Welvaart het beste middel om het communisme tegen te gaan Costa Rica was een forum, geen inleiding tot actie COTE D' OR (i hn ciïowLfc niemand de deur uit zonder een ontbijt ALPHEI! AAR GOLDSCHMEDING Britten uit Colne Valley vandaag naar de stembus i/ in n o r i b/ n ii ii i\ ii B r ubki\n n n i Kinderpostzegels ook in Suriname Krombroodjes voor staatslieden Maandag verkiezingen voor de staten van Suriname Labourzege zeker; nieuwsgierigheid naar succes van striptease-exploitant Ir. Bierdager vraagt afkoopsom voor wachtgeld President de Gaulle en minister Luns Jeugdige inbrekers leefden van roof «3 DONDERDAG 21 MAART 1963 5 Stevige taal llll? PRIMEUR VOOR HAARLEM WASHINGTON Cuba en Castro staan I oorlog en propaganda zijn op Latijns- zozeer in het centrum van de belangstelling Amerika losgelaten. Onlangs is er een in de Verenigde Staten dat het publiek vliegtuig neergestort bij Lima in Peru. De zich afvraagt: wat heeft Kennedy op de Cubanen, die in dat toestel zaten had- conferentie met de Middenamerikaanse den gedetailleerde plannen bij zich om de staten in Costa Rica tegen communistisch arme boeren in Noordoost-Brazilië te trai- Cuba gedaan? Kennedy zal stellig uitvoerig nen in guerrilla-actie Wapens en pamflet- met de presidenten van de zes staten van ten tracht men van Cuba uit in Latijns gedachten over Cuba hebben gewisseld, Amerika verspreid te krijgen en de Cu- maar in Washington heeft men de indruk baanse radio maakt 188 uur per week in dat men het gevaar van het communisme het Spaans en Portugees propaganda voor in deze kleine arme staten het beste kan het communisme. Twee jaar geleden be- tegengaan door het levenspeil te verhogen, droegen de propaganda-uitzendingen nog Een werkelijk belangrijke actie tegen uit üiaar 42 uur per week. Cuba gedirigeerde, communistische onder- mijning zou men alleen kunnen voëren met Ondermijnende steun van grotere Latijnsamerikaanse staten. I CLClVUltCtt De Amerikaanse president heeft er de 's dus zeker reden voor Kennedy laatste tijd herhaaldelijk op gewezen dat om er de nadruk op te leggen dat van het van groot belang is de ondermijnen- Cuba uit gevaarlijke ondermijmngsactie de actie tegen te gaan, die de communis- wordt gevoerd. Maar in Costa Rica ten van Cuba uit kunnen voeren in Latijns- men aan die actie onmogelijk een Amerika. De Amerikaanse spionagedienst flinke klap toebrengen. Verscheidene heeft bekendgemaakt dat er in 1962 dui- grote staten in Latijns-Amerika, onder zend tot vijftienhonderd man in Cuba op- andere Mexico, zijn afkering van zulk geleid zijn in revolutionaire praktijken. De een „flinke klap'In het najaar van 1962. deskundigen in sabotage, terreur, burger- toen het gevaar acuut scheen, bereikte Washington een verrassend grote solidari teit onder de staten van het westelijk half rond. En nog altijd is de samenbindende kracht van die toen doorstane crisis te voelen. Maar naarmate het gevaar ver minderde is de oude sfeer niettemin ten dele teruggekeerd. Nog altijd is men in Latijns-Amerika op zijn hoede tegen de „dominerende Yankees" en de niet-commu- nistische liberalen in landen als Mexico, Brazilië of Argentinië zijn beducht, dat reactionaire élementen in hun staten aller lei gezonde democratische activiteit kun nen onderdrukken onder het mom van strijd tegen het communisme. Veel contact tussen Cuba en Latijns- Amerika loopt via Mexico, dat een goede vliegverbinding met Havana onderhoudt. Advertentie r Zware, gevulde repen keuze uit 4 verschillende smaken 4 voor f 1.00 De regering van Suriname heeft beslo I ten jaarlijks een serie Kinderpostzegels uit te geven. De toeslag zal, evenals in Nederland, ten goede komen aan het werk „Voor het Kind." Alle organisaties en in- I stellingen die zich om welke reden ook met „zorgenkinderen" bezighouden zullen van de opbrengst dus profiteren. De heer J. A. Cassee zal, op uitnodiging I van de Surinaamse regering, namens het Nederlands Comité voor Kinderpostzegels in Suriname adviseren bij de voorberei- dingen van de actie. In Paramaribo is op initiatief van de I minister van Financiën dr. J Sedney de Stichting Kinderpostzegeiactie Surina me in het leven geroepen. Men hoopt dat in de laatste maanden van dit jaar de eerste serie Surinaamse kinderpostzegels zal verschijnen. Tijdens de oprichtingsvergadering van I de Stichting Kinderpostzegelactie Surina me heeft de heer Cassee meegedeeld dat het Nederlandse Comité voor Kinderpost zegels het eerste jaar de opbrengst van de Surinaamse kinderpostzegels zal verdub beien, tot ten hoogste f 50.000.