KLASSIEK BANKSTEL UNIE C.H.U. en A.R. in de „schaduw van morgen" Heemskerks gemeentebestuur komt tegemoet aan bezwaarschriften EXCELSIOR MIGNON IN DE VISHAL EN OP ZEE SLIJTERIJ SWIER LR.de BOER voorjaarsmantels en regenmantels Twee professoren spraken in IJ muiden Betere radaropleiding voor scheepvaart noodzakelijk Kort IJmondnieuws mm - WU Hiswa-verrassing WASMACHINES LOENDERSLOOT Pech voor De Kennemers Posities sleepboten van Wijsmuller Zuurstoffles en auto in brand geraakt MEUBELCENTRUM MARKTPLEIN £1 PK MARKTPLEIN Openluchtzwembad in Heemskerk kost 100.000 meer Tweede chr. lagere school in Heemskerk fyrnrn Uit de bocht gevlogen Staatsmijnen kleuren zelf plasticprodukt Mignon zuigstoffer is licht en handig Geen trap is u meer teveel 1 Met die vingerlichte Mignon zuigt u vlug en goed de treden schoon! Bovendien is deze diepzuiger by- de-hand voor de draadjes van de naaimachine, de kruimels van de kinderen, de gemorste as en de omgevallen bloempot, voor meubelen en gordijnen, boekenplanken en auto-interieurs. voor alle trappen! zuigstoffer f 59.50 EXCELSIOR STOFZUIGERS Loendersloot 1 EXCELSIOR STOFZUIGERS DE VILDER EXCELSIOR STOFZUIGERS WISKER EXCELSIOR STOFZUIGERS PERÉE EXCELSIOR STOFZUIGERS JAC, STET EXCELSIOR STOFZUIGERS Fa, J, VAN KOOTEN EXCELSIOR STOFZUIGERS S. KORVER EXCELSIOR STOFZUIGERS A. TOL EXCELSIOR STOFZUIGERS BERTUS PRUIS EXCELSIOR STOFZUIGERS De Jager L.Nieuwstraat 503 NU HEEFT U Kort nieuws Kerkelijk nieuws Advertentie Donderdagmiddag kwam in IJmuiden een kleine motorkruiser aan de „Rapier" die de oversteek DoverCalais in ruim een uur had gemaakt. Het bijna acht me ter lange scheepje is nog bestemd voor de Hiswa en vertegenwoordigt een scheeps- type, dat steeds meer populariteit geniet. Dank zij deze geheel zeewaardige scheep jes, die uitgerust zijn met een 100 pk die- selhekmotor van Mercedes wordt het voor velen mogelijk hun watersportvakanties uit te breiden-met. tochten naar verschil lende Europese kustlanden. De „Rapier" werd gebouwd door „The Plymarine Company Limited" in Christ- church, Engeland en werd begin dit jaar op de Londense bootshow in Earls Court geëxposeerd. l Advertentie Miele, AEG, Edy, Bico, Siwa, Velo, DRU, Erres, Electrolux, Sema. Principal, reeds vanaf 129.50 met tijdklok. Gemakkelijke betaling en 100 service LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 Kennemers zal het het verdere deel van het seizoen zonder de steun van haar spil Van Gerven moeten doen. Deze moet na melijk voor een „knietje" worden geope reerd. De sleepboot Jacob van Heemskerck van N.V. Bureau Wijsmuller in IJmuiden is in aanbouw op de scheepswerf Jonker en Stans te Hendrik Ido Ambacht. Het zusterschip, de Willem Barendsz wordt vandaag bij de scheepswerf „De Klop" in Sliedrecht te water gelaten. De nieuwe Groningen kwam op 15 maart in Harlin- gen aan van de werf te Kootstertille, waar de Gelderland in aanbouw is. De Utrecht kwam gisteren in Vlissingen aan na het escorteren van de Cubaanse Maria Teresa (machineschade) van 46.38 n. 6.42 w. tot ter hoogte van Dover. De Zeeland vertrok op 20 maart van Vlissin gen naar zee. De Cycloop en Junior zijn gestationeerd te Mars el Brega in Libië. Het bergings vaartuig Help kwam op 18 maart aan in Conakry. Alle overige Wijsmuller-sleep- boten bevinden zich in IJmuiden. De Velsense brandweer moest donder dagmiddag tweemaal uitrukken. De eerste maal voor het blussen van een brandende zuurstoffles op het Sluiseiland in IJmui den en de tweede maal voor een bran dende auto in Santpoort. De brandweerlie den konden in het eerste geval volstaan met het in het water werpen van de gas fles en in de Van Nassaulaan, waar de automotor in brand stond, behoefde slechts wat zand te worden gestrooid. Advertentie geheel gecapitonneerd TÜT zuiver wollen moquette -jür apart dessin 1195.