Engeland bepleit multi nationale kernmacht I Labour-leider Wilson voor de Westduitse televisie Cultuur NIEUW* J D HOOFDPIJNPOEDERS ii SUNNY Wereldnieuws Minder ambitieus dan Washingtons integratie-plan Soepeler houding jegens Oder-Neisse- grens en Oost-Duitsland bepleit Twaalf jaar voor 18 Afrikanen wegens sabotage Op Bali wordt nog een kwart miljoen mensen bedreigd Zware straf voor jonge OAS-ers Koning Saoed wijt vliegramp aan bom €)p de f ^Praatótcel fris en verkwikkend als het voorjaar is de natuurzuivere KII\G ROZIJNENBROOD DONDERDAG 21 MAART 1963 Advertentie Brits engagement Zuidafrikaanse rechter na aanslag overleden Twee jongelui tot twintig jaar veroordeeld Bomaanslag op gebouw van Joods dagblad in Londen Ei ei! Elias Sl'lNNY JmLê CO-OP LEKKERALST FIJNSTE BANKET! PARIJS Lord Home, de Britse mi nister van buitenlandse zaken, heeft de NAVO-raad een plan voorgelegd voor de vorming van een muiti-nationale kern macht. Deze zou moeten bundelen wat de NAVO-landen reeds concreet aan af schrikkingswapens bezitten. Amerika heeft een multilaterale kern macht voorgesteld, waarbij integratie langs de weg van een nog te bouwen vloot van internationaal bemande schepen met Po- laris-raketten voorop staat. Er hoeft geen sprake te zijn van riva liteit tussen beide plannen, betoogde Lord Home. Zjj zouden beide tegeljjkertyd kunnen worden uitgevoerd. Met het plan voor een multi-nationale kernmacht zou Engeland zijn nucleaire verworvenheden onder eigen beheer kun nen houden terwijl het toch zijn wil de monstreert tot Europese en Atlantische sa menwerking. Het Britse plan leek goed te zijn ont vangen in Parijs. Vooral Duitsland leek er voor te zijn geporteerd. Minister Luns wees erop, dat een multilateraal Polaris- apparaat pas over drie a vier jaar tot stand zal kunnen komen, zodat bundeling van de huidig aanwezige mogelijkheden voor de hand ligt. Nederland en België hebben officieel aangeboden ieder twee squadrons Starfighters bij te dragen. Duits land heeft een dergelijk aanbod in het vooruitzicht gesteld. Op de in mei in Ottawa te houden NA- VO-ministerraad hoopt men een beslissing te kunnen nemen. Men verwacht dat het multinationale plan eerder de Franse af zijdigheid zal kunnen doorbreken dan het multilaterale plan van Washington, waarin veel minder plaats is voor soeve reine zeggenschap. Minister Luns deelde verslaggevers mee, dat Lord Home „een buitengewoon interes sante toelichting" had gegeven op zijn project; waarna er zeer gedetailleerd Advertentie PER ETUI VAN 6 EN 12 m was gediscussieerd over de technische as pecten van de multi-nationale en multilate rale kernmacht. Hieraan werd deelgeno men door alle afgevaardigden, behalve door die van Frankrijk, Canada en IJsland. De NAVO-raad was eigenlijk een ver kapte ministersconferentie door de aanwe zigheid van de ministers van buitenland se zaken van Engeland, Italië, Nederland, België en Luxemburg. Voor West-Duits- land was aanwezig de staatssecretaris van buitenlandse zaken prof. Carstens. Pre sident Kennedy had Paul Nietze als spe ciale boodschapper gezonden. Couve de Murville, de Franse minister van buitenlandse zaken, hield zich buiten het beraad. Hij weigerde bovendien een lunch met zijn Atlantische ambtgenoten. De Franse regering had het nodig geoor deeld Lord Home opvallend onaangenaam te zijn. Er was geen enkele ambtenaar van het protocol op het vliegveld aanwe zig en de minister kreeg niet het gebrui kelijke escorte van motorrijders, zodat zijn auto lange tijd in het drukke verkeer werd opgehouden. Lord Home heeft de NAVO-landen vooral duidelijk willen maken dat Enge land, ondanks de mislukking van Brussel, nog altijd ambities koestert zich nauwer met het continent te verbinden.Hij gaf de wens te kennen, dat voor het politieke en economische overleg meer gebruik zal wor den gemaakt van de West-Europese Unie (WEU), waarbij de zes EEG-landen en Engeland zijn aangesloten. Bij zijn terugkeer in Londen toonde Lord Home zich zeer tevreden over het