-. In de vol gende vier jaren zal die hulp steeds met twintig percent worden verminderd, dus tot respectievelijk 40 000., 30.000. I 20.000,- en 10.000,-. In tot„_l kan er dus f 150.000,- van het Nederlandse Kinder postzegelgeld aan de jeugd van Suriname ten goede komen. In Zuid- en Midden-Amerika is men in het algemeen afkerig van strikte reisbelemme- ringen. Vrijwel alle regeringen hebben er belang bij om, als de nood aan de man komt, te kunnen uitwijken naar een buur land. Het recht van politiek asiel wordt met trots gehandhaafd in de meeste lan den en zelfs al zou men bereid zijn of ficieel het onderlinge verkeer aan controle te onderwerpen, dan blijven er in deze landen nog veel gelegenheden over om clandestien over de grens te komen. Men is bedreven in het smokkelen van goede ren, maar ook van mensen en vissers bootjes zijn er bij de vleet. Er is in San Jose van tijd tot tijd stevige taal gesproken. Het zou niemand verbaasd hebben, indien de president van Guatemala officieel had voorgesteld onder leiding van de Verenigde Staten, een invasie op Cuba te doen. Maar woor den zijn in Latijns-Amerika zeker nog geen daden. Ter bestrijding van communis tische ondermijning zullen de zeven pre sidenten er bij de Organisatie van Ame rikaanse Staten (O.A.S.) op aan dringen beperkingen in te voeren tegen litteratuur verspreiding, tegen propaganda-reizigers enzovoort. Maar men dient dan te beden ken dat die aandrang nog niet tot effect behoeft te leiden. Het meest praktische resultaat dat de conferentie kan hebben moet men daarom niet zoeken op het terrein van strijd tegen Cuba, maar in het streven om de wel vaart van Midden-Amerika te bevorderen. Kennedy heeft, onder toezegging van een verstandig gebruik der middelen, verrui ming van steun beloofd. De Alliantie voor de Vooruitgang is niet gemakkelijk in suc ces om te zetten, maar te Washington heeft men de idee beslist niet opgegeven. In Latijns-Amerika (en elders) weet men dat steun van Amerika gemakkelijker los komt wanneer men kan wijzen op com munistisch gevaar. Een reden temeer om niet al te radicaal op te treden tegen een zekere mate van communistische on dermijning. Advertentie ✓V- T-Vy\% Het ontbijt van Kroestsjev, Kennedy, Adenauer en De Gaulle zal zondag morgen bestaan uit Sittardse krom broodjes, althans als de vier staats lieden de wens volgen van het comité dat elk jaar in Sittard op half-vasten het traditionele „krombroodrapen" or ganiseert. Bij de geschenkzending „krom broodjes", een half maanvormig gebak, hebben de Sittardenaren een brief ingesloten waarin de aandacht van de vier wereld-politici nog eens wordt gevestigd op de honger die nog in grote delen van de wereld wordt geleden. 'Advertentie Maandag 25 maart zullen in Suriname ruim honderd vijftigduizend personen ter stembus kunnen gaan om een nieuwe volksvertegenwoordiging te kiezen. Voor de staten van Suriname worden op die dag zesendertig leden gekozen. Vier entwintig leden van het statencollege zul len ditmaal worden aangewezen door een verkiezing volgens het zogenoemde „per sonen/districten stelsel". De overige twaalf statenleden zullen worden gekozen door middel van het „partijen/landelijke" sy steem. De grote strijd zal gaan tussen het „Actiefront" (samengesteld uit de Suri naamse democratische partij, de Surinaam se volkspartij, de Hondiestaanse actiegroep, de district onafhankelijke partij en de kiesvereniging WIN) en de „Samenwerken de partijen" (bestaande uit de