeyei^aTandeer^^^^hte^^^^ Geschenk van de NSF voor Reinier Paping Onnodig Uitslagen FIDE-zonetoernooi wordt in Enschede gespeeld Engelse open-strijd I V (Van onze sportredacteur) Gisteravond hebben twintigduizend mensen in Amsterdam een voorproefje beleefd van Ajax—Feijenoord, dat voor zondag aanstaande op het voetbalpro gramma staat. In het Olympisch stadion namelijk speelde Ajax tegen een elftal, dat als voorlopig Nederlands elftal in het veld was gestuurd en dat liefst vijf Feijenoorders telde. Anders gezegd, Ajax speelde niet alleen tégen maar ook mét dat team. Onder groot gejuich van de supportersschare op de kille tribunes werd het namelijk liefst 6—1 voor de Amsterdamse ploeg en geen weldenkend mens die kon beweren dat die score ook maar iets te veel van het goede was. Want Ajax was groots gisteravond. De Amsterdammers legden de ene gladde combinatie na de andere op de grasmat en het zou niet eens verwondering hebben gebaard als de marge nóg ruimer zou zijn uitgevallen. En Elek Schwartz maar pie keren wat voor elftal hij nu toch mee naar Zwitserland moet nemen voor de re- tumwedstrijd voor de Europese beker voor landenteams op zondag 31 maart aanstaan de. Verleden week na de wedstrijd van Feijenoord tegen Reims hoorde men zeg gen, stuur Feijenoord maar, na gisteravond kan men voor hetzelfde geld Ajax tegen over de Zwitsers zetten. Zoals altijd ligt de waarheid in het midden en zal het dus wel weer een combinatie van beide ploe gen worden. Als werkelijke oefenwedstrijd, men zal het begrepen hebben, was het duel van gisteravond onder de schijnwerpers van het stadion in Amsterdam waardeloos, als kijkspel was het daarentegen dikwijls bij zonder leuk. Vooral ook omdat de outsi der zo'n beste beurt maakte. Binnen vijf minuten al was het 2-0 met doelpunten van hoge klasse. In de derde minuut zond linksbuiten Petersen een loeiend hard en strak schot in dat Pieters Graafland kansloos liet en twee minuten verder gleden drie Ajacieden, Henk Groot, Swart en Schaaphok, zo snel combinerend door de verdediging van het Bondselftai dat er geen been tussen kon komen. Laatstgenoemde, als rechtshalf mee opge trokken, mocht deze aanval-uit-het-boekje afronden. Toen Ajax doodleuk doorging en in de vijftiende minuut op 3-0 kwam door Henk Groot, was het duidelijk dat er heel wat zou moeten gebeuren om er nog een wa re krachtmeting van te maken. De Am sterdammers lieten de teugels wat vieren, maar de voorhoede van „De Rest" (Gies- sen-Kruiver-Van der Linden-Bennaars- Advertentie Keus uit meer dan 200 absoluut kleur echte stoffen (katoen - linnen - wol) komt U rustig rondkijken en vraag vrij blijvend advies ook voor üw interieur Wagenweg 15 - Haarlem - Tel. 12816 50 m.van het Houtplein. Vlakbij ruim parkeren. De uitslagen van de wedstrijden die woensdag voor de Engelse voetbalcompe titie werden gespeeld, luiden: eerste divisie: Wolverhampton WanderersBolton Wan derers 40, BlackpoolBurnley 00, Li verpoolWest Bromwich Albion 22. Tweede divisie: Derby County—Ply mouth Argyle 3I, Southampton—Hud- dersfield Town 31, Sunderland—Norwich City 7—1. Adelaar) hing als droog zand aan elkaar en miste zodoende iedere stootkracht. En kwam er een schot dan miste dat de juiste richting. En zelfs Klaassens en Wan Wissen achter die linie vermochten geen lijn in het spel te brengen. De tweede goal van Ajax. Petersen (nog net zichtbaar achter Cees Groot, de witte figuur links) heeft