gevoerde overleg (Reuter). ,M.V.y.AS i PAARL (Kaapprovincie)(Reuter) In Paarl zijn achttien Afrikanen tot twaalf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens sabotage, een misdaad waarop in Zuid- Afrika de doodstraf staat. Zij hadden in november 1962 deelgeno men aan relletjes in de Kaapprovincie, waarbij twee blanken, van wie een meisje, werden doodgeslagen. Bij deze moorden waren de beklaagden echter niet betrok ken. Volgens de rechter betrof het hier leden van de Poqo-beweging, die de blanken, desnoods met gebruikmaking van geweld, uit Zuid-Afrika wil verdrijven. Twee andere Afrikanen werden vrijgesproken. DURBAN (AP) Door een nieuwe daad van sabotage is een gedeelte van de spoor lijn Durban-Johannesburg dopr een ont ploffing onder een brug bi.i Durban ver nield. De politie zou een tweede explosie ve lading hebben gevonden die niet is af gegaan. DJAKARTA (Reuter/AFP'AP) De gouverneur van Bali, Soetedja, heeft in Djakarta gezegd, dat de vulkaan Agoeng nog steeds gevaar oplevert, en dat 250 000 mensen, die aan de oostelijke kant van het eiland wonen, worden bedreigd door lava. De gouverneur van Djakarta, Soemarno, die tevens president van het Indonesi sche Rode Kruis is, heeft verklaard dat een vertegenwoordiger van deze organi satie naar Bali zal vertrekken om de lei ding van de hulpacties op zich te nemen. De Agoeng is na meer dan honderd jaar rustig geweest te zijn op 19 februari gaan werken. De luchtvaartmaatschappij Garoeda heeft de vluchten op Bali niet gestaakt, alhoewel de piloten last hebben gehad van de dichte aswolken. Ook op de lijn Soera- baja-Makassar wordt hiervan hinder on dervonden. Het vliegveld en de haven van Soerabaja op Java werden gisteren geslo ten omdat aswolken het zicht belemmer den. JOHANNESBURG (AP) Rechter Si mon Kuper van het Zuidafrikaanse hoge gerechtshof, op wie dertien dagen geleden een aanslag gepleegd werd, is in een zie kenhuis te Johannesburg gestorven. De rechter zat op 8 maart na het avond eten in zijn studeerkamer van zijn wo ning toen door het venster een schot op hem gelost werd. De dader wist te ont komen. De rechter, die 56 jaar was, is verschei dene malen geopereerd maar de kogel kon niet uit het hoofd verwijderd worden en hij bleef al die tijd buiten bewustzijn. Kuper bekleedde een vooraanstande plaats in de Zuidafrikaanse Joodse ge meenschap en was voorzitter van de Zuid afrikaanse Zionistische Federatie. (Van onze correspondent) BONN —De Britse Labour-leider Ha rold Wilson heeft gisteravond in een inter view met de Westduitse televisie gezegd dat ook voor zijn partij in de Berlijnse kwestie twee punten onaantastbaar zijn. de vrijheid van de bevolking en een wer kelijke garantie voor tie vrije toegang naar de stad Volgens hem zou ook niet mogen worden getornd aan de westelijke militaire aanwezigheid in het stadsdeel. Daarnaast meent Wilson echter dat het Westen op twee punten wat soepeler zou moeten zijn: ten aanzien van de erken ning dat er nu eenmaal Oostduitse autori teiten zijn. met wie men in de praktijk uitkomen moet, en tegenover de Oost duitse oostgrenzen langs rle Oder en de Neisse, die Wilson kennelijk graag offi cieel erkend zou zien. Over de afbreking van de onderhande lingen in Brussel over Britse toetreding tot de Europese Economische Gemeen schap toonde Wilson zich voornamelijk onthutst door de manier waarop de Fran sen roet in het eten hadden gestrooid. Aan de andere kant acht hij Britse toetreding onmogelijk op de voorwaarden, die de E.E.G. tot nu toe gesteld heeft. Onze be trekkingen met het Gemenebest brengen mee dat wij geen belang kunnen hebben bij toetreding tot een restrictieve, protec tionistische gemeenschap, aldus Wilson, die pleitte voor een open Atlantische eco nomische gemeenschap. Een Labour-rege- ring onder zijn leiding zou dan ook volsla gen nieuwe onderhandelingen met de E.E.G. willen beginnen en zich willen dis tantiëren van de concessies, die de Conser vatieve minister Heath al gemaakt heeft. Wilson