Staking in Frankrijk vertolkt gevoelens van ontrechting Financiële tegemoetkoming aan huurders van woningen IN DE VISHAL EN OP ZEE Aanmeldingsformulier IJmuider Courant Constant en HDZ Verlovingsringen Huishoudboekje zal De Gaulle stuiten Niet uit honger en nood maar door onrech tvaardige welstandsver del ing Betaling abonnementsgeld per giro P.v.d.A.-Velsen-Noord vergaderde Helling en elektrisch mijnen in IJmuiden Nieuwe aanwinsten van Gemeentebibliotheek Britse scheepswerven in moeilijkheden Juwelier R. DE BOER Gerard van Praag DONDERDAG 21 MAART 1963 Tergend verschijnsel, Drumband voor Oosterwijk *TDtcfortj „Bruisend jeugdwerk" van „Tunnelboys" Voorstel aan raad van Veis en Beelden voor Beverwijk in klei voltooid staken niet omdat het water hun tot de I lippen is gestegen, niet omdat „het zo niet langer gaat". Het is een moderne staking omdat hij niet geboren is uit een gevoel I van honger, maar uit een gevoel onrecht vaardig behandeld te zijn. Er is in de po sitie van de Franse arbeidersklasse iets dat doet denken aan de situatie van de ontwikkelingslanden. Het gaat haar steeds beter, maar de voorsprong in welstand die I de gepriviligeerde groepen op haar heb- j ben, wordt steeds groter, het schort in de VALENCIENNES, maart - Er schuilt verdeling. En dat is een tergend verschijn- een merkwaardige tegenstrijdigheid in (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) En nu de regering de hautaine buiten landse stijl van De Gaulle op het binnen lands terrein heeft toegepast, zal hun ant woord niet door sentimentele overwegingen worden doorkruist. Hoe sterk hun positie is wordt bewezen door de steun die zij uit de rooms-katholieke kerk ondervinden. De tactiek van het apostolaat is gecom pliceerd, maar er schuilen zeker overwe gingen van doelmatigheid in. Zo goed als de kerk in Spanje zich van Franco begint los te maken, zo drijft zij af van De Gaulle naar de massa's. de Franse stakingen: de mijnwerkers die achter twee trommelslagers onder de grijze hemel defileren, zingen de Inter nationale, dragen rode vlaggen en juichen een vakbondsleider toe, die zegt: „Wij kunnen de staking onbeperkte tijd j volhouden op brood en aardappelen". Maar onder de eisen, die zij op hun 1 i i'i s. i sel voor de Franse arbeiders, die in tegen- spandoeken meetorsen, is er een die de stejj;ng tot Afrikaanse analfabeten, heel „vierde betaalde week vakantie wil. g0ed kunnen lezen en bovendien dagelijks En op de sombere huizen van de „co- het comfort der welgestelden van dichtbij rons", de melancholieke mijnwerkers- kunnen zien. wijken, staan duizenden televisie-anten- n j l nes zwart tegen de grauwe lucht: de eis rsychlSChe drilR tot loonsverhoging geldt ook de nood- Nu .g het wagr dat 2ij een deel van zaak tot afbetaling op het modern genet. de achterstand op afbetaling kunnen inha- De contradictie valt op. De eisen zijn len, maar dat is een Sisyphus-arbeid: na modern, de atmosfeer is ouderwets: de de televisie komen de bromfiets en de bitterheid van de klassestriid de fflorie centrifuge en zelfs de nieuwe jas op het bitterheid van de Kiasse.strija, ae giorie budget drukken. De wekelijkse betalingen van de solidariteit der misdeelden, de houden nooit op. De kleinste onvoorziene gezangen over het morgenrood van een uitgaven worden een ramp in het tot op nieuwe dag. Een maand staken op aard- een franc uitgekiende huishoudboekje. De appels en brood voor sociale zekerheid, pensioen, tegen willekeurige ontslagen, dat laat zich vatten. Maar voor vier weken vakantie en televisie psychische druk op mensen die zo op het randje van de kleine catastrofe moeten le ven, wordt onvoorstelbaar. Die druk is doorgebroken i de mijn- I staking, die weer een ouderwets aspect