een dreu nend hard schot gegeven, waarop Pie ters Graafland letterlijk het nakijken heeft. De supportersclub van de Londense voetbalvereniging West Ham United beschikt over een zeer zorgzame voor zitter. Nu West Ham United de enige Londense representant in het toernooi om de Engelse cup is, dreigt de be langstelling voor de beker-wedstrijd in de volgende ronde tegen Liverpool zeer groot te worden. Het is bekend dat de verstandhou ding tussen de beide clubs en na tuurlijk ook tussen de aanhangers op zijn zachtst uitgedrukt „gespannen" is. Enerzijds om de spelers een zo groot mogelijke steun te verschaffen en an derzijds om het reizende legioen voor elke vorm van agressie te behoeden, heeft die bovengenoemde voorzitter alle supporters, die naar Liverpool willen reizen, voor een aanzienlijk bedrag laten verzekeren tegen lichamelijk letsel, van welke aard dan ook De Franse voetbalstaking, die komende zondag zou beginnen, is opgeschort tot na dere datum. De bond van Franse beroeps voetballers nam deze maatregel naar aanleiding van nieuwe voorstellen van de Franse voetbalbond. De landenvoetbalwedstrijd tussen de B- teams van Italië en Bulgarije, die woens dag in Florence werd gespeeld, is geëin digd in een 10 zege voor de Italianen. Het doelpunt werd in de tweede helft gescoord. Neen, dan Ajax. Het was dikwijls een lust om te zien hoe de gebroeders Groot, Swart, Prins en Petersen elkaar „vonden" en rappe aanvallen met schoten van klas se bekroonden. En had er een mindere doelman gekeept, het zou in die eerste helft zeker niet bij 3-0 zijn gebleven. Zo kreeg Feijenoords goalie een keer binnen twee minuten een prima schot van Swart, een meesterlijke kopbal van Henk Groot, die de uiterst zwakke spil Borghuis van GVAV al koppend voorbij was gekomen, en een dreunend hard schot van Petersen te verwerken. En even later kon Pieters Graafland zelfs nog een lage inzet, weer van Petersen, voortreffelijk keren, „Geen woorden maar daden", zong de Ajax- jeugd, „leve Ajax I. De tweede helft was een getrouwe ko pie van de eerste. In de twaalfde minuut zorgde Cees Groot voor 4-0, in de achttiende minuut weer Cees Groot voor 5-0 en weer was er niemand die de stroom van Ajax- aanvallen kon stuiten. Wat de spelers van Ajax met één voetbeweging doen konden, daar hadden de spelers van het voorlopig Oranje-team twee of drie bewegingen voor nodig en het is dus wel duidelijk dat het verschil in tempo tussen beide ploegen groot was. Toch kwam er een tegentreffer toen in de 31ste minuut eindelijk de als verloren rondlopende Van der Linden de bal al glijdende achter doelman Hoogerman kon werken, maar die goal maakte al geen indruk meer op de verkleumde massa op de tribunes. Vooral niet omdat al vier mi nuten verder de marge al weer vijf doel punten was door Henk Groot, die gemak kelijk kon inschieten na een kogel van zijn broer. En daarmede was het dan ge daan. Als kijkspel was het, zoals gezegd, dik wijls leuk die wedstrijd, als oefenwedstrijd waardeloos. Ajax vormde een goed slui tend team, „De Rest" had elf spelers in het veld die elkaar niet kónden vinden en, naarmate de wedstrijd vorderde, niet wilden vinden. Jammer voroal voor jonge Twee spelers van „De Re'St" zijn mach teloos bij de actie van Henk Groot, die wederom een doelpunt oplevert. spelers als Giessen van PSV en Adelaar van Sparta die mee werden getrokken naar de diepte waarnaar het hele elftal afzakte. De