keerde zich tegen een opgeven door de Amerikanen van het nucleaire ve to in 'n multi-nationale NAVO-kernmacht. Een Westduitse vinger aan de kerntrek ker achtte hij een provocering van de Russen en een grote barrière voor een ver standige oplossing van de Oost-West-pro- blemen. Het Frans-Westduitse verdrag vertoont volgens de Labour-leider separatistische trekken. De verzoening tussen het Franse en Duitse volk acht hij een grote histo rische gebeurtenis. Het verbond tussen De Gaülle en Adenauer, en hun speculaties over Europa als derde .macht, noemde hij gevaarlijk, ook voor Duitsland. Het interview met Wilson werd in West- Duitsland met grote belangstelling opgeno men. omdat nog kortgeleden enige uitla tingen van de Labour-leider in Cardiff over de facto-erkenning van Oost-Duits land veel opwinding veroorzaakten. De prominente socialist Fritz Erler reisde zelfs naar Londen om verduidelijking van Wilsons bedoelingen te vragen. (Van onze correspondent) PARIJS Het nieuwe Gerechtshof voor de Veiligheid van de Staat heeft gisteren na een proces van enkele dagen en een beraad van twee uur uitspraak gedaan tegen veertien jonge activisten die vorig jaar een festival van plasticbommen in Parijs op hun geweten hadden. Bij 'n aan slag op het huis van de minister van Cultuur, André Malraux, werd toen een vierjarig meisje door bomscherven getrof fen, waardoor ze voor haar leven haar gezichtsvermogen verloor. De straffen waren, hun leeftijd in aan merking genomen, over het algemeen nog al zwaar. Twee jongelieden werden tot twintig jaar veroordeeld, een drietal kwam er af met een voorwaardelijk vonnis en de rest hoorde straffen tussen vier en ze ven jaar tegen zich uitspreken. De ver maarde advocaat mr. Tixier-Vignancour had ook de verdediging van deze jonge O.A.S.-leaen, die voor het merendeel nog niet eens meerderjarig waren, op zich ge nomen. De politie heeft de vijftigjarige Maurice Dutey-Harispe, reserve-kolonel van de luchtmacht, in zijn kasteel bij Biarritz ge arresteerd. De politie trof in het kasteel pamfletten van de O.A.S. aan. Halfstok in Frankfort. In Frankfort hingen woensdag van de officiële gebouwen de vlaggen halfstok ter herdenking van de 1.533 doden die van 18 tot 24 maart 1944 vielen bij luchtbombardementen op de stad. AIX EN PROVENCE Koning Saoed van Saoedi-Arabië, wiens vliegtuig met le den van zijn hofhouding en bagage giste ren in de Italiaanse Alpen is neergestort, heeft in een boodschap aan zijn volk over radio-Mekka verklaard, dat het toestel door een bomontploffing is verongelukt. Het toestel blijkt 18 mensen aan boord te hebben gehad, die allen zijn omgeko men. Negen van hen waren bemannings leden; de piloot was een Brit. De passa giers waren allen functionarissen in dienst van de koning, onder wie een Duitse kok. Saoed logeert in het hotel Negresco in Nice. Vijftig leden van zijn gevolg waren daar al toen het toestel neerstortte; twin tig zijn nog in Zwitserland (Reuter). (Van onze correspondent) LONDEN —Juist op het tijdstip dat. het Britse Joodse dagblad „Jewish Chronicle" in de afgelopen nacht ter perse zou gaan, schudde het redsctiegebouw in het hartje van Londen op zijn grondvesten. Een bom. geplaatst bij de ingang van het nieuwe gebouw, was tot ontploffing gekomen en had de deuren en een deel van de hal vernield. Op het ogenblik dat de bom barstte be vonden zich 75 mensen in het gebouw. Nie mand werd gewond, maar het werk kwam J geruime tijd tot stilstand. De politie vond later een kleine meta len doos. Een rechercheur verklaarde. „Het is het werk van iemand die er verstand van heeft. Vermoedelijk is het een ^jjdbom geweest". LIEVE VRIENDINNEN, beste vrienden allemaal voor ge het weet is het 14 april. Nog maar luttele avondjes naar bed. en wij staan op om Paashaas' bonte leg- sels te zoeken. Mooie dagen in 't ver schiet! Hebt ge uw paasbeste hoedje reeds gekocht? Ik verwacht u allen in 't splin ternieuw op de plaats van samenkomst voor onze folkloristische excursie. Boter- hammentrommeltje