heeft in haar onbeperkte karakter van Franse conservatieven die geloven dat „erop of eronder". Juist met het afbeta arbeiders staken omdat ze er eens een lingssysteem hebben de Franse arbeiders dagje uit willen, schudden het hoofd over hun hardste wapen, de staking tot het bit- de onverantwoordelijke veeleisendheid van tere einde, uit handen gegeve i. De le de massa. Maar aangezien Franse welge- vensmiddelenwinkelier wil nog wel op kre„ stelden het aardappelen-en-brood dieet diet leveren. Maar de man die in duur niet kennen, valt het moeilijk hun duide- zame goederen doet, moet op voldoening lijk te maken dat arbeiders nooit voor de van de termijnen aandringe/i. Want de pret staken. Het rechtse Frankrijk wil in banken die hem financieren eisen ook be de staking ook een komplot van Moskou taling. En vooral het Franse bankwezen zien. Maar het tegendeel valt gemakkelijk is niet bepaald gevoelig voor het argu te bewijzen: de communistische vakbond I ment dat het daarmee stakingen onmo- dat voorecht Siberisch: zij wensen zelf behoorlijk te noenmalen. Door het sluiten van alle andere kana len dwingt de regering hen slag te leve ren in de sociale sector, degene waarin zij onmiddellijk betrokken zijn. Niet mis tige theorieën over de macht in de staat, maar de eenvoudige argumenten van het huishoudboekje zullen Hen daarbij leiden. De Amerikaanse, Britse en Nederlandse politici die zich zorgen maken over De Gaulle's buitenlandse beleid, kunnen wat geruster slapen: zij hebben in de Franse arbeiders er een paar miljoen ambassa deurs bijgekregen. Voor de adembenemen de ambities van De Gaule is het sneu. maar het ziet er naar uit dat de natio nale glorie en de eigen kernmacht zullen stuiten op iets zo onuitsprekelijk banaals als het huishoudboekje, de prijs van de bloemkool, de nieuwe fiets en de afbeta ling op het televisietoestel. Maar over dat laatste kan De Gaulle moeilijk vallen. De televisie is immers zijn sterkste wapen, zijn persoonlijke „force de frappe". C.G.T. wenste slechts een 48 uurs-staking, de onbeperkte duur ervan werd noodzake lijk door de drufc-van-beneden en de i hebben omgebogen naar korte sto- agressiviteit van de rooms katholieke i_,_.v,,,„ gelijk maakt. Vandaar dat de Franse vakbonden hun bond. ringsstakingen. Dat de mijnwerkers hun vakbondsbestuurders tot de onbeperkte sta- Het is de regering die aan de staking king hebben gedwongen komt eerder een politiek karakter heeft gegeven, in fei- uit psychologische dan syndicale overwe- te al voordat het werk werd neergelegd, gingen voort: naast de druk der dage- En wel om de doodeenvoudige reden dat lijkse welstandsverplicntmgen, kwam de de arbeiders maar dan ook op geen enke- onzekerheid op lange termijn over de toe- Ie manier in de regering vertegenwoordigd komst van de mijnindustrie. En de f a zijn en door de neurose van de Franse van de regering. rip democratie zelfs niet meer als loyale op- Dat het conflict in positie druk op het regeringsbeleid kun- overwinning der stakers zal eindigen, staat nen uitoefenen. Op een zo ouderwetse inmiddels vast n rpnuhliek daar- stand van zaken antwoorden de arbeiders e p?" 'indi„pn maar Dai? „oed be°in- met zulke ouderwetse middelen als trom- 1 feg'ring.Df, Gaulle dje mels, rode vlaggen en een dieet van aar dappelen en brood. zoals Edgar Faure het uitdrukte het eerste regime in de geschiedenis is dat uitsluitend met retorische middelen re geert, wordt dat een moeilijke, misschien fatale aangelegenheid. In de buitenlandse Resten de vier weken vakantie en de te- I politiek kan men bluffen en schofferen en levisie-antennes: de Franse mijnwerkers niemand zal 's generaals talent daarin wil len ontkennen. Lord Home voelt zich ge krenkt als hij