— Bijpassende tafel 135.— Bijpassende salonkast395.— Advertentie Voor uw wijnen en gedistilleerd uw gezelligheidsleverancier LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEFOON 7281 Bezorgen door de gehele gemeente. Het te bouwen openluchtzwembad in de gemeente Heemskerk zal 100.000.meer kosten dan was geraamd. De aanneemsom is namelijk 97.626.— hoger geworden dan drie jaar geleden kon worden voorzien. De stichting „De Waterrakkers" heeft de ge meente thans verzocht haar een aanvul lende geldlening te verstrekken, alsmede rente en aflossing te willen garanderen. De raad wordt voorgesteld hieraan mede werking te verlenen. „In Velsen is een bijzonder goede sa menwerking tussen de Antirevolutionaire Partij en de Christelijk Historische Unie. Ik hoop het spoedig te mogen beleven, dat protestants christelijk Nederland on der één noemer één lijst presenteert", zo besloot gisteravond de heer J. G. Kolk man, raadslid voor de Protestants Chris telijke Groep, een bijeenkomst in het IJmuidens Hervormd Jeugdgebouw, aan de Rembrandtlaan, die georganiseerd was door de kiesverenigingen van A.R. en C.H.U. De grote zaal van het jeugdgebouw was goed gevuld, toen de voorzitter van de Commissie Samenwerking A.R.-C.H.U., de heer K. Bijl de bijeenkomst opende, waar na hij prof. dr. G. C. van Niftrik en prof. mr. I. A. Diepenhorst, die elk een spreekbeurt zouden vervullen, inleidde. Vele aanvaringen en strandingen in 1962 zijn een gevolg geweest van onjuiste toe passing van radar. Het wordt beter en veiliger geacht geen radar te hebben, dan te proberen bij beperkt zicht te navigeren met een apparatuur, die wordt bediend door slecht opgeleid personeel. Dit staat in het onlangs gepubliceerde jaarverslag over 1962 van de vereniging van Liverpoolse assuradeuren. Het verslag komt tot de conclusie, dat een radarop leiding, die aan de hoogste eisen voldoet, van het allergrootste belang voor de scheepvaart is en dat de noodzaak daartoe geldt voor alle zeevarende landen. Vele ongelukken kwamen in 1962 voor, waarvan een groot deel werd veroorzaakt door on juist gebruik van moderne hulpmiddelen voor de navigatie. De doeltreffendheid daarvan wordt dan ook althans bij de huidige opleidingen in twijfel getrokken. Volgens het verslag zijn vorig jaar 124 schepen met een totaal tonnage van 507.530 brt. verloren gegaan door aanvaringen, strandingen, brand of lekkage. Bijna de helft daarvan voer onder Griekse, Libane se, Liberiaanse of Panamese vlag, zesen veertig van deze schepen waren in de tweede wereldoorlog gebouwd, dertien wa ren tankers. In 1961 ging 350.000 brt. ver loren. Ook de aantallen schepen, die bij ern stige aanvaringen schade opliepen, c.q met ernstige machineschade hadden te kampen, waren vorig jaar hoog: respectie velijk 1804 en 1362. KLEUTERSCHOOL IN ZEEWIJK In verband met de aanmerkelijke uit breiding van het aantal woningen in het zuidwestelijk deel van IJmuiden, hebben B. en W. de gemeenteraad van Velsen voorgesteld, te