Naar Spanje, Mallorca en Canarische eilanden UNiC JOOP KUIJPERS WIPTE EVEN OVER Vissersvloot in beefden Gevonden DE NEELTJE OP SCHAAL STOFZUIGERS Bedankt Amerikaans-Russische kerkelijke verklaring Vertegenwoordigers van reisbureaus naar Moskou IJmondverenigingen vandaag en morgen Mr. J. A. W. Burger naar Eerste Kamer Namaak van munten in karton of plastic straks strafbaar Havenberichten Minder stijve constructie van oceaanreuzen DONDERDAG 21 MAART 1963 WISKER Interessante partijen in onderlinge competitie van „Santpoort" Examens WAT 63 DRAAGT, DAT ZIET U BIJ ONS! heren mode LANGE NIEUWSTRAAT - MARKTPLEIN Spanje, geleidelijke over gang van Europa naar Afrika heeft noordelijker wonende Westeuropeanen kennelijk veel aantrekke lijks te bieden, want het aantal toeristen, dat naar het Iberisch schiereiland trekt om er enkele weken door te brengen, wordt elk jaar groter. Hoc- is het klimaat in Spanje? Natuurlijk hangt het er van af, waar in Spanje men zich bevindt. In Madrid, bijvoorbeeld, zijn de winters vaak zeer koud of streng en in de zo mer kan het er erg heet zijn. Barcelona heeft 's winters een mild kli maat en in de zomer is het daar heet, maar bepaald niet ondragelijk. In het zuiden van Spanje zijn de zomers altijd heet en als men dit gedeelte van het land wil bezoeken, dan zou men dat het beste kunnen doen in de herfst, in de lente ofin de winter. De Spanjaarden, voor zover die veel met toeris ten in aanraking komen, verstaan en spreken meestal voldoende Frans, Duits of Engels. De munteenheid is de pese'a 100 centimos) en u doet goed te onthouden, dat vijf peseta's gelijk staan aan één duro. De verhouding tot onze gulden is ongeveer: honderd pe seta s 6,05. In de zogenoemde „toe ristische streken" heeft men, wat hotels en pen sions betreft, een ruime keus. Uit de Spaanse keu ken komen, volgens Ne derlanders die in Spanje zijn geweest, heel wat ver rukkelijke gerechten, maar wie er niet van houdt, die hoeft niet altijd en overal „Spaans" te eten, want heel wat hotels en restau rants hebben zeer goed be grepen, dat de beste poli tiek is, het de gasten naar hun zin te maken. Sitges, ongeveer veertig kilometer ten zuiden van Barcelona ('t Spaanse Pa rijs) en Torremolinos zijn veel gezochte badplaatsen, maar daarmee is het lijstje van aantrekkelijke zeebad plaatsen beslist niet vol. Alvorens we iets gaan vertellen over reismoge lijkheden, wippen we eens over naar Palma de Mal lorca, dat in de laatste ja ren door vele tienduizen den Westeuropeanen is be- zoch;. Het eiland Mallorca, grootste van de Balearen, ligt in de Middellandse Zee, zuidoostelijk van Bar celona. Mallorca is vrijwel het gehele jaar door toe vluchtsoord voor vele Ne derlanders. Belgen, Duit sers, Engelsen, Scandinavi- ers en andere Westeuro- peanen, die het niet eens zijn met het klimaat thuis. Eveneens tot Spanje be horen de Canarische Eilan den (met Teneriffe, Grand Canary, Fuerteventura, et cetera), gelegen in de At lantische Oceaan, voor de westkust van Afrika. Het gehele jaar door kan men daar genieten van een sub tropisch klimaat. Ook hier is een grote verscheiden heid in hotelkeuze. Kiezen wij voor het Ibe risch schiereiland Madrid als uitgangspunt, dan ligt de luchthaven, Barajas, op drie en een half uur vlie gen verwijderd van Am sterdam. Een retour in de eerste klassen Schiphol Bara'as kost 614 gulden; in de toeristenklasse 468. Gaat u met de trein, dan kost een retour eerste klas 168, tweede