Drie moties in Tweede Kamer over commerciële televisie HET WEER mmm gss Chaos in Parijs door een elektriciteitsstaking Israel verlangt vertrek van Duitsers uit Egypte 98 ct m ions Pi Verf met voldoening ivermaat VRIJDAG SOEPDAG Het tweede Westduitse televisieprogramma Tbc in Ekehaar is niet verontrustend Eén dode in het verkeer De prins beschermheer van „Nieuwspoort'' Algerije wil Parijs afhouden van nog meer kernproeven Gastoevoer naar hoofdstad afgesloten Rijksrecherche onder zoekt gemeentelijk beleid in Brielle TARVO-moutbrooct, alléén echt met deTARVD-boer ...zo knap gebakken door Mfd Bolletje/ v none m E Bonn houdt zich angstvallig afzijdig DE WOLF van 1833 KEURSLAGER BUTTER DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING éeë MORRIS "éefore you êuy! SUÈDE EN NAPPA VESTEN Kans op sneeuw en nachtvorst Tyfus in Turkije: 2 doden In de krant van heden: Sport 19 BRAND BIJ V. D. IN LEEUWARDEN *3. .JtmaLrl Mi «llrntr DU SNOK J r Het woord is aan Extra N.T.S.-uitzending Byrds poolschip vergaan Eviariop de helling- «Sfl Eeri produkt van de Sikkens Groep. EEN BRIL VAN K E I P DAT IS GOED GEZIEN WH 48e JAARGANG NUMMER 116 Kantoor; Lange Niewwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoordred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DONDERDAG 21 MAART 1963 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 oent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdred&rtaar. Simon Koster Adj. Hoofdredacteur. Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuident Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie; P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Nadat gistermiddag de staatssecretarissen Scholten van O., K. en W. en Gijzeis van Economische Zaken in de Tweede Kamer het regeringsstandpunt inzake commerciële televisie hadden uiteengezet (men zie hiervoor pagina 2) zijn heden morgen, bij de hervatting van het Kamerdebat drie moties aangekondigd, namelijk van de heer Aarden (K.V.P), van de heer Kleijwegt (P.v.d.A.) en van mevrouw Van Someren-Downer (V.V.D.). De motie van de heer Aarden was me de ondertekend door de heren Kleijwegt en Kranenburg (P.v.d.A.), Bruins Slot (A.R.), Kikkert (C.H.U.) en De Kort, de fractie-voorzitter van de K.V.P. In deze motie wordt de regering ver zocht, alvorens tot verlening van enige concessie aan andere dan de huidige con cessionarissen over te gaan, een wetsont werp in te dienen waarbij de voorwaar den voor een concessieverlening worden geregeld op een andere grondslag dan die van de Televisienota. Voorts wordt de re gering uitgenodigd de Kamer in een nota mede te delen, onder welke voorwaarden de uitzending van reclameboodschappen zou kunnen worden toegelaten. In een toelichting op zijn motie ver klaarde de heer Aarden „bepaald niet angstig voor iets nieuws te zijn", indien Een-derde van het Nederlandse t.v.-publiek krijgt er een zender bij (Van onze correspondent) BONN Het Westduitse tweede tele visieprogramma, dat van 1 april af door de elf deelstaten van Mainz uit zal wor den verzorgd, zal in Nederland op niet meer plaatsen te zien zijn dan de huidige twee Westduitse televisie-programma's, die beide verzorgd worden door een ge meenschap van de zendstations. In tegen stelling tot oude plannen, waaraan staats secretaris Scholten gisteren (woensdag) in de Tweede Kamer refereerde, wordt na 1 april het Mainzer programma niet zo uitgezonden dat heel Nederland het zal kunnen zien. Aan de grens gelegen zenders (Aken, Wezel, Emden) zouden wel de capaciteit hebben om vrijwel heel ons land te be strijken, maar terwille van een betere kwaliteit van de uitzendingen in Duitsland is men van plan de grenszenders naar de Bondsrepubliek te richten, waarbij de uit straling naar Nederland gedeeltelijk wordt afgeschermd. Daardoor zal het deelstaten- programma alleen daar op te vangen zijn, waar ook nu het tweede Westduitse tele visieprogramma, dat na 1 april komt te vervallen, ontvangen wordt, dus ongeveer ten oosten van de lijn Groningen-Assen- Apeldoorn-Arnhem-Eindhoven, hetgeen betekent dat een derde van Nederlands te levisiepubliek de Westduitse programma's, die beide commercieel zijn, zien kan. De grensstations, die na april hun twee de programma dus kwijtraken, zijn ove rigens bezig licenties bij de posterijen aan te vragen voor het uitzenden van een der de programma. Het ziet ernaar uit dat dit op 1 januari 1964 werkelijkheid zal worden. met het