besluiten tot de oprichting van een kleuterschool. Deze zal dan aan de Orionweg komen te staan. Aangekondigd was, dat beide geleerde gasten zouden spreken over „In de scha duw van morgen" en prof. van Niftrik (C.H.U.) merkte op, dat het „in de scha duw staan" zou kunnen worden opgevat als „bang zijn". Ondanks kritiek en aan vallen, door prof. Vondeling van de .v.d.A. in het bijzonder, op de christe-' lijke partijen, is er geen reden om bang te zijn. Spreker hield een pleidooi voor het christen zijn sec"; „christen, zonder bijvoeglijk naamwoord", zoals hij het noemde. Maar dit betekent helemaal niet ontrouw aan het verleden". „Niet het partijprogramma is het hoog ste; wij willen een objectieve instantie die boven alles staat; een politieke chris telijke organisatie is gebiedend noodzake lijk", aldus spreker, die opmerkte, dat het overigens niet aantrekkelijk was veel aandacht te besteden aan prof. Vondeling, omdat deze veel te onvriendelijk is. Ik ben anti-socialist uit liefde voor de arbeid", zei prof. van Niftrik, die voorts van mening is, dat de arbeider meer ge baat is bij een verzacht kapitalisme dan bij het socialisme. C.H.U. en A.R. hoeven, bij een samen werking, elk hun eigen wezen niet te ver loochenen. Bij de kiezer moet voorop staan: ge hoorzaamheid aan Jezus Christus. C.H.U en A.R. brengen principieel hun program ma in overeenstemming met Gods Wil. Prof. Diepenhorst zei, dat men in 1963 het jaar 2000 in het vizier diende te hou den. De tijd is voorbij om alleen met va derlandse verhoudingen rekening te hou den. Dit geldt echter niet alleen op ma terieel gebied. Het geestelijk gezond hou den van het volk is mede een zaak van de politiek. Spreker had kritiek op de christelijke sportbeweging, die moet wor den uitgebreid. Ter wille van de vrede moet er een ein de komen aan de te grote bezitstegenstel- ling oost-west. Ons verleden klaagt ons mede aan; ook Nederland heeft meegedaan aan slavenhandel. We moeten meehelpen, Aan veel kwade dingen is een einde ge maakt. We kregen de t.b.c. er onder en het analfabetisme. Dat kon. Dit moet mo gelijk zijn. Het zou diep treurig zijn, als de christenen zich niet op bepaalde wijze inzetten. Met, het zingen van een couplet uit het Wilhelmus de enige nationale hymne, die in de kerk gezongen kan worden, zei spreker werd besloten. De raad van Heemskerk wordt een kre diet van 392.927,gevraagd voor het bouwen van een tweede chr. lagere school van zeven lokalen. De school zal worden gebouwd aan de Pieter Breughelstraat. Voor de aanschaffing van schoolmeubilair voor de r.-k. St, Jozefschool in Heemskerk is een bedrag van 8.142.nodig. Een krediet van 6095.wordt gevraagd voor de aanschaffing van lesmateriaal voor de r.-k. meisjesschool. De raad wordt verder voorgesteld een krediet van 8500.— te willen verstrekken voor de aanleg van een parkeerplaats bij het gemeentehuis. TWEE GEBOUWTJES De woningbouwvereniging „Ons Huis" in Heemskerk is voornemens bij een com plex van 168 in aanbouw zijnde woning wetwoningen in plan „Assumburg" twee verenigingsgebouwtjes te plaatsen. De raad van Heemskerk wordt voorgesteld de vereniging een geldlening te verstrekken. De bouwkosten bedragen 152.000. Advertentie CONSTANT - verlovingsringen ALLE MODELLEN LANGE NIEUWSTRAAT 413 - TELEF. 