klas ƒ114,55. Ongeveer 98 pet. van de Nedetlandse vakantiegan gers naar Mallorca reizen per vliegtuig (Amsterdam Mallorca twee en een half uur). Kosten: eerste klas 557 en toeristenklas ƒ441, alles retour; het (17- daagsj gereduceerd tarief is 386. Het is natuurlijk ook mogelijk om over land naar de havenstad Barce lona te reizen en vandaar per schip de overtocht te maken naar Palma; een enkele reis Barcelona Palma kost op deze Spaan se passagiersschepen: eer ste U'.as 481 pesetas, twee de k!as 333 en derde 249. De Canarische Eilanden kunt u het snelste bereiken door via Brussel te vliegen en dit duurt dan ongeveer zeven uren. Een retour eerste klasse kost U 1.079 en in de toeristenklasse f 855. De Canarische Eilan den zijn ook per schip be reikbaar en de havenplaats Teneriffe wordt dan ook veelvuldig aangelopen door schepen van praktisch alle nationaliteiten. De passa getarieven zijn afhankelijk van het type schip en van de gewenste accommoda tie; wij baseren ons voor de richtlijn op de passage tarieven van een bekende Nederlandse rederij, die op haar lijndiensten naar Zuid-Afrika Teneriffe op uit- en thuisreis regelma tig aanloopt Berekend op half-retour basis kost een enkele reis u vanaf Am sterdam in de toeristen klasse 230,— en in de eerste klasse 395 (hut zonder privé-faciliteiten) en f 435 (hut met facilitei ten). Het Spaans Nationaal Verkeersbureau te 's-Gra- venhage (gevestigd aan de Laan van Meerdervoort 8- 8A, tel 070-182766) is gaar ne bereid mondeling dan wel schriftelijk alle ver dere inlichtingen over Spanie te verstrekken. NEW YORK (Reuter/AP) Achttien Russische kerkelijke leiders, onder leiding van aartsbisschop Nikodim van de Rus sische Orthodoxe kerk van Jaroslav en Rostov, hebben drie weken in de Ver enigde Staten doorgebracht waarbij zij in vele delen van het land van de kansel de gelovigen toespraken en besprekingen met Amerikaanse protestantse leiders voe ren. In een gemeenschappelijke verklaring die door aartsbisschop Nikodim en Ir win Miller, president van de Nationale Raad van kerken in de Verenigde Staten is uitgegeven, werd verklaard dat de kerk leiders van beide landen waardevolle con tacten hebben gelegd die kunnen bijdra gen tot stopzetting van de kernproeven en de bewapeningwedloop. Aartsbisschop Nikodim heeft op een persconferentie verklaard, dat er in de Sovjet-Unie een levendige en wederzijdse wedijver bestaat tussen christendom en atheïsme. „Er zijn mensen die de kerk de rug toekeren om atheïst te worden en anderen, die het atheïsme afzweren om lidmaat van de kerk te worden". „De zes kerkgenootschappen die wij vertegenwoor digen hebben in ons land miljoenen lid maten. Onze kerken vervullen hun aposto lische zending.en prediken het evan gelie voor ons volk", zo zei hij. Advertentie Alle goede merken 100 service en garantie. Betaling in overleg MARKTPLEIN TELEFOON 4262 Het was slechts een bescheiden program ma dat voor de onderlinge competitie van de schaakclub Santpoort werd afgewerkt. De schaakwedstrijd Santpoort 2 VHS 3 was daaraan niet vreemd. Deze, voor de 2e klasse C van de NHSB gespeelde wed strijd, was onbelangrijk geworden daar beide teams noch in degradatiegevaar ver keerden, noch kampioen konden worden De uitslag (55) was daarmee geheel in overeenstemming. Er werden in de hoogste afdeling van de onderlinge competitie toch enkele in teressante partijen gespeeld. In de eer ste plaats was er het gevecht tussen kam pioen en