opstellingen waren: voorlopig Ne derlands elftal: doel: Pieters Graafland (Feijenoord); achter: Haak (ADO) en Veld hoen (Feijenoord); midden: Van Wissen (PSV), Borghuis (GVAV) en Klaassens (Feijenoord); voor: Giesen (PSV), Kruiver (Feijenoord), Van de»- Linden (DOS), Ben- naars (Feijenoord) en Adelaar (Sparta). Ajax: doel: Hoogerman; achter: Smit en Ouderland; midden. Schaaphok, Pronk en Muller; voor: Swart, Henk Groot, Cees Groot, Prins en Petersen. Het voorlopig Zwitsers voetbalelftal, dat op 31 maart in een returnwedstrijd tegen Nederland zal uitkomen om uit te maken welk land in de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor lan denteams zal zijn vertegenwoordigd, heeft woensdag een oefenwedstrijd tegen Chaux de Fonds met 60 gewonnen. Bij de rust van deze in Lausanne gespeelde wedstrijd was de stand reeds 40 in het voordeel van de „voorlopigen". Overigens had de Zwitserse coach Karl Rappan zich geen betere sparring-part ner kunnen wensen dan de ploeg uit de Jura, die in de hoogste klas van de Zwit serse competitie speelt. Chaux de Fonds opereerde namelijk voortdurend met zes tot zeven aanvallers, zulks op aanwijzing van Rappan. Rappan beoogde met deze speelwijze een tweedelig doel: de Zwitser se verdediging kon nu op afdoende wijze op haar deugdelijkheid worden beproefd en de aanval kreeg nu meer tijd en ge legenheid zich uit te leven in combinaties en plaatsverwisselingen, het geliefde wa pen van de Helveten. Terwijl de aanvalsstroom van Chaux de Fonds slechts een schot tegen de lat tot resultaat had, schoten de rood-witte voor- waartsen vier maal langs doelman Rath- geb, die in de tweede helft zou worden vervangen door de reserve-keeper van de Zwitsers, Ansermet. Deze treffers kwa men op naam van Kuhn (2), Allemann en Heuri. In de tweede helft verving Rappan en- In de voetbalwedstrijd tussen Napoli en OFK Beograd voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars zegevierde de Italiaanse ploeg met 31. Aangezien de eerste wed strijd met 20 door de Joegoslaviërs werd gewonnen is nu een beslissingswedstrijd noodzakelijk. Ondanks een 20 zege van Red Star (Belgrado) over de Italiaanse eerste-divi- sieclub Roma in de tweede ontmoeting van het toernooi om de beker voor jaar beurssteden, kwalificeerde Roma zich voor de halve finale. De Italianen wonnen de eerste wedstrijd met 30 en gaan nu met een 32 doelgemiddelde over. kele spelers en aangezien Chaux de Fonds een meer defensief gerichte taktiek aan hield kwamen de aanvallers van de „mo gelijken" nog slechts tot twee doelpun ten, beide in de laatste tien minuten ge scoord. Linksbinnen Hosp, in de tweede helft in het veld gekomen voor Heuri, was er de maker van. Het Hongaarse nationale voetbalelftal heeft zich woensdagavond door een 11 gelijkspel tegen Wales, geplaatst voor de tweede ronde van het toernooi om de Euro pese beker voor landenteams. De Magy- aren wonnen namelijk de eerste ontmoe ting in Boedapest met 31. Wales had bij de rust een 1-0 voorsprong. In een wedstrijd voor het toernooi om de Kentish-beker heeft het militaire voet balelftal van Frankrijk woensdag in Brus sel met 1-0 gewonnen van het Belgische militaire elftal. Het enige doelpunt werd in de tweede helft gescoord. «Wereldrecordhoudster Ilsa Konrads en 9 andere Australische zwemsters zijn door de dameszwembond van Nieuw-Zuid Wales voor onbepaalde tijd geschorst, daar zij zonder toestemming van de bond op 10 