6321 Oranjevereniging vergadert. Woens dag 27 maart houdt de oranjevereniging „Oud-Velsen" een ledenvergadering in café-restaurant „Anneta" aan de Meer- vlietstraat. De agenda vermeldt ondermeer de gebruikelijke jaarverslagen van secre taris en penningmeester en een bestuurs verkiezing, wegens het periodiek aftreden van de heren W. A. de Clercq, A. J Bax en A. W. Volmer. Bovendien zullen mede delingen worden gedaan over de samen stelling van het programma voor de komend' koninginnedag. Rijkswaterstaat te Haarlem, de KNHS in IJmuiden en de raad van de gemeente Uitgeest hebben bezwaren ingediend te gen een door de gemeente Heemskerk ont worpen plan in hoofdzaken. Het gaat hier om die gebieden in Heemskerk, waarvoor nog geen uitbreidingsplannen in onderde len waren vastgesteld. Rijkswaterstaat heeft bezwaar tegen het aanwijzen van gronden gelegen tussen Rijksweg 9 en de spoorlijn Beverwijk-Uit geest als recreatiegebied. Ook is bezwaar gemaakt tegen de mogelijkheid van het bouwen van gebouwen aan het strand van Heemskerk. Het gemeentebestuur stelt de raad voor aan dit bezwaar tegemoet te komen, zo ook aan het bezwaar van het recreatiege bied. Hoogovens in IJmuiden heeft bezwaar gemaakt tegen het feit dat in het plan een bestemming spoorwegdoeleinden ont breekt ten behoeve van een aansluiting van het industriegebied op de lijn Uit- geest-Castricum. Ook heeft Hoogovens bezwaar tegen het ontbreken van een wegverbinding tussen Rijksweg nr. 9 en het hoogovenbedrijf. In het reeds vastgesteld streekplan voor de IJmond-Noord is deze weg wel vastesteld. Het bezwaar tegen het ontbreken van de spoorlijn acht het gemeentebestuur onge grond, aangezien de spoorverbinding ook in het streekplan niet Voorkomt. De raad kan echter een wijziging van het wegen beloop vaststellen, zodat aan de bezwaren tegemoet kan worden gekomen, aldus B en W. in een pre-advies aan de raad. Ten aanzien van de verbindingsweg Hoogoventerrein naar het aansluitingspunt Coentunnelweg-Rijksweg 9 wordt opge merkt, dat B. en W. met de wensen van het hoogovenbedrijf rekening zal houden bij een herziening van het uitbreidings- plan-in-hoofdzaak. Bij nadere informatie is gebleken, dat Hoogovens bezwaar heeft tegen de be stemmingsomschrijvingen en dat die ver band houden met de omstandigheid, dat haar gehele complex bestaand- en toe komstig industrieterrein is gelegen in drie gemeenten. Het is dus bezwaarlijk indien elke afzonderlijke gemeente verschillende bepalingen zouden maken. Dit zou tot ver schillende bebouwingsmogelijkheden aan leiding kunnen geven. De gemeente Uitgeest maakt bezwaar tegen de mogelijkheid dat de bebouwing v-,n Heemskerk wordt doorgevoerd tot de grens met de gemeente Uitgeest. Bezwaar heeft de raad van Uitgeest ook tegen het ontbreken van een groenstrook langs de grens van beide gemeenten. Gesteld wordt derhalve dat het Heemskerkse ontwerp plan in strijd is met het herziene streek plan voor de IJmond-Noord. Er dient een groene zone te zijn tussen beide gemeen ten van minstens 1500 meter. Heemskerks gemeentebestuur stelt het advies aan de raad, dat het mogelijk is een groenstrook te projecteren. Een zestigjarige werknemer van het gas bedrijf in Velsen werd donderdagmiddag aan de linker arm gewond, toen hij met zijn driewielige voertuig met hulpmotor op de hoek van de Valeriuslaan en de Ge nestetlaan uit de bocht vloog. De bestuur der nam die bocht te ruim. Van tegenover gestelde richting kwam een personenauto aanrijden. Een achteropzittende negentien jarige jongeman kwam