lijstaanvoerder Kroone tegen De Jong, die nog op de tweede plaats op de ranglijst staat. De Jong trok zich van de reputatie van zijn gerenommeerde tegen stander weinig aan. Hij bracht Kroone in het nauw, maar kon de sterk opgebouw de barrière van zijn rivaal toch niet zoda nig ondermijnen dat het bolwerk het zou moeten begeven. Het duel werd na veel spanning remise, hetgeen voor De Jong be slist een mooi succes was. De speler, die de laatste weken sterk naar voren kwam en kandiaat voor de tweede plaats was geworden, P. Sterk sr., moest spelen tegen de „oude rot" Tuning. Sterk maakte een verkeerde manoeuvre en de listige Tuning profiteerde dankbaar. Hij veroverde een stuk en won toen uiteraard ook de partij. Kievit verbeterde zijn positie ten koste van Everaars, die onderaan de ranglijst blijft; Pels kwam met een zege op Blans- jaar goed voor de dag. Baljet had in de tweede groep een bij zonder slechte week. Hij had drie afge broken partijen uit te spelen maar slaag de er geen enkele keer in ook maar de halve winst veilig te stellen. Daar de spe lers uit de kopgroep hun krachten aan het tweede tiental gaven, kwamen zij voor de onderlinge competitie niet in het strijd perk. Aan de kop kwam dan ook geen wijziging in de posities. Onder leiding van de heer G A. Wisse van de afdeling verkoopleiding Oost-Euro pa van de K.L.M. zijn vijf vertegenwoor digers van grote Nederlandse reisbureaus naar Moskou vertrokken. Op Schiphol deel den zij mede dat zij in de Russische hoofdstad en in Leningrad hopen te onder hoeken op welke wijze het toerisme naar de Sovjet-Unie kan worden bevorderd. „Aangezien we deze reis maken op uit nodiging van de president-directeur van het reisbureau der Russische regering. In- tourist, hebben we goede hoop dat we in de Sovjet-Unie begrip zullen vinden voor ons streven", zo zeiden onze landgenoten bij hun vertrek. Zij hopen voor een toe nemend aantal Nederlandse, maar even tueel ook Amerikaanse toeristen in Neder land de weg te openen voor een bezoek aan de Sovjet-Unie. Tot dusver heeft zo iets steeds veel voeten in de aarde gehad DONDERDAG 21 MAART Bethlehemkerk, Radarstraat, 20 u.: Cau serie „Joods volksleven en Oost-Europa" voor N.I.V.O.N. Patronaatsgebouw, Witlemsbeekweg, 20 uur: Gymnastiekuitvoering christelijke gymnastiekvereniging IJmuiden" Hervormd Jeugdhuis, Rembrandtlaan, 20 uur: Prof. dr. G. C. Niftrik en prof mr. I. A. Diepenhorst spreken voor Anti Revo lutionaire en Chr. Historische Kiesvereni gingen. VRIJDAG 22 MAART Patrnnaatsgebouw, Willemsbeekweg. 20 Gymnastiekuitvoering christelijke T T r*r» 111 H OM Op de kandidatenlijst voor de verkiezing van ie Eerste Kamer die door de partij raad van de P.v.d.A. is vastgesteld komt ook de naam voor van mr. J. A. W Bur ger, die fractievoorzitter van de Pv.d A. in de Tweede Kamer is geweest. De P.v.d.A. bezet 23 van de 75 zetels in de Eerste Kamer. Bij de oorspronkelijke redactie van het wetboek van strafrécht iS men er van uit gegaan dat het namaken van munten slechts kan geschieden door gebruikma king van metaal. Nu de praktijk heeft uit gewezen dat „bedriegelijke nabootsingen ook uit andere materialen, zoals karton en plastic, kunnen worden vervaardigd is aan de Tweede Kamer voorgesteld de woorden „stukken metaal" te vervangen door „an dere voorwerpen". De laatste jaren zijn veel klachten bin nengekomen over het gebruik van derge lijk ..nieuwe" imitaties oie voor onderwijs doeleinden in de handel