maart hebben gezwommen op een water- sportfeest (een soort kermis) in Lake Macquarie ten noorden van Sydney. Advertentie NIEMEYER lichter dan zwaar pittiger dan halfzwaar. Het toernooi om de Nederlandse kunst- rijtitels mag dan elk jaar als mosterd na de internationale schaatsmaaitijd aan het einde van het seizoen komen, de uitver kochte Hokij (Den Haag) heeft ook dit keer weer met volle teugen genoten van de formidabele demonstratie van 's werelds beste rijdster Sjoukje Dijkstra. Voor de vijfde maal behaalde Sjoukje de nationale titel, wederom zonder enige tegenstand. Maar nog nooit was haar rijden zo in drukwekkend en zo gaaf als nu. Voor het eerst werd op de Haagse kunstijsbaan het hoogst mogelijke cijfer 6 gegeven. Voor het eerst ook in haar lange en belang rijke carrière als jury-lid gaf mevrouw Benedict-Stieber dit cijfer. „Sjoukje's kür was nog beter dan in Cortina, zij reed los en onbevangen zon der spanning van de grote titelstrijd. Ik moest haar wel die 6 geven voor de spor tieve waarde van haar rijden. Als ik het nu niet had gedaan dan had ik het nooit meer kunnen doen, bij niemand", vertelde mevrouw Benedict na afloop. Het was inderdaad een volmaakte de monstratie van de blonde Amstelveense, een vertoon van overmacht, dat reeds eerder alle internationale concurrentie op afstand zette, laat staan nu de Nederland- Christine Truman, de Engelse tennis speelster, in wie velen enkele jaren gele den een toekomstige Wimbledon-kampioeli zagen, maar die aan de hooggestelde ver wachtingen niet ten volle heeft kunnen vol doen, zal dit jaar in 't damesdubbelspel niet meer uitkomen .met Ann Jones-Haydon, de Engelse no. 1, maar met haar 17-jarige zuster Nell. De nieuwe combinatie zal haar debuut maken in de internationale Italiaanse kam pioenschappen in Rome, daarna uitkomen in Parijs en vervolgens in de Britse kam pioenschappen op harde banen. De nieuwe combinatie is tot stand geko men op advies van de familie Truman, maar in Engelse tenniskringen is men hier mee niet erg gelukkig. Men heeft nu reeds te verstaan gegeven, dat de gezusters Truman zich voor Wimbledon zullen moe ten plaatsen in een kwalificatietoernooi, wat vooral voor Nell wel enige proble men zal scheppen, daar zij in die tijd voor een schoolexamen zit. De voorzitter van de Nederlandse Sport Federatie, jhr. mr. A Feith, heeft woens dag in Ommen aan de winnaar van de Elfstedentocht 1963. Reinier Paping, een herinneringsbord aangeboden. In kleine kring werd Reinier nogmaals in het zon netje gezet. Ook de algemeen secretaris van de NSF, dr. W. van Zij 11, voerde het woord. In de volleybalcompetitie heeft een aantal ploegen de laatste dagen de kam- pioensvlag kunnen hijsen. Het Heemsteedse HBC werd kampioene van de overgangs klasse, doordat z(jn rivaal een punt ver speelde en zal gaan deelnemen aan pro motiewedstrijden om een plaats in de hoofdklasse. In de afdelingscompetitie ver sloeg Vesmia in eigen zaal Velox met 159, 157 en 155 en werd in de eerste klasse onbereikbaar voor de overige teams. De ploeg van voorzitter-coach Olthof bestond uit de dames v. Bueren, Schreuder, Ootes, Passtoors, Bernink, Hart en aanvoerster Toos van Galen. Ook de herenkampioen meldde zich, want de reserves van HVS ontnamen in de IIBC-sportzaal de spelers van de Berkenrode-combinatie alle hoop op de titel met de setstanden: 1511, 15 17, 158 en 156. De eer komt toe aan de spelers Poort, Mens, Koning, De