met de schrik vrij De bestuurder moest met een gebroken linker onderarm in het Antoniusziekenhuis te I.Tmuiden-Oost worden opgenomen. De staatsmijnen hebben door de inge bruikneming van een roetmasterbacht-fa briek op het polychemiebedrijf te Beek de fabricage van zwarte polyetheen in eigen huis gehaald. Zij zijn hierdoor in staat plastic te leveren in alle kleuren. De Staatsmijnen leverden weliswaar reeds zwarte polyetheen, maar deze werd in Engeland gekleurd. Daartoe werd na turelpolyetheen naar een Britse kleuren fabriek verscheept, waar het basis-zwart in de stamylan werd ingekneed. Sinds augustus 1962 is op het polychemiebedrijf wel een gekleurd-produktfabriek in bedrijf maar door de aard van de grondstof, waar voor roet wordt genomen, was de fabri cage van zwarte stamylan-mengsels deze fabriek tot nu toe niet mogelijk. L. Nieuwstr. 433-435 Telefoon 4654 □OJLOngr Velserduinweg 173 Telefoon 4402 Marktplein Telefoon 4262 Kennemerlaan 9 Telefoon 5271 Erkend PEN-installateur Velserduinweg 330 Telefoon 5191 v.h. F. VONCK Pres. Krugerstr. 65 - 90 - IJmuiden Tel. 5433 Lange Nieuwstr. 773 - IJmuiden-O. - Tel. 4986 Lange Nieuwstraat 5 Telefoon 7059 Kennemerlaan 76 hoek Moerbergplantsoen Telefoon 5726 Tel. 5557 oIoluoiB neV 'iMt> Donderdag I Per 125 kilogram: Grote kabeljauw 130 In IJmuiden werden donderdag aange- —102; middel kabeljauw 140—110; grote voerd 1350 kisten vis, waarvan 318 kisten tong en tarbot; 286 kisten schol; 20 kisten schar; 15 kisten bot; 395 kisten haring; 200 kisten wijting; 104 kisten kabeljauw en gul en 12 kisten diversen. De prijzen, in guldens, per kilo: Grote tong 2.702.30; grootmiddel tong 2.30 1.88; kleinmiddel tong 2.70—2.40; kleine tong I 2.902.50; kleine tong II 2.081.82 en tarbot I 54.80. Per 50 kilo: kleinmiddel schol 3633; kleine schol I 3731; kleine schol II 45 36; schar 36—28; bot 19—13; verse haring 27.60—23.60; wijting 37—13.50 en kleine gul 45. Per 125 kilo: Grote kabeljauw 264154. De besommingen, in guldens, waren donderdag: KW 191 15.060; KW 114 7500; KW 141 10.100; IJM 55 8440 en VL 112 8500. Aanvoer van vrijdag Vijfenzestig vaartuigen zorgden van morgen in IJmuiden voor een aanvoer van 210 kisten schelvis, 40 radio. 220 noord- wijting, 200 spanwijting, 60 gul en kabel- jouw, 60 koolvis, 50 noordharing, 1600 spanharing, 55 makreel, 1640 schol, 80 tar bot, 340 varia, 2600 stuks kabeljauw en 125.000 kilogram tong. Totaal 7125 kisten. Prijzen van vrjjdag Prijzen, in guldens. Per kilogram: Tar bot 5—4,70; grote tong 2,30—2,20; groot middel tong 1.861.54; kleinmiddel tong 1,82—1,54; tong 1 2,12—1,86; tong 2 1,68— 1.26; heilbot 4,20—3.10. zwarte koolvis 6661; middel zwarte koolvis 71; grote leng 80; grote witte kool vis 90. Per 50 kilogram: Grote schelvis 6356. grootmiddel schelvis 5854; kleinmiddel schelvis 66—60; schelvis 1 83—71; schel vis 2 47—29; radio 23—31; grote gul 65— 60; middel gul 55—47; kleine gul 40; grote schol 3328; grootmiddel schol 3627; kleinmiddel schol 3426; schol 1 3625; schol 2 29—17; schol 3 28—18; kleine leng 40; koolvis 1 37; koolvis 2 34; schar 31— 19; poontjes 21—20; gestripte wijting 31— 18; dichte wijting 239; noordharing 28— 26; spanharing 25.4023; tarbot 200120; griet 96—68; tongschar 76; schartong 21; krab 4,503.30. Per regel: Grote kabeljauw 12077; middel kabeljauw 6544. Op zee Onder de kust, op ongeveer vijftig mij1 van IJmuiden, vangen de kotters en