niet met Couve de Murville mag lunchen. De Franse arbeiders laat V kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsoeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129228 ten name van de IJmuider Courant. V bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 8.post- abonnees f 8.50. V kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden voor het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) 'zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE Wegens ziekte van voorzitter J. W. Meyer, stond de woensdagavond gehouden ledenvergadering van de afdeling Velsen- Noord van de Partij van de Arbeid dit maal onder leiding van mr. J. H. Boer lage, die erin slaagde de agenda in een voorbeeldig tempo te doen afwerken Daarbij werd onder meer door hem me degedeeld, dat op 6 april in Utrecht door de Wiarda Beckmanstichting een congres over volkshuisvesting zal worden gehou den. Voorts werden de heren R. Schrie mer en E. J. ten Brinke afgevaardigd naar de vergadering van het gewest Noordholland-Zuid, op 27 maart in Am sterdam. In deze vergadering zal de con tributieregeling worden besproken Een ander belangrijk punt is het voor stel de leeftijdsgrens van de leden der ver tegenwoordigende lichamen op een limiet te stellen. Ook zag de afdeling de afschaf fing van het referendum gaarne gehand haafd als een goede vorm van democra tie, ofschoon de betekenis hiervan wel enigszins is verminderd, omdat kiezers de kandidaten voor Tweede Kamer en Pro' vinciale Staten nauwelijks meer kennen, Voorts werd de heer Th. Mooy uit IJmuiden nog kandidaat gesteld voor het huishoudelijk partijbestuur. Ten slotte maakte de voorzitter bekend, dat de ver Woensdagavond werd in het vereni- k;ezingspropaganda reeds intensief wordt gingsgebouw in Oosterwijk tijdens een voorbereid. vergadering besproken welke maatregelen men denkt te nemen om aan geld te ko- I men voor muziekinstrumenten voor een op te richten drumband. Momenteel zijn I veertig jongens en dertig meisjes toege treden. Men besloot om op 23 maart in Nederlandse romans en novellen: Lau- Beverwijk en Oosterwijk een inzameling werejd js mijn vaderland; Mons: te houden en op 27 april in Heemskerk en verdwenen Da Vinci; Coward: Konink lijk bezoek; Dinneen: De bankrovers; Dur- Advertentie Alle moderne modellen in voorraad. KENNEMERLAAN 60 Er worden thans plannen ontworpen voor de vervanging van het droogdok van het Staatsvissershavenbedrijf i"n IJmuiden. Dit heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals, de Eerste Kamer meegedeeld. Het drijvende droog dok is nog wel bedrijfsvaardig, doch het is reeds zo oud, dat het onderhoud tot het noodzakelijke moet worden beperkt omdat grote uitgaven daarvoor niet ver antwoord zijn. Wij kunnen hieraan toevoegen, dat, naar alle waarschijnlijkheid, het oude dok zal worden vervangen door een „helling". De bewindsman heeft voorts meege deeld, dat de zaal, waar elektrisch wordt gemijnd, waarschijnlijk deze zomer in gebruik zal kunnen worden genomen. De „Contactcommissie Bedrijfsleven Staatsvissershavenbedrijf" beraadt zich momenteel over het efficiëntere gebruik van de afslagruimte en over de mei dingsplicht van de binnenkomende vissers vaartuigen. Advertentie Kostuums van bijzondere klasse in IJmuiden verkrijgbaar bij Kennemerlaan 100-106 Tel. 5501 De kwalificatie van pastoor Z. van der Klein over het „Bruisend jeugdwerk" in de parochie van St. Jozef in Velsen-Noord. werd woensdagavond op de ouderavond van de „Tunnelboys" in het Jozefshuis aan de Banjaertstraat volledig in praktijk gebracht. Deze bijeenkomst werd immers een geslaagde demonstratie van met en thousiasme beoefend jeugdwerk. Zo werd na de pauze een amusante revue vertoond, waarvan de