en thermosfles mee brengen. Met een goede dosis voorplezier om. alles wat wij gaan bijwonen: de meest typerende, taaie overblijfselen ener lande lijke paascultuur, zoals deze. door de eeu wen in stand zijn gebleven. Op vele plaat sen van dit landje, ontworsteld aan de baren, waar eens ons wiegje stond. Wat wij gaan zien, lieve mensen? Ik heb het allemaal reeds geregeld met de autoriteiten ter plaatse. Ik vertel u niet alles. Er moeten verrassingen blijven. Dat maakt het vooruitzicht nog opwindender Denk aan ferme wandelschoenen, sportief doch gemakkelijk, en vergeet de tondel doos niet, op dat de kampvuren hoog op laaien in beemd en bos.' Een kleine groep uii de evenementen die wij gaan bijwonen, mensen: het eierkneuzen van Lichtevoorde het eierrollen van Goedereede het eierwerpen van Rrielle het eierbreken van Montfoort het eieren van Loon-op-Zand het goed-eieren-eten van Sint-Anna ter Muiden het eierkaatsen van Beesterzwaag het oude spel Eiertje-meiertje, tel uw geld, zoals dat nog telken ja re te Munter- geleen wordt gespeeld het eitunnelen van Amsterdam het eierstruif-toernooi te IJlst het eibergen van Eibergen het eischieten van Eygelshoven het eihappen van Eindhoven het eimuiden van IJmMiden. Dit is slechts een greep uit wat ons te wachten staat. Het behoeft niet gezegd te worden dat een beroep gedaan zal worden op uw dans- lustigheid. Wast uw voeten en bezoekt uw pedicure, want de schoenen en de sokken gaan uit voor onze paasdansjes op de speelweiden! Madelievenkransjes in het haar! Crocusslingers om de schouders! Zo zul len wij de vreugde om Pasen meebele ven met Boer Koekoek en zijn makkers. De stad zal tot het land komen. En de jolijt zal algemeen zijn. Heisa! lieve mensen! Terwijl Duitsers en Ameri kanen ijverig trachten de christelijke cultuur te redden door voortaan geen „pipeline" meer in oostelijke richting te exporteren, leveren onze Twentse fabrikanten nog steeds scheepladingen vol „po- peline" aan de communistische staten. Zo ziet men dat de cul tuur kan afhangen van één lettertje. Terwijl de commerciële we reld in Nederland zit te po pelen om de cultuur te dienen door de handelsreclame op het televisiescherm te introdu ceren. rijst een muur van volksvertegenwoordigers op om diezelfde cultuur te be schermen tégen de reclame. Het woord „cultuur" is de mo derne mens in de mond bestor en het is geen overdrij- vast te stellen dat „cul- een pleister op alle won den en een ezelsbruggetje naar alle doeleinden is geworden. Tijdens een debat tussen televisiecritici en televisie makers hoorde ik onlangs een van de opperste programmis- ten van een der grootste om roepen zeggen; „Cultuur? Och, dat is een groot woord. Ik weet niet eens wat precies cultuur is. We proberen een gezellig en verantwoord programma sa men te stellen en dat is al een heel karwei". Daarmee kunnen we het uiteraard geheel eens zijn, vooral wanneer we geregeld de uitslag van die poging be kijken. Maar desondanks be vredigt het denkbeeld, dat zo n man niet weet wat cultuur is, mij niet helemaal. Ik kan mij bovendien moeilijk voorstellen dat niemand precies weet wat cultuur is. Natuurlijk zijn er allerlei misverstanden over en waarschijnlijk is het ook niet zo eenvoudig om een definitie of een formule te vinden, die het elementaire begrip kan ven ving, tuur" vangen. Maar het is toch eigenlijk ongehoord, dat ieder een de mond vol heeft over „cultuur" en dat het begrip tegelijkertijd vaag blijft als de schaduw van een vliegende vogel, die de zon passeert. Daarom, de stoelen bijge schoven en de hersentjes aan het werk gezet: wat is cultuur? Met een enquête komen we er moeilijk uit. Een zeer be kend filosoof, Carlyle, heeft indertijd niet een definitie van het begrip „cultuur" maar wel een formulering van de groot ste cultuurwet gegeven, name lijk deze: „Laat iedereen zich ontwikkelen tot datgene, waar toe hij werd geschapen". Een padvinder zegt: „cul tuur, dat is goede daden doen en serieus in bossen rondhup