trawlers de laatste twee dagen veel tong. Wel wordt nogal geklaagd over gescheur de netten. Er worden trekken gemeld van tien en twaalf manden tong, indien het net tenminste heel blijft. Zo was vanmor gen aan de markt de IJm. 45,, die dinsdag middag was uitgevaren, met onder meer 3600 kilo tong. De tongen zijn niet groot. Van de noord uit blijven de berichten zeer zuinige vangsten melden. Enkele schepen zijn al langer dan twee weken van huis, maar zij hebben elk nog geen zeshonderd kisten vis aan boord. Dit is Advertentie een ENORME keuze uit honderden in de nieuwste modellen, dessins en kleuren ÜW MODEHUIS Plein 1945 Telefoon 7541 niet 'gen&eg om verzekerd te zijn van een losbeurt voor de maandagmarkt. Men moet dus langer wegblijven, maar men weet niet, waar de nog ontbrekende vis moet worden gevangen. Bovendien is men met zorg vervuld over de kwaliteit van de reeds aan boord zijnde vis, die soms al twaalf dagen aan boord is. De Amsterdam IJm 28 is donderdagmid dag uit IJmuiden vertrokken om via een van de Duitse Noordzeehavens, Bremer haven of Cuxhaven, naar de verre visserij - gronden te gaan. Scheveningen In Scheveningen bedroeg de aanvoer van vis hedenmorgen 100 kisten varia, 200 wijting; 50 gul en kabeljauw; 400 schol en 30.000 kilogram tong. Railing beschadigd De Katwijkse motorlogger KW 141 Willy kwam gistermorgen de IJmuider vissers haven binnen met een zwaar beschadigde railing. Het schip was in de mist in aan varing gekomen met een Fins vrachtschip. Het hospitaalkerkschip De Hoop escorteer de de KW 141 naar IJmuiden. Ambassadeur. De heer L. Kruytbosch, consul-generaal der Nederlanden te Van couver, is benoemd tot ambassadeur bij de federatie van Malaya. Pornografie. Het Haagse gerechtshof heeft twee boekhandelaren uit Dordrecht wegens het verspreiden van pornografische tijdschriften veroordeeld tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van twee maanden en een boete van 500,De verdachten hadden aangevoerd dat zij deze tijdschrif ten reeds tien jaar verkopen en dat er in die tijd geregeld politiecontrole was ge weest. Hotelschool. Voor de Horecaf is aan besteed de bouw van een hotelschool met internaat in Scheveningen. De laagste van de 51 inschrijvingen kwam van het aan nemingsbedrijf M. van der Werff en Zoon in Utrecht met l.öSO.OOQ^Hoogste inschrij ver was aannemingsbedrijf gebroeders Kwaaitaal te Rotterdam met f 2.100.700, Ontheffing nodig. De Belgische am bassade in Den Haag deelt mee dat voor België een in- en doorvoerverbod van hon den en katten geldt, waarvan echter ont heffing verleend kan worden. Deze moet schriftelijk worden aangevraagd bij de Veterinaire Dienst van het Belgische ministerie van Landbouw, Middaglijn straat 3 te Brussel, waarbij men het sig nalement van hond of -kat opgeeft en de datum, waarop het dier is ingeënt. Ook is het noodzakelijk te vermelden of men per trein of per auto reist en bij welke grens post men de grens denkt te passeren. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Amsterdam (Parkkerkge meente) G. Cazemier te Spijkenisse te Kamerik C. van den Bergh te Polsbroek te Leeuwarden (vac. Ph Loggers) J. Tammeling te Koudum te Op-en-Neder -Andel (toez.) A. var. der Vlist, kand. te Utrecht te Putter shoek C. de Jong te Welsum (O.). Geref. Kerken Beroepen te EmmenAngelslo G. O. Veenhuizen te Grouw-Irnsum. N.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11