worden gebracht als wettig betaalmiddel. Utrecht. De heer J. H Bruens uit Breda is tot doctor in de geneeskunde gepromo veerd op het proefschrift: „Over psycho tische toestanden bij epilepsie" Delft. Kandidaats bouwkundig inge nieur: mej. J F. Meij (Amstelveen) en de heren A. J. Bedaux (Goirle), M. van den Berg (iHlversum), H. R de Boer (Den Haag), A. Brandwijk (Dordrecht), J Brou wer (Den Haag), A. Daae (Rotterdam), H. F. D. Davidson (Amsterdam), M. H. L. M. F. Dickhaut (Heerlen), H. Elsas (Haarlem), N. J. Engelsman (Delft), C. P. Lageifteg (Brielle), T. B. P. M. Noordman (Heerlen), M. F. M Reichert (Delft), A. P. M. Runder kamp (Voorburg), K. Rijnboutt (Rotter dam), W. T. J. M. Tutert (Nieuw Loos- drecht), J Visser (Den Haag), J. T. Wisch- meijer (Eindhoven), K. F. Zaunbrecher (Geldermalsen), M. E. Zwarts (Amsterdam) Nijmegen. Kandidaats Frans: P. G. M. de Kleyn (Wychen), Chr. W. C. M. de Kok (Eindhoven) en M. J. H. Smeets (Maas tricht). Kandidaats Nederlands: J. G. Don kers (Nijmegen), A J. M. Luyten (Wychen) en J. J A. M. Sax (Smakt-Venray). Docto raal Nederlands: J. J. M M. Strous (Neder- weert) Doctoraal rechten mej. H. U. C. M. Roosen (Oisterwijk) en de heer J. M. Vul- lings (Ottersum). Leiden. Doctoraal rechten C. Fasseur (Qegstgeest). Doctoraal Frans F W. C. de Grave. Th K Gribnau (beiden Den Haag) en J. A. G. M. Kuijlaars (Dordrecht). Kan didaats godgeleerdheid B. J Boland (Oegst- geest). Amsterdam. Doctoraal examen rechten mevrouw C H Duijntjer van Lange (Lei den), mevrouw J. Wentzel-Paalman (Ouderkerk aan de Amstel), mej. H. J. Duinhoven en de heer W. E. Haak (Am sterdam). Groningen. Kandidaats sociale weten schappen: M H. van Delden (Delfzijl) en I. J Schooneboom (Opwierde). Doctoraal economische wetenschappen Th IJ. H Heijn 'Wormerveer) en F A. H. Holtkamp (Haren). Advertentie uur gymnastiekvereniging „IJmuiden". Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Wiebold Böhmer van Rotterdam: Cormead, Sunderland; Tamsalu, Antwerpen, voor IJmuiden; Atlas. Rot terdam. Struer, Rohester; Stavfjord, Terneuzen. Bern, Par, voor Velsen; Swift, Londen; Hannes Lunstedte Korsor; Cylops, Rotterdam; Saint Marc, Le Havre; Dahomeykust, Le Havre; Tank- fjord, Rotterdam; Swallow. Londen; Hektos, Rot terdam Magne. Delfzijl, Jean E., Londen; Hanna Muller, Rotterdam, voor IJmuiden; Jans, Londen; Spolanda, Kingslynn. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Marwtck Head van Surtderland, voor IJmuiden; Energie, Par; Adriana. Rotterdam, naar Koog a d Zaan; Manto, Rotterdam: Sabine Howaldt, Lagos; Hans, Kopenhagen, bijlegger IJmuiden; Bovenkerk, Rotterdam; Eemstroom, Grangemouth. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Pacific Cornet naar Bremen; Janny, Hansweert: Vesta, Londen, van IJmuiden; Svealand, Hamburg; Schurbek, Santo Domingo; Hado, Middelharnis; Wilhelm Karlshamn, van IJmuiden; Maria G. L., Newcastle on Tyne; Zaanstroom. Londen; Man- dan Rotterdam: Waterland. Hamburg; Struer, Hamburg; Port Talbot, Boston, van IJmuiden: Norfolk Trader, Harlingen; Esso Emden, Emden; British Reliance, Isle of Grain. Auguste Schulte. Rotterdam; Karimun, Londen: Sylt, Southamp ton: Boma. Gothenburg; Amstelstroom, Bristol Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Sukhumi naar Bremen Lingestroom, Rouaan; Tankfjord, Rotterdam. Essen. Hamburg; Pallas, Hamburg (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). KORT NIEUWS V.A.R.A. Het bestuur van de afdeling