pelen met kompassen". Een eenvoudig landman: „de akker bebouwen en tussendoor een keer naar de uitvoering van onze dorpstoneelclub". Een academicus: „de synthese van de totaliteit aan gedifferen tieerde menselijke drifts- en impulsresultanten". Een kleer maker: „maatkostuums dragen encontant betalen". Een journalist: „bij het ter perse gaan van ons blad was het nog niet bekend, doch wij zullen de bevoegde bronnen om na dere inlichtingen verzoeken". Een huisvrouw: „schouwburg en concerten en nu en dan een goed boek en ik zou een tijdje naar een onbewoond eiland willen, als mijn buurvrouw meeging". Een vertegenwoor diger: „Alles wat geen geld opbrengt". Een priester: „de eenheid van alle mensen van goede wil en bovendien de andersdenkenden". De kunst schilder: „cultuur, dat is verf, verf en nog eens verf. Water verf en olieverf. Met verf de mensen schokken. Verfpotten in heilighuisjes gooien. En tussendoor wat eten". De auteur: „cultuur is datgene, wat de overheid van ons ver wacht maar waarvoor ze geen cent overheeft". Een ander auteur: „het boekenbal". Veel wijzer worden we daar niet van, dunkt mij. We kun nen het nog proberen met poli tici en politie-agenten aan het woord te laten, maar ik vrees dat ook die lieden niet het ver lossende woord zullen spreken. Ik geloof wel dat in alles wat bij zo'n enquête te voorschijn komt, iets van waarheid om trent de aard van de cultuur tot uiting komt, maar het zou zo prettig zijn om er een slui tend en duidelijk geheel van te kunnen maken. En daar zie ik geen kans toe. Op eigen kracht verder- varende, moeten wij proberen tegen de stroom op te roeien tot bij de bron. Dat is een moeizaam en riskant werkje, maar ik verwacht er toch een mogelijkheid tot voldoening van. Het komt mij voor dat men, bij de overweging van het ver schijnsel cultuur en zijn ach tergronden, meestal al dadelijk begint met een ongeoorloofde beperking: men ziet de cul tuurmakers en cultuurdragers al te categorisch tezamengeklit in bepaalde groepen en beroe pen. Ik zou liever betogen, dat ieder mens een cultuurmaker en -drager is, louter en alleen omdat hij „mens" is. Een tuin man die een lap grond omspit, een meubelmaker die een tafel timmert, een dominee die preekt, een acteur die toneel speelt en zelfs een vakantie ganger die in de zon luiert zijn naar mijn opvatting cultuur scheppers, evenzeer als een dichter, een schrijver of een musicus. Het menselijke den ken, gecombineerd met en ge volgd door het menselijke doen, stelt een creatieve daad die zichtbaar of in ieder geval waarneembaar resultaat op levert. Het is een menselijke actie, die gericht is op een zeer bepaalde doelstelling. Die doelstelling is het, die de actie op het culturele niveau brengt. En als men nu de eindeloze va riatie van menselijke bezig heden en prestaties beschouwt tot op de basis der beweeg reden, dan blijkt dat al die variabele activiteit slechts één doelstelling heeft, althans in haar eenvoudigste vorm tot die doelstelling kan worden herleid: de ontdekking van de zin des levens Indirect of direct, bewust of onbewust streeft ieder mens de ontdekking van zijn eigen bron en zijn eigen bestemming na. Hij werkt en studeert en bemint en ageert en vloekt zo nu en dan zelfs omdat hij de impuls in zich voelt, te wor stelen naar de herkenning van zijn volledige, naakte zelf. Er is geen ding en daad in dit leven, die niet te herleiden zijn tot dat streven. Wat een kind onbevangen en argeloos uitspreekt, verbergt de vol wassene beschaamd en on zeker: de vraag naar eigen ontstaan en lot, naar toekomst en bestemming. Zij zoeken achter de wolken naar de Ja- cobsladder, waarlangs zij zijn afgedaald en omhoog zouden kunnen klimmen. En terwijl zij zoeken, willen zij leven. Zo lang mogelijk, zo comfortabel mogelijk, zoveel mogelijk bevrijd van zorgen om het aardse levensdraadje. Méér vrije tijd. méér gezond heid, méér geld, méér zeker heid: om des te dieper te kun nen doordringen in de mystiek die ieder apart omhult en in die nevels