Poel, Seve- rijnse, Den Boer en Prins. De Haarlemse afdelingskampioenen zullen nu overwegen of men wel of niet aan de promotiewed strijden om een plaats in de overgangs klasse zal deelnemen. De herenploeg van Die Raeckse deed gisteravond in het Krelagehuis goede za ken. Zelf deelde men de punten met het niet te onderschatten Beverwijkse Tyfoon, waarin Henk Keur die volgend seizoen weer naar HVS komt, een grote rol speelt. Maar belangrijk voor de Haarlemmers was vooral de nederlaag die Alliance in een vuurgevecht van smashes, het Hoornse TOG bezorgde. De Westfriezen konden hun degradatieplaats nog aan Van Beekum en de zijnen overdoen. De stand luidt aan de staart van de ranglijst: SES 2017, Die Raeckse 21—16, VCIJ 20—15, Smash 20— 13, TOG 2013 en Octopus 2 2012. Die Raeckse had voor het treffen met Tyfoon weer de beschikking over de gebroeders Wetterhahn. Met 159, 915 en 1512 namen de Haarlemmers zelfs een 21 voorsprong, doch toen de Beverwijkers met goede bloks het gordijn dicht trokken en tevens het blok goed afdekten, moest Die Raeckse met 157 de laatste set afstaan. Alliance en TOG hebben een fel gevecht geleverd om de punten. Vooral in de aan val bleven de Haarlemmers, met A. Kuhl- man en H. Koenders als kanonniers, de Hoornse gasten, met de oud-internationaal en ex-RVC-speler Dick de Vries als uit blinker, de baas. De verdediging van Al liance blijft echter het zwakke punt en wij vinden het vreemd dat de Alliance- spelers met hun aanzienlijke sprongkracht, de blokverdediging niet beter tot zijn recht laten komen. Setstanden: 159, 15—9, 11 15 en 15—10. OVRA heeft naar onze smaak de punten aan het Zaanse Sportief onnodig afgestaan. In de eerste set leidde Gé Gaus met zijn Tsjechische services OVRA van 510 naar 1210 en toen vonden de Haarlemmers de kracht om via 1313 de set in hun voor deel te beslechten. Maar in de overige sets speelden de rijksambtenaren veel te stram om de goede verdediging van de Zaan- kanters te overbluffen. Lange spelers als Raap, Leijen en Neuteboom dient men aan houdend als smashers te lanceren, men speelt echter veel te terughoudend. Met 155, 1614 en 1511 werden de laatste drie sets verloren. Bij de dames gaf OVRA het Hoornse TOG zeer primitief partij en aan een de gradatieplaats zullen de volgelingen van Ank v. d. Dool zich dan ook niet kunnen onttrekken. TOG voedde met degelijke passes aanhoudend zijn aanval en hield OVRA aanhoudend in de defensie. Set standen: 153, 1416, 158 en 157 voor TOG. Bijna zestig minuten heeft de reserve- ploeg van Die Raeckse nodig gehad om het zwakke Beverwijkse De Kennemers te kloppen, hoewel de setstanden toch heus geen enerverende strijd weergeven: 1719, 15—8, 15—12 en 15—5. In de heren-eerste-klasse heeft CIOS enige verbetering in zijn positie kunnen brengen door OVRA 2 een gelijkspel af te dwingen: (CIOS—OVRA 2) 18—20, 15—13, 1512 en 1315. WIK blijft in het hoekje waar de klappen vallen, want door de vol gelingen van Frans van Tiel werd met 1215, 153, 151 en 154 van HBC ver loren en van De Blinkert in een over genomen wedstrijd met 155, 1614 en 155. OSS versterkt met de secretaris van de nationale technische commissie Fokke Boukes bleef 'n slap spelend Die Raeckse 2 met 1513, 159 en 1512 de baas. Het wisselvallig spelend damesteam van Onze Gezellen verloor van De Blinkert 2 met 15—13, 15—10 en 15—9. Dames: OVRATOG 13, Die Raeckse 2De Kennemers 31, VesmiaVelox 30, Onze GezellenDe Blinkert 