IJmuiden van de V.A.R.A. is sedert dins dagavond alsvolgt samengesteld: C. A. Roose, voorzitter; secretaris: J. C. Kluit, Da Costalaan 10; penningmeester: W. Vel- sel; R. H. Greven, H. Heines. P. Sanders, H. Greven, C. Glas en R. de Jonge be stuursleden. Op 1 januari van dit jaar tel de de afdeling 2700 leden of honderd leden minder dan op 1 januari 1962. De Shin Mitsubishi, zware industrie, heeft een manier gevonden om de bouw kosten voor oceaanreuzen aanzienlijk te verminderen door de romp uit scharnie rende delen op te bouwen. Een woordvoerder zei dat in Japan reeds patent op de bouwwijze verleend is en dat in de V.S., Groot-Brittannië, West- Duitsland, Zweden, Nederland en Spanje patenten aangevraagd zijn. De nieuwe minder stijve constructie zou de bouwkosten voor de scheepsromp met 20 procent kunnen verlagen. Als voorbeeld gaf de woordvoerder dat de nieuwe methode het mogelijk zou ma ken het gewicht van de romp van een olietankschip van 100.000 ton terug te brengen van 25 tot 20 duizend ton. De romp wordt bij de nieuwe methode in twee secties gebouwd die scharnierend samengebouwd worden. Deze minder stij ve constructie maakt het mogelijk het schip midscheeps, waar de spanningen het grootst zijn, aanzienlijk lichter te bou wen. De woordvoerder wees er op dat het theoretisch mogelijk is scheepsrompen in twee, drie of meer scharnierende secties te bouwen. De woordvoerder wees erop dat een be sparing van 5.000 ton staal bij de bouw van een tanker van 100.000 ton ook be tekent dat het laadvermogen 5.000 ton gro ter wordt. Lege schepen zullen ook minder zwaar geballast moeten worden, omdat de nieu we bouwwijze het mogelijk maakt het achterschip grotere diepgang te geven De 39-jarige Govert Johan nes Kuijpers („iedereen kent me hier als Joop") heeft twee drukke weken achter de rug. Hij was even overgewipt uit de States, ten eerste om de koperen bruiloft van zijn broer luister bij te zetten en om zijn familie en kennissen in Nederland weer eens te bezoeken. Hij logeerde bij zijn ouders in IJmuiden, Lange Nieuwstraat 374. Bijna drie jaar geleden, in juli 1960, vertrok Joop Kuij pers met zijn gezin vrouw en twee zoons, de 12-jarige Theo en de 14-jarige Dick naar Amerika. Hoe dat kwam? Hij had voor twaalf jaar getekend bij de KLM. In 1958 werden tal van Ne derlanders uit Indonesië ver wijderd. Ook Joop Kuijpers, die voor de Garuda werkte (hij leerde zijn vrouw ken nen toen hij als marinier in het voormalig Nederlands- Indië diende). „We kwamen in aanmer king voor emigratie naar Amerika", vertelt hij. „Met de boot gingen we naar New York en vandaar per trein naar Los Angelos. Een verre neef ving ons daar op. Ik keek eerst zes weken rond om een beetje wegwijs te worden. Het werkzoeken viel niet mee. Ik geloof dat de presidentsverkiezingen de zaak wat dat betreft wat stroef deden lopen. Tenslotte vond ik werk bij een Hollan der die al twaalf jaar in Los Angelos woondë. Ik verdien de slechts 1,50 (uiteraard dol lars) per uur. Het was niet veel maar ik had tenminste wat. Ik moest erg wennen aan de taal en de mentaliteit, waarvan je alleen wat wist door horen zeggen. Na drie maanden werd ik ontslagen. Zonder steun, want daar kwam ik nog niet voor in aanmerking. Drie weken later kreeg ik een baan in een elektriciensbedrijf. Ik bleef er vijftien maanden en verdiende 2,50 per uur. Dat Joop Kuijpers, die even over kwam uit Amerika. was al een flinke stap voor uit. Vandaar kwam ik