taferelen ge heel waren gebaseerd op de diverse vor men van liefhebberij, zoals deze bij de Tunnelboys" worden uitgevoerd. Een pro gramma dus, samengesteld uit vokale en muzikale prestaties, waarvan de panto mime, evenmin als het grappig zangspel letje „Catootje naar de botermarkt" on vermeld mogen blijven. Na de pauze werd nog met groot succes het toneelstukje „Ik mag niet voetballen" opgevoerd. Het slotwoord van pastoor Van der Klein getuigde van veel waardering en dank voor de geanimeerde uitvoering en hij wenste de leiding met haar verdere ar beid dan ook bijzonder veel succes. I goedkope huurwoningen zowel naar nieuw gebouwde duurdere woningen, als naar I reeds bestaande duurdere woningen be vordert, en wij achten het alleszins aan vaardbaar, dat de gemeente hiervoor een j i» i financiële last op zich neemt. De jaarlijkse Nu de huurprijzen van de m aanbouw v00rtvi0eiend uit de verordening zijnde woningen ,n de gemeente Velsen y moeili1k te ramen, aangezien een zodanig peil zullen bereiken, dat een |J. uiteraard niet over ervaringscijfers a. ,,i j beschikken. Wij menen echter, dat zich deze gelet op hun inkomen met.zul- jaarlijks ongeveer 50 gevallen zullen voor- len kunnen betrekken, hebben B en W. Jd Jwaarin voor toepassing van de ver- zich beraden in hoeverre kan wordende- ordenj aanieiding zal bestaan zodat een vorderd, dat andere goedkope huurwo- be yan f 37 5Q() voldoende zal zijn" ningen voor deze categorie wonmgzoeken- R w den beschikbaar komen. Het college meent, dat dit kan worden bereikt, indien bewo- TV j-h## ners van goedkope huurwoningen, die I wkbiuch gelet op hun inkomen een hogere huur kunnen verwonen, deze zullen verlaten om Uit de ontwerplverordening, welke du. een duurdere huurwoning of een koopwo- nog moet worden goedgekeurd door ae ning te betrekken. Daardoor komt im- raad, zijn de ondervolgende voorbeelden, mers een goedkope huurwoning voor ande- 1. De familie A bewoont een huurwo- ren beschikbaar. ning van 16,- per week 70,- per maand) Bovendien hebben B. en W. zich bera- en vertrekt uit deze woning naar een an- den, in hoeverre aan huurders, voor wie dere huurwoning binnen de gemeente met de huurprijs van een door hen te betrek- een huurprijs van 25 per week 108 50 ken woning onoverkomelijke financiële be- per maand). De verlaten woning wordt zwaren oplevert, een tegemoetkoming kan verhuurd aan de familie worden verleend. Een voorstel daartoe ontvangt nu als tegemoetkoming zal de raad binnenkort bereiken. n- De familie B. bewoont een huurwo- Thans willen B. en W. zich echter be- ning met een huurprijs van 8,60 per palen tot de bevordering van de interes- week 37 Per noaand) en vertrekt u se om van een goedkope naar een duur- za woning naar een normale huurwon g dere woning te verhuizen. Daarbij is niet van f 16 per week 70 per maand), zozeer de hogere huurprijs van belang verlaten woning wordt verhuurd aan de dan wel het feit, dat men voor de ver- familie C De heer B. ontvangt nu als e- huizing en de inrichting van 'n andere wo- gemoetkoming 750. Hij ontvangt deze te- ning grote kosten moet maken. Het college gemoetkoming echter niet, indien deze wo- heeft daarom overwogen in hoeverre de ning een duplex-woning is. gemeente in deze kosten een tegemoetko- I De familie K. bewoont een huurwo- ming in de vorm van een geldbedrag ning van 16 per week 70 per maand) ineens zal kunnen geven. Daartoe is een en vertrekt uit deze woning naar een nieu- verordening ontworpen, op grond waar- we, die de heer K heeft gekocht. Burge van een tegemoetkoming van 750 kan meester en Wethouders schatten de huur- worden verleend aan hen, die een goedko- prijs van de gekochte nieuwbouwwoning pe huurwoning (tot 75 per maand) ver- op 