bestaande bestel rekening wordt gehouden. De heer Kleijwegt (P.v.d.A.) zei, dat wanneer er eenmaal commerciële te levisie is, men die niet meer weg krijgt. Een deel van zijn fractie zou zich tegen elke reclame in de televisie blijven verzet ten, een ander deel met hem niet, mits er zeer bepaalde waarborgen komen. Hij vond, dat staatssecretaris Scholten de me dedeling over het toekomstig uitstralen van de Westduitse reclame tot aan de Ne derlandse kust niet had moeten doen, want gebleken is, dat die uitstraling alleen de Waddenkust zal kunnen bereiken. Hij verweet mr. Scholten onzorgvuldigheid. De motie die de heer Kleijwegt vervol gens indiende en die was ondertekend door vier van zijn partijgenoten, onder wie fractievoorzitter Vondeling, luidt als volgt: „De Kamer, er van uitgaande dat ter vergroting van de keuze-mogelijkheid voor de kijkers zo spoedig mogelijk een tweede t.v.-net tot stand zal komen, spreekt als haar oordeel uit, dat ook nieuwe gega digden, voor zover deze aan in een zo spoedig mogelijk aan de Kamer voor te leggen wetsontwerp te stellen criteria vol doen, zendtijd moeten kunnen verkrijgen; dat het gewenst is, in het t.v.-bestel een grote mate van samenwerking tussen al- Advertentie Advertentie BARtÊüOrIsST^ HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking, hier en daar mist en op enkele plaatsen wat lichte sneeuw. Overwegend ma tige noordelijke wind. Aanhou dend koud met vannacht tempe raturen plaatselijk iets beneden het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. Ie tot uitzending gemachtigden te realise ren onder een overkoepelend orgaan; dat dit orgaan met inschakeling van andere culturele en maatschappelijke organisaties in eigen zendtijd ook zelfstandig t.v.- programma's dient te maken en dat in een zodanig open bestel de coördinatie van de programma's op beide netten verze kerd moet zyn". (De vergadering duurt voort). De districtstuberculosearts in Assen, de heer J. Franssen, heeft verklaard, dat mag worden aangenomen dat geen ver dere verspreiding van de tuberculose-ex- plosie te Ekehaar zal olaats vinden. Het aantal personen dat in verband met het onderzoek is opgenomen in een sanatorium bedraagt vijftien. De heer Franssen is van mening, dat het aantal gevallen van actieve tubercu lose niet meer dan twintig zal gaan be dragen. Het onderzoek omvat ongeveer zeshonderd personen. O.m. worden leer lingen en onderwijzers van de lagere scho len. de leden van de Ekehaarse gymnas tiekvereniging en de familieleden van de opgenomen personen onderzocht. Dokter Franssen verklaarde, dat het opnemen van vijftien personen in een sanatorium geenszins inhoudt dat zij ziek zijn. ISTANBOEL (AP) In Sa'gmalcilar een voorstad van Istanboel, zijn twee men sen aan tyfus overleden. Tenminste 150 mensen zijn door de ziekte getroffen. Sag- malcilar is geïsoleerd. Functionarissen zeiden dat de epidemie is veroorzaakt door „een misverstand bij de riool- en waterleidingsdiensten". Zij meenden dat men dt: ziekte tot de voorstad beperkt kan houden. ZERMATT (AP) De Zwitserse rege ring heeft een medische ploeg van het leger in Zermatt gedetacheerd om de ty- fus-epidemie, die meer dan 100 inwoners en vakantiegangers getroffen heeft, te hel pen bestrijden. Hoewel er dinsdag gemeld werd dat de epidemie was bedwongen, werden er gis teren zeven nieuwe gevallen gemeld. De incubatietijd bij tyfus duurt vier weken. De 74-jarige heer J. van der Tweel uit Hilversum verleende op een kruispunt in Laren per fiets geen voorrang aan een bestelauto. Bij de botsing liep hij zware verwondingen op aan hoofd en een been. Hij is later in een ziekenhuis overleden. Prins Bernhard heeft het beschermheer schap aanvaard van het perscentrum „Nieuwspoort" in Den Haag. De Neder landse journalisten boden hem een uitzon derlijk fraai kristallen gestyleerde haan aan. Prins Bernhard werd in het in ternationale perscentrum ontvangen door de voorzitter, dr. N. Cramer, en door vice-voorzitter H. Bleich. De prins werd rondgeleid door het perscentrum, waar hij met leden van curatorium, raad van be stuur en sociëteit kennismaakte. Hierna bleef prins Bernhard nog enige tijd de gast van de Nederlandse journa listiek, die, zoals hij constateerde, in „Nieuwspoort" over een modern en effi ciënt centrum beschikt, waarvan hij, naar hij verklaarde met veel genoegen het be schermheerschap aanvaardde. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5 Beeldverhalen 2, 15 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Bidtenlands nieuws 3, 5 Knipselkrant 5 Topsij 3 Kennemer Kruimels7 Uit stad en omgeving7, 9, 11 In de Vishal en op zee9 Kunst 13 Horen en Z'en 13 Feuilleton 15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Luidsprekers 3 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's In het centrum van Leeuwarden is van morgen een voorraadgebouw van Vroom Dreesmann in vlammen opgegaan. Het was een spectaculaire brand; dikke rook wolken hingen boven de stad. De vlam men vonden willig voedsel in meubelen en tapijten en sloegen weldra boven het dak uit. Het zag er naar uit, dat het ge bouw reddeloos verloren was. Het magazijn vormde met twee naast liggende gebouwen de vestiging van de firma in de Nieuwstad in Leeuwarden Prins Bernhard heeft woensdagmiddag het beschermheerschap van het Haagse perscentrum Nieuwspoort aanvaard. De prins vertelde ondermeer aan dr. N. Cramer (links), voorzitter van het stichtingsbestuur, de reden waarom hij geen stropdas droeg. „Kijk, ik heb één hand over (links boven) om mijn stropdas te strikken en dat gaat niet (rechts boven). Vandaar deze trui (links onder), want ik heb er een hekel aan als een ander mijn das moet strikken." «tSBtïK - -Vs T a g or e Het onware kan nooit tot waarheid worden door in macht toe te nemen. Naar aanleiding van de voortzetting der kamerdebatten inzake de nota Reclame- Televisie zal de N.T.S. donderdagavond (21 maart) om 20.20 uur, aansluitend op het N.T.S.-journaal, in een extra uitzen ding een samenvattende reportage van deze debatten verzorgen. Het aangekon digde K.R.O.-programma zal 15 minuter worden opgeschoven. De driemaster „Bear", waarmee de Ame rikaanse poolonderzoekers Byrd reizen naar de Zuidpool maakte, is gisteravond gekapseisd en gezonken tijdens een sleep reis in hevige storm van Nova Scotia naar Philadelphia, waar het schip als museum zou worden ingericht. Een beeld van de grote demonstratie voor het ministerie van Financiën te Parijs, waar een grote menigte medi sche studenten een betoging hield om een betere huisvesting te eisen. Het verkeer in de omgeving van het mi nisterie werd gedurende enkele uren volkomen ontwricht. De politie greep in, doch ernstige botsingen hebben zich niet voorgedaan. ALGIERS Algerije wil de Evian-ak- koorden met Frankrijk herzien om te voorkomen dat er nog meer Franse kern proeven in de Sahara worden genomen. Frankrijk mag volgens de akkoorden nog vijf jaar gebruik maken van zijn mi litaire installaties in de Sahara en be roept zich hierop bij zijn proefnemingen. Algerije beschouwt de kernexplosies echter als „een aanslag op onze soevereiniteit", zoals premier Ben Bella het uitdrukte in de Algerijnse Nationale Vergadering. Ben Bella uitte bezorgdheid over het gevaar van radioactieve besmetting. Hij deelde mee, dat de Fransen maandag het ontstekingsmechanisme voor een water stofbom hadden beproefd: er ontplofte ondergronds een atoombom van de sterk te van die van Hirosjima. De Algerijnse volksvertengewoordiging gaf haar premier massSle steun toen hij voorstelde met Frankrijk contact op te nemen over de herziening van de akkoor den van Evian. (Reuter-AFP). (Van onze correspondent) PARIJS De Franse regering heeft, tenminste voor dc buitenwereld, in haar wekelijkse zitting onder leiding van het staatshoofd generaal De Gaulle geen en kele stap gedaan om het einde van de stakingen te bespoedigen. De minister van Voorlichting Peyrefitte verklaarde na af loop slechts dat de regering voor het ein de van deze week het rapport van het co mité der wijzen verwacht over de verschil len in de salarissen tussen de mijnwer kers en de andere arbeiders. Dan zullen, zo meent de minister, pas spijkers met koppen kunnen worden geslagen. De stoïcijnse houding van het staats hoofd, die blijkbaar de indruk wil wekken dat de rebelse stakers zijn koude kleren niet raken, contrasteerde intussen fel met het beeld dat Frankrijk en Parijs in het bijzonder gisteren ten gevolge van de sta kingen vertoonde. De korte staking in de elektriciteitsbe drijven legde gistermiddag ook de metro lam, terwijl door het uitvallen van de ver keerslichten de automobilisten en de poli- tie-agenten soms niet meer wisten waar ze het zoeken moesten. Er waren bovendien vele politiewagens gemobiliseerd, volge- stampt met republikeinse gardisten, die bedoeld waren te worden ingezet voor het geval de vele