zichzelf te zien op rijzen zoals hij werkelijk is. Ieder mens werkt daaraan apart, maar ook in vereniging. Ieder mens levert zijn aandeel en kiest wat hij nodig heeft uit de leverantie der anderen. Dat is: samenleving, maar ook: cultuur. Alle mensen bouwen samen vezeltje voor vezeltje die grote Waarheid op, die men „be schaving" of „cultuur" kan noemen maar die in werkelijk heid het uitgezeefde stofgoud is voor alle geslachten. Onschatbaar veel wordt ge presteerd. onschatbaar weinig blijft voorgoed bestaan als eigendom van alle mensen. Er heeft een onvoorstelbare ver kwisting plaats, omdat slechts vezeltjes zich handhaven en gigantische massa's tot niets verpulveren. Maar iedere men selijke daad, hoe klein en ge ringgeschat ook, is onmisbaar voor de groei van datgene, wat tenslotte overblijft. En wat overblijft, is cultuur. Gen christelijke cultuur, of oosterse cultuur, of primitieve of technocratische of welke geografisch en chronistisch ge bonden cultuur ook. Het is een onooglijk klein deel van alles wat generaties of volken doen in welk tijdsgewricht ook, dat wordt overgeleverd door de tijden heen naar de toekomst van alle mensen. Een waarlijk kleinood, onverwoestbaar als atoomdeel, verborgen als neutron, ongrijpbaar als levensbeginsel zelf. Maar daarom ook vatbaar voor de eeuwigheid, geijkt door de maatstaf van alle geslachten, glinsterend in karakters en daden van mensen in alle eeuwen. Het is met de cultuur zoals met alles wat onbegrijpelijk klein doch compleet in onze natuur aanwezig is: in een speldepunt zijn de daden en gedachten van miljoenen ge sublimeerd tot oerhard dia mant. En geen mens heeft recht op de trots van een uit verkorene, noch wat het cul tuurmaken, noch wat het cultuurdragen betreft. Dat is een troost voor alle bescheiden kleine mensen, en een gevoelige trap op de lik doorns van de snob. Het spijt me, maar ik hoop: even goede vrinden. een een het Advertentie r, Buitenlanders. Alle buitenlanders die na 1 mei in westelijk Nieuw-Guinea willen blijven wonen, moeten een visum aan vragen bij de Indonesische immigratie dienst. De autochtone inwoners zullen als Indonesiërs worden beschouwd. Alle anderen moeten echter een aanvraag indienen. Nazi-lectuur. Een uitgever en boekhande laar te Hannover is veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf omdat hij had geschreven dat de Joden verantwoorde lijk waren voor het uitbreken van de eerste wereldoorlog. De 26-jarige Klaus Jahn baseerde dit op inlichtingen uit nazi-litteratuur. Egypte, Irak, Syrië. Premier Salah Bitar van Syrië is dinsdag naar Cairo gevlo gen waar hij belangrijke besprekingen met president Nasser zal voeren. Met hem reisde vice-premier Ali Saleh el Saadi van Irak. Geen UNO-lid. Zwitserland, dat geen lid is van de Verenigde Naties, heeft aange boden 350.000 dollar bij te dragen in de kosten van de UNO-operaties in Kongo. Water in de benzine. Een Viscount van de Italiaanse luchtvaartmaatschappij Alita lia is op het vliegveld van Praag bijge tankt met met water vermengde brand stof. De piloot merkte vlak voor het op stijgen voor een vlucht naar Rome een hevige trilling van de motoren op. Hij stelde het vertrek uit. De bemanning ontdekte een grote hoeveelheid water in het brandstofmengsel van de vier turbo prop motoren. Het tanken van vliegtui gen van de Alitalia vindt volgens con tract plaats met de Britse maatschappij BP, die ook levert aan de BEA aldaar. Neergestort. Een Britse bommenwerper is woensdagavond in de buurt van Stam ford neergestort en in vlammen opge gaan. Het vliegtuig had een bemanning van zes koppen. Een hiervan is gered. De anderen vonden de dood. Buitenlandse agressie. Zuid-Afrika heeft, zijn defensiebegroting met 17.5 miljoen pond verhoogd tot een record van 78.6 miljoen pond. De minister van finan ciën noemde de 'hogere uitgaven „een verschrikkelijke prijs die wij moeten be talen voor onze bescherming tegen bui tenlandse agressie.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3