150 per maand. De verlaten woning laten en een woning betrekken, die ten wordt verhuurd aan de familie L. De heer minste 30 per maand duurder is. K. ontvangt als tegemoetkoming 750. „Het is duidelijk, dat een zodanige re- IV. De familie P. bewoont een huurwo- geling het opschuiven van huurders uit ning van 20 per week 87 per maand) en vertrekt uit deze woning naar een an- Woensdag In IJmuiden werden woensdag aange voerd 5.505 kisten vis, waarvan 164 kisten tong en tarbot, 5 heilbot, 10 schol, 18 schar, 7 bot, 2.300 haring, 2 makreel, 145 schelvis, 775 wijting, 425 kabeljauw en gul, 55 leng, 2 ham, 10 poon, 505 koolvis en 982 diversen. Per kilo, in guldens, werd betaald voor heilbot 4,303,40, grote tong 2,502,40, grootrriiddel tong 2,041,90, kleinmiddel tong 2,70—2,30, kleine tong I 2,60—2,40, kleine tong II 1,921,65 en tarbot I 54,80. Per 50 kilo: voor tarbot IV 154, grote schol 3836, grootmiddel schol 4136, kleinmiddel schol 4227, kleine schol I 4637, kleine schol II 46—28, schar 2619, bot 168, verse haring 3116,60, makreel 42, ham 150, poontjes 3726, kleine koolvis zwart 3024, grote schelvis 7165, groot middel schelvis 7360, kleinmiddel schel vis 6760, kleine schelvis I 7256, kleine schelvis II 6338, wijting 318, grote gul 6553, middel gul 6358, kleine gul 5647 en kleine leng 41. Per 125 kilo: gï-ote kabeljauw 26090, grote koolvis zwart 7053 en grote koolvis wit 8479. De besommingen, in guldens, waren woensdag: KW 159 25.570, KW 24 4.340, KW 87 7.330, IJM 154 9.960, IJM 54 10.450, IJM 59-73 ƒ2.000, SCH 27 ƒ14.880 en VL 7 11.800. Aanvoer van donderdag Tien vaartuigen zorgden vanmorgen in IJmuiden voor een aanvoer van 70 kisten wijting, 220 schol, 120 spanharing, 10 tar bot, 30 varia, 270 stuks kabeljauw en 20.000 kilogram tong. Tussen elf en 14 uur wer den nog vijf span verwacht met 1100 kis ten haring en 200 wijting. Prijzen van donderdag In guldens, per kilogram: tarbot 54,80, grote tong 2,702,30. grootmiddel tong 2,301,88, kleinmiddel tong 2,702,40, tong I 2,90—2,50, tong II 2,08—1,82. dere huurwoning binnen de gemeente met een huurprijs van 30 per week. 130 per maand). De verlaten woning wordt verhuurd aan de familie Q. De heer P. ontvangt geen tegemoetkoming, omdat de Per 50 kilogram: wijting dicht 3821, I door hem verlaten woning een huurprijs wijting gestript 3321, schar 37—28, bot heeft,, hoger dan 75 per maand. Hij ver- 1913, grote gul 71, middel gul 65, kleine laat immers geen goedkope huurwoning, gul 60, grote schol 3833, grootmiddel V. De familie Q. bewoont een huurwo- schol 3833, kleinmiddel schol 3733, ning van 16 per week 70 per maand) schol I 3832, schol 2 4536, schol III 46en vertrekt uit deze woning naar een an- 37, lever 1410, spanharing 27,6024,40, dere huurwoning binnen de gemeente met griet 75, tarbot 172104. een huurprijs van f 20 per week 87 per Per 125 kilogram: grote kabeljauw 154maand). De verlaten woning wordt ver- Ondergetekende Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op 4 1 8 per kwartaal of f 0 62 per week Doorhalen wat niet verlangd wordt. Handtekening: ZÜ. die zich met ingang van 1 april 1963 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummer.- tot en met 31 maart 1963 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonnees, au niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen Meerestein. Het staat wel vast dat er min stens ƒ2000,— nodig zal zijn voor trom mels én andere instrumenten. De leuze: „A. en O." in Oosterwijk, zijn nu ook een drumband rijk" moet waarheid worden, zo stelde men en de leider van het korps de heer Jos de Rijk heeft alle hoop dat men zal slagen, LIBERIAANS SCHIP VLOT. rell: Clea; Eberhart.: De plannen van de dode mannen; Edqvist: De zwarte zuster; Lagerkvist: De dood van Ahasverus; Lay en Bartlett: Gevleugelde kruisvaarders; Maass: Een vrouw staat terecht; Maclean: Komplot op zee; Mand: De trouweloze; Millar: De vogel gevlogen; Strong: Her berg de Postkoets; Valentini: Moord op een watermeloen; O'Henry: Mensen zoals Het Liberiaanse vrachtschip Protoklitos, I U en ik; Raes: Een tijdelijk monument; dat gisteren bij de Berling-eilanden ten Verdaasdonk: Niemand weet waarom noorden van Lissabon aan de grond ge- Buitenlandse romans en novellen: Co lopen was, is vandaag op weg naar Lissa- ward: The collected short stories; Thomas: bon. Het wordt gesleept door de Portugese Le promontoire. sleepboot Pioneiro. Verwacht wordt, dat Studieboeken: Graat de en Bakker: Lot het 10.750 ton metende schip, met 7000 ton en daad, geluk en rede in het Griekse den- kunstmest aan boord, dat op weg was van ken; de Graaf en Bakker: De mondige Hongkong naar Bremen, vanavond in Lis- mens tussen goed en kwaad; KöhnBeh- sabon zal aankomen. GROENTEPRIJZEN Beverwijk, 20 maart. Prei 25105, was- peen 2358, rode kool 3354, peen 1231, witlof 95—138, knollen 1842. rens: Problemen der hedendaagse erotiek; Weil: Wachten op God; Russell: Tussen Maleachi en Mattheüs; Gelin: De hoofd lijnen van het oude testament; Rahner: Het dichterlijke woord en de christen auteur en christelijk bestaan; Berkhof: De Katholiciteit der kerk; Voorbeschikking of verkiezing; Lederer: Een natie van schapen; Plattel: Sociale wijsbegeerte; Erdman Schmidt: Hoe maak je je huis werk; Guggenheim: Sandkorn für Sand- korn; Portmann: Het sociale leven der dieren; Bok: Cybernetica; Pause: Von Hütte zu Hütte; Nienaber: Tennis, sport en spel; Kuin: Maak Uw woning 2x zo ge zellig; Ronde en platbodem jachten; Ne derland Deltaland; Bouman: Tussen schietlood en waterpas; Van der Meer: Keerpunt der middeleeuwen; Gauguin: Noa Noa; World Press Photo 1962; Rey- naud: Provengaalse Faience; Reichling: Verzamelde studies over hedendaagse problemen der taalwetenschap; Declerck Peilingen doorheen het Franse geestesle ven; Hein: Taggefalie; Mulder: Oranje pa raplu; Hermans: Drie drama's; Van Log gem: Lijmen en het been; Van Hulzen: Utrecht; Paardekooper: „Er zijn geen Bel gen"; Venmans: Het sprookje van de Ef- teling; Van 't Veer: Op houten schoenen kris kras door Amerika; Aafjes: Italiaanse postkoets; Dryander: Agaische Ufer; Oort- huys: Dit is de Provence; Picture book of Kent en Sussex, the country life. Zoals destijds reeds uitvoerig in ons blad werd gemeld, heeft het gemeentebe stuur van Beverwijk aan vier Amsterdam se kunstenaars opdracht gegeven tot het vervaardigen van beeldhouwwerken, waar mee het stadsbeeld zal worden verfraaid. De bedoeling is deze in de nieuwe stads wijken op te stellen. De beelden zijn van mevrouw E. 'R. Beerthuis-Roos (Petroesj- ka en de poppenkast), E. Claus (Ridder te paard), Hans Ydo (Prometheus en het vuur) en Harmen Janzen (De stier). De burgemeester van Beverwijk, de heer J. G. S. Bruinsma heeft zich woens dag in Amsterdam van de vorderingen der kunstenaars op de hoogte gesteld, waarbij hij tot zijn voldoening mocht constateren, dat de modellen bijna geheel zijn voltooid en nu dus kunnen worden gegoten. Alleen dit laatste zal nog wel enige tijd in beslag nemen, omdat de bronsgieterijen met tal rijke opdrachten zijn bezet. De burgemees ter stelt echter pogingen in het werk de beelden nog voor het najaar geplaatst te krijgen. 150, middel kabeljauw 170100. Per regel: grote kabeljauw 12290, mid del kabeljauw 7160. Besommingen van donderdag IJM 55 8450, IJM 191 15.000, IJM 114 7480, IJM 141 10.100, VL 112 8530. Scheveningen huurd aan de familie R. De heer Q. ont vangt geen tegemoetkoming, omdat het verschil tussen de huurprijzen van de be trokken woningen en de verlaten woning 87.