nationa le partij Suriname, de progressieve Suri naamse volkspartij, de verenigde Hindoe- staanse partij en de Kaum Tani Per- satuan Indonesia). De partij der nationalistische republiek is deze verkiezingsstrijd geheel alleen in gegaan. Over het algemeen wordt niet verwacht dat deze partij de lachen de derde zal worden in de strijd tussen de twee grote politieke groeperingen. Een volwaardig tronisch instrument met een ongekend aantal mogelijkheden voor 'n verrassend Haarlem's klankspecialisten (waar men wéét wat muziek is KRUISWEG 47-49 GROTE MARKT 8 willen u zelf de klankrijkdom van dit volwassen electronische orgel doen ontdekken. U kunt de Eminent 40 bij hen reeds bekijken, beluisteren en bespelen. U bent van harte welkom. eminent 40/'«Sr: (Van onze correspondent) LONDEN. Ruim 52.000 Engelsen zijn vandaag met spanning gevolgd bij hun tocht naar de stembus. Het zijn de kiezers van Colne Vallev, een grimmige vallei in Yorkshire, die de regering-Mac- millan zullen vertellen hoe ver haar populariteit is gedaald. De verkiezingen worden gehouden we gens het overlijden, enige maanden gele den, van de Labour-afgevaardigde voor het district in het Lagerhuis. Dat Labour de zetel behoudt stond tevoren vast, maar de vraag is: wie wordt nummer 2, de con servatieven, de liberalen of de nachtclub eigenaar uit Manchester, die zich bij zijn campagne liet vergezellen door twee van zijn striptease-danseressen. Als men de streek binnenkomt lijkt het alsof men terugkeert in de 19e eeuw. Kale, zwarte heuvels, verdeeld door even zwarte muurtjes. Bij een vuile beek wat wolfabriekjes en huizen. De mensen vor men er een gesloten gemeenschap. Zij zijn nog tamelijk kerks en trots op het feit, dat zij nog nooit in de geschiedenis 'n con servatieve kandidaat hebben gekozen. Ha rold Wilson werd er geboren. In 1951 trokken de conservatieven zich uit de verkiezingsstrijd terug om de libe ralen te helpen, maar Labour won. Jn 1955 waren het de liberalen, die de Tories een kans wilden geven. De labourmeerderheid was toen nog groter. Nu gaan beide partijen het met een eigen kandidaat proberen, maar hun on derlinge strijd is slechts een strijd om de tweede plaats. De liberale kandidaat, Richard Wain- wricht (44) vecht daar heel hard voor. Hij hoopt het ongelijk te bewijzen van dege nen die zeggen dat de „liberale lente" voorbij is. Men geeft hem weinig kans, Engeland gelooft niet meer in de belofte van de liberalen „Engeland in beweging te brengen". Orpington, waar de partij Het bezoek van De Gaulle aan Neder land is geen officieel bezoek geweest. Toch is er nog nooit zoveel deining over een bezoek van een staatshoofd geweest als ditmaal het geval was. Hoewel de pers niet in de gelegenheid werd gesteld te I werken zoals anders bij dergelijke bezoe ken gebruikelijk is heeft zij toch tal van bijzonderheden over deze bliksemvisite gegeven. Ook in commentaren heeft men zijn hart gelucht. Zeer geprononceerd geschiedde dat in het DEVENTER DAGBLAD onder de kop ,,1963". „Een mysteriespel, gelijk zojuist in Den Haar opgevoerd, had eigenlijk een heel volk in één grote wrange schaterlach moe ten doen uitbarsten. Maar tegelijkertijd had datzelfde volk, eenmaal uitgeschaterd, moeten protesteren tegen de omstandig heid, dat zowaar thans, anno 1963, een al leenheerser als De Gaulle zich vermeet om met volledige negatie van alle norma le parlementaire en controleerbare diplo matieke kanalen aan een besloten koninlc- j lijke lunch „en passant" de verhouding tussen zijn land en het onze, zijn volk en het onze te bespreken. En dat protest zou, alles wel beschouwd, misschien nog meer naar onze eigen regering moeten uitgaan, I die zich tot zo'n spel leende." Het ALGEMEEN HANDELSBLAD denkt er heel anders over: „Het was een interessant bezoek, vooral omdat men nu eens op eigen bodem heeft kunnen zien, hoe echté veiligheidsmaatre- I gelen genomen worden. Omdat deze hele Cecil B. de Mille-achtige mobilisatie van soldaten, agenten en waakhonden ten be hoeve van de Franse