manifestanten zich te rumoe rig zouden gedragen. Er heeft zich echter geen enkel incident voorgedaan. Ook op de geëlektrificeerde spoorlijnen liep de dienstregeling in het honderd en tenslotte lagen, ten gevolge van een sta king bij Air France, eveneens de vlieg velden voor een groot deeel verlaten. Even onverstoorbaar als de regering zet ten de vakcentrales hun actie evenwel voort: vandaag sluiten de posterijen zich bij de stakers aan en staat ook een herha ling van de trein- en verkeerschaos van gisteren op het programma. Vanochtend was het verkeer op de spoorlijnen reeds danig in de war door de twee-uursstakin gen van het spoorwegpersoneel dat op de ze wijze voor de derde achtereenvolgen de maal een actie voor meer loon voert De vertragingen op de belangrijke trein verbindingen waren aanzienlijk. In de mijnstreken is besloten de gastoe- voer naar Parijs af te sluiten. Voorts staken vandaag de arbeiders van de staalindustrie in Lotharingen en, gedu rende verschillende perioden, de metaal bewerkers in het gehele land. TEL AVIV (AFP, AP) De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, me vrouw Golda Meir, heeft in het parlement te Jeruzalem gezegd: „Wij vragen de Westduitse regering onmiddellijk een ein de te maken aan de activiteit van de West duitse technici, die Egypte helpen bij de bouw van raketten". In tegenstelling tot de betrekkelijk voor zichtige bewoording van de regeringsver klaring, werd in een resolutie, die door de meerderheid van het Israëlische parle ment aanvaard werd, over de deskundi gen die in Egypte werken gezegd dat „de Duitse bevolking zich niet kan vrijpleiten van de voortzetting van deze misdadige activiteiten". BONN Van betrouwbare zijde te Bonn verneemt AFP, dat West-Duitsland voor nemens is aan Zwitserland de uitlevering te vragen van de twee daar aangehouden Israélischè agenten, die worden verdacht van pogingen om Westduitse geleerden te verhinderen voor Egypte té werken. Achtergrond van de hele kwestie, zo meldt onze correspondent uit Bonn, is dat Israel, dat nog steeds in staat van oorlog is met Egypte, met alle mogelijke midde len (ook met terreuraanslagen en ontvoe ringen) wil tegengaan dat Westduitse ge leerden in opdracht van de Egyptenaren werken aan raketten en andere moderne Wapens, waarmee Israel in de toekomst kan worden bestookt. Daar de Westduitse regering haar onderdanen niet kan en wil verbieden in het buitenland banen aan te nemen, acht de Israëlische geheime dienst terreur en bedreiging de enige weg om Westduitse geleerden er vanaf te laten zien werk te verrichten in dienst van Nas ser. In Bonn kan men zelfs horen dat de hui dige rel rondom Bengal en Joklik door de Israëliërs geprovoceerd is om de aan dacht op het probleem te vestigen dat vierhonderd Westduitse geleerden werken in Nassers bewapeningsindustrie. Verder zou men hopen zo vooral de familieleden van de geleerden bang te maken voor een eventuele vestiging in Egypte. De hele zaak heeft de betrekkingen Bonn-Jeruzalem geen goed gedaan. In de Israëlische pers wordt onverholen geschre ven dat de Westduitse regering de schuld draagt van de medewerking van geleer den aan Nassers agressieve politiek. In Bonn houdt men zich terug en verschuilt men zich achter de, zonder twijfel juiste, argumentatie dat terreurdaden in een rechtsstaat vervolgd moeten worden. CAIRO (AP) De burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, die op 25 maart een bezoek aan Egypte zou gaan brengen, heeft meegedeeld dat hij zijn reis uitstelt tot het najaar als gevolg van drukke bezig heden. De rijksrecherche heeft een onderzoek ingesteld naar het beleid van de burge meester van Brielle, nadat in de gemeente raad de fracties van de K.V.P.en de V.V.D bezwaar hadden gemaakt tegen de be groting van het gemeentelijk grondbedrijf, Een aannemersbedrijf heeft destijds een slaperdijk afgegraven, maar voor de vrij gekomen hoeveelheid grond ontbrak de financiële verantwoording in de begro ting. Ditzelfde aannemersbedrijf zou voor de burgemeester een bungalow hebben ge bouwd tegen een veel lagere prijs dan normaal. Advertentie Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 6121 Alkmaarseweg 50-52 - Beverwijk - Tel. 341? Advertentie GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR Advertentie Advertentie 125 gr. poulet 125 gr. gehakt zakje kruiden grote mergpijp KENNEMERLAAN 43 - 45

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1