-, 70.-, 17,- per maand bedraagt. Mara dit verschil moet ten minste 30,- bedragen. VI. De familie R. bewoont een huurwo- In Scheveningen bedroeg de aanvoer van I ning van f 9 per week 39 per maand) vis hedenmorgen 50 kisten schelvis, 220 en vertrekt uit deze woning naar een an- wijting, 15 gul en kabeljauw, 130 koolvis, dere huurwoning binnen de gemeente met 210 noordharing, 30 makreel, 150 schol, een huurprijs van 16 per week 70 per maand). De eigenaar van de verlaten wo ning verkoopt deze aan een woningbehoe- vend gezin dat gezien de urgentie vergunning krijgt om deze woning als nieu-i- we eigenaar te betrekken. De heer R. krijgt geen tegemoetkoming, omdat door het verlaten van de woning geen goed kope huurwoning beschikbaar is gekomen. De woning is immers na het verlaten niet weer verhuurd. In bijzondere gevallen kunnen Burgemeester en Wethouders ech ter toch een tegemoetkoming verlenen. VII. De familie Y bewoont een huur- 1000 sprot en 7500 kilogram tong. Voor de Britse scheepswerven is het een moeilijke tijd. Wederom zijn twee werven gedwongen hun werkzaamheden voorlopig te staken. Het zijn de Appledore-werf in Devon en de werf van T. Mitchison Ltd. te Gateshead-on-Tyne. Van beide werven is Seawork Ltd in Londen de eigenaar.. De directie van deze onderneming zegt het woning van f 11,- per week 73,50 per zeer te betreuren dat men deze stap heeft maand) en vertrekt uit deze woning naar moeten doen. Men heeft enige tijd getracht p611 kleinere woning binnen deze gemeente, om onder zeer moeilijke omstandigheden '3 V- omdat het gezin kleiner is geworden, door te gaan met de produktie en daar- Peze kleinere woning heeft meer com- voor kapitaal aan te trekken. Maar de en heeft derhalve een huurpnj's van momentele recessie in de scheepsbouw ^p,- per week 125 per maand). De heeft dit laatste onmogelijk gemaakt, zodat I verlaten woning wordt verhuurd aan de er geen uitweg was. Tot 't laatste moment famllle De heer Y zou nu een tege- heeft de directie naar zij zegt getracht moetkommg van 150,- kunnen ontvangen, andere mogelijkheden te vinden maar men HlJ kan echter bovendien in aanmerking ic daarin niet eeslaaed komen voor een tegemoetkoming in zijn Toen de Appledore-werf werd gesloten verhuis- en inriehtingskosten op grond van kregen de werknemers één dag loon uit- de regeling betreffende tegemoetkoming bij betaald. Door de sluiting van deze werf vrijwillige beschikbaarstelling van woon- ruimte. Gesteld, dat de verhuiskosten zijn 350 werknemers werkloos geworden /132 50 en dat de inrichtingskosten 541,50 Een ernstige slag voor Appledore dat 3000 /beneden het maximum) hebben bedragen, inwoners telt en geen ander groot bedrijf dan bedraagt deze tegemoetkoming 674. telt De streek is juist als ontwikkelingsge- De heer y ontvangt dan grond van deze bied aangewezen. Men verwacht dat een verordening een aanvullende tegemoetko- andere scheepsbouwersfirma in deze in streek, Blackmore in Bidford, ook zeer spoedig de poorten zal moeten sluiten. DE EERSTE SNEEUWKLOKJES Op de bloemenveiling in Beverwijk wer den woensdag door de firma Korver uit Oudesluis de eerste sneeuwklokjes aange voerd. Zij werden voor 43 cerrt per bosje grif verkocht. Verleden jaar dienden deze lenteboden zich reeds aan op.... 7 fe bruari! ming van f 76 tot 750. De nieuwste uitvoering van het „vlie gende manusje van alles", de helicop ter, is deze „vliegende kraan'' van Sikorsky. De machine kan een laad ruimte in de vorm van een kleine spoorwagen meevoeren. In de wagon kunnen 55 passagiers plaatsnemen of, in de militaire uitvoering, 68 solda ten of 48 brancards met gewonden. MpmjRi

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9