in dienst bij de Trans World Airlines in Los Angelos, als elektricien-mecanicien. Van daar dat ik voor een zacht prijsje naar Holland kon komen. Als employé van de TWA krijg je korting. Van de zomer komt mijn vrouw over, voor twee maanden". Joop Kuijpers wordt in Amerika Joe genoemd. Hij heeft als elke Amerikaan een auto. „De bussen en treinen rijden daar niet zo als hier", zegt hij. „Je hebt een wagen nodig". Het bevalt hem aan de overzijde van de oceaan beter dan in zijn geboorte land. „De levensstandaard is er hoger. Je koopt meer voor je geld. Als je geen last hebt van ziekte is het er goed. De dokter moet je zelf betalen. Elk bedrijf heeft wel een hospitaalverzekering en ook een levensverzekering, maar de premie wordt van je loon afgehouden". Het klimaat bevalt Joop Kuijpers best. In de winter is het 20 tot 25 graden, in de zomer 30 tot 35. Vriezen doet het er niet Wel heeft Los Angelos veel last van smog. „Gelukkig wonen wij aan de buitenkant van de stad", al dus Joop Kuijpers. In de weekends gaat hij met zijn gezin naar de bergen of naar het strand. „Er zitten bij ons in de buurt duizenden Nederlandse emigranten", vertelt Joop Kuijpers. „Ook veel uit Indo nesië. Ik ben niet veel men sen tegengekomen die het slecht gaat. Er zijn er al heel wat die boerderijen hebben". Terwijl u dit leest is Joop Kuijpers weer per vliegtuig onderweg naar Los Angelos. Vermoedelijk heeft hij voor lopig weer genoeg van ons land. Een zeer handig en duide lijk boekje over de Neder landse zeevisserijschepen is verschenen in de Alkenreeks, een reeks van beeld-encyclo pedieën, van de uitgeverij De Alk in Alkmaar. Het is geschreven door de IJmui- denaar Arie van der Veer, die bij onze lezers welbe kend is als de schrijver van de wekelijkse rubriek Langs sluizen en havens en die in veel wijdere kring faam heeft als houder van 'n uniek al 31 jaar bestaand scheepvaart archief, dat vooral op het ge- „Nu de abnormale strenge winter achter ons ligt, dan ken wij allen die ons gehol pen hebben de ernstige ge volgen van leze periode voor de vogelstand, zo/°el als in ons vermogen lag te helpen bestrijden. Een woord van dank aan de scholen, pontic en pers, de dames die zich verdien stelijk maakten :loor al het brood te snijden de vele par ticulieren die voedsel ver zamelden en vooral cok bet Vogel Rampenfonds voor Haarlem en Omstreken. Uw aller spontane mede werking was een stimulans voor ons om alle krachten in te spannen, om voor de hon gerende vogels te doen wat binnen ons bereik lag", zo schrijft ons het bestuur van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, afdeling Velsen en Om streken. Arie van der Veer, auteur van „Nederlandse Zee visserijschepen". bied van de visserij het vol ledigste van ons land is. De heer Van der Veer is er in het boekje „Nederlandse Zeevisserij schepen" binnen het bestek van slechts 64 pagina's in geslaagd toch een volledig beeld te geven van onze verschillende typen visserij schepen, methoden van visserij enz., zonder in details te vervallen. De vissersvaartuigen zijn in drie categorieën ingedeeld: trawlers, loggers en kotters. Van ieder type beschrijft Arie van der Veer de ont wikkeling, die hij met duide lijke foto's illustreert. Het werkje bevat voorts korte beschrijvingen van vroeger gebruikte vissersschepen (de bomschuit, buis, drifter, hoe ker en sloep), een lijstje van de belangrijkste Nederlandse en buitenlandse lettertekens van visserijvaartuigen, een