2 03, HBC 3Vesmia 2 13. Heren: OVRASportief 13, Alliance TOG 31, Die RaeckseTyfoon 22, HBC —HVS 2 1—3, CIOS—OVRA 2 2—2, WIK— De Blinkert 0—3, Die Raeckse 2OSS 03, WIK—HBC 1—3, HBC 2—PSVH 2 3—0, EnergieDie Raeckse 3 03, Alliance '22 4Topscore 22, RapiditasFES 03, Gios 3Alliance 2 03, Die Raeckse 4 HVS 3 0—3, OVRA 3—HVS 3 0—3. Set 1 Up—Velox 3—1, PWN 2—PSVH 2 3—0. se concurrentie. Met de cijfers 5,9, 5,8, 5,8 voor de inhoud en 6,0, 5,9, 5,9, voor de sportieve waarde bleef Sjoukje 0,7 pun ten onder het maximaal haalbare totaal. Bij de heren was Wouter Toledo, even eens volgens de verwachtingen, de onge naakbare titelverdediger. De verwachte spanning bij het ijsdansen tussen de kam pioenen Jopie en Nico Wolff en het duo Truusje Gerardts-Ronald du Burk bleef uit De voorsprong die de „Wolf-jes" bij de verplichte dansen namen was te groot om door de aantrekkelijke vrije dans van Truusje en Ronald te kunnen worden weg gewerkt. De uitslagen van de strijd om de natio nale kampioenschappen 1963 luiden: Dames: 1. Sjoukje Dijkstra, plaatscijfer 3, 798,2 pnt. 2. Truusje Geradts, 6, 617,6 pnt. 3. Irene Verbeek, 9, 586,2 pnt. 4. Madeleine Hendriks 12, 578,5 pnt. Heren: Wouter Toledo, plaatscijfer 3 670,5 pnt. 2. Arnold Hendriks, 6 578,5. IJsdansen: 1. Jopie en Nico Wolff 3 87,36 pnt. 2. Truusje Geradts en Ronald du Burk 6 86,16 pnt. Meisjes junioren: 1. Anneke Roel 243,64 pnt. 2. Mary Joustra 219,85 pnt. 3. Anneke Heydt 217,55 pnt. De Amerikaanse sprinter Henry Carr verbeterde woensdag tijdens atletiekwed strijden in Tempe het wereldrecord op de 200 meter en de 220 yards (met bocht) met een tijd van 20.4 sec. Deze presta tie kwam tot stand tijdens avondwedstrij den, waaraan atleten van de universiteit van Arizona en van de universiteit van Utah, deelnamen. Het oude record stond met 20.5 sec. op naam van de Italiaan Livio Berruti, de Brit Peter Radford en de Amerikanen Ray Norton, Stone Johnson, Paul Dray ton en Robert Hayes. Een van de drie Europese zonetoernooi- en totaal worden er over de gehele we reld tien gehouden in de strijd om het wereldkampioenschap schaken zal van 4 26 oktober 1963 in Enschede plaats hebben. Aan dit toernooi (zone 1) kunnen maxi maal twintig spelers deelnemen, afkomstig uit Zuid-Afrika, België, Schotland, Frank rijk, Engeland, Ierland, Italië, Luxemburg, Monaco, Nederland, Portugal, Zwitserland, Tunesië, West-Duitsland, Bulgarije, Hon garije, Tsjechoslowakije, Spanje (2) en Joegoslavië. Ferry Sonneville De open Engelse badmintonkampioen schappen, die in badmintonkringen onge veer dezelfde betekenis hebben als Wim bledon in de tennissport, zijn woensdag in Londen begonnen. De in Nederland stu deren Indonesiër Ferry Sonneville bereik te de derde ronde door een overwinning met 15-4, 15-5 op de Schot Sydie. Voor een grote verrassing zorgde de 22-jarige Japanse kampioen Yoshio Komi- va, die in de derde ronde, de interna tionale kampioen van Nederland Henning Borch met 6-15, 15-13, 17-15 uitschakelde. De Deense nationale kampioen was voor dit toernooi ex aequo één en twee ge plaatst met zijn landgenoot Erland Kops. Deze won in de derde ronde met 15-2, 15-9 van Joergen Mortensen (eveneens De nemarken). Bij de dames deden zich geen verrassin gen voor. Zowel de Deense kampioene Ulla Rasmussen als de internationale kam pioene van Nederland Bente Flindt hand haafden zich gemakkelijk.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 19