president was, heeft men haar ernstig genomen. De Gaulle heeft veel gewetenloze vijanden en terecht hebben de Nederlandse politie-autoriteiten De oud-directeur van Gemeentewerken dus geen enkel risico genomen. Men heeft van Deventer, ir. E. A. Bierdrager, heeft zich erover verbaasd dat het bezoek van aan B. en W. van deze gemeente ver- de president maar vier uur heeft geduurd. zocht het hem verleende wachtgeld te ver- I Inderdaad mag dat kort worden genoemd vangen door een afkoopsom. Deze zal on- Maar men moet zich voorstellen wat er geveer 119.000 gulden bedragen. Dit be- gebeurd zou zijn als hij vier dagen was drag komt nagenoeg overeen met dat in I hier gebleven. Voor een dergelijk lang het eerst voorstel van B. en W. dat door verblijf heeft Nederland niet genoeg agen- gedeputeerde Staten werd afgekeurd. ten." R en W van Deventer zijn van mening dat inwilliging van het verzoek in het be- Het Algemeen Handelsblad neemt aan lanV iT van de gemeente. De gemeente- dat het bezoek niet alleen voor de pohtie- raad zal het voorstel op 25 maart be- autoriteiten maar ook m politiek opzicht handelen. 1 nuttig is geweest. De scherpe kanten van de Frans-Nederlandse tegenstellingen zijn wat verzacht. In DE TELEGRAAF schrijft Pasquino: „Niet iedereen in Nederland is doordron gen geweest van de omstandigheid dat een gelukte aanslag op De Gaulle niet alleen ons land in grote moeilijkheden gebracht zou hebben doch dat deze dan vermoede lijk Frankrijk op dit ogenblik de ramp van een burgeroorlog bezorgd zou hebben. De wijze waarop men bij ons de enorme vei ligheidsmaatregelen, genomen ter bescher ming van de man die de gast van onze Koningin was, min of meer belachelijk heeft gemaakt, strekt voor mijn gevoel niet tot onze eer." De ARNHEMSE COURANT oordeelt: „Ons land zal moeten blijven meespelen in de E.E.G. en beslist niet moeten ver vallen in sabotage op wat daarop zou kun nen lijken. Maar het zal ook met alle kracht moeten blijven streven ngar een open. Euromarkt, open in de eerste plaats voor Engeland. Dan zullen er meer fami liebezoeken mogelijk zijn, en bezoeken, die niet uitsluitend door geheimzinnigdoenerij, scherpschutters en politiehonden worden omringd." In de HAAGSE COURANT worden de slotindrukken van hoofdcommissaris J. H. A. K. Gualthérie van Weezei weergegeven. Dit zei hij over de „gorilla's": „De lijfwachten van de president zijn bepaald niet de „gorilla's", die de laatste dagen in sommige kranten zijn beschre ven. Wel was er één bij, die al vier aan slagen had meegemaakt. Tijdens de be sprekingen en een gemeenschappelijke lunch betoonden zij zich echter „allerchar- mantste kerels". Zij hadden voortreffelij ke tafelmanieren". De GAZET VAN ANTWERPEN heeft ge schreven sterk geneigd te zijn te twijfelen aan de officiële verklaringen in Den Haag, dat geen politieke betekenis aan het be zoek moest worden gehecht. „Zijn moeilijkste tegenstander is Luns en nu is Nederland weliswaar een klein landje, maar het verzet van zijn stijfhoof dige minister van buitenlandse zaken komt hem bijzonder ongelegen". Het Belgische liberale blad HET LAAT STE NIEUWS schreef dat er „in de Ne derlandse Europese politiek een langzame progressieve omwenteling is, gezien de be trekkelijke isolatie van minister Luns in zijn stroeve houding in de crisis die voort vloeide uit de mislukte onderhandelingen met Engeland." „De ommekeer maakt zich voor de aan dachtige waarnemer merkbaar in zekere tekenen. In de eerste plaats heeft men het plan van de ministers Luns en Spaak om samen iets te beginnen met Groot-Brittan- nië in een zo groot mogelijke stilte laten varen. Het is daarbij de waarnemers uiteraard niet ontgaan dat de heren Luns en Spaak zelf al niet tot algehele overeen stemming met elkaar konden komen". PARIS-JOUR schreef over het bezoek van De Gaulle: Het bezoek toont aan dat wij in West en continentaal Europa al één grote fami lie zijn geworden, of de Engelsen dat nu willen of niet." Het blad wijst er op dat de lunch viel juist na de „teleurstellende