kaartje van de visgronden op de Noordzee en omgeving en typeringen van de in onze vissershavens meest aange voerde vissoorten. Uit het boekje blijkt wel hoezeer de heer Van der Veer deskundig is op het ge bied van de visserij. Ouderen treffen in „Nederlandse zee visserijschepen" beschrijvin gen en afbeeldingen aan van legendarische schepen (zoals de eerste IJmuid'ense stoom trawler Betsy) uit hun tijd en ook aan het nieuwste Ne derlandse scheepstype voor de visserij, de hektrawler, is in ruime mate aandacht be steed. Dit bijzonder interes sante boekje is voor iedere beurs bereikbaar. Prachtig werk heeft Arie van der Veer met behulp van zijn archief kunnen doen in Van 9 tot en met 15 maart werden in Velsen de volgen de voorwerpen als gevonden aangegeven: hondenriem met penning; bankbiljet van 10; badtas met inhoud; tortel duif, portemonnee met inh.; Ting met sleutels; legermuts; étui met sleutels, portefeuille met inhoud, hondenpenning; siersleutel; kinderportemon nee met inhoud; zilver rin getje; rozenkrans; aktetas; 1 pr kinderhandschoenen; damesportemonnee met inh.; lipssleutel; autoped; sjaal; driewielig kinderfietsje; pet; dameshandschoen; aktetas met inhoud en een p.utooand met velg. Inlichtingen over genoem de voorwerpen nan men dagelijks krijgen bij het hoofdbureau van po'itie in IJmuiden-Oost. De daar ge deponeerde voo -werpen kan men elke dins lag en vrijdag van 16 30 tot 17.30 uur af halen. de periode vlak na de oorlog, toen dank zij zijn hulp tal van door de Duitsers wegge voerde schepen konden wor den teruggevonden. De heer Van der Veer gaat, eveneens voor de Alken reeks, een boekje samenstel len over sleepboten. Hij hoopt dit werkje tegen het eind van dit jaar gereed te hebben, als de nieuwe boten van Wijsmuller en Smit in de vaart zijn. De 36-jarige heer C. Har- tog, machinist bij de water leiding en wonende in de Watermanstraat 26, IJmui den, heeft 'n prachtig model op schaal van de IJmuider reddingboot Neeltje Jacoba gemaakt. Hij heeft er, met een langdurige onderbreking, anderhalf jaar over gedaan. Hij wilde het rustig aan doen om tot een zo verant woord mogelijk resultaat te komen. Het model vervaar digde hij door schijfjes mul tiplex op elkaar te lijmen. Er moest heel wat gepast en gemeten worden. Een werk tekening van de Neeltje was niet voorhanden. Daarom moest de heer Hartog aan boord van de reddingboot alles opmeten. Van schipper en bemanning kreeg hij alle medewerking. „Als jij een goed model van de boot wil maken, heb je mijn toestem ming om aan boord te gaan", zei de schipper. Ook werkte de heer Hartog aan de hand van detailfoto's. Plaatjes van het schip op het droge kwa men hem vooral van pas bij het maken van het gedeelte onder de waterlijn. Het oor spronkelijke door hem ver vaardigde onderschip bleek namelijk niet juist te zijn, zo hoorde hij van de schipper. Er hebben zich al tal van liefhebbers voor het model gemeld. Maar de heer Har tog is niet van zins het van de hand te doen. Hij heeft het voor zichzelf gemaakt. Hij houdt veel van knutse len. In zijn Indische tijd maakte hij onder andere een De heer Hartog met het model van de Neeltje. model van een autobus. Dit staat nu op zolder. De Neel tje Jacoba betekent niet het einde van zijn knutselactivi- teiten. Binnenkort zet hij een ander bootje op stapel Een trawler, of een sleepboot, denkt hij. Lnnnnnivmnnnnnnnnnnniinnnnnnmum

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7