kleine reis'" door Europa van president Kennedy's spe ciale afgezant Livingston Merchant. Het links-onafhankelijke Franse blad COMBAT achtte het niet uitgesloten dat de ontmoeting tussen De Gaulle en Luns een begin zou betekenen van een „Euro pese dooi". De FIGARO meent dat er nog veel fun damentele moeilijkheden bestaan en dat de schaduw van Engeland nog steeds zicht baar is. Het blad zegt dat men zich er in officiële kring van bewust is dat de Ne derlandse houding ten aanzien van De Gaulle's Europese politiex misschien in de vorm wat verzacht is om te voorkomen dat Nederland alléén de verantwoordelijkheid van het verzet moet dragen, maar dat er in de grond van de zaak niet veel is ver anderd aan het Nederlandse standpunt. van Jo Grimond vorig jaar zo'n onver wachte overwinning heeft behaald, is ver leden tijd. De conservatieve kandidaat is de 27- jarige journalist Andrew Alexander uit Leeds. De labourman is Pat Duffy (42), leraar in de economie in Leeds, die lie ver over zichzelf praat als de zoon van een mijnwerker. De vierde kandidaat is Arthur Fox, de trotse eigenaar van een striptease-club in Manchester. Hij heeft geen partij achter zich, alleen twee meisjes uit zijn club wanneer hij ter campagne gaat. Fox heeft verteld, dat hij in het Lager huis wil omdat hij tegen die „waanzin nige oude wetten" is, die nog steeds in Engeland gelden. Hij heeft eens met de rechter te maken gehad, omdat er iets in zijn club was voorgevallen dat in strijd was met een wet uit 1791. Mr. Fox meent het allemaal heel goed, maar Colne Valley gelooft niet erg in hem. De mensen komen graag naar hem luis teren, maar op hem stemmen? De kranten ih Engeland zijn echter niet vergeten, dat Colne Valley wel vaker gekke dingen heeft gedaan. In 1907 koos het een 25-jarige jongeman, die plotseling was opgedoken uit Manchester en vertelde dat hij voor een revolutionair socialisme en tegen sexuele beperkingen was. Hij kwam in het Lagerhuis. In 1920 verdween de jongeman plotseling. Hij wandelde weg uit een hotel en niemand heeft ooit meer iets van hem gehoord. Vandaag is in het Amsterdamse RAI- gebouw de tentoonstelling. Hiswa-Goed- kamp geopend. Foto: Een overzicht van tentoonstellingsruimte waar ongeveer 400 schepen staan opgesteld. ito»*# De Utrechtse recherche heeft elf leden van een dievenbende ingerekend. Het zijn allen Utrechters van 20 tot 30 jaar, die de laatste maanden hebben geleefd van roof en inbraak en voor tienduizenden guldens hebben buit gemaakt. Zij stalen auto's, bromfietsen, geldkistjes, sieraden en geld. Totaal hebben zij 53 inbraken bekend. Het was de Utrechtse recherche de laat ste maanden een doorn in het oog, dat er in vrijwel alle stadsdelen werd ingebro ken zonder dat een spoor van de daders werd ontdekt. Zij hield een groep jongelui in het oog, die in verschillende cafetaria's grote verteringen maakte, bioscopen be zocht en blijkbaar alle geregelde arbeid schuwde. Het toeval kwam de politie te hulp toen Interpol berichtte dat er was ingebroken in een uitgeverij in Aken, waarbij 400 mark werd gestolen. Er was dezelfde methode gevolgd als bij de inbraken in Utrecht, vens 1.500,mee. Uit het onderzoek bleek dat één van de jongemannen, die geregeld in cafetaria's rondhingen, vertegenwoordiger was ge weest bij de uitgeverij in Aken. Bovendien kon worden vastgesteld dat hij met enke le vrienden in de nacht van de inbraak met een auto naar Duitsland was geweest. De recherche arresteerde toen vier jon gemannen, die spoedig bekenden zich aan deze en andere inbraken te hebben schul dig gemaakt. Toen de bal eenmaal aan het rollen was, volgden meer arrestaties. Totaal werden elf daders gepakt, die zich aan 53 inbraken hebben schuldig gemaakt, niet alleen in Utrecht, maar ook in De Bilt. Zeist, Doorn, Ede en Eindhoven. In Utrecht maakten zij o.a. voor een waar de van 12.000,aan sieraden buit. Bij een juwelier stalen zij voor een waarde van ƒ4.500,— aan horloges en namen te-

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5